wxWindows-2.4.2 - en to fi translation catalogue (563 entries)

en:  (error %ld: %s)
fi:  (virhe %ld: %s)

en:  Preview
fi: Esikatselu

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
fi: #10 Kirjekuori, 4 1/8 x 9 1/2"

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
fi: #11 Kirjekuori, 4 1/2 x 10 3/8"

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
fi: #12 Kirjekuori, 4 3/4 x 11"

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
fi: #14 Kirjekuori, 5 x 11 1/2"

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
fi: #9 Kirjekuori, 3 7/8 x 8 7/8"

en: #define %s must be an integer.
fi: #define %s pitää olla kokonaisluku

en: %i of %i
fi: %i, %i:stä

en: %s (or %s)
fi: %s (tai %s)

en: %s Error
fi: %s Virhe

en: %s Information
fi: %s Informaatio

en: %s Warning
fi: %s Varoitus

en: %s not a bitmap resource specification.
fi: %s ei ole bittikartta speksi

en: %s not an icon resource specification.
fi: %s ei ole ikoni speksi

en: %s: ill-formed resource file syntax.
fi: %s: väärin formatioitu tiedostosyntaksi

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Details
fi: &Yksityiskohdat

en: &Finish
fi: &Lopeta

en: &Log
fi: &Loki

en: &Next >
fi: &Seuraava >

en: &Next Tip
fi: &Seuraava vihje

en: &Redo
fi: &Tee uudelleen

en: &Redo
fi: &Tee uudelleen

en: &Save...
fi: &Tallenna...

en: &Show tips at startup
fi: &Näytä vinkit käynnistyksessä

en: &Undo
fi: &Korjaa

en: &Undo
fi: &Korjaa

en: &Window
fi: &Ikkuna

en: '%s' has extra '..', ignored.
fi: '%s' sisältää ylimääräisen '..', ohitettu.

en: '%s' is invalid
fi: '%s' on virheellinen

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
fi: '%s' ei ole oikea numeerinen arvo optiolle '%s'.

en: '%s' is not a valid message catalog.
fi: '%s' ei ole kelvollinen viestiluettelo.

en: '%s' should be numeric.
fi: '%s' tulisi olla numeerinen.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
fi: '%s' tulisi sisältää vain ASCII-merkkejä.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
fi: '%s' tulisi sisältää vain aakkosia.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
fi: '%s' tulisi sisältää vain aakkosia tai numeerisia merkkejä.

en: (Help)
fi: (Apua)

en: (bookmarks)
fi: (kirjanmerkit)

en: , expected static, #include or #define
    whilst parsing resource.
fi: , odotti staattisen, #include or #define
    resurssien hajoittamisessa.

en: 10 x 14 in
fi: Letter 10 x 14"

en: 11 x 17 in
fi: Legal 11 x 17"

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
fi: 6 3/4 Kirjekuori, 3 5/8 x 6 1/2"

en: : file does not exist!
fi: : tiedeostoa ei ole

en: : unknown charset
fi: : tuntematon merkkisetti

en: : unknown encoding
fi: : tuntemazton koodaus

en: < &Back
fi: < &Takaisin

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
fi: A3 paperi 297 x 420 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
fi: A4 paperi, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
fi: A4 sheet, 210 x 297 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
fi: A4 sheet, 210 x 297 mm

en: Add current page to bookmarks
fi: Lisää tämä sivu kirjanmerkiksi

en: Add to custom colours
fi: Lisää muokattuihin väreihin

en: Adding book %s
fi: Lisään kirjan %s

en: All
fi: Kaikki

en: All files (*)|*
fi: Kaikki tiedostot (*)|*

en: Already dialling ISP.
fi: Soitan jo ISP:lle.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
fi: Siirrä loki tiedostoon '%s' (valitse [Ei] korvataksesi sen)?

en: Arabic (ISO-8859-6)
fi: Araabi (ISO-8859-6)

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
fi: B4 Kirjekuori, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
fi: B4 paperi, 250 x 354 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
fi: B5 Kirjekuori, 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
fi: B5 paperi, 182 x 257 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
fi: B6 Kirjekuori, 176 x 125 mm

en: BMP: Couldn't save invalid image.
fi: BMP: En voinut tallentaa kuvaa

en: BMP: Couldn't write data.
fi: BMP: En voinut kirjoittaa dataa.

en: Backward
fi: Takaaksepäin

en: Baltic (ISO-8859-13)
fi: Baltti (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
fi: Vanha baltti (ISO-8859-4)

en: Bitmap resource specification %s not found.
fi: Bittikartta resurssispeksi %s ei löytynyt.

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Bottom margin (mm):
fi: Alamarginaali (mm):

en: C sheet, 17 x 22 in
fi: C paperi, 17 x 22"

en: C&lear
fi: &Tyhjennä

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
fi: C3 Kirjekuori, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
fi: C4 Kirjekuori, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
fi: C5 Kirjekuori, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
fi: C6 Kirjekuori, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
fi: C65 Kirjekuori, 114 x 229 mm

en: Can not enumerate files in directory '%s'
fi: Hakemiston '%s' tiedostojen luettelointi epäonnistui

en: Can not resume thread %x
fi: Säikeen %x jatko epäonnistui

en: Can not start thread: error writing TLS.
fi: Säikeen käynnistys epäonnistui: virhe TLS-kirjoituksessa.

