wxWindows-2.4.2 - en to nl translation catalogue (722 entries)

en:  (error %ld: %s)
nl:  (fout %ld: %s)

en:  Preview
nl:  Afdrukvoorbeeld

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
nl: Envelop nr.10, 4 1/8 x 9 1/2 inch

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
nl: Envelop nr.11, 4 1/2 x 10 3/8 inch

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
nl: Envelop nr.12, 4 3/4 x 11 inch

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
nl: Envelop nr.14, 5 x 11 1/2 inch

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
nl: Envelop nr.9, 3 7/8 x 8 7/8 inch

en: #define %s must be an integer.
nl: #define %s moet een geheel getal zijn.

en: %i of %i
nl: %i van %i

en: %s (or %s)
nl: %s (of %s)

en: %s Error
nl: %s Fout

en: %s Information
nl: %s Informatie

en: %s Warning
nl: %s Waarschuwing

en: %s not a bitmap resource specification.
nl: %s is geen bitmap-bronspecificatie.

en: %s not an icon resource specification.
nl: %s is geen pictogram-bronspecificatie.

en: %s: ill-formed resource file syntax.
nl: %s: incorrecte syntax voor bronbestand.

en: &Arrange Icons
nl: Pictogrammen Schikken

en: &Cancel
nl: Annuleer

en: &Cascade
nl: Trapsgewijs

en: &Close
nl: &Sluiten

en: &Find
nl: Zoeken

en: &Finish
nl: &Voltooien

en: &Help
nl: Help

en: &Move
nl: Verplaatsen

en: &Next
nl: &Volgende

en: &Next >
nl: &Volgende >

en: &Next Tip
nl: &Volgende tip

en: &Previous
nl: Vorige

en: &Redo
nl: Opnie&uw

en: &Redo
nl: Opnie&uw

en: &Replace
nl: Vervangen

en: &Restore
nl: Herstellen

en: &Save...
nl: O&pslaan...

en: &Show tips at startup
nl: &Toon tips bij opstarten

en: &Size
nl: Formaat

en: &Undo
nl: &Ongedaan maken

en: &Undo
nl: Maak &ongedaan:

en: &Window
nl: &Venster

en: '%s' has extra '..', ignored.
nl: '%s' heeft extra '..', genegeerd

en: '%s' is invalid
nl: '%s' is ongeldig

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
nl: '%s' is geen geldige numerieke waarde voor optie '%s'.

en: '%s' is not a valid message catalog.
nl: '%s' is geen geldige berichtcatalogus.

en: '%s' is probably a binary buffer.
nl: '%s' is waarschijnlijk een binaire buffer.

en: '%s' should be numeric.
nl: '%s' moet numeriek zijn.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
nl: '%s' mag alleen ASCII-tekens bevatten.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
nl: '%s' mag alleen letters bevatten.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
nl: '%s' mag alleen alfa-numerieke tekens bevatten.

en: (bookmarks)
nl: (favorieten)

en: , expected static, #include or #define
    whilst parsing resource.
nl: , verwachtte static, #include of #define
    tijdens inlezen van bron.

en: 10 x 14 in
nl: 10 x 14 inch

en: 11 x 17 in
nl: 11 x 17 inch

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
nl: 6 3/4 envelop, 3 5/8 x 6 1/2 inch

en: : file does not exist!
nl: : bestand bestaat niet!

en: : unknown charset
nl: : onbekende tekenset

en: : unknown encoding
nl: : onbekende codering

en: < &Back
nl: < &Terug

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
nl: A3, 297 x 420 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
nl: A4, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
nl: A4 klein, 210 x 297 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
nl: A5, 148 x 210 mm

en: Add current page to bookmarks
nl: Voeg huidige pagina toe aan favorieten

en: Add to custom colours
nl: Voeg toe aan aangepaste kleuren

en: Adding book %s
nl: Bezig met toevoegen van boek %s

en: All
nl: Alles

en: All files (*)|*
nl: Alle bestanden (*)|*

en: Already dialling ISP.
nl: Al bezig internetaanbieder te bellen.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
nl: Voeg log toe aan bestand '%s' (kies [Nee] om te overschrijven)?

en: Arabic (ISO-8859-6)
nl: Arabisch (ISO-8859-6)

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
nl: Envelop B4, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
nl: B4, 250 x 354 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
nl: Envelop B5, 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
nl: B5, 182, 257 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
nl: Envelop B6, 176 x 125 mm

en: BMP: Couldn't allocate memory.
nl: BMP: kon geen geheugen reserveren.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
nl: BMP: kon ongeldige afbeelding niet opslaan

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
nl: BMP: Kon RGB kleur map niet schrijven.

en: BMP: Couldn't write data.
nl: BMP: kon gegevens niet wegschrijven

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
nl: BMP: Kon de bestands (Bitmap) header niet schrijven

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
nl: BMP: kon de bestandsheader niet schrijven.

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
nl: BMP: wxImage heeft geen eigen wxPalette.

en: Backward
nl: Achteruit

en: Baltic (ISO-8859-13)
nl: Baltisch (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
nl: Baltisch (oud) (ISO-8859-4)

en: Bitmap resource specification %s not found.
nl: Bitmap-bronspecificatie %s niet gevonden.

en: Bold
nl: Vet

en: Bottom margin (mm):
nl: Ondermarge (mm):

en: C sheet, 17 x 22 in
nl: C, 17 x 22 inch

en: C&lear
nl: &Wissen

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
nl: Envelop C3, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
nl: Envelop C4, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
nl: Envelop C5, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
nl: Envelop C6, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
nl: Envelop C65, 114 x 229 mm

en: Can not enumerate files '%s'
nl: Kan bestanden in map '%s' niet opsommen

en: Can not enumerate files in directory '%s'
nl: Kan bestanden in map '%s' niet opsommen

en: Can not resume thread %x
nl: Kan thread %x niet voortzetten

en: Can not start thread: error writing TLS.
nl: Kan thread niet starten: fout bij schrijven TLS.

en: Can not suspend thread %x
nl: Kan thread %x niet opschorten

en: Can not wait for thread termination
nl: Kan niet wachten op thread-beëindiging

en: Can't &Undo
nl: Kan niet &ongedaan maken:

en: Can't check image format of file '%s': file does not exist.
nl: Kan afbeeldingstype van bestand '%s' niet bepalen: bestand bestaat niet.

en: Can't close registry key '%s'
nl: Kan registersleutel '%s' niet sluiten

en: Can't copy values of unsupported type %d.
nl: Kan geen waarden kopiëren van niet-ondersteund type %d

en: Can't create list control window, check that comctl32.dll is installed.
nl: Kan geen list-control venster maken, zorg dat comctl32.dll geïnstalleerd is.

