vlc - en to el translation catalogue (1509 entries)

en: 
    (WinCE interface)
el: 
    (Διεπαφή WinCE)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
el: 
    Μη λειτουργικό περιεχόμενο στο αρχείο vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
el: 
    Πιέσατε πλήκτρο επιστροφής (RETURN) για να συνεχίσετε...

en:  (default disabled)
el:  (απενεργοποίηση προεπιλογής)

en:  (default enabled)
el:  (ενεργοποίηση προεπιλογής)

en:  Apply
el:  Εφαρμογή

en:  Cancel
el:  Ακύρωση

en:  Clear
el:  Kαθάρισμα

en:  Save
el:  Αποθήκευση

en: %i items
el: %i αντικείμενα

en: %s (Encoded Output)
el: %s (Κωδικοποιημένη έξοδος)

en: %s: illegal option -- %c
el: %s: παράνομη επιλογή -- %c

en: %s: invalid option -- %c
el: %s: άκυρη επιλογή -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `%c%s' δεν επιτρέπει όρισμα

en: %s: option `%s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `%s' είναι αμφιλεγόμενη

en: %s: option `%s' requires an argument
el: %s: η επιλογή `%s' απαιτεί όρισμα

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `--%s' δεν επιτρέπει όρισμα

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
el: %s: η επιλογή `-W %s' δεν επιτρέπει ένα όρισμα

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
el: %s: η επιλογή `-W %s' είναι αμφιλεγόμενη

en: %s: option requires an argument -- %c
el: %s: η επιλογή απαιτεί ένα όρισμα -- %c

en: &Audio
el: Ή&χος

en: &Chapter
el: &Κεφάλαιο

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Navigation
el: &Πλοήγηση

en: &Video
el: &Βίντεο

en: (c) 1996-2004 the the VideoLAN team team
el: (c) 1996-2004 η η ομάδα ομάδα του VideoLAN

en: ---  DVD Menu
el: --- DVD Μενού

en: ----- Title
el: ----- Τίτλος

en: 1:1 Original
el: 1:1  Αρχικό

en: 1:2 Half
el: 1:2  ήμισυ

en: 1:4 Quarter
el: 1:4 τέταρτο

en: 1:File
el: 1:Αρχείο

en: 2 Pass
el: 2 Περάσματα

en: 22 kHz tone
el: ηχητικός τόνος 22 kHz

en: 2:1 Double
el: 2:1 Διπλό

en: A directory where to save the files has to be selected.
el: Πρέπει να επιλεγεί ένας φάκελος όπου θα αποθηκευθούν τα αρχεία.

en: A file where to save the stream has to be selected.
el: Πρέπει να επιλεγεί ένα αρχείο όπου θα αποθηκευθεί η ροή δεδομένων.

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum.
el: Μία λίστα από οπτικά εφέ, χωρισμένα μεταξύ τους με κόμμα.
    Περιλαμβάνει τα εφέ: dummy, scope, spectrum.

en: A/52 audio packetizer
el: Ηχητικό packetizer A/52

en: A/52 over S/PDIF
el: A/52 επί S/PDIF

en: ADPCM audio decoder
el: Ηχητικός αποκωδικοποιητής ADPCM

en: ALSA Device Name
el: Όνομα συσκευής ALSA

en: ALSA audio output
el: Ηχητική έξοδος ALSA

en: ASCII-art video output
el: Έξοδος  βίντεο ASCII-art

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου ATSC A/52 (AC-3)

en: About
el: Περί

en: About VLC media player
el: Περί του αναπαραγωγέα πολυμέσων VLC

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
el: Αποδοχή εντολών από ένα Unix socket παρά από ένα stdin.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
el: Αποδοχή εντολών από ένα socket παρά από ένα stdin. Μπορείτε να δηλώσετε την διεύθυνση και θύραν για να εισάγετε την διεπαφή.

en: Access module
el: Μodule πρσβάσεως

en: Access modules
el: Μodules πρόσβασης

en: Access output
el: Πρόσβαση εξόδου

en: Access output module
el: Module πρόσβασης εξόδου

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
el: Τα modules πρόσβασης εξόδου, ελέγχουν τους τρόπους με τους οποίους αποστέλονται οι πολυπλεγμένες ροές. Αυτή η ρύθμιση σας επιτρέπει πάντα να εξαναγκάζετε μια μέθοδο πρόσβασης εξόδου. Πιθανόν να μην πρέπει να κάνετε κάτι τέτοιο.
    Μπορείτε επίσης να ορίσετε προκαθορισμένες παραμέτρους για κάθε έξοδο πρόσβασης.

en: Account that will be used for the connection.
el: Λογαριασμός που θα χρησιμοποιηθεί για την σύνδεση.

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Active windows
el: Ενεργά παράθυρα

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add Folder to Playlist
el: Προσθήκη Φακέλου στη Λίστα Αναπαραγωγής

en: Add Interface
el: Προσθήκη διεπαφής

en: Add to Playlist
el: Προσθήκη στη λίστα

en: Additional debug
el: Επιπρόσθετο debug

en: Additional transcode options
el: Επιπλέον επιλογές επανακωδικοποίησης

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Address of the CDDB server to use.
el: Διεύθυνση του εξυπηρετητή CDDB προς χρήση

en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Adds motion blurring to the image
el: Προσθέτει θόλωμα κίνησης στην εικόνα

en: Adjust Image
el: Προσαρμογή Εικόνας

en: Adjust VLC priority
el: Ρύθμιση προτεραιότητας του VLC

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Advanced options
el: Προχωρημένες επιλογές

en: Advanced options...
el: Προχωρημένες επιλογές...

en: Advanced settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: Advertise the stream with the Bonjour protocol.
el: Διαφήμισε την ροή με το προτόκολο Bonjour.

en: Advertise with Bonjour
el: Διαφήμισε με το Bonjour

en: Album
el: Άλμπουμ

en: All
el: Όλα

en: Allow only one running instance
el: Να τρέχει το VLC σε ένα μόνο παράθυρο

en: Allow real-time priority
el: Επίτρεψε προτεραιότητα πραγματικού χρόνου

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
el: Το να επιτρέπεις σε ένα μόνο παράθυρο του VLC να τρέχει, είναι αρκετές φορές χρήσιμο. Παραδείγματος χάριν, εάν έχετε αντιστοιχίσει το VLC με διάφορους τύπους πολυμέσων και δεν θέλετε  να ανοίγει  ένα νέο VLC  κάθε φορά που κάνετε διπλό κλικ ένα αρχείο στον explorer.  Αυτή η επιλογή θα επιτρέψει την αναπαραγωγή του αρχείου με το ήδη ανοιχτό VLC ή να το θέσει στη λίστα αναπαραγωγής.

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "πνευματικών δικαιωμάτων" ως είσοδο.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "περιγραφής" ως είσοδο.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "είδους" ως είσοδο.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα διεύθυνσης για μια είσοδο.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "καλλιτέχνη" ως είσοδο.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "συγγραφέα" ως είσοδο.

en: Alternative
el: Εναλλακτικό

en: Alternative rock
el: Εναλλακτική rock

en: Always on top
el: Πάντα στην κορυφή

en: Always place the video window on top of other windows.
el: Τοποθέτηση του παραθύρου βίντεο πάντα πάνω από τα υπόλοιπα παράθυρα.

en: Always write to the same file
el: Εγγραφή πάντα στο ίδιο αρχείο

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
el: Πάντα εγγραφή στο ίδιο αρχείο, αντί για τη δημιουργία ενός αρχείου για κάθε εικόνα. Σε αυτή την περίπτωση ο αριθμός δεν προστίθεται στο όνομα του αρχείου.

en: Amplification
el: Ενίσχυση

en: Antenna
el: Κεραία

en: Antenna lnb_lof1 (kHz)
el: Κεραία lnb_lof1 (kHz)

en: Antenna lnb_lof2 (kHz)
el: Κεραία lnb_lof2 (kHz)

en: Antenna lnb_slof (kHz)
el: Κεραία lnb_ slof (kHz)

en: Append
el: Προσάρτηση

en: Append to existing file
el: Προσθήκη στο υπάρχων αρχείο

en: Append to file
el: Προσθήκη στο αρχείο

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
el: Προσθήκη στο αρχείο  εφόσον αυτό υπάρχει, αντι της αντικατάστασης αυτού.

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Aqua
el: Θαλασσί

en: Area
el: Επιφάνεια

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Artist metadata
el: Μεταδεδομένα καλλιτέχνη

en: Aspect ratio
el: Λόγος διαστάσεων (Aspect ratio)

en: Aspect-ratio
el: Λόγος διαστάσεων

en: Audio
el: Ήχος

en: Audio CD
el: CD ήχου

en: Audio CD device
el: Συσκευή οπτικού δίσκου ήχου

en: Audio CD input
el: Εισαγωγή από CD ήχου

en: Audio Channel
el: Κανάλι ήχου

en: Audio Channel to use, if there are several audio inputs.
el: Κανάλι Ήχου που θα χρησιμοποιηθεί, αν υπάρχουν πολλές επιλογές.

en: Audio Channels
el: Κανάλια ήχου

en: Audio Codec:
el: Κωδικοποιητές ήχου:

en: Audio Compact Disc
el: Σύμπακτος δίσκος ήχου

en: Audio Device
el: Συσκευή ήχου

en: Audio PID
el: Ήχος τύπου PID

en: Audio Track
el: Ηχητικό κομμάτι

en: Audio bitmask
el: Ηχητικό bitmask

en: Audio bitrate
el: Bitrate ήχου

en: Audio channels
el: Κανάλια ήχου

en: Audio codec
el: Ηχητικός κωδικοποιητής

en: Audio codecs
el: Kωδικοποιητές ήχου

en: Audio delay down
el: Αφαίρεση πρόσθετης καθυστέρησης ήχου

en: Audio delay up
el: Πρόσθετη καθυστέρηση ήχου

en: Audio desynchronization compensation
el: Ηχητική desynchronization compensation

en: Audio device name
el: Όνομα ηχητικής συσκευής

en: Audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
el: Ηχητικό φίλτρο για encapsulation του A/52->S/PDIF

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
el: Ηχητικό φίλτρο για encapsulation του DTS->S/PDIF

en: Audio filter for simple channel mixing
el: Ηχητικό φίλτρο για απλή μείξη καναλιού

en: Audio filters
el: Φίλτρα ήχου

en: Audio language
el: Γλώσσα ήχου

en: Audio output URL
el: Διεύθυνση URL ηχητικής εξόδου

en: Audio output access method
el: Ηχητική έξοδος μεθόδου προσβάσεως

en: Audio output channels mode
el: Λειτουργία καναλιών εξόδου ήχου

en: Audio output frequency (Hz)
el: Συχνότητα ήχου εξόδου (Hz)

en: Audio output module
el: Module εξαγωγής ήχου

en: Audio output muxer
el: Ηχητική έξοδος muxer

en: Audio output saved volume
el: Σώσιμο εντάσεως ήχου

en: Audio output volume step
el: Βήμα εντάσεως ήχητικής εξόδου

en: Audio port
el: Θύρα ήχου

en: Audio sample rate
el: Ηχητικό sample rate

en: Audio settings
el: Ρυθμίσεις ήχου

en: Audio track
el: ηχητικό κομμάτι

en: Audio track ID
el: Ταυτότητα ηχητικού κομματιού

en: Audio track: %s
el: Ηχητικό κομμάτι: %s

en: Audio visualizations
el: Ηχητικές απεικονίσεις

en: Audio visualizations
el: Ηχητικές εμφανίσεις

en: Audio volume (0-65535).
el: Ένταση ήχου (0-65535).

en: Audio:
el: Ήχος:

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Author metadata
el: Μεταδεδομένα συγγραφέα

en: Authors
el: Συγγραφείς

en: Authors: the VideoLAN Team, http://www.videolan.org/team/
el: Συντάκτες: η ομάδα του VideoLAN, http://www.videolan.org/team/

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Auto re-connect
el: Αυτόματη επανασύνδεση

en: Auto start
el: Αυτόματη αναπαραγωγή

en: Autodetect subtitle files
el: Αυτόματη ανίχνευση αρχείων υποτίτλων

en: Automatic
el: Αυτόματη

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
el: Αυτόματη ανίχνευση αρχείου υποτίτλων ,εάν δεν έχει ορισθεί όνομα αρχείου υποτίτλων (βασιζόμενη στο όνομα αρχείου της ταινίας)

en: Automatically play a file when selected in the file selection list
el: Αυτόματη αναπαραγωγή ενός αρχείου όταν αυτό επιλέγεται στη λίστα επιλογής αρχείου.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
el: Αυτόματη προσπάθεια επανασύνδεσης στην ροή σε περίπτωση αποσύνδεσης.

en: Autoplay selected file
el: Αυτόματη αναπαραγωγή του επιλεγμένου αρχείου

en: B Frames
el: Καρέ τύπου Β

en: B4S playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής B4S

en: Back
el: Πίσω

en: Background
el: Φόντο

en: Band separator
el: Διαχωριστής ζώνης

en: Bass
el: Μπάσα

en: Be quiet
el: Σωπάστε

en: BeOS standard API interface
el: Προκαθορισμένη διεπαφή BeOS API

en: Beware this will reset the VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
el: Προσοχή, αυτό θα επαναφέρει όλες τις προτιμήσεις του VLC.
    Θέλεις πραγματικά να συνεχίσες;

en: Bilinear
el: Διγραμμική

en: Bitrate (kb/s)
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Bitrate Tolerance:
el: Ανωχή Ρυθμού Δειγματοληψίας:

en: Bitrate mode to use (VBR or CBR).
el: Λειτουργία Bitrate προς χρήση (VBR ή CBR).

en: Bitrate peak
el: Κορυφή bitrate

en: Bitrate to use (-1 for default).
el: Bitrate προς χρήση(-1 προκαθορισμένη τιμή)

en: Bits per sample
el: Bits ανά sample

en: Black
el: Μαύρο

en: Black screens in fullscreen
el: Μαύρη Πλήρης Οθόνη

en: Blend
el: Ανάμιξη

en: Blue
el: Μπλέ

en: Blues
el: Μπλουζ

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Bookmark %i
el: Σελιδοδείκτης %i

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Bookmarks list for a stream
el: Λίστα σελιδοδεικτών για μία ροή

en: Bottom
el: Κάτω

en: Bottom-Left
el: Κάτω-Αριστερά

en: Bottom-Right
el: Κάτω-Δεξιά

en: Bridge
el: Γέφυρα

en: Brightness
el: Φωτεινότητα

en: Brightness of the video input.
el: Φωτεινότητα της εισόδου βίντεο

en: Bring All to Front
el: Μεταφορά Όλων Μπροστά

en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: C
el: el

en: CBR encoding
el: Κωδικοποίηση CBR

en: CDDB Server
el: CDDB εξυπηρετητής

en: CDDB Server port to use.
el: Χρήση θύρας εξυπηρετητή CDDB

en: CDDB lookups
el: Αναζητήσεις CDDB

en: CDDB port
el: CDDB θύρα

en: CDDB server
el: CDDB διακομιστής

en: CDDB server port
el: Θύρα διακομιστή CDDB

en: CDDB server timeout
el: Λήξη χρόνου διακομιστή CDDB

en: CDDB server uses this port number to communicate on
el: Ο εξυπηρετητής CDDB κάνει χρήση αυτού του αριθμού θύρας για να επικοινωνεί

en: CPU features
el: Χαρακτηριστικά CPU

en: CRL file
el: Αρχείο CRL

en: CSA Key
el: Κλειδί CSA

en: CVD subtitle decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων CVD

en: Cable
el: Καλώδιο

en: Camera
el: Κάμερα

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Capture the audio stream in stereo.
el: Αρπαγή της ηχητικής ροής σε στέρεοφωνικό.

