vlc - en to ar translation catalogue (3396 entries)

en: 
    (WinCE interface)
ar: 
    (واجهة WinCE)

en: 
    Do you want to download it?
ar: 
    أتريد تنزيله؟

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ar: 
    vlc-help.txt محتوى محوّل إلى الملف.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ar: 
    ... إضغط على دخول للمواصلة

en:  (default disabled)
ar: (تعطيل الوضع الإفتراضي)

en:  (default enabled)
ar: (المبدئي مُمكّن)

en:  - Empty -
ar:  -فارغ-

en:  Apply
ar:  تطبيق

en:  Browse
ar:  استعرض

en:  Cancel
ar:  ألغِ

en:  Chapter  : %d/%d
ar:  الفصل  : %d/%d

en:  Clear
ar:  امسح

en:  Help
ar:  ساعد

en:  Information
ar:  معلومات

en:  Logs
ar:  سجلات

en:  Playlist (By category)
ar:  قائمة التشغيل (حسب التصنيف)

en:  Playlist (Manually added)
ar:  قائمة التشغيل (مُضافة يدويًا)

en:  Save
ar:  احفظ

en:  Volume   : %i%%
ar:  الصوت   : %i%%

en:  days
ar:  أيام

en:  ms
ar:  مث

en:  px
ar:  بك

en: "%s" is no audio encoder.
ar: ."%s" لا يوجد كاشف رموز سمعي

en: "%s" is no video encoder.
ar: ."%s" لا يوجد كاشف رموز للفديو

en: "Color detection" effect. The whole image will be turned to black and white, except the parts that are of the color that you select in the settings.
ar: مُؤَثِر"كشف اللون ". الصورة  بكاملها سوف تتحول الى ابيض واسود ، باستثناء الاجزاء التي لها ألوان قد تم اختيارها .

en: "Edge detection" video distortion effect.
    Try changing the various settings for different effects
ar: .كشف الحافة" مُؤثر الفيديو التحريف"
    محاولة تغيير مختلف البيئات المختلفة للآثار

en: "Rating" to put in ASF comments.
ar: .ASFالتقدير " ليوضع في التعليقات"

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ar: من 0 الى 255.افتراضاً 120 للزرقاءf    (في القيم YUV )  مفتاح اللون   للشاشه الزرقاء   "U"

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ar: "في " قيمة لشاشة زرقاء اللون الاساسية (YUV القيم). من 0 الى 255. التقصير الى 90 الزرقاء.

en: "Water surface" video distortion effect
ar: "المياه السطحية" أثر تشويه الفديو

en: "Waves" video distortion effect
ar: اضافة تأثيرات التشويه

en: %s (Encoded Output)
ar: %s  (خرج مشفر)

en: %s: illegal option -- %c
ar: %s: خيار محظور -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ar: %s: خيار غير صالح -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ar: %s: لا يسمح المعامل `%c%s' خيار

en: %s: option `%s' is ambiguous
ar: %s: مبهم `%s'  خيار

en: %s: option `%s' requires an argument
ar: %s:  يتطلب معامل `%s'   خيار

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ar: %s: لا يسمح المعامل `--%s' خيار

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ar: %s: خيار `-W %s' لا يسمح معامل

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ar: %s: خيار `-W %s' مبهم

en: %s: option requires an argument -- %c
ar: %s: الخيار يتطلب معامل -- %c

en: &About
ar: &عن

en: &Advanced Controls
ar: تحكمات مت&قدمة

en: &Advanced Open...
ar: خيارات متقدمة...

en: &Aspect Ratio
ar: ن&سبة الأبعاد

en: &Audio
ar: &صوت

en: &Bookmarks
ar: ال&علامات

en: &Cancel
ar: أل&غِ

en: &Chapter
ar: الف&صل

en: &Clear
ar: ام&سح

en: &Close
ar: أغ&لق

en: &Codec Details
ar: تفاصيل التر&ميز

en: &Codec Information
ar: معلومات ال&ترميز

en: &Convert
ar: &حوّل

en: &Convert / Save
ar: &حوّل/احفظ

en: &Crop
ar: اقت&صاص

en: &Disc
ar: &قرص

en: &Effects and Filters
ar: المؤ&ثرات والمُرشّحات

en: &Extra Metadata
ar: بيانات فوقية إ&ضافية

en: &Faster
ar: أس&رع

en: &File
ar: &ملف

en: &Fullscreen
ar: م&لء الشاشة

en: &Fullscreen Interface
ar: واجهة ملء ال&شاشة

en: &General
ar: &عام

en: &Go
ar: ا&ذهب

en: &Help
ar: م&ساعدة

en: &Help...
ar: م&ساعدة...

en: &Jump Forward
ar: اق&فز أمامًا

en: &Media
ar: و&سائط

en: &Messages
ar: ال&رسائل

en: &Navigation
ar: تص&فّح

en: &Network
ar: &شبكة

en: &Open File...
ar: اف&تح ملفًا...

en: &Open Media
ar: اف&تح وسيطًا

en: &Play
ar: ش&غّل

en: &Playback
ar: تش&غيل

en: &Preferences
ar: التف&ضيلات

en: &Program
ar: &برنامج

en: &Quit
ar: &غادر

en: &Recent Media
ar: الوسائط ال&حديثة

en: &Reset Preferences
ar: أ&عد ضبط التفضيلات

en: &Save
ar: ا&حفظ

en: &Save Metadata
ar: ا&حفظ البيانات الفوقية

en: &Save as...
ar: ا&حفظ كـ...

en: &Search:
ar: ابح&ث:

en: &Select
ar: ا&ختر

en: &Services Discovery
ar: مست&كشف الخدمات

en: &Start
ar: اب&بدأ

en: &Statistics
ar: إح&صائيات

en: &Stop
ar: أو&قف

en: &Stream
ar: &دفّق

en: &Streaming...
ar: تد&فق...

en: &Subtitles Track
ar: مقطوعة التر&جمة

en: &Tools
ar: أ&دوات

en: &Track Synchronization
ar: مزامنة الم&قطوعة

en: &Update
ar: ح&دّث

en: &VLM Configuration
ar: ضبط &VLM

en: &Video
ar: &فيديو

en: &Visualizations
ar: مؤ&ثرات بصرية

en: &Yes
ar: &نعم

en: &Zoom
ar: &قرّب

en: (Super) Video CD
ar: اسطوانة صوتية (فائقة)

en: (c) 1996-2004 the the VideoLAN team team
ar: (c) 1996-2006- فريق  فريق فيديولان

en: (no item is being played)
ar: (لا بُنْدْ  يُشغَل)

en: ) is available.
ar: ) متوفرة.

en: +----[ Remote control commands ]
ar: +----[ اوامر جهاز التحكم عن بعد ]

en: +----[ end of help ]
ar: +----[نهاية المساعدة]

en: ---  DVD Menu
ar: ---  DVD قائمة

en: ----- Title
ar: ----- العنوان

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ar: .من 0 إلى 51 .VBR نوعية المرور على اساس

en: 100%
ar:  % 100

en: 1:1 Original
ar: 1:1 الأصلي

en: 1:2 Half
ar: 1:2 النصف

en: 1:4 Quarter
ar: 1:4 الربع

en: 1:File
ar: 1:الملف

en: 2 Front 2 Rear
ar:  إلى الأمام 2 إلى  الخلف2

en: 2 Pass
ar: ممر 2

en: 200%
ar: %200

en: 22 kHz tone
ar: kHz الإشارة في 22

en: 2:1 Double
ar: 2:1 مزدوج

en: 3 Front 2 Rear
ar: 3 إلى الأمام؛ 2 إلى  الخلف

en: 3D Now! memcpy
ar: memcpy! الآن 3D

en: 50%
ar: % 50

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
ar: <html dir="rtl"><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>مرحبًا بكم في مساعدة مشغل الوسائط VCL</h2><h3>التوثيق</h3><p>يمكن أن تجد توثيق VLC على موقع <a href="http://wiki.videolan.org">ويكي</a> VideoLAN.</p><p>إذا كنت حديث العهد بمشغل الوسائط VLC، فمن فضلك اقرأ<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>مقدمة إلى مشغل الوسائط VLC</em></a>.</p><p>سوف تجد معلومات عن كيفية استخدام المشغل في: مستند <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>كيفية تشغيل الملفات مع مشغل الوسائط VLC </em></a>".</p><p>ينبغي أن تجد معلومات مفيدة عن عمليات الحفظ والتحويل وتغيير الترميز والترميز والخلط والتدفق في <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">توثيق التدفق</a>.</p><p>إذا كنت في ريبة من المصطلحات، فاستشر <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">قاعدة معارفنا</a>.</p><p>لفهم اختصارات لوحة المفاتيح، اقرأ صفحة <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">اختصارات</a>.</p><h3>المساعدة</h3><p>قبل أن تسأل أي سؤال، من فضلك راجع <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">الأسئلة المتكررة</a>.</p><p>يمكن بعد ذلك أن تتلقى (وأن تقدم) المساعدة في <a href="http://forum.videolan.org">المنتديات</a> أو <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">القائمة البريدية</a> أو قناة الحوار (<em>#videolan</em> على irc.freenode.net).</p><h3>المساهمة في المشروع</h3><p>تستطيع مساعدة مشروع VideoLAN بمنح بعض الوقت في مساعدة المجتمع أو في تصميم الواجهات أو في ترجمة التوثيق أو في التجربة أو في البرمجة. تستطيع أيضًا منح التبرعات المالية والمادية لمساعدتنا. وطبعًا تستطيع <b>الترويج</b> مشغل الوسائط VLC .</p></body></html>

en: <p>The <i>VideoLAN Team</i> doesn't like when an application goes online without authorization.</p>
     <p><i>VLC media player</i> can retreive limited information from the Internet in order to get CD covers or to check for available updates.</p>
    <p><i>VLC media player</i> <b>DOES NOT</b> send or collect <b>ANY</b> information, even anonymously, about your usage.</p>
    <p>Therefore please select from the following options, the default being almost no access to the web.</p>
ar: <p>لا يحب <i>فريق VideoLAN</i> أن يتصل التطبيق بالإنترنت بدون اذن.</p>
     <p>يمكن ل<i>مشغل الوسائط VLC</i> جلب معلومات محدودة من الإنترنت للحصول على أغلفة الاسطوانة أو للاتماس التحديثات.</p>
    <p><b>لا يرسل ولا يجمع</b> <i>مشغل الوسائط VLC</i> <b>أي</b> معلومات، ولا حتى بشكل مجهول عن استخدامك.</p>
    <p>ولذلك اختر رجاءً من الخيارات التالية، وسوف يكون الخيار المبدئي أقرب ما يكون إلى انعدام الوصول إلى الوِب.</p>

en: A directory where to save the files has to be selected.
ar: موقع الدليل لحفظ الملفات المختارة.

en: A file where to save the stream has to be selected.
ar: الملف الذي سيحفظ السيل قد يتم اختياره

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ar: .(سلم التقسيم إلى كميّات صغيرة ثابت للترميز (القيم المقبولة من0.01 إلى 255.0

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
ar: ترميز الصوت الحر مكرسه لضغط الصوت (يمكن استخدامها مع ogg)

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum.
ar: .الآثار الحالية : افتراضي,نطاق ,طيف .n/قائمة التأثيرالمرءيه ,مفصول من طرف الفواصل

en: A new version of VLC(
ar: النسخة الجديدة من VCL (

en: A single administration password is used to protect this interface. The default value is "admin".
ar: .كلمة المرور الإدارية هي الوحيدة التي تستعمل لحماية الواجهة. القيمة الافتراضية هي "اداري"

en: A valid destination has to be selected Enter either a Unicast-IP or a Multicast-IP.
    
    If you don't know what this means, have a look at the VLC Streaming HOWTO and the help texts in this window.
ar: صحيح ان المقصد يختار اما الدخول unicas-IP او   Multicast-IP 
    
    إذا كنتم لا تعرفون ما يعنيه هذا ، نظرة على مسارات  VLC  HOWTO تساعد هذه نوافذ النصوص .

en: A/52 audio packetizer
ar: A/52 المحزَّم السمعي

en: A/52 dynamic range compression
ar: ضغط ديناميكي A/52

en: A/52 over S/PDIF
ar: S/PDIFعلى A/52

en: A/52 parser
ar: محلَل A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ar: (libfaad2 مستعملاً ) AAC  كاشف الرموز السمعي

en: AAC extension
ar: الإمتداد  AAC

en: ADPCM audio decoder
ar: ADPCM كاشف الرموز السمعي

en: ALSA Device Name
ar: إسم الجهاز ALSA

en: ALSA audio output
ar: خرج سمعي ALSA

en: AM Tuner mode
ar: AM نمط المستقبِل

en: AM radio
ar: AM  راديو

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
ar: مشغل الوسائط VLC

en: ASCII Art
ar: ASCII فن

en: ASCII-art video output
ar: ناتج الفيديو ASCII-art

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ar: التقصير 4096 بايت ASF حجم الحزمة

en: ASX playlist import
ar: استيراد قائمة التشغيل ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي ATSC A/52 (AC-3)

en: AVI Index
ar: AVI الفهرس

en: About
ar: عن

en: About VLC media player
ar: عن مشغل الوسائط VLC

en: About the video filters
ar: عن مُرشحات الفيديو

en: Above the Video
ar: فوق الفيديو

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ar: .stdin المقبس بدلا من   UNIX تقبل الاوامر اكثر من

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ar: .تقبل الاوامر اكثر من المقبس بدلا من ستدين. يمكنك ان تضع عنوان ومدخل الواجهة ستكون ملزمة لها

en: Access control list (equivalent to .hosts) file path, which will limit the range of IPs entitled to log into the internal HTTP server.
ar: .الداخلي IP  المسموح لها بإستعمال الخادم  HTTP إسم الملف لقائمة التحكم للوصول(يكافئ ملف. المضيّفون) الذي يسمح بتحديد العناوين

en: Access module
ar:  اذن الوصول

en: Access modules
ar: وحدات الوصول

en: Access output
ar: ناتج الوصول

en: Access output module
ar: وحدة الخرْج

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ar: . الوصول إلى وحدات الإخروج التي تراقب الطرق التدفق المتبادلة التي أرسلت. هذا الوضع يسمح لك دائما باستعمال طريقة محددة للوصول للمخرج. ربما لا ينبغي لك أن تفعل هذا
    .يمكنك أيضا تحديد الموسطات الافتراضية للوصول للمخرج

en: Access unit delimiters
ar: وصول وحدة علامات البداية او النهاية

en: Access:
ar: :دخول

en: Account that will be used for the connection.
ar: الحساب الذي سيستخدم للاتصال.

en: Acid
ar: حمض

en: Acid jazz
ar: jazz الحمض

en: Acid punk
ar: punk الحمض

en: Act as master
ar: العمل كسيّد

en: Action
ar: الإجراء

en: Activate
ar: نشّط

en: Activate update notifier
ar: نشّط مُشعر التحديث

en: Active windows
ar: النوافذ النشطه

en: Adapter card to tune
ar: بطاقة لتكييف الإعدادات

en: Adapter cards have a device file in directory named /dev/dvb/adapter[n] with n>=0.
ar: .dev/dvb/adapter[n] with n>=0 /  للبطاقات إسم جهاز في الدليل

en: Adaptive B-frame decision
ar: B إستعمال تكيفي لإطارات

en: Adaptive spatial transform size
ar:  حجم التحويل المكيف الملائم

en: Add
ar: أضف

en: Add Folder to Playlist
ar: إضافة حافظه لقائمة التشغيل

en: Add Input
ar: أضف دخلًا

en: Add Interface
ar: أضف واجهة

en: Add Node
ar: أضف عقدة

en: Add Subtitles to transcoded video
ar: transcoded   يضاف العناوين الفرعية الى  الفيديو

en: Add WAVE header
ar: أضف ترويسة WAVE

en: Add a subtitles file
ar: يضيف ملفات ترجمة

en: Add controls to the video window
ar: أضف متحكمات إلى نافذة الفيديو

en: Add directory...
ar: أضف دليلًا...

en: Add file...
ar: أضف ملفًا...

en: Add logo
ar: أضف شعارًا

en: Add text
ar: أضف نصًا

en: Add to Playlist
ar: أضف إلى قائمة التشغيل

en: Add to media library
ar: يضيف إلى مكتبة الوسائط

en: Add to playlist
ar: أضف إلى قائمة التشغيل

en: Add...
ar: أضف...

en: Additional debug
ar: تنقيح إضافي

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ar: الواجهات الإضافية المطلقة من الخدمة. هذا يجب أن يحدّد عند التثبيت حتّى تكون الخدمة مشكّلة بشكل صحيح. إستعمل قائمة وحدات منفصلة بفواصل(القيم المعتادة: logger، sap، rc، http)

en: Additional streaming options
ar: خيارات انسياب  إضافية

en: Additional transcode options
ar: خيارات إضافيةلرمز عابر

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ar: .إضافة او طرح البكسل على قمة العرض

en: Address
ar: عنوان

en: Address and port the HTTP interface will listen on. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want the HTTP interface to be available only on the local machine, enter 127.0.0.1
ar: .(0.0.0.0)  المستمع إليها. فرضًا الى كل وصلات الشبكة   HTTP  عنوان و مدخل الواجهة
    .(127.0.0.1)بالظهور إلاَّ على الآلة المحلية ادخل  HTTP إذا أردتم لواجهة

en: Address of the CDDB server to use.
ar: عنوان خادوم CDDB المطلوب استخدامه.

en: Address of the computer to stream to.
ar: عنوان الحاسوب الى  تيار الى

en: Address:
ar: :عنوان

en: Adds available subtitles directly to the video. These cannot be disabled by the receiving user as they become part of the image.
ar: وتضيف العناوين الفرعية المتاحة مباشرة على اشرطه فيديو.ولا يمكن إعاقتها من طرف متلقي المستعمل إذ أنها تصبح جزأ من الصورة.

en: Adds motion blurring to the image
ar: إضافة تأثير  الظبابية للصورة

en: Adjust Image
ar: تعديل الصورة

en: Adjust VLC priority
ar: VLC التحكم بأولوية

en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced Buttons
ar: أزرار متقدمة

en: Advanced Open File...
ar: فتح ملف متقدم...

en: Advanced Options
ar: خيارت متقدمة

en: Advanced Widget toolbar:
ar: شريط أدوات الودجات المتقدمة:

en: Advanced open...
ar: فتح متقدم

en: Advanced options
ar: خيارت متقدمة

en: Advanced options...
ar: خيارات متقدمة...

en: Advanced settings
ar: خيارات متقدمة

en: Advertise the stream with the Bonjour protocol.
ar: .Bonjour أعلن التدفق عن طريق بروتوكول

en: Advertise with Bonjour
ar: Bonjour  يعلن ب

en: Album
ar: الألبوم

en: Album art policy
ar: art policy ألبوم

en: Alignment:
ar: المحاذاة:

en: All
ar: الكل

en: All Files
ar: كل الملفات

en: Allow only one running instance
ar: لا تسمح إلا بإقتراح واحد

en: Allow only one running instance when started from file.
ar: .لا تسمح إلا بإقتراح واحد عندما ينطلق  من ملف

en: Allow real-time priority
ar: إستعمل أولوية الفوري

en: Allow the volume to be set to 400%
ar: اسمح بضبط الصوت إلى 400%

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ar: .( يسمح الفرق في متوسط معدل البت  (في كيلوبايت / ثا

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ar:  بأنواع أخرى من الوسائط VLC تكون مجدية، مثل ربط   VLC لا تسمح بتنفيذ إلا في حالة واحدة ل 
     عند كل نقر-مضاعف  على ملف للمستكشف. VLC  وعدم رغبتكم في أن تفتح حالة أخرى  ل 
     هذا الخياريسمح لكم بلعب الملف مع الحالة الحالية  أو وضعه في الأخير

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
ar: .  لتستخدم إشارات للتنبؤ أطر اخرى. B- تسمح الأطر
      يبقى  الوسط من +2 
    .متتالية فاطر مرجعيه ، والمخزن الاطار المناسب

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ar: .pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]) يسمح للمستخدم بتحديد اضافي التحديث

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
ar: .macroblock يسمح كل 16*8  او 16*8 التقسيم على نحو مستقل في اختيار الاطار المرجعي ، في مقابل واحد فقط لكل المرجع

en: Allows you to modify the password that will be used for the connection.
ar: يسمح لك تغيير كلمة المرور اذا كان سوف يستعمل للاتصال

en: Allows you to modify the user name that will be used for authenticating the connection.
ar: يسمح لك تغيير إسم المستخدم اذا كان سوف يستعمل لتوثيق الاتصال

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « حقوق الطبع » للدخل

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « تاريخ» للدخل

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « وصف» للدخل

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  « نوع» للدخل

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  «عنوان» للدخل

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ar: .للدخل« url» يسمح بتحديد

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  «فنان» للدخل

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ar: .يسمح بتحديد  «مؤلّف» للدخل

en: Alsa audio capture input
ar: دخل التقاط الصوت Alsa

en: Alternate fullscreen method
ar: بدّل أسلوب ملء الشاشة

en: Alternative
ar: بديل

en: Alternative rock
ar: الصخرة البديلة

en: Alternatively, you can build an MRL using one of the following predefined targets:
ar: بدلا من ذلك، يمكنك بناء MRL مستخدما واحد من الإتجاهات المعرفة مسبقا التالية :

en: AltiVec conversions from
ar: AltiVec  التحويلات من

en: Always &On Top
ar: دائما &في المقدمة

en: Always fix
ar: أصلح دائمًا

en: Always on top
ar: دائما في المقدمة

en: Always place the video window on top of other windows.
ar: .وضع نافذة الفيديو دائما في مقدمة النوافذ الأخرى

en: Always visible
ar: ظاهر دائمًا

en: Always write to the same file
ar: اكتب دائما الى نفس الملف

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ar: .اكتب دائما الى نفس الملف وبدلا من انشاء ملف لكل صورة. وفي هذه الحاله ، فإن العدد ليس هو تذييل لإسم الملف

en: Ambient
ar: مكتنف

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
ar: المبلغ الذي الحجم الصورة قبل ارساله إلى داخلية فتحCV  مرشح

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ar: .حجم الحركة المطلوبة لفتة الفار المطلوب تسجيلها

en: Amplification
ar: توسيع

en: Angle
ar: الزاوية

en: Angle in degrees
ar: الزاوية بالدرجات

en: Angle in degrees (0 to 359)
ar: ( الزاويه بالدرجات (0 الى 359

en: Announce Channel:
ar: : أعلن قناة

en: Announce this session with SAP.
ar:  أعلن هذه الدورة مع SAP.

en: Antenna
ar: الهوائي

en: Antenna lnb_lof1 (kHz)
ar: (KHz) للقرن lnb_lof1

en: Antenna lnb_lof2 (kHz)
ar: (KHz) للقرن lnb_lof2

en: Antenna lnb_slof (kHz)
ar: (KHz) للقرن lnb_slof

en: Append
ar: ألحق

en: Append to existing file
ar: ألحق إلى الملف الموجود

en: Append to file
ar: ألحق إلى الملف

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ar: أكتب في نهاية الملف عوض تغييره.

en: Application
ar: تطبيق

en: Apply
ar: طبّق

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ar: (تطبق اى تأخير على كل من العناوين الفرعية( في 1/10 ثا ،مثلا 100 يعني  10  ثا

en: Apply cartoon effect
ar: طبّق تأثير الكرتون

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ar: تنطبق الكرتون. ومن لا يستخدمها إلا  "gradient" and "edge".

en: Aqua
ar: مائي

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
ar: أمتأكد من أنك تريد إعادة ضبط تفضيلات مشغل الوسائط VLC؟

en: Area
ar: المنطقة

en: Artist
ar: الفنان

en: Artist metadata
ar: بايانات الفنان الفوقية

en: Artwork URL
ar: مسار العمل الفني

en: As soon as track is added
ar: عندما تضاف المقطوعة

en: Ask
ar: اسأل‎

en: Aspect ratio
ar: نسبة الأبعاد

en: Aspect ratio (4:3, 16:9).
ar: نسبة الأبعاد (4:3، 16:9).

