vlc 1.0.0 - en to fi translation catalogue (2014 entries)

en: 
    Do you want to download it?
fi: 
    Haluatko ladata sen?

en: 
    Press the RETURN key to continue...
fi: 
    Paina Enteriä jatkaaksesi...

en:  (default disabled)
fi:  (oletusarvo pois käytöstä)

en:  (default enabled)
fi:  (oletusarvo käytössä)

en:  - Empty -
fi:  - Tyhjä -

en:  Apply
fi:  Käytä

en:  Browse
fi: Selaa

en:  Cancel
fi:  Peruuta

en:  Chapter  : %d/%d
fi:  Kappale  : %d/%d

en:  Clear
fi:  Tyhjennä

en:  Help
fi: Ohje

en:  Information
fi: Tietoja

en:  Logs
fi: Lokit

en:  Save
fi:  Tallenna

en:  Stats
fi: Tilastot

en:  Volume   : %i%%
fi: Äänenvoimakkuus: %i%%

en:  days
fi:  päivää

en: "%s" is no audio encoder.
fi: "%s" ei ole äänenpakkausmuoto.

en: "%s" is no video encoder.
fi: "%s" ei ole videonpakkausmuoto.

en: "Color detection" effect. The whole image will be turned to black and white, except the parts that are of the color that you select in the settings.
fi: "Värintunnistus"-ilmiö. Koko kuva muutetaan mustaksi ja valkoiseksi lukuun ottamatta asetuksista valitsemasi värin kaltaisia kohtia.

en: "Edge detection" video distortion effect.
    Try changing the various settings for different effects
fi: "Kulmantunnistus"-videokiertoilmiö.
    Kokeile asetuksia havaitaksesi niiden vaikutuksen.

en: "Water surface" video distortion effect
fi: "Vesipinta"-videonkiertoilmiö

en: "Waves" video distortion effect
fi: "Aallot"-videonkiertoilmiö

en: %.1f GB
fi: %.1f Gt

en: %.1f MB
fi: %.1f Mt

en: %.1f kB
fi: %.1f kt

en: %i items
fi: %i kohdetta

en: %ld B
fi: %ld t

en: %s
    Done %s (100.0%%)
fi: %s
    Tehty %s (100.0%%)

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
fi: %s
    Ladataan... %s/%s %.1f%% tehty

en: %s (Encoded Output)
fi: %s (Pakattu ulostulo)

en: %s: illegal option -- %c
fi: %s: virheellinen optio -- %c

en: %s: invalid option -- %c
fi: %s: epäkelpo optio -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
fi: %s: optio '%c%s' ei salli argumenttia

en: %s: option `%s' is ambiguous
fi: %s: optio '%s' ei ole yksikäsitteinen

en: %s: option `%s' requires an argument
fi: %s: optio '%s' vaatii argumentin

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
fi: %s: optio '--%s' ei salli argumenttia

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
fi: %s: optio '-W %s' ei salli argumenttia

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
fi: %s: optio '-W %s' ei ole yksiselitteinen

en: %s: option requires an argument -- %c
fi: %s: optio vaatii argumentin -- %c

en: %s: unrecognized option `%s%s'
fi: %s: tunnistamaton optio '%s%s'

en: %u kb/s
fi: %u kt/s

en: &About
fi: Tietoj&a

en: &Advanced Controls
fi: Lisä&säätimet

en: &Advanced Open...
fi: &Avaa lisäasetuksilla...

en: &Aspect Ratio
fi: &Kuvasuhde

en: &Audio
fi: &Ääni

en: &Bookmarks
fi: &Kirjanmerkit

en: &Cancel
fi: &Peruuta

en: &Chapter
fi: &Luku

en: &Clear
fi: &Tyhjennä

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Codec Details
fi: &Koodekin lisätiedot

en: &Codec Information
fi: &Koodekin tiedot

en: &Convert
fi: &Muunna

en: &Convert / Save
fi: &Muunna / tallenna

en: &Crop
fi: &Rajaa

en: &Deinterlace
fi: &Lomituksenpoisto

en: &Disc
fi: &Levy

en: &Effects and Filters
fi: Tehosteet ja suodattimet

en: &Enqueue
fi: &Lisää jonoon

en: &Extra Metadata
fi: Lisää m&etatietoja

en: &Faster
fi: Nopeammin

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Fullscreen
fi: &Koko näyttö

en: &Fullscreen Interface
fi: &Kokoruututila

en: &General
fi: &Yleiset

en: &Go
fi: &Siirry

en: &Help
fi: O&hje

en: &Help...
fi: O&hje...

en: &Jump Forward
fi: Siirry seuraavaan

en: &Messages
fi: &Viestit

en: &Navigation
fi: &Ohjaus

en: &Network
fi: &Verkko

en: &Open File...
fi: Avaa &tiedosto...

en: &Open Media
fi: &Avaa media

en: &Play
fi: &Toista

en: &Playback
fi: &Toisto

en: &Post processing
fi: Jälkikäsittely

en: &Preferences
fi: &Asetukset

en: &Program
fi: &Ohjelma

en: &Quit
fi: &Lopeta

en: &Recent Media
fi: Viimeisimmät mediat

en: &Recheck version
fi: Ta&rkista uudelleen

en: &Reset Preferences
fi: &Nollaa asetukset

en: &Save
fi: &Tallenna

en: &Save Metadata
fi: &Tallenna metatiedot

en: &Save as...
fi: Talle&nna nimellä...

en: &Search:
fi: &Etsi:

en: &Select
fi: Valitse

en: &Services Discovery
fi: Palvelujen haku

en: &Start
fi: Aloita

en: &Statistics
fi: Tila&stot

en: &Stop
fi: Keskeytä

en: &Stream
fi: &Suoratoista

en: &Streaming...
fi: &Suoratoisto...

en: &Subtitles Track
fi: &Tekstitysraita

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &Track Synchronization
fi: Synkronointi

en: &Update
fi: &Päivitä

en: &VLM Configuration
fi: &VLM-asetukset

en: &Visualizations
fi: &Visualisointi

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: &Zoom
fi: &Suurenna

en: (Experimental) XCB video output
fi: (Kokeellinen) XCB videoulostulo

en: (c) 1996-2004 the the VideoLAN team team
fi: (c) 1996-2004 VideoLAN-tiimi

en: (no item is being played)
fi: (kohteita ei toisteta)

en: ) is available.
fi: ) on saatavilla.

en: ---  DVD Menu
fi: ---  DVD-valikko

en: ----- Title
fi: ----- Nimi

en: 100%
fi: 100 %

en: 1:1 Original
fi: 1:1 Alkuperäinen

en: 1:2 Half
fi: 1:2 Puolikas

en: 1:4 Quarter
fi: 1:4 Neljäsosa

en: 1:File
fi: 1:Arkisto

en: 2 Pass
fi: Kaksi läpikäyntiä

en: 200%
fi: 200 %

en: 256 corresponds to 100%, 1024 to 400%
fi: 256 vastaa 100%, 1024 vastaa 400%

en: 2:1 Double
fi: 2:1 Kaksinkertainen

en: 50%
fi: 50 %

en: <p>The <i>VideoLAN Team</i> doesn't like when an application goes online without authorization.</p>
     <p><i>VLC media player</i> can retreive limited information from the Internet in order to get CD covers or to check for available updates.</p>
    <p><i>VLC media player</i> <b>DOES NOT</b> send or collect <b>ANY</b> information, even anonymously, about your usage.</p>
    <p>Therefore please select from the following options, the default being almost no access to the web.</p>
fi: <p><i>VideoLAN:in kehittäjät</i> eivät pidä siitä, kun tietokoneohjelma käyttää verkkoyhteyttä ilman käyttäjien lupaa.</p>
     <p><i>VLC-mediasoitin</i> voi hakea rajoitetusti tietoa verkosta levyn kansikuvien lataamiseksi ja päivitysten saatavuden tarkistamiseksi.</p>
    <p><i>VLC-mediasoitin</i> <b>EI</b> lähetä tai kerää <b>MITÄÄN</b> tietoa käyttäjästä, ei edes nimettömästi.</p>
    <p>Tästä syystä pyydämme valitsemaan alla olevista vaihtoehdoista, oletusvaihtoehdon ollessa sellainen, ettei se käytä juuri lainkaan verkkoyhteyttä.</p>

en: A new version of VLC(
fi: Uusi versio VLC:stä (

en: A positive value means that
    the audio is ahead of the video
fi: Positiivinen arvo tarkoittaa,
    että ääni on videon edellä

en: A positive value means that
    the subtitles are ahead of the video
fi: Positiivinen arvo tarkoittaa,
    että tekstitys on videon edellä

en: A->B Loop
fi: A->B silmukka

en: A/52 audio packetizer
fi: A/52-äänen paketointi

en: A/52 over S/PDIF
fi: A/52-koodekki S/PDIF:n päällä

en: A/52 parser
fi: A/52-jäsennin

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
fi: AAC-äänen purku (käyttää libfaad2-osaa)

en: AAC extension
fi: AAC-laajennus

en: ADPCM audio decoder
fi: ADPCM-äänen pakkauksenpurku

en: AIFF demuxer
fi: AIFF-kanavoinninpurku

en: ALSA Device Name
fi: ALSA-laitteen nimi

en: ALSA audio output
fi: ALSA-äänen ulostulo

en: AM radio
fi: AM-radio

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
fi: VLC-mediasoitin

en: ASF v1.0 demuxer
fi: ASF v1.0 -kanavoinninpurku

en: AU demuxer
fi: AU-kanavoinninpurku

en: AVI Index
fi: AVI-indeksi

en: AVI demuxer
fi: AVI-kanavoinninpurku

en: About
fi: Tietoja

en: About VLC media player
fi: Tietoja VLC-mediasoittimesta

en: About the video filters
fi: Tietoja videosuodattimista

en: Above the Video
fi: Videon yllä

en: Accelerated video output (Overlay)
fi: Kiihdytetty ulostulo (overlay)

en: Access advanced options to tweak the device
fi: Käytä laitteen hienosäädön lisäasetuksia

en: Access modules
fi: Käyttömoduulit

en: Access output
fi: Käytön ulostulo

en: Access:
fi: Käyttö:

en: Act as master
fi: Toimi isäntänä

en: Action
fi: Toiminta

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
fi: Aktivoi ilmoitukset uusista ohjelmaversioista. Tarkistus suoritetaan kahden viikon välein.

en: Activate the updates availability notification
fi: Aktivoi ilmoitukset uusista päivityksistä

en: Activate update notifier
fi: Ilmoita päivityksistä

en: Adapter card to tune
fi: Viritettävä laite

en: Add
fi: Lisää

en: Add Folder to Playlist
fi: Lisää kansio soittolistaan

en: Add Interface
fi: Lisää käyttöliittymä

en: Add Node
fi: Lisää solmu

en: Add Subtitles to transcoded video
fi: Lisää transkoodattuun videoon tekstitykset

en: Add WAVE header
fi: Lisää WAVE-otsake

en: Add a subtitles file
fi: Lisää tekstitystiedosto

en: Add directory...
fi: Lisää kansio...

en: Add file...
fi: Lisää tiedosto...

en: Add logo
fi: Lisää logo

en: Add text
fi: Lisää teksti

en: Add to Playlist
fi: Lisää soittolistaan

en: Add to media library
fi: Lisää mediakirjastoon

en: Add to playlist
fi: Lisää soittolistaan

en: Add...
fi: Lisää...

en: Additional streaming options
fi: Lähetyksen lisäasetukset

en: Additional transcode options
fi: Transkoodauksen lisäasetukset

en: Address
fi: Osoite

en: Address of the CDDB server to use.
fi: Käytettävän CDDB-palvelimen osoite

en: Address of the computer to stream to.
fi: Lähetyksen vastaanottavan tietokoneen osoite

en: Address:
fi: Osoite:

en: Adds motion blurring to the image
fi: Lisää sumeutta kuvaan

en: Adjustments and Effects
fi: Hienosäätö ja tehosteet

en: Advance of audio over video:
fi: Äänen suhde videoon:

en: Advance of subtitles over video:
fi: Tekstityksen suhde videoon:

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Advanced Buttons
fi: Lisäasetukset

en: Advanced Open File...
fi: Avaa lisäasetuksilla...

en: Advanced Options
fi: Lisäasetukset

en: Advanced open...
fi: Avaa lisäasetuksin...

en: Advanced options
fi: Lisäasetukset

en: Advanced options...
fi: Lisäasetukset...

en: Advanced settings
fi: Lisäasetukset

en: Album
fi: Albumi

en: Album art download policy
fi: Albumin kuvien lataussääntö

en: Album art policy
fi: Levyn kansien latauskäytäntö

en: Alignment:
fi: Tasaus:

en: All
fi: Kaikki

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Allow only one instance
fi: Vain yksi instanssi

en: Allow the volume to be set to 400%
fi: Salli äänenvoimakkuuden asettaminen 400%:iin

en: Allow the volume to have range from 0% to 400%, instead of 0% to 200%. This option can distort the audio, since it uses software amplification.
fi: Salli äänenvoimakkuudelle skaala 0% - 400%, normaalin 0% - 200% sijaan. Tämä operaatio voi huonontaa ääntä, sillä voimakkuutta muutetaan ohjelmallisesti.

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
fi: Antaa käyttäjän määrittää lisä-pmt:n (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).

en: Allows you to modify the password that will be used for the connection.
fi: Antaa muuttaa yhteydessä käytettävää salasanaa.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
fi: Määrittelee esittäjän metatiedot syötettä varten.

en: Alsa audio capture input
fi: Alsa äänilaite kaappauksessa

en: Alternate fullscreen method
fi: Vaihtoehtoinen koko näytön tila

en: Always &On Top
fi: Aina &päällimmäisenä

en: Always fix
fi: Korjaa aina

en: Always on top
fi: Aina päällimmäisenä

en: Always place the video window on top of other windows.
fi: Sijoita videoikkuna aina kaikkien ikkunoiden ylle.

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
fi: Aika (millisekuntteina), joka odotetaan dataa verkosta ennen kuin yhteys katkaistaan. Huomaa, että tehdään 10 uudelleenyritystä, ennen kuin luovutetaan lopullisesti.

en: Amplification
fi: Amplifikaatio

en: An error occurred while checking for updates...
fi: Päivitysten etsintä törmäsi virheeseen...

en: Angle
fi: Kulma

en: Announce Channel:
fi: Julkaisukanava:

en: Append
fi: Liitä perään

en: Append to existing file
fi: Lisää olemassa olevaan tiedostoon

en: Application
fi: Sovellusohjelma

en: Apply
fi: Käytä

en: Apply the equalizer filter twice. The effect will be sharper.
fi: Käytä taajuuskorjainsuodatinta kahdesti, teho on tuikeampi.