en: Center
el: Κέντρο

en: Certificate file
el: Αρχείο πιστοποιητικού

en: Channel
el: Κανάλι

en: Channel Name
el: Όνομα καναλιού

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo)
el: Κανάλι της κάρτας που θα χρησιμοποιηθεί (συνήθως, 0 = tuner, 1 = σύνθετο, 2 = svideo)

en: Channel:
el: Κανάλι:

en: Channels
el: Κανάλια

en: Chapter
el: Κεφάλαιο

en: Chapter %i
el: Κεφάλαιο %i

en: Chapter codecs
el: Άλλοι κωδικοποιητές κεφαλαίων

en: Characteristic dimension
el: Διάσταση χαρακτηριστικού

en: Check for Update...
el: Έλεγχος για ενημερώσεις...

en: Check for Updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

en: Choose
el: Επιλογή

en: Choose a number corresponding to the number of an audio device, as listed in your 'Audio Device' menu. This device will then be used by default for audio playback.
el: Επιλέξτε έναν αριθμό που αντιστοιχεί εις τον αριθμό μιάς ηχητικής συσκευής, όπως έμφανίζεται στον κατάλογο σας. Αυτή η συσκευή ήχου θα αποτελεί πλέον και την προεπιλεγμένη για την αναπαραγωγή ήχου.

en: Choose directory
el: Επιλογή καταλόγου

en: Choose file
el: Επιλογή αρχείου

en: Choose here your input stream.
el: Επέλεξε τη ροή που θα εισαχθεί.

en: Choose input
el: Επιλογή εισόδου

en: Choose your preferred video output and configure it here.
el: Επιλέξτε το είδος εξόδου βίντεο που προτιμάτε και ρυθμίστε το εδώ.

en: Choose...
el: Επιλογή...

en: Christian rap
el: Χριστιανική Rap

en: Chroma modules settings
el: Ρυθμίσεις modules Chroma

en: Classic rock
el: Κλασική rock

en: Classical
el: Κλασσική

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Clear Menu
el: Εκκαθάριση του Μενού

en: Clock synchronisation
el: Συγχρονισμός  ρολογιού

en: Clone
el: Αντίγραφο

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close Window
el: Κλείσιμο Παραθύρου

en: Codec
el: κωδικοποιητής

en: Collect miscellaneous statistics.
el: Συλλογή διαφόρων στατιστικών

en: Collect statistics
el: Συλλογή στατιστικών

en: Color
el: Χρώμα

en: Color ASCII art video output
el: Έξοδος  βίντεο Color ASCII art

en: Color inversion
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Color messages
el: Έγχρωμα μηνύματα

en: Color of the video input.
el: Χρώμα της εισόδου βίντεο

en: Color used to display text in the XOSD output.
el: Χρώμα που θα χρησιμοποιείται στο κείμενο του XOSD

en: Command
el: Εντολή

en: Command UDP port
el: Θύρα command UDP

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Compact Disc Digital Audio (CD-DA) input
el: Ψηφιακή είσοδος σύμπακτου δίσκου (CD-DA) ήχου

en: Compiled by %s@%s.%s
el: To compiled έγινε από %s@%s.%s

en: Config of last used skin
el: Ρύθμιση της πρόσοψης που χρησιμοποιήθηκες τελευταία

en: Configuration file
el: Αρχείο διαμόρφωσης

en: Configure
el: Ρύθμιση

en: Consider width and height as maximum values.
el: Συμπεριέλαβε το μήκος και το ύψος σαν μέγιστες τιμές.

en: Contact CDDB via the HTTP protocol?
el: επικοινωνία με CDDB διαμέσου πρωτοκόλλου  HTTP?

en: Contact this CDDB server look up CD-DA information
el: Επικοινωνήστε με αυτόν εξυπηρετητή CDDB για αναζήτηση πληροφοριών CD-DA

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continuous stream
el: Συνεχής ροή

en: Contrast
el: Αντίθεση

en: Contrast of the video input.
el: Αντίθεση της εισόδου βίντεο

en: Control
el: Έλεγχος

en: Control SAP flow
el: Έλεγχος ροής SAP

en: Control interfaces
el: Διεπαφές ελέγχου

en: Control word for the CSA encryption algorithm
el: Λέξη ελέγχου για τον αλγόριθμο κρυπτογράφησης CSA

en: Controls
el: Στοιχεία ελέγχου

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copyright
el: Πνευματικό Δικαίωμα

en: Copyright metadata
el: Μεταδεδομένα πνευματικών δικαιωμάτων

en: Correct Aspect Ratio
el: Διόρθωση λόγου διάστασης (Aspect Ratio)

en: Couldn't find any trace of a previous crash.
el: Αδύνατη η ανεύρεση ίχνων από προηγούμενη κατάρρευση.

en: Couldn't find pixmap file: %s
el: Αδυναμία εύρεσης αρχείου pixmap: %s

en: Country
el: Κάντρυ

en: Create
el: Δημιουργία

en: Creates several copies of the Video output window
el: Δημιουργεί πολλαπλά αντίγραφα του εμφανιζόμενου βίντεο.

en: Crop
el: Αποκοπή

en: Crop: %s
el: Περιτομή: %s

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
el: Προσαρμοσμένος τίτλος για το παράθυρο του βίντεο (σε περίπτωση που το βίντεο δεν ειναι ενσωματωμένο στην διεπαφή).

en: Cut
el: Αποκοπή

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
el: Ηχητικός αποκωδικοποιητής DTS Coherent Acoustics

en: DTS dynamic range compression
el: Συμπίεση δυναμικού φάσματος DTS

en: DV (Digital Video) demuxer
el: Αποπολυπλέκτης DV (Digital Video)

en: DVB input with v4l2 support
el: Είσοδος DVB με υποστήριξη v4l2

en: DVB playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής DVB

en: DVB subtitles decoder
el: αποκωδικοποιητής υποτίτλων DVB

en: DVB subtitles encoder
el: κωδικοποιητής υποτίτλων DVB

en: DVD angle
el: Γωνία DVD

en: DVD device
el: Συσκευή DVD

en: DVD subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων DVD

en: DVD with menus
el: DVD με μενού

en: DVD without menus
el: DVD άνευ μενού

en: DVDnav Input
el: Είσοδος DVDnav

en: Dance
el: Χορευτική

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date metadata
el: Ημερομηνία μεταδεδομένων

en: Decimation
el: Αποδεκατισμός

en: Decimation:
el: Αποδεκατισμός:

en: Decoders
el: Αποκωδικοποιητές

en: Decoding
el: Αποκωδικοποίηση

en: Decoding X coordinate
el: Αποκωδικοποίηση συντεταγμένης Χ

en: Decoding Y coordinate
el: Αποκωδικοποίηση συντεταγμένης Υ

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default DVD angle.
el: Προκαθορισμένη γωνία DVD

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
el: Προκαθορισμένη λήξη χρόνου του TCP (σε χιλιοστά του δευτερολέπτου).

en: Default audio volume
el: Προκαθορισμένη ένταση ήχου

en: Default devices
el: Προκαθορισμένες συσκευές

en: Default stream
el: Προκαθορισμένο ροή

en: Default stream output chain
el: Προεπιλεγμένη αλυσίδα ροής εξόδου (stream output chain)

en: Defaults
el: Προεπιλογές

en: Deinterlace mode: %s
el: Λειτουργία αποδιαπλοκής: %s

en: Deinterlace module to use.
el: Μονάδα αποδιαπλοκής που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Deinterlace video
el: Αποδιαπλοκή βίντεο

en: Delay
el: Καθυστέρηση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Demux module
el: Module αποπολυπλέκτη

en: Demuxers
el: Πολυπλέκτες

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
el: Οι πολυπλέκτες έχουν χρησιμοποιηθεί για τον διαχωρισμό των πηγών ήχου και video.

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description metadata
el: Μεταδεδομένα περιγραφής

en: Description of the stream content or information about your channel.
el: Περιγραφή περιεχομένου ροής ή πληροφορίες σχετικά με το κανάλι.

en: Destination
el: Προορισμός

en: Device
el: Συσκευή

en: Device name
el: Όνομα συσκευής

en: Device number to use on adapter
el: Αριθμός συσκευής για την χρήση του προσαρμοστή

en: Device properties
el: Ιδιότητες συσκευής

en: Dialog providers can be configured here.
el: Οι διάλογοι εξυπηρετητών μπορούν να ρυθμιστούν εδώ.

en: Dialog providers settings
el: Ρυθμίσεις διαλόγων εξυπηρετητή.

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
el: Είσοδος ψηφιακού βίντεο (Firewire/ieee1394)

en: Direct rendering
el: Απευθείας αποτύπωση

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
el: Έξοδος  βίντεο DirectFB http://www.directfb.org/

en: DirectMedia Object decoder
el: αποκωδικοποιητής αντικειμένων DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
el: κωδικοποιητής αντικειμένων DirectMedia

en: DirectShow input
el: Είσοδος DirectShow

en: DirectX device number: 0 default device, 1..N device by number(Note that the default device appears as 0 AND another number).
el: Αριθμός συσκευής DirectX: 0 προκαθορισμένη συσκευή, 1..Αρ. συσκευής κατά όνομα(Σημειώστε ότι η προκαθορισμένη συσκευή εμφανίζεται σαν 0 συν ενός άλλου αριθμού).

en: DirectX video output
el: Έξοδος βίντεο DirectX

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Directory to cache CDDB requests
el: Κατάλογος αποθήκευσης των αιτήσεων CDDB

en: Directory where the video snapshots will be stored.
el: Ο κατάλογος όπου οι προεπισκοπήσεις βίντεο θα αποθηκεύονται.

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disable screensaver
el: Απενεργοποίηση προφύλαξης οθόνης

en: Disable the screensaver during video playback.
el: Απενεργοποίηση της προφύλαξης οθόνης κατα τη διάρκεια της αναπαραγωγής

en: Disc
el: Δίσκος

en: Discard
el: Απόρριψη

en: Disco
el: Ντίσκο

en: Display
el: Προβολή

en: Display XOSD output at the bottom of the screen instead of the top.
el: Εμφανίζει το κείμενο XOSD στο κάτω μέρος της οθόνης, αντί στο επάνω.

en: Display resolution
el: Ανάλυση οθόνης

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
el: Εμφάνισε την προεπισκόπηση βίντεο στο πάνω και αριστερό μέρος της οθόνης.

en: Display the stream locally
el: Εμφάνιση της ροής τοπικά

en: Display video snapshot preview
el: Οθόνη προεπισκόπησης των προεπισκοπήσεων βίντεο

en: Display while streaming
el: Εμφάνιση κατα τη διάρκεια της ροής

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
el: Απόσταση μεταξύ αριστερού ηχείου και ακροατή σε μέτρα.

en: Do not complain on encrypted PES.
el: Όχι παράπονα για κρυπτογραφημένα PES.

en: Dolby Surround decoder
el: Αποκωδικοποιητής Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
el: Οι κωδικοποιημένες ροές του Dolby Surround δεν θα αποκωδικοποιηθούν από το φίλτρο αυτό. Η ενεργοποιήση αυτή δεν συνήσταται.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
el: Τομέας / Ομάδα εργασίας που θα χρησιμοποιηθεί για την σύνδεση.

en: Double Size
el: Διπλάσιο Μέγεθος

en: Download now
el: Μεταφόρτωση τώρα

en: Draw "peaks" in the spectrum analyzer.
el: Εμφάνιση των "κορυφών" στο αναλυτή φάσματος συχνοτήτων

en: Draw bands in the spectrometer.
el: Εμφάνιση των ζωνών στο φασματόμετρο.

en: Drop files to play
el: Αφήστε τα αρχεία για την αναπαραγωγή

en: Drop late frames
el: Απόρριψη καθυστερημένων καρέ

en: Dual mono
el: Διπλό μονό

en: Dummy
el: Εικονικό

en: Dummy Elements
el: Εικονικά Στοιχεία

en: Dummy Interface
el: Μη λειτουργική διεπαφή

en: Dummy access function
el: Λειτουργία εικονικής πρόσβασης

en: Dummy decoder
el: Εικονική αποκωδικοποίηση

en: Dummy decoder function
el: Λειτουργία εικονικής αποκωδικοποίησης

en: Dummy demux function
el: Λειτουργία εικονικής απόπλεξης

en: Dummy encoder function
el: Λειτουργία εικονικής κωδικοποίησης

en: Dummy interface function
el: Λειτουργία εικονικού διαχειριστή

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Duration in ms
el: Διάρκεια σε μικροδευτερόλεπτα

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Effect
el: Εφέ

en: Effects list
el: Λίστα εφέ

en: Embed the video inside the interface instead of having it in a separate window.
el: Ενσωματώνει το βίντεο στο παράθυρο του VLC αντί να το αναπαράγει σε ξεχωριστό παράθυρο.

en: Embed video in interface
el: Ενσωματωμένο βίντεο στο παράθυρο

en: Empty Folder
el: Άδειος φάκελος

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Enable CD paranoia?
el: Ενεργοποίηση του CD paranoia?

en: Enable CPU 3D Now! support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης  CPU 3D Now!

en: Enable CPU AltiVec support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης CPU AltiVec

en: Enable CPU MMX EXT support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης CPU MMX EXT

en: Enable CPU MMX support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης CPU MMX

en: Enable CPU SSE support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης CPU SSE

en: Enable CPU SSE2 support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης CPU SSE2

en: Enable FPU support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης FPU

en: Enable SPU stream output
el: Ενεργοποίηση της εξόδου ροής SPU

en: Enable audio
el: Ενεργοποίηση ήχου

en: Enable audio stream output
el: Ενεργοποίηση της εξόδου ροής ήχου

en: Enable bands
el: Ενεργοποίηση ζωνών

en: Enable high voltage if your cables are particularly long. This is not supported by all frontends.
el: Ενεργοποίηση υψηλής τάσης αν τα καλώδιά σας είναι ιδιέταιρα μακρά. Αυτή η επιλογή δεν υποστηρίζεται από όλες τις προσόψεις.

en: Enable original graphic spectrum
el: Ενεργοποίηση αρχικού γραφικού φάσματος

en: Enable peaks
el: Ενεργοποίηση κορυφών

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
el: Ενεργοποίηση του "επίπεδου" αναλυτή φάσματος στο φασματόμετρο

en: Enable the equalizer. Bands can be set manually or using a preset.
el: Ενεργοποίηση του ισοσταθμιστή. Τα κανάλια μπορούν να οριστούν χειροκίνητα ή να χρησιμοποιηθούν προεπιλογές.

en: Enable video
el: Ενεργοποίηση βίντεο

en: Enable video stream output
el: Ενεργοποίηση της εξόδου ροής βίντεο

en: Encap. format
el: Τύπος Encap

en: Encapsulation Method
el: Μέθοδος Εγκύστωσης

en: Encapsulation format
el: Μορφή εγκύστωσης

en: Encoders settings
el: Ρυθμίσεις κωδικοποιητή

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Encoding X coordinate
el: Κωδικοποίηση συντεταγμένης Χ

en: Encoding Y coordinate
el: Κωδικοποίηση συντεταγμένης Υ

en: Encoding quality
el: Ποιότητα κωδικοποίησης

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
el: Εξαναγκασμός ευθυγράμμισης του βίντεο εντός του παραθύρου του. Εξ ορισμού (0) θα κεντραριστεί (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδιασμούς των τιμών αυτών, όπως 6=4+2 που σημαίνει αριστερά επάνω).

en: Enqueue items to playlist when in one instance mode
el: Προσθήκη αντικειμένων στη λίστα αναπαραγωγής όταν βρίσκεται σε κατάσταση ενός παραθύρου

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
el: Για να ορίσεις το αρχείο, εισήγαγε μία έγκυρη διαδρομή ή χρησιμοποίησε το πλήκτρο "Επιλογή...".

