AUDACITY 1.2.4 - en to sv translation catalogue (796 entries)

en:  (disabled)
sv:  (avstŠngd)

en:  is an audio CD file. 
    Audacity does not open this type of file.
    Try ripping it to a native audio format that Audacity can import.
sv: Šr en Audio CD-fil. 
    Audacity kan inte šppna denna typ av fil. 
    Fšrsšk rippa filen till ett ursprungligt ljudformat som Audacity kan importera.

en:  window
sv:  fšnstring

en: %d Channels
sv: %d Kanaler

en: %d minutes, %d seconds
sv: %d minuter, %d sekunder

en: %d seconds
sv: %d sekunder

en: %s does not exist and could not be opened.
    
    It has been removed from the history list.
sv: %s existerar inte och kan inte šppnas.
    
    Den har raderats frŒn historia-listan.

en: %s is already open in another window.
sv: %s Šr redan šppnad i ett annat fšnster

en: %s-old%d
sv: %s-bak%d

en: &About Audacity CleanSpeech...
sv: &Om Audacity CleanSpeech...

en: &About Audacity...
sv: &Om Audacity...

en: &All	Ctrl+A
sv: &Allt	Ctrl+A

en: &Analyze
sv: &Analys

en: &Close	Ctrl+W
sv: &StŠng	Ctrl+W

en: &Collapse All Tracks	Ctrl+Shift+C
sv: &SlŒ ihop Alla spŒr	Ctrl+Shift+C

en: &Copy	Ctrl+C
sv: &Kopiera	Ctrl+C

en: &Delete	Ctrl+K
sv: &Radera	Ctrl+K

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Fit in Window	Ctrl+F
sv: &Anpassa till fšnster	Ctrl+F

en: &Generate
sv: &Skapa

en: &Help
sv: &HjŠlp

en: &History...
sv: &Historia...

en: &Join	Ctrl+J
sv: &Sammanfoga	Ctrl+J

en: &New	Ctrl+N
sv: &Ny	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
sv: &…ppna...	Ctrl+O

en: &Paste	Ctrl+V
sv: &Klistra in	Ctrl+V

en: &Plot Spectrum...
sv: &Rita spektrum...

en: &Preferences...	Ctrl+,
sv: &InstŠllningar...	Ctrl+,

en: &Preferences...	Ctrl+P
sv: &InstŠllningar...	Ctrl+P

en: &Redo
sv: &Gšr om

en: &Redo %s
sv: &Gšr om %s

en: &Run Benchmark...
sv: &Kšr hastighetstest...

en: &Save Project	Ctrl+S
sv: &Spara projekt	Ctrl+S

en: &Silence	Ctrl+L
sv: &Tystnad	Ctrl+L

en: &Undo	Ctrl+Z
sv: &ngra	Ctrl+Z

en: &Undo %s
sv: &ngra %s

en: &Upload File...
sv: &Ladda upp fil...

en: &View
sv: &Visa

en: &Zoom to Selection	Ctrl+E
sv: &Zoom markering	Ctrl+E

en: - END -
sv: - SLUT -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
sv: -120 dB (ungefŠr grŠns fšr mŠnsklig hšrsel)

en: 1 Channel (Mono)
sv: 1 Kanal (Mono)

en: 2 Channels (Stereo)
sv: 2 Kanaler (Stereo)

en: A Free Digital Audio Editor
sv: En digital ljudeditor (freeware)

en: Action
sv: Handling

en: Actually Remove Noise
sv: Kšr Radera brus

en: Add Label
sv: Skapa etikett

en: Add label at selection
sv: Skapa etikett vid markering

en: Added label
sv: Skapad etikett

en: Adjust Sensitivity
sv: StŠll in kŠnslighet

en: Adjust left selection to  next onset
sv: Justera vŠnster markering till nŠsta onset

en: Adjust left selection to next offset
sv: Justera vŠnster markering till nŠsta offset

en: Adjust right selection to previous offset
sv: Justera hšger markering till fšregŒende offset

en: Adjust right selection to previous onset
sv: Justera hšgermarkering till fšregŒende onset

en: Adjusted Pan
sv: InstŠlld panorering

en: Adjusted envelope.
sv: InstŠlld envelope

en: Adjusted gain
sv: InstŠlld signal

en: Align
sv: Placera

en: Align End with Cursor
sv: Placera slut vid markšr

en: Align End with Selection End
sv: Placera slut vid markeringens slut

en: Align End with Selection Start
sv: Placera slut vid markeringens bšrjan

en: Align Tracks Together
sv: Placera spŒr tillsammans

en: Align with &Cursor
sv: Placera vid &markšr

en: Align with &Zero
sv: Placera vid &noll

en: Align with Selection &End
sv: Placera vid markering &slut

en: Align with Selection &Start
sv: Placera vid markering &bšrjan

en: Aligned
sv: Placerad

en: Aligned cursor
sv: Placerad markšr

en: Aligned end with cursor
sv: Placerat slut vid markšr

en: Aligned end with selection end
sv: Placerat slut vid markerings slut

en: Aligned end with selection start
sv: Placerat slut vid markerings bšrjan

en: Aligned with selection end
sv: Placerad vid markerings slut

en: Aligned with selection start
sv: Placerad vid markerings bšrjan

en: Aligned with zero
sv: Placerad vid noll

en: All files (*)|*
sv: Alla filer (*.*)|*.*

en: All files (*.*)|*.*|MIDI files (*.mid)|*.mid|Allegro files (*.gro)|*.gro
sv: Alla filer (*.*)|*.*|MIDI filer (*.mid)|*.mid|Allegro filer (*.gro)|*.gro

en: All files (*.*)|*.*|WAV files (*.wav)|*.wav|AIFF files (*.aif)|*.aif|AU files (*.au)|*.au|MP3 files (*.mp3)|*.mp3|Ogg Vorbis files (*.ogg)|*.ogg|FLAC files (*.flac)|*.flac
sv: Alla filer (*.*)|*.*|WAV filer (*.wav)|*.wav|AIFF filer (*.aif)|*.aif|AU filer (*.au)|*.au|MP3 filer (*.mp3)|*.mp3|Ogg Vorbis filer (*.ogg)|*.ogg|FLAC filer (*.flac)*.flac

en: Allow clipping
sv: TillŒt klippning

en: Alt-Left-Click
sv: Alt-vŠnster-klick

en: Amount to import:
sv: MŠngd att importera:

en: Amplification (dB):
sv: FšrstŠrkning (dB):

en: Amplify
sv: FšrstŠrkning

en: Amplify by Dominic Mazzoni
sv: FšrstŠrkning av Dominic Mazzoni

en: Amplify...
sv: FšrstŠrkning...

en: Amplifying
sv: FšrstŠrkning

en: Amplitude (0-1)
sv: Amplitud (0-1)

en: Any
sv: Valfri

en: Applied effect: %s
sv: AnvŠnd effekt: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
sv: AnvŠnd effekt: %s %.1f dB

en: Applied effect: %s %.1f%%
sv: AnvŠnd effekt: %s %.1f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
sv: AnvŠnd effekt: %s %.2f halvtoner

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
sv: TillŠmpad effekt: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
sv: AnvŠnd effekt: %s delay = %f sekunder, decay faktor = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
sv: AnvŠnd effekt: %s frekvens = %.0f Hz, boost = %.0f dB

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
sv: AnvŠnd effekt: %s frekvens = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, djup = %.0f%%, resonans = %.1f, frekvens offset = %.0f%%

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
sv: AnvŠnd effekt: Skapa tystnad, %.6lf sekunder

en: Apply %s
sv: LŠgg till %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
sv: LŠgg till %s med parameter(s)
    