en: Can't create registry key '%s'
nl: Kan registersleutel '%s' niet maken

en: Can't create thread
nl: Kan thread niet maken

en: Can't create window of class %s
nl: Kan venster van klasse '%s' niet maken

en: Can't delete key '%s'
nl: Kan sleutel '%s' niet verwijderen

en: Can't delete the INI file '%s'
nl: Kan INI-bestand '%s' niet verwijderen

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
nl: Kan waarde '%s' niet verwijderen uit sleutel '%s'

en: Can't delete value of key '%s'
nl: Kan waarde van sleutel '%s' niet verwijderen

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
nl: Kan subsleutels van sleutel '%s' niet opsommen

en: Can't enumerate values of key '%s'
nl: Kan waarden van sleutel '%s' niet opsommen

en: Can't find current position in file '%s'
nl: Kan huidige positie in bestand '%s' niet vinden

en: Can't get info about registry key '%s'
nl: Kan geen informatie krijgen over registersleutel '%s'

en: Can't load image from file '%s': file does not exist.
nl: Kan geen afbeelding laden uit bestand '%s': bestand bestaat niet.

en: Can't open file '%s'
nl: Kan bestand '%s' niet openen

en: Can't open registry key '%s'
nl: Kan registersleutel '%s' niet openen

en: Can't read value of '%s'
nl: Kan waarde van '%s' niet lezen

en: Can't read value of key '%s'
nl: Kan waarde van sleutel '%s' niet lezen

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
nl: Kan afbeelding niet opslaan naar bestand '%s': Onbekende extensie.

en: Can't save log contents to file.
nl: Kan loggegevens niet in bestand opslaan.

en: Can't set thread priority
nl: Kan thread-prioriteit niet instellen

en: Can't set value of '%s'
nl: Kan waarde van '%s' niet instellen

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Cannot convert dialog units: dialog unknown.
nl: Kan dialoog eenheden niet converteren: dialoog is onbekend.

en: Cannot convert from encoding '%s'!
nl: Kan niet converteren van encodering '%s'!

en: Cannot find active dialup connection: %s
nl: Kan geen actieve inbelverbinding vinden: %s

en: Cannot find container for unknown control '%s'.
nl: Kan geen container vinden voor onbekende control '%s'.

en: Cannot find font node '%s'.
nl: Kan lettertype node '%s' niet vinden.

en: Cannot find the location of address book file
nl: Kan locatie van adresboek niet vinden

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
nl: Kan prioriteitsbereik niet verkrijgen voor planningsstrategie %d.

en: Cannot get the hostname
nl: Kan host-naam niet verkrijgen

en: Cannot get the official hostname
nl: Kan officiële host-naam niet verkrijgen

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
nl: Kan niet ophangen - geen actieve inbelverbinding

en: Cannot initialize OLE
nl: Kan OLE niet initializeren

en: Cannot initialize SciTech MGL!
nl: Kan SciTech MGL niet initializeren!

en: Cannot initialize display.
nl: Kan beeldscherm niet initializeren.

en: Cannot load icon from '%s'.
nl: Kan pictogram niet laden van '%s'.

en: Cannot load resources from file '%s'.
nl: Kan bronnen niet laden uit bestand '%s'.

en: Cannot open HTML document: %s
nl: Kan HTML-document '%s' niet openen

en: Cannot open HTML help book: %s
nl: Kan HTML-helpbestand '%s' niet openen

en: Cannot open URL '%s'
nl: Kan URL '%s' niet openen

en: Cannot open contents file: %s
nl: Kon inhoudsopgave-bestand niet openen: %s

en: Cannot open file '%s'.
nl: Kan bestand '%s' niet openen.

en: Cannot open file for PostScript printing!
nl: Kan bestand voor PostScript-afdrukken niet openen!

en: Cannot open index file: %s
nl: Kan index-bestand niet openen: %s

en: Cannot parse coordinates from '%s'.
nl: Kan coordinaten niet ontleden van '%s'.

en: Cannot parse dimension from '%s'.
nl: Kan dimensie niet ontleden van '%s'.

en: Cannot print empty page.
nl: Kan geen lege pagina afdrukken.

en: Cannot read typename from '%s'!
nl: Kan typename van '%s' niet lezen!

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
nl: Kan thread-planningsstrategie niet verkrijgen.

en: Cannot start thread: error writing TLS
nl: Kan thread niet starten: fout bij schrijven van TLS

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Central European (ISO-8859-2)
nl: Centraal-Europees (ISO-8859-2)

en: Choose ISP to dial
nl: Kies internetaanbieder om te bellen

en: Choose font
nl: Kies lettertype

en: Clear the log contents
nl: Wis de loggegevens

en: Close
nl: Sluiten

en: Close	Alt-F4
nl: Sluiten	Alt-F4

en: Close this window
nl: Sluit dit venster

en: Config entry name cannot start with '%c'.
nl: Naam van configuratie-ingang kan niet beginnen met '%c'.

en: Confirm
nl: Bevestig

en: Confirm registry update
nl: Bevestig register bijwerking

en: Connecting...
nl: Bezig te verbinden...

en: Contents
nl: Inhoud

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
nl: Conversie naar karakterset '%s' werkt niet.

en: Copies:
nl: Kopieën:

en: Could not find resource include file %s.
nl: Kon in te voegen bronbestand %s niet vinden.

en: Could not find tab for id
nl: Kon tabblad niet vinden voor id

en: Could not load Rich Edit DLL '%s'
nl: Kon Rich Edit dll '%s' niet laden

en: Could not resolve control class or id '%s'. Use (non-zero) integer instead
     or provide #define (see manual for caveats)
nl: Kon control class of id '%s' niet herleiden. Gebruik een integer (niet nul)
    of zorg voor een #define (zie handleiding voor mogelijke problemen)

en: Could not resolve menu id '%s'. Use (non-zero) integer instead
    or provide #define (see manual for caveats)
nl: Kon menu '%s' niet herleiden. Gebruik een integer (niet nul)
    of zorg voor een #define (zie handleiding voor mogelijke problemen)

en: Could not start document preview.
nl: Kon afdrukvoorbeeld niet starten.

en: Could not start printing.
nl: Kon printen niet starten.

en: Could not transfer data to window
nl: Kon gegevens niet naar venster overdragen

en: Couldn't add an image to the image list.
nl: Kon geen afbeelding aan de lijst toevoegen

en: Couldn't create a timer
nl: Kon geen timer creëren

en: Couldn't create cursor.
nl: Kon cursor niet creëren

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
nl: Kon symbool %s niet vinden in een dynamische bibliotheek

en: Couldn't get the current thread pointer
nl: Kon pointer naar huidige thread niet verkrijgen

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
nl: Kon PNG-afbeelding niet laden: bestand is corrupt of onvoldoende geheugen.

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
nl: Kon klembord-formaat '%s' niet registreren.

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
nl: Kon geen informatie verkrijgen over lijst-item %d.

en: Couldn't save PNG image.
nl: Kon PNG afbeelding niet opslaan.

en: Couldn't terminate thread
nl: Kon thread niet beëindigen

en: Create directory
nl: Maak map

en: Create new directory
nl: Maak nieuwe map

en: Current directory:
nl: Huidige map:

en: D sheet, 22 x 34 in
nl: D, 22 x34 inch

en: DDE poke request failed
nl: DDE 'poke request' mislukt

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
nl: DIB Header: Codering komt niet overeen met bit-diepte.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
nl: DIB Header: Afbeeldingshoogte > 32767 pixels in bestand.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
nl: DIB Header: Afbeeldingsbreedte > 32767 pixels in bestand.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
nl: DIB Header: Onbekende bitdiepte in bestand.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
nl: DIB Header: Onbekende codering in bestand.