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
el: Για να ορίσεις το φάκελο, εισήγαγε μία έγκυρη διαδρομή ή χρησιμοποίησε το πλήκτρο "Επιλογή...".

en: Entries
el: Καταχωρήσεις

en: Entry
el: Καταχώριση

en: Equalizer
el: Ισοσταθμιστής

en: Equalizer with 10 bands
el: Ισοσταθμιστής με 10 μπάντες

en: Error
el: Σφάλμα

en: Errors
el: Σφάλματα

en: Ethnic
el: Έθνικ

en: Existing playlist item
el: Αντικείμενο από τη Λίστα Αναπαραγωγής

en: Export SDP as file
el: Εξαγωγή SDP ως αρχείο

en: Extended controls
el: Εκτεταμένα χειριστήρια

en: Extra interface modules
el: Επιπρόσθετα modules διεπαφών

en: Extract
el: Αποσυμπίεση

en: FEC=Forward Error Correction mode [9=auto].
el: FEC=Forward Σφάλμα Διόρθωσης mode [9=auto].

en: FFmpeg audio/video encoder
el: Κωδικοποιητής FFmpeg ήχου/βίντεο

en: FFmpeg demuxer
el: Αποπλέκτης FFmpeg

en: FTP account
el: Λογαριασμός FTP

en: FTP input
el: Είσοδος FTP

en: FTP password
el: Κωδικός FTP

en: FTP user name
el: Όνομα χρήστη FTP

en: Fake
el: Ψευδές

en: Fake input
el: Ψευδής είσοδος

en: Fake video decoder
el: Ψευδής αποκωδικοποιητής βίντεο

en: Fast Forward
el: Γρήγορα Μροστά

en: Faster
el: Πιο γρήγορα

en: File
el: Αρχείο

en: File audio output
el: Ηχητική έξοδος αρχείου

en: File input
el: Είσοδος αρχείου

en: File stream output
el: Έξοδος ροής αρχείου

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Filename prefix
el: Πρόθεμα ονόματος αρχείου

en: Files
el: Αρχεία

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
el: Φιλτράρισε τον ήχο διπλή φορά. Αυτό προσφέρει πιό έντονο αποτέλεσμα.

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Finish
el: Ολοκλήρωση

en: First Played
el: Πρώτη εκτέλεση

en: Fit to Screen
el: Προσαρμογή στην οθόνη

en: Fix HDTV height
el: Διόρθωση ύψους HDTV

en: Flac audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Flac

en: Flac audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Flac

en: Flat
el: Επίπεδο

en: Flip horizontally
el: Αναστροφή οριζόντια

en: Flip vertical position
el: Αναστροφή κάθετων θέσεων

en: Flip vertically
el: Αναστροφή κατακόρυφα

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Font Effect
el: Εφέ Γραμματοσειράς

en: Font Properties
el: Ιδιότητες Γραμματοσειράς

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Font size in pixels
el: Μέγεθος γραμματοσειράς σε pixels

en: Font size, pixels
el: Μέγεθος γραμματοσειράς, pixels

en: Font used to display text in the XOSD output.
el: Γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στο κείμενο του XOSD

en: Force IPv4
el: Εξαναγκασμός IPv4

en: Force IPv6
el: Εξαναγκασμός IPv6

en: Force detection of Dolby Surround
el: Εξαναγκασμένη ανίχνευση Dolby Surround

en: Force mono audio
el: Εξαναγκασμός σε μονοφωνικό ήχο

en: Force selection of all streams
el: Εξανάγκασε την επιλογή όλων των ροών

en: Force subtitle position
el: Εξαναγκασμός θέσης υπότιτλου

en: Force the XVideo renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
el: Εξαναγκασμός του XVideo renderer να κάνει χρήση ειδικής μορφής chroma αντί προσπάθειας βελτίωσης απόδοσης με την χρήση του πλέον ικανού.

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
el: Εξαναγκασμός της εξαγωγής video σε δημιουργία εικόνων κάνοντας χρήση ένος προκαθορισμένου τύπου chroma ή προσπάθεια βελτίωσης αποδόσεως χρησιμοποιώντας το πλέον ικανό.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
el: Εξαναγκασμός του rc module να κάνει χρήση stdin σαν να ήτο ένα TTY.

en: Format to use in playlist "title" field when using CDDB
el: Η μορφή αυτή θα χρησιμοποιείται στην λίστα αναπαραγωγής "τίτλου" όταν γίνεται χρήση CDDB

en: Formatted Subtitles
el: Διαμορφωμένοι υπότιτλοι

en: Forward
el: Μπροστά

en: Frame rate
el: Συχνότητα frame

en: Framebuffer device
el: Συσκευή Framebuffer

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
el: Συσκευή Framebuffer προς χρήση για απόδοση (συνήθως /dev/fb0).

en: Framerate
el: Ρυθμός καρέ

en: Freq 1 (Hz)
el: Συχν 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
el: Συχν 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
el: Συχν 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
el: Συχν 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
el: Συχν 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
el: Συχν 3 Q

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Frequency:
el: Συχνότητα:

en: From
el: Από

en: Full bass
el: Πλήρη μπάσα

en: Full bass and treble
el: Πλήρη μπάσα και πρίμα

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Fullscreen video output
el: Πλήρης οθόνη ως έξοδος

en: Funk
el: Φανκ

en: Game
el: Παιχνίδι

en: Gamma
el: Γάμμα

en: General
el: Γενικά

en: General audio settings
el: Γενικές ρυθμίσεις ήχου

en: General playlist behaviour
el: Γενική συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής

en: General stream output settings
el: Γενικές ρυθμίσεις ροής εξαγωγής

en: General video settings
el: Γενικές ρυθμίσεις βίντεο

en: Genre
el: Είδος

en: Genre metadata
el: Μεταδεδομένα είδους

en: Gestures
el: Χειρονομίες

en: Global gain
el: Ολικό κέρδος

en: GnomeVFS input
el: Είσοδος τύπου GnomeVFS

en: Go back in browsing history
el: Μετάβαση στην περιήγηση ιστορικού

en: Go forward in browsing history
el: Μετάβαση μπροστά στο ιστορικό πλοήγησης

en: Go to Chapter
el: Μετάβαση στο Κεφάλαιο

en: Go to Title
el: Μετάβαση στον Τίτλο

en: Go to the DVD menu
el: Μετάβαση στο μενού DVD

en: Goom display height
el: Ύψος εμφάνισης του Goom

en: Goom display width
el: Πλάτος εμφάνισης του Goom

en: Goom effect
el: Εφέ Goom

en: Gospel
el: Γκόσπελ

en: Gothic
el: Γκόθικ

en: Gray
el: Γκρι

en: Grayscale video output
el: Έξοδος βίντεο αποχρώσεων του γκρί

en: Green
el: Πράσινο

en: Group
el: Ομάδα

en: Group name
el: Όνομα ομάδας

en: Group packets
el: Πακέτα ομάδων

en: HAL AudioUnit output
el: Ηχητική μονάδα εξόδου HAL AudioUnit

en: HD1000 video output
el: Έξοδος βίντεο HD1000

en: HTTP announce
el: ανακοίνωση HTTP

en: HTTP input
el: Εισαγωγή HTTP

en: HTTP interface x509 PEM certificate file (enables SSL)
el: Διεπαφή HTTP x509 PEM αρχείο πιστοποίησης (ενεργοποιεί SSL)

en: HTTP password
el: κωδικός HTTP

en: HTTP server
el: Εξυπηρετητής HTTP

en: HTTP stream output
el: Έξοδος ροής HTTP

en: HTTP user name
el: όνομα χρήστη HTTP

en: Half Size
el: Μισό Μέγεθος

en: Headphone effect
el: Εφέ ακουστικών

en: Headphone virtual spatialization effect
el: Εφέ εικονικού χώρου ακουστικών

en: Headphones
el: Ακουστικά

en: Height
el: Ύψος

en: Height of the snapshot image.
el: Το ύψος του φωτογραφικού στιγμιότυπου (snapshot)

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hide Others
el: Απόκρυψη των Άλλων

en: Hide VLC
el: Απόκρυψη του VLC

en: Hide interface
el: Απόκρυψη διεπαφής

en: High LNB voltage
el: Υψηλή τάση LNB

en: High freq (Hz)
el: Υψηλές συχνότητες (Hz)

en: High priority
el: Υψηλή προτεραιότητα

en: High quality audio resampling
el: Υψηλής ποιότητας ηχητικό resampling

en: Hip-Hop
el: Χιπ-Χοπ

en: Hop limit (TTL)
el: Όριο Hop (TTL)

en: Hot keys
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Hotkeys settings
el: Ρυθμίσεις συντομεύσεων πληκτρολογίου

en: Hurry up
el: Βιάσου

en: ID
el: Ταυτότητα

en: IPv4 multicast output interface address
el: Διεύθυνση διεπαφής εξόδου IPv4 multicast

en: IPv4 will be used by default for all connections.
el: Το IPv4 θα χρησιμοποιηθεί εξ ορισμού για όλες τις συνδέσεις

en: IPv6 will be used by default for all connections.
el: Το IPv6 θα χρησιμοποιηθεί εξ ορισμού για όλες τις συνδέσεις

en: IVTV MPEG Encoding cards input
el: Είσοδος καρτών κωδικοποιητών IVTV MPEG

en: IceCAST output
el: Έξοδος IceCAST

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
el: Αν ένα VCD έίναι προκαθορισμένο για playback control, χρησιμοποιήστε το. Εναλλακτικώς πραγματοποιείται αναπαραγωγή ανά ηχητικό κομμάτι.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο και η αναπροσαρμογή μεγέθους είναι ορισμένη, ο πολυπλέκτης TS  θα τοποθετήσει τα όρια στο τέλος των I εικόνων. Σε αυτή την περίπτωση, η διάρκεια της αναπροσαρμογής μεγέθους που εδόθει από τον χρήστη θα αποτελεί την χειρότερη επιλογή όταν δεν υπάρχει ή δεν έχει ορισθεί καρέ αναφοράς. Αυτό ενισχύει την απόδοση του αλγορίθμου αναπροσαρμογής μεγέθους, από την στιγμή που ήδη γίνεται χρήση των μεγαλυτέρων καρέ στην ροή (stream).

en: If set, audio controls and audio jack output are used
el: Αν οριστεί, θα γίνει  χρήση ελέγχου ήχου και ήχου jack εξόδου

en: If set, get CD-Text information
el: Αν οριστεί, θα γίνει αναζήτηση πληροφοριών για οπτικό μέσο κειμένου

en: If set, the CDDB server gets information via the CDDB HTTP protocol
el: Εάν οριστεί, ο εξυπηρετητής CDDB λαμβάνει πληροφορίες μέσω του προτοκόλλου  CDDB HTTP

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
el: Εφόσον το αρχείο υπάρχει ήδη, δεν θα αντικατασταθεί απο το νέο.

en: If the file exists and this option is selected, the existing file will not be overwritten.
el: Αν το αρχείο υπάρχει και αυτή η λειτουργία επιλεγεί, τον υπάρχον αρχείο δεν θα καταστραφεί.

en: If this option is set, B-Frames will be used. Use this option to set the number of B-Frames.
el: Αν οριστεί αυτή η επιλογή, 8α χρησιμοποιηθούν B-Frames. Χρησιμοποιήστε αυτή  την επιλογή για να ορίσετε τον αριθμό των B-Frames.

en: If your graphics card provides several adaptors, you need to choose which one will be used (you shouldn't have to change this).
el: Αν η κάρτα γραφικών παρέχει διάφορους προσαρμογείς, πρέπει να επιλέξεις ποιος θα χρησιμοποιείται (κανονικά δεν θα χρειάζεται να το αλλάξεις)

en: If your processor has a floating point calculation unit, VLC can take advantage of it.
el: Αν ο επεξεργαστής σας έχει μονάδα υπολογισμού κινητής υποδιαστολής , το VLC μπορεί να το αξιοποιήσει

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
el: Αν ο επεξεργαστής σας υποστηρίζει το σετ εντολών  3D Now! , το VLC μπορεί να το αξιοποιήσει

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
el: Αν ο επεξεργαστής σας υποστηρίζει το σετ εντολών  AltiVec, το VLC μπορεί να το αξιοποιήσει

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
el: Άν ο επεξεργαστής σας υποστηρίζει το σετ εντολών MMX EXT, το VLC μπορεί να το αξιοποιήσει .

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
el: Αν ο επεξεργαστής σας υποστηρίζει το σετ εντολών  MMX, το VLC μπορεί να το αξιοποιήσει

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
el: Άν ο επεξεργαστής σας υποστηρίζει το σετ εντολών SSE, το VLC μπορεί να το αξιοποιήσει .

en: If your processor supports the SSE2 instructions set, VLC can take advantage of them.
el: Άν ο επεξεργαστής σας υποστηρίζει το σετ εντολών SSE2 , το VLC μπορεί να το αξιοποιήσει .

en: Ignored extensions
el: Αγνοημένες επεκτάσεις

en: Image clone
el: Κλωνοποίηση εικόνας

en: Image file
el: Αρχείο εικόνας

en: Image format
el: Τύπος αρχείου εικόνας

en: Image format which will be used to store the video snapshots
el: Τύπος εικόνων που θα χρησιμοποιούνται προα αποθύκευση των προεπισκοπήσεων βίντεο

en: In Volts [0, 13=vertical, 18=horizontal].
el: Σε Βόλτ  [0, 13=κάθετα, 18=οριζόντια].

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
el: Σε κατάσταση πλήρους οθόνης, εμφανίζει μαύρη οθόνη όπου δεν υπάρχει βίντεο.

en: In kHz for DVB-S or Hz for DVB-C/T
el: Σε kHz για DVB-S ή Hz για DVB-C/T

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
el: Σε αυτή τη σελίδα, μπορούν να οριστούν μερικές επιπλέον παράμετροι της επανακωδικοποίησης.

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
el: Σε αυτή την ενότητα μπορείτε να εξαναγκάσετε την συμπεριφορά του αποπλέκτη υποτίτλων, για παράδειγμα να προκαθορίσετε τον τύπο υποτίτλων ή το όνομα αρχείου.

en: Increase the priority of the process
el: Αύξηση της προτεραιότητας της εφαρμογής

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
el: Η αύξηση της προτεραιότητα της εφαρμογής είναι πολύ πιθανό να βελτιώσει την εμπειρία αναπαραγωγής, καθώς θα επιτρέψει στο VLC να μην επηρεάζεται από άλλες εφαρμογές που απαιτούν περισσότερο χρόνο επεξεργαστή. Όμως σας ενημερώνουμε ότι κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες (κολλήματα) το  VLC μπορεί να καταλάβει όλο το  χρόνο του επεξεργαστή και να καταστήσει το όλο σύστημα ασταθές, κάτι το οποίο ίσως απαιτήσει την επανεκκίνηση του υπολογιστή σας.