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
ar: نسبة الأبعاد (4:3، 16:9). يفترض أن يكون المبدأ بكسلًا مربعًا.

en: Aspect ratio of the image file (4:3, 16:9). Default is square pixels.
ar: نسبة أبعاد ملف الصورة (4:3، 16:9). المبدئي بكسل مربع.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ar: الجانب نسبة الفرد عروض بناء الجدار.

en: Aspect ratio: %s
ar: نسبة الأبعاد: %s

en: Aspect-ratio
ar: معدل الترميز

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ar: ( تكليف ثابت  I.D الشبكة   (لجدول SDT

en: Assign a fixed PID to the PMT
ar: PMT ا لى PID تكليف ثابت

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ar: SPU ا لى PID تكليف ثابت

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ar: .  ا لى جدول السمعيه  PID تكليف ثابت

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ar: تكليف ثابت pid الى تيار فيديو. في PCR pid تلقائيا الفيديو.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ar:  .ا لى هوية تيار النقل   PID تكليف ثابت

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ar: تخصيص عدد لبرنامج لكل PMT . ويتطلب هذا  "مجموعة PID إلى  IDمن  ES  " لتمكينها.

en: Attenuation
ar: تخفيف

en: Attenuation, begin (in %)
ar: (% تخفيف ,بداية (في

en: Attenuation, end (in %)
ar: (% تخفيف ,انهاء (في

en: Attenuation, middle (in %)
ar: (% تخفيف ,منتصف  (في

en: Audio
ar: الصوت

en: Audio &Channels
ar: ال&قنوات الصوتية

en: Audio &Device
ar: الأجه&زة الصوتية

en: Audio &Track
ar: المق&طوعة الصوتية

en: Audio Bitrate :
ar: :السمعيه قليلا المعدل

en: Audio CD
ar: اسطوانة صوتية

en: Audio CD - Track %02i
ar: اسطوانة صوتية - المقطوعة %02i

en: Audio CD device
ar: جهاز الاسطوانة الصوتية

en: Audio CD input
ar: دخل الاسطوانة الصوتية

en: Audio Channel
ar: القنوات السمعيّة

en: Audio Channel to use, if there are several audio inputs.
ar: .قناة السمعي للإستعمال، إذا وجدت عدة قنوات سمعي

en: Audio Channels
ar: قنوات الصوت

en: Audio Codec:
ar: :ترميز الصوتي

en: Audio Compact Disc
ar: قرص مدمج سمعي

en: Audio Device
ar: جهاز الصوت

en: Audio Effects
ar: مؤثرات الصوت

en: Audio PID
ar: PID  سمعي

en: Audio Track
ar: مقطوعة الصوت

en: Audio and Subtitles
ar: الصوت والترجمات

en: Audio bitmask
ar: قناع البت السمعي

en: Audio bitrate
ar: معدل السمعيه قليلا

en: Audio channels
ar: القنوات السمعيه

en: Audio codec
ar: كوديك الصوت

en: Audio codecs
ar: مُرَمِزْ  الصوت

en: Audio delay %i ms
ar: مدّة الصوت
     %i  ملي ثا

en: Audio delay down
ar: تأخير الصوت

en: Audio delay up
ar: تقديم الصوت

en: Audio desynchronization compensation
ar: تعويض فك التزامن السمعي

en: Audio device name
ar: اسم جهاز الصوت

en: Audio encoder
ar: التشفير  السمعي

en: Audio filter
ar: مُرشَحات  الصوت

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
ar: A/52->S/PDIF مُرشح  الصوت المغلف

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
ar: DTS->S/PDIF مُرشح  الصوت المغلف

en: Audio filter for PCM format conversion
ar: PCM مرشح سمعي لتحويل الصيغ

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ar: مُرشح  الصوت لآخذ العينات بالزيادة  في النطاق المختصر

en: Audio filter for linear interpolation resampling
ar: مُرشح  الصوت لآخذ العينات بالزيادة الخطية

en: Audio filter for simple channel mixing
ar: مرشح سمعي لمخلط القنوات البسيطة

en: Audio filter for stereo to mono conversion
ar: مُرشح سمعي للتحويل إلى الصيغة الأحادية

en: Audio filter for trivial channel mixing
ar: مرشح سمعي لمخلط القنوات البديهية

en: Audio filter for trivial resampling
ar: مُرشح   آخذ العيّنات  البديهي

en: Audio filter for ugly resampling
ar:  مُرشح   آخذ العيّنات الأساسي

en: Audio filtering failed
ar:  فشل مُرشَحات الصوت

en: Audio filters
ar: مُرشحات الصوت

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ar: تستخدم المُرشّحات الصوتية لتنفيذ الدفق الصوتي.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You must enter a comma-separated list of filters.
ar: .مُرَشِح الصوت سوف يطبق على الجداول السمعيه (بعد التحويل المُرَشِح تطبق). يجب عليك الدخول فاصلة منفصلة قائمة المُرشَحات

en: Audio input
ar: دخل الاسطوانة الصوتية

en: Audio input pin
ar: دبوس الإدخال السمعي

en: Audio language
ar: لغة الصوت

en: Audio output URL
ar:  الانتاج سمعي    URL

en: Audio output access method
ar: طريقة الوصول لمخرجات الصوت

en: Audio output channels mode
ar: نمط قنوات الخرج السمعي

en: Audio output failed
ar: فشل اخراج الصوت

en: Audio output frequency (Hz)
ar: تردد الخرج السمعي (Hz)

en: Audio output module
ar: وحدة اخراج الصوت

en: Audio output muxer
ar: الانتاج السمعى muxer

en: Audio output pin
ar: دبوس الإخراج السمعي

en: Audio output saved volume
ar: الشدة المنقذة للخرج السمعي

en: Audio output volume step
ar: لا تعديل لشدة صوت

en: Audio port
ar: ميناء السمعي

en: Audio sample rate
ar: معدل العينه السمعيه

en: Audio settings
ar: إعدادات الصوت

en: Audio track
ar: مقطع الصوت

en: Audio track ID
ar: هوية مقطوعة الصوت

en: Audio track: %s
ar: %s : مقطع الصوت

en: Audio visualizations
ar: مؤثرات بصرية للصوت

en: Audio visualizations
ar: مشاهدة  السمعي

en: Audio volume (0-65535).
ar: .(شدة السمعي(0 - 65535

en: Audio/Video
ar: صوت/فيديو

en: Audio:
ar: الصوت:

en: Augment contrast between contours.
ar: زيادة التباين بين الحواف.

en: Author
ar: المؤلف

en: Author metadata
ar: المؤلف

en: Author to put in ASF comments.
ar: .ASF المؤلف ليوضع في التعليقات

en: Authors
ar: المؤلفون

en: Authors: the VideoLAN Team, http://www.videolan.org/team/
ar: البلاغ : فريق VideoLAN , http://www.videolan.org/team/

en: Auto
ar: تلقائي

en: Auto Connection
ar: اتصال تلقائي

en: Auto re-connect
ar: إعادة الاتصال تلقائيًا

en: Auto start
ar: التشغيل التلقائي

en: Auto-playback of new items
ar: الإعادة آلية لبنود جديدة

en: Autodetect subtitle files
ar: اكتشف ملقات الترجمة تلقائيًا

en: Automatic
ar: آلي

en: Automatic cropping
ar: قطع تلقائي

en: Automatically add/delete input streams
ar: أضف/أزل تدفقات الدخل تلقائيًا

en: Automatically check for updates
ar: التمس تحديثات تلقائيًا

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ar: صِل منافذ دخل VLC بمنافذ الخرج المتوفرة تلقائيًا.

en: Automatically connect to writable clients
ar: اتصل بعملاء قادرين على الكتابة تلقائيًا

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ar: اكتشف ملف الترجمة تلقائيًا إذا لم يُحدّد اسم ملف الترجمة (بناءً على اسم ملف الفيلم).

en: Automatically detect black borders and crop them.
ar: اكتشف الحدود السوداء واقطعها تلقائيًا.

en: Automatically play a file when selected in the file selection list
ar: شغّل الملف تلقائيًا عند اختياره في قائمة اختيار الملفات

en: Automatically preparse files
ar: حضّر الملفات تلقائيًا

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
ar: حضّر الملفات المُضافة إلى قائمة التشغيل (باسترجاع بعض البيانات الفوقية) تلقائيًا.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ar: في حالة إنقطاع الإتصال المفاجئ، حاول إعادة الإتصال.

en: Autoplay selected file
ar: شغّل الملفات المُحدّدة تلقائيًا

en: Average bitrate tolerance
ar: متوسط الإستجابة على معدل البت

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ar: .(متوسط مدة اقصاها المحلية معدل البت (في كيلوبايت

en: B Frames
ar: الإطارات B

en: B-frames between I and P
ar: P و I بين B  الإطارات

en: B4S playlist import
ar: استيراد قائمة تشغيل B4S

en: Back
ar: السابق

en: Background
ar: خلفية

en: Background aspect ratio
ar: نسبة أبعاد الخلفية

en: Band separator
ar: فاصل الحزمة

en: Bands gain
ar: مكسب النطاقات

en: Base pixel radius
ar: قاعدة قطرها بكسل

en: Basic
ar: أساسي

en: Bass
ar: البأس

en: Be quiet
ar: كن هادئا

en: BeOS standard API interface
ar: BeOS وصله المعيار  API

en: Beware this will reset the VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
ar: حذار هذاإعادة  لاعب في VLCوسائط التشغيل. 
     هل انت متأكد من انك تريد الاستمرار؟

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
ar: .B-اطر القيم السلبيه تسبب اقل  أطر,B-لقيم الايجابية سبب العديد من الأطر ,B-الانحياز الى خيار استخدام أطر

en: Bicubic (good quality)
ar: (ثنائي مكعب (جودة عالية

en: Big Button
ar: زر كبير

en: Bilinear
ar: ثنائية

en: Bitmask that will get used by the audio part of the card.
ar: .هذا الخيار يسمح بتعديل أقنعة البيتات التي ستستعمل من الجزء السمعي للبطاقة

en: Bitrate
ar: معدل البت

en: Bitrate (kb/s)
ar: (نسبة بايت (كلوبايت/ثا

en: Bitrate Tolerance:
ar: :التحمّل قليلا نسبة

en: Bitrate information of the transcoded stream.
ar: transcoded    للتيار   Bitrate معلومات

en: Bitrate mode to use (VBR or CBR).
ar: .نمط معدل البت المستعمل لاحقا(للمتغير،للثابت

en: Bitrate peak
ar:  معدل البت في القمّة

en: Bitrate to use (-1 for default).
ar: .(معدل البت المستعمل(- 1 للتلقائي

en: Bits per sample
ar: بِت لكلّ عيّنة

en: Black
ar: أسود

en: Black Crush for Blue
ar: سحق أسود  للأزرق

en: Black Crush for Green
ar: الاخضر  سحق أسود

en: Black Crush for Red
ar: الاخضر  سحق أسود

en: Black Level for Blue
ar: المستوى أسود  لأزرق

en: Black Level for Green
ar: المستوى أسود  لاخضر

en: Black Level for Red
ar: المستوى أسود  لأحمر

en: Black screens in fullscreen
ar: الشاشه سوداء في كامل شاشة

en: Blend
ar: مزج

en: Blue
ar: أزرق

en: Blues
ar: كآبة

en: Bluescreen
ar: الشاشه الزرقاء

en: Bluescreen U tolerance
ar: للشاشه الزرقاء   U التحمّل

en: Bluescreen U value
ar:  للشاشه الزرقاء   U القيمه

en: Bluescreen V tolerance
ar: للشاشه الزرقاء   V التحمّل

en: Bluescreen V value
ar: للشاشه الزرقاء   V القيمه

en: Blur
ar: ضبابية

en: Blur factor (1-127)
ar:  (1-127) عامل الضبابيه

en: Bob
ar: تمايل

en: Bonjour services
ar: الخدمات صباح الخير

en: Bookmark
ar: إضافة للمفضلة

en: Bookmark %i
ar: مفضلة %i

en: Bookmarks
ar: قوائم العناوين

en: Bookmarks list for a stream
ar: قائمة الشّرائط للتدفق

en: Border height
ar: ارتفاع حدود

en: Border masking
ar: إخفاء الحدود

en: Border width
ar: عرض الحدود

en: Bottom
ar: أسفل

en: Bottom-Left
ar: أسفل يسار

en: Bottom-Right
ar: أسفل يمين

en: Bridge
ar: جسر

en: Bridge in
ar: جسرا الى

en: Bridge out
ar: خارج  جسرا

en: Bridge stream output
ar: جسر جدول الانتاج

en: Brightness
ar: الإضاءة

en: Brightness of the video input.
ar: .سطوع الصورة

en: Brightness threshold
ar: .عتبة الوهج

en: Bring All to Front
ar: اظهار الجميع في المقدمة

en: Broadcast:
ar: بث:

en: Browse
ar: استعرض

en: Browse...
ar: استعرض...

en: Budget mode
ar: نمط  « budget »

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ar:  تمكين نمط الهدوء لن تأتي قيادة هذا الاطار       ,box   قيادة  DOS   بالافتراض   ولا نافذة  الفيديو مفتوحة    VLC  لكن يمكن ايضا ان تكون جميلة مزعج عندما تريد ان توقف   الواجهة الإفتراضية

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ar: .مربع القيادة  DOS سيبدأ  rc إفتراضًا مساعد الواجهة 
    والفيديو اي نافذة مفتوحة  VLC تمكين اسلوب هادئ لن يجلب قيادة هذا الاطار لكن يمكن ايضا جميلة مزعج عندما تريدون وقف

en: By default, all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
ar: .إفتراضًا ، جميع قنوات المُستقبلة ستكون محفوظة،  يمكنك  تقليص عدد القنوات هنا

en: Bytes
ar: بايتات

en: C module that does nothing
ar:   وحده لا شيء C

en: C&lear
ar: ام&سح

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
ar:  CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding).
    .بقليل يبطئ تشفير وفك ، ولكن يجب انقاذ 10 الى 15 ٪ معدل البت

en: CAPMT System ID
ar: CAPMT نظام  ID

en: CBR encoding
ar: الترميز CBR

en: CD reading failed
ar: CD فشل قراءة

en: CDDB Server
ar: خادوم CDDB

en: CDDB Server port to use.
ar: منفذ خادوم CDDB المطلوب استخدامه.

en: CDDB port
ar: منفذ CDDB

en: CDDB server
ar: CDDB الخادم

en: CDDB server port
ar: منفذ الخادم للإستعمال

en: CDDB server timeout
ar: مهلة خادوم CDDB

en: CDDB server uses this port number to communicate on
ar: يستخدم خادوم CDDB هذا المنفذ ليتّصل

en: CMML annotations decoder
ar: CMM كاشف الرموز للتعليقات

en: CPU features
ar: خصائص CPU

en: CPU optimizations
ar: تحقيق الأمثلية CPU

en: CRL file
ar: ملف CRL

en: CSA Key
ar: CSA المفتاح

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ar: Csa مفتاح التشفير . ويجب ان يكون هذا الخيط حرف16(8 سات عشري بايت).

en: CVD subtitle decoder
ar: CVD كاشف الرموز للعنوان الثانوي

en: Cabaret
ar: ملهى

en: Cable
ar: كيبل

en: Cache CDDB lookups?
ar: ؟CDDBوضع في الذاكرة المخبئة لطلبات

en: Cache size (number of images)
ar:  (الحجم المخبأ (عدد الصور

en: Caching
ar: الذاكرة الوسيطة

en: Caching value (ms)
ar: (حجم الذاكرة الوسيطة(م ثا

en: Caching value for CDDA streams. This value should be set in millisecond units.
ar: .حجم الخبء للأقراص المضغوطة السمعية، بالملي ثانية

en: Caching value for DVB streams. This value should be set in milliseconds.
ar: .قيمة الخبء للتدفق، بالملي ثانية

en: Caching value for DVDs. This value should be set in milliseconds.
ar: حجم الخبء لDDV، بالملي ثانية.

en: Caching value for FTP streams. This value should be set in milliseconds.
ar: .بالملي ثانية ،FTP حجم الخبء للتدفقات

en: Caching value for GnomeVFS streams.This value should be set in milliseconds.
ar: .بالملي ثانية ،GnomeVFS  حجم الخبء للتدفقات

en: Caching value for HTTP streams. This value should be set in milliseconds.
ar: .بالملي ثانية ،HTTP  حجم الخبء للتدفقات

en: Caching value for MMS streams. This value should be set in milliseconds.
ar: .بالملي ثانية ، MMS حجم الخبء للتدفقات

en: Caching value for RTSP streams. This value should be set in milliseconds.
ar: .قيمة الخبء بالإفتراض للتدفقات، بالملي ثانية

en: Caching value for SMB streams. This value should be set in milliseconds.
ar: .بالملي ثانية، SMB  حجم الخبء للتدفقات

en: Caching value for TCP streams. This value should be set in milliseconds.
ar: .بالملي ثانية ، TCP حجم الخبء للتدفقات

en: Caching value for UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ar: . بالملي ثانية، UDP حجم الخبء للتدفقات

en: Caching value for V4L captures. This value should be set in milliseconds.
ar: .بالملي ثانية ، v4l  (Video 4 Linux)حجم الخبء للتدفقات

en: Caching value for VCDs. This value should be set in milliseconds.
ar:  بالملي ثانية ، VCDs قيمة الخبء ل

en: Caching value for fake streams. This value should be set in milliseconds.
ar: حجم الخبء للتدفق المزيّف، بالملي ثانية.

en: Caching value for files. This value should be set in milliseconds.
ar: .حجم الخبء للملفات بالملي ثانية

en: Caching value for screen capture. This value should be set in milliseconds.
ar: .حجم الخبء لإلتقاطات الشاشة، بالملي ثانية

en: Caching value in microseconds
ar: قيمة الذاكرة الوسطية بالمكرو ثانية

en: Caching value in ms
ar: قيمة ذاكرة الوسيطة بالملي ثانية

en: Camera
ar: الكميرا

en: Cancel
ar: الغاء

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ar: تعذّرت الكتابة إلى الملف %1:
    %2.

en: Capture
ar: التقط

en: Capture &Device
ar: ج&هاز التقاط

en: Capture fragment size
ar: حجم الأجزاء الملتقطة

en: Capture mode
ar: وضع الالتقاط

en: Capture the audio stream in stereo.
ar: إلتقاط السمعي في الستريو

en: Center
ar: وسط

en: Certificate file
ar: ملف الشهادة

en: Change
ar: غيّر

en: Change Hotkey
ar: غيّر المفتاح الساخن

en: Change the display name of the Service.
ar: .غيّر إسم الخدمة

en: Change the start time for the media
ar: غيّر وقت بدء الوسائط

en: Channel
ar: القناة

en: Channel Name
ar: إسم القناة

en: Channel number
ar: رقم القناة

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo)
ar: (svideo= قناة البطاقة للإستعمال(عادةً ،  0 = المستقبل، 1 = المُرَكبة، 2

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo).
ar: .(قناة البطاقة للإستعمال(عادةً ،  0 = المستقبل، 1 = المُرَكبة، 2 = svideo

en: Channel:
ar: القناة:

en: Channels
ar: القنوات

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ar: Chaoji VCD محزَّم العناوين الثانوية ل

en: Chapter
ar: الفصل

en: Chapter %i
ar: الفصل %i

en: Chapter codecs
ar: شفرة الفصل

en: Characteristic dimension
ar: البعد الخاص

en: Check for &Updates...
ar: التمس تح&ديثات...

en: Check for Update...
ar: التمس تحديثات...

en: Check for Updates
ar: فحص للتحديثات

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
ar: تأكد هذا الخيار اذا اردتم التخفيف من هذه المنطقة يمزج البرنامج المساعد (اذا كان الخيار هو حالها تخفف قدمت من opengl)

en: Checking for an update...
ar: يلتمس تحديثًا...

en: Choose
ar: إختيار

en: Choose a number corresponding to the number of an audio device, as listed in your 'Audio Device' menu. This device will then be used by default for audio playback.
ar: .إختيار الرقم المقابلة لعدد الأجهزة السمعيه ، كما ورد في قائمة  "الأجهزة السمعيه" . هذا الجهاز سيستخدم بعد ذلك فرضًا الجهاز السمعي اليديو.

en: Choose directory
ar: إختيارالمسار

en: Choose file
ar: إختيارالملف

en: Choose here your input stream.
ar: إختيارهنا  مسار آرائكم .

en: Choose how album art will be downloaded.
ar: .إختار أي ألبوم فن و سيتم تنزيله

en: Choose input
ar: إختيارالمدخلات

en: Choose one or more media file to open
ar: اختر ملف وسائط أو أكثر لفتحه

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ar: .(خدماتها.فقط استخدام هذا الخيار اذا اردت ان تقرء  دفق متعددة برنامج (مثل شركت الجداول مثلا  ID  اختيار البرنامج لاختيار طريق اعطاء

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ar: .(SIDs) IDs اختيار البرامج لإختيار طريق اعطاء فاصلة منفصلة لقائمة الخدمات
    .(DVB فقط استخدام هذا الخيار اذا اردت قراءة متعددة برنامج الرافد (مثل

en: Choose the screen you want to use in fullscreen mode. For instance set it to 0 for first screen, 1 for the second.
ar: .إختيارالشاشه تريد استخدامها في نمط كامل الشاشه  . فمثلا حددت لها 0 لاول الشاشه 1 للثانية

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ar: .إختيار حدة التخطيط الاستراتيجي للتدفق الذي ينبغي توجيهه الى المسار الناتج المرفق فيه هذا الأخير

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ar: .إختيار  الدفق السمعي  الذي ينبغي توجيه  ليُسهل المسار الناتج المرفق  فيه هذا الأخير

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ar: .إختيار  دفق الفيديو  الذي ينبغي توجيه  ليُسهل المسار الناتج المرفق  فيه هذا الأخير

en: Choose your preferred video output and configure it here.
ar: اختر خرج الفيديو المفضل واضبطه هنا

en: Choose...
ar: ...إختيار

en: Christian rap
ar: (Christian rap) ضربه المسيحي

en: Chroma
ar: كروما

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
ar: .P-frames واسطة قرار في ME  subpel كروما

en: Chroma in motion estimation
ar: إغفال كروما في تقدير الحركة

en: Chroma modules settings
ar: إعدادات وحدات كروما

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
ar: OpenCV   كروماتحويل الصورة الى قبل ارساله الى المرشح الداخلية

en: Chrominance elimination
ar: Chrominance إزالة

en: Cl&ose
ar: أ&غلق

en: Classic rock
ar: إهتزاز كلاسيكي

en: Classical
ar: كلاسيكي

en: Clean up
ar: امسح

en: Clear
ar: امسح

en: Clear Menu
ar: امسح القائمة

en: Client port
ar: زبون المنفذ

en: Clock reference average counter
ar: العداد المتوسط المرجعي للساعة

en: Clock synchronisation
ar: مزامنة الساعة

en: Clone
ar: نسخه

en: Clone the image
ar: قص الصورة

en: Clone video filter
ar:  المرشح نسخة الفيديو

en: Close
ar: اغلاق

en: Close Window
ar: اغلاق النافذة

en: Club
ar: ناد

en: Codec
ar: كوديك

en: Coefficient thresholding on P-frames
ar: .P-على الأطر   thresholding  معامل

en: Coefficient thresholding on P-frames.Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
ar: .P-على الأطر   thresholding  معامل
    .القضاء الائتماني كتل صغيرة لا تحوي سوى على احد المعاملات

en: Collect miscellaneous statistics.
ar: .تجميع مختلف الإحصائيات

en: Collect statistics
ar: جمع الإحصائيات

en: Color
ar: لون

en: Color ASCII art video output
ar: لون الفن   ASCII اخراج الفيديو

en: Color inversion
ar: عكس اللون

en: Color messages
ar: رسائل اللون

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ar: لون النص التي ستقدم على الفيديو. ويجب ان يكون هذا الستعشري (مثل ألوان HTML). الحرفان الاولين  همال: الأحمر ثم الاخضر ثم الازرق.#000000 = أسود, #FF0000 = أحمر , #00FF00 = اخضر , #FFFF00 = أصفر (أحمر + اخضر ), #FFFFFF = أبيض.

en: Color of the video input.
ar: .لون الصورة

en: Color threshold
ar: عتبة اللون

en: Color threshold filter
ar: threshold  مُرشح  اللون

en: Color used to display text in the XOSD output.
ar: لانتاج.  XOSD الون يستخدم لعرض النص في

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ar: الوان مشابهة لهذا يجب الاحتفاظ، آخرون سيتم  غرايسكاليد ،ويجب ان يكون هذا ستعشري(مثل ألوان HTML)   الحرفان الاولان هما للألوان الأحمر ، الاخضر ثم الازرق  #000000 = الاسود، #FF0000 =احمر ،#00FF00=الاخضر، #FFFF00 =الاصفر (أحمر + اخضر)، #FFFFFF =الابيض

en: Columns
ar: أعمدة

en: Comedy
ar: كوميديا

en: Comma separated list of active windows, defaults to all
ar: فاصلة فصل قائمة النوافذ النشطه لجميع مشكلات

en: Comma seperated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
ar: فاصلة فصل الجانب قائمة النسب التي ستضاف في الوصله في الجانب النسبه القائمة.

en: Comma seperated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ar: فاصلة فصل قائمة المحاصيل النسب التي ستضاف في نسب محصول وصلة القائمة.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ar: الفاصله منفصلة قائمة النوافذ النشطه ،فرضًا للكل

en: Command
ar: القيادة

en: Command UDP port
ar: ميناء القيادة UDP

en: Comment
ar: تعليق

en: Comment to put in ASF comments.
ar: .ASF التعليقات ليوضع في التعليقات

en: Comments
ar: تعليقات

en: Compact Disc Digital Audio (CD-DA) input
ar: قرص مدمج سمعي

en: Compensate delay
ar: عوّض التأخير

en: Compiled by
ar: تكوين بواسطة

en: Compiled by %s
ar: %s مُصنَّف من طرف

en: Compiled by %s@%s.%s
ar: تأليف بواسطة %s@%s.%s

en: Compiler:
ar: المؤلف:

en: Compiler: %s
ar: المؤلف: %s

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ar: .احصائيات. وهذا لا يؤثر على نوعية التشفير الفعلي PSNR  حساب  وطبع

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ar: .احصائيات. وهذا لا يؤثر على نوعية التشفير الفعلي SSIM  حساب  وطبع

en: Config of last used skin
ar: تشكيل آخر  آخر skin مستعمل

en: Configuration file
ar: تشكيل الملفات

en: Configuration options
ar:  خيارات التشكيل

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ar: .( --foo=bar --no-foobar: خيارات التشكيل التي ستستعملها الخدمة(مثال 
    .هذا يجب أن يحدّد عند تثبيت الخدمة

en: Configure
ar: ...تشكيل

en: Configure Hotkeys
ar: اضبط المفاتيح الساخنة

en: Configure podcasts...
ar: شكّل البث...

en: Connection failed
ar: إتصال فاشل

en: Consider width and height as maximum values.
ar: .إعتبر الأبعاد كقيم قصوى

en: Console
ar: لوحة تحكم

en: Contact CDDB via the HTTP protocol?
ar: HTTP  مستعملاً بروتوكول CDDB  إتصل ب

en: Contact this CDDB server look up CD-DA information
ar: المستعمل في البحث عن معلومات في القرص المدمج CDDB  الخادم

en: Continue
ar: استئناف

en: Continuous stream
ar: تدفق مستمّر

en: Contrast
ar: التباين

en: Contrast of the video input.
ar: . تباين الفديو المدخلة

en: Control SAP flow
ar: SAP نظّم معدّل البت

en: Control interfaces
ar: واجهات التحكم

en: Control menu for the player
ar: قائمة التحكم بالمشغل

en: Control word for the CSA encryption algorithm
ar: مراقب الكلمات ل  CSA للخورزم المشفر

en: Conve&rt / Save...
ar: ح&وّل/احفظ...

en: Conversions from
ar: التحويلات من

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy packetizer
ar: نسخة المُحَزَّمْ

en: Copyright
ar: حقوق النشر

en: Copyright (C)
ar: حقوق النشر (C)

en: Copyright metadata
ar: حقوق الطبع

en: Copyright string to put in ASF comments.
ar: .ASF سلسلة حقوق الطبع ليوضع في التعليقات

en: Correct Aspect Ratio
ar: صحّح نسبة الأبعاد

en: Could not demux ASF stream
ar: ASF لا تستطيع ديموكس الرافد

en: Couldn't find any trace of a previous crash.
ar:  يمكن العثور على اي اثر لحادث سابق.