en: Can not suspend thread %x
fi: Säikeen %x keskeytys epäonnistui

en: Can not wait for thread termination
fi: Ei voi odottaa säikeen keskeytystä

en: Can't &Undo
fi: &Korjaus epäonnistui

en: Can't check image format of file '%s': file does not exist.
fi: En voi tarkistaa kuvatiedoston '%s' formaatia: tiedosto ei ole olemassa.

en: Can't close registry key '%s'
fi: rekisteriavainta '%s' ei voida sulkea

en: Can't copy values of unsupported type %d.
fi: En voi kopioida arvoja, joiden tyyppiä %d ei ole tuettu.

en: Can't create list control window, check that comctl32.dll is installed.
fi: En voim luoda ohajusikkunoiden luetteloa, tarkista että comctl32.dll on asennettu.

en: Can't create registry key '%s'
fi: Rekisteriavaimen '%s' luonti ei onnistu

en: Can't create thread
fi: Säiettä ei voi luoda

en: Can't delete key '%s'
fi: Avainta '%s' ei voi poistaa

en: Can't delete the INI file '%s'
fi: INI-tiedoston '%s' poisto epäonnistui

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
fi: Arvon '%s' poisto avaimesta '%s' ei onnistu

en: Can't delete value of key '%s'
fi: Avaimen '%s' arvoa ei voi poistaa

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
fi: Avaimen '%s' ala-avaimia ei voi luetella

en: Can't enumerate values of key '%s'
fi: Avaimen '%s' arvoja ei voi luetella

en: Can't find current position in file '%s'
fi: Käyttäjän asetustiedoston '%s' avaus ei onnistu

en: Can't get info about registry key '%s'
fi: Tiedon saanti rekisteriavaimesta '%s' ei onnistu

en: Can't load image from file '%s': file does not exist.
fi: Kuvaa ei löydy tiedostosta '%s': tiedosto ei ole olemassa.

en: Can't open file '%s'
fi: Tiedostoa '%s' ei voi avata

en: Can't open registry key '%s'
fi: Rekisteriavaimen '%s' avaus ei onnistu

en: Can't read value of '%s'
fi: Ei voida lukea arvoa '%s'

en: Can't read value of key '%s'
fi: Ei voida lukea arvoa avaimesta '%s'

en: Can't save log contents to file.
fi: Lokisisällön tallennus tiedostoon epäonnistui.

en: Can't set thread priority
fi: Säikeen priorisointi epäonnistui.

en: Can't set value of '%s'
fi: Ei voida asettaa arvoa '%s'

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cannot find active dialup connection: %s
fi: Aktiivista puhelinsoittoyhteyttä %s ei löydy

en: Cannot find the location of address book file
fi: Osoitekirjan tiedoston sijainti ei löydy

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
fi: Järjestyksen priorisointialueetta ei tiedossa.

en: Cannot get the hostname
fi: Isäntäkoneen nimeä ei onnistuttu saamaan

en: Cannot get the official hostname
fi: Virallista isäntäkoneen-nimeä ei onnistuttu saamaan

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
fi: Puhelua ei voi lopettaa - ei aktiivista linjaa.

en: Cannot initialize OLE
fi: OLE initialization epäonnistui

en: Cannot open HTML document: %s
fi: HTML asiakirjaa %s ei avattavissa

en: Cannot open HTML help book: %s
fi: HTML apukirjaa %s ei avattavissa

en: Cannot open URL '%s'
fi: URL:ää '%s' ei voitu avata

en: Cannot open contents file: %s
fi: Tiedostoa %s ei voi avata!

en: Cannot open file for PostScript printing!
fi: Tiedoston avaus PostScript-tulostusta varten epäonnistui!

en: Cannot open index file: %s
fi: Indeksitiedostoa %s ei voi avata!

en: Cannot print empty page.
fi: Mutexin luonti epäonnistui.

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
fi: Säikeen järjestyspolitiikka ei löydettävissä.

en: Cannot start thread: error writing TLS
fi: Säikeen käynnistys epäonnistui: virhe TLS:n kirjoituksessa

en: Case sensitive
fi: Suuraakkosherkkä

en: Celtic (ISO-8859-14)
fi: Kelttinen (ISO-8859-14)

en: Choose ISP to dial
fi: Valitse ISP, johon soitetaan

en: Choose font
fi: Valitse fontti

en: Clear the log contents
fi: Tyhjennä lokisisältö

en: Close
fi: Sulje

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: Computer
fi: Tietokone

en: Config entry name cannot start with '%c'.
fi: Asetuskohdan nimi ei voi alkaa merkillä '%c'.

en: Confirm
fi: Varmista

en: Connecting...
fi: Tulostetaan...

en: Contents
fi: Sisältö

en: Copies:
fi: Kopiot:

en: Could not find resource include file %s.
fi: Resurssisisältötiedostoa %s ei löydy.

en: Could not find tab for id
fi: id-sarkainta ei löytynyt

en: Could not load Rich Edit DLL '%s'
fi: Rich Edit %s-DLL:n käynnistys ei onnistunut

en: Could not resolve control class or id '%s'. Use (non-zero) integer instead
     or provide #define (see manual for caveats)
fi: Hallintaluokan tai ID:n '%s' selvitys epäonnistui. Käytä (non-zero)
    kokonaislukua tai anna #define (katso manuaali)

en: Could not resolve menu id '%s'. Use (non-zero) integer instead
    or provide #define (see manual for caveats)
fi: Valikon ID:n '%s' selvitys epäonnistui. Käytä (non-zero) kokonais-
    lukua tai anna #define (katso manuaali)

en: Could not start document preview.
fi: Dokumentin esikatselu epäonnistui.