    %s

en: Applying Dynamic Range Compression...
sv: lŠgger till Dynamic Range Compression...

en: Applying Leveller...
sv: LŠgger till

en: Applying Nyquist Effect...
sv: LŠgger till Nyquist effekt

en: Applying Phaser
sv: LŠgger till Phaser

en: Applying Spike Cleaner...
sv: Kšr Spike Cleaner...

en: Applying Stereo To Mono
sv: Gšr om stereo till mono

en: Applying Wahwah
sv: LŠgger till Wahwah

en: Are you sure you want to save the file as "
sv: €r du sŠker pŒ att du vill spara filen som "

en: Attack Time:
sv: Attack tid:

en: Attack Time: %.1f secs
sv: Attack tid: %.1f secs

en: Attempt to run Noise Removal without a noise profile
    .
sv: Fšrsškt kšra brusreducering utan brusprofil
    .

en: Audacity First Run
sv: Audacity fšrsta tur

en: Audacity Preferences
sv: Audacity InstŠllningar

en: Audacity Project Files
sv: Audacity projektfiler

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
sv: Audacity kunde inte hitta plats att spara temporŠra filer. 
    Var vŠnlig och skriv in lŠmplig plats i InstŠllningar

en: Audacity did not recognize the type of this file.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw"
sv: Audacity kŠnner inte igen denna typ avfil.
    Om det Šr okomprimerad, pršva att anvŠnda "Importera RŒdata"

en: Audacity found an orphaned blockfile %s! 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
sv: Audacity hittade en ursprunglig blockfil  %s! 
    VŠnligen švervŠg att spara och starta om projektet fšr att gšra en komplett projektkontroll.

en: Audacity is a free program written by a team of volunteer developers around the world. Coordination happens thanks to SourceForge.net, an online service that provides free tools to open-source software projects. Audacity is available for Windows 98 and newer, Mac OS X, Linux, and other Unix-like operating systems. Older versions of Audacity are available for Mac OS 9.
sv: Audacity Šr ett fritt program (freeware), skrivet av frivilliga utvecklare frŒn hela vŠrlden. Samarbetet mšjliggšrs tack vare SourceForge.net, en onlinetjŠnst som erbjuder fri programvara liksom utrymme pŒ Internet fšr mjukvaroprojekt i open-source. Audacity finns fšr Windows 98 och nyare operativsystem, Mac OS X, Linux och andra Unix-liknande operativsystem. €ldre versioner av Audacity finns fšr MAC OS9.

en: Audacity is already running
sv: Audacity kšrs redan

en: Audacity is based on code from the following projects:
sv: Audacity Šr baserad pŒ kod frŒn fšljande projekt:

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
sv:  Audacity kommer nu att avslutas. Var vŠnlig och starta om Audacity fšr att anvŠnda den nya temporŠra katalogen.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
sv: Audacity projektfiler (.aup) lŒter dig spara allt som du arbetat med exakt som det
    ser ut pŒ skŠrmen, men de flesta av andra program kan inte šppna Audacity projektfiler.
    
    Om du vill spara en fil som skall kunna šppnas med andra program, vŠlj en av
    Exportfunktionerna.

en: Audacity project files (.aup) let you save everything you're working on exactly as it
    appears on the screen, but most other programs can't open Audacity project files.
    
    When you want to save a file that can be opened by other programs, select one of the
    Export commands.
sv: Audacity projektfiler (.aup) lŒter dig spara allt som du arbetat med exakt som det
    ser ut pŒ skŠrmen, men de flesta av andra program kan inte šppna Audacity projektfiler.
    
    Om du vill spara en fil som skall kunna šppnas med andra program, vŠlj en av
    Exportfunktionerna.

en: Audacity projects (*.aup)|*.aup
sv: Audacity projekt (*.aup)|*.aup

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
sv: Audacity misslyckades med att konvertera ett Audacity 1.0-projekt till det nya formatet.

en: Audio I/O
sv: Ljud in/ut

en: Audio Position:
sv: LJud Position:

en: Audio Track
sv: LjudspŒr

en: Author:
sv: Fšrfattare:

en: Automatically make labels from words
sv: Gšr etiketter frŒn ord automatiskt

en: BassBoost
sv: Bas Boost

en: BassBoost...
sv: Bas Boost...

en: Batch
sv: Konvertera

en: Beats per Minute (BPM):   from
sv: Taktslag i minuten (BPM):   frŒn

en: Behaviors
sv: Uppfšrande

en: Boosting Bass Frequencies
sv: FšrstŠrker basfrekvenserna

en: Buttons
sv: Knappar

en: Calibrate
sv: Kalibrera

en: Calibrate voicekey
sv: Kalibrera voicekey

en: Calibration Results
sv: Kalibrera resultat

en: Can't Redo
sv: Gšr om gŒr ej

en: Can't Undo
sv: ngra gŒr ej

en: Can't export multiple files
sv: Kan ej exportera multipla filer

en: Can't open project file
sv: Det gŒr inte att šppna projektfil

en: Can't process replacing
sv: Kan inte utfšra ersŠttning

en: Cannot export audio in this format.
sv: GŒr ej att exportera ljud i detta format.

en: Cannot export audio to %s
sv: Kan ej exportera ljud till %s

en: Center
sv: Centrera

en: Change Amplification Envelope
sv: €ndra envelope fšr fšrstŠrkning

en: Change Length...
sv: €ndra lŠngd...

en: Change ONE Sample only
sv: €ndra ETT ljud bara

en: Change Pitch
sv: €ndra tonhšjd

en: Change Pitch without Changing Tempo
sv: €ndra tonhšjd utan att Šndra tempo

en: Change Pitch...
sv: €ndra tonhšjd...

en: Change Sample
sv: €ndra ljud

en: Change Several Samples
sv: €ndra flera ljud

en: Change Speed
sv: €ndra hastighet

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
sv: €ndra hastighet, som pŒverkar bŒde tempo och tonhšjd

en: Change Speed...
sv: €ndra hastighet...

en: Change Tempo
sv: €ndra tempo

en: Change Tempo without Changing Pitch
sv: €ndra tempo utan att Šndra tonhšjd

en: Change Tempo...
sv: €ndra tempo...

en: Change lower speed limit (%) to:
sv: €ndra lŠgsta nivŒn pŒ hastighet (%) till:

en: Change track name to:
sv: €ndra namn pŒ spŒr till:

en: Change upper speed limit (%) to:
sv: €ndra hšgsta nivŒn pŒ hastighet (%) till:

en: Changed '%s' to %d Hz
sv: €ndrat '%s' till %d Hz

en: Changed '%s' to %s
sv: €ndrat '%s' till %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
sv: €ndringar i den temporŠra katalogen kommer inte att fŒ effekt fšrrŠn Audacity startas om.

en: Changing Length...
sv: €ndrar lŠngd...

en: Changing Pitch
sv: €ndrar tonhšjd

en: Changing Speed
sv: €ndrar hastighet

en: Changing Tempo
sv: €ndrar tempo

en: Changing block %s
sv: €ndrar block %s

en: Channel
sv: Kanal

en: Choose Language for Audacity to use:
sv: €ndra till rŠtt sprŒk fšr Audacity:

en: Choose a font for Label Tracks
sv: VŠlj en font fšr etikettspŒr

en: Choose a location to place the temporary directory
sv: VŠlj ett utrymme pŒ hŒrddisken dŠr den temporŠra katalogen kan placeras

en: Choose a location to save the exported files
sv: VŠlj en plats att spara exporterade filer

en: Choose...
sv: VŠlj...

en: CleanSpeech Presets (*.csp)|*.csp
sv: CleanSpeech default (*.csp)|*.csp

en: Cleaning up cache directories
sv: Rensar temporŠra filer

en: Cleaning up temporary files
sv: Rensar temporŠra filer

en: Cleaning up unused directories in project data...
sv: StŠdar upp oanvŠnda mappar i projekt data...

en: Click Removal...
sv: Ta bort klick...