en: Couldn't find pixmap file: %s
ar: لم يجد pixmap الملف:  %s

en: Country
ar: دولة

en: Create
ar: أنشئ

en: Create "Fast Start" files
ar: إنشاء"بداية سريعه"   للملفات

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
ar: إنشاء الملفات "البداية السريعه" .الملفات  "البداية السريعه" مصممتان لتنزيل وتتيح للمستخدم البدء إستعراض الملف رغم تنزيله.

en: Create a "puzzle game" with the video.
    The video gets split in parts that you must sort.
ar: .إنشاء"لغز اللعبة " مع الفيديو
    .الفيديو يحدث انشقاق في الاجزاء التي لا بد منها

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows to benefit from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
ar: إنشاء نظام فيديو للاحتماء في الذاكرة بدلا من ذاكرة الفيديو. هذا لا يوصي عادة بإستخدامفيديو الذاكرة تسمح بالاستفاده من اكثر الاجهزه سرعة (مثل rescaling او  YUV -> RGB  التحويل). هذا الخيار ليس له اي تأثير عند إستخدامالغطاء . او  rescaling

en: Creates several copies of the Video output window
ar: ينشئ عدة نسخ لنافذة إخراج الفيديو

en: Crop
ar: اقتص

en: Crop geometry (pixels)
ar: (pixels) محصول الهندسه

en: Crop one pixel from the left of the video
ar: محصول واحد عناصر الصورة من اليسار الفيديو

en: Crop one pixel from the right of the video
ar: احد عناصر الصورة من يمين الفيديو  Crop

en: Crop one pixel from the top of the video
ar: محصول واحد عناصر الصورة من قمة الفيديو

en: Crop video filter
ar: فلتر قص الفيديو

en: Crop: %s
ar: %s :قص

en: Cropping failed
ar: فشل المحاصيل

en: Crops a defined part of the image
ar: المحاصيل جزء محدد من الصورة

en: Crypt audio
ar: التشفير السمعي

en: Crypt audio using CSA
ar: CSA التشفيرالسمعي بإستعمال

en: Crypt video
ar: تشفيرفيديو

en: Crypt video using CSA
ar: CSA  تشفيرفيديو  بإستعمال

en: Cult
ar: طائفه

en: Current playback speed.
    Click to adjust
ar: سرعة التشغيل الحالية.
    انقر للتسوية

en: Custom aspect ratios list
ar: قائمة نسب الأبعاد المُخصّصة

en: Custom crop ratios list
ar: القائمة العرف نسب  المحاصيل

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ar: .(عنوان مخصص لنافذة الفديو( إذا لم تُدمج في الواجهة

en: Customi&ze Interface...
ar: خصّ&ص الواجهة...

en: Cut
ar: قص

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
ar:  قطع التيار في شرائح معينة من مدة ومعدل البت بين الحدادن هذا الابتعاد نظرا لضخامه معدل البت بين الذروة ، ولا سيما بالنسبة للاطر المرجعيه.

en: Cycle audio track
ar: دورة مسارات السمعي

en: Cycle deinterlace modes
ar: احاطة أنماط التشويش

en: Cycle source aspect ratio
ar: دورة بين الجوانب

en: Cycle subtitle track
ar: دورة مسارات العناوين الثانوية

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ar: . دورة داخل قائمة معرّفة مسبقا ذات صيغة التأطير

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ar: .دورة داخل قائمة بصيغة الشاشة محددة مسبقا

en: Cycle through deinterlace modes.
ar: .دورة بين مختلف أنماط فك التشابك

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ar: .(دورة بين مختلف مسارات السمعي المتوفرة (اللغات

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ar: .دورة بين مختلف مسارات العناوين الثانوية

en: Cycle video crop
ar:  دورة تأطير الفديو

en: D-Bus control interface
ar: D-Bus واجهات السيطرة

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي DTS Coherent Acoustics

en: DTS audio packetizer
ar: المحزَّم السمعي DTS

en: DTS delay (ms)
ar: (ملي ثا) DTS  مهلة

en: DTS dynamic range compression
ar: ضغط ديناميكي DTS

en: DTS parser
ar: محلل DTS

en: DV (Digital Video) demuxer
ar: DV (الفيديو الرقمي) demuxer‎

en: DVB input with v4l2 support
ar: مدخل (V4L2) DVB

en: DVB playlist import
ar: DVB استيراد قائمة التشغيل

en: DVB subtitles decoder
ar: كاشف الرموز للعناوين الثانوية DVB

en: DVB subtitles encoder
ar:  مرمّز العناوين الثانوية DVB

en: DVD angle
ar: زاوية DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
ar: DVD قالب سمعي  (صالح للإستخداممع MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, MPEG1, ASF   OGG و RAW)

en: DVD device
ar: DVD جهاز

en: DVD menus
ar: قوائم ديفيدي

en: DVD subtitles decoder
ar: DVD كاشف الرموز للعناوين الثانوية ل

en: DVD subtitles packetizer
ar: DVD محزِّم العناوين الثانوية ل

en: DVD with menus
ar: DVD بقوائم

en: DVD without menus
ar: بدون قوائمDVD

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
ar: . لا يستطيع قراءة DVDRead %d/%d blocks at 0x%02x

en: DVDRead could not read block %d.
ar: .لا تستطيع قراءة الكتلة  DVDRead  %d

en: DVDnav Input
ar: مدخل DVDnav

en: Dance
ar: حفلة راقصة

en: Darkness masking
ar: إخفاء الظلام

en: Darkwave
ar: موجة قاتمه

en: Data alignment
ar: بيانات الانحياز

en: Date
ar: التاريخ

en: Date metadata
ar: التاريخ

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
ar: .تخفيض الضوضاء المجال الائتماني
    من 10 إلى 1000. pseudo-deadzone التكيفيه 
    يبدو انها مجموعة مفيدة.

en: De-Fullscreen
ar: ألغِ ملء الشاشة

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ar: .بطّل مرشح الدورة. هذا ينقص الجودة

en: Death metal
ar: فقدان المعدن

en: Debug logging
ar: تسجيل الرسائل

en: Debug mask
ar: قناع التنقيح

en: Decide references on a per partition basis
ar: تقرير المراجع على اساس التقسيم الواحد

en: Decimation
ar: هلاك

en: Decimation level for MJPEG streams
ar: MJPEG  هلاك مستوى تدفق

en: Decimation:
ar: :هلاك

en: Decoded blocks
ar: رموز الكتل

en: Decoders
ar: أجهزة فك الرموز

en: Decoding
ar: كشف الرموز

en: Decoding X coordinate
ar: عند كشف الرموز X موقع

en: Decoding Y coordinate
ar: عند كشف الرموز Y موقع

en: Decrease Volume
ar: اخفض الصوت

en: Default
ar: المبدئي

en: Default Audio Device
ar: جهاز الصوت المبدئي

en: Default Caching Level
ar: مستوى الاختزان المبدئي

en: Default DVD angle.
ar: زاوية ديفيدي المبدئية.

en: Default Encoding
ar: الترميز المبدئي

en: Default Server Port
ar: منفذ الخادوم المبدئي

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ar: .(المهلة الإفتراضية للإرتباطات (بالملي ثانية

en: Default Volume
ar: مقدار الصوت المبدئي

en: Default audio volume
ar: مقادر الصوت المبدئي

en: Default background color
ar: لون الخلفية المبدئي

en: Default caching level
ar: مستوى المختزن المبدئي

en: Default caching value for Audio CDs. This value should be set in milliseconds.
ar: .حجم الخبء للأقراص المضغوطة السمعية،  بالملي ثانية

en: Default caching value for PVR streams. This value should be set in milliseconds.
ar: قيمة الاختزان المبدئية لتدفقات PVR. ينبغي أن تُضبط هذه القيمة بالملي ثانية.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ar: .هذه القيمه يجب ان يحدد في ميلي ثانية..UDP القيمه الافتراضيه لاستخدام الذاكرة الوسيطه للالتزام تدفق

en: Default devices
ar: الأجهزة المبدئية

en: Default disc device
ar: جهاز القرص المبدئي

en: Default encoding
ar: الترميز المبدئي

en: Default font color
ar: لون الخط المبدئي

en: Default font description
ar: وصف الخط المبدئي

en: Default font effect
ar: تأثير الخط المبدئي

en: Default font effect strength
ar: قوة تأثير الخط المبدئية

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ar: واجهة الإذاعة المتعددة الإفتراضية. هذا التعديل يتجاوز جدول التوجيه.

en: Default stream
ar: الدفق المبدئي

en: Default stream output chain
ar: سلسلة الخرْج للتدفق بالإفتراض

en: Default volume
ar: مقدار الصوت المبدئي

en: Defaults
ar: المبدئيات

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ar: تحديد اعتراف يضاف الى كل بطاقه.هذا يتطلّب  مجموعة pid الى ID من  ESلتمكينها.

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ar: .(قطرها يحدد حجم البكسل ، لعصابات القاعدة (بداية

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ar: تحدد كل صفات المعامله الخاصة والتفاضليه.هذا يتطلّب  مجموعة pid الى ID من  ESلتمكينها.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
ar: يعرف خيارات المهلة  لتضاف الى دورة السلسلة RTSP .وبقدر عدد سلبية تزيل المهلة الخيار كليا.  وهذا محتاج من بعض IPTV STBs (كتلك التي قدمتها HansunTech)الخلط التي تحصل عليها. التقصير هو 5.

en: Defines whether to draw the base of the bands.
ar: .يُعَرِف ما اذا كان وضع أساس النطاق

en: Deinterlace
ar: الغاء التشويش

en: Deinterlace method to use for local playback.
ar: . إستخدامالمحلي اليديو  Deinterlace  طريقة

en: Deinterlace method to use for streaming.
ar: طريقة لإستخدامالمسارات Deinterlace .

en: Deinterlace mode
ar: نمط الغاء التشويش

en: Deinterlace mode: %s
ar: %s : نمط إلغاء التشويش

en: Deinterlace module
ar: وحدة الغاء التشويش

en: Deinterlace module to use.
ar: .وحدة فك التشابك

en: Deinterlace the image after loading it.
ar: . فك تشابك الصورة بعد تحميلها

en: Deinterlace the video before encoding.
ar: ديينتيرلاكي الفيديو قبل التشفير.

en: Deinterlace video
ar: الغاء تشويش الفيديو

en: Deinterlace:
ar: :Deinterlace

en: Deinterlacing video filter
ar: Deinterlacing  المرشح  الفيديو

en: Delay
ar: تأخير

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ar: بعد التأخير الذي يحصل  SAP  حذف بنود جديدة اذا لم يرد الاعلان.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ar: تأخير DTS (شفره الوقت الطوابع) PTS و (العرض الوقت طوابع) للبيانات في الجدول ، بالمقارنة مع الهيءه العامة للاستشعار. وهذا يسمح لبعض العملاء داخل العازله للترميز.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ar: تأخير DTS (شفره الوقت الطوابع) PTS و (العرض الوقت الطوابع) للبيانات في الجدول ، بالمقارنة مع SCRs. وهذا يسمح لبعض العملاء داخل العازله للترميز.

en: Delete
ar: احذف

en: Delete the current profile
ar: احذف الملف الشخصي الحالي

en: Deletes the selected item
ar: يحذف العنصر المحدد

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ar: .إستعمل هذا إذا لم يتم الكشف الآلي لوحدة صحيح. يجب أن لا تغيرو هذا إذا كنتم لا تعرفون ما تقومون  dmuxer إجبار

en: Demux module
ar: Demux وحدة

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ar: تسمح بفصل تدفق السمعي و الفديو Demuxers

en: Description
ar: الوصف

en: Description metadata
ar: الوصف

en: Description of the stream content or information about your channel.
ar: وصف محتوى تدفقكم ومعلومات عن قناتكم.

en: Description stream output
ar: وصف جدول الانتاج

en: Desired frame rate for the H264 stream.
ar:  تدفق h264 معدل رغبة اطار

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
ar: .الاطار المعدل المطلوب للتيار   VC -1

en: Desired frame rate for the capture.
ar: .معدل الإطارات للإلتقاط

en: Destination
ar: مقصد

en: Destination audio codec
ar: المقصد السمعيه codec

en: Destination subtitles codec
ar: المقصد ترميز العناوين الفرعية

en: Destination video codec
ar: المقصد ترميز  الفيديو

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ar: .يحدد عدد الفروع الطيف  الموجودة

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
ar: يقرر ما (إن وجدت) شريط الفيديو الذي ابداه مرشح تغليف

en: Determines wrapper filter verbosity level
ar: يحدد مستوى تغليف مرشح الاسهاب

en: Device
ar: جهاز

en: Device Selection
ar: اختيار الجهاز

en: Device name
ar: إسم الجهاز

en: Device number to use on adapter
ar: رقم الجهاز للإستعمال على البطاقة

en: Device properties
ar: خصائص الجهاز

en: Dialog
ar: حوار

en: Dialog providers can be configured here.
ar: .مجهزون الحوار يمكن أن يشكلون هنا

en: Dialog providers settings
ar: إعدادات مقدمي الحوار

en: DiffServ Code Point
ar: DiffServ  المدونه نقطة

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ar: .(من الخدمة أو الإرسال المرور الطبقةIPv4 أو النوع)UDP رمز نقطة  الخدمات المتباينة للتدفق
    .وتستخدم هذه الشبكه لجودة الخدمة

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
ar: مدخل رقمي فديو (Firewire/ieee1394)

en: Direct MV prediction mode
ar: MV نمط التوقع لأشعة

en: Direct MV prediction mode.
ar: .MV نمط التوقع لأشعة الترقب المباشر

en: Direct prediction size
ar: حجم الترقب المباشر

en: Direct prediction size:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
ar: حجم الترقب المباشر: - 0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: الأصغر بالإمكان وفقاً للمستوى

en: Direct rendering
ar: تصيير مباشر

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
ar: DirectFB ناتج الفيديو http://www.directfb.org/

en: DirectMedia Object decoder
ar: كاشف الرموز  DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
ar:  مرمّز DirectMedia Object

en: DirectShow
ar: المعرض المباشر

en: DirectShow input
ar: مساهمة المعرض المباشر

en: DirectX 3D video output
ar: DirectX 3D ناتج الفيديو

en: DirectX Wallpaper
ar: خلفية DirectX

en: DirectX audio output
ar: خرج سمعي DirectX

en: DirectX device number: 0 default device, 1..N device by number(Note that the default device appears as 0 AND another number).
ar: ..فرضًا 0 جهاز1 :DirectX  عدد أجهزه
    .(ن  عددالأجهزة (نلاحظ انه فرضًا الجهاز يبدو على شكل 0  وعدد آخر.

en: DirectX video output
ar: DirectX ناتج الفيديو

en: Directory
ar: المسار

en: Directory to cache CDDB requests
ar: المخبءة CDDB الدليل الذي توضع فيه طلبات

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ar: .الدليل المستخدم لتخزين ملفات التخزين المؤقت

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ar: الدليل الذي تخزن فيه إلتقاطات الشاشة.

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable DVD Menus (for compatibility)
ar: عطّل قوائم ديفيدي (من أجل التوافق)

en: Disable screensaver
ar: تعطيل حافظة الشاشة

en: Disable the screensaver during video playback.
ar: .تعطيل حافظة الشاشة أثناء تشغيل الفيديو

en: Disc
ar: القرص

en: Disc Devices
ar: أجهزة الأقراص

en: Disc Selection
ar: اختيار القرص

en: Disc device
ar: جهاز القرص

en: Discard
ar: تجاهل

en: Disco
ar: ديسكو

en: Display
ar: عرض

en: Display XOSD output at the bottom of the screen instead of the top.
ar: في اسفل الشاشه بدلا من القمة  XOSD عرض ناتج

en: Display feed images if available.
ar: عرض الصور طعم اذا كان متاحا.

en: Display locally
ar: اعرض محليًا

en: Display mode
ar: وضع العرض

en: Display name of the Service
ar: إعرض إسم الخدمة

en: Display resolution
ar: دقة العرض

en: Display stream output
ar: عرض مخرج التيار

en: Display the input video
ar: عرض مدخلات الفيديو

en: Display the processed video
ar: عرض إجراء الفيديو

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ar: إعرض مشاهدة مسبقة لإلتقاط الشاشة على الفديو.

en: Display the stream locally
ar: عرض تيار محليا

en: Display video snapshot preview
ar: المشاهدة المسبقة للإلتقاط

en: Display while streaming
ar: إعرض أثناء النشر

en: Displayed frames
ar: عرض الإطار

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ar: .المسافة بين مكبر الصوت اليسار ـ أمامي وبين السامع بالمتر

en: Distort mode
ar: نمط التشويش

en: Distortion filters
ar: مُرشحات التشويه

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: (   MPEG TS, MPEG1, ASF ,OGGصالح للإستخدام مع )  DivX النسخة الأولى

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: (   MPEG TS, MPEG1, ASF ,OGGصالح للإستخدام مع )  DivX النسخة الثانية

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: (   MPEG TS, MPEG1, ASF ,OGGصالح للإستخدام مع ) DivX النسخة الثالثة

en: Do CD-Text lookups?
ar: قم بأبحاث CD-Text

en: Do not complain on encrypted PES.
ar: .لا يشتكي على على PES  مشفر

en: Do not open a DOS command box interface
ar: DOS لا تفتح واجهة تحكم

en: Dolby Surround
ar: Dolby  محيط

en: Dolby Surround decoder
ar: Dolby Surroun كاشف الرموز

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ar: موزع على شكل رموز تطويق الجداول لن يكون قبل فك قيد المعالجه بواسطة هذا المرشح. تمكين تحديد هذا الأمر غير مستحب.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ar: .المجال/مجموعة عمل للإستعمال عند الإتصال

en: Don't display any video
ar: لا تعرض  أي فيديو

en: Don't repair
ar: لا للتصليح

en: Don't show
ar: عدم اظهار

en: Double Size
ar: حجم مضاعف

en: Double click to get media information
ar: انقر مزدوجًا لتحصل على معلومات الوسيط

en: Download now
ar: ينزل الآن

en: Draw "peaks" in the spectrum analyzer.
ar: .أرسم "الذروة "في محلل الطيف

en: Draw bands in the spectrometer.
ar: .وضع نطاقات الطيف

en: Dream
ar: حلم

en: Drop files to play
ar: انخفاض ملفات التأديه

en: Drop late frames
ar: إزالة الإطارات

en: Dual mono
ar: مونو ازدواجي

en: Dummy
ar: عديم الفائدة

en: Dummy Elements
ar: العناصر الافتراضية

en: Dummy Interface
ar: واجهه افتراضية

en: Dummy S/PDIF audio mixer
ar: Dummy S/PDIF الصوتي mixer

en: Dummy Video output
ar: اخراج الفديو الافتراضي

en: Dummy access function
ar: وظيفة الوصول  افتراضية

en: Dummy audio output function
ar:  الوظيفةالإخراج الصوتي الافتراضي

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
ar: ( الترميز الإفتراضي  (عابر الشفرة ، لا تكفي مع جميع أشكال التغليف

en: Dummy decoder
ar: فك الرموز الافتراضي

en: Dummy decoder function
ar: وظيفة  فك الرموز الافتراضي

en: Dummy demux function
ar: الافتراضية demux   وظيفة

en: Dummy encoder function
ar: وظيفة التشفير  الافتراضي

en: Dummy font renderer function
ar: الخط الوهمي يصير  الوظيفة

en: Dummy ifo demux
ar: إفتراضي   ifo demux

en: Dummy image chroma format
ar: شكل الصورة كروماالافتراضي

en: Dummy interface function
ar: وظيفة الواجهه افتراضية

en: Dummy stream output
ar: تدفق الخروج عديم الفائدة

en: Dummy video output function
ar:  الوظيفةالإخراج الفديو الافتراضي

en: Dummy/Raw muxer
ar: الخام muxer الإفتراضي

en: Dump buffer size
ar: يلغي حجم الصوان

en: Dump filename
ar: تفريغ إسم الملف

en: Dump raw input
ar: مدخلات التدفق الخام

en: Duplicate stream output
ar: مضاعفة مخرج التيار

en: Duration
ar: المدة

en: Duration in ms
ar: (المدّة (م ثا

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ar: دينامكية مجموعة الضغط يجعل الأصوات المدويه لينة ، وتتعالى الأصوات اللينه ، حتى يمكنكم بسهولة اكبر الاستماع الى تيار في بيئة صاخبه دون الاخلال احد. اذا كنت تشل دينامكية مجموعة ضغط على الاسترجاع ستكون اكثر ملاءمة للسينما اوقاعة إستماع للمسرح .

en: E&xport
ar: &صدّر

en: Early SKIP detection on P-frames
ar: كشفSKIP مبكر على إطارات P

en: Early SKIP detection on P-frames.
ar: .كشفSKIP مبكر على إطارات P

en: Edge
ar: الحافه

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit Bookmarks
ar: تحرير العلامات

en: Edit Options
ar: حرّر الخيارات

en: Effect
ar: تأثير

en: Effects list
ar: قائمة التأثيرات

en: Electronic
ar: ألكتروني

en: Element aspect ratio
ar: نسبة أبعاد العنصر

en: Elementary stream output
ar: الجدول الناتج الابتداءيه

en: Elements order
ar: عناصر النظام

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ar: .توصي المواصفات 7 H264.(ليس هناك تغيير(فرضًا :0.0  PSNR  يزيل  الكتل  المُظلمة عندما

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ar: .4-توصي المواصفات H264.(ليس هناك تغيير(فرضًا :0.0  PSNR  يزيل  الكتل  المضيئة عندما

en: Embed the file browser in open dialog
ar: ضمّن متصفح الملفات في حوار الفتح

en: Embed the video inside the interface instead of having it in a separate window.
ar: تضمين الفيديو في الواجهة بدلا من تمكينه في نافذة مستقلة.

en: Embed video in interface
ar: تضمين الفيديو في الواجهة

en: Empty Folder
ar: حافظه فارغة

en: Enable
ar: مكّن

en: Enable Audio
ar: مكّن الصوت

en: Enable CD paranoia?
ar: نشط القرص المضغوط  paranoia

en: Enable CPU 3D Now! support
ar: (CPU)  للمعالج  3D Now! تمكين الدعم

en: Enable CPU AltiVec support
ar: (CPU) للمعالج AltiVec  تمكين الدعم

en: Enable CPU MMX EXT support
ar: (CPU) للمعالج MMX EXT تمكين الدعم

en: Enable CPU MMX support
ar: (CPU) للمعالج  MMX تمكين الدعم

en: Enable CPU SSE support
ar: (CPU) للمعالج SSE  تمكين الدعم

en: Enable CPU SSE2 support
ar: (CPU) للمعالج SSE2  تمكين الدعم

en: Enable FPU support
ar: FPU تفعيل الدعم

en: Enable Last.fm submissions
ar: مكّن تسليمات last.fm

en: Enable SPU stream output
ar: أنشر العناوين الثانوية

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ar: .يمكن خفض ضوضاء الخوارزمية بخفض التشفير طولي ومعدل البت,على حساب تدني نوعية الاطر

en: Enable audio
ar: مكّن الصوت

en: Enable audio stream output
ar: فعّل تدفق خرج السمعي

en: Enable bands
ar: تمكن النطاق

en: Enable base
ar: تمكن الأساس

en: Enable debug
ar:  تمكين  التنقيح

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ar: .إستعمل قواعد محددة للإطارات المشابكة

en: Enable high voltage if your cables are particularly long. This is not supported by all frontends.
ar: .frontend تمكين التيار العالي إذا كان كابلات طويلة بشكل خاص،هذا لا يؤيده جميع

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ar: .يمكن تقدير الخوارزميات المتداخله الاقتراح. وهذا يتطلب المزيد من وحدة المعالجه المركزية

en: Enable internal upmixing
ar: الداخلي upmixing  تمكين

en: Enable last.fm submission
ar: مكّن تسليم last.fm

en: Enable megabass mode
ar: جعل عن طريقة ميغاباس

en: Enable original graphic spectrum
ar:   تخطيط الطيف الاصلي ممكن

en: Enable peaks
ar: ذروة ممكنة

en: Enable reverberation
ar: جعل من تداعيات

en: Enable streaming of all ES
ar: فعّل النشر لكل التدفقات الأوليّة

en: Enable sub-pictures
ar: شغِّل الصور الفرعية

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ar: .تمكن "مسطح" محلل الطيف في للمطياف

en: Enable the equalizer. Bands can be set manually or using a preset.
ar: .تمكين المعادل .عصابات يمكن تحديد آليًا أو بإستخدام المسبقا

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
ar: .(لا يوص بها)"upmixing" تمكين الخوارزمية الداخلية

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ar: .تمكين قبل الاقتراح تقدير الخوارزميه

en: Enable transparency effects
ar: مكّن تأثيرات الشفافية

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ar:  ( تشويه معدّل البت لمعاملات الكتل) trellis شغِّل التقسيم إلى كميّات صغيرة  ل

en: Enable video
ar: تمكين الفيديو

en: Enable video stream output
ar: فعّل تدفق خرج الفديو

en: Enable wallpaper mode
ar: تمكين نمط الخلفية

en: Enable/disable audio rendering.
ar: تمكين / تعطيل أداء الصوت.

en: Enable/disable video rendering.
ar: تمكين / تعطيل أداء الفيديو.

en: Enables an interactive Zoom feature
ar: يمكن تكبير سمة تفاعليه

en: Enabling this allows to transcode the audio track if one is present in the stream.
ar: ويتيح ذلك لتمكين عابرالشفرة   المسارالسمعي إذا كان أحدهم  حاضر في هذا المسار.

en: Enabling this allows to transcode the video track if one is present in the stream.
ar: ويتيح ذلك تمكين المرمز العابر للفيديو المسار إذا كان حاظر في هذا المسار.

en: Encap. format
ar: Encap. الصيغة

en: Encapsulation Method
ar: طريقة تغليف

en: Encapsulation format
ar: تغليف الشكل

en: Encoded by
ar: مشفر من

en: Encoders settings
ar: إعدادت الترميز

en: Encoding
ar: ترميز

en: Encoding X coordinate
ar:  عند  الترميز X  موقع

en: Encoding Y coordinate
ar: عند  الترميز Y موقع

en: Encoding quality
ar: نوعية الترميز

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ar: .VBR  تطبيق الجوده بين 1 (منخفض) و 10 (عاليه) ، بدلا من تحديد معين معدل البت. هذا سينتج التدفق

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ar: إجبار الوضع الخطي للفديو في النافذة، فرضًا (0):سيكون محورها ( المركز=0 ،اليسار=1 ،اليمين = 2 ، اعلى=4 ، 8 اسفل=8 ، يمكنك ايضا استخدام مزيج من هذه القيم ، مثل 6 = 4 +2 يعنى أعلى اليمين )

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar:  تطبيق شعار موقع على الفيديو (0 =المركز  = 1 اليسار ، 2 = اليمين4 =القمة 8 = القاع ، كما يمكنك إستخداممزيج من هذه القيم على سبيل المثال ، 6 = اعلى اليمين).