en: Could not start printing.
fi: Tulostus ei käynnisty.

en: Could not transfer data to window
fi: Tiedonsiirto ikkunaan ei onnistu

en: Couldn't acquire a mutex lock
fi: Mutex lukon saanti epäonnistui

en: Couldn't add an image to the image list.
fi: Kuvan lisäys (kuva)listaan epäonnistui.

en: Couldn't create a timer
fi: Ajastimen luonti epäonnistui

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
fi: Symbolia '%s' ei löydy dynaamisesta kirjastosta

en: Couldn't get the current thread pointer
fi: Säikeen osoittimen haku epäonnistui

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
fi: PNG-kuvan lataus ei onnistu - tiedosto ehkä korruptoitunut.

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
fi: Leikepöydän datan formatointi muotoon %s epäonnistui.

en: Couldn't release a mutex
fi: Mutexin vapautus ei onnistu

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
fi: Tiedonhaku listanhallinnasta %d epäonnistui.

en: Couldn't terminate thread
fi: Säiettä ei voi keskeyttää

en: Create directory
fi: Luo hakemisto

en: Create new directory
fi: Luo uusi hakemisto

en: Current directory:
fi: Nykyinen hakemisto:

en: D sheet, 22 x 34 in
fi: D paperi, 22 x 34"

en: DDE poke request failed
fi: DDE kirjoituspyyntö epäonnistui

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
fi: DL Kirjekuori, 110 x 220 mm

en: Date
fi: Päiväys

en: Decorative
fi: Koristeellinen

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
fi: Puhelinsoittomahdollisuutta ei ole koska RAS (remote access service)
    ei ole asennettu tälle koneelle. Ole hyvä asenna se.

en: Did you know...
fi: Tiesitkö...

en: Directory '%s' couldn't be created
fi: Hakemistoa '%s' ei onnistuttu luomaan

en: Directory does not exist
fi: Hakemistoa ei ole

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
fi: Näytä kaikki indeksiosat, jotka sisältävät annetun osatekstin. Haku ei ole suuraakkosherkkä

en: Display options dialog
fi: Näytä valinnan valintaikkuna

en: Do you want to save changes to document %s?
fi: Haluatko tallentaa muutokset dokumenttiin %s?

en: Done
fi: Tehty

en: Done.
fi: Tehty.

en: E sheet, 34 x 44 in
fi: E paperi, 34 x 44"

en: Elapsed time :
fi: Käytetty aika :

en: Entries found
fi: Löydetty kohdat

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %d in '%s'.
fi: Ympäristömuuttujan laajennus epäonnistui: ei löytynyt '%c' '%s':n kohdassa %d.

en: Error
fi: Virhe

en: Error
fi: Virhe

en: Error creating directory
fi: Hakemiston luonnissa virhe

en: Error:
fi: Virhe:

en: Estimated time :
fi: Arvioitu aika :

en: Execution of command '%s' failed
fi: Komennon '%s' ajo epäonnistui

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
fi: Executive, 7 1/4 x 10 1/2"

en: Expected '*' whilst parsing resource.
fi: Odotettiin '*' resursseja jäsennellessä.

en: Expected '=' whilst parsing resource.
fi: Odotettiin '=' resusseja jäsennellessä.

en: Expected 'char' whilst parsing resource.
fi: Odotettiin 'char' resusseja jäsennellessä.

en: Failed to %s dialup connection: %s
fi: Virhe %s-soitossa: %s

en: Failed to close the clipboard.
fi: Leikepöydän sulkeminen epäonnistui.

en: Failed to connect: missing username/password.
fi: Liittyminen epäonnistui: käyttäjätunnus/salasana puutui.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
fi: Liittyminen epäonnistui: ei soitettavissa oleva ISP.

en: Failed to copy registry value '%s'
fi: Rekisteriavaimen '%s' avaus ei onnistu

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
fi: %s reksteröintiavaimen kopiointi %s:ään epäonnistui

en: Failed to create DDE string
fi: DDE-merkkijonoa ei luotu

en: Failed to create MDI parent frame.
fi: MDI-isäntäkehystä ei luotu.

en: Failed to create a status bar.
fi: Tilarivin luonti epäonnistui.

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
fi: %s-serverin kytkentä asiassa %s epäonnistui

en: Failed to display HTML document in %s encoding
fi: HTML %s-koodattua asiakirjaa ei voi näyttää

en: Failed to empty the clipboard.
fi: Leikepöydän tyhjennys epäonnistui.

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
fi: DDE-serverin ohjeistuspiiriä ei aikaansaatu

en: Failed to establish dialup connection: %s
fi: Soittoyhteyttä %s ei luotu

en: Failed to execute '%s'
fi: '%s' prosessia ei voi ajaa

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
fi: XBM resurssia %s ei löydy.
    Unohditko käyttää wxResourceLoadBitmapData?