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
sv: Ta bort klick och pops av Craig De Forest

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
sv: Klicka och dra fšr att justera storlek pŒ stereospŒren

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
sv: Klicka och dra fšr att redigera envelope fšr amplituden

en: Click and drag to edit the samples
sv: Klicka och dra fšr att redigera ljudexemplen

en: Click and drag to move a track in time
sv: Klicka och dra fšr att flytta ett spŒr i tid

en: Click and drag to move left selection boundary.
sv: Klicka och drag fšr att flytta vŠnster markeringsposition

en: Click and drag to move right selection boundary.
sv: Klicka och drag fšr att flytta hšger markeringsposition.

en: Click and drag to resize the track.
sv: Klicka och dra fšr att Šndra storlek pŒ spŒr.

en: Click and drag to select audio
sv: Klicka och dra fšr att vŠlja ljud

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
sv: Klicka fšr Zoom in, shift-klick fšr Zoom ut

en: Click to vertically zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
sv: Klicka fšr zoom in vertikalt, Shift-klick fšr zoom ut. Dra fšr att skapa en speciell zoomyta.

en: Close
sv: StŠng

en: Close project immediately with no changes
sv: StŠng projekt omedelbart utan Šndringar

en: Close project immediately with no further changes
sv: StŠng omedelbart projekt utan ytterligare Šndringar

en: Command %s not implemented yet
sv: Kommandot %s Šr inte implementerat Šn

en: Command-line options supported:
      -help (this message)
      -test (run self diagnostics)
      -blocksize ### (set max disk block size in bytes)
    
    In addition, specify the name of an audio file or Audacity project
    to open it.
sv: Command-line val att vŠlja pŒ :
      -help (detta meddelande)
      -test (kšr diagnos)
      -blocksize ### (skriv in max disk block storlek i bytes)
    
    Som tillŠgg, ange namnet pŒ en ljudfil eller Audacity projekt
    fšr att šppna den.

en: Command:
sv: Kommando

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Compressor...
sv: Kompressor...

en: Confirm
sv: BekrŠfta

en: Continue without deleting; silently work around the extra files
sv: FortsŠtt utan att radera, arbeta tyst kring extra filer

en: Control
sv: Kontroll

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
sv: Konverterade ett projekt i version 1.0 till det nya formatet.
    Den gamla filen sparades som '%s'

en: Copy
sv: Kopiera

en: Could not open MP3 encoding library!
sv: Det gick inte att šppna biblioteket fšr omkodning av MP3!

en: Could not open file:
sv: Det gick inte att šppna fil:

en: Could not open file: "%s"
sv: Det gick inte att šppna fil: "%s"

en: Could not save project. Perhaps %s is not writeable,
    or the disk is full.
sv: Kan att spara projektet. %s Šr kanske inte skrivbar,
    eller det finns fšr lite utrymme att spara pŒ.

en: Could not set parameters of effect %s
     to %s.
sv: Kunde inte stŠlla in parametrar kring effekt %s
    till %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
sv: Det gick inte att hitta projektets datafolder: "%s"

en: Couldn't write to file:
sv: Kunde inte skriva till fil:

en: Created new audio track
sv: Skapat nytt ljudspŒr

en: Created new label track
sv: Skapat nytt etikettspŒr

en: Created new project
sv: Skapat nytt projekt

en: Created new stereo audio track
sv: Skapat nytt stereospŒr

en: Created new time track
sv: Skapat nytt tidsspŒr

en: Creating Noise Profile
sv: Skapar brusprofil

en: Credits
sv: Tack till

en: Ctrl-Left-Drag
sv: Ctrl-vŠnster-dra

en: Ctrl-Wheel-Rotate
sv: Ctrl-mushjul-vrida

en: Cu&t	Ctrl+X
sv: Kl&ipp ut	Ctrl+X

en: Cuberoot Autocorrelation
sv: Cuberoot autocorrelation

en: Cursor Left	Left
sv: Markšr vŠnster	vŠnster

en: Cursor Right	Right
sv: markšr hšger	hšger

en: Cursor to End
sv: Markšr till slut

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut to the clipboard
sv: Klipp ut till urklipp

en: DRY
sv: TORR

en: Decay factor:
sv: Decay vŠrde:

en: Default Sample Format:
sv: Standard samplingsformat:

en: Default Sample Rate:
sv: Standard samplingsrekvens:

en: Default endianness
sv: Standard endianness

en: Degree of Leveling
sv: Grad av utjŠmning

en: Delay time (seconds):
sv: Delay tid (sekunder):

en: Delete
sv: Radera

en: Delete orphaned files [safe and recommended]
sv: Radera ursprungliga filer  [rekommenderas och sŠkert]

en: DeleteKey	Backspace
sv: RaderaTangent	Backsteg

en: DeleteKey2	Delete
sv: RaderaTangent2	Delete

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
sv: Raderat %.2f sekunder vid t=%.2f

en: Depth (%):
sv: Djup: (%):

en: Depth:
sv: Djup:

en: Directories
sv: Kataloger

en: Directory %s does not exist. Create it?
sv: Katalog %s finns inte. Skapa?

en: Directory %s is not writable
sv: Katalog %s Šr inte skrivbar

en: Disable Meter
sv: Visa inte mŠtare

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
sv: terstŒende inspelningstid: %d timmar and %d minuter.

en: Disk space remains for recording %d minutes.
sv: HŒrddiskutrymme som ŒterstŒr fšr inspelning %d minuter.

en: Disk space remains for recording %d seconds.
sv: HŒrddiskutrymme som ŒterstŒr fšr inspelning %d sekunder.

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
sv: terstŒende inspelningstid: 1 timma och %d minuter.

en: Don't show this warning again
sv: Visa inte denna varning igen

en: Down Octave
sv: Ner en oktav

en: Drag label boundary
sv: Drag grŠns fšr etikett

en: Drag one or more label boundaries
sv: Drag en eller fler grŠnser fšr etikett

en: Drag the label vertically to change the order of the tracks.
sv: Dra etiketten vertikalt fšr att Šndra ordningen pŒ spŒren.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
sv: Dra fšr att zooma in yta, hšgerklick fšr att zooma ut

en: Draw Tool
sv: Ritverktyg

en: Draw Tool	F3
sv: Ritverktyg	F3

en: Draw currently only works with linear-view waveforms.
sv: Rita pŒ detta sŠtt fungerar fšr tillfŠllet bara med linjŠra vŒgformer.

en: DrawTool
sv: Ritverktyg

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicated
sv: Duplicerat

en: Dynamic Range Compressor by Dominic Mazzoni
sv: Dynamic Range Compressor av Dominic Mazzoni

en: E&xpand All Tracks	Ctrl+Shift+X
sv: E&xpandera alla spŒr	Ctrl+Shift+X

en: Echo
sv: Eko

en: Echo...
sv: Eko...