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Industrial
el: Βιομηχανικό

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Input
el: Είσοδος

en: Input / Codecs
el: Εισαγωγή / Codecs

en: Input has changed
el: Η πηγή εισόδου άλλαξε

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
el: Η πηγή εισόδου άλλαξε και είναι αδύνατο το σώσιμο του σελιδοδείκτη. Σταματώντας την αναπαραγωγή με πάυση κατά την διάρκεια της σύνταξης είναι δυνατή η διατήρηση της ίδιας πηγής εισαγωγής.

en: Input list
el: Λίστα Εισαγωγής

en: Input repetitions
el: Επαναλήψεις εισόδου

en: Input stream
el: Ροή εισόδου

en: Instrumental
el: Οργανική

en: Interface
el: Διασύνδεση

en: Interface module
el: Module διεπαφής

en: Interval between keyframes (-1 for autodetect).
el: Διάστημα μεταξύ

en: Invalid selection
el: Μη αποδεκτή επιλογή

en: Inverts the colors of the image
el: Αντιστρέφει τα χρώματα της εικόνας

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
el: Είναι δυνατόν να απενεργοποιήσετε τον συγχρονισμό ρολογιού της εισόδου για πηγές πραγματικού χρόνου. Χρησιμοποιήστε το αν παρατηρείτε  αλλοιωμένη αναπαραγωγή ροών δικτύου.

en: JACK audio output
el: Ηχητική έξοδος JACK

en: Jazz
el: Τζαζ

en: Jazz+Funk
el: Τζαζ+Φανκ

en: Jump To Time
el: Μεταπήδηση Στο Χρόνο

en: Jump sizes
el: Μεγέθη μετατόπισης

en: Jump to time
el: Μεταπήδηση στο χρόνο

en: Kasenna MediaBase parser
el: Αναλυτής Kasenna MediaBase

en: Keep aspect ratio
el: Διατήρηση λόγου διαστάσεων

en: Keep original size
el: Διατήρηση αρχικού μεγέθους

en: Keep stream output open
el: Διατήρηση της εξόδου ροής ανοιχτή

en: Key
el: Πλήκτρο

en: Key interval
el: Διάστημα πλήκτρων

en: LNB voltage
el: Τάση LNB

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code).
el: Γλώσσα του ηχητικού κομματιού που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε (κόμμα για να διαχωρίσετε, δύο ή τρία γράμματα για τον κωδικό χώρας)

en: Large
el: Μεγάλο

en: Large Hall
el: Μεγάλη Αίθουσα

en: Larger
el: Μεγαλύτερο

en: Left
el: Αριστερά

en: Libtwolame audio encoder
el: Ηχητικός κωδικοποιητής Libtwolame

en: License
el: Άδεια χρήσης

en: Linear
el: Γραμμικό

en: Linear PCM audio decoder
el: Ηχητικός αποκωδικοποιητής γραμμικού PCM

en: List ID
el: Lίστα ID

en: Listen to IPv6 announcements on the standard addresses.
el: Ακούστε ανακοινώσεις τύπου IPv6 σε προκαθορισμένες διευθύνσεις.

en: Listeners
el: Ακροατές

en: Live
el: Ενεργός

en: Load
el: Εισαγωγή

en: Load subtitles file:
el: Φόρτωση αρχείου υποτίτλων:

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
el: Φόρτωμα αυτού του αρχείου υπότιτλου. Να χρησιμοποιείτε όταν αυτόματα δεν είναι δυνατή η εύρεση του αρχείου υπότιτλού σας.

en: Local playback
el: Τοπική αναπαραγωγή

en: Log all VLC messages to a text file.
el: Καταγραφή όλων των μηνυμάτων του VLC σε αρχείο.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
el: Καταγραφή όλων των μηνυμάτων του VLC σε syslog(UNIX systems).

en: Log to file
el: Καταγραφή συμβάντων σε αρχείο

en: Log to syslog
el: Καταγραφή συμβάντων σε syslog

en: Logging
el: Καταγραφή

en: Logo
el: Σήμα

en: Long backwards jump
el: Μεγάλη μεταπήδηση πίσω

en: Long forward jump
el: Μεγάλη μεταπήδηση εμπρός

en: Long jump length
el: Μεγάλο μήκος μεταπήδησης

en: Long jump length, in seconds.
el: Μεγάλο μήκος μεταπήδησης , σε δεύτερα .

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
el: Αναζήτηση αρχείου υποτίτλων και σε αυτά τα μονοπάτια, αν ο υπότιτλός σας δεν εβρίσκεται στο τρέχον κατάλογο.

en: Low freq (Hz)
el: Χαμηλές συχνότητες (Hz)

en: Low resolution decoding
el: Αποκωδικοποίηση χαμηλής πιστότητας

en: Lower the interface below all other windows.
el: Κατέβασε την διεπαφή κάτω απο τα υπόλοιπα παραθυρα

en: M3U playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής M3U

en: MPEG 1 Format
el: Τύπος αρχείου MPEG 1

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο MPEG I/II (χρησιμοποιεί libmpeg2)

en: MPEG audio decoder
el: αποκωδικοποιητής ήχου MPEG

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
el: Ηχητικός αποκωδικοποιητής MPEG στρώματος I/II/III

en: MPEG-PS demuxer
el: Αποπολυπλέκτης MPEG-PS

en: MTU of the network interface
el: MTU της διεπαφής δικτύου

en: Mac OS X interface
el: Διεπαφή Mac OS X

en: Magnify
el: Μεγένθυση

en: Main interfaces
el: Κύριες διεπαφές

en: Maroon
el: Καφέ

en: Matrox Graphic Array video output
el: Έξοδος βίντεο Matrox Graphic Array

en: Max QP step
el: Μέγιστο βήμα QP

en: Max QP step between frames.
el: Μέγιστο βήμα QP μεταξύ καρέ

en: Max length
el: Μέγιστο μήκος

en: Max level
el: Μέγιστο επίπεδο

en: Max local bitrate
el: Μέγιστος τοπικός ρυθμός δειγματοληψίας

en: Maximum GOP size
el: Μέγιστο μέγεθος GOP

en: Maximum bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός bit

en: Maximum encoding bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός δειγματοληψίας κωδικοποίησης

en: Maximum level
el: Μέγιστο επίπεδο

en: Maximum number of connections
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσεων

en: Maximum output video height.
el: Μέγιστο ύψος του εξαγόμενου βίντεο.

en: Maximum output video width.
el: Μέγιστο πλάτος του εξαγόμενου βίντεο

en: Maximum video height
el: Μέγιστο ύψος του βίντεο

en: Maximum video width
el: Μέγιστο πλάτος του βίντεο

en: Mean
el: Μέση τιμή

en: Media Catalog Number (MCN)
el: Αριθμός καταλόγου πολυμέσων (MCN)

en: Media: %s
el: Πολυμέσα %s

en: Medium backwards jump
el: Μέτρια  μεταπήδηση προς τα πίσω

en: Medium forward jump
el: Μεσαία μεταπήδηση εμπρός

en: Medium jump length
el: Μεσαίο μήκος μετάβασης

en: Medium jump length, in seconds.
el: Μέτριο μήκος μεταπήδησης , σε δεύτερα .

en: Mega bass
el: Μέγα Μπάσο

en: Mega bass cutoff
el: Όριο Μέγα Μπάσου

en: Mega bass level
el: Επίπεδο Μέγα Μπάσου

en: Memory copy module
el: Module αντιγραφής μνήμης

en: Menu
el: Μενού

en: Menu position
el: Θέση μενού

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Meta-information
el: Μετα-πληροφορίες

en: Method used by libdvdcss for decryption
el: Μέθοδος που χρησιμοποιείται από libdvdcss για την αποκρυπτογράφηση

en: Microsoft Media Server (MMS) input
el: Είσοδος εξυπηρετητή πολυμέσων Microsoft (MMS)

en: Middle
el: Μεσαίο

en: Minimize Window
el: Ελαχιστοποίηση Παραθύρου

en: Minimum GOP size
el: Ελάχιστο μέγεθος GOP

en: Misc
el: Διάφορα

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Miscellaneous audio settings and modules.
el: Διάφορες ρυθμίσεις ήχου και ενοτήτων του

en: Mode
el: Λειτουργία

en: Modulation type
el: Τύπος Modulation

en: Modules search path
el: Πορεία αναζήτησης modules

en: Monitor pixel aspect ratio
el: Παρακολούθηση του λόγου διάστασης του pixel

en: Mono
el: Μονοφωνικό

en: More Info
el: Περισσότερες πληροφορίες

en: Mosaic
el: Μιούζικαλ

en: Musical
el: Μιούζικαλ

en: Mute
el: Σίγαση

en: Mux module
el: Module πολυπλέκτη

en: Muxers
el: Πολυπλέκτες

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
el: Οι πολυπλέκτες δημιουργούν μορφές ενθυλάκωσης που χρησιμοποιούνται για την ενσωμάτωση όλων των στοιχειωδών ροών (βίντεο,ήχου,...). Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει  πάντοτε να εξαναγκάζετε τη χρήση ενός συγκεκριμένου πολυπλέκτη. Πιθανότατα να μην πρέπει να κάνετε κάτι τέτοιο. 
    Μπορείτε επίσης να ορίσετε τις προκαθορισμένες παραμέτρους για κάθε πολυπλέκτη.

en: NT Service
el: Υπηρεσίες NT

en: Name
el: Όνομα

en: Name of desired display device
el: Όνομα για την επιθυμητή συσκευή προβολής

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
el: Όνομα της συσκευής βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί από το DirectShow plugin. Αν δεν οριστεί κάτι, θα γίνει χρήση της προκαθορισμένης συσκευής.

en: Name of the video device to use. If you don't specify anything, no video device will be used.
el: Όνομα της συσκευής βίντεο προς χρήση. Αν δεν δηλώσετε κάποια, ουδεμία συσκευή βίντεο δεν θα χρησιμοποιηθεί.

en: Navigate down
el: Πλοήγηση κάτω

en: Navigate left
el: Πλοήγηση αριστερά

en: Navigate right
el: Πλοήγηση δεξιά

en: Navigate up
el: Πλοήγηση πάνω

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Ncurses interface
el: Διεπαφή Νcurses

en: Network
el: Δίκτυο

en: Network settings
el: Ρυθμίσεις δικτύου

en: Network synchronisation
el: Συγχρονισμός δικτύου

en: Network:
el: Δίκτυο:

en: New wave
el: Νέου κύματος

en: Next
el: Επόμενο

en: Next Title
el: Επόμ. Τίτλος

en: Next chapter
el: Επόμενο κεφάλαιο

en: Next title
el: Eπόμενος τίτλος

en: No
el: Όχι

en: No %@s found
el: Δεν βρέθηκαν %@s

en: No CrashLog found
el: Δεν βρέθηκε Αρχείο Καταγραφής Καταρρεύσεων

en: No decoding of Dolby Surround
el: Καμία αποκωδικοποίηση του Dolby Surround

en: No file selected
el: Κανένα αρχείο δεν έχει επιλεχθεί

en: No folder selected
el: Δεν έχει επιλεγεί φάκελος

en: No help available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια

en: No input
el: Ουδεμία εισαγωγή

en: No input found
el: Δεν βρέθηκε πηγή εισόδου

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
el: Δεν βρέθηκε πηγή εισόδου. Μία ροή πρέπει να αναπαράγεται ή να παυθεί για να λειτουργήσουν οι σελιδοδείκτες.

en: No items in the playlist
el: Δεν υπάρχουν αρχεία στη λίστα αναπαρωγής

en: No valid destination
el: Μη έγκυρος προορισμός

en: Noise
el: Θόρυβος

en: Noise reduction
el: Μείωση ήχου

en: None
el: Κανένα

en: Norm
el: Είδος

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
el: Είδος της ροής (Aυτόματη, SECAM, PAL, ή NTSC).

en: Norm:
el: Καν:

en: Normal
el: Φυσιολογικός

en: Normal Size
el: Κανονικό Μέγεθος

en: Now Playing
el: Τώρα Αναπαράγεται

en: NullSoft demuxer
el: Αποπολυπλέκτης NullSoft

en: Number of blank pixels between bands.
el: Αριθμός από κενά πίξελ ανάμεσα στις ζώνες.

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Number of frames per second (eg. 24, 25, 29.97, 30).
el: Αριθμός καρέ ανά δευτερόλεπτο (π.χ.. 24, 25, 29.97, 30).

en: Number of output channels
el: Αριθμός καναλιών εξόδου

en: Number of rows
el: Αριθμός γραμμών

en: Number of stars
el: Αριθμός αστέρων

en: Number of stars to draw with random effect.
el: Αριθμός αστεριών που θα σχηματιστούν από το εφέ Τυχαίο .

en: Number of time the same input will be repeated
el: Αριθμός χρόνου, η ιδία είσοδος θα απαναληφθεί

en: Nuv demuxer
el: Αποπολυπλέκτης Nuv

en: OGG demuxer
el: Αποπολυπλέκτης OGG

en: OK
el: Εντάξει

en: OSD menu
el: Μενού OSD

en: Off
el: κλειστό

en: Offset between the text and the shadow (in pixels, defaults to 2 pixels).
el: Απόκλιση μεταξύ του κειμένου και της σκιάς (σε πίξελ, προεπιλογή είναι τα 2πίξελ)

en: Olive
el: Λαδί

en: On
el: Ενεργό

en: On Screen Display
el: Εμφάνιση πάνω στην οθόνη (OSD)

en: One of "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif"
el: Ένα από τα "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" ή "spdif"

en: Only forward descriptors from this SysID to the CAM.
el: Μόνο προώθηση περιγραφών από αυτό το SysID στο CAM.

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Opaqueness
el: Ασάφεια

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open &Capture Device...
el: Άνοιγμα &Συσκευής Σύλληψης...

en: Open &Disc...
el: Άνοιγμα &Δίσκου...

en: Open &Network Stream...
el: Άνοιγμα &Ροής Δικτύου...

en: Open D&irectory...
el: Άνοιγμα &Φακέλου...

en: Open Disc
el: Άνοιγμα Δίσκου

en: Open Disc...
el: Άνοιγμα Δίσκου...

en: Open File
el: Άνοιγμα Αρχείου

en: Open File...
el: Άνοιγμα Αρχείου ...

en: Open Network...
el: Άνοιγμα Δικτύου...

en: Open Recent
el: Άνοιγμα Πρόσφατου

en: Open Source
el: Ανοιχτού Κώδικα

en: Open Subtitles
el: Άνοιγμα Υποτίτλων

en: Open VIDEO_TS Directory
el: Άνοιγμα καταλόγου VIDEO_TS

en: Open a skin file
el: Άνοιγμα πρόσοψης

en: Open files from all sub-folders as well?
el: Άνοιγμα και όλων των αρχείων από τους υποφακέλους επίσης;

en: Open playlist
el: Άνοιγμα λίστας αναπαραγωγής

en: Open subtitles file
el: Άνοιγμα αρχείου υποτίτλων

en: Open:
el: Άνοιγμα:

en: OpenGL video output
el: Έξοδος βίντεο OpenGL

en: Options
el: Επιλογές

en: Other
el: Άλλο

en: Other codecs
el: Άλλοι κωδικοποιητές

en: Output device
el: Συσκευή εξόδου

en: Output file
el: Αρχείο εξόδου

en: Output format
el: Τύπος εξόδου

en: Output modules
el: Modules εξαγωγής

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
el: Η έξοδος βίντεο είναι σε αποχρώσεις του γκρί. Ένεκα του οτι η πληροφορίες του χρώματος δεν εχουν αποκωδικοποιηθεί , πιθανόν να εξοικονομηθεί επεξεργαστική ισχύς.

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
el: Το Overlay είναι η ικανότητα επιτάγχυνσης μέσω hardware της κάρτας γραφικών σας (ικανότητα απευθείας απόδοσης βίντεο). Το VLC θα προσπαθήσει να το χρησιμοποιείσει εξ'ορισμού.

en: Overlay video output
el: Overlay εξόδου βίντεο

en: Overlays/Subtitles
el: Overlays/Υπότιτλοι

en: Override parametters
el: Παράκαμψη παραμέτρων

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: PDA Linux Gtk2+ interface
el: Διεπαφή PDA Linux Gtk2+

en: PLS playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής PLS

en: PNG video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο PNG

en: PVA demuxer
el: Αποπολυπλέκτης PVA

en: PVR radio device
el: Συσκευή ραδιοφώνου PVR

en: PVR video device
el: Συσκευή βίντεο PVR

en: Packet size in bytes to decrypt
el: Μέγεθος πακέτου σε bytes για αποκρυπτογράφηση

en: Packetizer modules settings
el: Ρυθμίσεις των modules των packetizer

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
el: Οι packetizers χρησιμοποιούνται στην προεπεξεργασία των στοιχειωδών ροών προ της πολύπλεξης. Η ρύθμιση αυτή σας επιτρέπει πάντοτε να εξαναγκάσετε τη χρήση packetizer. πιθανότατα να μην πρέπει να κάνετε κάτι τέτοιο.
    Μπορείτε επίσης να ορίσετε προκαθορισμένες παραμέτρους για κάθε packetizer.

en: Parametric Equalizer
el: Παραμετρικός ισοσταθμιστής

en: Partial Extract
el: Μερική Εξαγωγή

en: Party
el: Πάρτι

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Password that will be requested to access the stream.
el: Συνθηματικό που θα ζητηθεί για την πρόσβαση της ροής.

en: Password that will be used for the connection.
el: Κωδικός που θα χρησιμοποιηθεί για την σύνδεση.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
el: Κωδικός προς χρήση για την σύνδεση με τον διαμεσολαβητή SOCKS.