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
ar: يفرض تصفيف لجميع الوحدات على حدود الدائرة.وهذا العجز يمكن ان ينقذ بعض لكن التعارض عرض النطاق الترددي.

en: Enqueue items to playlist when in one instance mode
ar: وضع في الأخير بنمط إقتراح وحيد

en: Enter URL here...
ar: أدخل المسار هنا...

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
ar: .إدخال أيضًا الطريق الصالح او إستخدام"إختيار" زر إختيارالموقع

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
ar: .إدخال أيضًا الطريق الصالح او إستخدام"إختيار... " زر إختيارالموقع

en: Enter the URL of the network stream here, with or without the protocol.
ar: أدخل مسار دفق الشبكة هنا، مع أو بدون الميفاق.

en: Enter the address of the computer to stream to.
ar: إدخال عنوان للتيار للحاسوب .

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ar: دخول قائمة النشرة للاسترجاع ،يفصل '|' (الانابيب).

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default.
ar: دخول العناوين المحلية تريدون الاستماع الى طلبات. لا تدخل شيئا اذا اردتم الاستماع الى جميع وصلات الشبكة . وهي عموما افضل شيء نفعله. حواسيب   اخرى يمكن عندئذ الوصول الى تيار  http://yourip:8080  في التقصير.

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at mms://yourip:8080 by default.
ar: دخول العناوين المحلية تريدون الاستماع الى طلبات. لا تدخل شيئا اذا اردتم الاستماع الى جميع وصلات الشبكة . وهي عموما افضل شيء نفعله. حواسيب   اخرى يمكن عندئذ الوصول الى تيار  http://yourip:8080  في التقصير.

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 and 239.255.255.255. For a private use, enter an address beginning with 239.255.
ar: إدخال عناوين multicast  امام سيل في هذا المجال.ويجب ان يكون هذا التصدي IP بين 224.0.0.0 و 239.255.255.255. للاستعمال الخاص ، يدخل مع بداية معالجة 239.255.

en: Entries
ar: خانات

en: Entry
ar: مدخلة

en: Equalizer
ar: معادِل

en: Equalizer preset
ar: تضبيط مسبق للمعادِل

en: Equalizer with 10 bands
ar: معادِل 10 فرق

en: Error
ar: الخطأ

en: Error resilience
ar: خطأ المرونة

en: Errors
ar: الاخطاء

en: Errors and Warnings
ar: أخطاء وتحذيرات

en: Ethnic
ar: التطهير

en: Euro-Techno
ar: أورو- تكنو

en: Eurodance
ar: رقص اوروبي

en: Existing playlist item
ar: البند موجود قائمة التشغيل

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ar: .الخروج عندما لا توجد عناصر في قائمة التشغيل

en: Expand Node
ar: عقدة موسعة

en: Experimental
ar: تجريبى

en: Expiration time for resumed TLS sessions
ar:    TLS  انتهاء موعد استئناف الجلسات

en: Export SDP as file
ar: تصدير  SDP نحو ملف

en: Extended M3U
ar: ممتدّ M3U

en: Extended controls
ar: تحكم موسع

en: Extra I-frames aggressivity
ar: العدوانيI-frames  خارج

en: Extra PMT
ar: إضافي PMT

en: Extra interface modules
ar: وحدات اختيارية للواجهة

en: Extract
ar: استخراج

en: Extract RGB component video filter
ar: RGB  مُرشح   الفيديو إستخراج مكّونات

en: EyeTV input
ar: دخل EyeTV

en: FEC=Forward Error Correction mode [9=auto].
ar: .FEC=Forward Error Correction mode [9=آلي]

en: FFmpeg audio/video encoder
ar:  سمعي /مرمز فديو FFmpeg

en: FFmpeg deinterlace video filter
ar: FFmpeg deinterlace مرشح الفيديو

en: FFmpeg post processing filter chains
ar: ffmpeg سلاسل مرشح المعالجة المسبقة ل

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
ar: FLAC هو  ترميز سمعي بلا خسائر  (استعماله مع ogg وRAW)

en: FM radio
ar: FM راديو

en: FTP account
ar: حساب FTP

en: FTP input
ar: دخل FTP

en: FTP password
ar: كلمة سر FTP

en: FTP upload output
ar: خرج رفع FTP

en: FTP user name
ar: اسم مستخدم FTP

en: Factor
ar: المعامل

en: Fake
ar: زائف

en: Fake TTY
ar: TTY مزيف

en: Fake input
ar: مدخل مزيف

en: Fake video decoder
ar: كاشف الرموز للفديو مزور

en: Fast Forward
ar: تقديم للأمام

en: Fast bilinear
ar: ثنائية سريعة

en: Fast udp streaming
ar: udp سرعة انسياب

en: Faster
ar: أسرع

en: Faster (fine)
ar: أسرع (قليلًا)

en: Fat Outline
ar:  رسم تخطيطي سميك

en: Feed URLs
ar: التلقيم URLs

en: Feed images
ar: تلقيم الصور

en: Fetch Information
ar: اجلب المعلومات

en: Ffmpeg can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
ar: .يمكنه ادراجه أخطاء المرونة   Ffmpeg
      ومع ذلك ، مع التسوق آلة التشفير 
    يمكنه انتاج  العديد من الأخطاء   (M$ من آلة التشفير ISO MPEG - مثل 4 )
    .(القيم الصحيحة تتراوح بين 4 و0 (0 يعطل كل أخطاء مرونة

en: File
ar: ملف

en: File Format:
ar: .شكل الملف

en: File Selection
ar: اختيار الملفات

en: File audio output
ar: خروج سمعي إلى ملف

en: File input
ar: قراءة الملفات

en: File logging
ar: جاري الدخول لملف

en: File reading failed
ar: فشلت قراءة الملف

en: File stream output
ar: ملف ناتج التيار

en: Filebrowser starting point
ar: نقطة بداية مستعرض الملفات

en: Filename
ar: إسم الملف

en: Filename for 2 pass stats file
ar: لتمرير إسم الملف 2 الملف احصائيات

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
ar: .لتمرير إسم الملف 2 الملف احصائيات التشفير المتعددة المرور

en: Filename for the font you want to use
ar: إسم الملف للخط الذي تريد إستخدامه

en: Filename of dump
ar: إسم الملف الملقى

en: Filename prefix
ar:  بادءه إسم الملف

en: Files
ar: ملفات

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ar: .ملفات مع هذه التمديدات لن تضاف الى قائمة التشغيل عند فتح أي دليل
    .وهذا مفيد إذا كنت اضيف الادله التي تحتوي على قائمة التشغيل ملفات على سبيل المثال. تستخدم الفاصله بين المنفصلين قائمة التمديدات

en: Filter
ar: مُرشّح

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ar: .أجري الترشيح مرتين، للحصول على أثر أكبر

en: Filters
ar: مُرشّحات

en: Finish
ar: نهاية

en: First Entry Point
ar: أول نقطة دخول

en: First Played
ar: أولي التشغيل

en: Fit to Screen
ar: يصلح لفرز

en: Fix HDTV height
ar: HDTV صحح إرتفاع

en: Fixed point audio format conversions
ar: صيغة التحويلات للنقطة الثابتة السمعية

en: Fixed quantizer scale
ar:  تحديد سلم التقسيم إلى كميّات صغيرة

en: Fixed quantizer scale to use.
ar: تحديد نطاق المقسم الى كميات صغيرة   لاستخدامها.

en: Fixing AVI Index...
ar: ...AVI تثبيث الفهرس

en: Flac audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي Flac

en: Flac audio encoder
ar:  المرمز السمعي Flac

en: Flac audio packetizer
ar: المحزَّم السمعي Flac

en: Flat
ar: مسطح

en: Flip horizontally
ar: إزاحة أفقية

en: Flip vertical position
ar:  نقرة  موقع العمودي

en: Flip vertically
ar: إزاحة عمودية

en: Float32 audio mixer
ar: Float32   المازج السمعي

en: Floating-point audio format conversions
ar: صيغة التحويلات للنقطة العائمة السمعية

en: Folder
ar: حافظه

en: Folder meta data
ar: مجلّد بيانات أعلى

en: Font
ar: الخط

en: Font Effect
ar: تأثيرات الخط

en: Font Properties
ar: خصائص الخط

en: Font color
ar: لون الخط

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Font size in pixels
ar: حجم الخط بالبكسل

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
ar: حجم الخط في البكسل. التقصير -1 (إستخدامالخط حجم التقصير).

en: Font size, pixels
ar: حجم الخط، بيكسل

en: Font used to display text in the XOSD output.
ar: خط يستخدم لعرض النص في XOSD الانتاج.

en: Force IPv4
ar: IPv4 أجبر إستعمال

en: Force IPv6
ar: IPv6 أجبر إستعمال

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ar: (CBR)أجبر الترميز بمعدّل بت ثابت

en: Force a ratio (0 for automatic). Value is x1000: 1333 means 4/3.
ar: يعني    4/3        1333 :x1000  نسبة القوة (0 التلقائي). القيمه هي

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ar: .VBR سينتج  التدفق .bitrate  يجبر تشفير محدد الجوده بين 0.0 (عاليه) و 50.0 (منخفض) ، بدلا من تحديد معدل معين

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -1, 0, 1).
ar: .(أجبر الإلتزام صارم للمعايير عند الترميز (القيم المقبولة: -1، 0، 1

en: Force detection of Dolby Surround
ar: Dolby Surround إجبارإكتشاف

en: Force index creation
ar: انشاء قوة الفهرس

en: Force interleaved method
ar: اسلوب القوة بين- الاجازه

en: Force interleaved method.
ar: طريقة قوة المدخل

en: Force mono audio
ar: أجبر الخرْج السمعي

en: Force selection of all streams
ar: إجبار إختيار كل تدفق

en: Force subtitle position
ar: إجبارموضع الترجمة

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ar:  (.إلخ,RV24  ,(إفتراضيا) I420  : أجبر دخل الفديو على إستعمال صيغة فديو خاصة ( مثل

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate(eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
ar:       0)على إستعمال عدد الإطارات في الثانية محدّد  DirectShow أجبر الدخل

en: Force the Video4Linux video device to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ar: (.إلخ, RV24, (إفتراضي)I420 : على إستعمال صيغة   كروما خاصة (مثل Video4Linux  أجبر جهاز

en: Force the XVideo renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ar: . لتُصَيِّرْ  إستخدام محدد كروماالشكل بدلا من ان يحاول تحسين الاداء بإستخدام أكفأ XVideo  إجبار

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ar: قوة الفيديو الافتراضي   لانشاء الصور بإستخدامصيغة محددة كرومابدل السعي الى تحسين الاداء من إستخداماكثر كفاءه.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ar: .TTY كما لو كانت stdin  على إستعمال rc  أجبر الوحدة

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame.
ar: .I- لاستخدامهاالا ربما قبل اطر  ،B-اجبار عدد محدد من متتالية اطر

en: Force use of ffmpeg muxer.
ar: ffmpeg muxer أجبر إستعمال

en: Format of the string to send to MSN {0} Artist, {1} Title, {2} Album. Defaults to "Artist - Title" ({0} - {1}).
ar: شكل سلسلة لترسل الى حركة 0  الفنان 1عنوان2 ألبوم .تقصيراً  "الفنان ـ العنوان " (0 -1).

en: Format to use in playlist "title" field when no CDDB
ar: CDDB الصيغة للإستعمال في قائمة التشغيل « عنوان » عندما لا يستعمل

en: Format to use in playlist "title" field when using CDDB
ar: CDDB الصيغة للإستعمال في قائمة التشغيل « عنوان » عندما تستعمل

en: Format to use in the playlist's "author" field.
ar: .الصيغة للإستعمال في المجال «المؤلف» في قائمة القراءة

en: Format to use in the playlist's "title" field.
ar: ."الشكل لاستخدام في نطاق  قائمة التشغيل  "العنوان

en: Format used in the GUI Playlist Title. Similar to the Unix date 
    Format specifiers that start with a percent sign. Specifiers are: 
       %M : The current MRL
       %m : The CD-DA Media Catalog Number (MCN)
       %n : The number of tracks on the CD
       %T : The track number
       %s : Number of seconds in this track
       %S : Number of seconds in the CD
       %t : The track title or MRL if no title
       %% : a %
ar:  UNIX مشابه لتاريخ GUI الشكل المستخدم في عنوان قائمة التشغيل 
    :الشكل المُحدَد للبدأ بنسبة التوقيع، التحديدات هي
    الحالي MRL :%M
    (MCN) CD-DA رقم كتالوج وسائل الأعلام :%m
    CD رقم المسار بـ:%n
    رقم المسار:%T
     عدد الثواني في المسار :%s
    CD عدد الثواني في :%S
    في حالة عدم وجود العنوان MRL عنوان المسار أو:%t
    a%:%%

en: Format used in the GUI Playlist Title. Similar to the Unix date 
    Format specifiers that start with a percent sign. Specifiers are: 
       %a : The artist (for the album)
       %A : The album information
       %C : Category
       %e : The extended data (for a track)
       %I : CDDB disk ID
       %G : Genre
       %M : The current MRL
       %m : The CD-DA Media Catalog Number (MCN)
       %n : The number of tracks on the CD
       %p : The artist/performer/composer in the track
       %T : The track number
       %s : Number of seconds in this track
       %S : Number of seconds in the CD
       %t : The track title or MRL if no title
       %Y : The year 19xx or 20xx
       %% : a %
ar:  UNIX مشابه لتاريخ GUI الشكل المستخدم في عنوان قائمة التشغيل 
    :الشكل المُحدَد للبدأ بنسبة التوقيع، التحديدات هي
    (الفنان (الألبوم:%a
    . المعلومات حول الالبوم:%A
    الفئة :%C
    (البيانات الموسعه (مسارا:%e
     ID القرص  CDDG:%I
    النوع :%G
    الحالي MRL :%M
    (MCN) CD-DA رقم كتالوج وسائل الأعلام :%m
    CD رقم المسار بـ:%n
    رقم المسار:%T
     عدد الثواني في المسار :%s
    CD عدد الثواني في :%S
    في حالة عدم وجود العنوان MRL عنوان المسار أو:%t
    الفنان / المؤدي / الملحن في المسار:%p

en: Formatted Subtitles
ar: تصاغ العناوين الثانوية

en: Forward
ar: أرسل

en: Forward Cookies
ar: مرّر الكعكات

en: Forward Cookies across http redirections
ar: مرّر الكعكات عبر تحويات HTTP

en: Frame rate
ar: تدفق الصور

en: Framebuffer device
ar: جهاز صوان الاطار

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ar: (/ dec/db0 جهاز صوان الاطار  لاستخدامها لجعل (عادة

en: Framerate
ar: تدفق الصور

en: Framerate to capture, if applicable (-1 for autodetect).
ar: معدل الإطارات المطلوب التقاطها، إذا أمكن (-1 للكشف التلقائي).

en: Frames per Second
ar: الإطارات لكلّ ثانية

en: Frames per second
ar: الإطارات بالثانية

en: Freetype2 font renderer
ar: Freetype2 جعل  خط

en: Freq 1 (Hz)
ar: (Hz)التردد 1

en: Freq 1 Q
ar: Q التردد 1

en: Freq 2 (Hz)
ar: (Hz)التردد 2

en: Freq 2 Q
ar: Q التردد 2

en: Freq 3 (Hz)
ar: ( Hz)التردد 3

en: Freq 3 Q
ar: Q التردد 3

en: Frequency
ar: التردد

en: Frequency to capture (in kHz), if applicable.
ar: تردد الالتقاط (بالكيلوهيرتز)، إن أمكن.

en: Frequency:
ar: التردد:

en: From
ar: من

en: Fuchsia
ar: ارجواني أحمر

en: Full bass
ar: جهير

en: Full bass and treble
ar: جهير وثلاثي

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ar: المسار الكامل للصورة وإستخدامملفات. الشكل <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...] الا اذا كنتم قد ملف واحد فقط بالدخول إسم الملف.

en: Full paths of the files separated by colons.
ar: .مسارات كاملة من ملفات يفصل بينها الأعمدة

en: Full support
ar: دعم كامل

en: Full treble
ar: ثلاثي

en: Fullscreen
ar: املأ الشاشة

en: Fullscreen Controller
ar: مُتحكّم ملء الشاشة

en: Fullscreen Video Device
ar: جهاز فيديو ملء الشاشة

en: Fullscreen video output
ar: ناتج الفيديو ملء الشاشة

en: Fullscreen-only
ar: ملء الشاشة فقط

en: Funk
ar: ذعر

en: Fusion
ar: إِذَابَة

en: GME demuxer (Game_Music_Emu)
ar: ‎(  اللعبة_الموسيقى _emu ) GME  demuxer

en: GOP size
ar: GOP  الحجم

en: Game
ar: اللعبة

en: Gamma
ar: الجاما

en: Gamma (Blue) correction
ar: التصحيح (ازرق)غاما

en: Gamma (Green) correction
ar: التصحيح (الأخضر )غاما

en: Gamma (Red) correction
ar: (التصحيح غاما  (الاحمر

en: Gangsta
ar: غانغستا

en: Gathering stream output
ar: ا جتماع جدول الانتاج

en: Gauss
ar: غاوسي

en: General
ar: عامّ

en: General Audio Settings
ar: إعدادات الصوت العامة

en: General Input
ar: الدخل العام

en: General Video Settings
ar: إعدادات الفيديو العامة

en: General audio settings
ar: إعدادات الصوت العامّة

en: General editing filters
ar: إعدادات المُرشحات العامّة

en: General playlist behaviour
ar: السلوك العام لقائمة التشغيل

en: General settings for audio output modules.
ar: إعدادات عامة لوحدات خرج الصوت.

en: General stream output settings
ar: إعدادات عامة لمخرجات التيار

en: General video settings
ar: إعدادات الفيديو العامة

en: Generate access unit delimiter NAL units.
ar: .وصول وحدة توليد ديليميتير NAL الوحدات

en: Genre
ar: الصنف

en: Genre description
ar: نوع  الوصف

en: Genre metadata
ar: النوع

en: Genre of the content.
ar: نوع من المحتوي

en: Gestures
ar: تحركات

en: Global
ar: عمومي

en: Global Hotkeys
ar: المفاتيح الساخنة العمومية

en: Global Hotkeys interface
ar: واجهة المفاتيح الساخنة العمومية

en: Global gain
ar: المكسب الإجمالي

en: GnomeVFS input
ar: دخْل GnomeVFS

en: Go back in browsing history
ar: الرجوع للخلف في استعراض الحافظة

en: Go forward in browsing history
ar: الذهاب للأمام في استعراض الحافظة

en: Go to Chapter
ar: الذهاب إلى فصل

en: Go to Time
ar: الذهاب إلى وقت

en: Go to Title
ar: الذهاب إلى عنوان

en: Go to the DVD menu
ar: اذهب إلى قائمة الديفيدي

en: Go to time
ar: اذهب إلى الوقت

en: Google Video
ar: غوغل فيديو

en: Google Video Playlist importer
ar: Google إستراد قائمة تشغيل الفديو من

en: Goom
ar: جوم

en: Goom animation speed
ar: سرعة تحريك جوم

en: Goom display height
ar: ارتفاع عرض جوم

en: Goom display width
ar: عرض عرض جوم

en: Goom effect
ar: تأثير جوم

en: Gospel
ar: الإنجيل

en: Gothic
ar: جرماني

en: Gradient
ar: درجة التحدر

en: Gradient image type
ar:  نوع تدرج الصورة

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ar: الانحدار نوع الصورة (0 او 1). 0 لن تتحول الى صورة ابيض 1 بينما ستبقى الالوان.

en: Gradient video filter
ar: مرشح تدّرج الفيديو

en: Gray
ar: رمادي

en: Grayscale video output
ar: فيديو تدرج رمادي

en: Green
ar: أخضر

en: Group
ar: المجموعة

en: Group name
ar: اسم المجموعة

en: Group packets
ar: مجموعة الرزم

en: Growl Notification Plugin
ar: ملحق هدير أشعار

en: Grunge
ar: الجرونج

en: Gtk+ GUI helper
ar: Gtk+ GUI  مساعد

en: H.264 level
ar: H.264 المستوى

en: H.264 video packetizer
ar: H.264 باكيتيزير الفديو

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
ar: هو محسّن  لترميز الفيديو  المرئي
     (MPEG TS تدني معدلات استخدامها مع )

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
ar: (   mp4 و  MPEG TS  هو ترميز الفيديو (الصالحة مع  H264

en: H264 video demuxer
ar: H264  فيديو  demuxer‎

en: HAL AudioUnit output
ar: خرج  HAL AudioUnit

en: HAL devices detection
ar: HAL   أدوات الكشف

en: HD1000 video output
ar: Hd1000 الناتج  بالفيديو

en: HTTP Host address
ar: عنوان المضيف HTTP

en: HTTP announce
ar:     HTTP يعلن

en: HTTP authentication
ar: استيثاق HTTP

en: HTTP input
ar: مدخل HTTP

en: HTTP interace Certificates Revocation List file.
ar: .HTTP  واجهة قائمة ملفات الشهادات الملغاه

en: HTTP interface Certificates Revocation List file
ar: HTTP للواجهة x509  ملف إلغاء  شهادات

en: HTTP interface x509 PEM certificate file (enables SSL)
ar:  ( يمكّن SSL) للواجهة x509 PEM  ملف شهادة

en: HTTP interface x509 PEM certificate file (enables SSL).
ar: .(HTTP  الواجهة  ك509 PEM  شهادة الملف (يمكن SSL

en: HTTP interface x509 PEM private key file
ar: x509 PEM  لواجهة HTTPملف بمفتاح خاص

en: HTTP interface x509 PEM private key file.
ar: ملف المفتاح الخاص x509 للواجهة HTTP

en: HTTP interface x509 PEM trusted root CA certificates file
ar: HTTP للواجهة x509 PEM ملف الشهادات

en: HTTP interface x509 PEM trusted root CA certificates file.
ar: .HTTP  واجهة x509 PEM موثوق الجذر CA شهادات الملف

en: HTTP password
ar: كلمة السر HTTP

en: HTTP proxy
ar: وسيط HTTP

en: HTTP proxy password
ar: كلمة سر وسيط HTTP

en: HTTP remote control interface
ar: واجهة التخكم عن بعد HTTP

en: HTTP server
ar: خادم HTTP

en: HTTP stream output
ar: تدفق الخروج HTTP

en: HTTP tunnel port
ar:  منفذ النفق HTTP

en: HTTP user agent
ar: عميل مستخدم HTTP

en: HTTP user name
ar: إسم مستعمل HTTP

en: Haar cascade filename
ar: Haar إسم الملف المتسلسل

en: Half Size
ar: نصف الحجم

en: Handlers
ar: أخد بالإعتبار التمديدات

en: Handling mode for stereo streams
ar: نمط تسيير تدفقات ستريو

en: Hard rock
ar: "Hard rock"  هاردروك

en: Headphone effect
ar: تأثير السماعة

en: Headphone virtual spatialization effect
ar: أثر فضائي افتراضي للسماعة

en: Headphone virtualization
ar: virtualization السماعة

en: Headphones
ar: سماعات الرأس

en: Height
ar: الارتفاع

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ar: الإرتفاع بالبكسل من الحدود بين المصغرون

en: Height of the snapshot image.
ar: .ارتفاع صورة اللقطة

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetect).
ar: .(إرتفاع قطعة الفديو للإلتقاط(-1 للكشف الآلي

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetection).
ar: ارتفاع الدفق المطلوب التقاطه (-1 للكشف التلقائي)

en: Height of the zone triggering the interface.
ar: ذروة تلك المنطقة تسبب الوصلة

en: Help
ar: المساعدة

en: Hide Others
ar: اخفاء البقية

en: Hide VLC
ar: اخفاء VLC

en: Hide VLC media player in taskbar
ar: أخفِ مشغل الوسائط VLC في شريط المهمات

en: Hide interface
ar: اخفاء الواجهة

en: High LNB voltage
ar: أعلى فولطية LNB

en: High freq (Hz)
ar: (Hz) التردد المرتفع

en: High priority
ar: اولويه عاليه

en: High quality audio resampling
ar: إعادة أخذ العينات ذو جودة عالية

en: Hip-Hop
ar: هيب-هوب

en: Hop limit (TTL)
ar: (TTL)حد القفزة

en: Host
ar: مضيف

en: Host address
ar: عنوان المضيف

en: Hot keys
ar: المفاتيح الساخنة

en: Hotkey
ar: المفتاح الساخن

en: Hotkey for
ar: المفتاح الساخن لـ

en: Hotkeys
ar: المفاتيح الساخنة

en: Hotkeys management interface
ar: المفاتيح-الساخنه ادارة الوصل

en: Hotkeys not saved
ar: لم تُحفظ المفاتيح الساخنة

en: Hotkeys settings
ar: إعدادات المفاتيح الساخنة

en: Hough
ar: هوغ

en: House
ar: منزل

en: How long the notification will be displayed
ar: الى متى سيستمر معرض الأشعار

en: How many CD blocks to get on a single CD read. Generally on newer/faster CDs, this increases throughput at the expense of a little more memory usage and initial delay. SCSI-MMC limitations generally don't allow for more than 25 blocks per access.
ar: .عدد الكتل للقراءة في كل مرة على القرص المضغوط. هذا يزيد معدل البت على أحدث الأقراص المضغوطة، لكن يستهلك ذاكرة أكبر ويبطء البدء 
    .لا يمكن غالبا قراءة الكتل لأكثر من 25

en: Hue
ar: تدرج اللون

en: Hue of the video input.
ar: .شكل الصورة

en: Hurry up
ar: نسرع

en: Hz/s
ar: هرتز/ثا

en: I quantization factor
ar: I quantization عامل

en: I&mport
ar: اس&تورد

en: I420 - first plane is greyscale
ar: I420 - آولى طائرة هي  greyscale

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ar: التحويلات I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID
ar: الهوية

en: ID Offset
ar: ID  محايد

en: IO Method
ar: طريقة الإدخال والإخراج

en: IO Method (READ, MMAP, USERPTR).
ar: طريقة الإدخال والإخراج (READ، MMAP، USERPTR).