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
nl: Envelop DL, 110 x 220 mm

en: Date
nl: Datum

en: Decorative
nl: Decoratief

en: Default encoding
nl: Standaard encodering

en: Deleted stale lock file '%s'.
nl: Verouderd vergrendeld bestand '%s' verwijderd.

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
nl: Inbel-functies zijn niet beschikbaar omdat de inbelverbindingssoftware (RAS) niet op deze machine is geïnstalleerd. Installeer het a.u.b.

en: Did you know...
nl: Wist u dat...

en: Directory '%s' couldn't be created
nl: Map '%s' kon niet worden gemaakt

en: Directory '%s' doesn't exist!
nl: Map '%s' bestaat niet!

en: Directory does not exist
nl: Map bestaat niet

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
nl: Toon alle items in de index die de gegeven tekst bevatten. Niet hoofdlettergevoelig.

en: Display options dialog
nl: Toon optie-dialoog

en: Do you want to overwrite the command used to %s files with extension "%s" ?
    Current value is 
    %s, 
    New value is 
    %s %1
nl: Wilt U het '%s' commando dat gebruikt wordt voor bestanden met extensie "%s" overschrijven?
    Huidige waarde is 
    %s, 
    Nieuwe waarde is 
    %s %1

en: Do you want to save changes to document %s?
nl: Wilt u de veranderingen in document '%s' bewaren?

en: Done
nl: Klaar

en: Done.
nl: Klaar.

en: Down
nl: Omlaag

en: E sheet, 34 x 44 in
nl: E, 34 x 44 inch

en: Elapsed time :
nl: Verstreken tijd:

en: Entries found
nl: Ingangen gevonden

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %d in '%s'.
nl: Uitbreiding van omgevingsvariabelen mislukt: ontbrekende '%c' op positie %d in '%s'.

en: Error
nl: Fout

en: Error
nl: Fout

en: Error creating directory
nl: Fout bij het maken van map

en: Error in reading image DIB .
nl: Fout bij lezen DIB afbeelding .

en: Error:
nl: Fout:

en: Estimated time :
nl: Geschatte tijd:

en: Execution of command '%s' failed
nl: Uitvoering van opdracht '%s' mislukt

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
nl: USA Executive, 7 1/4 x 10 1/2 inch

en: Expected '*' whilst parsing resource.
nl: '*' verwacht bij inlezen van bron.

en: Expected '=' whilst parsing resource.
nl: '=' verwacht bij inlezen van bron.

en: Expected 'char' whilst parsing resource.
nl: 'char' verwacht bij inlezen van bron.

en: Failed to %s dialup connection: %s
nl: %s van inbelverbinding mislukt: %s

en: Failed to access lock file.
nl: Toegang naar beveiligd bestand mislukt.

en: Failed to close file handle
nl: Sluiten van bestands handle mislukt.

en: Failed to close lock file '%s'
nl: Sluiten van vergrendeld bestand '%s' mislukt

en: Failed to close the clipboard.
nl: Sluiten van klembord mislukt.

en: Failed to connect: missing username/password.
nl: Verbinding mislukt: gebruikersnaam/wachtwoord ontbreekt.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
nl: Verbinding mislukt: geen internetaanbieder om te bellen.

en: Failed to copy registry value '%s'
nl: Kopiëren van registerwaarde '%s' mislukt

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
nl: Kopiëren van registersleutel '%s' naar '%s' mislukt.

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
nl: Kopiëren van bestand '%s' naar '%s' mislukt

en: Failed to create DDE string
nl: Maken van DDE-string mislukt

en: Failed to create MDI parent frame.
nl: Maken van MDI-hoofdvenster mislukt.

en: Failed to create a status bar.
nl: Maken van statusbalk mislukt.

en: Failed to create a temporary file name
nl: Maken van een tijdelijke bestandsnaam mislukt

en: Failed to create an anonymous pipe
nl: Maken van een anonieme pipe mislukt

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
nl: Maken van verbinding met server '%s' voor onderwerp '%s' mislukt

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
nl: Maken van map '%s' mislukt
    (Heeft u de benodigde machtiging?)

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
nl: Maken van registersleutel '%s' mislukt.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
nl: Maken van het standaard zoek/vervang dialoog mislukt (error code %d)

en: Failed to display HTML document in %s encoding
nl: Weergeven van HTML-document in %s-codering mislukt

en: Failed to empty the clipboard.
nl: Legen van klembord mislukt.

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
nl: Opzetten van advies-lus met de DDE-server mislukt

en: Failed to establish dialup connection: %s
nl: Maken van inbelverbinding mislukt: %s

en: Failed to execute '%s'
nl: Uitvoeren van '%s' mislukt

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
nl: Vinden van XBM-bron %s mislukt.
    Bent u vergeten wxResourceLoadBitmapData te gebruiken?

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadIconData?
nl: Vinden van XBM-brom %s mislukt.
    Bent u vergeten wxResourceLoadIconData te gebruiken?

en: Failed to find XPM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
nl: Vinden van XPM-bron %s mislukt.
    Bent u vergeten wxResourceLoadBitmapData te gebruiken?

en: Failed to get ISP names: %s
nl: Verkrijgen van namen van internetaanbieders mislukt: %s

en: Failed to get clipboard data.
nl: Verkrijgen van klembordgegevens mislukt.

en: Failed to get data from the clipboard
nl: Gegevens van klembord ophalen mislukt

en: Failed to get the UTC system time.
nl: Verkrijgen van UTC systeem-tijd mislukt.

en: Failed to get the local system time
nl: Verkrijgen van lokale systeem-tijd mislukt

en: Failed to get the working directory
nl: Verkrijgen van de werk map mislukt

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
nl: Initialiseren van GUI mislukt: Geen ingebouwd thema gevonden.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
nl: Initialiseren van MS HTML Help mislukt.

en: Failed to initialize OpenGL
nl: Initialiseren van OpenGL mislukt.