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Path
el: Θέση

en: Path to the skin to use.
el: Διαδρομή προς την πρόσοψη που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Pause
el: Παύση

en: Pause only
el: Παύση μόνο

en: Paused
el: Σε παύση

en: Peak bitrate in VBR mode.
el: Μέγιστο bitrate σε λειτουργία VBR.

en: Peak height
el: Ύψος κορυφής

en: Performance options
el: Eπιλογές για την απόδοση

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων Philips OGT (SVCD subtitle)

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Play and stop
el: Αναπαραγωγή και σταμάτημα

en: Play files randomly forever
el: Τυχαία αναπαραγωγή αρχείων επ' άπειρον

en: Play locally the stream while streaming it.
el: Αναπαραγωγή ροής κατά τη διάρκειά της.

en: Play only
el: Αναπαραγωγή μόνο

en: Play playlist bookmark 1
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 1 λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 10
el: Αναπαραγωγή λίστας σελιδοδείκτη  10

en: Play playlist bookmark 2
el: Αναπαραγωγή λίστας σελιδοδείκτη 2

en: Play playlist bookmark 3
el: Αναπαραγωγή λίστας σελιδοδείκτη 3

en: Play playlist bookmark 4
el: Αναπαραγωγή λίστας σελιδοδείκτη 4

en: Play playlist bookmark 5
el: Αναπαραγωγή λίστας σελιδοδείκτη  5

en: Play playlist bookmark 6
el: Αναπαραγωγή λίστας σελιδοδείκτη 6

en: Play playlist bookmark 7
el: Αναπαραγωγή λίστας σελιδοδείκτη 7

en: Play playlist bookmark 8
el: Αναπαραγωγή λίστας σελιδοδείκτη 8

en: Play playlist bookmark 9
el: Αναπαραγωγή λίστας σελιδοδείκτη  9

en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: Playback control
el: Έλεγχος αναπαραγωγής

en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 1
el: Σελιδοδείκτης λίστας αναπαραγωγής  1

en: Playlist bookmark 10
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 10 λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 2
el: Σελιδοδείκτης λίστας αναπαραγωγής 2

en: Playlist bookmark 3
el: Σελιδοδείκτης λίστας αναπαραγωγής 3

en: Playlist bookmark 4
el: Σελιδοδείκτης λίστας αναπαραγωγής 4

en: Playlist bookmark 5
el: Σελιδοδείκτης λίστας αναπαραγωγής 5

en: Playlist bookmark 6
el: Σελιδοδείκτης λίστας αναπαραγωγής 6

en: Playlist bookmark 7
el: Σελιδοδείκτης λίστας αναπαραγωγής 7

en: Playlist bookmark 8
el: Σελιδοδείκτης λίστας αναπαραγωγής 8

en: Playlist bookmark 9
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 9 λίστας αναπαραγωγής

en: Plugins
el: Πρόσθετες Λειτουργίες

en: Podcast Size
el: Μέγεθος του Podcast

en: Polka
el: Πόλκα

en: Pop
el: Ποπ

en: Port
el: Θύρα

en: Port:
el: Θύρα:

en: Position
el: Θέση

en: Positioning method
el: Μέθοδος positioning

en: Post processing quality
el: Ποιότητα προεπεξεργασίας

en: Preamp
el: Προενίσχυση

en: Preference
el: Προτίμηση

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Preferred decoders list
el: Προτιμώμενη λίστα αποκωδικοποιητών

en: Preferred encoders list
el: Προτιμώμενη λίστα κωδικοποιητών

en: Preload Directory
el: Προφόρτωση Φακέλου

en: Preload matroska files from the same family in the same directory (not good for broken files).
el: Προφόρτωση των αρχείων matroska , της ίδιας κατηγορίας, στον ίδιο φάκελο (όχι καλό για κατακερματισμένα αρχεία)

en: Preparer
el: Υπεύθυνος

en: Prev Title
el: Προηγ. Τίτλος

en: Prevents the audio output from going over a predefined value.
el: Εμποδίζει το σήμα του ήχου να ξεπεράσει μία προσδιορισμένη ένταση.

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Previous chapter
el: Προηγούμενο κεφάλαιο

en: Previous title
el: Προηγούμενος τίτλος

en: Private key file
el: Αρχείο ιδιωτικού κλειδιού

en: Probe DVB card for capabilities
el: Ανίχνευση κάρτας DVB για δυνατότητες

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Programs
el: Προγράμματα

en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

en: Protocol:
el: Πρωτόκολλο:

en: Pseudo raw video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο Pseudo raw

en: Psychedelic
el: Ψυχεδέλεια

en: Psycho-acoustic model
el: Μοντέλο Psycho-acoustic

en: Publisher
el: Εκδότης

en: Punk
el: Πανκ

en: Purple
el: Μωβ

en: QP factor between I and P
el: Παράγων QP μεταξύ I και P

en: QP factor between P and B
el: Παράγων QP μεταξύ Ρ και Β

en: QT Embedded display
el: Προβολή Ενσωματωμένης QT

en: QT Embedded video output
el: Έξοδος βίντεο Ενσωματωμένης QT

en: Qt Embedded hardware display to use. By default VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
el: Ενσωματωμένη QT προβολή που θα χρησιμοποιηθεί. Εξ ορισμού το VLC θα χρησιμοποιήσει τη τιμή της μεταβλητής DISPLAY.

en: Qt interface
el: Διεπαφή Qt

en: Quality
el: Ποιότητα

en: Quality level
el: Επίπεδο ποιότητος

en: Quality of the stream.
el: Ποιότητα της ροής

en: Quality:
el: Ποιότητα:

en: Quick &Open File...
el: &Γρήγορο Άνοιγμα Αρχείου...

en: QuickTime library decoder
el: Βιβλιοθήκη αποκωδικοποιητών QuickTime

en: Quiet synchro
el: Σιωπηλός συγχρονισμός

en: Quit
el: Έξοδος

en: Quit VLC
el: Κλέισιμο του VLC

en: RTSP announce
el: ανακοίνωση RTSP

en: Radio device
el: Συσκευή ραδιοφώνου

en: Random
el: Τυχαίο

en: Random On
el: Ενεργοποίηση τυχαίου

en: Randomize
el: Τυχαία ανακατανομή

en: Rap
el: Ραπ

en: Rating
el: Βαθμολόγηση

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
el: Αναλογία των εικόνων που θα εγγραφούν. 3 σημαίνει ότι μία στις τρεις θα εγγράφεται.

en: Raw audio encoder
el: Ηχητικός κωδικοποιητής Raw

en: Raw/Log Audio decoder
el: Ηχητικός αποκωδικοποιητής Raw/Log

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
el: Ανάγνωση και απόρριψη άγνωστων EBML στοιχείων (όχι καλό για κατακερματισμένα αρχεία).

en: Real RTSP
el: Πραγματικό RTSP

en: Real demuxer
el: Αποπολυπλέκτης Real

en: RealAudio library decoder
el: Βιβλιοθήκη αποκωδικοποιητών RealAudio

en: Record
el: Εγγραφή

en: Recording ratio
el: Αναλογία εγγραφής

en: Red
el: Κόκκινο

en: Refresh list
el: Ανανέωση λίστας

en: Reggae
el: Ρέγκε

en: Relative font size
el: Σχετικό μέγεθος Γραμματοσειράς

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove All
el: Αφαίρεση όλων

en: Repeat All
el: Ενεργοποίηση Επανάληψης

en: Repeat Off
el: Απενεργοποίηση Επανάληψης

en: Repeat One
el: Επανάληψη ενός

en: Repeat all
el: Επανάληψη όλων

en: Repeat current item
el: Επανάληψη του τρέχοντος κομματιού

en: Repeat one
el: Επανάληψη ενός

en: Reset All
el: Επαναφορά όλων

en: Reset Preferences
el: Αναίρεση προτιμήσεων

en: Resolution
el: Ανάλυση

en: Restore Defaults
el: Επαναφορά προεπιλογμένων ρυθμίσεων

en: Reverse stereo
el: Αντίστροφο στέρεο

en: Rewind
el: Μετακίνηση στην αρχή

en: Right
el: Δεξιά

en: Rock
el: Ροκ

en: Roku HD1000 audio output
el: Ηχητική έξοδος Roku HD1000

en: Root CA file
el: Αρχείο Root CA

en: Rotate by 180 degrees
el: Περιστροφή κατά 180 μοίρες

en: Rotate by 270 degrees
el: Περιστροφή κατά 270 μοίρες

en: Rotate by 90 degrees
el: Περιστροφή κατά 90 μοίρες

en: Rotates or flips the image
el: Αντιστρέφει ή αναστρέφει την εικόνα

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
el: Τρέχοντας το VLC σε προτεραιότητα πραγματικού χρόνου επιτρέπει ακριβέστερο προγραμματισμό και αποδίδει καλύτερα , ιδίως με ροή περιεχομένου . Μπορεί παραταύτα να μπλοκάρει το σύστημά σας , ή να το καταστήσει πολύ αργό. Θα πρέπει να το ενεργοποιήσετε μόνον αν γνωρίζετε τι κάνετε.

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
el: Το S/PDIF μπορεί να χρησιμοποιηθεί εξ ορισμού εφόσον το hardware σας το υποστηρίζει  συνάμα με την αναπαραγωγή της ροής ήχου

en: SAP announce
el: ανακοίνωση SAP

en: SAP announcement interval
el: Διάστημα ανακοίνωσης SAP

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
el: Το SAP αποτελεί έναν από τους τρόπους δημόσιας παρουσίασης ροών που αποστέλονται κάνοντας χρήση των multicast UDP ή RTP.

en: SAP multicast address
el: Διεύθυνση SAP multicast

en: SAP timeout (seconds)
el: Χρονική λήξη SAP (δευτερόλεπτα)

en: SDL_image video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο SDL_image

en: SMB domain
el: Τομέας SMB

en: SMB input
el: Είσοδος SMB

en: SMB password
el: Κωδικός πρόσβασης SMB

en: SMB user name
el: Όνομα xρήστη SMB

en: SOCKS password
el: Κωδικός χρήστη SOCKS

en: SOCKS server
el: Εξυπηρετητης SOCKS

en: SOCKS user name
el: Όνομα χρήστη SOCKS

en: SVCD subtitles
el: Υπότιτλοι SVCD

en: SVGAlib video output
el: Έξοδος βίντεο SVGAlib

en: Samplerate:
el: Ρυθμός δειγματοληψίας:

en: Satellite number in the Diseqc system
el: Αριθμός δορυφόρου στο σύστημα Diseqc

en: Saturation
el: Κορεσμός

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save File
el: Αποθήκευση Αρχείου

en: Save Playlist
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

en: Save Playlist...
el: Σώσιμο λίστας αναπαραγωγής...

en: Save file to
el: Αποθήκευση αρχείου στο

en: Save playlist
el: Αποθήκευση λίστας τραγουδιών

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Scope
el: Σκοπός

en: Scope for IPv6 announcements (default is 8).
el: Πεδίο για ανακοινώσεις τύπου IPv6 (προκαθορισμένο 8)

en: Screen
el: Οθόνη

en: Screen Input
el: Είσοδος οθόνης

en: Screen for fullscreen mode.
el: Οθόνη για λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Screen to use in fullscreen mode. For instance set it to 0 for first screen, 1 for the second.
el: Η οθόνη που θα χρησιμοποιηθεί για τη λειτουργία πλήρους οθόνης. Για παράδειγμα, επέλεξε 0 για την πρώτη οθόνη, 1 για τη δεύτερη.

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search in Playlist
el: Αναζήτηση στη Λίστα Αναπαραγωγής

en: Seek based on percent not time
el: Αναζήτηση βάση του ποσοστού, όχι του χρόνου

en: Seek based on percent not time.
el: Αναζήτηση βάση του ποσοστού, όχι του χρόνου.

en: Segment
el: Τμήμα

en: Segments
el: Τμήματα

en: Select
el: Επιλογή

en: Select "Advanced Options" to see all options.
el: Επιλογές για προχωρημένους

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Select File
el: Επιλογή Αρχείου

en: Select None
el: Επιλογή κανενός

en: Select a directory
el: Επιλογή ενός καταλόγου

en: Select a file
el: Επιλογή ενός αρχείου

en: Select a stream
el: Επιλογή μιάς ροής

en: Select next DVD chapter
el: Επιλογή επόμενου κεφαλαίου του DVD

en: Select next DVD title
el: Επιλογή επόμενου τίτλου του DVD

en: Select prev DVD chapter
el: Επιλογή προηγούμενου κεφαλαίου του DVD

en: Select previous DVD title
el: Επιλογή προηγούμενου τίτλου του DVD

en: Select skin
el: Επιλογή πρόσοψης

en: Select the directory to save to
el: Επέλεξε το φάκελο όπου θα γίνει η αποθήκευση.

en: Select the file to save to
el: Επιλέξτε το αρχείο για την αποθήκευση

en: Select the hotkey to display the position.
el: Επιλέξτε τη συντόμευση πληκτρολογίου που θα χρησιμοποιηθεί για εμφάνιση της θέσης .

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
el: Επιλέξτε συντόμευση πληκτρολογίου για να κάνετε μεγάλη μετοτόπιση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
el: Επιλέξτε συντόμευση πληκτρολογίου για να κάνετε μεγάλη μετοτόπιση προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
el: Επιλέξτε τη συντόμευση πληκτρολογίου που θα χρησιμοποιηθεί για μέτρια μεταπήδηση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για μία μεσαία μεταπήδηση.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
el: Επιλέξτε τη συντόμευση πληκτρολογίου που θα χρησιμοποιηθεί για μικρή μεταπήδηση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για μία μικρή μεταπήδηση προς τα μπροστά.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
el: Επιλέξτε τη συντόμευση πληκτρολογίου που θα χρησιμοποιηθεί για  πολύ μικρή μεταπήδηση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για μία πολύ σύντομη μεταπήδηση προς τα μπροστά.

en: Select the hotkey to quit the application.
el: Επιλέξτε τη συντόμευση πληκτρολογίου που θα χρησιμοποιηθεί για την έξοδο απ΄την εφαρμογή.

en: Select the hotkey to stop playback.
el: Επιλέξτε τη συντόμευση πληκτρολογίου που θα χρησιμοποιηθεί για  διακοπή της αναπαραγωγής .

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για την ταχεία αναπαραγωγή

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για την εν αργή κίνηση αναπαραγωγή

en: Select the hotkey to use to pause.
el: Επιλέξτε τη συντόμευση πληκτρολογίου για να χρησιμοποιήσετε την παύση

en: Select the hotkey to use to play.
el: Επιλέξτε τη συντόμευση πληκτρολογίου για να χρησιμοποιήσετε την αναπαραγωγή

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
el: Επιλέξτε τη συντόμευση πληκτρολογίου που θα χρησιμοποιηθεί για  μεταπήδηση  στο επόμενο κομμάτι της λίστας αναπαραγωγής.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
el: Επιλέξτε τη συντόμευση πληκτρολογίου που θα χρησιμοποιηθεί για  μεταπήδηση  στο προηγούμενο κομμάτι της λίστας αναπαραγωγής.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για την κατάσταση της πλήρους οθόνης swap

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για την κατάσταση της εν παύση swap

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για την ενεργοποίηση του επιλεγμένου στοιχείου στα μενού του DVD .