en: IP address of the master client used for the network synchronisation.
ar: .العنوان IP للعميل السيَد  من أجل تزامن الشبكة

en: IPv4 adress for the default multicast interface. This overrides the routing table.
ar:  هذا التعديل يتجاوز جدول التوجيه لواجهة الإذاعة المتعددة الإفتراضية.IPv4 حدد العنوان

en: IPv4 multicast output interface address
ar: .لواجهة ناتج الإذاعة المتعددة IPv4 العنوان

en: IPv4 will be used by default for all connections.
ar: . إفتراضيا لكل الإرتباطات IPv4 إستعمل

en: IPv6 SAP scope
ar: مجال  IPv6 SAP

en: IPv6 will be used by default for all connections.
ar: .إفتراضيا لكل الإرتباطات IPv6 إستعمل

en: IVTV MPEG Encoding cards input
ar: دَخْل للبطاقات IVTV MPEG

en: IceCAST output
ar: خروج IceCAST

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
ar: .إذا كان يسمح بمراقبة القراءة، هذا الخيار يسمح بتشغيله. في الحالة الأخرى القراءة تتم بالمسارات

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ar: ، اذا تمكن وتشكيل محدد TS موكير ستضع الحدود في نهاية أي صور.وفي تلك الحاله ،تشكيل المده التي قدمها المستخدم اسوأ حالة استخدامها عندما لا توفر الاطار المرجعي. هذا يعزز الكفاءه في تشكيل الخوارزميه ، ولما كنت عادة اطر اطر أكبر في التيار.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
ar: إذا كان لا يساوي 0 قدم معلومات إضافية عن التنقيح.

en: If set cache CDDB information about this CD
ar: المتواجدة على القرص المدمج ستخبء CDDB  إذاكان هذا الخيار منشّط، المعلومات

en: If set, CD-Text information will be preferred to CDDB information when both are available
ar: CD-Text ستستعمل بالأولوية بالنسبة ل CDDB ، إذاكان هذا الخيار منشّط

en: If set, audio controls and audio jack output are used
ar: إذاكان هذا الخيار منشّط، ستستعمل ضوابط السمعي

en: If set, get CD-Text information
ar: CD-Text إذا كان هذا منشّط،  ستستعمل معلومات

en: If set, lookup CD-DA track information using the CDDB protocol
ar: في البحث عن معلومات في القرص المدمج CDDB  إذاكان هذا الخيار منشّط، ستستعمل

en: If set, the CDDB server gets information via the CDDB HTTP protocol
ar: CDDB HTTP معلومات مستعملاً بروتوكول CDDB  إذاكان هذا الخيار منشّط، سيرسل الخادم

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
ar: .إذا كانت المجموعة ، وطول فترة البحث  هي المسار بدلا من طول الدخول

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ar: .اذا كان متوسط القوة على آخر عدد الحواجز أعلى من هذه القيمة، فسوف يعدل مقدار الصوت. هذه القيمة هي نقطة ايجابية.أي قيمة بين 0.5 و 10 تبدو معقولة.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
ar: اذا بالفعل الملف موجود ، لا يمكن الكتابة عليه

en: If the file exists and this option is selected, the existing file will not be overwritten.
ar: .اذا كان الملف موجودا وهذا الخيار مُخْتَارْ، الملف الموجود يجب عدم كتابته مرة ثانية

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ar: .MBone هذا ضروري إذا أردت إنشاء إعلانات SAP عدّل التدفق على العنوان المتعدّد

en: If this option is set, B-Frames will be used. Use this option to set the number of B-Frames.
ar: .إستعمل هذا الخيار لتعديل العدد ،B إذا كان هذا الخيار مفّعل، ستُنتج إطارات

en: If you graphics card provides several adaptors, this option allows you to choose which one will be used (you shouldn't have to change this).
ar:  اذا كانت بطاقتم الغرافيك توفر عدة محولات ،هذا الخيار يتيح لك ان تختار اي واحد ستستخدم  .
    (لا ينبغي لكم تغييرهذا )

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ar: إذا كان وسيط HTTP يطلب كلمة سر، فاضبطها هنا.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
ar: إذا اكتوت حافظتك مسارًا صحيحًا 
    أو مسارًا إلى ملف على حاسوبك،
    فسوف يُحدّد تلقائيًا.

en: If your graphics card provides several adaptors, you need to choose which one will be used (you shouldn't have to change this).
ar: .(واذا كان جوابكم رسومات البطاقه توفر عدة محولات  ، انت بحاجة الى إختيارواحد ستستخدم (لا يسمح لكم  إلاّ  بهذا التغيير

en: If your processor has a floating point calculation unit, VLC can take advantage of it.
ar: .الإستفادة منه VLCإذا كان معالجكم حريص على   وحدة حساب النقطه العائمه ،  يمكن  لـ

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
ar:    "3D" إذا كان معالجكم يقبل  تعليمات الآن
    .الإستفادة منه VLC   يمكن لــ،

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
ar: .الإستفادة منه VLC   يمكن لــ،   AltiVec إذا كان معالجكم يقبل  تعليمات

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
ar: .الإستفادة منه VLC   يمكن لــ،   MMX EXT  إذا كان معالجكم يقبل  تعليمات

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
ar: .الإستفادة منه VLC   يمكن لــ،   MMX إذا كان معالجكم يقبل  تعليمات

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
ar: .الإستفادة منه VLC   يمكن لــ،   SSE إذا كان معالجكم يقبل  تعليمات

en: If your processor supports the SSE2 instructions set, VLC can take advantage of them.
ar: .الإستفادة منه VLC   يمكن لــ،   SSE2 إذا كان معالجكم يقبل  تعليمات

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Ignored extensions
ar: إمتدادات مهملة

en: Image adjust
ar: تعديل الصورة

en: Image brightness (0-2)
ar: اضاءة الصورة(0-2)

en: Image clone
ar: نسخ الصورة

en: Image colors inversion
ar: عكس الصورة

en: Image contrast (0-2)
ar: (  تباين الصورة(0-2

en: Image cropping
ar: قص الصورة

en: Image file
ar: ملف الصورة

en: Image format
ar: شكل صور

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ar: صيغة الصورة للإستعمال في تخزين إلتقاطات الشاشة

en: Image gamma (0-10)
ar:   (جاما الصورة(0-10

en: Image height
ar: ارتفاع الصورة

en: Image hue (0-360)
ar:   (تدرج لون الصورة(0-360

en: Image modification
ar: تعديل الصورة

en: Image properties filter
ar: فلتر خصائص الصورة

en: Image saturation (0-3)
ar:   (اشباع الصورة(0-3

en: Image width
ar: عرض الصورة

en: Imitates the effect of surround sound when using headphones.
ar: .هذا المرشح يعطي أثر محاصرة الصوت عند استخدام السماعات

en: In Volts [0, 13=vertical, 18=horizontal].
ar: .[بالفولت [أفقي= 18 , عمودي= 13 , 0

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ar: في رصد تشكيلات متعددة ، يمكنك ان تحدد إسم جهاز نوافذ العرض التي تريدون لفيديو النافذة ان يفتحها  على سبيل المثال ، "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ar: في اسلوب شاشة كاملة ، تبقى الشاشه التي لا يوجد فيديو يظهر اسود

en: In kHz for DVB-S or Hz for DVB-C/T
ar: DVB-C/T ل Hz أو  DVB-S ل kHz ب

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
ar: في هذه الصفحه إضافيةقليلة متتابعه المعالم يمكن وضعها.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
ar: في هذه الصفحه ، القليل من  التشفير الإضافي المعالم يمكن وضعه.

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
ar: .في هذا القسم،  تستطيع إجبار تصرفات قارئ العاوين الثانوية، مثل  تعديل نوع و إسم ملف العناوين الثانوية

en: Include subtitles
ar: إدراج العناوين الفرعية

en: Increase Volume
ar: ارفع الصوت

en: Increase the priority of the process
ar: الزيادة في أولوية العمليّة

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ar: . زياده أفضلية المعالج يحسن مشاكل القراءة، بالرغم من السماح للفلك بالقراءة مع عدم المضايقة من طرف التطبيقات الأخرى اللتي تتطلب وقت المعالج
    يجب الملاحظة بأنه في بعض المشاكل، فلك سيستعمل كل وقت المعالج و بذلك سيتم إيقاف جميع التطبيقات، لهذا يجب إعادة تشغيل الجهاز

en: Index
ar: فهرس‎

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ar: الصور الفرديه المدة 0 - 60000 ملي ثا.

en: Industrial
ar: صناعي

en: Influence (bias) B-frames usage
ar: B إستعمال إطارات

en: Information
ar: استعلامات

en: Information...
ar: معلومات...

en: Infrared remote control interface
ar: واجهة التخكم عن بعد بتحت أحمر

en: Initial VBV buffer occupancy
ar: VBV شغل إبتدائي للصِوان

en: Initial command to execute.
ar: القيادة الاولى لتنفيذه.

en: Input
ar: دخل

en: Input / Codecs
ar: إدخال/ كوديك

en: Input FIFO
ar: دخل FIFO

en: Input bitrate
ar:  مساهمة معدل البت

en: Input has changed
ar: تم تغيير المدخل

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
ar: .المدخلات قد تغيرت ، قادرة على انقاذ كتاب. تعليق يديو مع  "توقف "  بينما كتب لضمان تحرير الابقاء على نفس المدخلات

en: Input list
ar: قائمة المدخل

en: Input repetitions
ar: تكرار المدخلات

en: Input slave (experimental)
ar: (خادم المدخل (تجريبي

en: Input stream
ar: جدول المدخلات

en: Input:
ar: دخل:

en: Install Windows Service
ar: ركّب خدمة NT/2K/XP

en: Install the Service and exit.
ar: .ركّب الخدمة ثم أخرج

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ar: .عوض كتابة ملف خام، تستطيعون إضافة ترويسة إلى الملف

en: Instrumental
ar: ذو دور فعال

en: Instrumental pop
ar: أداة البوب

en: Instrumental rock
ar: أداة الصخرة

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ar: عدد صحيح يتغير من -1 (لا يوجد نموذج) إلى 4

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
ar: Integer مميز الاولية لهذا الجدول. وستستخدم هذه الاموال الى  "ايجاد " هذا الجدول لاحقا.

en: Integer pixel motion estimation method
ar: طريقة تقدير الحركة

en: Inter luma quantization deadzone
ar: التقسيم لمى الى كميات منطقة ميتة

en: Interactive Zoom
ar: ظبط الحجم التفاعلي

en: Interface
ar: الواجهة

en: Interface Type
ar: نوع الواجهة

en: Interface interaction
ar:  واجهة التفاعل

en: Interface module
ar: وحدة الواجهة

en: Interlaced encoding
ar: ترميز مشابك

en: Interlaced mode
ar: طريقة المشابكه

en: Interlaced motion estimation
ar: تقدير الحركة المشابكة

en: Interval between keyframes (-1 for autodetect).
ar: .(المجال بين الإطارات -مفتاح (- 1 للتلقائي

en: Intra luma quantization deadzone
ar: التقسيم لمى الى كميات داخل منطقة ميتة

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ar: يقدم اي تأخير في عرض للتيار.

en: Invalid selection
ar: إختيارغير صالح

en: Inversion mode
ar: نمط الإبدال

en: Inversion mode [0=off, 1=on, 2=auto]
ar: [نمط الإبدال[0= مغلق, 1=يعمل, 2 = تلقائي

en: Invert colors
ar: عكس الألوان

en: Invert video filter
ar:  المرشح مقلوب الفيديو

en: Inverts the colors of the image
ar: قلب ألوان الصورة

en: It is possible to apply effects to the rendered text to improve its readability.
ar: من الممكن تطبيق تأثيرات لتحسين مقروءيه النص

en: It is possible to cache the resumed TLS sessions. This is the expiration time of the sessions stored in this cache, in seconds.
ar: هذا هو الوقت للانتهاء جلسات تخزين في هذا المخبأ ، في ثانية.   الجلسات   TLS  ومن الممكن تخبئة استئناف

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ar: .ومن الممكن تعطيل المساهمة المصادر تزامن الساعة الانيه
    .اذا كنت تستخدم هذه التجربة لإسترجاع متقفز من شبكة التدفق

en: JACK Input
ar: دخل JACK

en: JACK audio input
ar: دخل صوت JACK

en: JACK audio output
ar: خروج سمعي JACK

en: Jazz
ar: جاز

en: Jazz+Funk
ar: نشاط+ ذعر

en: Joint bidirectional motion refinement.
ar: .مشترك ثنائي الاتجاه اقتراح التنقيح

en: Joint stereo
ar: ستيريو مشترك

en: Jointly optimize both MVs in B-frames
ar: B-frames في MVs   معا الامثل

en: Jump Bac&kward
ar: اقفز &خلفًا

en: Jump To Time
ar: القفز على الزمن

en: Jump sizes
ar: طول القفزات

en: Jump to Specific &Time
ar: اقفز إلى و&قت محدد

en: Jump to time
ar: القفز على الزمن

en: Jungle
ar: الغابة

en: Kasenna MediaBase parser
ar: معرب  قاعده الإعلام  كاسيننا

en: Kasenna RTSP dialect
ar: اللهجه  Kasenna RTSP

en: Keep aspect ratio
ar: أبقِ نسبة الأبعاد

en: Keep original size
ar: يبقى الحجم الأصلي

en: Keep some B-frames as references
ar:  للإشارات  B ترك بعض الإطارات

en: Keep stream output open
ar: إبقاء تدفق الخرْج مفتوح

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ar: يبقى الجانب الأصلي عند نسبة إعادة حجم عناصر  الفسيفساء

en: Keep the original size of mosaic elements.
ar:  يبقى الحجم الأصلي من عناصر  الفسيفساء

en: Key
ar: مفتاح

en: Key interval
ar: مجال مفتاح

en: Keyframe Interval:
ar: :مجال مفتاح الإطار

en: LNB voltage
ar: فولطية LNB

en: Language
ar: اللغة

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code).
ar: .(لغة المسار السمعيه التي تريدون استخدامها (فاصلة فصل ، اثنين او ثلاثة الرسائل لرمز البلد

en: Large
ar: كبير

en: Large Hall
ar: قاعة كبيرة

en: Larger
ar: أكبر

en: Last Entry Point
ar: آخر نقطة دخول

en: Last.fm username not set
ar: اسم مستخدم last.fm غير مضبوط

en: Launching an update request...
ar: ينفّذ طلب تحديث...

en: Leave Fullscreen
ar: غادر ملء الشاشة

en: Leave fullscreen
ar: غادر ملء الشاشة

en: Left
ar: يسار

en: Left front
ar: جبهة اليسار

en: Left rear
ar: يسار المؤخّرة

en: LibNotify Notification Plugin
ar:  ابلاغ ملحق  الاخطار -Lib

en: Libtwolame audio encoder
ar: مرمز سمعي  Libtwolame

en: License
ar: ترخيص

en: Lime
ar: ليموني

en: Linear
ar: خطي

en: Linear PCM audio decoder
ar: الخطي PCM  كاشف الرموز السمعي ل

en: Linear PCM audio packetizer
ar: الخطي Flac   المحزَّم السمعي ل

en: List ID
ar: مميّز القائمة

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ar: .الا ان المستخدم المتقدم يغير هذا الخيار لإمكانية  إبطاله طريقة الاسترجاع من الدفق.  a52  سيحاول فرضًا  الترميز 'dummy,a52'  ،ان تستخدم في الاولوية.مثلا  VLC  قائمة ترميز

en: List of handler extensions and executable paths (for instance: php=/usr/bin/php,pl=/usr/bin/perl).
ar: .( php=/usr/bin/php,pl=/usr/bin/perl:على سبيل المثال l)  قائمة استقبال التمديدات وقابل للتنفيذ الطرق

en: List of sizes separated by colons (720x576:480x576).
ar: . (720x576:480x576)  قائمة الأحجام يفصل بينها الأعمدة

en: Listen to IPv6 announcements on the standard addresses.
ar: الاستماع ل  IPv3  لاعلانات على مستوى العنوان.

en: Live
ar: مباشر

en: Load
ar: تحميل

en: Load subtitles file:
ar: تحميل ملف الترجمة:

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ar: .تحميل ملف الترجمة. ليستخدم عندما لا يستطيع الكشف التلقائي من كشف الملف

en: Local playback
ar: الإعادة المحلية

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ar: نموذج لالية تحويل سلسلة     SVG      موقع   عقد الملف

en: Location:
ar: الموقع:

en: Lock Aspect Ratio
ar: اقفل نسبة الأبعاد

en: Log all VLC messages to a text file.
ar: .في نص ملف VLC سجل كل رسائل

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
ar: .UNIX في أنظمة ،syslog إلى VLC سجل كل رسائل

en: Log filename
ar: سجل إسم الملف

en: Log format
ar: سجل الصيغة

en: Log to file
ar: سجل في ملف

en: Log to syslog
ar: سجل إلى syslog

en: Logging
ar: جاري الدخول

en: Logo
ar: علامة

en: Logo animation # of loops
ar: شعار الرسوم المتحركه # من حلقات

en: Logo filenames
ar: شعار أسماءملف

en: Logo individual image time in ms
ar: شعار وقت الصور الفرديه ملي ثا

en: Logo overlay
ar: شعار الغطاء

en: Logo position
ar: موقع الشعار

en: Logo sub filter
ar: شعار مرشح الفرعية

en: Logo transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ar: قيمة شعار الشفافيه  (0 من الشفافيه التامه الكاملة الى 255 الإبهام).

en: Logo video filter
ar: شعار مرشح الفيديو

en: Long backwards jump
ar: قفزة طويلة إلى الخلف

en: Long forward jump
ar: قفزة طويلة إلى الأمام

en: Long jump length
ar: طول القفزة الطويلة

en: Long jump length, in seconds.
ar: طول القفزة الطويلة بالثانية.

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ar: البحث عن عنوان الفرعي  للملف في هذه المسارات ايضا ، إن كان العنوان الفرعي للملف ليس موجودا في الدليل الحالي.

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
ar: وبيتا  ، البارامترات  الفا : بيتا C0 الداره مرشح الفا

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
ar: .والبارامترات بيتا .مجموعة -6 الى 6 لكل البارامترات الفا و بيتا. -6  يعني بالضوء مرشح ، 6 يعني قوية  C0  الداره مرشح الفا

en: Lost buffers
ar: فقد الصوان

en: Lost frames
ar: الإطار المفقود

en: Low freq (Hz)
ar: (Hz) التردد المنخفض

en: Low resolution decoding
ar: كشف الرموز بميز ضعيف

en: Lower the interface below all other windows.
ar: إخفاء الواجهة وراء النوافذ الأخرى

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ar: chroma bilinear / Luma bicubic

en: Luminance elimination
ar: إزالة الإضاءة

en: Luminance masking
ar: إخفاء الإضاءة

en: Luminance threshold
ar: عتبة الإضاءة

en: M-JPEG camera demuxer
ar:  M-JPEG demuxer‎  آلة تصوير

en: M3U playlist import
ar: M3U  استيراد قائمة التشغيل

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: (PEG TS, MPEG1, ASF,OGG يستعمل من)JPEG  يتألف من سلسلة من الصور  MJPEG

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ar: ملحق الجداول يمكن ان يتضمن عدة جداول إبتدائية ،بإختلاف البتات يمكنك  الإختيار للجميع.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ar:  MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32  التحويلات

en: MMX conversions from
ar: MMX التحويلات من

en: MOD demuxer (libmodplug)
ar: MOD demuxer‎  (ليبمودبلوغ )

en: MP4 stream demuxer
ar: انساب  MP4 demuxer‎

en: MP4/MOV muxer
ar: موكسير MP4/MOV

en: MPEG 1 Format
ar: الصيغة MPEG 1

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
ar:  طبقة MPEG السمعيه 3 ( استعماله مع MPEG PS، MPEG TS ، MPEG1 ، ASF ، OGG و RAW)

en: MPEG I/II hw video decoder (using libmpeg2)
ar: (MPEG I/II hw  ترميز الفيديو (بإستخدام libmpeg2

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ar: (libmpeg2 يستعمل ) MPEG I/II  كاشف الرموز للفديو

en: MPEG Program Stream
ar: MPEG سيل البرامج

en: MPEG Transport Stream
ar:  MPEG نقل السيل

en: MPEG Transport Stream demuxer
ar: demuxer MPEG جدول النقل

en: MPEG audio decoder
ar: لسمعي MPEG  كاشف الرموز

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ar: III/II/I السمعي الطبقات MPEG  كاشف الرموز

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ar: السمعي   المحزَّم MPEG layer I/II/III

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
ar: ( MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG و RAW صالح للإستخدام مع)  MPEG-1 ترميز الفيديو

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
ar: ( MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG و RAW صالح للإستخدام مع)  MPEG-2 ترميز الفيديو

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
ar: ( MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG و RAW صالح للإستخدام مع)  MPEG-4  ترميز الفيديو

en: MPEG-4 video demuxer
ar: MPEG-4  فيديو  demuxer‎

en: MPEG-I/II video demuxer
ar: MPEG-I/II فيديو  demuxer‎

en: MPEG-I/II video packetizer
ar: MPEG-I/II باكيتيزير الفديو

en: MPEG-PS demuxer
ar: MPEG-PS demuxer‎

en: MPEG2 video switcher stream output
ar: جدول الانتاج عامل التّحويلة الفيديو  MPEG2

en: MPEG4 audio packetizer
ar: MPEG4 السمعي المُحَزَّمْ

en: MPEG4 quantization matrix
ar:  MPEG4 مصفوفة التقسيمإلى كميّات ل

en: MPEG4 video packetizer
ar: MPEG4 الفيديو  المُحَزَّمْ

en: MRL:
ar: :MRL

en: MSN Now-Playing
ar: MSN يلعب الآن

en: MTP input
ar: دخل MTP

en: MTU for out mode
ar: MTU   لاصل طريقه

en: MTU for out mode.
ar: .MTU لاصل طريقه.

en: MTU of the network interface
ar:  لواجهة الشبكة MTU

en: MUX for RAW RTSP transport
ar: MUX لنقل الخام RTSP

en: Mac OS X interface
ar: واجهة Mac OS

en: Magnification
ar: توسيع

en: Magnify
ar: تكبير

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
ar: .تكبير جزء من الفيديو. يمكنك اختيار أي جزء من الصورة الذي يجب تكبيره

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ar: تعظم / التصوير المرشح  الفيديو التفاعلي

en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Main interfaces
ar: الواجهات الرئيسية

en: Main interfaces settings
ar: إعدادات الواجهة الرئيسية

en: Make one slot black. Other tiles can only be swapped with the black slot.
ar: وضع حيّز ضيّق بلاط اسود، البلاط الآخر لايمكنه إلا بمبادله مع حيّز ضيّق أسود .

en: Make one tile a black slot
ar: وضع حيّز ضيّق بلاط اسود

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
ar: .موقع icecast/shoutcast  (جعل الخدمة متاحة للجمهور على 'الصفحات الصفراء' (دليل قائمة الجداول
    . icecast لــOgg يتطلب الجري .shoutcast يتطلب معدل البت المعلومات المحددة ل

en: Manage &bookmarks
ar: أدِر ال&علامات

en: Manual download only
ar: تنزيل يدوي فقط

en: Manual ratio
ar: دليل النسبه

en: Maroon
ar: كستنائي

en: Marquee
ar: سرداق

en: Marquee display
ar: خيمة العرض

en: Marquee position
ar: موقع خيمة

en: Marquee text to display. (Available format strings: Time related: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ... Meta data related: $a = artist, $b = album, $c = copyright, $d = description, $e = encoded by, $g = genre, $l = language, $n = track num, $p = now playing, $r = rating, $s = subtitles language, $t = title, $u = url, $A = date, $B = audio bitrate (in kb/s), $C = chapter,$D = duration, $F = full name with path, $I = title, $L = time left, $N = name, $O = audio language, $P = position (in %), $R = rate, $S = audio sample rate (in kHz), $T = time, $U = publisher, $V = volume, $_ = new line)
ar: خيمة عرض النص. (متاح شكل خيوط : الوقت المتصله :%Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ... Meta data related: $a = artist, $b = album, $c = copyright, $d = description, $e = encoded by, $g = genre, $l = language, $n = track num, $p = now playing, $r = rating, $s = subtitles language, $t = title, $u = url, $A = date, $B = audio bitrate (in kb/s), $C = chapter,$D = duration, $F = full name with path, $I = title, $L = time left, $N = name, $O = audio language, $P = position (in %), $R = rate, $S = audio sample rate (in kHz), $T = time, $U = publisher, $V = volume, $_ = new line)

en: Master client ip address
ar: العنوان IP للعميل السيَد

en: Matroska stream demuxer
ar:  demuxer‎  Matroska    تيار

en: Matrox Graphic Array video output
ar: Matrox  مجموعة الرسومات إخراج الفيديو

en: Max QP
ar: الأعلى QP

en: Max QP step
ar: QP أعلى خطوة

en: Max QP step between frames.
ar: .بين إطارين QP  أقصى خطوة

en: Max length
ar: الطول الأقصى

en: Max level
ar: أعلى مستوى

en: Max local bitrate
ar: أعلى معدّل بت محليّ

en: Maximum B (deprecated)
ar: ( القصوى ب (مستنكر

en: Maximum GOP size
ar: GOP الحجم الأقصى ل

en: Maximum bitrate
ar: أعلى معدل البت

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ar: .أقصى معدّل بت بالكيلوبت. صالح في تطبيقات النشر

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
ar: .المسافة القصوى للبحث عن  تقدير الحركة، تقاس من تنبأ موقع (). فرضًا 16 جيد لمعظم الأفلام ،وارتفاع الطلب سلاسل قد تستفيد من الاوضاع بين 24 و 32.  مجموعة من 0 الى 64

en: Maximum encoding bitrate
ar: أقصى معدل بت للترميز

en: Maximum image ratio. The crop plugin will never automatically crop to a higher ratio (ie, to a more "flat" image). The value is x1000: 1333 means 4/3.
ar: الصورة النسبه القصوى. المحاصيل plugin لن المحاصيل تلقائيا إلى نسبة اعلى (أي الى أكثر "موحد" الصورة). القيمه x1000 : 1333 يعنى  4/3

en: Maximum level
ar: المستوى الأقصى

en: Maximum luminance to consider a pixel as black (0-255).
ar:  اقصى إضاءة للنظر فعناصر البكسل السوداء (0-255

en: Maximum motion vector length
ar: الإنتقال الأقصى لشعاع الطول

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
ar: اقصى طول  حركة الاقتراح في عناصر الصور. -1 تلقائيا ، استنادا الى المستوى

en: Maximum motion vector search range
ar: أقصى مسافة بحث

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ar: أكبر عدد من الحروف معروض على الشاشه

en: Maximum number of connections
ar: أكبر عدد من الوصلات

en: Maximum output video height.
ar: الناتج الاقصى اطول الفيديو.

en: Maximum output video width.
ar: الناتج الاقصى عرض الفيديو.

en: Maximum quantizer parameter.
ar: .اقصى  بارامتر للمقسم الى كميات صغيرة

en: Maximum video height
ar: الطول الاقصى الفيديو

en: Maximum video quantizer scale
ar: أقصى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة

en: Maximum video quantizer scale.
ar: أقصى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة.

en: Maximum video width
ar: اقصى عرض الفيديو

en: Mean
ar: وسيط

en: Media &Information
ar: م&علومات الوسيط

en: Media Files
ar: ملفات وسائط

en: Media Information
ar: معلومات الوسيط

en: Media Information...
ar: معلومات الوسيط...