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadIconData?
fi: XBM resurssia %s ei löydy.
    Unohditko käyttää wxResourceLoadIconData?

en: Failed to find XPM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
fi: XBM resurssia %s ei löydy.
    Unohditko käyttää wxResourceLoadBitmapData?

en: Failed to get ISP names: %s
fi: ISP nimeä %s ei saatu.

en: Failed to get data from the clipboard
fi: Dataa ei voida hakea leikepöydältä

en: Failed to get the UTC system time.
fi: UTC-muotoista aikaa ei saatu.

en: Failed to get the local system time
fi: Paikallinen systeemiaika ei ole tiedossa

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
fi: Säikeen kytkentä epäonnistui, todennäköisesti muistivuoto - ole hyvä käynnistä ohjelma uudestaan

en: Failed to load shared library '%s'
fi: Jaetun kirjaston '%s' lataus epäonnistui

en: Failed to open the clipboard.
fi: Leikepöydän avaus ei onnistunut.

en: Failed to put data on the clipboard
fi: Dataa ei voida hakea leikepöydältä.

en: Failed to redirect child process input/output
fi: Lapsiprosessin uudellenohjaus tulo/lähtö epäonnistui

en: Failed to register DDE server '%s'
fi: Työkaluvihjeen '%s' luonti epäonnistui

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
fi: Merkkisetin '%s' koodaus on unohtunut.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
fi: Rekisteriavaimen '%s' nimeäminen '%s':ksi ei onnistu.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
fi: Rekisteriavaimen '%s' nimeäminen '%s':ksi ei onnistu.

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
fi: Dataa ei voida hakea leikepöydältä.

en: Failed to retrieve text of RAS error message
fi: RAS-virheilmoitusta ei saatu.

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
fi: Leikepöydän tuettua dataaformattia ei haettavissa

en: Failed to send DDE advise notification
fi: DDE oheistava tiedotusta ei lähetetty

en: Failed to set clipboard data.
fi: Leikepöydän datan asetus epäonnistui.

en: Failed to set thread priority %d.
fi: Säikeen prioriteetin %d asetus epäonnistui.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
fi: Kuvan '%s' tallnnus VFS-muistiin epäonnistui!

en: Failed to terminate a thread.
fi: Säikeen keskeytys ei onnistunut.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
fi: DDE ohjeistuspiirin keskeytys ei onnistunut.

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
fi: Puhelinsoiton '%s' keskeytys ei onnistunut.

en: Failed to unregister DDE server '%s'
fi: DDE-serverin '%s' poisto rekisteröinnistä epäonnistui

en: Fatal error
fi: Tuhoisa virhe

en: Fatal error:
fi: Tuhoisa virhe:

en: Fatal error: exiting
fi: Tuhoisa virhe: lopetetaan

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
fi: Tiedosto '%s' on olemassa, haluatko korvata sen?

en: File couldn't be loaded.
fi: Tiedostoa ei voinut ladata.

en: File error
fi: Tiedostovirhe

en: File name exists already.
fi: Tiedostonimi on jo olemassa.

en: Files (%s)|%s
fi: Tiedostot (%s)|%s

en: Find
fi: Hae

en: Fixed font:
fi: Kiinteä välistys:

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
fi: Folio, 8 1/2 x 13"

en: Font size:
fi: Kirjasinkoko:

en: Fork failed
fi: Haarukointi epäonnistui

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Found
fi: Löydetty

en: Found %i matches
fi: Löytyi %i yhteensopivaa

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: GIF: data stream seems to be truncated.
fi: GIF: datan virta typistetty.

en: GIF: error in GIF image format.
fi: GIF: virhe GIF kuvaformaatissa.

en: GIF: not enough memory.
fi: GIF: ei riitävästi muistia.

en: GIF: unknown error!!!
fi: GIF: tuntemataon virhe!!!

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
fi: Saksalainen traktoriveto, 8 1/2 x 13"

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
fi: Eurooppalainen traktoriveto, 8 1/2 x 12"

en: Go back
fi: Takespäin

en: Go forward
fi: Eteenpäin

en: Go one level up in document hierarchy
fi: Mene ylös asiakirjahierarkiassa

en: Go to home directory
fi: Mene kotihakemistoon

en: Go to parent directory
fi: Ei voitu luoda hakemistoa

en: Greek (ISO-8859-7)
fi: Kreikkalainen (ISO-8859-7)

en: HTML anchor %s does not exist.
fi: HTML-ankkuria %s ei ole

en: HTML files (*.htm)|*.htm|HTML files (*.html)|*.html|Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|All files (*.*)|*
fi: HTML tiedostot (*.htm)|*.htm|HTML tiedostot (*.html)|*.html|Avustuskirjat (*.htb)|*.htb|Zipattut (*.zip)|*.zip|HTML Apu-projekti (*.hhp)|*.hhp|Kaikki tiedostot (*.*)|*

en: Hebrew (ISO-8859-8)
fi: Juutalainen (ISO-8859-8)

en: Help
fi: Apua

en: Help Browser Options
fi: Apuselaimen vaihtoehdot

en: Help Index
fi: Apuindeksi

en: Help Printing
fi: Tulostaa apua

en: Help: %s
fi: Apua: %s

en: Icon resource specification %s not found.
fi: Kuvakeresurssin määritelmää %s ei löydy.

en: Ill-formed resource file syntax.
fi: Virheellinen resurssitiedoston syntaksi.

en: Illegal directory name.
fi: Ei sallittu tiedostonimi.

en: Illegal file specification.
fi: Virheellinen tiedostomääritelmä.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
fi: RTF muokkaus on mahdotonta, tavanomainen tekstimuokkaus käytössä. Asenna riched32.dll uudestaan.

en: Impossible to get child process input
fi: Lapsiprosessin tulon aikaansaanti on mahdoton.