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
nl: Aansluiten bij een thread mislukt, mogelijk geheugenlek aangetroffen - herstart het programma a.u.b.

en: Failed to kill process %d
nl: Abrupt afsluiten van process %d mislukt

en: Failed to load image %d from file '%s'.
nl: Laden van afbeelding %d van bestand '%s' mislukt.

en: Failed to load mpr.dll.
nl: Laden van mpr.dll mislukt.

en: Failed to load shared library '%s'
nl: Laden van gedeelde bibliotheek '%s' mislukt

en: Failed to load shared library '%s' Error '%s'
nl: Laden van gedeelde bibliotheek '%s' mislukt Fout '%s'

en: Failed to lock the lock file '%s'
nl: Vergrendelen van het vergrendelde bestand '%s' mislukt

en: Failed to match '%s' in regular expression: %s
nl: Vinden van '%s' in reguliere expressie '%s' mislukt

en: Failed to modify file times for '%s'
nl: Veranderen van bestandstijden van '%s' mislukt

en: Failed to open '%s' for %s
nl: Openen van '%s' voor %s mislukt

en: Failed to open temporary file.
nl: Openen van tijdelijk bestand mislukt.

en: Failed to open the clipboard.
nl: Openen van klembord mislukt.

en: Failed to put data on the clipboard
nl: Bewaren van gegevens op klembord mislukt

en: Failed to read PID from lock file.
nl: Lezen van PID van vergrendeld bestand mislukt.

en: Failed to redirect child process input/output
nl: Omleiden van I/O van subprocess mislukt

en: Failed to redirect the child process IO
nl: Omleiden van I/O van subprocess mislukt

en: Failed to register DDE server '%s'
nl: Registratie van DDE-server '%s' mislukt

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
nl: Onthouden van codering voor tekenset '%s' mislukt.

en: Failed to remove lock file '%s'
nl: Verwijderen van vergrendeld bestand '%s' mislukt

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
nl: Verwijderen van verouderd vergrendeld bestand '%s' mislukt.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
nl: Hernoemen van registerwaarde '%s' naar '%s' mislukt

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
nl: Hernoemen van registersleutel '%s' naar '%s' mislukt

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
nl: Ophalen van gegevens van klembord mislukt

en: Failed to retrieve file times for '%s'
nl: Verkrijgen van bestandstijden voor '%s' mislukt

en: Failed to retrieve text of RAS error message
nl: Verkrijgen van tekst van inbel-foutmelding mislukt

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
nl: Verkrijgen van ondersteunde klembord-formaten mislukt

en: Failed to send DDE advise notification
nl: Versturen van DDE-adviesnotificatie mislukt

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
nl: Instellen van FTP transfer mode naar %s mislukt.

en: Failed to set clipboard data.
nl: Instellen van klembordgegevens mislukt.

en: Failed to set temporary file permissions
nl: Instellen van machtigingen van tijdelijk bestand mislukt

en: Failed to set thread priority %d.
nl: Instellen van prioriteit van thread %d mislukt.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
nl: Opslaan van afbeelding '%s' in geheugen VFS mislukt!

en: Failed to terminate a thread.
nl: Beëindigen van thread mislukt.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
nl: Beëindigen van advies-lus met de DDE-server mislukt

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
nl: Ophangen van inbelverbinding mislukt: %s

en: Failed to touch the file '%s'
nl: Touchen van bestand '%s' mislukt

en: Failed to unlock lock file '%s'
nl: Ontgrendelen van het vergrendelde bestand '%s' mislukt

en: Failed to unregister DDE server '%s'
nl: Deregistreren van DDE-server %s mislukt

en: Failed to write to lock file '%s'
nl: Schrijven naar vergrendeld bestand '%s' mislukt

en: Fatal error
nl: Fatale fout

en: Fatal error:
nl: Fatale fout:

en: Fatal error: exiting
nl: Fatale fout: bezig met afbreken

en: File %s does not exist.
nl: Bestand %s bestaat niet.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
nl: Bestand '%s' bestaat al, overschrijven?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to replace it?
nl: Bestand '%s' bestaat al.
    Wilt U het vervangen?

en: File couldn't be loaded.
nl: Bestand kon niet worden geladen.

en: File error
nl: Bestandsfout

en: File name exists already.
nl: Bestandsnaam bestaat al.

en: Files (%s)|%s
nl: Bestanden (%s)|%s

en: Find
nl: Zoeken

en: Fixed font:
nl: Niet-proportioneel lettertype:

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
nl: Folio, 8 1/2 x 13 inch

en: Font size:
nl: Lettertype-grootte:

en: Fork failed
nl: 'Fork' mislukt

en: Forward
nl: Vooruit

en: Found
nl: Gevonden:

en: Found %i matches
nl: %i Overeenkomsten gevonden

en: From:
nl: Van:

en: GIF: Invalid gif index.
nl: GIF: Ongeldige gif index.

en: GIF: data stream seems to be truncated.
nl: GIF: gegevensstroom lijkt afgekapt.

en: GIF: error in GIF image format.
nl: GIF: fout in GIF-bestandsformaat.

en: GIF: not enough memory.
nl: GIF: onvoldoende geheugen.

en: GIF: unknown error!!!
nl: GIF: onbekende fout!

en: GTK+ theme
nl: GTK+ thema

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
nl: Duitse Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 inch

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
nl: Duitse Std Fanfold, 8 1/2 x 12 inch

en: GetUnusedColour:: No Unused Color in image
nl: GetUnusedColour: Er is geen ongebruikte kleur in de afbeelding

en: Go back
nl: Ga terug

en: Go forward
nl: Ga vooruit

en: Go one level up in document hierarchy
nl: Ga niveau hoger in document-hiërarchie

en: Go to home directory
nl: Ga naar startmap

en: Go to parent directory
nl: Ga naar bovenliggende map

en: Goto Page
nl: Ga naar pagina

en: Greek (ISO-8859-7)
nl: Grieks (ISO-8859-7)

en: HTML anchor %s does not exist.
nl: HTML-anchor %s bestaat niet.

en: HTML files (*.htm)|*.htm|HTML files (*.html)|*.html|Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|All files (*.*)|*
nl: HTML-bestanden (*.htm)|*.htm|HTML-bestanden (*.html)|*.html|Helpbestanden (*.htb)|*.htb|Helpbestanden (*.zip)|*.zip|HTML-Help Project (*.hhp)|*.hhp|Alle bestanden (*.*)|*

en: Hebrew (ISO-8859-8)
nl: Hebreeuws (ISO-8859-8)

en: Help Browser Options
nl: Help Browser Instellingen

en: Help Printing
nl: Help Afdrukken

en: ICO: Error in reading mask DIB.
nl: ICO: Fout bij lezen mask DIB.

en: ICO: Error writing the image file!
nl: ICO: Fout bij het wegschrijven van de afbeelding!

en: ICO: Image too tall for an icon.
nl: ICO: Afbeelding is te hoog voor een pictogram.

en: ICO: Image too wide for an icon.
nl: ICO: Afbeelding is te breed voor een pictogram.

en: ICO: Invalid icon index.
nl: ICO: Ongeldige pictogram index.

en: IFF: data stream seems to be truncated.
nl: IFFF: gegevensstroom lijkt afgekapt.

en: IFF: error in IFF image format.
nl: IFF: fout in IFF bestands formaat.

en: IFF: not enough memory.
nl: IFF: onvoldoende geheugen.

en: IFF: unknown error!!!
nl: IFF: onbekende fout!!!

en: Icon resource specification %s not found.
nl: Pictogram-bronspecificatie niet gevonden.

en: Ill-formed resource file syntax.
nl: Incorrecte syntax voor bronbestand.