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki VLC-mediasoittimen asetukset?

en: Area
fi: Alue

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Artist metadata
fi: Esittäjän metatiedot

en: Artwork URL
fi: Kuvituksen osoite

en: As soon as track is added
fi: Välittömästi kappaleen lisäämiseen jälkeen

en: Ask
fi: Kysy

en: Ask for network policy at start
fi: Kysy verkon käytäntö käynnistyksen yhteydessä

en: Aspect ratio of the image file (4:3, 16:9). Default is square pixels.
fi: Kuvatiedoston kuvasuhde (4:3 tai 16:9). Oletuksena käytetään neliön muotoisia kuvapisteitä.

en: Aspect ratio: %s
fi: Näyttösuhde: %s

en: Aspect-ratio
fi: Kuvasuhde

en: Association Setup
fi: Valitse tiedostot

en: Audio
fi: Ääni

en: Audio &Channels
fi: Ääni&kanava

en: Audio &Device
fi: Ääni&laite

en: Audio &Track
fi: Ääni&raita

en: Audio Bitrate :
fi: Äänen bittinop. :

en: Audio CD
fi: Äänilevy

en: Audio CD device
fi: Ääni-CD-laite

en: Audio CD input
fi: Äänilevyn syöte

en: Audio Channel
fi: Äänikanava

en: Audio Channel to use, if there are several audio inputs.
fi: Käytettävä äänikanava, jos käytössä on useta äänilähteitä

en: Audio Channels
fi: Äänikanavat

en: Audio Codec:
fi: Äänikoodekki:

en: Audio Device
fi: Äänilaite

en: Audio Device: %s
fi: Äänilaite: %s

en: Audio Effects
fi: Äänitehosteet

en: Audio Files
fi: Äänitiedostot

en: Audio Settings
fi: Ääniasetukset

en: Audio Track
fi: Ääniraita

en: Audio and Subtitles
fi: Ääni ja tekstitykset

en: Audio bits per sample
fi: Bittejä per ääninäyte

en: Audio codec
fi: Äänikoodekki

en: Audio codecs
fi: Äänikoodekit

en: Audio delay down
fi: Vähennä äänen kestoa

en: Audio delay up
fi: Lisää äänen kestoa

en: Audio desynchronization compensation
fi: Äänen tahdistuksenpoiston kompensaatio

en: Audio device is not configured
fi: Äänilaitteen asetuksia ei ole määritelty.

en: Audio device name
fi: Äänilaitteen nimi

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
fi: A/52->S/PDIF-kapseloinnin äänisuodatus

en: Audio filter for PCM format conversion
fi: PCM-muunnoksen äänisuodatus

en: Audio filtering failed
fi: Äänensuodatus epäonnistui

en: Audio filters
fi: Äänisuodattimet

en: Audio filters are used to process the audio stream.
fi: Äänisuodattimia käytetään äänivirran käsittelyyn.

en: Audio input
fi: Äänisyöte

en: Audio language
fi: Äänen kieli

en: Audio output channels mode
fi: Äänikanavien ulostulon tila

en: Audio output failed
fi: Äänen ulostulo epäonnistui

en: Audio output frequency (Hz)
fi: Äänitulon taajuus (Hz)

en: Audio output module
fi: Äänitulon moduuli

en: Audio output saved volume
fi: Tallennettu äänitulon voimakkuus

en: Audio output volume step
fi: Äänitulon voimakkuuden ohitus

en: Audio sample rate
fi: Äänen näytteenottotaajuus

en: Audio settings
fi: Ääniasetukset

en: Audio track
fi: Ääniraita

en: Audio track ID
fi: Ääniraidan tunnus

en: Audio track: %s
fi: Ääniraita: %s

en: Audio visualizations
fi: Äänen visualisointi

en: Audio visualizations
fi: Äänivisualisoinnit

en: Audio volume (0-65535).
fi: Äänenvoimakkuus (0-65535).

en: Audio/Video
fi: Ääni/Video

en: Audio:
fi: Ääni:

en: Author
fi: Esittäjä

en: Author metadata
fi: Tekijän metatiedot

en: Authors
fi: Tekijät

en: Authors: the VideoLAN Team, http://www.videolan.org/team/
fi: Tekijät: VideoLAN-tiimi, http://www.videolan.org/team/

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Auto Connection
fi: Automaattinen yhteys

en: Auto re-connect
fi: Yhdistä uudelleen automaattisesti

en: Auto white balance
fi: Automaattinen valkobalanssi

en: Auto-playback of new items
fi: Uusien kohteiden automaattinen toisto

en: Autodetect subtitle files
fi: Havaitse tekstitystiedostot automaattisesti

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatically check for updates
fi: Tarkista päivitykset automaattisesti

en: Automatically connect to writable clients
fi: Yhdistä kirjoitettaviin asiakkaisiin itsestään

en: Automatically play a file when selected in the file selection list
fi: Toistaa tiedoston automaattisesti, kun se valitaan tiedostonvalintaluettelosta

en: Automatically preparse files
fi: Esijäsentele tiedostot automaattisesti

en: Automatically save the volume on exit
fi: Tallenna äänenvoimakkuus automaattisesti lopetettaessa

en: Automatically set the white balance of the video input (if supported by the v4l2 driver).
fi: Aseta valkbalanssi automaattisesti videosyötteessä (jos tuetaan v4l2 ajurissa).

en: Autoplay selected file
fi: Toista valittu tiedosto itsestään

en: B Frames
fi: B ruudut

en: Back
fi: Takaisin

en: Background aspect ratio
fi: Taustakuvan kuvasuhde

en: Balance
fi: Balanssi

en: Band separator
fi: Kaistan erotus

en: Bandwidth
fi: Kaistanleveys

en: Basic
fi: Perus

en: Be quiet
fi: Pysy vaiti

en: BeOS standard API interface
fi: BeOS:in oletuskäyttöliittymä

en: Beware this will reset the VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
fi: Tämä nollaa VLC-soittimen asetukset. Haluatko jatkaa?

en: Big Button
fi: Suuri painike

en: Bitrate
fi: Bittinopeus

en: Bitrate (kb/s)
fi: Bittinopeus (kt/s)

en: Bitrate Tolerance:
fi: Bittinop. toleranssi:

en: Bitrate mode
fi: Bittinopeus tyyppi

en: Bitrate mode to use (VBR or CBR).
fi: Bittinopeus tyyppi (VBR {vakio} tai CBR {vaihteleva})

en: Bitrate peak
fi: Maksimi bittinopeus

en: Bitrate to use (-1 for default).
fi: Bittinopeus (-1 on oletus).

en: Bits per sample
fi: Bittejä näytettä kohti

en: Black
fi: Musta

en: Black level
fi: Mustataso

en: Black level of the video input (if supported by the v4l2 driver).
fi: Videon mustataso (jos tuetaan v4l2 ajurissa).

en: Black screens in fullscreen
fi: Musta koko näytön tila

en: Black slot
fi: Musta aukko

en: Blend
fi: Sekoita

en: Blu-Ray Disc Input
fi: Blu-Ray levy

en: Blue
fi: Sininen

en: Blue balance
fi: Sinibalanssi

en: Blur
fi: Sumeus

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: Bookmark %i
fi: Kirjanmerkki %i

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Bookmarks list for a stream
fi: Tietovirran kirjanmerkkiluettelo

en: Bookmarks...
fi: Kirjanmerkit...

en: Bottom
fi: Ala

en: Bottom-Left
fi: Vasen alanurkka

en: Bottom-Right
fi: Oikea alanurkka

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Brightness of the video input.
fi: Videosyötteen kirkkaus.

en: Brightness threshold
fi: Kirkkauden raja-arvo

en: Bring All to Front
fi: Tuo kaikki eteen

en: Browse
fi: Selaa

en: Browse...
fi: Selaa...

en: By default, all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
fi: Oletusarvoisesti syötteen kaikki kanavat tallennetaan, mutta kanavien lukumäärää voi rajoittaa tässä.

en: Bytes
fi: Tavua

en: C&lear
fi: Tyhjennä

en: CBR encoding
fi: CBR-koodaus

en: CDDB Server
fi: CDDB-palvelin

en: CDDB Server port to use.
fi: Käytettävä CDDB-palvelimen portti

en: CDDB port
fi: CDDB-portti

en: CDDB server
fi: CDDB-palvelin

en: CPU features
fi: Suorittimen ominaisuudet

en: CRL file
fi: CRL-tiedosto

en: CVD subtitle decoder
fi: CVD-tekstityksen pakkauksenpurku

en: Cabaret
fi: Kabaree

en: Caching
fi: Välimuisti

en: Caching value (ms)
fi: Välimuistin koko (ms)

en: Caching value for Alsa captures. This value should be set in milliseconds.
fi: Puskurointi Alsa kaappauksille. Arvo annetaan millisekuntteina.

en: Caching value for BDs. This value should be set in milliseconds.
fi: Puskurointi DB:lle. Arvo annetaan millisekuntteina.

en: Caching value for DV streams. This value should be set in milliseconds.
fi: Puskurointi DV virralle. Arvo pitää olla millisekunneissa.

en: Caching value for DVB streams. This value should be set in milliseconds.
fi: Puskurointi DVB virralle. Arvo annetaan millisekuntteina.

en: Caching value in ms
fi: Puskurointi (ms)

en: Camera
fi: Kamera

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Capability
fi: Toiminta

en: Capture
fi: Kaappaa

en: Capture &Device
fi: &Kaappauslaite

en: Capture failed
fi: Kaappaus ei onnistunut

en: Capture mode
fi: Kaappaustila

en: Capture the audio stream in stereo.
fi: Sieppaa äänivirtaa stereona.

en: Cartoon
fi: Sarjakuva

en: Center
fi: Keski

en: Certificate file
fi: Sertifikaattitiedosto

en: Change the caching for the media
fi: Vaihda median välimuistitusta

en: Change the display name of the Service.
fi: Muuta palvelun nimeä.

en: Change the lirc configuration file.
fi: Muuta lirc asetustiedostoa.

en: Change the start time for the media
fi: Vaihda median aloitusaika

en: Channel
fi: Kanava

en: Channel Name
fi: Kanavan nimi

en: Channel:
fi: Kanava:

en: Channels
fi: Kanavat

en: Channels:
fi: Kanavat:

en: Chapter
fi: Luku

en: Chapter %i
fi: Luku %i

en: Characteristic dimension
fi: Karakteristinen mittasuhde

en: Check for &Updates...
fi: &Tarkista päivitykset...

en: Check for Update...
fi: Tarkista päivitykset...

en: Check for Updates
fi: Tarkista päivitykset

en: Checking for an update...
fi: Tarkistetaan päivityksiä...

en: Choose
fi: Valitse

en: Choose directory
fi: Valitse hakemisto

en: Choose file
fi: Valitse tiedosto

en: Choose here your input stream.
fi: Valitse nyt syötteesi sisältö.

en: Choose input
fi: Valitse syöte

en: Choose one or more media file to open
fi: Valitse yksi tai useampi mediatiedosto avattavaksi

en: Choose your preferred video output and configure it here.
fi: Valitse tästä haluamasi videoulostulo ja määritä sen asetukset.

en: Choose...
fi: Valitse...

en: Chroma modules settings
fi: Värikylläisyysmoduulien asetukset

en: Chroma used.
fi: Käytettävä kylläisyys.

en: Cl&ose
fi: &Sulje

en: Classic look
fi: Perinteinen

en: Classic rock
fi: Klassinen rock

en: Classical
fi: Klassinen

en: Clean up
fi: Tyhjennä

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear Menu
fi: Tyhjennä valikko

en: Click to set point B
fi: Napsauta asettaaksesi piste B

en: Client port
fi: Asiakasportti

en: Clock reference average counter
fi: Aikaviittauksen keskiarvolaskuri

en: Clock synchronisation
fi: Kellotahdistus

en: Clone
fi: Kloonaus

en: Clone the image
fi: Tee kuvasta kopio

en: Close
fi: Sulje

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Codec
fi: Koodekki

en: Codecs / Muxers
fi: Koodekit / kanavoinninpurkuohjelmat

en: Collect statistics
fi: Kerää tilastotietoja

en: Color
fi: Väri

en: Color extraction
fi: Värin poisto

en: Color fun
fi: Värihupailu

en: Color messages
fi: Värilliset sanomat

en: Color of the video input.
fi: Videosyötteen väri.

en: Color threshold
fi: Väri raja-arvolla

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Comments
fi: Kommentti

en: Compensate delay
fi: Kompensoi viiväste

en: Compiled by %s
fi: Sovelluskäännös: %s

en: Compiled by %s@%s.%s
fi: Sovelluskäännös: %s@%s.%s

en: Compiler:
fi: Kääntäjä:

en: Compiler: %s
fi: Kääntäjä: %s

en: Complete look with information area
fi: Täydellinen sisältäen infoalueen

en: Configuration options
fi: Asetukset

en: Configure
fi: Määritä asetukset

en: Configure Hotkeys
fi: Määritä pikanäppäimet

en: Configure podcasts...
fi: Aseta podcastit...

en: Console
fi: Konsoli

en: Continue
fi: Jatka

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Contrast of the video input.
fi: Videosyötteen kontrasti.

en: Control
fi: Hallinta

en: Control interfaces
fi: Säädinten käyttöliittymät

en: Control menu for the player
fi: Soittimen säädinvalikko

en: Controls
fi: Kontrollit

en: Conve&rt / Save...
fi: &Muunna / Tallenna...

en: Convert
fi: Muunna

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Copyright (C)
fi: Tekijänoikeus

en: Copyright metadata
fi: Tekijänoikeuksien metatiedot

en: Correct Aspect Ratio
fi: Korjaa kuvasuhde

en: Could not demux ASF stream
fi: ASF-virran kanavoita ei voitu purkaa

en: Couldn't find any trace of a previous crash.
fi: Edellisestä jumiutumisesta ei löydy mitään jälkeä.

en: Couldn't find pixmap file: %s
fi: Kuvapistekarttatiedostoa ei löydy: %s

en: Create
fi: Luo

en: Create a "puzzle game" with the video.
    The video gets split in parts that you must sort.
fi: Tee videosta palapeli. Video sekoitetaan
    osiin, jotka sinun pitää lajitella.

en: Create a new bookmark
fi: Luo uusi kirjanmerkki

en: Creates several copies of the Video output window
fi: Luo useita kopioita videoikkunasta

en: Crop
fi: Rajaus

en: Crop: %s
fi: Rajaus: %s

en: Crops a defined part of the image
fi: Rajaa kuvasta määrätyn alueen

en: Ctrl+L
fi: Ctlr+L

en: Current playback speed.
    Click to adjust
fi: Toiston nopeus
    Napsauta säätääksesi

en: Custom aspect ratios list
fi: Mukautettujen kuvasuhteiden luettelo

en: Custom crop ratios list
fi: Mukautettujen rajaussuhteiden luettelo

en: Customi&ze Interface...
fi: Mukauta käyttöliittymää...

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cycle deinterlace modes
fi: Muuta lomituksen poistoa

en: Cycle through deinterlace modes.
fi: Vaihda lomituksen poistotapojen välillä

en: DTS audio packetizer
fi: DTS-äänen paketointi

en: DTS parser
fi: DTS-jäsennin

en: DVB Type:
fi: DVB-tyyppi:

en: DVB subtitles decoder
fi: DVB-tekstityksen purku

en: DVD device
fi: DVD-laite

en: DVD menus
fi: DVD valikot

en: DVD with menus
fi: DVD, jossa valikot

en: DVD without menus
fi: DVD ilman valikkoja

en: Damp
fi: Kostea

en: Date
fi: Päiväys

en: Date metadata
fi: Päiväyksen metatiedot

en: Day / Month / Year:
fi: Päivä / Kuukausi / Vuosi

en: De-Fullscreen
fi: Poistu kokonäyttö tilasta

en: Debug logging
fi: Virheenkorjausloki

en: Debug mask
fi: Virheenkorjauksen peite

en: Decimation:
fi: Desimaatio:

en: Decoded blocks
fi: Puretut lohkot

en: Decoding
fi: Pakkauksenpurku

en: Decoding X coordinate
fi: X-koordinaatin purku

en: Decoding Y coordinate
fi: Y-koordinaatin purku

en: Decrease Volume
fi: Vähennä ääntä

en: Default
fi: Oletusarvo

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
fi: TCP-yhteyden oletusaikakatkaisu (millisekunteina).

en: Default audio volume
fi: Oletusäänenvoimakkuus

en: Default caching level
fi: Puskuroinnin oletustaso

en: Default devices
fi: Oletuslaitteet

en: Default encoding
fi: Merkistökoodauksen oletus

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
fi: Oletusarvoinen ryhmäliittymä (multicast). Tämä ohittaa reititystaulun.

en: Default replay gain
fi: Oletusarvoinen toistonvahvistus

en: Default stream
fi: Oletustietovirta

en: Default stream output chain
fi: Suoratoiston ulostulon oletusketju

en: Default volume
fi: Oletusäänenvoimakkuus

en: Defaults
fi: Oletusarvot

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
fi: Määritä äänen liukusäätimen värit
    Tämä tehdään antamalla 12 numeroa, jotka erotettaan ';'-merkillä
    Oletus on '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    Vaihtoehto voisi olla '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Define the colors of the volume slider
fi: Määritä äänen liukusäätimen värit

en: Deinterlace
fi: Lomituksenpoisto

en: Deinterlace method to use for local playback.
fi: Lomituksen poisto, jota käytetään paikallisessa toistossa.

en: Deinterlace method to use for streaming.
fi: Lomituksen poisto, jota käytetään suoratoiston lähetykseen.

en: Deinterlace mode
fi: Lomituksen poisto

en: Deinterlace module
fi: Moduulin lomituksenpoisto

en: Deinterlace module to use.
fi: Poista käytettävän moduulin lomitus.

en: Deinterlace the image after loading it.
fi: Poista kuvan lomitus latauksen jälkeen.

en: Deinterlace the video before encoding.
fi: Poista videon lomitus ennen koodausta.

en: Deinterlace video
fi: Videon lomituksenpoisto

en: Deinterlace:
fi: Lomituksenpoisto:

en: Deinterlacing Mode
fi: Lomituksen poisto

en: Deinterlacing video filter
fi: Lomituksen poiston videosuodin

en: Delay
fi: Kesto

en: Delete
fi: Poista

en: Delete all the bookmarks
fi: Poista kaikki kirjanmerkit

en: Delete the current profile
fi: Poistaa nykyinen profiili

en: Delete the selected item
fi: Poista valitut kohteet

en: Demux module
fi: Kanavoinninpurkumoduuli

en: Demuxed
fi: Kanavaa purettu

en: Demuxers
fi: Kanavoinnin purku

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
fi: Kanavoinninpurkutoiminnolla erotetaan ääni- ja videovirtoja.