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για να διαλέγετε το επόμενο κεφάλαιο από το DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για να διαλέγετε τον επόμενο τίτλο από το DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για να διαλέγετε το προηγούμενο κεφάλαιο από το DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για να διαλέγετε τον προηγούμενο τίτλο από το DVD

en: Select the key to decrease audio volume.
el: Επιλέξτε την ακολουθία πλήκτρων για την ελάτωση της εντάσεως ήχου.

en: Select the key to decrease the audio delay.
el: Επιλέξτε την ακολουθία πλήκτρων για την μείωση της καθυστέρησης ήχου.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
el: Επιλέξτε την ακολουθία πλήκτρων για την μείωση της καθυστέρησης υπότιλων.

en: Select the key to go back (to the previous media item) in the browsing history.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για την επιστροφή (στο προηγούμενο κομμάτι πολυμέσων) στο ιστορικό πλοήγησης.

en: Select the key to go forward (to the next media item) in the browsing history.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για την μετάβαση μπροστά (στο επόμενο κομμάτι πολυμέσων) στο ιστορικό πλοήγησης.

en: Select the key to increase audio volume.
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για την αύξηση εντάσεως ήχου.

en: Select the key to increase the audio delay.
el: Επιλέξτε την ακολουθία πλήκτρων για την αύξηση της καθυστέρησης ήχου.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
el: Επιλέξτε την ακολουθία πλήκτρων για την αύξηση της καθυστέρησης υπότιλων.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για την μετακίνηση του επιλογέα προς τα κάτω στα μενού του DVD .

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για την μετακίνηση του επιλογέα προς τα αριστερά στα μενού του DVD .

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για την μετακίνηση του επιλογέα προς τα δεξιά στα μενού του DVD .

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για την μετακίνηση του επιλογέα προς τα πάνω στα μενού του DVD .

en: Select the key to mute audio.
el: Επιλέξτε την ακολουθία πλήκτρων για την σίγαση ήχου.

en: Select the key to play this bookmark.
el: Επιλέξτε την ακολουθία πλήκτρων για την αναπαραγωγή αυτού του σελιδοδείκτη.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
el: Επέλεξε την συντόμευση πληκτρολογίου για την δημιουργία σελιδοδείκτη λίστας αναπαραγωγής.

en: Select the key to take you to the DVD menu
el: Επιλέξτε το πλήκτρο που θα σας μεταφέρει στο μενού DVD

en: Send rate
el: Ρυθμός αποστολής

en: Sent bytes
el: Απεσταλμένα bytes

en: Sent packets
el: Απεσταλμένα πακέτα

en: Server
el: Εξυπηρετητής

en: Services
el: Υπηρεσίες

en: Services discovery
el: Ανακάλυψη υπηρεσιών

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
el: Τα modules ανίχνευσης υπηρεσιών είναι διευκολύνσεις που αυτόματα προσθέτουν στοιχεία στην λίστα αναπαραγωγής.

en: Session
el: Περίοδος

en: Session name
el: Όνομα συνόδου

en: Set QP
el: Ρύθμιση QP

en: Set playlist bookmark 1
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 1 λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 10
el: Ρύθμιση λίστας αναπαραγωγής σελιδοδείκτη 10

en: Set playlist bookmark 2
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 2 λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 3
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 3 λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 4
el: Ορισμός σελιδοδείκτη 4 λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 5
el: Ορίστε σελιδοδείκτη 5 λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 6
el: Ορίστε σελιδοδείκτη 6 λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 7
el: Ορίστε σελιδοδείκτη 7 λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 8
el: Ορισμός λίστας αναπαραγωγής σελιδοδείκτη 8

en: Set playlist bookmark 9
el: Ρύθμιση λίστας αναπαραγωγής σελιδοδείκτη 9

en: Set the encoding used in text subtitles
el: Καθορίστε την κωδικοποίηση των υποτίτλων

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
el: Ρύθμιση του ολικού κέρδους σε db (-20 ... 20).

en: Set the justification of subtitles
el: Καθορίστε την στοίχηση των υποτίτλων

en: Set the method used by libdvdcss for key decryption.
    title: decrypted title key is guessed from the encrypted sectors of the stream. Thus it should work with a file as well as the DVD device. But it sometimes takes much time to decrypt a title key and may even fail. With this method, the key is only checked at the beginning of each title, so it won't work if the key changes in the middle of a title.
    disc: the disc key is first cracked, then all title keys can be decrypted instantly, which allows us to check them often.
    key: the same as "disc" if you don't have a file with player keys at compilation time. If you do, the decryption of the disc key will be faster with this method. It is the one that was used by libcss.
    The default method is: key.
el: από στις στις από.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
el: Όρισε την διαφάνεια του εμφανιζόμενου βίντεο. 1 σημαίνει αδιαφανές (προεπιλογή), 0 σημαίνει εντελώς διαφανές.

en: Set this option if the capture device outputs MJPEG
el: Επιλέξτε την ρύθμιση αυτή αν η συσκευή αρπαγής εξάγει σε MJPEG

en: Setting
el: Ρύθμιση

en: Settings for VLC's control interfaces
el: Ρυθμίσεις για τον έλεγχο διεπαφών της εφαρμογής VLC

en: Settings for VLC's interfaces
el: Ρυθμίσεις διεπαφής του VLC

en: Settings for audio+video and miscellaneous decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές ήχου, video, κ.α.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές ήχου.

en: Settings for the main interface
el: Ρυθμίσεις για την κύρια διεπαφή

en: Settings for the video-only decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές video.

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
el: Ρυθμίσεις σχετιζόμενες με την συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής (π.χ. ο τρόπος επαναλήψεως) και με τα modules που αυτόματα προσθέτει αντικείμενα στην λίστα αναπαραγωγής ("ανακάλυψη modules επαναλήψεως).

en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

en: Shadow offset
el: Απόκλιση σκιάς

en: Short backwards jump
el: Μικρή μεταπήδηση προς τα πίσω

en: Short forward jump
el: Μικρή μεταπήδηση εμπρός

en: Short jump length
el: Μικρό μήκος μετάβασης

en: Short jump length, in seconds.
el: Μικρό μήκος μετάβασης,σε δευτερόλεπτα.

en: Show All
el: Εμφάνιση όλων

en: Show Interface
el: Εμφάνιση διεπαφής

en: Show VLC on the taskbar
el: Εμφάνιση του VLC στη Γραμμή Εργασιών

en: Show advanced options
el: Εμφάνιση περισσότερων επιλογών

en: Show extended VCD info?
el: Εμφάνιση επιπλέον πληροφοριών VCD;

en: Show interface
el: Εμφάνιση διεπαφής

en: Show interface with mouse
el: Εμφάνιση διεπαφής με ποντίκι

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
el: Εμφάνισε του διαλόγου ιδιοτήτων  της επιλεγμένης συσκευής πριν ξεκινήσει η ροή.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
el: Εμφάνιση της σελίδας των ιδιοτήτων [επιλογή καναλιού ] του συντονιστή.

en: Showtunes
el: Εμφάνιση tunes

en: Silent mode
el: Κατάσταση σιωπηρής λειτουργίας

en: Silver
el: Ασημί

en: Simple DirectMedia Layer audio output
el: Απλή ηχητική έξοδος DirectMedia Layer

en: Simple DirectMedia Layer video output
el: Έξοδος βίντεο Simple DirectMedia Layer

en: Simple XML Parser
el: Απλός Αναλυτής XML

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
el: Απλός αποκωδικοποιητής για κωδικοποιημένες ροές Dolby Surround

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Sizes
el: Μεγέθη

en: Ska
el: Σκα

en: Skin to use
el: Πρόσοψη που θα χρησιμοποιηθεί

en: Skinnable Interface
el: Διεπαφή με δυνατότητα αλλαγής πρόσοψης

en: Skins
el: Πρόσοψη

en: Skip frames
el: Μεταπήδηση καρέ

en: Slower
el: Πιο αργά

en: Small
el: Μικρό

en: Smaller
el: Μικρότερο

en: Snapshot
el: Στιγμιότυπο οθόνης

en: Snapshot height
el: Ύψος φωτογραφικού στιγμιότυπου

en: Snapshot width
el: Πλάτος φωτογραφικού στιγμιότυπου

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
el: Μερικές κάρτες DVB δεν αρέσκονται στην ανίχνευση των δυνατοτήτων τους, μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή αν αντιμετωπίσετε προβλήματα.

en: Sort Node by Author
el: Ανακατανομή Κόμβων ανά Συντάκτη

en: Sort Node by Name
el: Ανακατανομή Κόμβων ανά  Όνομα

en: Sort Reverse
el: Ανάποδη ανακατανομή

en: Sort by Name
el: Ανακατατανομή ανά Όνομα

en: Sort by Path
el: Ανακατανομή ανά διεύθυνση

en: Soul
el: Σόουλ

en: Sound:
el: Ήχος

en: Soundtrack
el: Κινηματογραφική Μουσική

en: Source aspect ratio
el: Λόγος διάστασης πηγής

en: Source directory
el: Κατάλογος προέλευσης

en: Sout stream
el: Ροή Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
el: Τα Sout modules ροής σας επιτρέπουν να δημιουργήσετε μία αλυσίδα επεξεργασίας sout. Παρακαλείστε να αναγνώσετετο το αρχείο Streaming Howto για περισσότερες πληροφορίες. Μπορείτε να επεξεργαστείτε τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις για καθενα module ροής εδώ.

en: Southern rock
el: Δυτική Rock

en: Special modules
el: Ειδικά modules

en: Specifies the services discovery modules to load, separated by semi-colons. Typical values are sap, hal, ...
el: Δίνει οδηγίες για την ανακάλυψη modules προς εκφόρτωση, κατανεμημένα σε ήμι πίνακες. Οι τυπικές τιμές είναι sap, hal, ...

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
el: Προσδιόρισε το μέγεθος του πακέτου προς αποκρυπτογράφηση. Οι διαδικασίες αποκρυπτογράφησης παίρνουν την TS-κεφαλίδα από την τιμή πριν την αποκρυπτογράφηση.

en: Spectrometer
el: Φασματόμετρο

en: Spectrum
el: Φάσμα

en: Spectrum analyser
el: Αναλυτής φάσματος

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Speex audio decoder
el: Ηχητικός αποκωδικοποιητής Speex

en: Speex audio encoder
el: Ηχητικός κωδικοποιητής Speex

en: Standard
el: Κανονικό

en: Standard filesystem directory input
el: Στάνταρντ κατάλογος εξόδου συστήματος αρχείων

en: Start directly in menu
el: Απευθείας έναρξη στο μενού

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
el: Έναρξη του οπτικού δίσκου DVD απευθείας στο κεντρικό μενού. Με αυτή την επιλογή θα προσπαθήσει η εφαρμογή να μεταπηδήσει όλες τις εισαγωγικές προειδοποιήσεις.

en: Start time
el: Ώρα έναρξης

en: Start video in fullscreen mode
el: Έναρξη βίντεο σε πλήρη οθόνη

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Stay On Top
el: Παραμονή στην κορυφή

en: Step Backward
el: Βήμα Πίσω

en: Step Forward
el: Βήμα Εμπρός

en: Stereo
el: Στερεοφωνικό

en: Stereo mode
el: Κατάσταση στέρεο

en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop the playlist after each played playlist item.
el: Διακοπή της λίστας αναπαραγωγής μετά από την αναπαραγωγή κάθε κομμάτιου της.

en: Stop time
el: Σταμάτημα χρόνου

en: Stream
el: Ροή

en: Stream %d
el: Ροή %d

en: Stream ID of the audio track to use.
el: Ταυτότητα ροής του ηχητικού κομματιού προς χρήση.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
el: ID ροής του τμήματος υπότιτλου που θα χρησιμοποιήσετε.

en: Stream MP3
el: Ροή MP3

en: Stream bitrate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ροής

en: Stream description
el: Περιγραφή ροής

en: Stream name
el: Όνομα ροής

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
el: Αριθμός ροής του ηχητικού κομματιού προς χρήση (από 0 έως n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
el: Αριθμός ροής του  κομματιού υποτίτλων προς χρήση (από 0 έως n).

en: Stream output
el: Ροή εξόδου

en: Streaming
el: Ροή

en: Streaming and Transcoding Options
el: Επιλογές Ροών Δεδομένων και Επανακωδικοποίησης

en: Streaming/Exporting Wizard...
el: Οδηγός Διαδικασίας Ροών/Εξαγωγής...

en: Streaming/Saving:
el: Ροές Δεδομένων/Αποθήκευση:

en: Streaming/Transcoding Wizard
el: Οδηγός Ροών/Επανακωδικοποίησης

en: Stretch the video to fill the entire window when resizing the video instead of keeping the aspect ratio and displaying black borders.
el: Τεντώνει το βίντεο, ώστε να γεμίσει ολόκληρο το παράθυρο όταν αλλάζεις το μέγεθος, αντί να διατηρεί τις πλευρικές αναλογίες και να εμφανίζει μαύρα περιθώρια.

en: Stretch video to fill window
el: Τέντωμα του βίντεο για να εφαρμόζει στο παράθυρο

en: Subdirectory behavior
el: Συμπεριφορά υποκαταλόγου

en: Subpicture position
el: Θέση υποεικόνας

en: Subpictures
el: Υποεικόνες

en: Subpictures filter module
el: Module φίλτρου υποεικόνων

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Subtitle File
el: Αρχείο  Υποτίτλων

en: Subtitle autodetection paths
el: Αυτόματη ανίχνευση διαδρομής υποτίτλων

en: Subtitle delay down
el: Ελάτωση της καθυστέρησης υπότιλων.

en: Subtitle delay up
el: Αύξηση της καθυστέρησης υπότιλων

en: Subtitle demuxer settings
el: Ρυθμίσεις αποπλέκτηυπότιτλων.

en: Subtitle language
el: Γλώσσα υποτίτλων

en: Subtitles
el: Υπότιτλοι

en: Subtitles Track
el: Τμήμα υπότιτλων

en: Subtitles alignment
el: Στοίχηση υποτίτλων

en: Subtitles delay
el: Καθυστέρηση υποτίτλων

en: Subtitles encoder
el: Κωδικοποιητής υποτίτλων

en: Subtitles encoding
el: Κωδικοποίηση υποτίτλων

en: Subtitles text encoding
el: Kωδικοποίηση υπότιτλων κειμένων

en: Subtitles track
el: Τμήμα υποτίτλων

en: Subtitles track ID
el: Ταυτότητα  κομματιού υποτίτλων

en: Subtitles/OSD
el: Υπότιτλοι/OSD

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Surround delay (ms)
el: Καθυστέρηση Τετρακαναλικού Ήχου (ms)

en: Surround level
el: Επίπεδο Τετρακαναλικού Ήχου

en: System Id
el: Ταυτότητα συστήματος

en: TCP connection timeout
el: Χρονική λήξη σύνδεσης TCP

en: TCP input
el: Eίσοδος TCP

en: Take Screen Shot
el: Δημιουργία στιγμιότυπου οθόνης

en: Take video snapshot
el: Λήψη στιγμιότυπου βίντεο

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
el: Λαμβάνει στιγμιότυπο  βίντεο και το εγγράφει στο δίσκο.

en: Teal
el: Ταμίλ

en: Terrestrial bandwidth
el: Επίγειο εύρος ζώνης

en: Terrestrial bandwidth [0=auto,6,7,8 in MHz]
el: Επίγειο εύρος ζώνης [0=αυτόματο,6,7,8 σε MHz]

en: Terrestrial hierarchy mode
el: Τύπος γήινης ιεραρχείας

en: Terrestrial low priority stream code rate (FEC)
el: Επίγειο εύρος ζώνης χαμηλής ροής πρωτεραιότητας (FEC)

en: Terrestrial transmission mode
el: Τύπος γήινης αναμετάδοσης

en: Text
el: Κείμενο

en: Text default color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα κειμένου

en: Text position
el: Θέση κειμένου

en: Text subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής κειμένου υποτίτλων

en: The VideoLAN team <videolan@videolan.org>
    http://www.videolan.org/
el: Η ομάδα του VideoLAN <videolan@videolan.org>
    http://www.videolan.org/

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
el: Η καθυστέρηση καθορίζεται από τον φυσικό αλγόριθμο που μερικές φορές γίνεται ενοχλητική για τον συγχρονισμό μεταξύ κινήσεως χειλιών και λόγου. Στην περίπτωση αυτή, απλά ενεργοποιείστε την επιλογή προς αποφυγή.

en: The height of the effects video window, in pixels.
el: Το ύψος του παραθύρου των εφέ βίντεο, σε πίξελ.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
el: Η επιλογή αυτή σας επιτρέπει να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε την υψηλής ποιότητας ηχητική έξοδο float32 και η οποία δεν είναι πλήρως υποστηριζόμενη από μερικές κάρτες ήχου.