en: Index
fi: Indeksi

en: Indian (ISO-8859-12)
fi: Intialainen (ISO-8859-12)

en: Invalid TIFF image index.
fi: Väärä TIFF kuvaindeksi

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
fi: Italialianen kirjekuori, 110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
fi: JPEG-kuvan lataus ei onnistu - tiedosto ehkä korruptoitunut.

en: JPEG: Couldn't save image.
fi: JPEG: Ei voinut tallentaa kuvaa

en: Landscape
fi: Vaakaformaatti

en: Ledger, 17 x 11 in
fi: Ledger, 17 x 11"

en: Left margin (mm):
fi: Vasen marginaali (mm):

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
fi: Legal 8 1/2 x 14"

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
fi: Letter (pieni) 8 1/2 x 11"

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
fi: Letter 8 1/2 x 11"

en: Light
fi: Heikko

en: Load %s file
fi: Lataa %s tiedosto

en: Loading :
fi: Varoitus:

en: Loading Grey Ascii PNM image is not yet implemented.
fi: Grey ASCII PNM-kuvan lataus ei ole vielä toteutettu.

en: Loading Grey Raw PNM image is not yet implemented.
fi: Grey raaka PNM-kuvan lataus ei ole vielä toteutettu.

en: Log saved to the file '%s'.
fi: Loki tallennettu tiedostoon '%s'.

en: MDI child
fi: MDI lapsi

en: Mailcap file %s, line %d: incomplete entry ignored.
fi: Mailcap tiedosto %s, rivi %d: epätäydellisdtä tietoa ei huomioitu

en: Memory VFS already contains file '%s'!
fi: Muisti VFS sisältää jo tiedoston '%s'!

en: Mime.types file %s, line %d: unterminated quoted string.
fi: Mime.types tiedosto %s, rivi %d: keskeyttämätön quotattu merkkijono.

en: Modern
fi: Moderni

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
fi: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2"

en: More...
fi: Lisää...

en: Name
fi: Nimi

en: NewName
fi: Uusi peli

en: Next page
fi: Uusi sivu

en: No
fi: Ei

en: No XBM facility available!
fi: XBM laitteistoa ei ole!

en: No XPM icon facility available!
fi: XPM ikooni-laitteistoa ei ole!

en: No entries found.
fi: Kohtia ei löydetty.

en: No handler found for image type.
fi: Kuvatyypin käsittelyohjelmaa ei löytynyt.

en: No image handler for type %d defined.
fi: Kuvatyypin %d käsittelyohjelmaa ei määritelty.

en: No image handler for type %s defined.
fi: Kuvatyypin %s käsittelyohjelmaa ei määritelty.

en: No matching page found yet
fi: Haettua sivua ei löytynyt vielä

en: Nordic (ISO-8859-10)
fi: Pohjoismaalainen (ISO-8859-10)

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Normal font:
fi: Tavallinen kirjasinleikkaus:

en: Note, 8 1/2 x 11 in
fi: Note, 8 1/2 x 11"

en: Open HTML document
fi: Avaa HTML asiakirja

en: Operation not permitted.
fi: Ei sallitu toimenpide.

en: Option '%s' requires a value, '=' expected.
fi: Valinta '%s' vaatii arvon, '=' odotettu.

en: Option '%s' requires a value.
fi: Valinta '%s' vaatii arvon.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
fi: Valinta '%s': '%s' ei voida muunta päiväykseksi

en: Options
fi: Asetukset

en: Orientation
fi: Suuntaus

en: PCX: couldn't allocate memory
fi: PCX: muistia ei voinut allokoida

en: PCX: image format unsupported
fi: PCX: kuva-muotoa ei tuettu

en: PCX: invalid image
fi: PCX: ei sallittu kuva

en: PCX: this is not a PCX file.
fi: PCX: tämä ei ole PCX tiedosto.

en: PCX: unknown error !!!
fi: PCX: tuntematon virhe !!!

en: PCX: version number too low
fi: PCX: Liian pieni versionumero

en: PNM: Couldn't allocate memory.
fi: PNM: Muistiallokointi epäonnistui.

en: PNM: File format is not recognized.
fi: PNM: Tuntematon tiedostomuoto.

en: PNM: File seems truncated.
fi: PNM: Tideosto ehkä katkaistu.

en: Page %d
fi: Sivu %d

en: Page %d of %d
fi: Sivu %d / %d

en: Page Setup
fi: Sivun asetukset

en: Pages
fi: Sivut

en: Paper Size
fi: Paperin koko

en: Paper size
fi: Paperin koko

en: Permissions
fi: Luvat

en: Pipe creation failed
fi: Putken luonti epäonnistui

en: Please choose a valid font.
fi: Valitse kelvollinen tiedosto.

en: Please choose an existing file.
fi: Valitse olemassaoleva tiedosto.

en: Please choose which ISP do you want to connect to
fi: Valitse ISP, johon haluat kytkeytyä

en: Portrait
fi: Pystyformaatti

en: PostScript file
fi: PostScript tiedosto

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: Print
fi: Tulosta

en: Print Preview
fi: Tulostuksen esikatselu

en: Print Preview Failure
fi: Tulostuksen esikatselu epäonnistui

en: Print Range
fi: Tulostusalue

en: Print Setup
fi: Tulostusasetukset

en: Print in colour
fi: Väritulostus

en: Print spooling
fi: Tulostuksen sivuajo

en: Print this page
fi: Tulosta tämä sivu

en: Print to File
fi: Tulosta tiedostoon

en: Print...
fi: Tulostaa...