en: Edit
sv: &Redigera

en: Edit ID3 Tags
sv: Redigera ID3 Tags

en: Edit ID3 Tags (for MP3 exporting)
sv: Redigera ID3 Tags (fšr export i MP3)

en: Edit ID3 tags
sv: Redigera ID3 Tags

en: Edit the ID3 tags for all MP3 files
sv: Redigera ID3 tags fšr alla MP3-filer

en: Edit the ID3 tags for the MP3 file
sv: Redigera ID3 tags fšr MP3-fil

en: Effe&ct
sv: Effe&kt

en: Effect Settings
sv: Effekt instŠllningar

en: Enable Meter
sv: AnvŠnd mŠtare

en: Enabled
sv: PŒ

en: End
sv: Slut

en: Energy
sv: Energi

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
sv: Energi                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Enter Nyquist Command:
sv: Skriv in ett Nyquist kommando:

en: Enter a sample rate in Hz (per second) between 1 and 100000:
sv: Skriv in en samplingsfrekvens i Hz (per sekund) mellan 1 och 100000:

en: Envelope Tool
sv: Envelopeverktyg

en: Envelope Tool	F2
sv: Envelopeverktyg	F2

en: Error
sv: Fel

en: Error (file may not have been written): %hs
sv: Fel (filen kanske inte blev rŠtt gjord): %hs

en: Error Initializing Audio
sv: Fel vid start av ljud

en: Error importing
sv: Fel vid import

en: Error loading keyboard shortcuts
sv: Fel nŠr kortkommandon importerades

en: Error locking temporary folder
sv: Fel vid stŠngning av temporŠr mapp

en: Error opening file
sv: Fel nŠr filen šppnades

en: Error opening file or project
sv: Fel nŠr fil eller projekt skulle šppnades

en: Error opening project
sv: Fel nŠr projektet šppnades

en: Error parsing Allegro file.
sv: Fel vid analys av allegro-fil.

en: Error parsing MIDI file.
sv: Fel vid analys av MIDI-fil

en: Error saving keyboard shortcuts
sv: Fel nŠr kortkommandon skulle sparas

en: Error saving project
sv: Fel nŠr projekt skulle sparas

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
sv: Fel vid start av ljudenhet. Var vŠnlig kontrollera instŠllningarna pŒ enhetens utgŒngar och projektets samplingsfrekvens.

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: %hs at line %d
sv: Fel: %hs pŒ rad %d

en: Expand
sv: Expandera

en: Expanded Cut Line
sv: Expanderad skŠrlinje

en: Export
sv: Exportera

en: Export &Labels...
sv: Exportera &etiketter...

en: Export &Multiple...
sv: Exportera &flera delar av ljudfil...

en: Export Keyboard Shortcuts As:
sv: Exportera kortkommandon som:

en: Export Labels As:
sv: Exportera etiketter som:

en: Export Multiple
sv: Multipel export

en: Export Spectral Data As:
sv: Exportera spektraldata som:

en: Export format:
sv: Exportformat:

en: Export location:
sv: Export plats:

en: Exporting entire file at %d kbps
sv: Exportera hela filen vid %d kbps

en: Exporting selected audio at %d kbps
sv: Exporterar valt ljud vid %d kbps

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
sv: Exportera hela projektet som Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project as a %s file
sv: Exportera hela projektet som en %s fil

en: Exporting the entire project using command-line encoder
sv: Exporter hela projektet med hjŠlp av command-line encoder

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
sv: Exporterar valt ljud som Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio as a %s file
sv: Exporterar valt ljud som en %s fil

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
sv: Exporterar det valda ljudet med hjŠlp av command-line encoder

en: Extend Selection Range
sv: Utška lŠngd pŒ markering

en: Extreme (May Distort)
sv: Extremt (

en: FFT Size
sv: FFT Storlek

en: Fade In
sv: Tona in

en: Fade Out
sv: Tona ut

en: Fading In
sv: Tonar in

en: Fading Out
sv: Tonar ut

en: Fast Sinc Interpolation
sv: Snabb Sinc Interpolation

en: File
sv: Arkiv

en: File Formats
sv: Filformat

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
sv: Fil Šr kanske skadad: 
    %s

en: File name prefix:
sv: Filnamn prefix:

en: Fill in silence for missing display data [this session only]
sv: Fyll i tystnad som ersŠttning fšr saknad data [endast denna session]

en: First file name:
sv: Fšrsta filnamn:

en: Fit &Vertically	Ctrl+Shift+F
sv: Anpassa &vertikalt	Ctrl-Shift+F

en: Fit Project
sv: Anpassa projekt

en: Fit Selection
sv: Anpassa markering

en: Fit project in window
sv: Anpassa projekt till fšnster

en: Fit selection in window
sv: Anpassa markering till fšnster

en: Font...
sv: Font

en: Format Change
sv: €ndra format

en: Free Space:
sv: Ledigt utrymme:

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
sv: Frekvens (Hz)	NivŒ (dB)

en: Frequency (Hz):
sv: Frekvens (Hz):

en: Frequency (Hz):   from
sv: Frekvens (Hz):   frŒn

en: Frequency / Hz
sv: Frekvens / Hz

en: Frequency Analysis
sv: Frekvens analys

en: Gain
sv: Volym

en: Generating Silence
sv: Skapar tystnad

en: Generating Tone
sv: Skapar ton

en: Get Noise Profile
sv: Ladda brusprofil

en: High-quality Sinc Interpolation
sv: Hšg kvalitŽ Sinc Interpolation

en: High-quality dither:
sv: Hšg kvalite dither:

en: Horizontal Stereo
sv: Stereo horisontellt

en: ID3v1 (more compatible)
sv: ID3v1 (mer kompatibel)

en: ID3v2 (more flexible)
sv: ID3v2 (mer flexibel)

en: If you have more than one Audio Track, you can export each track as a separate file,
    or if you have a Label Track, you can export a new file for each label.
    
    This project does not have multiple tracks or a Label Track, so you cannot export multiple files.
sv: Om du har mer Šn ett ljudspŒr, kan du exportera varje spŒr som en separat fil,
    eller om du har ett etikettspŒr, sŒ kan du exportera en ny fil fšr varje etikett.
    
    Detta projekt innehŒller inga multipla spŒr eller ett etikettspŒr, sŒ du kan inte exportera flera filer samtidigt.

en: Import
sv: Importera

en: Import Labels
sv: Importera etiketter

en: Import MIDI
sv: Importera MIDI

en: Import Raw Data
sv: Importera rŒdata

en: Imported '%s'
sv: Importerat '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
sv: Importerat MIDI frŒn '%s'

en: Imported labels from '%s'
sv: Importerat etiketter frŒn '%s'

en: Importing %s File...
sv: Importerar %s fil...

en: Include audio before first label
sv: Inkludera ljud fšre fšrsta etiketten

en: Input Meter
sv: Input mŠtare

en: Input Volume
sv: Input volym

en: Input level meter - click to monitor input
sv: Input nivŒmŠtare - klicka fšr att se input

en: Inspecting project file data...
sv: Undersšker data i projektfil...

en: Interface
sv: GrŠnssnitt

en: Internal logic fault
sv: Intert logiskt fel

en: Invalid Vorbis bitstream header
sv: Invalid Vorbis bitstream huvud

en: Invalid duration in LOF file.
sv: Felaktig lŠngd i LOF fil.

en: Invalid rate.
sv: Felaktig frekvens.

en: Invalid track offset in LOF file.
sv: SpŒret har fel startposition i LOF fil.

en: Invalid window offset in LOF file.
sv: Fšnstret har fel startposition i LOF fil.