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
el: Το μέγεθος βήματος της ένταση ήχητικής εξόδου ρυθμίζεται με την επιλογή, με ένα διάστημα από 0 ως και 1024.

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
el: Η ροή θα πρέπει να είναι σε κατάσταση αναπαραγωγής ή παύσης για να λειτουργίσουν οι σελιδοδείκτες.

en: The stream will start at this position (in seconds).
el: Η ροή θα ξεκινήσει από αυτή την θέση ( σε δευτερόλεπτα)

en: The stream will stop at this position (in seconds).
el: Η ροή θα σταματήσει σε αυτή την θέση ( σε δευτερόλεπτα)

en: The width of the effects video window, in pixels.
el: Το πλάτος του παραθύρου των εφέ βίντεο, σε πίξελ.

en: Theora video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο Theora

en: Theora video encoder
el: Κωδικοποιητής βίντεο Theora

en: There is no help available for these modules.
el: Δεν είναι διαθέσιμη βοήθεια για τα modules αυτά.

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
el: Αυτές είναι οι γενικέ΄ς ρυθμίσεις για τα video/ήχο/υπότιτλους και modules κωδικοποιητών.

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
el: Τα modules αυτά παρέχουν διαδικτυακές λειτουργείες σε άλλα μέρη του VLC.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
el: Με τις επιλογές αυτές μπορείτε να ρυθμίσετε τις διεπαφές που χρησιμοποιούνται από το VLC. Μπορείτε να επιλέξετε την κυρία διεπαφή, επιπρόσθετα modules διεπαφών και να ορίσετε διάφορες σχετικές ρυθμίσεις.

en: These options allow you to enable special CPU optimizations. You should always leave all these enabled.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να ενεργοποιήσετε ειδικές βελτιώσεις της CPU . Καλό θα ήταν να τις αφήσετε ενεργοποιημένες .

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να μεταβάλλετε την συμπεριφορά του ηχητικού υποσυστήματος, και να προσθέσετε φίλτρα ήχου που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για μετεπεξεργασία ή οπτικά εφέ (αναλυτής φάσματος, κ.λ.π.). Ενεργοποιήστε αυτά τα φίλτρα εδώ και ρυθμίστε τα στην ενότητα των modules "ηχητικών φίλτρων".

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν την αλλαγή της συμπεριφοράς του υποσυστήματος εισόδου, όπως είναι οι συσκευές DVD και VCD,  των ρυθμίσεων του περιβάλλοντος δικτύου καθώς και του καναλιού υποτίτλων.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να μεταβάλλετε την συμπεριφορά του υποσυστήματος εξόδου βίντεο. Για παράδειγμα μπορείτε να ενεργοποιήσετε φίλτρα βίντεο  (deinterlacing, προσαρμογή εικόνας, κ.λ.π.). Ενεργοποιήστε αυτά τα φίλτρα εδώ και ρυθμίστε τα στην ενότητα των modules "φίλτρων βίντεο". Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε διάφορες άλλες επιλογές βίντεο.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
el: Αυτές οι επιλογές προσδιορίζουν τη συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής. Κάποιες από αυτές μπορούν να αλλάξουν στο παράθυρο της λίστας αναπαραγωγής.

en: These settings affect chroma transformation modules.
el: Οι ρυθμίσεις αυτές θα επιρρεάσουν τον μετατροπέα modules Chroma.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
el: Το παρόν προσθέτει φίλτρα μετεπεξεργασίας ήχου, για τροποποίηση της απόδοσης του ήχου.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
el: Το παρόν προσθέτει modules απεικόνισης (αναλυτή φάσματος,κλπ.).

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
el: Το παρόν επιτρέπει την σωστή διαχείριση του HDTV-1080 ακόμη και αν χαλασμένος κωδικοποιητής ορίζει το ύψος γραμμών σε 1088. Πρέπει να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή μόνον εάν το βίντεό σας έχει μη στάνταρ format απαιτώντας και τις 1088 γραμμές.

en: This allows you to define playlist bookmarks.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε σελιδοδείκτες λιστών αναπαραγωγής.

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
el: Αυτό σας επιτρέπει να αναπαράγετε υλικό από πολλαπλές εισόδους ταυτόχρονα. Αυτή η λειτουργία είναι πειραματική και δεν υποστηρίζει όλα τα φορμάτ. Χρησιμοποιήστε μιά λίστα εισόδων διαχωρισμένη από '#'.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
el: Το παρόν σας επιτρέπει να συγχρονίσετε εξ'αποστάσεως  τα ρολόγια πελάτη και εξυπηρετητή. Οι λεπτομερείς επιλογές είναι διαθέσιμες στο Προχωρημένα / Συγχρονισμός Δικτύου .

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
el: Το παρών σας επιτρέπει να επιλέξετε μια λίστα  κωδικοποιητών την οποία το VLC θα χρησιμοποιήσει κατα προτεραιότητα

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
el: Αυτό σου επιτρέπει να ορίσεις την οπτική ανάλυση του Goom (μεγαλύτερη ανάλυση θα είναι πιο όμορφη, αλλά θα απαιτεί περισσότερη υπολογιστική ισχύ)

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
el: Αυτή η επιλογή προτρέπει το γέμισμα του αρχείου καταγραφής με πληροφορίες που σχετίζονται με το debugging του μηχανισμού εξόδου βίντεο.

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
el: Αυτό σου επιτρέπει να διαβάσεις ένα μέρος μόνο της ροής. Αυτό έχει εφαρμογή στις περισσότερες ροές (για παράδειγμα, ένα αρχείο ή ένα δισκάκι, αλλά όχι μία ροή δικτύου UDP). Ο χρόνος έναρξης και ο χρόνος λήξης μπορούν να οριστούν εδώ.

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
el: Το παρόν καθυστερεί την έξοδο του ήχου. Η καθυστέρηση πρέπει να δίνεται σε χιλιοστά του δευτερολέπτου. Μπορεί να φανεί χρήσιμο αν παρατηρήσετε διαφορά φάσης ανέμεσα σε  βίντεο και ήχο

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
el: Αυτή η επιλογή αφαιρεί καρέ τα οποία έχουν καθυστερήσει (έφτασαν στην έξοδο βίντεο αργότερα απ'ότι έπρεπε)

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
el: Αυτό το εφέ σας κάνει να αισθάνεστε ότι στέκεστε σε ένα δωμάτιο με ένα ολοκληρομένο ηχοσύστημα 7.1 καναλιών όταν χρησιμοποιείτε απλά ένα ζεύγος κοινών ακουστικών, παρέχοντάς σας μία ακόμα πιο πραγματική ηχητική εμπειρία. Θα ήταν ακόμα πιο αποσδεκτό ή ξεκούραστο αν ακούτε μουσική για μεγάλες χρονικές περιόδους.
    Λειτουργεί με οποιαδήποτε τύπο ηχητικού αρχείου από mono σε 7.1 κανάλια.

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitles files.
el: Αυτή η επιλογή ενεργοποιεί την αυτόματη αναγνώριση κωδικοποιήσης UTF-8 στα αρχεία υποτίτλων.

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
el: Αυτό ενεργοποιεί τον χρωματισμό των μηνυμάτων που αποστέλονται στον πίνακα.  Το τερματικό σας απαιτεί χρωματισμό Linux για να υποστηρίξει την εργασία αυτή.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
el: Το παρόν εξαναγκάζει την αποκοπή του βίντεο της πηγής. Αποδεκτές μορφές είναι x:y (4:3, 16:9, etc.) που εκφράζουν την συνολική εμφάνιση της εικόνας.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
el: Το παρόν εξαναγκέζει τον λόγο διάστασης. Οι περισσότερες οθόνες έχουν τετράγωνα pixel (1:1).  Αν έχετε οθόνη 16:9 , ίσως χρειαστείτε να τον αλλάξετε σε 4:3 ώστε να διατηρηθούν οι αναλογίες.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
el: Το παρών εξαναγκάζει το λόγο διάστασης της πηγής. Για παράδειγμα ορισμένα dvd υποστηρίζουν ότι είναι 16:9 ενώ στην πραγματικότητα είναι 4:3. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως στοιχεία βοήθειας για το vlc όταν μία ταινία δεν έχει πληροφορίες λόγου διάστασης. Οι αποδεκτ'ες μορφές είναι (4:3, 16:9, κλπ.) που εκφράζουν την συνολική εμφάνιση της εικόνας, ή μία κινητή τιμή (1.25, 1.3333, κλπ.)  που εκφράζει την τετραγωνικότητα του pixel.

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
el: Αυτό είναι ένας συντελεστής που μετατρέπει το ύψος των ζωνών.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
el: Αυτή είναι η ηχητική έξοδος που χρησιμοποιεί το VLC. Η προεπιλεγμένη συμπεριφορά προκαθορίζεται αυτόματα με την πλέον ικανή διαθέσιμη μέθοδο.

en: This is the default Audio CD device to use.
el: Αυτή εστί ή προκαθορισμένη συσκευή οπτικού δίσκου ήχου που χρησιμοποιείται.

en: This is the default Audio CD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
el: Αυτή εστί ή προκαθορισμένη συσκευή οπτικού δίσκου ήχου που χρησιμοποιείται. Αν δεν δηλώσετε κάποια, θα αναζητήσουμε για εσάς την κατάλληλη συσκευή CD-ROM.

en: This is the default DVD device to use.
el: Αυτή ειναι η προκαθορισμένη συσκευή  DVD για χρήση.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (eg. D:)
el: Αυτό είναι ο προς χρήση προεπιλεγμένος οδηγός DVD (ή αρχείο). Μην ξεχασετε την άνω κάτω τελεία μετα το γράμμα του οδηγού (π.χ. D:).

en: This is the default VCD device to use.
el: Αυτή είναι η προκαθορισμένη συσκευή VCD για χρήση

en: This is the default VCD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
el: Αυτή ειναι η προκαθορισμένη συσκευή  VCD για χρήση.  Άν δεν ορίσετε κάτι, θα ξεκινήσουμε ανίχνευση για αρμόζουσα συσκευή CD-ROM .

en: This is the default port used for UDP streams. Default is 1234.
el: Αυτή ειναι η εξ ορισμού θύρα που χρησιμοποιείται για ροες UDP. Η εξ ορισμού ειναι η 1234.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
el: Αυτή είναι η κυρία διεπαφή που χρησιμοποιείται από το VLC. H προεπιλεγμένη συμπεριφορά έχει προκαθοριστεί να επιλέγει το καλύτερο διαθέσιμο module.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
el: Η παρούσα είναι η μέθοδος εξόδου βίντεο που χρησιμοποιεί το VLC. Ώς προκαθορισμένη  έχει  ορισθεί η αυτόματη επιλογή της καταλληλότερης διαθέσιμης μεθόδου.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
el: Η παρούσα επιλογή μπορεί να χρησιμοποιηθεί ώστε να αλλάξει ο τρόπος που το VLC επιλέγει τους αποκωδικοποιητές του(μέθοδοι αποσυμπίεσης).Μόνον προχωρημένοι χρήστες θα πρέπει να μεταβάλλουν αυτή την επιλογή καθώς μπορεί να σταματήσει την αναπαραγωγή όλων των ροών σας.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
el: Η εφαρμογή αυτή σας παρέχεται ΧΩΡΙΣ ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ και στην έκταση που επιτρέπεται από το νόμο.
    Δύνασθε να την επαναδιανέμετε υπό τους όρους της GNU General Public License., επί αυτού διαβάστε το αρχείο COPYING για λεπτομέρειες.
    Συντάχθηκε από την ομάδα του VideoLAN. Πληροφορίες για την ομάδα ανάπτυξης του προγράμματος μπορείτε να βρείτε στο αρχείο AUTHORS.

en: This saves the audio output volume when you use the mute function. You should not change this option manually.
el: Αυτό σώζει την ένταση ήχητικής εξόδου όταν θα χρησιμοποιείτε την λειτουργία σίγασης. Δεν είναι αναγκαίο να αλλάξετε την επιλογή χειροκίνητα.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
el: Το παρόν ορίζει την λειτουργία καναλιών της εξόδου ήχου που θα χρησιμοποιηθεί ως προκαθορισμένη όπου δυνατόν (πχ εάν το hardware την υποστηρίζει ενώ η ροή ήχου αναπαράγεται).

en: This stream will always be opened at VLC startup.
el: Αυτή ή ροή θα αναπαράγεται πάντα στην έναρξη του VLC.

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
el: Αυτό χρησιμοποιεί υψηλής ποιότητας αλγόριθμο ηχητικού resampling. Η υψηλή πιότητα του ηχητικού resampling μπορεί να είναι δυνατή για τον επεξεργαστή σας, για το λόγο αυτό μπορείτε να την απενεργοποιήσετε και ένας μικρότερης ποιότητας αλγόριθμος ηχητικού resampling θα χρησιμοποιηθεί.

en: This version of VLC is outdated.
el: Υπάρχει νέα έκδοση του VLC.

en: This will force a mono audio output.
el: Αυτό θα εξαναγκάσει σε μονή ηχητική έξοδο.

en: This wizard allows to configure simple streaming or transcoding setups.
el: Αυτός ο οδηγός σε βοηθάει να ορίσεις μία ροή δεδομένων ή μία επανακωδικοποίηση αρχείου βήμα βήμα.

en: Threshold
el: Κατώφλι

en: Time
el: Χρόνος

en: Time (in seconds) to wait for a response from the CDDB server
el: Χρόνος ( σε δευτερόλεπτα) αναμονής για μία απάντηση από έναν εξυπηρετητή CDDB

en: Timeout
el: Χρονική λήξη

en: Title
el: Τίτλος

en: Title %i
el: Τίτλος %i

en: Title to put in ASF comments.
el: Τίτλος που θα προστεθεί στα σχόλια ASF

en: To
el: Προς

en: Tool
el: Εργαλείο

en: Top
el: Επάνω

en: Top 40
el: Τοπ 40

en: Top-Left
el: Πάνω-Αριστερά

en: Top-Right
el: Πάνω-Δεξιά

en: Track
el: Κομμάτι

en: Track %i
el: Κομμάτι %i

en: Track settings
el: Ρυθμίσεις κομματιού

en: Track size (in sectors)
el: Μέγεθος κομματιού (σε sectors)

en: Tracks
el: Κομμάτια

en: Trailer
el: Τραίηλερ

en: Trance
el: Τρανς

en: Transcode
el: MPEG 1

en: Transcode audio
el: Ηχητικό Transcode

en: Transcode video
el: Βίντεο Transcode

en: Transcode/Save to file
el: Επανακωδικοποίηση/Αποθήκευση σε αρχείο

en: Transcode:
el: Επανακωδικοποίηση:

en: Transcoding options
el: Επιλογές επανακωδικοποίησης

en: Transformation
el: Μετασχηματισμός

en: Transparency
el: Διαφάνεια

en: Transponder/multiplex frequency
el: Συχνότητα transponder/multiplex

en: Trigger button
el: Κομβίο Trigger

en: Try to work around buggy OSS drivers
el: Προσπάθησε να εργαστείς με χρήση των οδηγών buggy OSS

en: Tuner
el: Συντονιστής

en: Tuner TV Channel
el: Συντονιστής τηλεοπτικού καναλιού

en: Tuner input type
el: Τύπος εισόδου συντονιστή

en: Tuner properties
el: Ιδιότητες συντονιστή

en: Tuner:
el: Συντονιστής

en: Turn off all warning and information messages.
el: Απενεργοποίηση όλων των ειδοποιήσεων

en: Two bookmarks have to be selected.
el: Δύο σελιδοδείκτες πρέπει να επιλεχθούν.