en: Printer command:
fi: Tulostinkomento:

en: Printer options
fi: Tulostimen valinnat

en: Printer options:
fi: Tulostimen valinnat:

en: Printer...
fi: Tulostin...

en: Printing Error
fi: Tulostusvirhe

en: Printing page %d...
fi: Tulostetaan sivua %d...

en: Printing...
fi: Tulostetaan...

en: Program aborted.
fi: Ohjelma keskeytetty.

en: Question
fi: Kysymys

en: Read error on file '%s'
fi: Korvaa tiedosto '%s'?

en: Registry key '%s' already exists.
fi: Rekisteriavain '%s' on jo olemassa.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
fi: Rekisteriavain '%s' ei ole olemassa, ei voi uudelleennimetä.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
fi: Rekisteriavainta '%s' tarvitaan järjestelmän normaaliin
    toimintaan. Poistamalla avaimen saatat järjestelmäsi epä-
    vakaiseen tilaan: ohjelma keskeytetty.

en: Registry value '%s' already exists.
fi: Rekisterin arvo '%s' jo olemassa.

en: Relevant entries:
fi: Tähdelliset kohdat:

en: Remaining time :
fi: Jälellä oleva aika :

en: Remove current page from bookmarks
fi: Poista nykyinen sivu kirjanmerkeistä

en: Right margin (mm):
fi: Oikea marginaali (mm):

en: Save %s file
fi: Tallenna %s tiedosto

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Save log contents to file
fi: Tallenna lokisisältö tiedostoon

en: Script
fi: Juonto

en: Search
fi: Hae

en: Search contents of help book(s) for all occurences of the text you typed above
fi: Hae apukirjoijen sisällöstä kaikki tapaukset, jossa on yllä antamasi teksti

en: Search in all books
fi: Hae kaikista kirjoista

en: Searching...
fi: Haetaan...

en: Sections
fi: Lohkot

en: Seek error on file '%s'
fi: Hakuvirhe tiedostossa '%s'

en: Select a document template
fi: Valitse dokumenttipohja

en: Select a document view
fi: Valitse dokumentin näkymä

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Separator expected after the option '%s'.
fi: Erotinmerkki tarvitaan option '%s' jälkeen.

en: Setup
fi: Asetukset

en: Setup...
fi: Asetukset...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
fi: Monta aktiivista puhelinvalintaikkunaa auki, valitsen yhden satunnaisesti.

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Show all items in index
fi: Näytä kaikki indeksin osat

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Show/hide navigation panel
fi: Näytä/piiloita suunnitstus taulun

en: Size
fi: Koko

en: Slant
fi: Kaltevuus

en: Sorry, could not open this file for saving.
fi: Ei voi avata tiedostoa tallennettavaksi.

en: Sorry, could not open this file.
fi: Tätä tiedostoa ei voi avata.

en: Sorry, could not save this file.
fi: Tätä tiedostoa ei voi tallentaa.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
fi: Liian vähän muistia esikatseluun.

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
fi: Statement, 5 1/2 x 8 1/2"

en: Status:
fi: Tila:

en: Swiss
fi: Sveitsi

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
fi: TIFF: muistin varaus epäonnistui.

en: TIFF: Error loading image.
fi: TIFF: Virhe kuvan latauksessa.

en: TIFF: Error reading image.
fi: TIFF: Virhe kuvalukemisessa .

en: TIFF: Error saving image.
fi: TIFF: Virhe kuvatallennuksesa.

en: TIFF: Error writing image.
fi: TIFF: Virhe kuvakirjoituksessa.

en: Tabloid, 11 x 17 in
fi: Tabloid, 11 x 17"

en: Templates
fi: Dokumenttipohja

en: Thai (ISO-8859-11)
fi: Taimaalainen (ISO-8859-11)

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
fi: Tuntematon merkkisetti '%s'. Voit valita
    toisen korvaavan setin tai valitset
    [Peruuta], jollei sitä voi korvata

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
fi: Leikepöydän muoto '%d' ei ole olemassa.

en: The required parameter '%s' was not specified.
fi: Tarvittava parametria '%s' ei ole määritelty.

en: The text couldn't be saved.
fi: Tekstiä ie voitu tallentaa.

en: The value for the option '%s' must be specified.
fi: Valinnan '%s' arvo täyty olla määritelty.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is tooold, please upgrade (the following required function is missing: %s).
fi: Tälle koneelle asennetun RAS (remote access server) versio on liian

en: Thread module initialization failed: can not store value in thread local storage
fi: Säiemoduulin käynnistys epäonnistui: arvoa ei voi tallentaa säikeen muistiin

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
fi: Säiemoduulin käynnistys epäonnistui: säieavainta ei voi luoda

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
fi: Säiemoduulin käynnistys epäonnistui: indeksin varaus säikeen muistiin mahdotonta

en: Thread priority setting is ignored.
fi: Säikeen priorisointi huomioimatta.

en: Time
fi: Aika

en: Tip of the Day
fi: Päivän vinkki

en: Tips not available, sorry!
fi: Valitettavasti vinkkejä ei ole!