en: Invert
sv: Invertera

en: Inverting
sv: Inverterar

en: Join
sv: Sammanfoga

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
sv: Fšrena %.2f sekunder vid t=%.2f

en: Key Combination
sv: Tangentkombination

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: L
sv: V

en: LFO Frequency (Hz):
sv: LFO frekvens (Hz)LFO frekvens (Hz)

en: LFO Start Phase (deg.):
sv: LFO start lŠge (grad.):

en: LOF Error
sv: LOF fel

en: Label
sv: Etikett

en: Label Edit
sv: Etikett redigera

en: Label Track Font
sv: EtikettspŒr font

en: Labels
sv: Etiketter

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
sv: Lag (sekunder)	Frekvens (Hz)	NivŒ

en: Language
sv: SprŒk

en: Language:
sv: SprŒk:

en: Left
sv: VŠnster

en: Left Channel
sv: VŠnster kanal

en: Left at Playback Position	[
sv: VŠnster vid uppspelningsposiition	[

en: Left,
sv: VŠnster,

en: Left-Click
sv: VŠnster klick

en: Left-Drag
sv: VŠnster dra

en: Left-to-Off
sv: VŠnster-till-Av

en: Left-to-On
sv: VŠnster-till-PŒ

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
sv: VŠnster=Zoom in, Hšger=Zoom ut, Mitten=Normal

en: Length (seconds)
sv: LŠngd (sekunder)

en: Length (seconds):   from
sv: LŠngd (sekunder):   frŒn

en: Leveller
sv: UtjŠmnare

en: Leveller by Lynn Allan
sv: Leveller av Lynn Allan

en: Libresample by Dominic Mazzoni and Julius Smith
sv: LibSampleRate fel

en: Libsamplerate by Erik de Castro Lopo
sv: Libsamplerate av Erik de Castro Lopo

en: Libsamplerate error: %d
sv: Libsamplerate fel: %d

en: Linear
sv: LinjŠr

en: Linear frequency
sv: LinjŠr frekvens

en: List of Files in basic text format
sv: Lista pŒ filer i basic textformat

en: Listen carefully to section with some speech and some silence to check before/after.
    Select a few seconds of just noise ('thinner' part of wave pattern usually between
    spoken phrases or during pauses) so Audacity knows what to filter out, then click
sv: Lyssna noga pŒ ett omrŒde med prat och lite tystnad fšr att ha som referens.
    VŠlj nŒgra sekunder av bara brus (den 'tunna' linje av ljudmšnster mellan
    mellan fraser och under pauser) sŒ Audacity ska veta vad som ska filtreras.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
sv: …ppnat %d kortkommandon

en: Loading keyboard shortcuts
sv: Laddar kortkommandon

en: Location:
sv: Plats:

en: Log frequency
sv: Log frekvens

en: Lower speed limit
sv: Nedre hastighetsgrŠns

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
sv: MIDI-kanalerna kan inte visas var fšr sig. Det gŒr bara med ljudfiler.

en: MP3 Export Setup
sv: MP3 Export instŠllningar

en: MP3 Library Version:
sv: MP3 bibliotek version:

en: MP3 exporting plugin not found
sv: MP3 exportplugin hittades inte

en: Made '%s' a stereo track
sv: Skapade '%s' ett stereospŒr

en: Main Mix
sv: Huvudmix

en: Make Labels
sv: Skapa etiketter

en: Make Stereo
sv: Skapa stereo

en: Make Stereo Track
sv: Skapa stereospŒr

en: Master Gain Control
sv: Master volymkontroll

en: Max Silent Duration (milliseconds): 
    (99999 or greater is off)
sv: Max tid fšr tystnad (millisekunder): 
    (99999 eller stšrre Šr Av)

en: Max Spike Duration (milliseconds): 
    (99999 or greater is off)
sv: Max tid fšr Spike (millisekunder): 
    (99999 eller stšrre Šr Av)

en: Maximum Frequency (Hz):
sv: Max frekvens (Hz):

en: Maximum frequency must be in the range 100 Hz - 100,000 Hz
sv: Max frekvens mŒste vara mellan 100 Hz - 100 000 Hz

en: Maximum length of attribute '%s' is %d characters. Data was truncated.
sv: MaxlŠngd pŒ namnet '%s' Šr %d bokstŠver. Data blev stympat.

en: Media read error
sv: Media lŠsfel

en: Medium
sv: Medel

en: Meter
sv: MŠtare

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
sv: MŠtare uppdateras antal gŒnger per sekund  [1-100]:

en: Minimum of dB mode display range
sv: Minimum dB omrŒde

en: Missing alias file: (%s)
sv: Saknar alias fil: (%s)

en: Missing data file: (%s.au)
sv: Saknar data fil: (%s.au)

en: Missing summary file: (%s.auf)
sv: Saknar summary fil: (%s.auf)

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
sv: Mixa och fšrŠndra %d spŒr in i ett nytt monospŒr

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
sv: Mixa och fšrŠndra %d spŒr in i ett nytt stereospŒr

en: Mixing and rendering tracks
sv: Mixade och processade spŒr

en: Modified Label
sv: €ndrad etikett

en: More
sv: Mer

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
sv: Mus lŠgen (grundinstŠllningar, inte konfigurerbara)

en: Move Track
sv: Flytta spŒr

en: Move Track Down
sv: Flytta spŒr ner

en: Move Track Up
sv: Flytta spŒr upp

en: Move clip up/down between tracks
sv: Flytta klipp upp/ner mellan spŒr

en: Moved '%s' %s
sv: Flyttade '%s' %s

en: Moved Sample
sv: Flyttat ljud

en: Moved clip to another track
sv: Flyttat klipp till annat spŒr

en: Moved gain slider
sv: Flyttat volymreglage

en: Moved pan slider
sv: Flyttat panoreringsreglage

en: Multi Tool	F6
sv: Multiverktyg	F6

en: Multi-Tool Mode
sv: Multiverktyg

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
sv: Multi-Verktyg: Cmd- fšr instŠllningar av mus och tangentbord

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
sv: Multi-Verktyg: Ctrl-P fšr instŠllningar av mus och tangentbord

en: MultiTool
sv: Multiverktyg

en: Music files (*.wav;*.mp3)|*.wav;*.mp3|WAV files (*.wav)|*.wav|MP3 files (*.mp3)|*.mp3
sv: Musik filer (*.wav;*.mp3)|*.wav;*.mp3|WAV filer (*.wav)|*.wav|MP3 filer (*.mp3)|*.mp3

en: Mute
sv: Tyst

en: Name Change
sv: Namn Šndra

en: Name files:
sv: Namn filer:

en: Name...
sv: Namn...

en: New Peak Amplitude (dB):
sv: Ny peak amplitud (dB):

en: New Temporary Directory
sv: Ny tempkatalog

en: New Track
sv: Nytt spŒr

en: New selection length:
sv: Ny markeringslŠngd:

en: Next Tool	D
sv: NŠsta verktyg	D

en: No
sv: Nej

en: No tracks are selected! Use Ctrl-A (Select All)
    Choose Export... to export all tracks.
sv: Inga spŒr Šr valda! AnvŠnd Ctrl-A (VŠlj allt)
    VŠlj Exportera... fšr att exportera alla spŒr.

en: Noise Removal
sv: Brusreducering

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
sv: Brusreducering av Dominic Mazzoni

en: Noise Removal...
sv: Brusreducering...

en: Noise Threshold (Hiss/Hum/Ambient Noise)
sv: BrusgrŠns  (Hiss/Hum/AtmosfŠrsljud)

en: None
sv: Inget

en: Normalize
sv: Normalisera

en: Normalize by Dominic Mazzoni
sv: Normalisera av Dominic Mazzoni

en: Normalize to 0dB after compressing
sv: Normalisera till 0dB efter komprimering

en: Normalize...
sv: Normalisera...

en: Normalizing...
sv: Normaliserar...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
sv: Inte ett giltigt bibliotek fšr kodning av MP3!

en: Not an Ogg Vorbis file
sv: Inte en Ogg Vorbisfil

en: Not enough data selected.
sv: Inte tillrŠckligt mycket data valt.