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: Media Resource Locator (MRL)
ar: موقع المصدر الإعلامي

en: Media dump access filter trigger.
ar: .الإعلام يمنع وصول مُرشح الزناد

en: Media: %s
ar: وسائط: %s

en: Meditative
ar: متأمّل

en: Medium backwards jump
ar: قفزة متوسطة إلى الخلف

en: Medium forward jump
ar: قفزة متوسطة إلى الأمام

en: Medium jump length
ar: طول القفزة المتوسطة

en: Medium jump length, in seconds.
ar: طول القفزة المتوسطة بالثانية

en: Mega bass
ar: ميغا bass

en: Mega bass cutoff
ar: العملاق انخفاض الحد

en: Mega bass level
ar: العملاق الصف الأسفل

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ar: المستوى النموذجي لميغاباس

en: Memory copy module
ar: وحدة نسخ الذاكرة

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu position
ar: موقع القائمة

en: Menu timeout
ar: مهلة القائمة

en: Menu update interval
ar: قائمة تحديث الفترة

en: Messages
ar: الرسائل

en: Messages...
ar: ...الرسائل

en: Meta-information
ar: معلومات ميتا

en: Metadata
ar: بيانات أعلى

en: Metal
ar: معدن

en: Method used by libdvdcss for decryption
ar: لفك التشفر libdvdcss الطريقة المستعملة من

en: Mi&nimal View
ar: العرض الأص&غر

en: Middle
ar: وسط

en: Min QP
ar:  QP الأدنى

en: Minimal look with no menus
ar: مظهر مُصغّر بدون قوائم

en: Minimize Window
ar: تصغير النافذة

en: Minimum B (deprecated)
ar:   (الدنيا ب (مستنكر

en: Minimum GOP size
ar: GOP الحجم الأدنى ل

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ar: .أقصى معدّل بت بالكيلوبت. صالح لقناة بحجم ثابت

en: Minimum encoding bitrate
ar: أدنى معدل بت للترميز

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
ar: .أدنى بارامتر للمقسم الى كميات صغيرة. 15 الى 35 ويبدو ان هناك مجموعة جيدة

en: Minimum video quantizer scale
ar: أدنى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة

en: Minimum video quantizer scale.
ar: أدنى سلم لتقسيم الفديو إلى كميات صغيرة.

en: Miscellaneous
ar: متفرّقات

en: Miscellaneous Options
ar: خيارات متفرقة

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ar: إعدادات ووحدات الصوت المتفرّقة

en: Miscellaneous stress tests
ar: تؤكد تجارب متنوعة

en: Mode
ar: النمط

en: Modulation type
ar: نوع التحوير

en: Modulation type for front-end device.
ar: front-end نوع التحوير لأداة

en: Modules search path
ar: تركيبة مسار البحث

en: Modules tree
ar: شجرة الوحدات

en: Monitor pixel aspect ratio
ar: نسبة أبعاد الشاشة بالبكسل

en: Mono
ar: مونو

en: More Info
ar: المزيد من المعلومات

en: Mosaic
ar: الفسيفساء

en: Mosaic alignment
ar: تنسيق فسيفساء

en: Mosaic bridge
ar: الفسيفساء الجسر

en: Mosaic bridge stream output
ar: التدفق الناتج الفسيفساء جسر

en: Mosaic video sub filter
ar: مرشح الفرع فسيفساء الفيديو

en: Motion Detect
ar: كشف حركة

en: Motion blur
ar: تضبيب الحركة

en: Motion blur filter
ar: اقتراح مُرشَح   الضبابيه

en: Motion detect
ar: كشف الحركة

en: Motion detect video filter
ar: مرُشّح فيديو كشف الحركة

en: Motion masking
ar: إخفاء الحركة

en: Motion threshold (10-100)
ar: (عتبة الحركة(10-100

en: Mouse Gestures
ar: حركة الفأرة

en: Mouse events
ar: أحداث الفأرة

en: Mouse gestures control interface
ar: واجهة التحكم لحركة الفأرة

en: Multicast output interface
ar: Multicast  واجهة إخراج

en: Multipart JPEG muxer
ar: متعدد الأقسام JPEG muxer

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
ar: مولتيباس راتيكونترول :
    -1 : المرور الاول ، أنشئ ملف الاحصائيات 
    -2 : آخر اصدار ، عدم إعادة كتابة  ملف  احصائيات 
    -3 : تمريرة من الجلي ، إعادة كتابة  ملف  احصائيات

en: MusePack demuxer
ar: MusePack demuxer‎

en: Musical
ar: المسرحية الموسيقيه

en: Mute
ar: كتم

en: Mute audio
ar: أكتم السمعيه

en: Mute audio when command is not 0.
ar: .إبكام السمعيه عندما القيادة  لاتساوي 0

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ar: Mux PMT (تتطلب --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
ar: وحدة الإتصال المتعدد

en: Muxer:
ar: موكسر:

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ar:  ، إدارة مختلف أنماط التغليف المستعملة لجمع جميع التدّفقات الاولية  
    (صوتية, فيديو…)
    احتمالا غير مقبول .muxer هذا الظبط يسمح لكم دومًا بالضغط على
    .muxer  يمكنكم ضبط البرمترات فرضًا عند كل

en: N&ormal Speed
ar: سرعة &عادية

en: NET ID
ar: الصافي  ID

en: NT Service
ar: NT خدمة

en: Name
ar: الاسم

en: Name for the font you want to use
ar: اسم الخط الذي تريد استخدامه

en: Name of XML file containing Haar cascade description
ar: إسم الملفXML  يحتوي على Haar الوصف المتسلسل

en: Name of desired display device
ar: اسم جهاز العرض المطلوب

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
ar: إسم الداخلي  OpenCV لمُلحَق المرشح  للإستخدام

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ar: اسم جهاز الصوت الذي سيستخدمه ملحق DirectShow. إذا لم تحدد شيئًا، فسوف يُستخدم الجهاز المبدئي.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ar: إسم الملف الذي سوف يرى جدول الخام لتفريغه

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ar: اسم جهاز الفيديو الذي سيستخدمه ملحق DirectShow. إذا لم تحدد شيئًا، فسوف يُستخدم الجهاز المبدئي.

en: Name of the video device to use. If you don't specify anything, no video device will be used.
ar: .إسم جهاز الفديو للإستعمال، إذا لم تحدد أي إسم لا يستعمل أي جهاز فديو

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ar: .shoutcast/icecast الإسم المعطى لقناة التدفق في الخادم

en: Name:
ar: الاسم:

en: Native
ar: أصلي

en: Native American
ar: أمريكي أصلي

en: Native Slider
ar: شريط تمرير أصلي

en: Navigate down
ar: اتجه إلى الأسفل

en: Navigate left
ar: اتجه إلى اليسار

en: Navigate right
ar: اتجه إلى اليمين

en: Navigate up
ar: اتجه إلى الأعلى

en: Navigation
ar: تصفح

en: Navy
ar: بحري

en: Ncurses interface
ar: Ncurses الوصله

en: Ne&xt
ar: ال&تالي

en: Nearest neighbour (bad quality)
ar: (الجار الأقرب (نوعية رديئة

en: Network
ar: شبكة

en: Network Identifier
ar: مُعرّف الشبكة

en: Network Name
ar: اسم الشبكة

en: Network Name to Create
ar: اسم الشبكة المطوب إنشاؤه

en: Network Protocol
ar: ميفاق الشبكة

en: Network Sync
ar: تزامن الشبكة

en: Network interaction failed
ar: فشل تفاعل الشبكة

en: Network settings
ar: إعدادات الشبكة

en: Network synchronisation
ar: مزامنة الشبكة

en: Network:
ar: الشبكة:

en: Never fix
ar: لا تصلح أبدًا

en: New Age
ar: عمر جديد

en: New destination
ar: مقصد جديد

en: New wave
ar: موجة جديدة

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ar: الجديد winamp 5.2 shoutcast الاستيراد

en: Next
ar: التالي

en: Next Channel
ar: القناة التالية

en: Next Chapter/Title
ar: الفصل/العنوان التالي

en: Next Title
ar: العنوان التالي

en: Next chapter
ar: الفصل التالي

en: Next frame
ar: الإطار التالي

en: Next media in the playlist
ar: الوسيط التالي في قائمة التشغيل

en: Next title
ar: العنوان التالي

en: Next widget style:
ar: نمط الودجة التالي:

en: No
ar: لا

en: No %@s found
ar: لم يوجد %@s

en: No Audio Device
ar: لا جهاز الصوت

en: No CrashLog found
ar: لم يوجد سجل اتهيار

en: No DVD menus
ar: لا قوائم ديفيدي

en: No Filtering
ar: لا مُرشّحات

en: No Input device found
ar: لم توجد أجهزة دخل

en: No audio device name was given. You might want to enter "default".
ar: ."لم يعطى أي إسم جهاز سمعي،قد ترغب في الدخول "التقصير

en: No decoding of Dolby Surround
ar: Dolby Surround عدم كشف الرموز

en: No device connected
ar: لا جهاز مُتّصل

en: No file selected
ar: لا ملف مُختار

en: No folder selected
ar: لا مُجلد مختار

en: No help available
ar: لا مساعدة متوفرة

en: No input
ar: لا دخل

en: No input found
ar: لم يوجد دخل

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ar: .bookmarks لا توجد أي مدخلات . التدفق يجب إجرائه عند القراءة أو التوقف كي تعمل

en: No input selected
ar: لم يُحدّد دخل

en: No item currently playing
ar: لا عنصر يشتغل الآن

en: No items in the playlist
ar: لا عناصر في قائمة التشغيل

en: No new stream or valid playlist item has been selected.
    
    Choose one before going to the next page.
ar: لا تيارجديد أو  صالح من قائمة التشغيل البند تم اختيارها. 
    
    إختيارواحد قبل الانتقال الى الصفحه التالية.

en: No repeat
ar: لا إعادة

en: No valid destination
ar: لا مقصد صحيح

en: No video or audio device selected.
ar: لا جهاز فيديو أو صوت مُحدّد.

en: Noise
ar: تشويش

en: Noise reduction
ar: تقليل التشويش

en: Noise video filter
ar: مُرشِّح صجيج الفيديو

en: Non-key
ar: بدون مفتاح

en: Non-ref
ar: غير المرجع

en: None
ar: لا شيء

en: Norm
ar: المعيار

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
ar: معيار الدفق (تلقائي أو SECAM أو PAL أو NTSC)

en: Norm:
ar: المعيار:

en: Normal
ar: عادي

en: Normal Size
ar: حجم عادي

en: Normal rate
ar: نسبة عادية

en: Normal/Repeat/Loop
ar: عادي/إعادة/حلقة

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
ar: عادة المُحَزَّمْ ان يتناسق على كامل الاطار التالي. هذه الأَعْلامْ المُحَزَّمْة يوعز الى وعيها في داخل أول الاطار وجد.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ar: عادة نستخدم وقت الطوابع من الملفات  MPEG  لحساب الموقع و  المده.ولكن في بعض الاحيان قد لا تكون صالحة للاستعمال. ابطال هذا الخيار لحساب بدلا من bitrate.

en: Note:
ar: ملاحظة:

en: Notify
ar: أشعر

en: Now Playing
ar: يشتغل الآن

en: Now playing
ar: يشتغل الآن

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ar: .عدد الإطارات المشفرة بين إطارين مرجعيين

en: Number of CD blocks to get in a single read.
ar: .عدد كتل القرص المدمج للقراءة كل مرة

en: Number of P frames between two I frames.
ar: عدد من P  اطار بين اطارين  I

en: Number of audio buffers
ar: عدد الحواجز السمعية

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ar: عدد القنوات السمعيه مشفره عبر الانهار.

en: Number of blank pixels between bands.
ar: .عدد من البكسل الفارغة بين الحزم

en: Number of blocks per CD read
ar: CD عدد الكتل المعدة  للقراءة في كل مرة على

en: Number of channels
ar: عدد القنوات

en: Number of channels information of the transcoded stream.
ar: .transcoded  عدد قنوات الاعلام التابعة للتدفق

en: Number of clones
ar: عدد النسخ

en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
ar: .(من 1 إلى 16 ) P  و I  المتتالية بين B  عدد الإطارات

en: Number of frames per second (eg. 24, 25, 29.97, 30).
ar: .(عدد الإطارات في الثانية (مثال. 24 ، 25 ، 29 ، 97 ،30

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ar: .عدد الإطارات المشفرة للإطار المفتاح واحد

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ar: عدد النوافذ الافقيه التي تقسم فيديو.

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positionning method is set to "fixed".
ar: ("عدد صور الاعمده في الفسيفساء (الا اذا كانت طريقة تموقع المجموعة"ثابت

en: Number of images for change
ar: عدد الصور للتغيير

en: Number of lines for change
ar: عدد الأسطر للتغيير

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
ar: عدد الحلقات لشعار النشاط. - 1 =مستمر  = 0 معاق

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ar: عدد من ملي الثواني، الخيمة يجب ان تُظِلْ الشاشه. القيمه الافتراضيه هى 0) يبقى الى الأبد).

en: Number of non black pixels
ar: عدد من البكسل غير سوداء

en: Number of output channels
ar: عدد قنوات الخرج

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
ar: القيم الكبيرة. مجموعة 1 الى 16 frameref   عدد من الأطر السابقة المستخدمة في التنبؤ. هذا  فعال في انيمي ، لكن لايوجد فرق معتبر للمشاهد الحيّة. بعض أجهزة فك الرموز غير قادرين على التعامل مع  القيم المرتفعة

en: Number of puzzle columns
ar: عدد أعمدة اللغز

en: Number of puzzle rows
ar: عدد صفوف اللغز

en: Number of reference frames
ar: عدد الإطارات المرجعيّة

en: Number of resumed TLS sessions
ar: الجلسات    TLS  عدد استئناف

en: Number of rows
ar: عدد الصفوف

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ar: عدد الثواني بين كل تجديد قسري .0 يعني أنه لا يتجدد  ابدا.

en: Number of stars
ar: عدد  النجوم

en: Number of stars to draw with random effect.
ar: .عدد  النجوم  للرسم مع تأثير عشوائي

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
ar: عدد الشاشات الى تستخدمها بالتقصير عرض الفيديو 'كامل الشاشه '. عدد رسائل الشاشات   يمكن العثور على جهاز الفيديو في قائمة الإختيار.

en: Number of threads
ar: عدد الخيوط

en: Number of threads used for the transcoding.
ar: عدد الخيوط المستخدمة عبر الترميز.

en: Number of time the same input will be repeated
ar: مقدار الوقت التي من خلاله سيتم تكرار نفس المدخل

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ar: عدد النوافذ العمودية فيه الى تقسيم الفيديو.

en: Number of video windows in which to clone the video.
ar: عدد نوافذ الفيديوفي اي نسخة الفيديو

en: Nuv demuxer
ar: Nuv demuxer‎

en: OGG demuxer
ar: OGG demuxer‎

en: OK
ar: نعم

en: OSD menu
ar: OSD  قائمة

en: OSD menu pictures get a default timeout of 15 seconds added to their remaining time. This will ensure that they are at least the specified time visible.
ar:  قائمة الصور OSD يحصل تقصير فترة الاستراحه من 15 ثانية تضاف الى الوقت المتبقي. وسيضمن ذلك انها ، على الأقل في الوقت المحدد للعيان.

en: OSS DSP device
ar: جهاز سمعي OSS DSP

en: OSS input
ar: دخل OSS

en: Off
ar: تعطيل

en: Offset X offset (automatic compensation)
ar: س يقابلها فرع (التعويض التلقائي)

en: Offset between the text and the shadow (in pixels, defaults to 2 pixels).
ar: إزاحة بين النص وظلال  (بالبكسل ،تقصيراً  البكسل 2).

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ar: مقابلة تضاف الى جدول محدد الهوية بريدغي_ووت في الحصول على تيار الهوية بريدغي_ين بالتسجيل.

en: Offsets in order
ar: تعديلات في النظام

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
ar: .transcoded    معلومات للتدفق  Ogg Vorbis Quality

en: Oldies
ar: الموضوعات القديمة

en: Olive
ar: زيتوني

en: On
ar: تشغيل

en: On Screen Display
ar:  (OSD)على الشاشة

en: On Screen Display menu
ar: على الشاشه قائمة العرض

en: One instance when started from file
ar: إقتراح واحد عندما ينطلق  من ملف

en: One of "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif"
ar:    "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif" واحد من

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
ar:    'vflip' و 'hflip','270','180' , '90' : واحد من

en: Online Documentation...
ar: التوثيق على الإنترنت...

en: Online Forum...
ar: المنتدى على الإنترنت...

en: Only decode a low resolution version of the video. This requires less processing power
ar: لا يشفر سوى النسخ الضعيفة من هذا الشريط. ويتطلب هذا اقل التجهيزيات

en: Only forward descriptors from this SysID to the CAM.
ar: .CAM الى  SysID  إلاَّ الوصف الأمامي  من

en: Opacity
ar: شفافية

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ar: الابهام (العكسيه الشفافيه) من الأغطية النص. 0 =  شفافة و  255 =غير مفهومة تماما.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ar: الابهام (العكسيه الشفافيه) overlayed  من النص. 0 = شفافة و= 255 غامضة تماما.

en: Open
ar: افتح

en: Open &Capture Device...
ar: افتح جهاز الت&قاط...

en: Open &Directory...
ar: فتح مجلد...

en: Open &Disc...
ar: افتح &قرصًا...

en: Open &Folder...
ar: افتح م&جلدًا...

en: Open &Location from clipboard
ar: افتح مو&قعًا من الحافظة

en: Open &Network Stream...
ar: افتح دفق &شبكة...

en: Open &Network...
ar: افتح &شبكة...

en: Open D&irectory...
ar: افتح د&ليلًا...

en: Open Directory
ar: فتح دليل

en: Open Disc
ar: فتح قرص

en: Open Disc...
ar: ...فتح القرص

en: Open File
ar: فتح ملف

en: Open File...
ar: افتح ملفًا...

en: Open Folder...
ar: افتح مجلدًا...

en: Open Media
ar: فتح وسيط

en: Open Network...
ar: افتح شبكة...

en: Open Play&list...
ar: افتح قائمة ت&شغيل...

en: Open Recent
ar: افتح الحديث

en: Open Source
ar: المصدر المفتوح

en: Open Subtitles
ar: فتح الترجمة

en: Open URL
ar: فتح مسار

en: Open VIDEO_TS Directory
ar: فتح دليل VIDEO_TS

en: Open a medium
ar: افتح وسيطًا

en: Open a skin file
ar: فتح ملف  skin

en: Open files from all sub-folders as well?
ar: ملفات مفتوحة من جميع الملفات الفرعية كذلك؟

en: Open playlist
ar: افتح قائمة التشغيل

en: Open playlist...
ar: افتح قائمة تشغيل...

en: Open subtitles file
ar: فتح ملف الترجمة

en: Open subtitles...
ar: افتح ترجمات...

en: Open:
ar: فتح:

en: Open: %s
ar: فتح: %s

en: OpenCV
ar: CV فتح

en: OpenCV example
ar: CV  مثال فتح

en: OpenCV face detection example filter
ar: فتحCV   أمام الكشف مثلا المرشح

en: OpenCV filter chroma
ar: chroma مُرشح  OpenCV

en: OpenCV internal filter name
ar: OpenCV  لإسم المرشح الداخلي

en: OpenCV video filter wrapper
ar: Wrapper  مُرشح  الفيديو  OpenCV

en: OpenGL video output
ar: OpenGL ناتج الفيديو

en: OpenGL(GLX) provider
ar: GL(GLX) فتح خدمات

en: Opening
ar: يفتح

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ar: استيلاء الأمثل تقسيم الشاشه لأجزاء محددة الإرتفاع مُسبقًا 
    .(16 قد تكون جيدة ، والقيمه 0 تعني مُعطل)

en: Options
ar: خيارات

en: Ordered chapters
ar: منظّم الفصول

en: Other
ar: أخرى

en: Other codecs
ar: مُرَمِزات  أخرى

en: Outline
ar: رسم تخطيطي

en: Output
ar: الخرج

en: Output URL
ar: الانتاج URL

en: Output access method
ar: طريقة وصول المخرج

en: Output chroma for the snapshot image (a 4 character string, like "RV32").
ar:  ("rv32" الناتج كروما لقطة صورة (سلسلة  4 حروف ، مثل

en: Output destination
ar: الناتج المقصد

en: Output device
ar: جهاز الخروج

en: Output file
ar: ملف الخرج

en: Output format
ar: نسق الخرج

en: Output height
ar: ارتفاع الخرج

en: Output module
ar: وحدة الخرج

en: Output modules
ar: وحدات الخرج

en: Output picture aspect ratio
ar: نسبة أبعاد خرج الصور

en: Output video height.
ar: ارتفاع فيديو الخرج.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ar: .خرْج الفديو بالأبيض و الأسود،  لا تكشف رموز معلومات الألوان الموجودة، هذا سيسمح بتوفير وقت المعالجة

en: Output video width.
ar: عرض خرج الفيديو.

en: Output width
ar: عرض الخرج

en: Output:
ar: الخرج:

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ar: .سنحاول استخدامه عن طريق الخطأ  VLC   . القدرة على تقديم فيديو مباشرة)   هو قدرة أجهزة تسريع لبطاقه الفيديو   Overlay

en: Overlay video output
ar: ناتج الفيديو مغشي

en: Overlays
ar: الأغطية

en: Overlays/Subtitles
ar: يعلو / العناوين الثانوية

en: Override page
ar: تجاوز الصفحة

en: Override parametters
ar: تجاوز الوسطات

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
ar:  =0<,إكتشاف تلقائي من البرامج التليفزيونية=0 ,TS تجاوز الصفحة المشار. جَرِّبْهَا اذا كانت العناوين الفرعيةلا تظهر (-1=اكتشاف تلقائي    من
    .الرقم  الصفحة الحالية,دائمًا 888 أو 889

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
ar: تجاوز الاطر العاديه بالثانية الواحدة للأعدادات.هذا العمل الا مع MicroDVD و SubRIP (SRT)من العناوين الفرعية

en: Owner
ar: المالك

en: P&layback
ar: تش&غيل

en: PCR delay (ms)
ar: (مهلة PCR (ملي ثا

en: PDA Linux Gtk2+ interface
ar: PDA Linux Gtk2+ واجهه

en: PES maximum size
ar: الحجم الاقصى  PES

en: PLS playlist import
ar: PLS  استيراد قائمة التشغيل

en: PMT Program numbers
ar: PMT اعداد البرنامج

en: PNG video decoder
ar:  كاشف الرموز للفديو

en: PORTAUDIO audio output
ar: الخروج السمعي لمنفذ الجهاز

en: PSNR computation
ar: الحساب PSNR

en: PVA demuxer
ar: PVA demuxer‎

en: PVR radio device
ar: جهاز راديو PVR

en: PVR video device
ar: جهاز فديو PVR

en: Packet Size
ar: حجم العبوة

en: Packet size in bytes to decrypt
ar: عدد الرزم بالبتات لفكّ الشفرة

en: Packet size in bytes to encrypt
ar: حجم الحزمة للتشفير بالبايت

en: Packetizer modules settings
ar: .إعدادات وحدات التحزيم

en: Packetizers
ar:  المُحَزَّمْ.