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: Top margin (mm):
fi: Ylämarginaali (mm):

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
fi: Tidosto '%s' pyritään poistamaan VFS-muistista, muta se ei ole ladattu

en: Trying to solve a NULL hostname: giving up
fi: Tyhjää isäntänimeä yritettiin selvittää, luovutaan

en: Turkish (ISO-8859-9)
fi: Turkkkilainen (ISO-8859-9)

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
fi: Vakio traktoriveto, 14 7/8 x 11"

en: Unable to open requested HTML document: %s
fi: Vaatittua HTML-asiakirjaa %s ei voi avata

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Unexpected end of file whilst parsing resource.
fi: Odottamaton tiedoston loppuminen resursseja jäsennellessä.

en: Unexpected parameter '%s'
fi: Arvaamaton prametri '%s'

en: Unknown DDE error %08x
fi: Tuntematon DDE virhe %08x

en: Unknown encoding (%d)
fi: Tuntematon koodaus (%d)

en: Unknown field in file %s, line %d: '%s'.
fi: Tuntematon kenttä tiedostossa %s, rivillä %d: '%s'.

en: Unknown long option '%s'
fi: Tuntematon pitkä optio '%s'

en: Unknown option '%s'
fi: Tuntematon optio '%s'

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
fi: Sopimaton '{' mime tyypin %s kohdalla.

en: Unnamed command
fi: Nimeämätön komento

en: Unrecognized style %s whilst parsing resource.
fi: Tunnistamaton tyyli %s resursseja jäsennellessä.

en: Unsupported clipboard format.
fi: Leikepöydän formaattia ei ole tuettu.

en: Usage: %s
fi: Käyttö: %s

en: Validation conflict
fi: Laillisuuskonflikti

en: View files as a detailed view
fi: Näytä tiedostot lisätiedoilla

en: View files as a list view
fi: Näytä tiedostot luettelona

en: Views
fi: Näkymät

en: Waiting for subprocess termination failed
fi: Aliprosessin keskeytymisen odotus epäonnistui

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Warning: attempt to remove HTML tag handler from empty stack.
fi: Varoitus: yritettiin poistaa HTML-muotoilukoodin kahvaa tyhästä pinosta.

en: Whole words only
fi: Vain kokonaisia sanoja

en: Win32s on Windows 3.1
fi: Win32s, Windows 3.1-alustalla

en: Windows Arabic (CP 1256)
fi: Arabialinen Windows (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
fi: Balttinen Windows (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
fi: Keskieurooppalinen Windows (CP 1250)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
fi: Kyrillinen Windows (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
fi: Kreikkalinen Windows(CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
fi: Juutalainen Windows(CP 1255)

en: Windows Turkish (CP 1254)
fi: Turkkilainen Windows(CP 1254)

en: Windows Western European (CP 1252)
fi: Länsieurooppalinen Windows (CP 1252)

en: Write error on file '%s'
fi: Tiedostoon '%s' ei voi kirjoittaa

en: Yes
fi: Kyllä

en: You cannot add a new directory to this section.
fi: Et voi lisätä uutta hakemistoa tähän kohtaan.

en: [EMPTY]
fi: [TYHJÄ]

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
fi: DDEML sovellus on luonut pitkän kilpailutilanten.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
fi: DDEML funktio kutsuttiin ilman edeltävää DDE-initialisointia, 
    tai epäkelpo tapahtuma annetiin DDEML funktiolle.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
fi: asiakkaan pyrkimys aloitella keskustelua epäonnistui.

en: a memory allocation failed.
fi: muistin allokointi epäonnistui.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
fi: DDEML ei voinut varmistaa pratmetria.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
fi: Synkronisen ohjetapahtuman pyynnön sallitu aika ylittyi.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
fi: Synkronisen datasiirron pyynnön sallitu aika ylittyi.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
fi: Synkronisen ohjelmapyynnön sallitu aika ylittyi.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
fi: Synkronisen datakirjoitustapahtumnan pyynnön sallitu aika ylittyi.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
fi: Ohjetapahtuman pyynnön lopettamisen sallitu aika ylittyi.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
fi: palvelinpuolella tapahtuma yritettiin keskustelussa
    joka pysäytettiin asiakkaan taholla, tai palvelin
    keskeytti ennnen tapahtuman valmistumista

en: a transaction failed.
fi: tapahtuma epäonnistui.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
fi: APCLASS_MONITOR käynnistämä sovellus on yrittänyt
    tehdä DDE tapahtuman tai APPCMD_CLIENTONLY on yrittänyt 
    tehdä palvelimen tapahtuman.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
fi: sisäinen kutsu 'PostMessage'-funktiolle epäonnistui.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
fi: sisäinen virhe tapahtui DDEML:ssä.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
fi: virheellinen tapahtumatunnus on siirretty DDEML funktiolle.
    Kun sovellus on palannut XTYP_XACT_COMPLETE vastakutsusta, 
    tapahtuman tunnus tälle vastakutsulle ei päde enää.