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description metadata
fi: Kuvauksen metatiedot

en: Desired frame rate for the capture.
fi: Kaappauksen haluttu ruutunopeus.

en: Destination
fi: Kohde

en: Destination file:
fi: Kohdetiedosto:

en: Destinations
fi: Kohteet

en: Device
fi: Laite

en: Device Selection
fi: Laitteen valinta

en: Device name
fi: Laitenimi

en: Device properties
fi: Laitteen ominaisuudet

en: Device:
fi: Laite:

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
fi: Digital Video (Firewire/ieee1394)  syöte

en: Direct rendering
fi: Välitön renderöinti

en: DirectMedia Object decoder
fi: DirectMedia Object -pakkauksenpurku

en: DirectMedia Object encoder
fi: DirectMedia Object -pakkaus

en: DirectShow input
fi: DirectShow syöte

en: DirectX Wallpaper
fi: DirectX taustakuva

en: DirectX audio output
fi: DirectX-äänen ulostulo

en: DirectX device number: 0 default device, 1..N device by number(Note that the default device appears as 0 AND another number).
fi: DirectX-laitteen numero: 0 oletuslaite, 1..N laite numeron mukaan (Huomaa että oletuslaite näkyy nollana (0) sekä muunakin numerona).

en: DirectX video output
fi: DirectX videoulostulo

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Directory where the video snapshots will be stored.
fi: Hakemisto, johon video-otokset tallennetaan.

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disable DVD Menus (for compatibility)
fi: Älä käytä DVD-valikkoja (yhteensopivuuden vuoksi)

en: Disable screensaver
fi: Estä näytönsäästäjä

en: Disable the screensaver during video playback.
fi: Estä näytönsäästäjä videotoiston aikana.

en: Disc
fi: Levy

en: Disc Selection
fi: Levyn valinta

en: Disc device
fi: Levyasema

en: Discard
fi: Hylkää

en: Display
fi: Näyttö

en: Display device
fi: Näyttölaite

en: Display locally
fi: Toista paikallisesti

en: Display name of the Service
fi: Näytä palvelun nimi

en: Display playlist tree
fi: Näytä puumainen soittolista

en: Display resolution
fi: Näytön tarkkuus

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
fi: Näytä otoksen esikatselu näytön vasemmassa ylänurkassa.

en: Display the stream locally
fi: Näytä tietovirta paikallisena

en: Display the title of the video on top of the movie.
fi: Näytä videon otsikko videokuvan ylälaidassa.

en: Display video snapshot preview
fi: Näytä video-otoksen esikatselu

en: Display while streaming
fi: Näytä toistettaessa suorana

en: Displayed frames
fi: Näytettyjä ruutuja

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
fi: Vasemman etukaiuttimen ja kuuntelijan etäisyys metreinä.

en: Distortion filters
fi: Vääristymäsuodattimet

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
fi: DivX:n ensiversio (käytettävissä MPEG TS-, MPEG1-, ASF- ja OGG-muotojen kanssa)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
fi: DivX:n toinen versio (käytettävissä MPEG TS-, MPEG1-, ASF- ja OGG-muotojen kanssa)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
fi: DivX:n kolmas versio (käytettävissä MPEG TS-, MPEG1-, ASF- ja OGG-muotojen kanssa)

en: Do white balance
fi: Käytä valkobalanssia

en: Do you want VLC to check for updates automatically?
fi: Haluatko, että VLC tarkistaa päivitykset automaattisesti?

en: Dolby Surround decoder
fi: Dolby Surround -pakkauksenpurku

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
fi: Alue/työryhmä jota käytetään yhteyteen.

en: Don't repair
fi: Älä korjaa

en: Double Size
fi: Kaksinkertainen koko

en: Double click to get media information
fi: Kaksoisnapautus antaa mediatiedot

en: Download cover art
fi: Lataa albumin kansi

en: Download now
fi: Lataa nyt

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
fi: Ladattu tiedosto "%s" oli vioittunut. Näin ollen se tuhottiin.

en: Downloading ...
fi: Ladataan ...

en: Dream
fi: Uni

en: Drop files to play
fi: Raahaa toistettavat tiedostot

en: Drop late frames
fi: Pudota myöhäiset ruudut

en: Dry
fi: Kuiva

en: Dual mono
fi: Kahden kanavan monoääni

en: Dummy Elements
fi: Yksinkertaiset elementit

en: Dummy Video output
fi: Yksinkertainen videon ulostulo

en: Dummy audio output function
fi: Yksinkertainen äänenulostulotoiminto

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
fi: Yksinkertainen koodekki (ei transkoodausta, käytettävissä kaikkien kapselointimuotojen kanssa)

en: Dummy ifo demux
fi: Yksinkertainen ifo-kanavoinninpurku

en: Dummy video output function
fi: Yksinkertainen videon ulostulotoiminto

en: Dump
fi: Vedosta

en: Dump buffer size
fi: Vedoksen puskurikoko

en: Dump filename
fi: Vedoksen tiedostonimi

en: Dump raw input
fi: Tee vedos raakasyötteestä

en: Duration
fi: Kesto

en: Duration in ms
fi: Kesto millisekunneissa

en: E&xport
fi: Vie

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Bookmarks
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä

en: Edit Options
fi: Muokkaa optioita

en: Edit settings
fi: Muokkaa asetuksia

en: Effects
fi: Tehosteet

en: Effects list
fi: Tehosteluettelo

en: Eject the disc
fi: Poista levy asemasta

en: Electronic
fi: Elektroninen

en: Embed the video output in the main interface.
fi: Upota videon ulostulo pääkäyttöliittymään.

en: Embed video in interface
fi: Sisällytä video käyttöliittymään

en: Embedded video
fi: Upotettu video

en: Empty Folder
fi: Tyhjä kansio

en: Enable
fi: Käytä

en: Enable OSD
fi: Käytä OSD:tä

en: Enable SPU stream output
fi: Käytä SPU-ulostulon suoratoistoa

en: Enable audio
fi: Käytä ääntä

en: Enable audio stream output
fi: Käytä ääniulostulon suoratoistoa

en: Enable bands
fi: Käytä kaistoja

en: Enable base
fi: Käytä kantaa

en: Enable noise reduction algorithm.
fi: Käytä kohinanvähennysalgoritmiä.

en: Enable original graphic spectrum
fi: Käytä alkuperäistä grafiikkaspektriä

en: Enable spatializer
fi: Käytä audiotilan luontia

en: Enable streaming of all ES
fi: Käytä suoratoistoa kaikissa ES:öissä

en: Enable sub-pictures
fi: Käytä alikuvia

en: Enable the equalizer. Bands can be set manually or using a preset.
fi: Käytä taajuuskorjainta. Taajuusalue voidaan asettaa käsin tai esiasetusta käyttäen.

en: Enable video
fi: Käytä videota

en: Enable video stream output
fi: Käytä videoulostulon suoratoistoa

en: Enable wallpaper mode
fi: Käytä taustakuvatilaa

en: Enable wallpaper mode
fi: Käytä taustakuva-tilaa

en: Enables an interactive Zoom feature
fi: Ottaa käyttöön vuorovaikutteisen zoomausominaisuuden

en: Encap. format
fi: Kaps. muoto

en: Encapsulation
fi: Kapselointi

en: Encapsulation Method
fi: Kapselointitapa

en: Encoded by
fi: Pakannut

en: Encoders settings
fi: Pakkausasetukset

en: Encoding
fi: Pakkaus

en: Encoding X coordinate
fi: X-koordinaatin pakkaus

en: Encoding Y coordinate
fi: Y-koordinaatin pakkaus

en: Encoding quality
fi: Pakkauksen laatu

en: End
fi: Loppu

en: Enqueue files when in one instance mode
fi: Lisää tiedostot soittolistaan, jos vain yksi instanssi

en: Enter URL here...
fi: Syötä URL tähän...

en: Enter the URL of the network stream here, with or without the protocol.
fi: Syötä tähän verkkotoiston URL osoite joko protokollan kanssa tai ilman sitä.

en: Entry
fi: Tietue

en: Equalizer
fi: Taajuuskorjain

en: Equalizer preset
fi: Taajuuskorjaimen esiasetus

en: Equalizer with 10 bands
fi: 10-kaistainen taajuuskorjain

en: Error
fi: Virhe

en: Error resilience
fi: Virheensietokyky

en: Errors
fi: Virheet

en: Errors and Warnings
fi: Virheet ja varoitukset

en: Ethnic
fi: Etninen

en: Euro-Techno
fi: Eurotekno

en: Exhaustive help for VLC and its modules
fi: Täydellinen ohje VLC:stä ja sen moduleista

en: Existing playlist item
fi: Olemassa oleva soittolista

en: Exit if there are no more items in the playlist.
fi: Poistu jos soittolistalla ei ole enää kohteita.

en: Expand Node
fi: Laajenna solmu

en: Expanding Spacer
fi: Laajentuva aukko

en: Experimental
fi: Kokeellinen

en: Export SDP as file
fi: Vie SDP tiedostoon

en: Extended Controls...
fi: Laajennetut säätimet...

en: Extended M3U
fi: Laajennettu M3U-luettelo

en: Extended controls
fi: Laajennetut säätimet

en: Extended panel
fi: Laajennetut asetukset

en: Extra PMT
fi: Lisä-PMT

en: Extra interface modules
fi: Käyttöliittymän lisämoduulit

en: Extra media
fi: Lisämedia

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
fi: Tässä luetellaan metatietoja ja muita lisätietoja.

en: Extract
fi: Pura

en: EyeTV input
fi: EyeTV syöte

en: FFmpeg audio/video encoder
fi: FFmpeg-sovelluksen ääni- ja videopakkausohjelmat

en: FFmpeg deinterlace video filter
fi: FFmpeg:n videonlomituksenpoistosuodatus

en: FFmpeg demuxer
fi: FFmpeg-kanavoinninpurku

en: FFmpeg muxer
fi: FFmpeg-kanavointi

en: FLAC demuxer
fi: FLAC-kanavoinninpurku

en: FM radio
fi: FM-radio

en: FTP account
fi: FTP-tili

en: FTP input
fi: FTP-syöte

en: FTP password
fi: FTP-salasana

en: FTP upload output
fi: FTP-lähetyksen tuloste

en: FTP user name
fi: FTP-käyttäjänimi

en: Factor
fi: Kerroin

en: Failed to open "%s" for writing
fi: Tiedoston "%s" avaus tallennusta varten epäonnistui

en: Fake
fi: Lume (fake)

en: Fake TTY
fi: Matki TTY:tä

en: Fake video decoder
fi: Lumevideon purku

en: Fast Forward
fi: Pikakelaus eteenpäin

en: Fast udp streaming
fi: Nopea udp-suoratoisto

en: Faster
fi: Nopeammin

en: Faster (fine)
fi: Nopeammin (hivenen)

en: Fetch Information
fi: Nouda tietoja

en: Ffmpeg mux
fi: Ffmpeg-kanavointi

en: File
fi: Tiedosto

en: File Format:
fi: Tiedostomuoto:

en: File Selection
fi: Tiedoston valinta

en: File audio output
fi: Tiedoston ääniulostulo

en: File corrupted
fi: Tiedosto on vioittunut

en: File could not be verified
fi: Tiedostoa ei voiti varmistaa

en: File logging
fi: Tiedostoloki

en: File names:
fi: Tiedostonimet:

en: File not verifiable
fi: Tiedostoa ei voi varmentaa

en: Filebrowser starting point
fi: Tiedostoselaimen aloituskohta

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Filename of dump
fi: Vedoksen tiedostonimi

en: Files
fi: Tiedostot

en: Filter
fi: Suodatin

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
fi: Suodata ääni kahteen kertaan. Näin saadaan aikaan voimakkaampi vaikutus.

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Finish
fi: Valmis

en: Fit to Screen
fi: Sovita näytölle

en: Fix HDTV height
fi: Korjaa HDTV:n korkeus

en: Fixing AVI Index...
fi: Korjataan AVI-indeksiä...

en: Flac audio decoder
fi: Flac-äänenpurku

en: Flac audio encoder
fi: Flac-äänenpakkaus

en: Flac audio packetizer
fi: Flac-äänenpaketointi

en: Flat
fi: Tasainen

en: Flat Button
fi: Litteä painike

en: Flip horizontally
fi: Peilaa vaakasuunnassa

en: Flip vertically
fi: Peilaa pystysuunnassa

en: Float on Top
fi: Pysy päällimmäisenä

en: Floating-point audio format conversions
fi: Liukulukutyyppiset äänen formaatin muunnokset

en: Folder
fi: Kansio

en: Folder meta data
fi: Kansion metatiedot

en: Font
fi: Kirjasin

en: Font Color
fi: Kirjasimen väri

en: Font Effect
fi: Fontin efekti

en: Font Properties
fi: Fontin ominaisuudet

en: Font color
fi: Kirjasimen väri

en: Font size
fi: Fonttikoko

en: Force Aspect Ratio
fi: Pakota kuvasuhde

en: Force IPv4
fi: Pakota käyttämään IPv4-käytäntöä

en: Force IPv6
fi: Pakota käyttämään IPv6-käytäntöä

en: Force detection of Dolby Surround
fi: Havaitse Dolby Surround aina

en: Force mono audio
fi: Pakota käyttämään monoääntä

en: Force subtitle position
fi: Pakota tekstityksen sijainti

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
fi: Pakota Video4Linux2 videolaite käyttämään tietyä väriprofiilia (esim. I420 tai I422 for raakakuville, MJPG pakatulle M-JPEG syötteelle) (Täydellinen lista: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force update of this dialog's values
fi: Pakota päivitys tämä dialogin arvoihin

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
fi: Pakota käyttämään tulosteessa tiettyä värikylläisyyttä. Oletus on I420.

en: Force use of ffmpeg muxer.
fi: Pakota käyttämään ffmpeg-kanavointia

en: Format
fi: Muoto

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Frame By Frame
fi: Ruutu kerrallaan

en: Frame Rate
fi: Ruutunopeus

en: Frame by frame
fi: Ruutu kerrallaan

en: Frame rate
fi: Ruutunopeus

en: Framerate
fi: Kuvanopeus

en: Frames per Second
fi: Kuvia sekunnissa

en: Frames per second
fi: Ruutuja sekunnissa

en: Freebox TV listing (French ISP free.fr services)
fi: Freebox TV luettelo (ranskalainen free.fr palvelu)

en: Freq 1 (Hz)
fi: Taaj. 1 (Hz)

en: Freq 1 gain (dB)
fi: Taajuuden 1 vahvistus (dB)

en: Frequency
fi: Taajuus

en: Frequency:
fi: Taajuus:

en: From
fi: Mistä

en: Fuchsia
fi: Fuksianpunainen

en: Full bass
fi: Täysi basso

en: Full bass and treble
fi: Täysi basso ja diskantti

en: Full treble
fi: Täysi diskantti

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Fullscreen Controller
fi: Koko näytö -tilan säätimet

en: Fullscreen video output
fi: Koko näytön video

en: Fullscreen-only
fi: Vain koko näyttö

en: Fusion
fi: Fuusio

en: GME demuxer (Game_Music_Emu)
fi: GME-kanavoinninpurku (Game_Music_Emu)

en: Game
fi: Peli

en: General
fi: Yleiset

en: General Audio
fi: Yleiset äänet

en: General Audio Settings
fi: Yleiset ääniasetukset

en: General Input
fi: Yleinen sisääntulo

en: General Video Settings
fi: Yleiset videoasetukset

en: General audio settings
fi: Yleiset ääniasetukset

en: General editing filters
fi: Yleiset muokkaussuodattimet

en: General playlist behaviour
fi: Soittolistan yleistoiminta:

en: General settings for audio output modules.
fi: Äänenulostulomoduulien yleisasetukset.

en: General stream output settings
fi: Suoratoiston yleiset ulostuloasetukset

en: General video settings
fi: Yleiset videoasetukset

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Genre description
fi: Musiikkilaji

en: Genre metadata
fi: Tyylilajin metatiedot

en: Genre of the content.
fi: Sisällön musikkilaji.