en: Note Track
sv: NotspŒr

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
sv: Obs: Tryck Cmd+Q fšr att sluta. Andra tangenter gŠller som vanligt.

en: Nothing to redo
sv: Det finns inget att gšra om

en: Nothing to undo
sv: Det finns inget att Œngra

en: Number of times to repeat:
sv: Antal gŒnger att upprepas:

en: Numbering consecutively
sv: Numrering i fšljd

en: Nyquist Output:
sv: Nyquist Output

en: Nyquist did not return audio.
sv: Nyquist sŠnde ej tillbaka ljud.

en: Nyquist returned too many audio channels.
sv: Nyquist sŠnde fšr mŒnga ljudkanaler.

en: OGG Export Setup
sv: OGG Export instŠllningar

en: Off
sv: Av

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
sv: Ogg Vorbis support finns inte i denna version av audacity

en: Open Recent
sv: …ppna tidigare

en: Opening Audacity Project
sv: …ppnar Audacity projekt

en: Opening old project file
sv: …ppnar gammal projektfil

en: Orphaned blockfile: (%s)
sv: Ursprunglig blockfil:  (%s)

en: Other...
sv: Andra...

en: Out of disk space
sv: Slut pŒ hŒrddiskutrymme

en: Output Meter
sv: Output mŠtare

en: Output Volume
sv: Output volym

en: Output level meter
sv: Output nivŒmŠtare

en: Overwrite existing files
sv: Skriv šver befintliga filer

en: Paste
sv: Klistra in

en: Pasted from the clipboard
sv: Klistrade in frŒn urklipp

en: Pause
sv: Paus

en: Pause	P
sv: Paus	P

en: Pencil
sv: Penna

en: Percent Change:
sv: Procent Šndring:

en: Performing Echo
sv: Skapar Eko

en: Performing Effect: %s
sv: Skapar Effect: %s

en: Performing Equalization
sv: Skapar Equalization

en: Performing Repeat
sv: Skapar Repeat

en: Phaser by Nasca Octavian Paul
sv: Phaser av Nasca Octavian Paul

en: Pitch (EAC)
sv: Tonhšjd (EAC)

en: Pitch:   from
sv: Tonhšjd:   frŒn

en: Play
sv: Spela

en: Play (Shift for loop-play)
sv: Spela (Shift fšr loop)

en: Play Looped	L
sv: Spela loop	L

en: Play Looped	Shift+Spacebar
sv: Spela Loop	Shift+Mellanslag

en: Play One Second	1
sv: Spela En sekund	1

en: Play To Selection	B
sv: Spela till markering	B

en: Play at selected speed
sv: Spela vid vald hastighet

en: Play-at-speed
sv: Spela-pŒ -hastighet

en: Play/Stop	Spacebar
sv: Spela/Stopp	Mellanslag

en: Playback Speed
sv: Uppspelning hastighet

en: Playthrough
sv: Spela igenom

en: Please save and close the current project first.
sv: Spara och stŠng nuvarande projekt fšrst.

en: Plugins %i to %i
sv: Plugins %i till %i

en: Plugins 1 to %i
sv: Plugins 1 till %i

en: Preferences...
sv: &InstŠllningar...

en: Preparation Steps
sv: Fšrberedande steg

en: Previous Tool	A
sv: FšregŒende verktyg	A

en: Print
sv: Skriv ut

en: Problem encountered exporting presets.
sv: Problem funna vid import av instŠllningar.

en: Program build date:
sv: Programmet skapat datum:

en: Project Rate (Hz):
sv: Sampl.frekvens:

en: Project checker repaired file
sv: Projektkontroll har reparerat fil

en: Quality
sv: KvalitŽ

en: R
sv: H

en: Rate Change
sv: Frekvens Šndra

en: Ratio:
sv: FšrhŒllande:

en: Ratio: %.0f:1
sv: FšrhŒllande: %.0f:1

en: Ratio: %.1f:1
sv: FšrhŒllande: %.1f:1

en: Raw
sv: RŒdata

en: Real-time dither:
sv: Realtid dither:

en: Recent &Files...
sv: Senaste &filer...

en: Record
sv: Inspelning

en: Record	R
sv: Inspelning	R

en: Recorded Audio
sv: Inspelat ljud

en: Recording
sv: Inspelning

en: Recording not permitted
sv: Inspelning inte tillŒten

en: Rectangle
sv: Fyrkant

en: Rectangular
sv: Fyrkant

en: Redo
sv: Gšr om

en: Remo&ve Tracks
sv: Rade&ra spŒr

en: Remove Track
sv: Radera spŒr

en: Remove any DC offset (center on 0 vertically)
sv: Radera Šndrad DC startposition (centrera pŒ 0 vertikalt)

en: Removed Cut Line
sv: Raderade skŠrlinjer

en: Removed audio track(s)
sv: Raderade ljudspŒr(s)

en: Removed track '%s.'
sv: Raderat spŒr '%s.'

en: Removing Noise
sv: Raderar brus

en: Removing clicks and pops...
sv: Raderar klick och pops

en: Renamed '%s' to '%s'
sv: NamnŠndrat '%s' till '%s'

en: Renamed file: %s
sv: NamnŠndrad fil: %s

en: Render
sv: FšrŠndra

en: Rendered all audio in track '%s'
sv: FšrŠndra allt ljud i spŒr  '%s'

en: Repair
sv: Reparera

en: Repeat
sv: Repetera

en: Repeat %s	Ctrl+R
sv: Repetera %s	Ctrl+R

en: Repeat Last Effect	Ctrl+R
sv: AnvŠnd senaste effekt	Ctrl+R

en: Repeat by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
sv: Repeat av Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson

en: Repeat...
sv: Repetera...

en: Repeated %d times
sv: Repeterat %d gŒnger

en: Replace missing data with silence [permanent immediately]
sv: ErsŠtt fšrsvunnen data med tystnad  [genast och permanent]

en: Replace missing data with silence [permanent upon save]
sv: ErsŠtt saknad data med tystnad [permanent vid sparande]

en: Resampling disabled.
sv: Resampling av

en: Resonance:
sv: Resonans:

en: Reverse
sv: BaklŠnges

en: Reversing
sv: Gšr baklŠnges

en: Right
sv: Hšger

en: Right Channel
sv: Hšger kanal

en: Right at Playback Position	]
sv: Hšger vid uppspelningsposition	]

en: Right,
sv: Hšger,

en: Right-Click
sv: Hšger-klick

en: Right-Drag
sv: Hšger-dra

en: Right-to-Off
sv: Hšger-till-Av

en: Right-to-On
sv: Hšger-till-PŒ

en: Sample Edit
sv: Redigera ljud

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Save CleanSpeech Preset File As:
sv: Spara CleanSpeech defaultfil som:

en: Save Project &As...
sv: Spara projekt &som...

en: Save Speech As:
sv: Spara Speech som:

en: Save changes before closing?
sv: Spara Šndringar innan programmet avslutas?

en: Save changes?
sv: Spara Šndringar?

en: Saved %s
sv: Sparat %s

en: Saving project data files
sv: Spara projektdatafiler

en: Sawtooth
sv: SŒgtand

en: Scroll up or down
sv: Skrolla upp eller ner

en: Select
sv: VŠlj

en: Select Command
sv: VŠlj kommando

en: Select a MIDI file...
sv: VŠlj MIDI fil...

en: Select a few seconds of just noise
    so Audacity knows what to filter out, then
    click Get Noise Profile:
sv: VŠlj nŒgra sekunder brus sŒ Audacity
    vet vad som skall filtreras bort, klicka
    sedan pŒ Ladda brusprofil:

en: Select a text file containing labels...
sv: VŠlj en textfil som innehŒller etiketter...

en: Select all of the audio you want filtered,
    choose how much noise you want filtered out,
    and then click 'OK' to remove noise.
sv: VŠlj allt ljud som du vill filtrera,
    vŠlj hur mycket brus du vill filtrera bort,
    klicka sedan pŒ 'OK' fšr att radera brus.