en: Illegal directory name.
nl: Ongeldige mapnaam.

en: Illegal file specification.
nl: Ongeldige bestandsspecificatie.

en: Image and Mask have different sizes
nl: Afbeelding en masker hebben verschillende groottes

en: Image file is not of type %d.
nl: Bestands afbeelding is niet van het type %d.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
nl: Niet mogelijk om Rich Edit control te maken, gewone tekst wordt gebruikt. Installeer riched32.dll a.u.b. opnieuw

en: Impossible to get child process input
nl: Onmogelijk om subprocess-invoer te verkrijgen

en: Impossible to get permissions for file '%s'
nl: Onmogelijk om machtigingen voor bestand '%s' te krijgen

en: Impossible to overwrite the file '%s'
nl: Overschrijven van bestand '%s' mislukt

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
nl: Onmogelijk om machtigingen voor het bestand '%s' in te stellen

en: Indian (ISO-8859-12)
nl: Indisch (ISO-8859-12)

en: Invalid TIFF image index.
nl: Ongeldige TIFF-afbeeldingsindex.

en: Invalid XRC resource '%s': doesn't have root node 'resource'.
nl: Ongeldige XRC bron '%s': heeft geen top node 'bron'.

en: Invalid display mode specification '%s'.
nl: Ongeldige beeldscherm mode specificatie. '%s'.

en: Invalid geometry specification '%s'
nl: Ongeldige geometrie specificatie '%s'

en: Invalid lock file '%s'.
nl: Ongeldig vergrendeld bestand '%s'.

en: Invalid regular expression '%s': %s
nl: Ongeldige reguliere expressie '%s': %s

en: Italic
nl: Cursief

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
nl: Envelop 'Italy', 110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
nl: JPEG: kon niet laden - bestand is waarschijnlijk corrupt.

en: JPEG: Couldn't save image.
nl: JPEG: kon afbeelding niet opslaan.

en: Landscape
nl: Liggend

en: Ledger, 17 x 11 in
nl: USA Ledger, 17 x 11 inch

en: Left margin (mm):
nl: Linkermarge (mm):

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
nl: USA Legal, 8 1/2 x 14 inch

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
nl: USA Letter Small, 8 1/2 x 11 inch

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
nl: USA Letter, 8 1/2 x 11 inch

en: Light
nl: Licht

en: Load %s file
nl: Laad %s-bestand

en: Load file
nl: Laad bestand

en: Loading :
nl: Bezig met laden:

en: Loading Grey Ascii PNM image is not yet implemented.
nl: Laden van Ascii PNM-afbeelding met grijswaarden nog niet geïmplementeerd.

en: Loading Grey Raw PNM image is not yet implemented.
nl: Laden van Raw PNM-afbeelding met grijswaarden nog niet geïmplementeerd.

en: Log saved to the file '%s'.
nl: Log opgeslagen in bestand '%s'.

en: MDI child
nl: MDI subvenster

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
nl: MS HTML Help functies zijn niet beschikbaar omdat de MS HTML Help bibliotheek niet op deze machine is geïnstalleerd. Installeer het a.u.b.

en: Ma&ximize
nl: Maximaliseren

en: Mailcap file %s, line %d: incomplete entry ignored.
nl: Mailcap-bestand %s, regel %d: incomplete ingang genegeerd.

en: Match case
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Memory VFS already contains file '%s'!
nl: Geheugen VFS bevat al bestand '%s'!

en: Metal theme
nl: Metaal thema

en: Mi&nimize
nl: Minimaliseren

en: Mime.types file %s, line %d: unterminated quoted string.
nl: Mime.types-bestand %s, regel %d: niet-afgesloten aangehaalde tekstregel.

en: Mode %ix%i-%i not available.
nl: Mode %ix%i-%i niet beschikbaar.

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
nl: Envelop 'Monarch', 3 7/8 x 7 1/2 inch

en: More...
nl: Meer...

en: Name
nl: Naam

en: NewName
nl: Nieuwe map

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: No
nl: Nee

en: No Unused Color in image being masked
nl: Er wordt geen Ongebruikte Kleur in de afbeelding gemaskeerd

en: No XBM facility available!
nl: Geen XBM-faciliteit beschikbaar!

en: No XPM icon facility available!
nl: Geen XPM-pictogramfaciliteit beschikbaar!

en: No entries found.
nl: Geen ingangen gevonden.

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
nl: Er is geen lettertype gevonden voor het tonen van tekst in de encodering '%s',
    maar een alternatieve encodering '%s' is beschikbaar.
    Wilt U deze encodering gebruiken (Anders moet U een andere kiezen)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
nl: Geen lettertype voor het tonen van tekst in encodering '%s' gevonden.
    Wilt U een lettertype selecteren voor deze encodering
    (anders zal de tekst in deze codering niet correct weergegeven worden)?

en: No handler found for XML node '%s', class '%s'!
nl: Geen handler gevonden voor XML node '%s', class '%s'!

en: No handler found for image type.
nl: Geen handler gevonden voor afbeeldingstype.

en: No image handler for type %d defined.
nl: Geen afbeeldingshandler voor het type %d gedefinieerd.

en: No image handler for type %s defined.
nl: Geen afbeeldingshandler voor het type %s gedefinieerd.

en: No matching page found yet
nl: Nog geen overeenkomende pagina gevonden

en: Nordic (ISO-8859-10)
nl: Noors (ISO-8859-10)

en: Normal
nl: Normaal

en: Normal font:
nl: Normaal lettertype:

en: Note, 8 1/2 x 11 in
nl: Notitie, 8 1/2 x 11 inch

en: Open HTML document
nl: HTML-document openen

en: Operation not permitted.
nl: Bewerking niet toegestaan.

en: Option '%s' requires a value, '=' expected.
nl: Optie '%s' vereist een waarde, '=' verwacht

en: Option '%s' requires a value.
nl: Optie '%s' vereist een waarde.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
nl: Optie '%s': '%s' kan niet naar een datum worden geconverteerd.

en: Options
nl: Instellingen

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: PCX: couldn't allocate memory
nl: PCX: kon geen geheugen reserveren

en: PCX: image format unsupported
nl: PCX: bestandsformaat niet ondersteund

en: PCX: invalid image
nl: PCX: ongeldige afbeelding

en: PCX: this is not a PCX file.
nl: PCX: dit is geen PCX-bestand.

en: PCX: unknown error !!!
nl: PCX: onbekende fout!

en: PCX: version number too low
nl: PCX: versienummer te laag

en: PNM: Couldn't allocate memory.
nl: PNM: kon geen geheugen reserveren.

en: PNM: File format is not recognized.
nl: PNM: bestandsformaat niet herkend

en: PNM: File seems truncated.
nl: PNM: bestand lijkt afgekapt.

en: Page %d
nl: Pagina %d

en: Page %d of %d
nl: Pagina %d van %d

en: Page Setup
nl: Pagina-instellingen

en: Pages
nl: Pagina's

en: Paper Size
nl: Papierformaat

en: Paper size
nl: Papierformaat

en: Permissions
nl: Machtigingen

en: Pipe creation failed
nl: Maken van pipe mislukt

en: Please choose a valid font.
nl: Kies a.u.b. een geldig lettertype.