en: Geometry
fi: Geometria

en: Gestures
fi: Eleet

en: Global
fi: Globaali

en: Global Hotkeys
fi: Globaalit pikanäppäimet

en: Global Hotkeys interface
fi: Globaalit pikanäppäimet käyttöliittymä

en: GnuTLS server
fi: GnuTLS palvelin

en: Go to Chapter
fi: Siirry lukuun

en: Go to Time
fi: Siirry ajankohtaan

en: Go to Title
fi: Siirry nimeen

en: Go to the DVD menu
fi: Siirry DVD-valikkoon

en: Go to time
fi: Siirry ajankohtaan

en: Goom
fi: Goom-tehoste

en: Goom animation speed
fi: Goom-animointinopeus

en: Goom display height
fi: Goom-näyttökorkeus

en: Goom display width
fi: Goom-näyttöleveys

en: Goom effect
fi: Goom-tehoste

en: Gothic
fi: Gootti

en: Gradient
fi: Gradientti

en: Graphic Equalizer
fi: Graafinen taajuuskorjain

en: Gray
fi: Harmaa

en: Grayscale video output
fi: Harmaasävyvideo

en: Green
fi: Vihreä

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group name
fi: Ryhmän nimi

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
fi: H263 on videokoodekki, joka on optimoitu videoneuvotteluja varten (pienet nopeudet, käytettävissä MPEG TS -muodon kanssa)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
fi: H264 on uusi videokoodekki (käytettävissä MPEG TS- ja MP4-muotojen kanssa)

en: HAL AudioUnit output
fi: HAL AudioUnit -äänen ulostulo

en: HTML playlist (*.html)
fi: HTML soittolista (*.html)

en: HTTP Host address
fi: HTTP-isännän osoite

en: HTTP Proxy
fi: HTTP-välityspalvelin

en: HTTP announce
fi: HTTP-julkaisu

en: HTTP authentication
fi: HTTP-todentaminen

en: HTTP input
fi: HTTP syöte

en: HTTP password
fi: HTTP-salasana

en: HTTP proxy
fi: HTTP-välityspalvelin

en: HTTP remote control interface
fi: HTTP-etäohjauskäyttöliittymä

en: HTTP tunnel port
fi: HTTP-tunnelin portti

en: HTTP user name
fi: HTTP-käyttäjätunnus

en: Half Size
fi: Puolikoko

en: Handlers
fi: Käsittelijät

en: Headphone effect
fi: Korvakuulokkeiden tehoste

en: Headphone surround effect
fi: Kuulokkeiden ympäristötehoste

en: Headphone virtual spatialization effect
fi: Korvakuulokkeiden virtuaalinen spatialisaatiotehoste

en: Headphone virtualization
fi: Korvakuulokkeiden virtualisointi

en: Headphones
fi: Kuulokkeet

en: Height
fi: Korkeus

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetect).
fi: Kaappauksen korkeus (-1 = autotunnistus).

en: Help
fi: Ohje

en: Hide Others
fi: Kätke muut

en: Hide VLC
fi: Kätke VLC

en: Hide VLC media player in taskbar
fi: Piilota VLC-mediasoitin tehtäväpalkista

en: Hide future errors
fi: Kätke virheet vastaisuudessa

en: Hide interface
fi: Kätke käyttöliittymä

en: High freq (Hz)
fi: Korkea taaj. (Hz)

en: High freq gain (dB)
fi: Korkeiden taajuuksien vahvistus (dB)

en: High latency
fi: Korkea latenssi

en: High quality audio resampling
fi: Korkealaatuinen äänen näytteenoton uudistus

en: Higher latency
fi: Korkein latenssi

en: Hop limit (TTL)
fi: Hyppyraja (TTL)

en: Horizontal
fi: Vaaka

en: Horizontal centering
fi: Vaakakeskitys

en: Horizontal flip
fi: Vaakapeilaus

en: Host
fi: Isäntä

en: Host address
fi: Isäntäosoite

en: Hot keys
fi: Pikanäppäimet

en: Hotkey
fi: Pikanäppäin

en: Hotkey for
fi: Pikanäppäin toiminnolle

en: Hotkeys
fi: Pikanäppäimet

en: Hotkeys management interface
fi: Pikanäppäinten hallintaliittymä

en: Hotkeys settings
fi: Pikanäppäinten asetukset

en: Hours / Minutes / Seconds:
fi: Tuntia / Minuuttia / Sekunttia:

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
fi: Kuinka kauan odotetaan paketteja ennen kuin lähde vanhenee.

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
fi: Montako erillistä aktiivista RTP lähdettä sallitaan kerrallaan.

en: Hue
fi: Värisävy

en: Hue of the video input.
fi: Videosyötteen värisävy

en: Hurry up
fi: Kiirehdi

en: I&mport
fi: Tuo

en: ID
fi: Tunniste

en: IPv4 multicast output interface address
fi: IPv4-ryhmäulostuloliittymäosoite

en: IPv4 will be used by default for all connections.
fi: IPv4-käytäntöä käytetään kaikille yhteyksille oletuksena.

en: IPv6 will be used by default for all connections.
fi: IPv6-käytäntöä käytetään kaikille yhteyksille oletuksena.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
fi: Jos tämä valinta otetaan käyttöön, äänen ulostulo yhdistetään automaattisesti ensimmäiseen kirjoitettavaan JACK-asiakkaaseen.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
fi: Jo olemassa olevaa tiedostoa ei korvata.

en: If this option is set, B-Frames will be used. Use this option to set the number of B-Frames.
fi: Jos tämä optio on asetettu, käytetään B ruutuja. Aseta B ruutujen lukumäärä.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
fi: Jos leikepöytäsi sisältää toimivan URL:n
    tai polun tietokoneesi tiedostoon, niin
    se valitaan automaattisesti.

en: Ignore
fi: Älä huomioi

en: Image adjust
fi: Kuvan säätö

en: Image clone
fi: Kuvakopio

en: Image colors inversion
fi: Käänteiset kuvan värit

en: Image cropping
fi: Kuvanrajaus

en: Image file
fi: Kuvatiedosto

en: Image format which will be used to store the video snapshots
fi: Video-otosten tallentamiseen käytetty kuvamuoto

en: Image hue (0-360)
fi: Kuvan värisävy (0-360)

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
fi: Kuvamaski. Kuvapisteet, joiden alfa-arvo on 50 prosenttia suurempi, poistetaan.

en: Image modification
fi: Kuvan muokkaus

en: Imitates the effect of surround sound when using headphones.
fi: Mukailee surround-äänitehostetta korvakuulokkeita käytettäessä.

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
fi: Näytä koko näytön tilassa mustana alueet, joissa ei ole videota

en: In kHz for DVB-C/S/T
fi: Kilohertseinä DVB-C/S/T:lle

en: In kHz for DVB-S or Hz for DVB-C/T
fi: Kilohertseinä DVB-S:lle tai hertseinä DVB-C/T:lle

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
fi: Tällä sivulla voidaan asettaa suoratoiston lisäparametreja.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
fi: Tällä sivulla voidaan asettaa transkoodauksen lisäasetuksia.

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
fi: Tässä voidaan valita tekstityksen kanavoinninpurun toimintatapa esimerkiksi asettamalla tekstitysten tyyppi tai tiedostonimi.

en: Include subtitles
fi: Sisällytä tekstitykset

en: Increase Volume
fi: Lisää ääntä

en: Index
fi: Indeksi

en: Information
fi: Tietoja

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
fi: Tietoja median tai tietovirran sisällöstä.
    Paketointi, ääni- ja videokoodekit sekä tekstitys luetellaan.

en: Information...
fi: Tietoja...

en: Infrared
fi: Infrapuna

en: Infrared remote control interface
fi: Infrapunakauko-ohjaimien käyttöliittymä

en: Initializing
fi: Alustaa

en: Input
fi: Syöte

en: Input & Codec settings
fi: Syöte- ja koodekkiasetukset

en: Input & Codecs
fi: Syöte ja koodekit

en: Input / Codecs
fi: Syöte ja koodekit

en: Input bitrate
fi: Bittinopeus

en: Input caching:
fi: Syötteen puskurointi:

en: Input has changed
fi: Syöte on muuttunut.

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
fi: Syöte on muuttunut; kirjanmerkkiä ei voi tallentaa. Keskeytä toisto " ""Tauko"-toiminnolla kirjanmerkkien muokkaamisen ajaksi varmistaaksesi, että pysyt samalla syötteellä.

en: Input list
fi: Syöteluettelo

en: Input repetitions
fi: Syötteiden kertauksia

en: Input slave (experimental)
fi: Oheissyöte (kokeellinen)

en: Input stream
fi: Lähetys

en: Input syntax is deprecated
fi: Syötteen syntaksi on vanhentunut

en: Install Windows Service
fi: Asenna Windows palvelu

en: Install the Service and exit.
fi: Asenna palvelu ja lopeta.

en: Instances
fi: Instanssit

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
fi: Raa'an tiedoston tallentamisen sijasta tiedostoon lisätään WAV-otsake.

en: Instrumental
fi: Instrumentaali

en: Interactive Zoom
fi: Vuorovaikutteinen zoomaus

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Interface Settings
fi: Käyttöliittymän asetukset

en: Interface Settings not saved
fi: Käyttöliittymän asetuksia ei talletettu

en: Interface Type
fi: Käyttöliittymä

en: Interface interaction
fi: Vuorovaikutteinen käyttöliittymä

en: Interface module
fi: Käyttöliittymämoduuli

en: Invalid selection
fi: Virheellinen valinta

en: Invalid signature
fi: Virheellinen tunniste

en: Inversion mode
fi: Inversiotila

en: Invert colors
fi: Käänteiset värit

en: Inverts the colors of the image
fi: Kääntää kuvan värit

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
fi: Ei ollut mahdollista ladata kryptografista tunnistetta ladatulle tiedostolle "%s". Tämä vuoksi se tuhottiin.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
fi: Ei ollut mahdollista suojatusti varmistaa ladattua tiedostoa "%s". Näin ollen se tuhottiin.

en: JACK Input
fi: JACK syöte

en: JACK audio input
fi: JACK ääni syöte

en: JACK audio output
fi: JACK-äänen ulostulo

en: Joint stereo
fi: Joint-stereo

en: Jump Bac&kward
fi: Siirry edelliseen

en: Jump To Time
fi: Siirry ajankohtaan

en: Jump sizes
fi: Hyppykoot

en: Jump to Specific &Time
fi: Siirry ajankohtaan

en: Jump to time
fi: Siirry ajankohtaan

en: Keep aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

en: Keep original audio track
fi: Säilytä alkuperäinen ääniraita

en: Keep stream output open
fi: Pidä suoratoiston ulostuloa avoinna

en: Key
fi: Avain

en: Key:
fi: Näppäin:

en: Keyframe Interval:
fi: Avainruudun aikaväli:

en: Language
fi: Kieli

en: Large
fi: Suuri

en: Large Hall
fi: Iso sali

en: Larger
fi: Suurempi

en: Launching an update request...
fi: Aloitetaan päivityspyyntö...

en: Leave Fullscreen
fi: Poistu kokoruututilasta

en: Leave fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Left
fi: Vasen

en: Left front
fi: Etuvasen

en: Left rear
fi: Takavasen

en: License
fi: Lisenssi

en: Lime
fi: Limetti

en: Linear
fi: Lineaarinen

en: List ID
fi: Luettele ID

en: List of words separated by | to filter
fi: Luettelo sanoja |-merkillä erotettuna

en: Load
fi: Lataa

en: Load subtitles file:
fi: Lataa tekstitystiedosto:

en: Local playback
fi: Paikallinen toisto

en: Location
fi: Sijainti

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Log filename
fi: Lokin tiedostonimi

en: Log format
fi: Lokin muoto

en: Log to file
fi: Kirjoita lokia tiedostoon

en: Log to syslog
fi: Kirjoita lokia syslog-lokiin

en: Logging
fi: Loki

en: Login:pass
fi: Tunnus:salasana

en: Logo erase
fi: Logon poisto

en: Long backwards jump
fi: Pitkä kelaus taaksepäin

en: Long forward jump
fi: Pitkä kelaus eteenpäin

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
fi: Toista pisteestä A pisteeseen B silmukkana
    Napsauta asettaaksesi piste A

en: Lost buffers
fi: Kadotetut puskurit

en: Lost frames
fi: Hukkaruutuja

en: Loudness
fi: Voimakkuus

en: Loudness of the audio input (if supported by the v4l2 driver).
fi: Äänen voimakkuus (jos tuetaan v4l2 ajurissa).

en: Low freq (Hz)
fi: Matala taaj. (Hz)

en: Low freq gain (dB)
fi: Matalien taajuuksien vahvistus (dB)

en: Low latency
fi: Alhainen latenssi

en: Low resolution decoding
fi: Matalatarkkuuksinen purku

en: Lower the interface below all other windows.
fi: Siirrä käyttöliittymä muiden ikkunoiden alle.

en: Lowest latency
fi: Alhaisin latenssi

en: M-JPEG camera demuxer
fi: M-JPEG-kameran kanavoinninpurku

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
fi: Palvelimen palauttama MIME-koodi (tunnistaa itsestään jos ei määritelty)

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
fi: MJPEG koostuu JPEG-kuvien sarjoista (käytettävissä MPEG TS-, MPEG1-, ASF- ja OGG-muotojen kanssa)

en: MPEG 1 Format
fi: MPEG 1 -muoto

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
fi: MPEG Audio Layer 3 (käytetään MPEG PS-, MPEG TS-, MPEG1-, ASF-, OGG- ja RAW-muodoissa)

en: MPEG Program Stream
fi: MPEG-ohjelmasuoratoisto

en: MPEG audio decoder
fi: MPEG-äänen pakkauksenpurku

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
fi: MPEG-1-videokoodekki (käytettävissä MPEG PS-, MPEG TS-, MPEG1-, OGG- ja RAW-muotojen kanssa)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
fi: MPEG-2-videokoodekki (käytettävissä MPEG PS-, MPEG TS-, MPEG1-, OGG- ja RAW-muotojen kanssa)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
fi: MPEG-4-videokoodekki (käytettävissä MPEG PS-, MPEG TS-, MPEG1-, ASF-, MP4-, OGG- ja RAW-muotojen kanssa)

en: MTP input
fi: MTP syöte

en: MTU for out mode
fi: Ulostulotilan MTU-arvo

en: MTU of the network interface
fi: Verkkoliittymän MTU

en: Mac OS X interface
fi: Mac OS X -käyttöliittymä

en: Magnification
fi: Suurennus

en: Magnification/Zoom
fi: Suurennus/Zoomaus

en: Magnify
fi: Suurennus

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
fi: Lähennä johonkin kohtaa videota. Suurennettava kuvan kohta voidaan valita.

en: Main Toolbar
fi: Päätyökalupalkki

en: Main interfaces
fi: Pääkäyttöliittymät

en: Main interfaces settings
fi: Käyttöliittymän yleisasetukset

en: Manage &bookmarks
fi: Muokkaa &kirjanmerkkejä

en: Manual download only
fi: Vain manuaalinen lataus

en: Maroon
fi: Ruskeanpunainen

en: Master client ip address
fi: Isäntäasiakkaan IP-osoite

en: Matroska stream demuxer
fi: Matroska-virran kanavoinninpurku

en: Max level
fi: Enimmäistaso

en: Maximum RTP sources
fi: RTP lähteiden maksimi

en: Maximum bitrate
fi: Enimmäisbittinopeus

en: Maximum encoding bitrate
fi: Pakkauksen enimmäisbittinopeus

en: Maximum level
fi: Enimmäistaso

en: Mean
fi: Keskiarvo

en: Media &Information
fi: Mediat&iedot

en: Media Files
fi: Mediatiedostot

en: Media Information
fi: Mediatiedot

en: Media Information...
fi: Mediatiedot...

en: Media Library
fi: Mediakirjasto

en: Media Resource Locator (MRL)
fi: MRL-osoite

en: Meditative
fi: Meditatiivinen

en: Medium backwards jump
fi: Keskipitkä kelaus taaksepäin

en: Medium forward jump
fi: Keskipitkä kelaus eteenpäin

en: Menu
fi: Valikko

en: Messages
fi: Viestit

en: Messages...
fi: Viestit...