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
sv: VŠlj en XML-fil som innehŒller Audacity kortkommandon...

en: Select any uncompressed audio file...
sv: VŠlj nŒgon okomprimerad ljudfil...

en: Select file(s) for batch processing...
sv: VŠlj fil(er) fšr konvertering...

en: Select one or more audio files...
sv: VŠlj en eller flera ljudfiler...

en: Select region of silence around cursor
sv: VŠlj omrŒde av tystnad kring markšr

en: Select region of sound around cursor
sv: VŠlj omrŒde med ljud kring markšr

en: Select what part of the audio you want filtered (Ctrl-A = All), chose how much noise
    you want filtered out with Slider below, and then click 'OK' to remove noise.
    Find best setting with Ctrl-Z to Undo, Select All, and change Slider position.
sv: VŠlj vilken del av ljudet du vill filtrera (Ctrl-A = Allt),
    vŠlj hur mycket brus du vill filtrera bort med reglage nedan,
    och klicka  'OK' fšr att ta bort brus.
    Hitta bŠst instŠllning med Ctrl-Z fšr ngra, VŠlj allt, och Šndra lŠge pŒ reglage.

en: Select-Silence
sv: VŠlj-Tystnad

en: Select-Sound
sv: VŠlj-Ljud

en: Selection Contract Left	Ctrl+Shift+Right
sv: Markering minska vŠnster	Ctrl+Shift+Hšger

en: Selection Contract Right	Ctrl+Shift+Left
sv: Markering minska hšger	Ctrl+Shift+VŠnster

en: Selection Extend Left	Shift+Left
sv: Markering ška vŠnster	Shift+Left

en: Selection Extend Right	Shift+Right
sv: Markering ška hšger	Shift+Right

en: Selection Restore
sv: Markering ŒterstŠll

en: Selection Save
sv: Markering spara

en: Selection Start:
sv: Markeringens bšrjan:

en: Selection Tool
sv: Markeringsverktyg

en: Selection Tool	F1
sv: Markeringsverktyg	F1

en: Selection is too small to use voice key.
sv: Markeringen Šr fšr liten fšr att anvŠnda voice key.

en: Selection to End	Shift+End
sv: Markering till slut	Shift+End

en: Selection to Start	Shift+Home
sv: Markering till bšrjan	Shift+Home

en: SelectionTool
sv: Markeringsverktyg

en: Semitones (half-steps):
sv: Halvtoner (halva tonsteg):

en: Sensitivity
sv: KŠnslighet

en: Set Left Selection Bound
sv: StŠll vŠnster markeringsgrŠns

en: Set Range
sv: BestŠm yta

en: Set Range...
sv: BestŠm yta...

en: Set Rate
sv: BestŠm frekvens

en: Set Right Selection Bound
sv: StŠll hšger markeringsgrŠns

en: Set Sample Format
sv: BestŠm samplingsformat

en: Set Selection Point
sv: BestŠm markeringspunkt

en: Set Selection Range
sv: BestŠm markeringsyta

en: Set range to '%d' - '%d'
sv: BestŠm yta till '%d' - '%d'

en: Shaped
sv: Formad

en: Shift-Left-Click
sv: Shift-vŠnster-klick

en: Shift-Left-Drag
sv: Shift-vŠnster-dra

en: Show / Hide
sv: Visa/Dšlj

en: Silence
sv: Tystnad

en: Silence selection
sv: Tystnad markering

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
sv: Valda tysta spŒr till %.2f sekunder vid %.2f

en: Sine
sv: Sinus

en: Size
sv: Storlek

en: Skip to End
sv: GŒ till slut

en: Skip to End	End
sv: GŒ till slut	End

en: Skip to Start
sv: GŒ till bšrjan

en: Skip to Start	Home
sv: GŒ till bšrjan	Home

en: Smooth at Sample
sv: JŠmna till vid ljud

en: Sorry, VST Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
sv: TyvŠrr, VST Effects kan inte anvŠndas pŒ stereospŒr nŠr de enskilda kanalerna i spŒret inte passar.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
sv: TyvŠrr, kan inte anvŠnda effekt pŒ stereospŒr nŠr spŒren inte passar.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
sv: TyvŠrr, sškvŠgens namn fŒr ej innehŒlla mer Šn 256 bokstŠver.

en: Sorry. Truncate Silence only valid with mono track
sv: TyvŠrr, skapa tystnad fungerar bara med monospŒr

en: Special thanks:
sv: Speciellt tack till:

en: Spectrograms
sv: Spektrogram

en: Spectrum
sv: Spektrum

en: SpikeCleaner by Lynn Allan
sv: SpikeCleaner av Lynn Allan

en: Split
sv: Dela

en: Split Cut
sv: Delning Klipp ut

en: Split Delete
sv: Delning Radera

en: Split Stereo Track
sv: Dela stereospŒr

en: Split at labels
sv: Dela vid etiketter

en: Split files based on:
sv: Dela filer utifrŒn:

en: Split stereo track '%s'
sv: Dela stereospŒr '%s'

en: Split-cut to the clipboard
sv: Delning-klipp ut till urklipp

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
sv: Delning-raderat %.2f sekunder vid t=%.2f

en: Square
sv: Fyrkant

en: Stages:
sv: Steg:

en: Standard Vinyl RPM:   from
sv: Standard Vinyl RPM:   frŒn

en: Start Monitoring
sv: Starta monitor

en: Start offset:
sv: Startposition:

en: Start to Cursor
sv: Starta vid markšr

en: Step 1
sv: Steg 1

en: Step 2
sv: Steg 2

en: Stereo To Mono Effect not found
sv: Hittade inte stereo till monoeffekt

en: Stop
sv: Stopp

en: Stop	S
sv: Stopp	S

en: Stop Monitoring
sv: Sluta monitor

en: Temporarily replace missing data with silence [this session only]
sv: ErsŠtt temporŠrt saknad data med tystnad [gŠller bara denna inspelning]

en: Test Mode
sv: Test lŠge

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
sv: Text filer (*.txt)|*.txt|Alla filer (*.*)|*.*

en: The maximum frequency must be an integer
sv: VŠrdet pŒ maxfrekvens mŒste vara ett heltal

en: The version of Audacity you are using does not support multiple time tracks.
sv: Denna version av Audacity som du anvŠnder tillŒter inte flera tidsspŒr.

en: There are no label tracks to export.
sv: Det finns inga etikettspŒr att exportera.

en: There was a problem printing.
sv: Fel uppstod vid utskrift

en: Theshold for silence:
sv: Tršskeln fšr tystnad:

en: This determines how often the meter is refreshed.
    If you have a slower PC you may want to select a
    lower refresh rate (30 per second or lower), so that
    audio qualtiy is not affected by the meter display.
sv: Detta beror pŒ hur ofta som mŠtaren uppdateras.
    Om du har en lŒngsammare PC vill du kanske vŠlja
    att mŠtaren inte uppdateras sŒ ofta, sŒ att
    ljudkvaitŽn inte blir lidande.

en: This file was saved by Audacity %s and the format
    has changed.  This version of Audacity can try to
    open it, but there may be problems.  You should back up
    your project first, to be safe.
    