en: Two pass
el: Δύο περάσματα

en: Type
el: Είδος

en: UDP port
el: Θύρα UDP

en: UDP stream output
el: Έξοδος ροής UDP

en: URL metadata
el: Μεταδεδομένα διεύθυνσης

en: UTF-8 subtitles autodetection
el: Αυτόματος εντοπισμός υποτίτλων UTF-8

en: Undefined
el: Αόριστο

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown Video
el: Άγνωστο Βίντεο

en: Unknown soundcard
el: Άγνωστη κάρτα ήχου

en: Untitled
el: Άτιτλον

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Use CD audio controls and output?
el: Να γίνει χρήση του ηχητικού ελέγχου του οπτικού μέσου και εξόδου;

en: Use DVD Menus
el: Χρήση των καταλόγων του DVD

en: Use Navigation-style playback?
el: Να γίνει χρήση αναπαραγωγής τύπου Πλοήγησης?

en: Use S/PDIF when available
el: Χρησιμοποίηση S/PDIF όπου διαθέσιμο

en: Use as Desktop Background
el: Χρήση ως φόντο επιφάνειας εργασίας

en: Use float32 output
el: Κάνε χρήση εξόδου float32

en: Use playback control?
el: Να κάνω χρήση ελέγχου αναπαραγωγής;

en: Use shared memory
el: Χρησιμοποίησε κοινόχρηστη μνήμη

en: Use shared memory to communicate between VLC and the X server.
el: Χρησιμοποίησε κοινόχρηστη μνήμη για την επικοινωνία ανάμεσα σε VLC  και  X server

en: Use subtitle file
el: Χρησιμοποίηση αρχείου υποτίτλων

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
el: Κάντε χρήση αυτού όταν γνωρίζετε οτι η ροή σας είναι ( ή δεν είναι ) κωδικοποιημένη με Dolby Surround, αλλά αποτυγχάνει να ανιχνευτεί ως τέτοια. Ακόμακαι αν η ροή δεν είναι στην παργματικότητα κωδικοποιημέννη με Dolby Surround, ενεργοποιώντας αυτή την επιλογή, πιθανόν να βελτιώσει την ποιότητα, ειδικά αν συνδιαστεί με τον μείκτη καναλιών των ακουστικών.

en: User
el: Χρήστης

en: User name that will be requested to access the stream.
el: ΄Ονομα χρήστη που θα ζητηθεί για την πρόσβαση της ροής.

en: User name that will be used for the connection.
el: Το όνομα χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για την σύνδεση.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
el: Όνομα χρήστη προς χρήση για την σύνδεση με τον διαμεσολαβητή SOCKS.

en: Username
el: Όνομα Χρήστη

en: V-plane color
el: Χρώμα V-plane

en: VBR mode
el: Λειτουργία  VBR

en: VCD device
el: Συσκευή VCD

en: VCD input
el: Eίσοδος VCD

en: VIDEO_TS folder
el: Φάκελος VIDEO_TS

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
el: Το VLC μπορεί να αποφύγει την δημιουργία παραθύρου από αρπαγή, καρέ, κ.λ.π. ..., γύρω από το βίντεο, δίνοντας ένα μικρό παράθυρο.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
el: Το VLCμπορεί να εμφανίσει μηνύματα στην οθόνη. Aυτό καλείται OSD (On Screen Display).

en: VLC media player
el: Αναπαραγωγός πολυμέσων VLC

en: VLC media player: Open Media Files
el: Αναπαραγωγή πολυμέσων VLC: Άνοιγμα Αρχείων Πολυμέσων

en: VLC media player: Open Subtitle File
el: Αναπαραγωγή πολυμέσων VLC: Άνοιγμα Αρχείου Υποτίτλων

en: VLC preferences
el: Προτιμήσεις VLC

en: VLC version %s
el: Έκδοση VLC %s↵

en: VLC will keep playing the current playlist item.
el: Ο VLC θα συνεχίσει να αναπαράγει το τρέχον αρχείο από την λίστα αναπαραγωγής.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
el: Ο VLC θα αναπαράγει αρχεία από την λίστα αναπαραγωγής επ' άπειρον.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
el: Ο VLC θα αναπαράγει τυχαία τα αρχεία από την λίστα αναπαραγωγής έως ότου διακοπεί.

en: VLC's implementation of Video On Demand
el: η υλοποίηση του VLC για το Video On Demand

en: VLM configuration file
el: αρχείο ρυθμίσεων VLM

en: VLM remote control interface
el: Διεπαφή απομακρυσμένου ελέγχου VLM

en: Vertical
el: Κατακόρυφα

en: Vertical Sync
el: Κάθετος συγχρονισμός

en: Vertical offset
el: Κάθετη απόκλιση

en: Vertical offset between the border of the screen and the displayed text (in pixels, defaults to 30 pixels).
el: Κάθετη απόκλιση μεταξύ του ορίου της οθόνης και του εμφανιζόμενου κειμένου (σε πίξελ, προεπιλογή είναι τα 30πίξελ)

en: Very short backwards jump
el: Πολύ μικρή μεταπήδηση προς τα πίσω

en: Very short forward jump
el: Πολύ μικρή μεταπήδηση εμπρός

en: Very short jump length
el: Πολύ μικρό μήκος μετατόπισης

en: Very short jump length, in seconds.
el: Πολύ μικρό μήκος μετατόπισης, σε δευτερόλεπτα.

en: Video
el: Βίντεο

en: Video Bitrate:
el: Ρυθμός Δειγματοληψίας Βίντεο:

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
el: Είσοδος Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Codec:
el: Κωδικοποίηση βίντεο:

en: Video Manager
el: Ρυθμίσεις Video

en: Video Track
el: Τμήμα video

en: Video X coordinate
el: Τεταγμένη Χ του βίντεο

en: Video Y coordinate
el: Τεταγμένη Υ του βίντεο

en: Video alignment
el: Ευθυγράμμιση βίντεο

en: Video codecs
el: Κωδικοποιητές βίντεο

en: Video cropping
el: Αποκοπή βίντεο

en: Video decoder using openmash
el: Αποκωδικοποίηση βίντεο κάνοντας χρήση openmash

en: Video device
el: Συσκευή βίντεο

en: Video device name
el: Όνομα συσκευής βίντεο

en: Video encoder
el: Κωδικοποιητής Video

en: Video filter
el: Φίλτρο βίντεο

en: Video filter module
el: Module φίλτρου βίντεο

en: Video filters
el: Φίλτρα video

en: Video height
el: Ύψος βίντεο

en: Video input chroma format
el: Τύπος chroma για την εισόδο βίντεο

en: Video input frame rate
el: Ρυθμός καρέ εισόδου βίντεο

en: Video output module
el: Module εξόδου βίντεο

en: Video settings
el: Ρυθμίσεις βίντεο

en: Video size
el: Μέγεθος βίντεο

en: Video snapshot format
el: Τύπος προεπισκοπήσεων βίντεο

en: Video title
el: Τίτλος βίντεο

en: Video width
el: Μήκος βίντεο

en: Video4Linux input
el: Είσοδος Video4Linux

en: Video:
el: Βίντεο:

en: View
el: Προβολή

en: Visualizations
el: Απεικονίσεις

en: Visualizer
el: Εικονοποιητής

en: Visualizer filter
el: Φίλτρο εικονοποιητή

en: Vobsub subtitles parser
el: Kατατμητής υποτίτλων Vobsub

en: Volume
el: Ένταση ήχου

en: Volume Down
el: Μείωση έντασης

en: Volume Set
el: Ορισμός Έντασης

en: Volume Up
el: Αύξηση έντασης

en: Volume down
el: Μείωση έντασης

en: Volume normalization
el: Κανονικοποίηση έντασης

en: Volume normalizer
el: Εξομαλυντής εντάσεως ήχου.

en: Volume up
el: Αύξηση έντασης

en: Volume: %d%%
el: Ένταση: %d%%

en: Vorbis audio decoder
el: Ηχητικός αποκωδικοποιητής Vorbis

en: Vorbis audio encoder
el: Ηχητικός κωδικοποιητής Vorbis

en: Wall video filter
el: Φίλτρο βίντεο wall

en: Wallpaper
el: Ταπετσαρία

en: When this is enabled, the interface is shown when you move the mouse to the edge of the screen in fullscreen mode.
el: Όταν αυτό είναι ενεργοποιημένο, η διεπαφή εμφανίζεται όταν μετακινείτε τον κερσορά σας στα άκρα της οθόνης στην περίπτωση πλήρους οθόνης.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
el: Όταν ενεργοποιηθεί, οι προτιμήσεις και/ή οι διεπαφές θα εμφανίσουν όλες τις διαθέσιμες επιλογές, συμπεριλαμβανομένων αυών που οι περισσότεροι χρήστες δεν θα πρέπει ποτέ να αγγίξουν.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
el: Όταν χρησιμοποιείται είσοδος PVR (ή μια ανορθόδοξη πηγή), θα πρέπει να το ορίστε στο 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
el: Όταν βρίσκεται σε κατάσταση ενός παραθύρου προσθέτει τα αντικείμενα στη λίστα αναπαραγωγής, ενώ συνεχίζει να αναπαράγει το τρέχον στοιχείο.

en: White
el: Λευκό

en: Width
el: Πλάτος

en: Width of the snapshot image.
el: Το πλάτος του φωτογραφικού στιγμιότυπου (snapshot)

en: Win32 waveOut extension output
el: Προέκταση εξόδου Win32 waveOut

en: Window
el: Παράθυρο

en: Window decorations
el: Διακοσμήσεις παραθύρου

en: Window properties
el: Ιδιότητες παραθύρου

en: Windows GAPI video output
el: Έξοδος βίντεο Windows GAPI

en: Windows GDI video output
el: Έξοδος βίντεο Windows GDI

en: X coordinate
el: Συντεταγμένη Χ

en: X coordinate of the encoded subtitle
el: Η συντεταγμένη Υ του κωδικοποιημένου υπότιτλου

en: X11 display
el: Οθόνη Χ11

en: X11 hardware display to use.
    By default, VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
el: Συσκευή προβολής του Χ11 που θα χρησιμοποιηθεί.
    Εξ ορισμού, το VLC θα κάνει χρήση της τιμής της μεταβλητής DISPLAY.

en: X11 hardware display to use. By default VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
el: Συσκευή προβολής Χ11 που θα χρησιμοποιηθεί. Εξ ορισμού το VLC θα χρησιμοποιήσει τη τιμή της μεταβλητής DISPLAY.

en: X11 video output
el: Έξοδος βίντεο X11

en: XML Parser (using libxml2)
el: Αναλυτής XML (χρησιμοποιεί libxml2)

en: XOSD interface
el: Διεπαφή XOSD

en: XVideo adaptor number
el: Αριθμός προσαρμογέα XVideo

en: XVideo extension video output
el: Έξοδος βίντεο επέκτασης XVideo

en: Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ

en: Y coordinate of the encoded subtitle
el: Η συντεταγμένη Υ του κωδικοποιημένου υπότιτλου

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Yes
el: Ναί

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε εντελώς την ηχητική έξοδο. Το στάδιο ηχητικής αποκωδικοποίησης δεν θα πραγματοποιηθεί, μα θα σας εξασφαλίσει ελαφρώς περισσότερη ισχύ επεξεργαστού.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε εξολοκλήρου την ηχητική έξοδο. Η αποκωδικοποίηση του σταδίου βίντεο δεν θα πραγματοποιηθεί και θα εξοικονομήσετε σε δύναμη επεξεργαστού.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
el: Μπορείτε να εξαναγκάσετε την θέση της επάνω αριστερής γωνίας του παραθύρου του βίντεο. (X τεταγμένη).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
el: Μπορείτε να εξαναγκάσετε την θέση της επάνω αριστερής γωνίας του παραθύρου του βίντεο. ( Υ τεταγμένη).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να εξαναγκάσετε το ύψος του βίντεο. Εξ ορισμού (-1) το VLC θα προσαρμοστεί ανάλογα στα χαρακτηριστικά.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να εξαναγκάσετε το μήκος του βίντεο. Εξ ορισμού (-1) το VLC θα προσαρμοστεί ανάλογα στα χαρακτηριστικά.

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
el: Μπορείτε να εξαναγκάσετε την συχνότητα της εξόδου του ήχου εδώ . Κοινές τιμές ειναι -1 (προκαθορισμένη), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
el: Μπορείτε να επιλέξετε μόνοι σας την γλώσσα για την διεπαφή σας. Η γλώσσα του συστήματος επιλέγεται αυτόματα αν το "auto" έχει καθοριστεί εδώ.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a comma separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
el: Μπορείτε να επιλέξετε "πρόσθετες διεπαφές" για το VLC. Εκείνες θα ενεργοποιηθούν στο φόντο επιπροσθέτως της προεπιλελγμένης διεπαφής. Κάντε χρήση του κόμματος για να χωρίσετε τις διεπαφές μεταξύ τους. (κοινές τιμές είναι "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
el: Μπορείτε να επιλέξετε διεπαφές ελέγχου για το VLC

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
el: Μπορείτε να επιλέξετε πιο module αντίγραφο μνήμης θέλετε να χρησιμοποιήσετε. προκαθορισμένο για το VLC είναι το ταχύτερο το οποίο και υποστηρίζεται από το harware σας.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
el: Μπορείτε να καθορίσετε την προεπιλεγμένη ένταση ήχητικής εξόδου εδώ, σε διάστημα από 0 έως και 1024.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή την επιλογή για να τοποθετήσετε τους υπότιτλους κάτω από την ταινία,αντί για πάνω. Δοκιμάστε διαφορετικές θέσεις.

en: You can zoom the video by the specified factor.
el: Μπορείτε να μεγενθύνετε το video με τον ειδικό παράγοντα.

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Zoom video
el: Μεγένθηση βίντεο

en: [0=no diseqc, 1-4=satellite number].
el: [0=όχι diseqc, 1-4=αριθμός δορυφόρου].

en: [cdda:][device][@[track]]
el: [cdda:][συσκευή][@[κομμάτι]]

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
el: [vcd:][συσκευή][@[τίτλος][,[κεφάλαιο]]]

en: all
el: όλες

en: auto
el: αυτόματο

en: bits/s
el: bit/s

en: cddax://[device-or-file][@[T]track]
el: cddax://[συσκευή-ή-αρχείο][@[T]track]

en: collapse
el: σύμπτυξη

en: default
el: εξ ορισμού

en: email address reported to CDDB server
el: διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ανακοινώθηκε στον εξυπηρετητή CDDB

en: enable
el: Ενεργοποίηση

en: expand
el: διαστολή

en: extended selection list
el: εκτεταμένη λίστα επιλογής

en: fast
el: γρήγορα

en: fixed
el: φτιάχτηκε

en: float
el: Κινητής Υποδιαστολής

en: full
el: πλήρης

en: integer
el: ακέραιος

en: kbits/s
el: kbit/s

en: key
el: κλειδί

en: main program
el: κύριο πρόγραμμα

en: mono
el: μονοφωνικό

en: no
el: όχι

en: none
el: κανένα

en: normal
el: κανονικό

en: play list
el: λίστα αναπαραγωγής

en: playlist
el: Κατάλογος αναπαραγωγής

en: print a list of available modules
el: εκτύπωση λίστας διαθέσιμων modules

en: print version information
el: Τύπωσε πληροφορίες έκδοσης

en: reset the current config to the default values
el: ανάκληση της τρέχουσας ρύθμισης στις προκαθορισμένες τιμές

en: sec.
el: δευτ.

en: selection list
el: Λίστα επιλογής

en: simple
el: απλό

en: slow
el: αργά

en: stereo
el: στερεοφωνικό

en: string
el: συμβολοσειρά

en: title
el: τίτλος

en: type
el: είδος

en: unknown type
el: άγνωστος τύπος

en: use alternate config file
el: χρησιμοποίηση εναλλακτικού αρχείου ρυθμίσεων

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
el: vcdx://[συσκευή-ή-αρχείο][@{P,S,T}num]

en: video
el: βίντεο

en: yes
el: ναι

en: yes: %@ @ %@ kb/s
el: ναι: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@ secs
el: ναι: από %@ σε %@ δευτ