en: Please choose an existing file.
nl: Kies a.u.b. een bestaand bestand.

en: Please choose which ISP do you want to connect to
nl: Kies a.u.b. een internetaanbieder waarmee u verbinding wilt maken

en: Please install a newer version of comctl32.dll
    (at least version 4.70 is required but you have %d.%02d)
    or this program won't operate correctly.
nl: Installeer alstublieft een nieuwere versie van comctl32.dll
    (Tenminste versie 4.70 is vereist maar U heeft %d.%02d)
    anders kan dit programma niet correct functioneren.

en: Please wait while printing
nl: Een ogenblik geduld alstublieft. Bezig met printen

en: Portrait
nl: Staand

en: PostScript file
nl: PostScript-bestand

en: Preview:
nl: Afdrukvoorbeeld:

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: Print
nl: Afdrukken

en: Print Preview
nl: Afdrukvoorbeeld

en: Print Preview Failure
nl: Afdrukvoorbeeld mislukt

en: Print Range
nl: Afdrukbereik

en: Print Setup
nl: Afdrukinstellingen

en: Print in colour
nl: In kleur afdrukken

en: Print spooling
nl: Afdruk-spoolen

en: Print this page
nl: Deze pagina afdrukken

en: Print to File
nl: Naar bestand afdrukken

en: Print...
nl: Afdrukken...

en: Printer command:
nl: Printercommando:

en: Printer options
nl: Printer-opties

en: Printer options:
nl: Printer-opties:

en: Printing
nl: Bezig met afdrukken

en: Printing Error
nl: Afdrukfout

en: Printing page %d...
nl: Bezig met afdrukken van pagina %d...

en: Printing...
nl: Bezig met afdrukken...

en: Program aborted.
nl: Programma afgebroken.

en: Quarto, 215 x 275 mm
nl: Kwarto, 215 x 275 mm

en: Question
nl: Vraag

en: Read error on file '%s'
nl: Leesfout bij bestand '%s'

en: Referenced object node with ref="%s" not found!
nl: Gerefereerd object node met ref="%s" niet gevonden!

en: Registry key '%s' already exists.
nl: Registersleutel '%s' bestaat al.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
nl: Registersleutel '%s' bestaat niet, kan niet hernoemen.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
nl: Registersleutel '%s' is nodig voor normaal systeemgebruik,
    wissen maakt uw systeem onbruikbaar:
    bewerking afgebroken.

en: Registry value '%s' already exists.
nl: Registerwaarde '%s' bestaat al.

en: Relevant entries:
nl: Relevante ingangen:

en: Remaining time :
nl: Resterende tijd:

en: Remove current page from bookmarks
nl: Verwijder huidige pagina uit favorieten

en: Replace &all
nl: Allemaal vervangen

en: Replace with:
nl: Vervangen met:

en: Resource files must have same version number!
nl: Bron bestanden moeten zelfde versie nummer hebben!

en: Right margin (mm):
nl: Rechtermarge (mm):

en: Roman
nl: Romein

en: Save %s file
nl: Sla %s-bestand op

en: Save as
nl: Opslaan als

en: Save file
nl: Bestand opslaan

en: Save log contents to file
nl: Sla log-gegevens op in bestand

en: Script
nl: Schrift-letter

en: Search
nl: Zoeken

en: Search contents of help book(s) for all occurences of the text you typed above
nl: Zoek in inhoudsopgave van helpbestand(en) naar alle plaatsen waar de tekst die u boven heeft getypt voorkomt.

en: Search direction
nl: Zoek richting

en: Search for:
nl: Zoeken naar:

en: Search in all books
nl: Zoek in alle boeken

en: Searching...
nl: Bezig met zoeken...

en: Sections
nl: Secties

en: Seek error on file '%s'
nl: Zoekfout bij bestand '%s'

en: Select a document template
nl: Selecteer een documentsjabloon

en: Select a document view
nl: Selecteer een documentweergave

en: Select a file
nl: Selecteer een bestand

en: Separator expected after the option '%s'.
nl: Scheidingsteken verwacht na de optie '%s'.

en: Setup
nl: Instellingen

en: Setup...
nl: Instellingen...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
nl: Meerdere actieve inbelverbindingen gevonden, willekeurige keuze gemaakt.

en: Show all
nl: Toon alles

en: Show all items in index
nl: Toon alle items in de index

en: Show hidden directories
nl: Toon verborgen mappen

en: Show hidden files
nl: Toon verborgen bestanden

en: Show/hide navigation panel
nl: Toon/verberg navigatie-paneel

en: Size
nl: Formaat

en: Slant
nl: Schuin

en: Sorry, could not open this file for saving.
nl: Sorry, kon dit bestand niet opslaan.

en: Sorry, could not open this file.
nl: Sorry, kon dit bestand niet openen.

en: Sorry, could not save this file.
nl: Sorry, kon dit bestand niet opslaan.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
nl: Sorry, onvoldoende geheugen voor afdrukweergave.

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
nl: USA Statement, 5 1/2 x 8 1/2 inch

en: Subclass '%s' not found for resource '%s', not subclassing!
nl: Subclass '%s' niet gevonden voor bron '%s', zal niet subclasseren!

en: Swiss
nl: Schreefloos

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
nl: TIFF: kon geen geheugen reserveren.

en: TIFF: Error loading image.
nl: TIFF: fout bij laden van afbeelding.

en: TIFF: Error reading image.
nl: TIFF: fout bij lezen van afbeelding.

en: TIFF: Error saving image.
nl: TIFF: fout bij opslaan van afbeelding.

en: TIFF: Error writing image.
nl: TIFF: fout bij schrijven van afbeelding.

en: Tabloid, 11 x 17 in
nl: USA Tabloid, 11 x 17 inch

en: Teletype
nl: Niet-proportioneel (Teletype)

en: Templates
nl: Sjablonen

en: Thai (ISO-8859-11)
nl: Thais (ISO-8859-11)

en: The FTP server doesn't support passive mode.
nl: De FTP server ondersteunt niet passieve mode.

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
nl: De tekenset '%s' is onbekend. U kunt een andere
    tekenset kiezen om te vervangen of kies [Annuleer]
    als het niet vervangen kan worden

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
nl: Het klembord-formaat '%d' bestaat niet.

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
nl: De map '%s' bestaat niet
    Nu maken?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
nl: Het bestand '%s' bestaat niet en kon niet geopend worden.
    Het is verwijderd van de lijst 'recente bestanden'.

en: The path '%s' contains too many ".."!
nl: Het pad '%s' bevat teveel ".."!

en: The required parameter '%s' was not specified.
nl: De benodigde parameter '%s' was niet gespecificeerd.

en: The text couldn't be saved.
nl: De tekst kon niet worden opgeslagen.

en: The value for the option '%s' must be specified.
nl: De waarde voor de optie '%s' moet worden opgegeven/

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is tooold, please upgrade (the following required function is missing: %s).
nl: De versie van de inbelverbindingssoftware (RAS) op deze machine is te oud (de volgende benodigde functie ontbreekt: %s).