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
fi: muuttumattoman avaimen '%s' muutosyritys ohitettu.

en: can't close file '%s'
fi: tiedostoa '%s' ei voi avata

en: can't close file descriptor %d
fi: tiedoston kuvausta %d ei voida sulkea

en: can't commit changes to file '%s'
fi: muutoksia tiedostoon '%s' ei voi tehdä

en: can't create file '%s'
fi: tiedoston '%s' luonti ei onnistu

en: can't delete user configuration file '%s'
fi: käyttäjän asetustiedostoa '%s' ei voi poistaa

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
fi: ei voida päätellä tuliko kuvaustiedoston %d loppu vastaan

en: can't find length of file on file descriptor %d
fi: tiedoston kokoa ei löydy tiedoston kuvauksesta %d

en: can't find user's HOME, using current directory.
fi: käyttäjän kotihakemistoa ei löydy, käytetään nykyistä hakemistoa.

en: can't flush file descriptor %d
fi: tiedoston kuvausta %d ei voida tyhjentää

en: can't get seek position on file descriptor %d
fi: paikanmääritys tiedoston kuvauksessa %d ei onnistu

en: can't load any font, aborting
fi: ei voi ladata yhtäkään kirjasinleikkausta

en: can't open file '%s'
fi: tiedostoa '%s' ei voi avata

en: can't open global configuration file '%s'.
fi: globaalin asetustiedoston '%s' avaus ei onnistu

en: can't open user configuration file '%s'.
fi: käyttäjän asetustiedoston '%s' avaus ei onnistu.

en: can't open user configuration file.
fi: käyttäjän asetustiedoston avaus ei onnistu.

en: can't read from file descriptor %d
fi: tiedoston kuvauksen %d luku epäonnistui

en: can't remove file '%s'
fi: tiedoston '%s' poisto ei onnistu

en: can't remove temporary file '%s'
fi: väliaikaistiedoston '%s' poisto ei onnistu

en: can't seek on file descriptor %d
fi: ei voida hakea kuvaustiedostoa %d

en: can't write to file descriptor %d
fi: tiedoston kuvaukseen %d kirjoittaminen epäonnistui

en: can't write user configuration file.
fi: käyttäjän asetustiedoston kirjoitus epäonnistui.

en: catalog file for domain '%s' not found.
fi: luettelotiedostoa varkkoalueelle '%s' ei löydy.

en: date
fi: päiväys

en: eighteenth
fi: kahdeksastoita

en: eighth
fi: kahdeksas

en: eleventh
fi: yhdestoista

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
fi: kohta '%s' ilmenee useammin kuin kerran ryhmässä '%s'

en: establish
fi: vahvista

en: failed to flush the file '%s'
fi: Loki tallennettu tiedostoon '%s'.

en: fifteenth
fi: viidestoista

en: fifth
fi: viides

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
fi: tiedosto '%s', rivi %d: '%s' ohitettu ryhmäotsikon jälkeen.

en: file '%s', line %d: '=' expected.
fi: tiedosto '%s', rivi %d: '=' odotettu.

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
fi: tiedosto '%s', rivi %d: avain '%s' löytyi ensiksi riviltä %d.

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
fi: tiedosto '%s', rivi %d: muuttamattoman avaimen '%s' arvo ohitettu.

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
fi: tiedosto '%s': odottamaton merkki %c rivillä %d.

en: first
fi: ensimmäinen

en: fourteenth
fi: neljästoista

en: fourth
fi: neljäs

en: gmtime() failed
fi: gmtime() epäonnistui

en: initiate
fi: alusta

en: invalid eof() return value.
fi: virheellinen eof() palautusarvo

en: invalid message box return value
fi: virheellinen viestilaatikon palautusarvo

en: locale '%s' can not be set.
fi: maa-arvoa '%s' ei voida asettaa.

en: looking for catalog '%s' in path '%s'.
fi: etsitään luetteloa '%s' polussa '%s'.

en: midnight
fi: keskiyö

en: mktime() failed
fi: mktime() epäonnistui

en: nineteenth
fi: yhdeksästoista

en: ninth
fi: yhdeksäs

en: no DDE error.
fi: ei DDE virhe

en: noname
fi: nimeämätön

en: noon
fi: keskipäivä

en: num
fi: numeerinen

en: reentrancy problem.
fi: vaikeuksia uudelleen palaamisessa

en: second
fi: toinen

en: seventeenth
fi: seitsemästoista

en: seventh
fi: seitsemäs

en: shift
fi: vaihtonäppäin

en: sixteenth
fi: kuudestoista

en: sixth
fi: kuudes

en: str
fi: merkkijono

en: tenth
fi: kymmenes

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
fi: tapahtuman vastsus aiheutti DDE_FBUSY-bitin asettumisen.

en: third
fi: kolmas

en: thirteenth
fi: kolmastoista

en: today
fi: tänään

en: tomorrow
fi: huomenna

en: twelfth
fi: kahdestoista

en: twentieth
fi: kahdeskymmenes

en: unexpected " at position %d in '%s'.
fi: odottamaton " paikassa %d '%s':ssa.

en: unknown
fi: tuntematon

en: unknown error (error code %08x).
fi: tuntematon virhe (virhekoodi %08x).

en: unknown seek origin
fi: haun tuntematon alku

en: unknown-%d
fi: tuntematon-%d

en: unnamed
fi: nimeämätön

en: unnamed%d
fi: nimeämätön %d

en: using catalog '%s' from '%s'.
fi: käytössä luettelo '%s' '%s'sta.

en: wxGetTimeOfDay failed.
fi: wxGetTimeOfDay epäonnistui

en: wxSocket: invalid signature in ReadMsg.
fi: wxSocket: virheellinen allekirjoitus ReadMsg:ssä.

en: wxSocket: unknown event!.
fi: wxSocket: tuntematon tapahtuma!

en: wxWindows could not open display for '%s': exiting.
fi: wxWindows ei voi avata ikkunaa prosessille '%s': lopettaa.

en: yesterday
fi: eilen