en: Meta-information
fi: Metatiedot

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Metal
fi: Metalli

en: Mi&nimal View
fi: Pie&nennetty näkymä

en: Microsoft Media Server (MMS) input
fi: Microsoft Media Server (MMS) syöte

en: Middle
fi: Keski

en: Minimal look with no menus
fi: Minimaalinen ilman menuja

en: Minimize Window
fi: Pienennä ikkuna

en: Minimum encoding bitrate
fi: Pakkauksen vähimmäisbittinopeus

en: Miscellaneous
fi: Muut

en: Miscellaneous Options
fi: Muut optiot

en: Miscellaneous audio settings and modules.
fi: Muut ääniasetukset ja -moduulit

en: Mode
fi: Tila

en: Modulation type
fi: Modulaation tyyppi

en: Modules tree
fi: Modulipuu

en: Monitor pixel aspect ratio
fi: Kuvaruudun kuvapisteiden kuvasuhde

en: More Info
fi: Lisätietoja

en: Motion blur
fi: Liike-epäterävyys

en: Motion detect
fi: Liikkeen tunnistus

en: Motion threshold (10-100)
fi: Liikekynnys (10-100)

en: Mount Point
fi: Liitoskohta

en: Mouse Gestures
fi: Hiirieleet

en: Mouse gestures control interface
fi: Hiirieleohjauskäyttöliittymä

en: MouseWheel x-axis Control
fi: Hiiren rulla (x-akseli)

en: MouseWheel x-axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
fi: Hiiren x-akselin rulla voi kontrolloida äänen voimakkuutta, sijaintia tai sen toiminta voidaan jättää huomiotta

en: Multicast output interface
fi: Ryhmäulostulon liittymä

en: Musical
fi: Musikaali

en: Mute
fi: Vaimenna

en: Mux module
fi: Kanavointimoduuli

en: Muxer:
fi: Kanavoinninpurku:

en: N&ormal Speed
fi: Normaali nopeus

en: NT Service
fi: NT palvelu

en: Name
fi: Nimi

en: Native
fi: Natiivi

en: Native Slider
fi: Natiivi liukusäädin

en: Navigate down
fi: Navigoi alas

en: Navigate left
fi: Navigoi vasemmalle

en: Navigate right
fi: Navigoi oikealle

en: Navigate up
fi: Navigoi ylös

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Navy
fi: Laivastonsininen

en: Ncurses interface
fi: Ncurses-käyttöliittymä

en: Ne&xt
fi: Seuraava

en: Network
fi: Verkko

en: Network Identifier
fi: Verkon tunniste

en: Network Name
fi: Verkon nimi

en: Network Protocol
fi: Verkkoprotokolla

en: Network Sync
fi: Verkkotahdistus

en: Network settings
fi: Verkkoasetukset

en: Network synchronisation
fi: Verkon tahdistus

en: Network:
fi: Verkko:

en: Never fix
fi: Älä korjaa koskaan

en: New destination
fi: Uusi kohde

en: Next
fi: Seuraava

en: Next Title
fi: Seuraava nimi

en: Next chapter
fi: Seuraava luku

en: Next frame
fi: Seuraava ruutu

en: Next media in the playlist
fi: Seuraava kohde soittolistassa

en: Next title
fi: Seuraava nimi

en: No
fi: Ei

en: No %@s found
fi: Kohdetta %@s ei löydy

en: No Audio Device
fi: Ei äänilaitetta

en: No CrashLog found
fi: CrashLog-lokia ei löydy

en: No DVD menus
fi: Ei DVD-valikkoja

en: No audio device name was given. You might want to enter "default".
fi: Äänilaitteen nimeä ei annettu. Voit syöttää arvon "oletus".

en: No decoding of Dolby Surround
fi: Ei Dolby Surround -äänen purkua

en: No file selected
fi: Ei tiedostoa valittu

en: No folder selected
fi: Ei kansiota valittu

en: No help available
fi: Ohjetta ei ole saatavilla.

en: No input
fi: Ei syötettä

en: No input found
fi: Syötettä ei löydy

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
fi: Syötettä ei löydy. Jotta kirjanmerkit toimisivat, tietovirtaa on toistettava tai toisto on pantava tauolle.

en: No input selected
fi: Syötettä ei valittu

en: No items in the playlist
fi: Soittolistassa ei ole kohteita

en: No repeat
fi: Ei toistoa

en: No suitable decoder module
fi: Sopivaa pakkauksenpurkumoduulia ei ole

en: No valid destination
fi: Ei kelvollista kohdetta

en: No video or audio device selected.
fi: Ei video- tai äänilaitetta valittuna.

en: Noise
fi: Kohina

en: Noise reduction
fi: Melun vähennys

en: None
fi: Ei mikään

en: Norm
fi: Standardi

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
fi: Tietovirran tyyppi (automaattinen, SECAM, PAL vai NTSC).

en: Norm:
fi: Normi:

en: Normal
fi: Normaali

en: Normal Size
fi: Normaali koko

en: Normal rate
fi: Normaali nopeus

en: Normal/Repeat/Loop
fi: Normaali/Toista/Silmukka

en: Note:
fi: Huomio:

en: Now Playing
fi: Toistetaan

en: Number of audio buffers
fi: Äänipuskureiden määrä

en: Number of audio channels
fi: Äänikanavien määrä

en: Number of channels
fi: Kanavien määrä

en: Number of clones
fi: Kloonien määrä

en: Number of days between two update checks
fi: Päivitystarkistusten välinen aika päivinä

en: Number of frames per second (eg. 24, 25, 29.97, 30).
fi: Kuvien lukumäärä sekunnissa (esim. 24, 25, 29.97, 30).

en: Number of output channels
fi: Ulostulokanavien määrä

en: Number of stars
fi: Tähtien lukumäärä

en: Number of stars to draw with random effect.
fi: Satunnaistehosteessa näytettävien tähtien lukumäärä

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
fi: Kuinka monessa kuvaruudussa koko näytön video näytetään oletusarvoisesti. Vastaava kuvaruutujen lukumäärä näkyy valikossa, josta videolaite valitaan.

en: Number of time the same input will be repeated
fi: Kuinka monta kertaa samaa syötettä toistetaan

en: OSS DSP device
fi: OSS DSP -laite

en: OSS input
fi: OSS syöte

en: Off
fi: Pois päältä

en: Ogg Vorbis Quality
fi: Ogg Vorbis laatu

en: Olive
fi: Oliivi

en: On
fi: Päällä

en: On Screen Display
fi: On Screen Display -näyttö

en: One of "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif"
fi: Jokin näistä: "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32", "spdif"

en: Opaqueness
fi: Läpinäkyvyys

en: Open
fi: Avaa

en: Open &Capture Device...
fi: Avaa &kaappauslaite...

en: Open &Directory...
fi: A&vaa kansio...

en: Open &Disc...
fi: Avaa &levy...

en: Open &Folder...
fi: Avaa &kansio...

en: Open &Location from clipboard
fi: Avaa sijainti &leikepöydältä

en: Open &Network Stream...
fi: Avaa suoratoisto &verkosta...

en: Open &Network...
fi: Avaa &verkko...

en: Open Capture Device...
fi: Avaa kaappauslaite...

en: Open D&irectory...
fi: Avaa &hakemisto...

en: Open Directory
fi: Avaa hakemisto

en: Open Disc
fi: Avaa levy

en: Open Disc...
fi: Avaa levy...

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Open File...
fi: Avaa tiedosto...

en: Open Folder...
fi: Avaa kansio...

en: Open Media
fi: Avaa media

en: Open Network...
fi: Avaa verkko...

en: Open Play&list...
fi: Avaa soitto&lista...

en: Open Recent
fi: Avaa äskeiset

en: Open Source
fi: Vapaa lähde

en: Open Subtitles
fi: Avaa tekstitykset

en: Open URL
fi: Avaa URL

en: Open VIDEO_TS Directory
fi: Avaa VIDEO_TS-kansio

en: Open files from all sub-folders as well?
fi: Avataanko alikansioidenkin tiedostot?

en: Open playlist
fi: Avaa soittolista

en: Open subtitles file
fi: Avaa tekstitystiedosto

en: Open subtitles...
fi: Avaa tekstitykset...

en: Open:
fi: Avaa:

en: OpenGL video output
fi: OpenGL videoulostulo

en: Opening
fi: Avaa

en: Options
fi: Optiot

en: Ordered chapters
fi: Järjestetyt luvut

en: Original Size
fi: Alkuperäinen koko

en: Other
fi: Muu

en: Other codecs
fi: Muut koodekit

en: Output
fi: Ulostulo

en: Output device
fi: Ulostulolaite

en: Output file
fi: Kohdetiedosto

en: Output format
fi: Ulostulomuoto

en: Output modules
fi: Ulostulomoduulit

en: Output video height.
fi: Videon korkeus.

en: Output video width.
fi: Videon leveys.

en: Overlay
fi: Päällekkäiskuva

en: Overlay subtitles on the video
fi: Lomita videon tekstitykset

en: Overlay video output
fi: Lomita videon ulostulo

en: Override parametters
fi: Korvausarvot

en: Owner
fi: Omistaja

en: P&layback
fi: T&oisto

en: PDA Linux Gtk2+ interface
fi: PDA Linux Gtk2+ -käyttöliittymä

en: PORTAUDIO audio output
fi: PORTAUDIO-äänen ulostulo

en: Packet size in bytes to decrypt
fi: Purattavan paketin koko tavuina

en: Packetizer modules settings
fi: Paketointimoduulien asetukset

en: Parametric Equalizer
fi: Parametrinen taajuuskorjain

en: Partial Extract
fi: Osittainen purku

en: Password
fi: Salasana

en: Password that will be requested to access the stream.
fi: Tietovirran käyttämiseen tarvittava salasana

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
fi: SOCKS-välipalvelimen yhteyksissä käytettävä salasana.

en: Paste
fi: Liitä

en: Path
fi: Polku

en: Path of the image file for fake input.
fi: Lumesyötteen kuvatiedoston polku

en: Pause
fi: Tauko

en: Pause only
fi: Vain tauko

en: Pause the playback
fi: Keskeytä toisto

en: Paused
fi: Tauko

en: Peak bitrate in VBR mode.
fi: Maksimi bittinopeus VBR moodissa

en: Peak protection
fi: Huippujen suojaus

en: Performance options
fi: Suorituskykyasetukset

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
fi: Videon kohta jossa otsikko näytetään (oletuksena alhaalla keskellä).

en: Play
fi: Toista

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
fi: Toista
    Jos soittolista on tyhjä, avaa valinta

en: Play and exit
fi: Toista ja poistu

en: Play and stop
fi: Toista ja keskeytä

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
fi: Toista toista mediaa samalla (esim. lisä-äänitiedostoa)

en: Play files randomly forever
fi: Käytä tiedostojen loputonta satunnaistoistoa

en: Play locally the stream while streaming it.
fi: Toista suoratoistoa paikallisesti suoratoiston aikana.

en: Play only
fi: Vain toisto

en: Play playlist bookmark 1
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 1

en: Play playlist bookmark 10
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 10

en: Play playlist bookmark 2
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 2

en: Play playlist bookmark 3
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 3

en: Play playlist bookmark 4
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 4

en: Play playlist bookmark 5
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 5

en: Play playlist bookmark 6
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 6

en: Play playlist bookmark 7
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 7

en: Play playlist bookmark 8
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 8

en: Play playlist bookmark 9
fi: Toista soittolistan kirjanmerkki 9

en: Play&list
fi: Soittolista

en: Play/Pause
fi: Toista/tauko

en: Playback
fi: Toisto

en: Playback control
fi: Toistonhallinta

en: Playback failure
fi: Toistovirhe

en: Played buffers
fi: Soitetut puskurit

en: Playlist
fi: Soittolista

en: Playlist Files
fi: Soittolistat

en: Playlist bookmark 1
fi: Soittolistan kirjanmerkki 1

en: Playlist bookmark 10
fi: Soittolistan kirjanmerkki 10

en: Playlist bookmark 2
fi: Soittolistan kirjanmerkki 2

en: Playlist bookmark 3
fi: Soittolistan kirjanmerkki 3

en: Playlist bookmark 4
fi: Soittolistan kirjanmerkki 4

en: Playlist bookmark 5
fi: Soittolistan kirjanmerkki 5

en: Playlist bookmark 6
fi: Soittolistan kirjanmerkki 6

en: Playlist bookmark 7
fi: Soittolistan kirjanmerkki 7

en: Playlist bookmark 8
fi: Soittolistan kirjanmerkki 8

en: Playlist bookmark 9
fi: Soittolistan kirjanmerkki 9

en: Playlist...
fi: Soittolista...

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
fi: Syötä käyttäjätunnus ja salasana alueeseen %s.

en: Please enter a valid login name and a password.
fi: Anna oikea käyttäjänimi ja salasana.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play
fi: Kirjoita URL tai polku mediaan, jota haluat soittaa

en: Please enter the new profile name.
fi: Anna uuden profiilin nimi.

en: Plu&gins and extensions
fi: Liitännäiset ja laajennukset

en: Plugins
fi: Lisäosat

en: Plugins and extensions
fi: Liitännäiset ja laajennukset

en: Podcasts
fi: Podcast-lähetykset

en: Polka
fi: Polkka

en: Port
fi: Portti

en: Port to use for the RTP source of the session
fi: Istunnon RTP-lähteessä käytettävä portti

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
fi: HTTP:n päällä käytettävän RTSP/RTP-yhteyden portti

en: Port:
fi: Portti:

en: Portaudio identifier for the output device
fi: Ulostulolaitteen Portaudio-tunniste

en: Position
fi: Sijainti

en: Position Control
fi: Sijainnin hallinta

en: Position of video title
fi: Videon otsikon sijainti

en: Post processing
fi: Jälkikäsittely

en: Post processing quality
fi: Jälkikäsittelyn laatu

en: Pre&vious
fi: Edellinen

en: Preamp
fi: Esivahvistus

en: Preamp
fi: Esivahvistus

en: Preference
fi: Asetus

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Preferences...
fi: Asetukset...

en: Preferred decoders list
fi: Pakkauksenpurkujen luettelo suositusjärjestyksessä

en: Preferred encoders list
fi: Pakkausmuotojen luettelo suositusjärjestyksessä

en: Preferred packetizer list
fi: Pakkaajien luettelo suositusjärjestyksessä

en: Preferred subtitles language
fi: Haluttu tekstityksen kieli

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Preload Directory
fi: Lataa hakemisto etukäteen...

en: Preload matroska files from the same family in the same directory (not good for broken files).
fi: Lataa saman hakemiston, saman perheen Matroska-tiedostot etukäteen (ei hyvä vioittuneille tiedostoille)

en: Preset
fi: Esiasetus

en: Preset to use for the equalizer.
fi: Taajuuskorjaimessa käytettävä esiasetus.

en: Press the new keys for
fi: Paina uusia näppäimiä toiminnolle

en: Prev
fi: Edellinen

en: Prev Title
fi: Edellinen nimi

en: Prevents the audio output from going over a predefined value.
fi: Estää äänitulon ylittämästä esimääritettyä arvoa.

en: Previous
fi: Edellinen

en: Previous chapter
fi: Edellinen luku

en: Previous media in the playlist
fi: Edellinen kohde soittolistassa

en: Previous title
fi: Edellinen nimi

en: Privacy / Network Interaction
fi: Yksityisyys / verkon käyttö

en: Privacy and Network Policies
fi: Yksityisyys ja verkon käytännöt

en: Privacy and Network Warning
fi: Yksityisyys ja verkon varoitukset

en: Private key file
fi: Yksityisavaintiedosto

en: Probe DVB card for capabilities
fi: Testaa DVB kortin ominaisuudet

en: Profile
fi: Profiili

en: Profile Name
fi: Profiilin nimi

en: Program
fi: Ohjelma

en: Programs
fi: Ohjelmat

en: Protect against sound clipping
fi: Suojaudu äänen leikkaantumiselta

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Protocol:
fi: Protokolla:

en: Psychedelic
fi: Psykedeelinen

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Purple
fi: Purppura

en: Puzzle game
fi: Palapeli

en: QAM, PSK or VSB modulation method
fi: QAM, PST tai VSB modulaatio

en: QNX RTOS video and audio output
fi: QNX RTOS -video ja -äänisyöte

en: Qt interface
fi: Qt-käyttöliittymä

en: Quality
fi: Laatu

en: Quality of the stream.
fi: Virran laatu

en: Quality:
fi: Laatu:

en: Quick &Open File...
fi: Pika-avaa tied&osto...

en: Quiet synchro
fi: Hiljainen tahdistus

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit VLC
fi: Lopeta VLC

en: Quit after Playback
fi: Lopeta toiston jälkeen

en: RTCP (local) port
fi: RTCP (paikallinen) portti

en: RTP source timeout (sec)
fi: RTP lähteen aikakatkaisu (sekunttia)

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
fi: RTP/RTSP/SDP-kanavoinninpurku (käyttäen Live555:ttä)

en: RTSP announce
fi: RTSP-julkaisu

en: RTSP authentication
fi: RTSP-todennus

en: RTSP host address
fi: RTSP-isännän osoite

en: RTSP password
fi: RTSP-salasana

en: RTSP user name
fi: RTSP-käyttäjänimi

en: RTSP/RTP access and demux
fi: RTSP/RTP:n käyttö ja kanavoinninpurku

en: Radio device
fi: Radio laite

en: Radio device name
fi: Radiolaitteen nimi

en: Raise the interface above all other windows.
fi: Nosta käyttöliittymä muiden ikkunoiden päälle.