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
nl: Er was een probleem tijdens pagina-instellingen: U moet mogelijk een standaard printer instellen.

en: Thread module initialization failed: can not store value in thread local storage
nl: Threadmodule-initialisatie mislukt: kan geen waarde opslaan in lokale thread-geheugenruimte.

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
nl: Threadmodule-initialisatie mislukt: maken van thread-sleutel mislukt

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
nl: Threadmodule-initialisatie mislukt: niet mogelijk een index te reserven in lokale thread-geheugenruimte.

en: Thread priority setting is ignored.
nl: Thread-prioriteitsinstelling is genegeerd.

en: Tile &Horizontally
nl: Onder elkaar

en: Tile &Vertically
nl: Naast elkaar

en: Time
nl: Tijd

en: Tip of the Day
nl: Tip van de dag

en: Tips not available, sorry!
nl: Geen tips beschikbaar, sorry!

en: To:
nl: Aan:

en: Top margin (mm):
nl: Bovenmarge (mm):

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
nl: Bezig met poging om bestand '%s' uit geheugen VFS te verwijderen, maar het is niet geladen!

en: Trying to solve a NULL hostname: giving up
nl: Poging om een lege hostnaam te vinden: bezig op te geven

en: Turkish (ISO-8859-9)
nl: Turks (ISO-8859-9)

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
nl: USA Std Fanfold, 14 7/8 x 11 inch

en: Unable to open requested HTML document: %s
nl: Kan gevraagd HTML-document niet openen: %s

en: Underline
nl: Onderstreept

en: Unexpected end of file whilst parsing resource.
nl: Onverwacht einde van bestand tijdens inlezen van bron.

en: Unexpected parameter '%s'
nl: Onverwachte parameter '%s'

en: Unknown DDE error %08x
nl: Onbekende DDE-fout %08x

en: Unknown encoding (%d)
nl: Onbekende codering (%d)

en: Unknown field in file %s, line %d: '%s'.
nl: Onbekend veld in bestand %s, regel %d: '%s''.

en: Unknown long option '%s'
nl: Onbekende lange optie '%s'

en: Unknown option '%s'
nl: Onbekende optie '%s'

en: Unknown style flag
nl: Onbekende stijl instelling

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
nl: Niet-afgesloten '{' in ingang voor mime-type %s.

en: Unnamed command
nl: Naamloze opdracht

en: Unrecognized style %s whilst parsing resource.
nl: Niet-herkende stijl %s tijdens inlezen van bron.

en: Unsupported clipboard format.
nl: Niet-ondersteund klembord-formaat.

en: Unsupported theme '%s'.
nl: Niet ondersteund thema '%s'.

en: Up
nl: Omhoog

en: Usage: %s
nl: Gebruik: %s

en: Validation conflict
nl: Validatie-conflict

en: View files as a detailed view
nl: Toon bestanden in detail-weergave

en: View files as a list view
nl: Toon bestanden in lijst-weergave

en: Views
nl: Weergaven

en: Waiting for subprocess termination failed
nl: Wachten op beëindiging van subproces mislukt

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: Warning: attempt to remove HTML tag handler from empty stack.
nl: Waarschuwing: poging om HTML tag handler van lege stack te verwijderen.

en: Western European (ISO-8859-1)
nl: West-Europees (ISO-8859-1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
nl: West-Europees met Euro teken (ISO-8859-15)

en: Whole word
nl: Alleen hele woorden

en: Whole words only
nl: Alleen hele woorden

en: Win32 theme
nl: Win32 thema

en: Win32s on Windows 3.1
nl: Windows 3.1 met Win32s

en: Windows Arabic (CP 1256)
nl: Windows Arabisch (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
nl: Windows Baltisch (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
nl: Windows Centraal Europees (CP 1250)

en: Windows Chinese Simplified (CP 936)
nl: Windows Chinees Gesimplificeerd (CP 936)

en: Windows Chinese Traditional (CP 950)
nl: Windows Traditioneel Chinees (CP 950)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
nl: Windows Cyrillisch (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
nl: Windows Grieks (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
nl: Windows Hebreeuws (CP 1255)

en: Windows Japanese (CP 932)
nl: Windows Japans (CP 932)

en: Windows Korean (CP 949)
nl: Windows Koreaans (CP 949)

en: Windows Turkish (CP 1254)
nl: Windows Turks (CP 1254)

en: Windows Western European (CP 1252)
nl: Windows West Europees (CP 1252)

en: Write error on file '%s'
nl: Schrijffout bij bestand '%s'

en: XML parsing error: '%s' at line %d
nl: XML ontleed fout: '%s' in lijn %d

en: XPM: Malformed pixel data!
nl: XPM: Misvormde pixel gegevens!

en: XPM: malformed colour definition '%s'!
nl: XPM: Misvormde kleur definitie '%s'!

en: XRC resource '%s' (class '%s') not found!
nl: XRC bron '%s' (class '%s') niet gevonden!

en: XRC resource: Cannot create bitmap from '%s'.
nl: XRC bron: Kan geen bitmap maken van '%s'.

en: XRC resource: Incorrect colour specification '%s' for property '%s'.
nl: XRC bron: Ongeldige kleur specificatie '%s' voor eigenschap '%s'.

en: Yes
nl: Ja

en: You cannot add a new directory to this section.
nl: U kunt geen nieuwe map aan deze sectie toevoegen.

en: ZIP handler currently supports only local files!
nl: ZIP handler ondersteunt momenteel alleen lokale bestanden!

en: [EMPTY]
nl: [LEEG]

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
nl: een DDEML-applicatie heeft door een 'race'-conditie geheugengebrek veroorzaakt.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
nl: een DDEML-functie was aangeroepen zonder eerst de DdeInitialize-functie aan te roepen
    of een ongeldige applicatie-pid was doorgegeven aan een DDEML-functie.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
nl: een poging van een client om een conversatie op te zetten is mislukt.

en: a memory allocation failed.
nl: een geheugenreservering is mislukt.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
nl: een parameter kon niet door de DDEML gevalideerd worden.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
nl: aanvraag voor synchrone advies-transactie heeft een time-out veroorzaakt.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
nl: aanvraag voor synchrone gegevens-transactie heeft een time-out veroorzaakt.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
nl: aanvraag voor synchrone uitvoerings-transactie heeft een time-out veroorzaakt.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
nl: aanvraag voor synchrone 'poke'-transactie heeft een time-out veroorzaakt.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
nl: aanvraag voor beëindigen  van advies-transactie heeft een time-out veroorzaakt.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
nl: vanaf de server werd een transactie geprobeerd op een conversatie
    die door de client was beëindigd of de server heeft afgebroken
    voordat de transactie was afgerond.

en: a transaction failed.
nl: een transactie is mislukt.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
nl: een applicatie die als APPCLASS_MONITOR is gestart heeft geprobeerd
    een DDE-transactie uit te voeren of een applicatie die als APPCMD_CLIENTONLY is
    gestart heeft geprobeerd een server-transactie uit te voeren.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
nl: een interne oproep van de PostMessage-functie is mislukt.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
nl: een interne fout is opgetreden in de DDEML.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
nl: een ongeldige transactie-id werd doorgegeven aan een DDEML-functie.
    Als de applicatie verdergaat na een XTYP_XACT_COMPLETE-callback dan is
    de transactie-id voor die callback niet meer geldig.