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ar:     المُحَزَّمْ هذا الضبط  يسمح دومًا بجبر  .هذا الضبط  يسمح دومًا بجبر المُحَزَّمْ  .muxing   المُحَزَّمْ يستعمل ل "ماقبل المعالجة" التدفق الأولي قبل
    احتمالا غير مقبول
    يمكنكم ضبط البرمترات فرضًا عند كل مُحَزَّمْ

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ar: يمكن ارسال الحزم واحدة تلو الاخرى في الوقت المناسب ام كليًا. يمكنك اختيار عدد من العبوات التي سترسل في وقت واحد. وهو يساعد في تقليل العبء على الجدولة بشدة

en: Panoramix: wall with overlap video filter
ar: Panoramix: الجدار مع مرشح التداخل الفيديو

en: Parametric Equalizer
ar: معادِل موسطي

en: Partial Extract
ar: مقتطف جزئي

en: Partitions to consider
ar: حواجز للإعتبار

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
ar: حواجز للإعتبار في نمط التحليل - لا شيء  : 
     - سريع  :  i4x4
     - عادي  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
       - بطيء  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     -الكلّ  :i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).

en: Party
ar: حفلة

en: Password
ar: كلمة السڒ

en: Password that will be requested to access the stream.
ar: .كلمة السر التي ستطلب للوصول إلى التدفق

en: Password that will be used for the connection.
ar: كلمة السر التي ستستخدم للاتصال.

en: Password the administrator will use to log into the internal HTTP server.
ar: HTTP  الخاص بالبطاقات DVB كلمة السر للخادم

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ar: .SOCKS كلمة السر للإستعمال في الإرتباطات مع الخادم

en: Paste
ar: لصق

en: Path
ar: مسار

en: Path of the image file for fake input.
ar: .طريق الصورة للإستعمال للمدخل المزيف

en: Path to OSD menu images
ar: OSD  الطريق الى قائمة الصور

en: Path to the OSD menu images. This will override the path defined in the OSD configuration file.
ar: OSDالطريق الى قائمة الصور . وهذا تجاوز الطريق المحدد في تشكيل الملفOSD  .

en: Path to the skin to use.
ar: .مسار  skin للإستعمال

en: Path to the x509 PEM Certificates Revocation List file that will be used for SSL. Leave empty if you don't have one.
ar: .SSL شهادات الملغاه الملف الذي سيستخدم  x509 PEM المسار الى
    .تترك فارغة اذا كنت لا تملك واحدا

en: Path to the x509 PEM certificate file that will be used for HTTPS.
ar: .HTTPS للإستعمال ل x509 PEM طريق ملف الشهادة

en: Path to the x509 PEM private key file that will be used for HTTPS. Leave empty if you don't have one.
ar: .لا تدخل أي شيء إذا لم يكن عندك.HTTPS للإستعمال ل x509 PEM طريق ملف الشهادة

en: Path to the x509 PEM trusted root CA certificates (certificate authority) file that will be used for HTTPS. Leave empty if you don't have one.
ar: .لا تدخل أي شيء إذا لم يكن عندك. HTTPSمؤتمن الشهدات الذي سيستعمل ل  x509 PEM مسار الملف

en: Pause
ar: ألبِث

en: Pause only
ar: ألبث فقط

en: Paused
ar: مُلبث

en: Peak bitrate in VBR mode.
ar: .معدل البت في القمّة  بنمط معدل البت متغيّر

en: Peak extra width
ar: ذروة الارتفاع  الاضافي

en: Peak height
ar: ذروة الارتفاع

en: Percentage of the line to consider while checking for black lines. This allows to skip logos in black borders and crop them anyway.
ar: النسبةالمئوية من خط النظر الى حين التحقق من الخطوط السوداء. وهذا يسمح القفز الى شعارات سوداء الحدود والحصول  عليها على أي حال.

en: Performance options
ar: خيارات الأداء

en: Permissions
ar: الصلاحية

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ar: (SVCD العنوان الثانوي ) Philips OGT  كاشف الرموز للعناوين الثانوية

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ar: (SVCD  العنوان الثانوي  ) Philips OGT محزِّم العناوين الثانوية

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ar: الصور القادمة من عناصر الفسيفساء  سيكون لهذا التأخير حسب القيمه في (ميلي ثا ).   لقيم العضمى ستحتاجون الى المساهمة فى زيادة إستخدامالذاكرة الوسيطه.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
ar: .الصور القادمة من نواتج الصورة المرءيه ستتأخر وفقا لهذه القيمه (بالملي ثا، يجب أن تكون =>100ملي ثا).لارتفاع القيم ، فانك ستحتاج الى رفع قيم إستخدام الذاكرة الوسيطة

en: Play
ar: شغّل

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ar: شغّل
    إذا كانت قائمة التشغيل فارغة، افتح وسيطًا

en: Play and exit
ar: تشغيل و خروج

en: Play and stop
ar: تشغيل وايقاف

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ar: شغّل وسيطًا آخرًا بالتزامن (كملف صوت إضافي،...)

en: Play files randomly forever
ar: تشغيل الملفات بشكل عشوائي للأبد

en: Play locally the stream while streaming it.
ar: .إعرض التدفق أثناء النشر

en: Play only
ar: شغّل فقط

en: Play ordered chapters as specified in the segment.
ar: تشغيل منظم الفصول كما هو محدد في الجزء

en: Play playlist bookmark 1
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 1

en: Play playlist bookmark 10
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 10

en: Play playlist bookmark 2
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 2

en: Play playlist bookmark 3
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 3

en: Play playlist bookmark 4
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 4

en: Play playlist bookmark 5
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 5

en: Play playlist bookmark 6
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 6

en: Play playlist bookmark 7
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 7

en: Play playlist bookmark 8
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 8

en: Play playlist bookmark 9
ar: شغّل علامة قائمة التشغيل 9

en: Play&list
ar: قائمة الت&شغيل

en: Play/Pause
ar: شغّل/ألبث

en: Playback
ar: شغّل

en: Playback control
ar: تحكم التشغيل

en: Playback failure
ar: فشل اعادة التشغيل

en: Played buffers
ar: لعب الصوان

en: Playing some media.
ar: يُشغّل بعض الوسائط.

en: Playlist
ar: قائمة التشغيل

en: Playlist Files
ar: ملفات قائمة التشغيل

en: Playlist Files|
ar: ملفات قائمة التشغيل|

en: Playlist bookmark 1
ar: علامة قائمة التشغيل 1

en: Playlist bookmark 10
ar: علامة قائمة التشغيل 10

en: Playlist bookmark 2
ar: علامة قائمة التشغيل 2

en: Playlist bookmark 3
ar: علامة قائمة التشغيل 3

en: Playlist bookmark 4
ar: علامة قائمة التشغيل 4

en: Playlist bookmark 5
ar: علامة قائمة التشغيل 5

en: Playlist bookmark 6
ar: علامة قائمة التشغيل 6

en: Playlist bookmark 7
ar: علامة قائمة التشغيل 7

en: Playlist bookmark 8
ar: علامة قائمة التشغيل 8

en: Playlist bookmark 9
ar: علامة قائمة التشغيل 9

en: Please enter a valid login name and a password.
ar: .يرجى إدخال  إسم دخول وكلمة السرصالحين

en: Please enter the URL or path to the media you want to play
ar: من فضلك أدخل مسار الوسيط الذي تريد تشغيله

en: Please enter the new profile name.
ar: من فضلك أدخل اسم الملف الشخصي الجديد.

en: Please provide one of the following parameters:
ar: من فضلط موفر الأول للموسطات المتابعة

en: Plu&gins and extensions
ar: المل&حقات والامتدادات

en: Plugins
ar: اضافات

en: Plugins and extensions
ar: ملحقات وامتدادات

en: Podcast Info
ar: معلومات النشرة

en: Podcast Size
ar: حجم النشرة

en: Podcast Summary
ar: خلاصة النشرة

en: Podcast URLs list
ar: مواقع قوائم النشرة

en: Podcast parser
ar: نشرة المعرب اللغوي

en: Podcasts
ar: نشرات

en: Polka
ar: البولكا

en: Pop
ar: بوب

en: Pop-Folk
ar: قوم البوب

en: Pop/funk
ar: PopFunk بوبفونك

en: Port
ar: المدخل

en: Port to use for the RTP source of the session
ar: اللجلسة RTP لمنفذ من أجل استعمالها لمصدر

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ar: HTTP  انتهى RTSP/RTP  منفذ استعماله لحفر نفق لـ

en: Port:
ar: :ميناء

en: Portaudio identifier for the output device
ar:  معرَف المنفذ السمعي للجهاز

en: Position
ar: الموضع

en: Position Control
ar: التحكم بالموضع

en: Positioning method
ar: طريقة وضع

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
ar: طريقة الوضع للفسيفساء.آلي :تلقائيًا يختار أفضل عدد الصفوف والاعمده.ثابت : إستخدامتحديد المستخدمين لعدد الصفوف والاعمده.التعديلات : إستخداممُعوِض تحديد المستخدمين عن كل صورة.

en: Post processing
ar: نوعية بعد المعالجة

en: Post processing quality
ar: جودة بعد المعالجة

en: Pranks
ar: مزح

en: Pre&vious
ar: ال&سابق

en: Pre-motion estimation
ar: التقدير الأولي للحركة

en: Prefer CD-Text info to CDDB info?
ar: CDDB info عوض CD-Text تفضيل إستعمال

en: Preference
ar: التفضيل

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Preferences...
ar: ...تفضيلات

en: Preferred audio language
ar: لغة الصوت المُفضّلة

en: Preferred decoders list
ar: قائمة كاشفي الرموز المفضّلين

en: Preferred encoders list
ar: قائمة أدواة الترميز المفضلة

en: Preferred packetizer list
ar: .قائمة المحزمون المفضلة

en: Preferred subtitles language
ar: لغة الترجمة المُفضّلة

en: Preload Directory
ar: دليل

en: Preload matroska files from the same family in the same directory (not good for broken files).
ar: .قبل تحميل الملفات ماتروسكا من عائلة واحدة في نفس الدليل
    (ليست جيدة لكسر الملفات).

en: Preparer
ar:  المعد

en: Preset
ar: يضبط سبقياً

en: Preset to use for the equalizer.
ar: .التعديل المسبق للإستعمال في المعادل

en: Press menu select or pause to continue.
ar: ضغط انتقاء القائمة أو التوقف للمتابعة

en: Prev Title
ar: العنوان السابق

en: Previous
ar: السابق

en: Previous chapter
ar: الفصل السابق

en: Previous media in the playlist
ar: الوسيط السابق في قائمة التشغيل

en: Previous title
ar: العنوان السابق

en: Print stats for each frame.
ar: .إعرض الإحصائيات لكل إطار

en: Privacy and Network Policies
ar: الخصوصية وسياسات الشبكة

en: Privacy and Network Warning
ar: الخصوصية وتحذيرات الشبكة

en: Private key file
ar: ملف المفتاح الخاص

en: Probe DVB card for capabilities
ar: DVB  تحقق من قدرة البطاقة

en: Profile Name
ar: اسم الملف الشخصي

en: Program
ar: برنامج

en: Programs
ar: البرامج

en: Protocol
ar: الميفاق

en: Protocol:
ar: الميفاق:

en: Pseudo raw video decoder
ar: .شبه كاشف الرموز للفديو خام

en: Pseudo raw video packetizer
ar: شبه محزَّم الفديو الخام

en: Psychedelic
ar: مخدر

en: Psychedelic video filter
ar: Psychedelic  فلتر الفيديو

en: Psycho-acoustic model
ar: نموذج Psychoacoustic

en: Publisher
ar: الناشر

en: Punk
ar: شرير

en: Pure-interlaced mode.
ar: .طريقة المشابكه نقيه

en: Purple
ar: أرجواني

en: Puzzle
ar: أحجيّة

en: Puzzle game
ar: أحجية

en: Puzzle interactive game video filter
ar: game video filter فلتر الفيديو

en: QNX RTOS video and audio output
ar: QNX RTOS الناتج بالصوت والصورة

en: QP curve compression
ar: QP منحني الضغط

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
ar: .(QCP) إلى 1.0(CBR)  من 0.0 QP منحني الضغط

en: QP difference between chroma and luma
ar: بين كروماولما QP الفرق

en: QP difference between chroma and luma.
ar: .QP الفرق بين كروما و لما

en: QP factor between I and P
ar: P و I بين QP العامل

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
ar: .المدى 1.0 إلى 2.0  P و I بين QP العامل

en: QP factor between P and B
ar: B و P بين QP العامل

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
ar: .المدى 1.0 إلى 2.0  B و P بين QP العامل

en: QT Embedded display
ar: QTمضمّن  العرض

en: QT Embedded video output
ar: QTمضمّن  ناتج الفيديو

en: Qt Embedded GUI helper
ar: Qt Embedded GUI مساعد

en: Qt Embedded hardware display to use. By default VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
ar: .QTمضمّن  إستخدامأجهزة العرض. الافتراضي VLC ستستخدم قيمة العرض بيئة متغيرة

en: Qt interface
ar: واجهة Qt

en: Quality
ar: الجودة

en: Quality level
ar: مستوى الجودة

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ar: .(مستوى الجوده لتشفير الاقتراحات ناقلات (وهذا يمكن ان تبطئ التشفير

en: Quality of post processing. Valid range is 0 to 6
    Higher levels require considerable more CPU power, but produce better looking pictures.
ar: نوعية بعد تجهيزها. النطاق الصحيح هو 0 إلى 6 
     يُطلب مستويات اعلى قدرا كبيرا من وحدة المعالجه المركزية ، لتنتج افضل صور البحث

en: Quality of the stream.
ar: جودة التدفق

en: Quality-based VBR
ar: VBR بالنوعيّة

en: Quality:
ar: الجودة:

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ar:  على سبيل المثال,P-FRAMES مقارنة مع ,I-FRAMES التقسيم  الكمي لعامل
    .FRAMES I و P  <= 1.0 لنفس النطاق

en: Quantizer scale
ar: المقسم الى كميات صغيرة الحجم

en: Quick &Open File...
ar: ...بسرعة & فتح ملف

en: QuickTime Media Link importer
ar: QuickTime  إستيراد رابط الإعلام

en: QuickTime library decoder
ar: كاشف الرموز  QuickTime

en: Quiet mode
ar: نمط هادئ

en: Quiet mode.
ar: نمط هادئ

en: Quiet synchro
ar: تزامن هادئ

en: Quit
ar: غادر

en: Quit VLC
ar: اغلاق VLC

en: Quit after Playback
ar: غادر بعد التشغيل

en: RD based mode decision for B-frames
ar: B-frames قرار ب RD نمط  اساس

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
ar: 6  subme يتطلب هذا .B-الطريقة الثالثة يقوم مقرر لأطر RD
    .(او اكثر)

en: RGB component to extract
ar: عنصرالمراد  انتزاعه RGB

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
ar: .RGB المكون للإستخلاص ، 0 للأحمر 1، للاخضر و2 الازرق

en: RSS and Atom feed display
ar: مصدر النشرة و الذرة العرض

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) seperated URLs.
ar: RSS/Atom feed '|' فصل المواقع (الانابيب)

en: RTP stream output
ar: جدول الانتاج

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ar: RTP/RTSP/SDP demuxer‎  (بإستخداممباشر555)

en: RTSP VoD server
ar: RTSP VoD خادم

en: RTSP announce
ar: يعلن STSP

en: RTSP authentication
ar: توثيق RTSP

en: RTSP host address
ar: RTSP العنوان   المضيّف

en: RTSP password
ar: RTSP كلمة السڒ

en: RTSP user name
ar: RTSP إسم مستخدم

en: RTSP/RTP access and demux
ar: نفاذ و RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
ar:  RV32 تحويل المرشح

en: Radio device
ar: جهاز راديو

en: Raise the interface above all other windows.
ar: .رفع الواجهة فوق كل النوافذ

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ar: .(المقسم الى كميات صغيرة من اجل رفع الكتلال الصغيرة في حدود الاطار(فرضًا :0.0 )

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ar: .(رفع التقسيم إلى كميّات صغيرة للماكرو كتل التي تشكل حركة مهمة( إفتراضياً:0.0

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ar: .(رفع التقسيم إلى كميّات صغيرة للماكرو كتل المضيئة جداً( إفتراضياً:0.0

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ar: .(رفع التقسيم إلى كميّات صغيرة للماكرو كتل المظلمة جداً( إفتراضياً:0.0

en: Random
ar: عشوائي

en: Random On
ar: تشغيل عشوائي

en: Randomize
ar: عشوائي

en: Rap
ar: نقرة

en: Rate control buffer aggressiveness
ar: قدرة مراقبة التدفق

en: Rate control buffer aggressiveness.
ar: .قدرة مراقبة التدفق

en: Rate control buffer size
ar: حجم صوان مراقبة التدفق

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ar: .(معدل حجم سيطرة الصوان (بالكيلو بايت
    .عازلة سيتيح تحسين المراقبة ، ولكن سيسبب  تأخير في التدفق

en: Rating
ar: التقدير

en: Ratio max (x 1000)
ar:  (x 1000) النسبة القصوى

en: Ratio of B frames
ar: B نسبة الإطارات

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ar: .نسبة تسجيل الصور. 3 يعني ان الصورة واحدة من اصل ثلاث تسجيلها

en: Ratio of key frames
ar: نسبة الإطارات الرئيسية

en: Rave
ar: الهذيان

en: Raw audio encoder
ar: Raw المرمَز السمعي

en: Raw/Log Audio decoder
ar: Raw/Log  كاشف الرموز السمعي

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ar: .VLCحمِّل ملف تشكيل عندما يبدأ

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ar: (ليس جيد بانسبة للملفات المعطوبة) EBML قراءة و نبذ مجهول لعناصر

en: Read at media
ar: قراءة في الاعلام

en: Real demuxer
ar: فعليّ demuxer‎

en: RealAudio library decoder
ar:  كاشف الرموز RealAudio

en: Record
ar: تسجيل

en: Record access filter start/stop.
ar: .مُرشح  بداية التسجيل  بدء/إيقاف

en: Recording
ar: تسجيل

en: Recording done
ar: نسبة التسجيل

en: Recording ratio
ar: نسبة التسجيل

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ar:  متضرر أو ناقص AVI استعمال هذا إذا كان الملف .AVIإعادة  تكوين الفهرس من أجل الملف

en: Red
ar: أحمر

en: Reduce fluctuations in QP
ar: QP  نقص التقلّب في

en: Refresh
ar: أنعش

en: Refresh list
ar: أنعش القائمة

en: Refresh time
ar: انعش الوقت

en: Reggae
ar: ريجي

en: Relative font size
ar:  حجم الخطّ القريب

en: Remote control interface
ar: واجهة التحكم عن بعد

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ar: .التحكم عن بعد وصلة الشروع. نوع 'مساعدة ' للمساعدة

en: Remove
ar: ازالة

en: Remove All
ar: ازالة الجميع

en: Repair
ar: التصليح

en: Repeat All
ar: تكرار الكل

en: Repeat Off
ar: إيقاف مكرر

en: Repeat One
ar: تكرار تشغيل

en: Repeat all
ar: أعد الكل

en: Repeat current item
ar: اعادة تشغيل العنصر الحالي

en: Repeat delay:
ar: تأخير الإعادة:

en: Repeat one
ar: تكرار تشغيل

en: Repeat:
ar: إعادة:

en: Reset
ar: أعد الضبط

en: Reset All
ar: أعد ضبط الكل

en: Reset Preferences
ar: أعد ضبط التفضيلات

en: Reset controls to default
ar: أعد ضبط المتحكمات إلى المبدئي

en: Reset v4l2 controls
ar: أعد ضبط متحكمات v4l2

en: Resize interface to the native video size
ar: أعد تحجيم الواجهة إلى حجم الفيديو الأصلي

en: Resolution
ar: دقة الشاشة

en: Restore Defaults
ar: استعادة الإفتراضيات

en: Retrieving Channel Info...
ar: ...قناة استرجاع المعلومات

en: Retro
ar: ريترو

en: Reverb
ar: تردّد

en: Reverberation delay
ar: تأخر النتيجة

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
ar: تأخر النتيجة، بـ م ثا.العادي للقيم من 40 إلى 200 م ثا

en: Reverberation level
ar: مستوى النتيجة

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ar: (مستوى النتيجة (من 0 إلى 100، القيمة الافتراضية هي 0

en: Reverse stereo
ar: ستيريو عكسي

en: Rewind
ar: ارجاع

en: Right
ar: يمين

en: Right rear
ar: يمين المؤخّرة

en: Ripple
ar: تموج

en: Ripple video filter
ar: المرشح  الفيديو الموجة

en: Rock
ar: روك

en: Rock & roll
ar: الصخرة والأسماء "Rock & roll"

en: Roku HD1000 audio output
ar: خرج سمعي Roku HD1000

en: Root CA file
ar: ملف CA

en: Rotate
ar: دوّر

en: Rotate by 180 degrees
ar: استدارة 180 درجة

en: Rotate by 270 degrees
ar: استدارة 270 درجة

en: Rotate by 90 degrees
ar: استدارة 90 درجة

en: Rotate video filter
ar:  المرشح  إدارة الفيديو

en: Rotates or flips the image
ar: تدوير أو قلب الصورة

en: Rows
ar: صفوف

en: Run as daemon process
ar: daemon process تشغل ك

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ar: .تنفيذ بأولوية الفوري يتيح جدولة أحسن،  خاصة عند نشر التدفق. لكن يمكن لهذا أن يوقف نظامكم أو أن يُبطئه 
    .لا يجب أن تفّعِل هذا إلا إذا كنت تعرف جيدا ما تفعله

en: Runs VLC as a background daemon process.
ar: .daemon process ك  VLC هذا يسمح بتشغيل

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
ar: يدير الترميز الإختياري لخيط في النتائج الاولوية بدلا من الفيديو.

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
ar: .عندما يتعرف عليها الجهاز، فضلا عن التدفق السمعي الذي يلعبS/PDIF إستعمل بالإفتراض الخرج السمعي

en: SAP Announce
ar: SAP يعلن

en: SAP Announce:
ar: :SAP  أعلن

en: SAP Announcements
ar: اعلانات SAP

en: SAP Strict mode
ar: SAP اسلوب صارم

en: SAP announce
ar: يعلن SAP

en: SAP announcement interval
ar: SAP الفترة بين إعلانات

en: SAP announcing
ar: SAP الاعلان

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
ar: .RTP  أو multicast UDP هو طريقة علنيه تعلن التدفق التي يتم ارساله باستخدام    SAP

en: SAP multicast address
ar: SAP خطاب المتعدد

en: SAP timeout (seconds)
ar: مدة (ثانية) SAP

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
ar: . inter-MBs مقرر8 *8  لاستلام تحويل فيما بين    SATD-based

en: SDL_image video decoder
ar: فاك ترميز الفيديو SDL_image

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ar: رموز PMT (تتطلب --sout-ts-es-id-pid)

en: SLP Announce:
ar: :SLP  أعلن

en: SMB domain
ar: مجال SMB

en: SMB input
ar: دخْل SMB

en: SMB password
ar: كلمة السر SMB

en: SMB user name
ar: إسم مستخدم SMB

en: SOCKS password
ar: SOCKS كلمة السر

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ar: TCP سيستعمل لكل الإرتباطات .address:port  للإستعمال. يجب أن يكون  عل صيغة  SOCKS خادم

en: SOCKS server
ar: SOCKS الخادم

en: SOCKS user name
ar: SOCKS إسم مستعمل

en: SPS and PPS id numbers
ar: SPS وPPS ID  ارقام

en: SSIM computation
ar: الحساب SSIM

en: SVCD subtitles
ar: عناوين ثانوية SVCD

en: SVG template file
ar: SVG تقنية الملف

en: SVGAlib video output
ar:   اخراج الفديو    SVGAlib

en: Sample aspect ratio
ar: نسبة أبعاد العينة

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
ar: نسبة أبعاد عينة المقصد (1:1، 3:4، 2:3).

en: Sample rate
ar:   نسبة نموذجية

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ar: معدل العينه السمعيه ترانسكوديد للتيار (11250 ، 22500 ، 44100 او 48000).

en: Samplerate
ar: معدّل الإعتيان

en: Samplerate information of the transcoded stream.
ar: .transcoded  معدل العينه من المعلومات التدفق

en: Samplerate:
ar: :نموذج نسبي

en: Satellite number in the Diseqc system
ar: رقم القمر الصناعي في النظام   Diseqc

en: Saturation
ar: الإشباع

en: Save
ar: حفظ

en: Save File
ar: حفظ الملف

en: Save Playlist
ar: حفظ قائمة التشغيل

en: Save Playlist to &File...
ar: احفظ قائمة التشغيل إلى مل&ف...

en: Save Playlist...
ar: احفظ قائمة التشغيل...

en: Save and close the dialog
ar: احفظ وأغلق الحوار

en: Save file to
ar: حفظ الملف إلى

en: Save file...
ar: ...حفظ ملف

en: Save log file as...
ar: احفظ ملف السجل كـ...

en: Save playlist
ar: احفظ قائمة التشغيل

en: Save playlist as...
ar: احفظ قائمة التشغيل كـ...

en: Save raw codec data
ar: حفظ ترميز البيانات الخام

en: Save recently played items
ar: احفظ آخر العناصر المُشغّلة

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ar: ترميز الافتراضي في الخيارات الاساسية   selected/forced     حفظ ترميز البيانات الخام في حالة

en: Save volume on exit
ar: احفظ مقدار الصوت عند الخروج

en: Save...
ar: احفظ...

en: Saves all the displayed logs to a file
ar: يحفظ كل السجلات المعروضة إلى ملف

en: Sca&le
ar: &حجّم

en: Scale
ar: سلّم

en: Scale factor (0.1-2.0)
ar: (0.1-2.0)عامل مقياس

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ar: عامل مقياس ينطبق على الفيديو بينما الترميز. (مثلا : 0.25)

en: Scaling mode
ar: نمط القياس

en: Scaling mode to use.
ar: .نمط القياس

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ar: .keyint عندما تتجاوز I-frame  بعد إجبار الرمز,scenecutبقيم صغيرة لــ , I-frames يضبط كيفية الإضافة التي تضاف الى بعدوانيه.Scene-cut كشف
     القيم الكبيرة باستخدام أطر اكثر من اللازم .I-frameقد تجد موقع افضل لل scenecut  قيم جيدة لـ
    وبالتالي اهدار بته
    .من الأطر، وربما يؤدي الىالتشفير القبيح . مجموعة 1 الى 100 keyint هي عبارة عن  I-frame  لذا فان , scene-cut  يعطل  -1

en: Schedule:
ar: جدول:

en: Scope
ar: مجال

en: Scope for IPv6 announcements (default is 8).
ar: اعلانات نطاق التردد (التقصير 8).