en: Random
fi: Satunnaistoisto

en: Random Off
fi: Satunnaistoisto pois

en: Random On
fi: Satunnaistoisto päälle

en: Random off
fi: Ei satunnaistoistoa

en: Randomize
fi: Satunnainen

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Raw audio encoder
fi: Raakaäänen pakkaus

en: Raw/Log Audio decoder
fi: Raw/Log-äänen pakkauksenpurku

en: Read at media
fi: Mediaa luettu

en: Record
fi: Tallenna

en: Recording
fi: Tallentaa

en: Recording done
fi: Tallennus valmis

en: Red
fi: Punainen

en: Red balance
fi: Lue balanssi

en: Refresh list
fi: Virkistä lista

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
fi: Regexp-valitsin, jolla suodatetaan viimeisimpien kohteiden listaa

en: Relative font size
fi: Fontin suhteellinen koko

en: Reload image file
fi: Lataa kuvatiedosto uudelleen

en: Reload image file every n seconds.
fi: Lataa kuva uudelleen n sekunnin välein.

en: Remote control interface
fi: Kaukosäätimen käyttöliittymä

en: Remove
fi: Poista

en: Remove All
fi: Poista kaikki

en: Repair
fi: Korjaa

en: Repair AVI Files
fi: Korjaa AVI tiedostoja

en: Repair AVI files
fi: Korjaa AVI tiedostoja

en: Repeat All
fi: Toista kaikkia

en: Repeat Off
fi: Toisto pois

en: Repeat One
fi: Toista yhtä

en: Repeat all
fi: Toista kaikki

en: Repeat current item
fi: Toista koko ajan nykyistä kohdetta

en: Repeat delay:
fi: Toiston viive:

en: Repeat one
fi: Toista yhtä

en: Repeat:
fi: Toista:

en: Replay gain
fi: Toiston vahvistus

en: Replay gain mode
fi: Toistonvahvistustila

en: Replay preamp
fi: Toiston esivahvistin

en: Reset
fi: Nollaa

en: Reset All
fi: Nollaa kaikki

en: Reset Preferences
fi: Nollaa asetukset

en: Reset controls to default
fi: Palauta kontrollit oletuksiin

en: Resize interface to the native video size
fi: Muuta käyttöliittymä natiiviin videokokoon

en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: Restore Defaults
fi: Palauta oletusarvot

en: Retrieving Channel Info...
fi: Noudetaan kanavan tietoja...

en: Reverse stereo
fi: Käänteinen stereo

en: Revert to normal play speed
fi: Palaa normaaliin soittonopeuteen

en: Rewind
fi: Kelaa taaksepäin

en: Right
fi: Oikea

en: Right rear
fi: Takaoikea

en: Ripple
fi: Värähtely

en: Roku HD1000 audio output
fi: Roku HD1000 -äänen ulostulo

en: Room size
fi: Huoneen koko

en: Room width
fi: Huoneen leveys

en: Root CA file
fi: CA-juuritiedosto

en: Rotate
fi: Kierrä

en: Rotate by 180 degrees
fi: Käännä 180 astetta

en: Rotate by 270 degrees
fi: Käännä 270 astetta

en: Rotate by 90 degrees
fi: Käännä 90 astetta

en: Rotates or flips the image
fi: Kiertää tai peilaa kuvan

en: Rows
fi: Rivit

en: Run as daemon process
fi: Suorita taustaprosessina

en: Run manually
fi: Suorita käsin

en: Run on schedule
fi: Suorita ajastettuna

en: Run time
fi: Käyntiaika

en: SAP Announce
fi: SAP-julkaisu

en: SAP Announce:
fi: SAP-julkaisu:

en: SAP Announcements
fi: SAP-julkaisut

en: SAP announce
fi: SAP-julkaisu

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
fi: SAP on toiminto suoratoistojen julkaisemiseen lähiverkossa käyttäen multicastia UDP- tai RTP-protokollilla.

en: SDP URL
fi: SDP:n osoite

en: SLP Announce:
fi: SLP-julkaisu:

en: SMB domain
fi: SMB alue

en: SMB input
fi: SMB syöte

en: SMB password
fi: SMB salasana

en: SMB user name
fi: SMB käyttäjätunnus

en: SOCKS password
fi: SOCKS-salasana

en: SOCKS server
fi: SOCKS-palvelin

en: SOCKS user name
fi: SOCKS-käyttäjänimi

en: Sample Rate
fi: Näytteenottotaajuus

en: Sample rate
fi: Näytteenottotaajuus

en: Samplerate
fi: Näytetaajuus

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
fi: Äänen näytetaajuus Hz:nä (esim. 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Samplerate:
fi: Näytteenottotaajuus:

en: Satellite Polarisation [H/V/L/R]
fi: Satelliitin polarisaatio

en: Saturation
fi: Värikylläisyys

en: Save
fi: Tallenna

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: Save Playlist
fi: Tallenna soittolista

en: Save Playlist to &File...
fi: Tallenna soittolista &tiedostoon...

en: Save Playlist...
fi: Tallenna soittolista...

en: Save file to
fi: Tallenna tiedosto kohteeseen

en: Save file...
fi: Tallenna tiedosto...

en: Save log file as...
fi: Tallenna loki tiedostoon...

en: Save playlist
fi: Tallenna soittolista

en: Save recently played items
fi: Tallenna viimeisimmät toistokohteet

en: Save the recently played items in the menu
fi: Tallenna viimeisimmät kohteen menuun

en: Save volume on exit
fi: Tallenna äänen voimakkuus suljettaessa

en: Save...
fi: Tallenna...

en: Saves all the displayed logs to a file
fi: Tallentaa näytetyn lokin tiedostoon

en: Saving file failed
fi: Tiedoston tallennus epäonnistui

en: Sca&le
fi: Skaalaa

en: Scale
fi: Sovita

en: Scaled to screen
fi: Sovita näytölle

en: Scope
fi: Kuvaputki

en: Score
fi: Arvo

en: Screen
fi: Kuvaruutu

en: Search
fi: Hae

en: Search Filter
fi: Hakusuodatin

en: Search in Playlist
fi: Hae soittolistasta

en: Segment
fi: Segmentti

en: Segments
fi: Segmentit

en: Select
fi: Valitse

en: Select "Advanced Options" to see all options.
fi: Valitse "Lisäasetukset" nähdäksesi kaikki asetukset.

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select Directory
fi: Valitse kansio

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Select None
fi: Poista valinta kaikista

en: Select a directory
fi: Valitse kansio

en: Select a directory...
fi: Valitse kansio...

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Select a stream
fi: Valitse tietovirta

en: Select an action to change the associated hotkey
fi: Valitse toiminto, jonka pikanäppäintä haluat muuttaa

en: Select channel to keep
fi: Valitse ylläpidettävä kanava

en: Select one or more files to open
fi: Valitse ainakin yksi avattava tiedosto

en: Select one or multiple files
fi: Valitse yksi tai useampi tiedosto

en: Select play mode
fi: Valitse soittotila

en: Select profile:
fi: Valitse profiili:

en: Select the capture device type
fi: Valitse kaappauslaitteen tyyppi

en: Select the device or the VIDEO_TS directory
fi: Valitse laite tai hakemisto, jossa VIDEO_TS sijaitsee

en: Select the directory to save to
fi: Valitse kansio, jonne tiedot tallennetaan

en: Select the file
fi: Valitse tiedosto

en: Select the file to save to
fi: Valitse tiedosto, johon tallennetaan

en: Select the hotkey to display the position.
fi: Valitse

en: Select the hotkey to stop playback.
fi: Valitse pikanäppäin toiston keskeyttämistä varten.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
fi: Valitse pikatoiston pikanäppäin.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
fi: Valitse hitaan toiston pikanäppäin.

en: Select the hotkey to use to leave fullscreen state.
fi: Valitse pikanäppäin koko näytön tilasta poistumiselle.

en: Select the hotkey to use to pause.
fi: Valitse tauon pikanäppäin.

en: Select the hotkey to use to play.
fi: Valitse toiston pikanäppäin.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
fi: Valitse pikanäppäin, jolla siirrytään luettelossa seuraavaan kohteeseen.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
fi: Valitse pikanäppäin, jolla siirrytään luettelossa edelliseen kohteeseen.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
fi: Valitse pikanäppäin, jolla siirrytään koko näytön tilaan

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
fi: Valitse pikanäppäin, jolla vaihdetaan toiston ja tauon välillä.

en: Select the key to decrease the audio delay.
fi: Valitse millä näppäimellä äänen kestoa lasketaan.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
fi: Valitse millä näppäimellä tekstityksen kestoa lasketaan.

en: Select the key to increase the audio delay.
fi: Valitse millä näppäimellä äänen kestoa lisätään.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
fi: Valitse millä näppäimellä tekstityksen kestoa lisätään.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
fi: Valitse näppäin, jolla liikut DVD menussa alas.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
fi: Valitse näppäin, jolla liikut DVD menussa vasemmalle.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
fi: Valitse näppäin, jolla liikut DVD menussa oikealle.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
fi: Valitse näppäin, jolla liikut DVD menussa ylös.

en: Select the key to mute audio.
fi: Valitse, millä näppäimellä äänet vaimenevat.

en: Select the port used
fi: Valitse käytettävä portti

en: Select the protocol for the URL.
fi: Valitse osoitteen protokolla.

en: Select the replay gain mode
fi: Valitse toistonvahvistustila

en: Select the subtitles file
fi: Valitse tekstitystiedosto

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
fi: Valitse virittimen tyyppi (kaapeli/antenni)

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
fi: Valitse äänikoodekki. Napsauta koodekkia saadaksesi siitä lisätietoja.

en: Select your video codec. Click one to get more information.
fi: Valitse videokoodekki. Napsauta koodekkia saadaksesi siitä lisätietoja.

en: Selected ports:
fi: Valitut portit:

en: Selection of the starting mode and look
fi: Aloitusnäkymän tyyppi

en: Send rate
fi: Lähetysnopeus

en: Sent bitrate
fi: Lähetysnopeus

en: Sent bytes
fi: Lähetetyt tavut

en: Sent packets
fi: Lähetetyt paketit

en: Separate words by | (without space)
fi: Erota sanat |-merkillä (ilman välilyöntiä)

en: Sequential numbering
fi: Järjestysnumerot

en: Server default port
fi: Palvelimen oletusportti

en: Services
fi: Palvelut

en: Services discovery
fi: Palvelujen haku

en: Services discovery modules
fi: Palvelujen hakumoduulit

en: Set
fi: Aseta

en: Set ffmpeg debug mask
fi: Aseta ffmpeg:n virheenkorjauspeite

en: Set id of ES to PID
fi: Aseta ES:n tunniste PID-tunnisteeksi

en: Set playlist bookmark 1
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 1

en: Set playlist bookmark 10
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 10

en: Set playlist bookmark 2
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 2

en: Set playlist bookmark 3
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 3

en: Set playlist bookmark 4
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 4

en: Set playlist bookmark 5
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 5

en: Set playlist bookmark 6
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 6

en: Set playlist bookmark 7
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 7

en: Set playlist bookmark 8
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 8

en: Set playlist bookmark 9
fi: Aseta soittolistan kirjanmerkki 9

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
fi: Aseta globaali vahvistus dB (-20 ... 20).

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
fi: Aseta videotulon läpikuultavuus. 1 tarkoittaa läpikuultamatonta (oletus), 0 on täysin läpinäkyvä.

en: Set this option if the capture device outputs MJPEG
fi: Valita tämä asetus, jos sieppauslaite tulostaa MJPEG-dataa

en: Setting
fi: Asetus

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings for VLC's control interfaces
fi: VLC:n säädinten käyttöliittymien asetukset

en: Settings for VLC's interfaces
fi: VLC:n käyttöliittymien asetukset

en: Settings for audio+video and miscellaneous decoders and encoders.
fi: Ääni- ja videokoodekkien ja muunlaisten koodekkien asetukset.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
fi: Äänten koodekit eli pakkauksenhallinnat.

en: Settings for the main interface
fi: Pääkäyttöliittymän asetukset

en: Settings for the video-only decoders and encoders.
fi: Videoiden koodekit eli pakkauksenhallinnat.

en: Settings...
fi: Asetukset...

en: Setup schedule
fi: Aseta aikataulu

en: Sharpen
fi: Tarkenna

en: Short backwards jump
fi: Lyhyt kelaus taaksepäin

en: Short forward jump
fi: Lyhyt kelaus eteenpäin

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Shoutcast Radio
fi: Shoutcast-radio

en: Shoutcast TV
fi: Shoutcast-TV

en: Shoutcast TV listings
fi: Shoutcast-televisioluettelot

en: Shoutcast radio listings
fi: Shoutcast-radioluettelot

en: Show &more options
fi: Näytä lisäasetukset

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Show Details
fi: Näytä lisätietoja

en: Show Fullscreen controller
fi: Näytä koko näytön tilan säätimet

en: Show Interface
fi: Näytä käyttöliittymä

en: Show VLC media player
fi: Näytä VLC-mediasoitin

en: Show a controller in fullscreen
fi: Näytä kontrollit kokoruututilassa

en: Show a controller in fullscreen mode
fi: Näytä kontrollit kokoruututilassa.

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
fi: Kappaleen vaihtuessa näytä popup, jossa on artistin ja kappaleen nimi. Näytetään vain kun VLC on minimaalisessa tai piilotettu tilassa.

en: Show advanced options
fi: Näytä lisäasetukset

en: Show all the advanced options in the dialogs.
fi: Näytä kaikki lisäasetukset dialogeissa.

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
fi: Näytä tehtäväpalkissa kuvake, jonka kautta voit kontrolloida VLC-mediasoittimen perustoimintoja.

en: Show extended options
fi: Näytä laajennetut asetukset

en: Show extended settings
fi: Näytä laajennetut asetukset

en: Show interface
fi: Näytä käyttöliittymä

en: Show interface with mouse
fi: Näytä hiiriavusteinen käyttöliittymä

en: Show media title on video
fi: Näytä median otsiko videolla

en: Show notification popup on track change
fi: Näytä popup raidan vaihtuessa

en: Show playing item name in window title
fi: Näytä toistettavan kohteen nimi ikkunan otsikossa

en: Show playlist
fi: Näytä soittolista

en: Show settings
fi: Näytä asetukset

en: Show stream position
fi: Näytä suoratoiston sijainti

en: Show the current item
fi: Näytä nykyinen kohde

en: Show the name of the song or video in the controler window title.
fi: Näytä kappaleen tai videon nimi ikkunan otsikossa

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
fi: Näytä videon otsikko n millisekuntia, oletus on 5000 ms (5 s.)

en: Show video title for x milliseconds
fi: Näytä videon otsikko x millisekuntia.

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
fi: Näytä läpikuultava säädin hiirtä liikutettaessa koko näytön tilassa.

en: Shows more information about the available video filters.
fi: Näyttää lisätietoja saatavilla olevista videosuodattimista.

en: Silent mode
fi: Vaimennettu tila

en: Silver
fi: Hopea

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Simple DirectMedia Layer audio output
fi: Yksinkertainen DirectMedia Layer -äänen ulostulo

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
fi: Dolby Surround -suoratoistojen peruspakkauksenpurku

en: Size
fi: Koko

en: Size:
fi: Koko:

en: Skip frame (default=0)
fi: Ohita ruutu (oletus=0)

en: Skip frames
fi: Ohita ruutuja

en: Skip idct (default=0)
fi: Ohita idct (oletus=0)

en: Slo&wer
fi: Hitaammin

en: Slower
fi: Hitaammin

en: Slower (fine)
fi: Hitaammin (hivenen)

en: Small
fi: Pieni

en: Small Volume
fi: Pieni äänenvoimakkuus

en: Smaller
fi: Pienempi

en: Sna&pshot
fi: Kaa&ppaa

en: Snapshot
fi: Kaappaa

en: Socks proxy
fi: SOCKS-välityspalvelin

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
fi: Jotkin DVB kortit eivät toivu ominaisuuksien testaamisesta. Voit kytkeä tämän ominaisuuden pois, jos kohtaat ongelmia.