    Would you like to open this file right now anyway?
sv: Denna fil blev sparad av Audacity %s och formatet
    blev Šndrat. Denna version av Audacity kan fšrsška
    šppna den, men det kan finnas problem. Du bšr gšra backup
    pŒ ditt projekt fšrst, fšr att vara sŠker.
    
    Vill du šppna filen med en gŒng ŠndŒ?

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s - you need to upgrade to
    a newer version to open this file.
sv: Denna fil Šr sparad i Audacity %s.
    Du anvŠnder Audacity %s - du behšver uppgrader till
    en nyare version fšr att kunna šppna denna fil.

en: This is a beta version of the program.  It may contain bugs and unfinished features.  We depend on your feedback, so please visit our website and give us your bug reports and feature requests.
sv: Detta Šr en betaversion av programmet. Den kan innehŒlla buggar och funktioner som inte Šr fŠrdiga. Vi Šr tacksamma om du besšker vŒr hemsida och lŠmnar uppgifter om ev. buggar och saknade funktioner.

en: This is a stable, completed release of Audacity. However, if you find a bug or have a suggestion, please contact us. We depend on feedback from users in order to continue to improve Audacity. For more information, visit our website.
sv: Detta Šr en stabil version av Audacity. Hittar du en bugg i programmet eller har fšrslag pŒ fšrbŠttringar, kontakta oss gŠrna. Vi Šr beroende av feedback frŒn er anvŠndare. Fšr mer information besšk vŒr hemsida.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
sv: Denna version av audacity var inte kompilerad med %s support.

en: Threshold: %d dB
sv: Tršskel: %d dB

en: Time Shift Tool
sv: Time Shift verktyg

en: Time Shift Tool	F5
sv: Time Shift verktyg	F5

en: Time shift all clips in track
sv: Time Shift alla klipp i spŒr

en: Time shift clip or move up/down between tracks
sv: Time Shift klipp eller flytta upp/ner mellan spŒr

en: Time shifted tracks/clips %s %.02f seconds
sv: TidsŠndrat spŒr/klipp %s %.02f sekunder

en: TimeShiftTool
sv: Time Shift verktyg

en: Title
sv: Titel

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
sv: Fšr att rita upp ett spektrum mŒste alla valda spŒr ha samma samplingsfrekvens.

en: Tone Generator
sv: Tongenerator

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
sv: Fšr mycket ljud Šr valt. Bara de fšrsta %.1f sekunderna av ljud blir analyserade.

en: Tool
sv: Verktyg

en: Track Name
sv: SpŒr namn

en: Track Remove
sv: SpŒr radera

en: Tracks
sv: SpŒr

en: Tracks are too long to repeat the selection.
sv: SpŒr Šr fšr lŒnga fšr att kunna repetera markeringen.

en: Transcription
sv: Transkription

en: Triangle
sv: Triangel

en: Trim
sv: BeskŠr

en: Trim file to selection
sv: BeskŠr fil till markering

en: Trim outside selection
sv: BeskŠr utanfšr markering

en: Truncate Silence by Lynn Allan
sv: Truncate Silence av Lynn Allan

en: Truncate Silence...
sv: Skapa tystnad...

en: Truncating Silence...
sv: Skapar tystnad...

en: Turn Grid Snap Off
sv: FŠst mot rutnŠt av

en: Turn Grid Snap On
sv: FŠst mot rutnŠt pŒ

en: Turn Snap-To Off
sv: FŠst mot - av

en: Turn Snap-To On
sv: FŠst mot - pŒ

en: Unable to determine
sv: Kunde inte faststŠlla

en: Unable to export
sv: Kan inte exportera

en: Unable to open project file.
sv: Det gick inte att šppna projektfil.

en: Unable to open target file for writing
sv: Det gick inte att šppna šnskad fil fšr att spara

en: Undo
sv: ngra

en: Undo History
sv: ngra historia

en: Unknown command line option: %s
sv: OkŠnd command line option: %s

en: Up Octave
sv: Upp en oktav

en: Upper speed limit
sv: …vre hastighetsgrŠns

en: Using Label/Track Name
sv: AnvŠnd namn pŒ etikett/spŒr

en: Using block size of %ld
sv: AnvŠnder blockstorlek %ld

en: VST Plug-in parameters:
sv: VST Plug-in parametrar:

en: Vertical Stereo
sv: Stereo vertikalt

en: Vorbis version mismatch
sv: Vorbis version passar inte

en: WET
sv: VT

en: Wahwah by Nasca Octavian Paul
sv: Wahwah av Nasca Octavian Paul

en: Warning
sv: Varning

en: Warning: there is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in your preferences.
sv: Varning: Fšr lite utrymme kvar i denna katalog.
     VŠlj annat utrymme fšr de temporŠra filerna i InstŠllningar.

en: Waveform
sv: VŒgform

en: Waveform (dB)
sv: VŒgform (dB)

en: Waveform:
sv: VŒgform:

en: Wheel-Rotate
sv: Mushjul-vrid

en: When importing uncompressed audio files into Audacity
sv: NŠr okomprimerade ljudfiler importeras i Audacity

en: Where is %s?
sv: Var hittar man %s?

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
sv: XML filer (*.xml)|*.xml|Alla filer (*.*)|*.*

en: Year
sv: r

en: You are not zoomed in enough. Zoom in until you can see the individual samples.
sv: Du har inte zoomat in tillrŠckligt. Zooma in tills du ser de individuella ljudexemplen.

en: You must select a track first.
sv: Var vŠnlig vŠlj ett spŒr fšrst.

en: You will not be able to play or record audio.
sv: Du kommer inte att kunna spela upp eller spela in ljud.

en: Your batch command of %s was not recognised.
sv: Ditt konverteringskommando fšr %s kŠndes inte igen.

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
sv: Dina spŒr kommer att mixas ner till en enskild monokanal i den exporterade filen.

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
sv: Dina spŒr kommer att mixas ner till tvŒ stereokanaler i den exporterade filen.

en: Zoom &In	Ctrl+1
sv: Zooma &in	Ctrl+1

en: Zoom &Normal	Ctrl+2
sv: Zooma &normalt	Ctrl+2

en: Zoom &Out	Ctrl+3
sv: Zoom &ut	Ctrl+3

en: Zoom In
sv: Zoom in

en: Zoom Out
sv: Zoom ut

en: Zoom Toggle
sv: Zoom vŠxla

en: Zoom Tool
sv: Zoomverktyg

en: Zoom Tool	F4
sv: Zoomverktyg	F4

en: Zoom in on Point
sv: Zooma in punkt

en: Zoom in on a Range
sv: Zooma in yta

en: Zoom in or out
sv: Zooma in eller ut

en: Zoom out one step
sv: Zooma ut ett steg

en: ZoomTool
sv: Zoomverktyg

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
sv: av Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
sv: av Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni

en: bytes
sv: bitar

en: down
sv: ner

en: hh:mm:ss + milliseconds
sv: hh:mm:ss + millisekunder

en: left
sv: vŠnster

en: n/a
sv: oviktigt

en: right
sv: hšger

en: same as left-drag
sv: Samma som vŠnster-dra

en: same as right-drag
sv: Samma som hšger-dra

en: same as select tool
sv: Samma som markeringsverktyg

en: same as zoom tool
sv: Samma som zoomverktyg

en: seconds
sv: sekunder

en: to
sv: till

en: to Selection End
sv: till markeringens slut

en: to Selection Start
sv: till markeringens bšrjan

en: to Track End
sv: till slutet av spŒr

en: to Track Start
sv: till bšrjan av spŒr

en: up
sv: upp

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
sv: anvŠnder Samplingsfrekvens, av Erik de Castro Lopo

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
sv: anvŠnder SoundTouch, by Olli Parviainen