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
nl: poging tot wijzigen van onveranderbare sleutel '%s' genegeerd.

en: binary
nl: binair

en: bold
nl: vet

en: bold
nl: vet

en: can't close file '%s'
nl: kan bestand '%s' niet sluiten

en: can't close file descriptor %d
nl: kan bestandsbeschrijving %d niet sluiten

en: can't commit changes to file '%s'
nl: kan verandering niet doorvoeren in bestand '%s'

en: can't create file '%s'
nl: kan bestand '%s' niet maken

en: can't delete user configuration file '%s'
nl: kan bestand met gebruikersinstellingen '%s' niet wissen

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
nl: kan niet bepalen of bestandseinde is bereikt bij bestandsbeschrijving %d

en: can't find length of file on file descriptor %d
nl: kan bestandslengte niet vinden bij bestandsbeschrijving %d

en: can't find user's HOME, using current directory.
nl: kan gebruiker's startlocatie niet vinden, gebruik huidige map.

en: can't flush file descriptor %d
nl: kan bestandsbeschrijving %d niet legen

en: can't get seek position on file descriptor %d
nl: kan zoekpositie niet verkrijgen bij bestandsbeschrijving %d

en: can't load any font, aborting
nl: kan geen lettertype laden, wordt afgebroken

en: can't open file '%s'
nl: kan bestand '%s'niet openen

en: can't open global configuration file '%s'.
nl: kan globaal configuratiebestand '%s' niet openen.

en: can't open user configuration file '%s'.
nl: kan gebruikers-configuratiebestand '%s' niet openen.

en: can't open user configuration file.
nl: kan gebruikers-configuratiebestand niet openen.

en: can't read from file descriptor %d
nl: kan niet lezen van bestandsbeschrijving %d

en: can't remove file '%s'
nl: kan bestand '%s' niet verwijderen

en: can't remove temporary file '%s'
nl: kan tijdelijk bestand '%s' niet verwijderen

en: can't seek on file descriptor %d
nl: kan niet zoeken bij bestandsbeschrijving %d

en: can't write buffer '%s' to disk.
nl: kan buffer '%s' niet naar schijf schrijven.

en: can't write to file descriptor %d
nl: kan niet schrijven naar bestandsbeschrijving %d

en: can't write user configuration file.
nl: kan gebruikers-configuratiebestand niet schrijven.

en: catalog file for domain '%s' not found.
nl: catalogus-bestand voor domein '%s' niet gevonden.

en: date
nl: datum

en: default
nl: standaard

en: eighteenth
nl: achttiende

en: eighth
nl: achtste

en: eleventh
nl: elfde

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
nl: ingang '%s' komt meer dan één keer voor in groep '%s'

en: establish
nl: Maken

en: failed to flush the file '%s'
nl: legen van bestand '%s' mislukt

en: fifteenth
nl: vijftiende

en: fifth
nl: vijfde

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
nl: bestand '%s', regel %d: '%s' genegeerd na groepsheader.

en: file '%s', line %d: '=' expected.
nl: bestand '%s', regel %d: '=' verwacht.

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
nl: bestand '%s', regel %d: sleutel '%s' voor het eerst gevonden op regel %d.

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
nl: bestand '%s', regel %d: waarde voor onveranderbare sleutel '%s' genegeerd.

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
nl: bestand '%s': onverwacht teken %c in regel %d.

en: first
nl: eerste

en: fourteenth
nl: veertiende

en: fourth
nl: vierde

en: generate verbose log messages
nl: genereer uitgebreide log meldingen

en: gmtime() failed
nl: gmtime() mislukt

en: initiate
nl: Starten

en: invalid eof() return value.
nl: ongeldige eof() return-waarde.

en: invalid message box return value
nl: ongeldige return-waarde van berichtvenster

en: italic
nl: cursief

en: light
nl: licht

en: light
nl: licht

en: locale '%s' can not be set.
nl: landinstelling '%s' kan niet worden ingesteld.

en: looking for catalog '%s' in path '%s'.
nl: bezig met zoeken van catalogus '%s' in pad '%s'.

en: midnight
nl: middernacht

en: mktime() failed
nl: kmtime() mislukt

en: nineteenth
nl: negentiende

en: ninth
nl: negende

en: no DDE error.
nl: geen DDE-fout.

en: noname
nl: naamloos

en: noon
nl: middag

en: reading
nl: aan het lezeen

en: reentrancy problem.
nl: probleem met 'reentrancy'.

en: second
nl: tweede

en: seventeenth
nl: zeventiende

en: seventh
nl: zevende

en: show this help message
nl: Toon deze help boodschap

en: sixteenth
nl: zestiende

en: sixth
nl: zesde

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
nl: Kies de te gebruiken beeldscherm mode (B.V. 640x480-16)

en: specify the theme to use
nl: Kies het te gebruiken thema

en: tenth
nl: tiende

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
nl: het antwoord op de transactie heeft de DDE_FBUSY-bit op 1 gezet.

en: third
nl: derde

en: thirteenth
nl: dertiende

en: today
nl: vandaag

en: tomorrow
nl: morgen

en: twelfth
nl: twaalfde

en: twentieth
nl: twintigste

en: underlined
nl: onderstreept

en: underlined
nl: onderstreept

en: unexpected " at position %d in '%s'.
nl: onverwachte " op positie %d in '%s'.

en: unknown
nl: onbekend

en: unknown error
nl: onbekende fout

en: unknown error (error code %08x).
nl: onbekende fout (foutnummer %08x).

en: unknown seek origin
nl: onbekend zoek-startpunt

en: unknown-%d
nl: onbekend-%d

en: unnamed
nl: naamloos

en: unnamed%d
nl: naamloos%d

en: using catalog '%s' from '%s'.
nl: catalogus '%s' van '%s' wordt gebruikt.

en: writing
nl: bezig met schrijven

en: wxGetTimeOfDay failed.
nl: wxGetTimeOfDay mislukt.

en: wxSocket: invalid signature in ReadMsg.
nl: wxSocket: ongeldige handtekening in ReadMsg.

en: wxSocket: unknown event!.
nl: wxSocket: onbekende gebeurtenis!

en: wxWindows could not open display for '%s': exiting.
nl: wxWindows kon beeldscherm niet openen voor '%s': afbreken.

en: wxWindows could not open display. Exiting.
nl: wxWindows kon beeldscherm niet openen. Afbreken.

en: yesterday
nl: gisteren