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
fi: Joitakin asetuksia ei näytetä. Valitse "Lisäasetukset" nähdäksesi kätketyt asetukset.

en: Sort
fi: lajittele

en: Sort Node by Author
fi: Lajittele solmu tekijän mukaan

en: Sort Node by Name
fi: Lajittele solmu nimen mukaan

en: Sort Reverse
fi: Vaihda lajittelusuunta

en: Sort by Name
fi: Lajittele nimen mukaan

en: Sort by Path
fi: Lajittele polun mukaan

en: Sound clip
fi: Äänileike

en: Sound:
fi: Ääni:

en: Soundtrack
fi: Elokuvamusiikki

en: Source
fi: Lähde

en: Source aspect ratio
fi: Lähteen kuvasuhde

en: Source directory
fi: Lähdekansio

en: Sout stream
fi: Sout-suoratoisto

en: Spacer
fi: Aukko

en: Spatializer
fi: Tilaluonti

en: Special modules
fi: Erityismoduulit

en: Specify the deinterlace module to use.
fi: Määrittele käytettävä lomituksen poisto.

en: Specify the log filename.
fi: Määritä lokin tiedostonimi.

en: Spectrometer
fi: Spektrometri

en: Spectrum
fi: Spektri

en: Spectrum analyser
fi: Spektrin tarkastelu

en: Speed
fi: Nopeus

en: Speed of the subtitles:
fi: Tekstityksen nopeus:

en: Split the image to make an image wall
fi: Halkaise kuva luoden kuvaseinämän

en: Splitter
fi: Jakaja

en: Standard
fi: Standardi

en: Start Time
fi: Aloitusaika

en: Start VLC with only a systray icon
fi: Käynnistettäessä VLC näytä vain tehtäväpalkin kuvake

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
fi: Käynnistä VLC muodossa:
     - normaali näkymä
     - jatkuvasti näkyvissä inforuutu, jossa mm. albumin kuva, sanat, yms.
     - minimaalinen näkymä rajoitetuilla kontrolleilla

en: Start playback of new items immediately once they were added.
fi: Aloita uusien kohteiden toisto heti, kun ne on lisätty.

en: Start time
fi: Aloitusaika

en: Start video in fullscreen mode
fi: Käynnistä video koko näytön tilassa

en: Starting Position
fi: Aloituskohta

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Statistics about the currently playing media or stream.
fi: Tilastoja toistettavasta mediasta tai tietovirrasta.

en: Status
fi: Tilanne

en: Stay On Top
fi: Pysy päällimmäisenä

en: Step Backward
fi: Siirry edelliseen

en: Step Forward
fi: Siirry seuraavaan

en: Step backward
fi: Siirry edelliseen

en: Step forward
fi: Siirry seuraavaan

en: Stop
fi: Keskeytä

en: Stop playback
fi: Pysäytä toisto

en: Stop the A to B loop
fi: Pysäytä A:sta B:hen -silmukka

en: Stop the playlist after each played playlist item.
fi: Pysäytä soittolista jokaisen kohteen jälkeen.

en: Stop time
fi: Lopetusaika

en: Stream
fi: Suoratoista

en: Stream %d
fi: Suoratoista %d

en: Stream Announcing
fi: Suoratoiston julkaisu

en: Stream ID of the audio track to use.
fi: Käytettävän ääniraidan tunnus.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
fi: Käytettävän tekstitysraidan tunnus.

en: Stream Output
fi: Suoratoiston ulostulo

en: Stream all elementary streams
fi: Suoratoista kaikki peruslähetykset

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
fi: Lähetä suoratoistona kaikki perustiedot (eli kuva, ääni ja tekstitykset)

en: Stream bitrate
fi: Toiston bittinop.

en: Stream description
fi: Suoratoiston kuvaus

en: Stream filters
fi: Virtojen suodattimet

en: Stream name
fi: Suoratoiston nimi

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
fi: Käytettävän ääniraidan numero, väliltä 0 ja n.

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
fi: Käytettävän tekstitysraidan numero, väliltä 0 ja n.

en: Stream output
fi: Suoratoiston ulostulo

en: Stream to network
fi: Suoratoista verkkoon

en: Stream...
fi: Suoratoista...

en: Streaming
fi: Suoratoisto

en: Streaming / Transcoding failed
fi: Suoratoisto tai transkoodaus epäonnistui

en: Streaming and Transcoding Options
fi: Suoratoiston ja transkoodauksen asetukset

en: Streaming deinterlace mode
fi: Suoratoiston lomituksen poisto

en: Streaming method
fi: Suoratoiston lähetystapa

en: Streaming/Exporting Wizard...
fi: Suoratoiston tai tuonnin ohjattu toiminto...

en: Streaming/Saving:
fi: Suoratoisto tai tallennus:

en: Streaming/Transcoding Wizard
fi: Suoratoiston tai tuonnin ohjattu toiminto

en: Stretch the video to fill the entire window when resizing the video instead of keeping the aspect ratio and displaying black borders.
fi: Venytä video koko ikkunan kokoiseksi ikkunan kokoa muutettaessa äläkä välitä kuvasuhteen säilyttämisestä.

en: Stretch video to fill window
fi: Venytä video ikkunan kokoiseksi

en: Subpicture position
fi: Alikuvan sijainti

en: Subpictures filter module
fi: Alikuvien suodatinmoduuli

en: Subtitle
fi: Tekstitys

en: Subtitle File
fi: Tekstitystiedosto

en: Subtitle autodetection paths
fi: Tekstityksen automaattisen havaitsemisen polut

en: Subtitle delay %i ms
fi: Tekstityksen viive %i ms

en: Subtitle delay down
fi: Vähennä tekstityksen kestoa

en: Subtitle delay up
fi: Lisää tekstityksen kestoa

en: Subtitle demuxer settings
fi: Tekstityksen kanavoinninpurkuasetukset

en: Subtitle language
fi: Tekstityskieli

en: Subtitle track: %s
fi: Tekstitysraita: %s

en: Subtitles
fi: Tekstitykset

en: Subtitles & OSD
fi: Tekstitys ja OSD

en: Subtitles && OSD
fi: Tekstitys ja OSD

en: Subtitles Files
fi: Tekstitystiedostot

en: Subtitles Language
fi: Tekstityksen kieli

en: Subtitles Track
fi: Tekstitysraita

en: Subtitles alignment
fi: Tekstityksen tasaus

en: Subtitles delay
fi: Tekstitysten viiväste

en: Subtitles encoding
fi: Tekstityksen koodaus

en: Subtitles format
fi: Tekstitysten muoto

en: Subtitles track
fi: Tekstitysraita

en: Subtitles track ID
fi: Tekstitysraidan tunnus

en: Subtitles/OSD
fi: Tekstitys ja OSD

en: Subtitles/Video
fi: Tekstitys/video

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Synchronization
fi: Synkronointi

en: Synchronize left and right
fi: Yhtenäistä vasen ja oikea

en: Synchronize top and bottom
fi: Yhtenäistä ylä ja ala

en: Systray icon
fi: Kuvake tehtäväpalkissa

en: T&itle
fi: N&imi

en: TCP connection timeout
fi: TCP-yhteyden aikakatkaisu

en: TCP input
fi: TCP syöte

en: TCP/UDP timeout (ms)
fi: TCP/UDP aikakatkaisu (ms)

en: Take Screen Shot
fi: Ota kuva näytöstä

en: Take a snapshot
fi: Tallenna kaappaus

en: Take video snapshot
fi: Tallenna kaappaus videosta

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
fi: Ottaa kuvakaappauksen videosta ja tallettaa sen levylle.

en: Teal
fi: Vihertävän sininen

en: Techno
fi: Tekno

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
fi: Pakota lirc lukemaan haluttu asetustiedosto. Oletuksena etsitään käyttäjän kotikansio.

en: Telnet Interface
fi: Telnet-käyttöliittymä

en: Text
fi: Teksti

en: Text default color
fi: Tekstin oletusväri

en: Text rendering module
fi: Tekstinrenderöintimoduuli

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
fi: Tekstit / Lokit (*.log *.txt);; Kaikki (*.*)

en: Thanks
fi: Kiitokset

en: The audio device "%s" is already in use.
fi: Äänilaite "%s" on jo käytössä.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
fi: Laite "%s" ei tue tarvittua tarvittavia parametrejä.

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
fi: Kryptografinen tunniste ladatulle tiedostolle "%s" oli virheellinen eikä sitä voitu käyttää suojattuun tarkistukseen. Näin ollen tiedosto tuhottiin.

en: The given syntax is deprecated. Run "vlc -p dvb" to see an explanation of the new syntax.
fi: Annettu syntaksi on vanhentunut. Anna komento "vlc -p dvb" jotta saat selostuksen uudesta syntaksista.

en: The maximum number of filters (%d) was reached.
fi: Suodattimia ei voi tuota enempää (%d) lisätä.

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
fi: Soittolista voi kategorioida joitain kohteita kuten kansion sisällön.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
fi: Valittu äänenulostulolaite on toisen ohjelman käytössä.

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
fi: Standardi MPEG-1/2-äänimuoto (käytetään MPEG PS-, MPEG TS-, MPEG1-, ASF-, OGG- ja RAW-muodoissa)

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
fi: Jotta kirjanmerkit toimisivat, tietovirtaa on toistettava, tai se on keskeytettävä Tauko-toiminnolla.

en: The stream will run this duration (in seconds).
fi: Tietovirtaa toistetaan tämän ajan (sekunteina).

en: The stream will start at this position (in seconds).
fi: Tietovirta aloitetaan tästä kohdasta (sekunteina).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
fi: Tietovirta lopetetaan tähän kohtaan (sekunteina).

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background. Note that this feature only works in overlay mode and the desktop must not already have a wallpaper.
fi: Taustakuva-tila mahdollistaa videon näyttämisen työpöydän taustakuvana. Tämä toimii vain 'overlay'-tilassa ja työpöydällä ei saa olla ennestään taustakuvaa.

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
fi: Theora on vapaa yleiskäyttöinen koodekki (käytettävissä MPEG TS- ja OGG-muotojen kanssa)

en: There is no help available for these modules.
fi: Näiden moduulien ohjetta ei ole saatavilla.

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
fi: Nämä ovat kuvan, äänen ja tekstityksen pakkausmoduulien yleisasetukset.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
fi: Näillä asetuksilla voidaan vaikuttaa videon ulostuloalijärjestelmän toimintaan. Esimerkiksi videosuodattimia voidaan ottaa käyttöön (mm. lomituksenpoisto, kuvansäätö). Ota nämä suodattimet käyttöön täältä, ja valitse niiden asetukset "videosuodattimet"-moduulikohdassa. Myös mitä erilaisimpia videon asetuksia voidaan säätää.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
fi: Nämä asetukset ovat VLC:n globaaleja pikanäppäimiä.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
fi: Tämä lisää jälkikäsittelyn suodattimia, joilla parannetaan kuvan laatua kuten lomituksen poistolla tai sumentavat kuvaa.

en: This allows to stream on a network.
fi: Tällä voi lähettää sisältöä verkkoon.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
fi: Tällä valitaan oletusarvoinen virran kohdetaso (89 dB) käyttämällä toiston esivahvistustietoja

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
fi: Tästä voi valita VLC:n käyttämät pakkausmuodot suositusjärjestyksessä.

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
fi: Tätä voidaan käyttää tietovirran osittaista lukemista varten. Tällä pitäisi voida ohjata tulevia tietovirtoja eli esimerkiksi tiedostoja tai levyjä, muttei UDP-verkkolähetyksiä. Aloitus- ja lopetusajat syötetään sekunteina.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
fi: Tämä määrittää, kuinka sumeasti tekstitystiedoston ja elokuvatiedoston tiedostonimien
    vastaavuus tarkistetaan. Valinnat ovat:
    0 = tekstityksen automaattista havaitsemista ei käytetä
    1 = mikä tahansa tekstitystiedosto
    2 = mikä tahansa tekstitystiedosto, joka sisältää elokuvan nimen
    3 = tekstitystiedosto, jonka nimessä on elokuvan nimi ja muitakin merkkejä
    4 = tekstitystiedosto, jonka nimi vastaa tarkalleen elokuvan nimeä

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
fi: Tämä pakottaa rajaamaan lähdevideon. Hyväksyttyjä muotoja ovat x:y (4:3, 16:9 jne), jotka globaalia kuvasuhdetta.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
fi: Tämä on VLC:n oletus käyttöliittymä

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
fi: Tällä vanhentuneella asetuksella määritellään kanavointimoduulit

en: This is the default Audio CD device to use.
fi: Tämä on oletusarvoisesti käytettävä ääni-CD-laite.

en: This is the default DVD device to use.
fi: Tämä on oletusarvoisesti käytettävä DVD-laite.

en: This is the default VCD device to use.
fi: Tämä on oletusarvoisesti käytettävä VCD-laite.

en: This is the default port used for UDP streams. Default is 1234.
fi: Tämä on UDP-suoratoistoissa käytetty oletusportti. Oletus on 1234.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
fi: Tätä vahvistusta käytetään toistolle ilman toistonvahvistustietoja

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
fi: Tämä on VLC:n käyttämä videon ulostulometodi. Oletustoiminto valitsee automaattisesti parhaan mahdollisen metodin.

en: This page allows to change the compression format of the audio or video tracks. To change only the container format, proceed to next page.
fi: Tällä sivulla voi vaihtaa ääni- tai videoraitojen pakkausmuodon. Jos haluat säiliön tiedostomuotoa vaihtaa, jatka seuraavalle sivulle.

en: This page allows to select how the input stream will be sent.
fi: Tällä sivulla valitaan, kuinka tietovirtaa lähetetään.

en: This panel allows on-the-fly selection of various video effects.
    These filters can be configured individually in the Preferences, in the subsections of Video/Filters.
    To choose the order in which the filter are applied, a filter option string can be set in the Preferences, Video / Filters section.
fi: Tällä paneelilla voi valita videotehosteita "lennossa".
    Näiden suodattimien asetuksia voi vaihtaa yksitellen asetuksista Video/suodattimet-kohdan alilohkosta.
    Valitaksesi suodattimien käyttöjärjestyksen suodatinvalintamerkkijonon voi asettaa asetusten Video/suodattimet-lohkosta.

en: This version of VLC is outdated.
fi: Tämä VLC-versio on vanhentunut.

en: This version of VLC is the latest available.
fi: Käytössäsi on uusin VLC-versio.

en: This version of VLC was compiled by:
fi: Tämän VLC:n version on kääntänyt:

en: This wizard allows to configure simple streaming or transcoding setups.
fi: Tällä toiminnolla määritetään yksinkertaisen suoratoiston tai transkoodauksen asetukset.

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
fi: Ohjatussa toiminnossa on mahdollista käyttää vain muutamia VLC:n suoratoisto- ja transkoodaustoimintoja. "Avaa"- ja "Tallennus/Suoratoisto" -valintaikkunoissa käytössäsi on enemmän ominaisuuksia.

en: Threshold
fi: Kynnysarvo

en: Time
fi: Aika

en: Time Slider
fi: Ajan liukusäädin

en: Time To Live (TTL):
fi: Aikakatkaisu (TTL):

en: Time Toolbar
fi: Aikapalkki

en: Timeshift granularity
fi: Ajansiirron rakeisuus

en: Title
fi: Nimi

en: Title %i
fi: Nimi %i

en: Title metadata
fi: Nimen metatiedot

en: To
fi: Mihin

en: To get exhaustive help, use '-H'.
fi: Saadaksesi tyhjentävät ohjeet, käytä '-H'

en: Toggle Normal/Repeat/Loop playlist modes
fi: Vaihda Normaali/Toista/Silmukka soittotapojen välillä

en: Toggle between elapsed and remaining time
fi: Vaihda kuluneen ja jäljellä olevan ajan näytön välillä

en: Toggle the video in fullscreen
fi: Vaihda kokoruututilaa

en: Toolbar Elements
fi: Työkalupalkin elementit

en: Toolbar position:
fi: Työkalupalkin sijainti:

en: Toolbars Editor
fi: Työkalupalkkien muokkaus

en: Top
fi: Ylä

en: Top-Left
fi: Vasen ylänurkka

en: Top-Right
fi: Oikea ylänurkka

en: Track
fi: Raita

en: Track %i
fi: Raita %i

en: Track ID
fi: Raidan tunnus

en: Track number
fi: Raidan numero

en: Track settings
fi: Raidan asetukset

en: Transcode
fi: Transkoodaa

en: Transcode audio
fi: Trankoodaa ääni

en: Transcode video
fi: Transkoodaa video

en: Transcode/Save to file
fi: Transkoodaa tai tallenna tiedostoon

en: Transcode:
fi: Transkoodaus:

en: Transcoding options
fi: Transkoodauksen asetukset

en: Transform
fi: Muunna

en: Transformation
fi: Muunnos

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Transponder/multiplex frequency
fi: Lähettimen/kanavanipun taajuus

en: Treat as a pipe rather than as a file
fi: Käsittele putkena äläkä tiedostona

en: Treble
fi: Diskantti

en: Tribal
fi: Heimomusiikkia

en: Trigger a white balancing action, useless if auto white balance is activated (if supported by the v4l2 driver).
fi: Käynnistä valkobalanssointi. Hyödytön automaattinen valkoballanssointi on käytössä (jos tuetaan v42l ajurissa).

en: Trigger button
fi: Laukaisupainike

en: Trigger button for mouse gestures.
fi: Hiirieleiden laukaisupainike

en: Tuner
fi: Viritin

en: Tuner country code
fi: Virittimen maakoodi

en: Tuner properties
fi: Virittimen ominaisuudet

en: Tuner to use, if there are several ones.
fi: Käytettävä viritin, mikäli virittimiä on useita.

en: Tuner:
fi: Viritin:

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
fi: Käytä RTSP:tä ja RTP:tä HTTP:n päällä

en: Two bookmarks have to be selected.
fi: Kaksi kirjamerkkiä on valittava.

en: Two pass
fi: 2 kierrosta

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: UDP input
fi: UDP syöte

en: UDP port
fi: UDP-portti

en: UNIX OSS audio output
fi: UNIX OSS -äänen ulostulo

en: UNIX socket command input
fi: UNIX-pistokkeen komentosyöte

en: URI
fi: URI-paikannin

en: URL description
fi: URL kuvaus

en: URL metadata
fi: Osoitteen metatiedot

en: URL:
fi: Osoite:

en: Un-Zoom
fi: Loitonna

en: Undefined
fi: Määrittelemätön

en: Under the Video
fi: Videon alla

en: Uninstall Windows Service
fi: Poista Windows palvelu

en: Uninstall the Service and exit.
fi: Poista Windows palvelu ja lopeta.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown soundcard
fi: Tuntematon äänikortti

en: Unmute
fi: Älä vaimenna

en: Unset
fi: Poista

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Update
fi: Päivitä

en: Use DVD Menus
fi: Käytä DVD-valikkoja

en: Use RTP over RTSP (TCP)
fi: Käytä RPT:tä RTSP:n päällä (TCP)

en: Use S/PDIF when available
fi: Käytä S/PDIF-ominaisuutta, jos mahdollista

en: Use a sub&titles file
fi: Käytä &tekstitystiedostoa

en: Use as Desktop Background
fi: Käytä työpöydän taustakuvana

en: Use float32 output
fi: Käytä float32-ulostuloa

en: Use media library
fi: Käytä mediakirjastoa

en: Use sequential numbers instead of timestamps
fi: Käytä aikaleiman sijasta järjestysnumeroita

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
fi: Käytä otosten numerointiin aikaleiman sijasta järjestysnumeroita

en: Use subtitle file
fi: Käytä tekstitystiedostoa

en: Use system codecs if available (better quality)
fi: Käytä järjestelmä koodekkeja, jos tarjolla (parempi laatu)

en: Use the video as the Desktop Background Desktop icons cannot be interacted with in this mode.
fi: Käytä videota työpöydän taustakuvana. Työpöydän ikoneita ei voi käyttää tämän tilan kanssa.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
fi: SOCKS-välipalvelimen yhteyksissä käytettävä käyttäjänimi.

en: V&iew
fi: &Näkymä

en: VCD Format
fi: VCD-muoto

en: VCD device
fi: VCD-laite

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
fi: VLC voi luoda minimikokoisen ikkunan estämällä ikkunan otsikon, kehysten ja sen sellaisten luomisen videon ympärille.

en: VLC cannot use the device "%s", because its type is not supported.
fi: VLC ei voi käyttää laitetta "%s", koska sen tyyppiä ei tueta.

en: VLC could not open the ALSA device "%s" (%s).
fi: VLC ei voinut avata ALSA-laitetta "%s" (%s).

en: VLC could not open the decoder module.
fi: VLC ei voinut avata pakkauksenpurkumoduulia.

en: VLC could not open the encoder.
fi: VLC ei osaa avata pakkausohjelmaa.

en: VLC could not open the packetizer module.
fi: VLC ei voinut avata paketointimoduulia.

en: VLC does not support the audio or video format "%4.4s". Unfortunately there is no way for you to fix this.
fi: VLC ei tue ääni- tai videomuotoa "%4.4s". Valitettavasti et voi itse korjata asiaa.

en: VLC failed to load the ASF header.
fi: VLC ei voinut ladata ASF-otsaketta.

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
fi: VLC ei kyennyt avaamaan MRL-sijaintia "%s". Katso lokista lisätietoja.

en: VLC media player
fi: VLC-mediasoitin

en: VLC media player Help
fi: VLC-mediasoittimen ohjeet

en: VLC media player Help...
fi: VLC-mediasoittimen ohje...

en: VLC media player is a free media player, encoder and streamer that can read from files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and even more!
    VLC uses its internal codecs and works on essentially every popular platform.
fi: VLC-mediasoitin on ilmainen mediasoitin, kooderi ja suoratoistopalvelin. Se osaa lukea tiedostoja, CD:tä, DVD:tä, verkon suoratoistoa, kaappauslaitteita ja muita!
    VLC sisältää pakkauksessa käytetyt codec:t ja on erittäin suosittu alusta.

en: VLC media player is an MPEG, MPEG 2, MP3 and DivX player that accepts input from local or network sources and is licensed under the GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html).
fi: VLC-mediasoitin toistaa MPEG-, MPEG 2-, MP3- ja DivX-muotoja, ja vastaanottaa syötteitä lähi- tai muista verkkolähteistä, ja käyttää GPL-lisenssiä (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html).

en: VLC media player updates
fi: VLC-mediasoittimen päivitykset

en: VLC media player: Open Media Files
fi: VLC-mediasoitin: Avaa mediatiedostoja

en: VLC media player: Open Subtitle File
fi: VLC-mediasoitin: Avaa tekstitystiedosto

en: VLC preferences
fi: VLC:n asetukset

en: VLC version %s
fi: VLC, versio %s

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
fi: VLC soittaa soittolistaa ikuisesti.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
fi: VLC soittaa tiedostoja satunnaisesti soittolistalta kunnes keskeytetään.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
fi: VLC käynnistyy vain kuvakkeena tehtäväpalkissa

en: Verbosity (0,1,2)
fi: Sanaisuus (0, 1, 2)

en: Verbosity Level
fi: Sanaisuustaso

en: Vertical
fi: Pysty

en: Vertical Sync
fi: Pystytahdistus

en: Vertical centering
fi: Pystykeskitys

en: Vertical flip
fi: Pystypeilaus

en: Very short backwards jump
fi: Hyvin lyhyt kelaus taaksepäin

en: Very short forward jump
fi: Hyvin lyhyt kelaus eteenpäin

en: Video &Track
fi: Video&raita

en: Video Auto Scaling
fi: Videon automaattiset mittasuhteet

en: Video Bitrate:
fi: Videon bittinop.:

en: Video Codec:
fi: Videokoodekki:

en: Video Effects
fi: Videotehosteet

en: Video Files
fi: Videotiedostot

en: Video Manager
fi: Videonhallinta

en: Video Settings
fi: Videoasetukset

en: Video Track
fi: Videoraita

en: Video X coordinate
fi: Videon X-koordinaatti

en: Video Y coordinate
fi: Videon Y-koordinaatti

en: Video alignment
fi: Videon tasaus

en: Video codec
fi: Videokoodekki

en: Video codecs
fi: Videokoodekit

en: Video cropping
fi: Videon rajaus

en: Video device
fi: Videolaite

en: Video device name
fi: Videolaitteen nimi

en: Video filter module
fi: Videosuodatinmoduuli

en: Video filters
fi: Videosuodattimet

en: Video filters are used to process the video stream.
fi: Videosuodattimia käytetään videovirran käsittelyyn.

en: Video height
fi: Videon korkeus

en: Video input
fi: Videosyöte

en: Video input frame rate
fi: Videosisääntulon kuvanopeus

en: Video output filter module
fi: Videoulostulon suodatinmoduuli

en: Video output module
fi: Videon ulostulomoduuli

en: Video scaling filter
fi: Videonskaalauksen suodatin

en: Video settings
fi: Videoasetukset

en: Video size
fi: Videon koko

en: Video snapshot directory (or filename)
fi: Video-otosten hakemisto (tai tiedostonimi)

en: Video snapshot file prefix
fi: Video-otoksen tiedostoetuliite

en: Video snapshot format
fi: Video-otoksen muoto

en: Video snapshots
fi: Videokuvankaappaukset

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
fi: Videostandardi (automaattinen, SECAM, PAL tai NTSC).

en: Video title
fi: Videon nimi

en: Video width
fi: Videon leveys

en: Video4Linux input
fi: Video4Linux syöte

en: Video4Linux2 input
fi: Video4Linux2 syöte

en: View
fi: Näytä

en: Visualizations
fi: Visualisointi

en: Visualizations selector
fi: Visualisoinnin valinta

en: Visualize motion vectors
fi: Visualisoi liikevektoreja

en: Visualizer
fi: Visualisointi

en: Visualizer filter
fi: Visualisoinnin suodatin

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Volume %d%%
fi: Äänenvoimakkuus %d%%

en: Volume Control
fi: Äänen voimakkuuden hallinta

en: Volume Down
fi: Vähennä voimakkuutta

en: Volume Up
fi: Lisää voimakkuutta

en: Volume down
fi: Vähennä äänenvoimakkuutta

en: Volume normalization
fi: Äänenvoimakkuuden normalisointi

en: Volume normalizer
fi: Äänenvoimakkuuden normalisointi

en: Volume up
fi: Lisää äänenvoimakkuutta

en: Volume: %d%%
fi: Voimakkuus: %d%%

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
fi: WMV (Windows Media Video) 1 (käytettävissä MPEG TS-, MPEG1-, ASF- ja OGG-muotojen kanssa)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
fi: WMV (Windows Media Video) 2 (käytettävissä MPEG TS-, MPEG1-, ASF- ja OGG-muotojen kanssa)

en: Wall
fi: Seinä

en: Wallpaper
fi: Taustakuva

en: Warning: the key is already assigned to "
fi: Varoitus: näppäin on jo liitetty toimintoon "

en: Water effect
fi: Vesitehoste

en: Wave
fi: Aalto

en: Waves
fi: Aallot

en: We would like to thank the whole VLC community, the testers, our users and the following people (and the missing ones...) for their collaboration to create the best free software.
fi: Haluamme kiittää koko VLC yhteisöä, testaajia, käyttäjia ja seuraavia henkilöitä (myös puuttuvia...) avusta tuottaa parasta avointa ohjelmistoa.

en: Web Interface
fi: Web-käyttöliittymä

en: Wet
fi: Märkä

en: When track starts playing
fi: Kun kappaletta aloitetaan soittamaan

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
fi: PVR-ulostuloa (tai hyvin epätasaista lähdettä) käytettäessä tämän arvoksi pitäisi asettaa 10000.

en: White
fi: Valkoinen

en: Width
fi: Leveys

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetect).
fi: Kaapauksen leveys (-1 = autotunnistus).

en: Width of the virtual room
fi: Virtuaalihuoneen leveys

en: Win32 waveOut extension output
fi: Win32 waveOut -laajennuksen ulostulo

en: Window
fi: Ikkuna

en: Window decorations
fi: Ikkunan sisältö

en: Window properties
fi: Ikkunan ominaisuudet

en: Windows GAPI video output
fi: Windows GAPI videoulostulo

en: Windows GDI video output
fi: Windows GDI videoulostulo

en: Windows Service interface
fi: Windows palvelun käyttöliittymä

en: Windows opacity between 0.1 and 1.
fi: Ikkunan läpinäkyvyys välillä 0.1 ja 1.

en: X coordinate
fi: X-koordinaatti

en: X coordinate of the encoded subtitle
fi: Pakatun tekstityksen X-koordinaatti

en: X coordinate of the mask.
fi: Maskin X-koordinaatti

en: X coordinate of the rendered subtitle
fi: Renderöidyn tekstityksen X-koordinaatti

en: X11 display name
fi: X11-näytön nimi

en: X11 video output
fi: X11 videoulostulo

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
fi: Jaettava XML-soittolistaformaatti (XSPF)

en: XVideo extension video output
fi: XVideo laajennus videoulostulo

en: Xinerama option
fi: Xinerama optio

en: Y coordinate
fi: Y-koordinaatti

en: Y coordinate of the encoded subtitle
fi: Pakatun tekstityksen Y-koordinaatti

en: Y coordinate of the mask.
fi: Maskin Y-koordinaatti

en: Y coordinate of the rendered subtitle
fi: Renderöidyn tekstityksen Y-koordinaatti

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are using the Qt4 Interface.
fi: Käytät Qt4 käyttöliittymää.

en: You can change this option in VLC's update window later on.
fi: Voit muuttaa tätä asetusta VLC:n päivitysikkunasta myöhemmin.

en: You can choose the default deinterlace mode
fi: Voit valita lomituksen poiston oletustilan

en: You can completely disable the sub-picture processing.
fi: Alikuvien käsittely voidaan ottaa pois käytöstä kokonaan.

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fi: Voit pakottaa käyttämään tiettyä korkeutta videossa. Oletusarvoisesti (-1) VLC mukautuu videon ominaisuuksiin.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
fi: Voit pakottaa käyttämään tiettyä leveyttä videossa. Oletusarvoisesti (-1) VLC mukautuu videon ominaisuuksiin.

en: You can select local files with the following list and buttons.
fi: Voit valita tiedostoja käyttäen seuraavaa listaa ja painikkeita.

en: You can zoom the video by the specified factor.
fi: Videota voi zoomata tietyin tekijöin.

en: You have the latest version of VLC media player.
fi: Sinulla on uusin versio VLC-mediasoittimesta.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
fi: Näyttösi sisältö luetaan ja voit ohjata sen muualle tai tallettaa sen.

en: Your input can't be opened
fi: Syötettä ei voi avata

en: Your password was rejected.
fi: Salasanasi evättiin.

en: Zoom
fi: Suurenna

en: Zoom video
fi: Zoomaa videota

en: [Display]
fi: [Näyttö]

en: [Loop]
fi: [Silmukka]

en: [Playlist]
fi: [Soittolista]

en: [Random]
fi: [Satunnaistoisto]

en: [Repeat]
fi: [Toista uudestaan]

en: all
fi: kaikki

en: ask for extra verbosity when displaying help
fi: lisää sanaisuutta näytettäessä ohjetta

en: auto
fi: autom.

en: bits
fi: bittiä

en: bits/s
fi: bittiä/s

en: boolean
fi: totuusarvo

en: bottom
fi: ala

en: default
fi: oletus

en: disabled
fi: pois käytöstä

en: enable
fi: käytössä

en: end
fi: loppu

en: extended selection list
fi: laajennettu valintaluettelo

en: fast
fi: nopea

en: float
fi: liukuluku

en: full
fi: täysi

en: integer
fi: kokonaisluku

en: kbits/s
fi: kbittiä/s

en: key
fi: avain

en: left
fi: vasen

en: main program
fi: pääohjelma

en: motion
fi: liike

en: no
fi: ei

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
fi: asetuksia ei lueta eikä tallenneta asetustiedostoon

en: none
fi: ei mikään

en: normal
fi: normaali

en: overlap
fi: limittäin

en: play list
fi: soita lista

en: playlist
fi: soittolista

en: print a list of available modules
fi: luettele käytettävissä olevat moduulit

en: print a list of available modules with extra detail
fi: luettele käytettävissä olevat moduulit lisätiedoilla

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
fi: näytä VLC:n ohje (voidaan yhdistää --advanced ja --help-verbose optioiden kanssa)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
fi: näytä VLC:n ja kaikkien moduulien ohje (voidaan yhdistää --advanced ja --help-verbose optioiden kanssa)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
fi: luettele tietyn modulin ohje (voidaan yhdistää --advanced ja --help-verbose optioihin). Lisää moduulin nimen alkuu = täsmällistä etsintää varten.

en: print version information
fi: näytä versiotiedot

en: reset the current config to the default values
fi: palauta asetukset oletusarvoihin

en: resets the current plugins cache
fi: tyhjentää välimuistin liitännäisistä

en: right
fi: oikea

en: save the current command line options in the config
fi: tallenna nykyiset komentorivin optiot asetuksiin

en: sec.
fi: sek.

en: selection list
fi: valintaluettelo

en: slow
fi: hidas

en: string
fi: merkkijono

en: title
fi: otsikko

en: top
fi: ylä

en: type
fi: tyyppi

en: unknown type
fi: tuntematon tyyppi

en: use alternate config file
fi: käytä vaihtoehtoista asetustiedostoa

en: v4l2 controls
fi: v4l2-säätimet

en: v4l2 driver controls
fi: v4l2 ajurin kontrollit

en: yes
fi: kyllä

en: yes: %@ @ %@ kb/s
fi: kyllä: %@ @ %@ kt/s

en: yes: from %@ to %@ secs
fi: kyllä: kohdasta %@ kohtaan %@