en: Score
ar: مدى

en: Screen
ar: الشاشة

en: Screen Input
ar: نمط إلتقاط الشاشة

en: Screen for fullscreen mode.
ar: .الكشف عن نمط الشاشه الكاملة

en: Screen to be used for fullscreen mode.
ar: .يجب إستخدام الشاشة  في نمط الشاشه الكاملة

en: Screen to use in fullscreen mode. For instance set it to 0 for first screen, 1 for the second.
ar: .الشاشه الى إستخدام اسلوب شاشة كاملة. فمثلا حددت لها 0 لاول الشاشه, 1 للشاشه الثانية

en: Search
ar: ابحث

en: Search Filter
ar: مُرشّح البحث

en: Search Length
ar: طول البحث

en: Search in Playlist
ar: ابحث في قائمة التشغيل

en: Seek based on percent not time
ar: قد طلب إلى قاعدة بالمئة ولا مرة

en: Seek based on percent not time.
ar: .قد طلب إلى قاعدة بالمئة ولا مرة

en: Segment
ar: قطعة

en: Segments
ar: القطع

en: Select
ar: اختر

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ar: اختر "خيارات متقدمة" لرؤية كل الخيارات.

en: Select All
ar: اختر الكل

en: Select Audio Device
ar: اختر جهاز صوت

en: Select File
ar: اختر ملفًا

en: Select Input
ar: اختر دخلًا

en: Select None
ar: لا تختر شيئًا

en: Select Output
ar: اختر خرجًا

en: Select a directory
ar: اختر دليلًا

en: Select a directory...
ar: اختر دليلًا...

en: Select a file
ar: اختر ملفًا

en: Select a stream
ar: اختر دفقًا

en: Select an action to change the associated hotkey
ar: اختر إجراءً لتُغيّر المفاتيح الساخنة المربوطة به

en: Select an action to change the associated hotkey:
ar: اختر إجراءً لتُغيّر المفاتيح الساخنة المربوطة به:

en: Select channel to keep
ar: اختر قناة للإبقاء

en: Select current widget
ar: اختر الودجة الحالية

en: Select if you want an automatic offset in horizontal (in case of misalignment due to autoratio control)
ar: اذا اردتم إختيارتلقائي أفقي( في حالة التعادل بسبب التحكم اوتوراتيو)

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
ar: إختياربالنسبة المئوية (50 في المركز) موقف النقطه الوسطى (لاغرانج) المنطقة  المخلوطه

en: Select in percent the Lagrange coeff of the beginning blended zone
ar: إختياربالنسبة المئوية لاغرانج من معامل بداية المخلوطه المنطقة

en: Select in percent the Lagrange coeff of the end of blended zone
ar:  إختياربالنسبة المئوية لاغرانج من معامل نهاية المخلوطه المنطقة

en: Select in percent the Lagrange coeff of the middle of blended zone
ar: إختياربالنسبة المئوية لاغرانج من معامل وسط المخلوطه المنطقة

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
ar: (2x2 قضية الجدار) اختيارنسبي  في ذروة الخليطه المنطقة

en: Select in percent the length of the blended zone
ar: إختياربالنسبة المئوية في طول المنطقة المختلطه

en: Select next DVD chapter
ar: اختر فصل ديفيدي القادم

en: Select next DVD title
ar: اختر عنوان الديفيدي القادم

en: Select one or more files to open
ar: اختر ملفًا أو أكثر لفتحه

en: Select one or multiple files
ar: اختر ملفًا أو أكثر

en: Select play mode
ar: اختر وضع التشغيل

en: Select prev DVD chapter
ar: اختر فصل الديفيدي السابق

en: Select previous DVD title
ar: اختر عنوان الديفيدي السابق

en: Select profile:
ar: اختر ملفًا شخصيًا:

en: Select skin
ar: اختر واجهة

en: Select speaker configuration
ar: اختر ضبط الناطق

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
ar: (vاختيار سحق  الاسود من  المنطقة الممزوجة   (الأزرق او مكون

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
ar: (uاختيار سحق  الاسود من  المنطقة الممزوجة   (أخضراو مكون

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
ar: (yاختيار سحق  الاسود من  المنطقة الممزوجة   (احمر او مكون

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
ar: (vإختيار مستوى  الاسو دمن المنطقة الممزوجة (الأزرق او مكون

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
ar: (yإختيار مستوى  الاسو دمن المنطقة الممزوجة (أخضر او مكون

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
ar: (yإختيار مستوى  الاسو دمن المنطقة الممزوجة (احمر او مكون

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
ar: (vاختيار سحق  الأبيض من  المنطقة الممزوجة   (الأزرق او مكون

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
ar: (uاختيار سحق  الأبيض من  المنطقة الممزوجة   (أخضراو مكون

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
ar: (yاختيار سحق  الأبيض من  المنطقة الممزوجة   (احمر او مكون

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
ar: (yإختيار مستوى  الأبيض   من المنطقة الممزوجة (الأزرق او مكون

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
ar: (yإختيار مستوى  الأبيض   من المنطقة الممزوجة (أخضر او مكون

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
ar: (yإختيار مستوى  الأبيض  من المنطقة الممزوجة (احمر او مكون

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ar: ."تحديد مصدر السمعي. أنظر الخيار   " دخل الفديو

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ar: .تحديد الخرج السمعي. أنظر الخيار   " دخل الفديو"

en: Select the capture device type
ar: اختر نوع جهاز الالتقاط

en: Select the device or the VIDEO_TS directory
ar: اختيار الجهاز أو دليل VIDEO_TS

en: Select the directory to save to
ar: إختيارالدليل للحفظ فيه

en: Select the file
ar: اختر الملف

en: Select the file to save to
ar: اختر الملف الذي تريد الحفظ فيه

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
ar: (vإختيارغاما لتصحيح ممزوج المنطقة ( الزرقاء او المكون

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
ar: ( U إختيارغاما لتصحيح المنطقة المخلوطه (الخضراء او العنصري

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
ar: ( Y إختيارغاما لتصحيح المنطقة المخلوطه (الحمراء او العنصري

en: Select the hotkey to display the position.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يعرض الموضع.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يأتي بإطار الفيديو التالي.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة طويلة إلى الخلف.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة طويلة إلى الأمام.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة متوسّطة إلى الخلف.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة متوسّطة إلى الأمام.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة إلى الخلف.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة إلى الأمام.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة جدًا إلى الخلف.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يقفز قفزة قصيرة جدًا إلى الأمام.

en: Select the hotkey to quit the application.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يغادر التطبيق.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يعيد نسبة التشغيل إلى وضعها الطبيعي.

en: Select the hotkey to stop playback.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يوقف التشغيل.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ar: اختر مفتاح التشغيل السريع الساخن.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ar: اختر مفتاح التشغيل البطيء الساخن.

en: Select the hotkey to use to leave fullscreen state.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُستخدم لمغادرة حالة ملء الشاشة.

en: Select the hotkey to use to pause.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُستخدم للإلباث.

en: Select the hotkey to use to play.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يستخدم للتشغيل.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يتجاوز إلى العنصر التالي في قائمة التشغيل.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يتجاوز إلى العنصر السابق في قائمة التشغيل.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يستخدم للتبديل بين حالة ملء الشاشة.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يستخدم للتبديل بين حالة الإلباث.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُفعّل العُنصر المُختار في قوائم الديفيدي.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يختار الفصل التالي من الديفيدي

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يختار العنوان التالي من الديفيدي

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يختار الفصل السابق من الديفيدي

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يختار العنوان السابق من الديفيدي

en: Select the key to decrease audio volume.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُقلّل مقدار الصوت.

en: Select the key to decrease the audio delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُقلّل تأخر الصوت.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُقلّل تأخر الترجمة.

en: Select the key to go back (to the previous media item) in the browsing history.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يرجع (إلى عنصر الوسائط السابق) في تاريخ التصفح.

en: Select the key to go forward (to the next media item) in the browsing history.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يتقدم (إلى عنصر الوسائط التالي) في تاريخ التصفح.

en: Select the key to increase audio volume.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يزيد مقدار الصوت.

en: Select the key to increase the audio delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يزيد تأخر الصوت.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يزيد تأخر الترجمة.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي ينقل المُحدّد أسفلًا في قوائم الديفيدي.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي ينقل المُحدّد يسارًا في قوائم الديفيدي.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي ينقل المُحدّد يمينًا في قوائم الديفيدي.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي ينقل المُحدّد أعلًى في قوائم الديفيدي.

en: Select the key to mute audio.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يكتم الصوت.

en: Select the key to play this bookmark.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يُشغل هذه العلامة.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يضبط علامة قائمة التشغيل هذه.

en: Select the key to take you to the DVD menu
ar: اختر المفتاح الساخن الذي يأخذك إلى قائمة الديفيدي.

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
ar: إختيارعدد من النوافذ الأفقية للفيديو لتقسيم الفيديو

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
ar: إختيارعدد من النوافذ العمودية للفيديو لتقسيم الفيديو

en: Select the port used
ar: اختر المنفذ المستخدم

en: Select the protocol for the URL.
ar: اختر ميفاق المسار.

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ar: .دائماً إختيار التدفق ذو معدل البت الأعلى، تحت هذا الحدّ

en: Select the subtitles file
ar: اختر ملف الترجمة

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ar: .(نوع دخل المستقبِل( القرن/كبل

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
ar: s-video، اختيار مدخلات مصدر الفيديو ، مثل مركب   او الفيديو. لان هذه الاماكن هي اجهزة محددة ، فإنك تجد اماكن جيدة في المجال "Device config" . واستخدام هذه الارقام هنا. -1 يعني ان الاوضاع لن تتغير

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ar: .  تحديد خرج الفديو. أنظر الخيار   " دخل الفديو"

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ar: .اختيار ما اذا كانت الادله الفرعية يجب توسيعها
    . اي : أدلة ثانويه لا تظهر في قائمة التشغيل
    . الانهيار : أدلة ثانويه ولكن يبدو ان التوسع في اول اللعب
    . توسيع : جميع الادله الفرعية من التوسع

en: Select whether to use CD Paranoia for jitter/error correction.
    none: no paranoia - fastest.
    overlap: do only overlap detection - not generally recommended.
    full: complete jitter and error correction detection - slowest.
ar: .اختيار ما اذا كان استخدام الاقراص للذعر نرفز / تصحيح الخطأ
    .لا شيء : لا انفصام بين أسرع 
    .التداخل : التداخل تفعل سوى الكشف عموما لا اوصى 
    .كاملة : كاملة نرفز وتصحيح الخطأ - كشف ابطأ

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
ar: إختر برنامج مشفّر وفاك للشفرة السمعي ،انقر للحصول على مزيد من المعلومات.

en: Select your video codec. Click one to get more information.
ar: إختر برنامج مشفّر وفاك للشفرة البصري ،انقر للحصول على مزيد من المعلومات.

en: Selected ports:
ar: المنافذة المُختارة:

en: Selects the motion estimation algorithm:  - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
ar: (البحث الماس ، قطرها 1 (بسرعة :dia-:يختار الاقتراح تقدير الخوارزميه 
    - hex:سداسي البحث ، قطرها 2 
     - umh:تفاوت متعددة سداسي البحث (افضل لكن ابطأ) 
     - esa:بحث شامل (بطيءه للغاية ، وبصورة رئيسية لاختبار)

en: Send
ar: أرسل

en: Send rate
ar: نسبة الإرسال

en: Sends TS to specific ip:port by udp (you must know what you are doing).
ar: (يجب معرفة ما الذي تفعله)   udp مدخل ب:ip لتحديد  TS بعث

en: Sent bytes
ar: بعث البتات

en: Sent packets
ar: إرسالالرزم

en: Server default port
ar: منفذ الخادوم المبدئي

en: Services
ar: خدمات

en: Services discovery
ar: إكتشاف الخدمات

en: Services discovery modules
ar: وحدة إكتشاف الخدمات

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ar: .نماذج إكتشاف الخدمات سهلة التي تضيف البنود تلقائيا في قائمة التشغيل

en: Session
ar: الجلسة

en: Session URL
ar: موقع الدورة

en: Session description
ar: وصف الدورة

en: Session email
ar: دورة البريد الالكتروني

en: Session failed
ar: جلسة فاشلة

en: Session groupname
ar: جلسة  إسم المجموعة

en: Session name
ar: إسم الدورة

en: Session phone number
ar: رقم الهاتف الجلسة

en: Set
ar: اضبط

en: Set PID to ID of ES
ar: مجموعة pid الى ID من  ES

en: Set QP
ar: اضبط QP

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ar: .مجموعة SPS  و PPS  للسماح لإلساق اعداد الجداول مع بيئات مختلفة

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
ar: في الفترة التي حددت لإتمام المشروعات (برنامج ساعة المرجعيه) سيرسل (في ملي ثا). هذه القيمه ينبغي ادناه 100  ملي ثا . (التقصير 70 ملي ثا).

en: Set ffmpeg debug mask
ar: ffmpeg أضبط قناع التنقيح ل

en: Set id of ES to PID
ar: PID  إلى   ES من  ID مجموعة

en: Set playlist bookmark 1
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 1

en: Set playlist bookmark 10
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 10

en: Set playlist bookmark 2
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 2

en: Set playlist bookmark 3
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 3

en: Set playlist bookmark 4
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 4

en: Set playlist bookmark 5
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 5

en: Set playlist bookmark 6
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 6

en: Set playlist bookmark 7
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 7

en: Set playlist bookmark 8
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 8

en: Set playlist bookmark 9
ar: اضبط علامة قائمة التشغيل 9

en: Set the ID of the fake elementary stream for use in #duplicate{} constructs (default 0).
ar: .(هذا يسمح لكم بتحديد معرّف للتدفق المزيَف، لكي يستعمل داخل سلاسل تدفق الخرج(0 بالإفتراض

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
ar: .حدد شحذ القوة 0 و 2. افترضي 0.05

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ar: .(قناة التلفزيون التي سيستعملها المستقبِل(0 يرمز إلى القيمة الإفتراضيّة

en: Set the encoding used in text subtitles
ar: غيِّر الترميز المستعمل بنص العناوين الثانوية

en: Set the geometry of the zone to crop. This is set as <width> x <height> + <left offset> + <top offset>.
ar:  حدد هندسة المحاصيل في المنطقة. هذا ما ف 
    <عرض> x + <ذروة> + <التعديل القمة> x<التعديل اليسار>

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ar: المكسب الإجمالي   dB (-20 ... 20).

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ar: مجموعة صورة السطوح بين 0 و 2. التقصير الى 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ar: .مجموعة صورة مقارنة بين 0 و 2. التقصير الى 1

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ar: .مجموعة صورة غاما ، وبين 0.01 و 10. التقصير الى 1

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ar: مجموعة صورة الشكل ، بين 0 و 360. 0 الى التقصير.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ar: .مجموعة صورة الاشباع ، بين 0 و 3. التقصير الى 1

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
ar: .'#duplicate{..., select="es=<pid>"}'' السيل ، بدلا من 1 ، 2 ، 3 ، الخ .المفيد ان يفعل 'إختيار= " TS  في PID   يتولاها الى نفس القيمه كما VLC  الداخلية تحدد هوية كل تيار ابتدائي في

en: Set the justification of subtitles
ar: تحديد موضع الترجمة

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
ar: الحد الاقصى المسموح  PES الحجم عند اصدار MPEG PS الجداول.

en: Set the method used by libdvdcss for key decryption.
    title: decrypted title key is guessed from the encrypted sectors of the stream. Thus it should work with a file as well as the DVD device. But it sometimes takes much time to decrypt a title key and may even fail. With this method, the key is only checked at the beginning of each title, so it won't work if the key changes in the middle of a title.
    disc: the disc key is first cracked, then all title keys can be decrypted instantly, which allows us to check them often.
    key: the same as "disc" if you don't have a file with player keys at compilation time. If you do, the decryption of the disc key will be faster with this method. It is the one that was used by libcss.
    The default method is: key.
ar: .لفك تشفير المفتاح libdvdcss عدل الطريقة المستعملة ب 
    .DVD العنوان: مفتاح العنوان المفك تشفيره سيخمن إنطلاقا من القطاعات المشفرة للتدفق. هذا يجب أن يلائم ملف كما مع جهاز 
    .لكن أحيانا يأخذ الكثير من الوقت لفك تشفيرالعنوان الرئيسي وربما تفشل
    بهذه الطريقة  يراجع المفتاح فقط عند بداية كل عنوان، حيث لا يحصل أي مشكل إلا إذا تغير المتاح وسط العنوان 
    .القرص: مفتاح القرص يفك تشفيره أولا،  ثم بالإمكان فك تشفير كل مفاتيح العناوين فورا، هذا يتيح لنا التحقق منها غالبا
    .المفتاح: مثل «القرص» إذا كنت لا تملك ملف مع مفاتيح للقراءة وقت التجميع
    .libcss إذا كان لديكم واحد فإن فك تشفير مفتاح القرص  سيكون أسرع بهذه الطريقة. وهي التي يستعملها 
    .الطريقة بالإفتراض هي: المفتاح

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ar: حدد حجم المشتركة التقسيم  لمى الى كميات منطقة ميتة. 0 مجموعة الى 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ar: حجم مجموعة من داخل التقسيم الى كميات ديادزوني بجروح. 0 مجموعة الى 32.

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ar: مجموعة الشفافيه في نتاج الفيديو. 1 غير شفاف (التقصير) 0 شفاف تماما.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ar: .(رمز البلد للمستقبل، الذي يسمح بإدارة الربط بين القنوات والترددات( القيمة الإفتراضية هي 0

en: Set this option if the capture device outputs MJPEG
ar: MJPEG شغل هذا الخيار إذا كان الجهاز يرسل

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows to have the same PIDs in the input and output streams.
ar: مجموعات pid الى ID اذا ES الوافدة. هذا هو لإستخدام-- TS - ES - id- pid ، ويسمح لنفسه المستقل في جداول المدخلات والمخرجات.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ar: .(مجموعات كحد اقصى معدل البت المحلية (في كيلوبايت / ثا

en: Sets maximum interval between IDR-frames.Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision.
ar: وبالتالي تحسين نوعية نظرا لمعدل البت في تكلفة البحث بدقة.  اكبر القيم لحفظ البتت  . IDR-frames مجموعات القصوى الفاصله بين

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ar: أنظر أيضا لخيارات الإطار المرجعي    P-frame  لأنه من المسموح به ل GOP  لا تلتزم بالضروره غلق   IDR-frames. In H.264, I-frames يحدد الحد الادنى بين
     .(أنظر أيضا لخيارات الإطار المرجعي  )
    . IDR-frame من اي اشارة الى الاطار السابق ل  subsequent P-frames  تقييد  IDR-frames .ليست بالضروره I-frames ,لذا
    .GOP لكن لا تبداء من جديد, I-framesاذا يبدو المشهد التخفيضات فى هذا الفترة ، فانها ما زالت على شكل رموز ف

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
ar: .هذا يعِّد شغل الصوان الأولي ككسر بحجم الصوان

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
ar:  تحدد مهلة الخيار في دورة سلسلة RTSP

en: Setting
ar: إعداد

en: Settings for VLC's control interfaces
ar: إعدادات واجهات التحكم بVLC

en: Settings for VLC's interfaces
ar: إعدادات واجهة VLC

en: Settings for audio+video and miscellaneous decoders and encoders.
ar: .إعدادات كاشف الرموز/المرمز السمعي + الفديو و متنوع

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ar: .إعدادات لكاشفي الرموز و مُرمّزات السمعي

en: Settings for the main interface
ar: إعدادات الواجهة الرئيسية

en: Settings for the video-only decoders and encoders.
ar: إعدادات تشفير وفكّ شفرة الفيديو فقط

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ar: .("الإعدادات المتصلة بسلوك قائمة التشغيل (مثلا. طريقة الاسترجاع) و الوحدات تضاف إليها البنود تلقائيا إلى قائمة التشغيل (وحدات "كاشف الخدمة

en: Settings...
ar: ...إعدادات

en: Shadow offset
ar: تعديل الظّل

en: Shaping delay (ms)
ar: (مهلة التشكيل (ملي ثا

en: Sharpen strength (0-2)
ar: زيادة القوة (0-2)

en: Sharpen video filter
ar: Sharpen  مُرشحات الفيديو

en: Short backwards jump
ar: قفزة قصيرة إلى الخلف

en: Short forward jump
ar: قفزة قصيرة إلى الأمام

en: Short jump length
ar: طول القفزة القصيرة

en: Short jump length, in seconds.
ar: طول القفزة القصيرة بالثانية.

en: Should act as the master client for the network synchronisation?
ar: هل عليها التصرف على أنها سيدة عميل لتزامن الشبكة ؟

en: Shoutcast TV
ar: شوتكاست التلفزيون

en: Shoutcast TV listings
ar:   نتائج شوتكاست التلفزيون

en: Shoutcast radio listings
ar: النتائج الإذاعية

en: Show &more options
ar: أظهر الم&زيد من الخيارات

en: Show All
ar: اظهار الجميع

en: Show Details
ar: اظهار التفاصيل

en: Show Fullscreen controller
ar: اظهار  مراقب كامل شاشة

en: Show Interface
ar: اظهار الواجهة

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ar: إظهارقيمة جداول الفيديو عند إستخدامنشرة قائمة التشغيل الفيديو .

en: Show VLC media player
ar: أظهر مشغل الوسائط VLC

en: Show VLC on the taskbar
ar: VLCيظهر  على taskbar

en: Show a controller in fullscreen mode
ar: أظهر متحكمًا في وضع ملء الشاشة

en: Show a systray icon for VLC
ar: تظهر ايقونه سيستراي لل  VLC

en: Show advanced options
ar: أظهر الخيارات المتقدمة

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
ar: يظهر التفضيلات المتقدمة لا البسيطة عند فتح حوار التفضيلات

en: Show advanced preferences over simple ones
ar: أظهر التفضيلات المتقدمة بدلًا من الخيارات البسيطة

en: Show all the advanced options in the dialogs.
ar: أظهر جميع الخيارات المتقدمة في الحوارات.

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
ar: يظهر أيقونة في صينية النظام تسمح لك بالتحكم بمشغل الوسائط VLC  للإجراءات البسيطة.

en: Show errors and warnings
ar: تبين الاخطاء والانذارات

en: Show everything including debug messages
ar: وتبين كل منها الرسائل المنقحة

en: Show extended VCD info?
ar: الموسّعة؟ VCD  أظهر معلومات

en: Show extended options
ar: أظهر خيارات متقدمة

en: Show extended settings
ar: يظهر إعدادات متقدمة

en: Show interface
ar: اظهار الواجهة

en: Show interface with mouse
ar: إعرض الواجهة بإستعمال الفأرة

en: Show media title on video
ar: أظهر عنوان الوسيط على الفيديو

en: Show only errors
ar:   لا تظهر إلاّ الأخطاء

en: Show playlist
ar: يظهر قائمة التشغيل

en: Show settings
ar: أظهر الإعدادات

en: Show shoutcast adult content
ar:   Shoutcast   إظهار  محتوى   الكبار

en: Show stream position
ar: إعرض موضع التدفق

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ar: .إعرض الموضع الحالي بالثانية في التدفق من وقت لآخر

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ar: .نشِّط نافذة خاصيات الجهاز المختار قبل بدء التدفق

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ar: (إعرض صفحة خصائص المستقبل(تسمح بإختيار القنوات

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ar: .يظهر المراقب ساطع عند إنتقال الفأرة في اسلوب شاشة كاملة

en: Shows more information about the available video filters.
ar: .تظهر المزيد من المعلومات حول مُرشحات الفيديو المتاحة

en: Showtunes
ar: اظهار التردد

en: Silent mode
ar: النمط الصامت

en: Silver
ar: فضي

en: Simple
ar: بسيط

en: Simple DirectMedia Layer audio output
ar: الخروج السمعي  simple DirectMedia Layer

en: Simple DirectMedia Layer video output
ar:   (طبقةإخراج الفيديو بسيطة (الاعلام مباشرة

en: Simple XML Parser
ar: المعرب اللغوي البسيط أكس أم أل

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ar: Dolby Surround  كاشف الرموز

en: Size
ar: الحجم

en: Size:
ar: :الحجم

en: Sizes
ar: الحجوم

en: Ska
ar: سكا

en: Skin to use
ar: إستخدامskin

en: Skinnable Interface
ar: واجهات Skinnable

en: Skins
ar: الواجهات

en: Skins loader demux
ar: جلود محمل demuxer

en: Skip frames
ar: تجاهل اطارات

en: Skip loop filter
ar: تخطى مرشح الحلقة

en: Skip percentage (%)
ar: القفز النسبيه (٪)

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ar: H.264 لا مرشح الدورة لفك الترميز

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ar: . لا تستعمل مرشح الدورة ، له فعل سلبي على الجودة، لكن سرّع التدفق ذو الجودة العالية

en: Slo&wer
ar: أب&طأ

en: Slower
ar: أبطأ

en: Slower (fine)
ar: أبطأ (قليلًا)

en: Small
ar: صغير

en: Smaller
ar: أصغر

en: Sna&pshot
ar: لق&طة

en: Snapshot
ar: التقاط صورة

en: Snapshot cache size (number of images to keep).
ar: . (حجم المخبأ اللقطه (عدد الصور الباقية

en: Snapshot height
ar: ارتفاع اللقطه

en: Snapshot width
ar: عرض اللقطه

en: Socks proxy
ar: Socks وكيل

en: Soft
ar: رقيق

en: Soft rock
ar: روك خفيف

en: Some DVB cards do not like to be probed for their capabilities, you can disable this feature if you experience some trouble.
ar: .لا تحتمل كشف قابلياتها DVB بعض البطاقات

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
ar: .بعض القنوات الفرنسية لا علم لهابعنونة الصفحة بسبب التفسير خاطئ. إستخدام هذا التفسير الخاطئ للعناوين الفرعية لن يظهر

en: Some buggy OSS drivers just don't like when their internal buffers are completely filled (the sound gets heavily hashed). If you have one of these drivers, then you need to enable this option.
ar: .فقط لا احب عندماالصوان العازل تماما يشغلها (الصوت يحصل بشدة ). اذا كان لكم احد هؤلاء السائقين ، فانكم بحاجة الى تمكين هذا الخيار OSS بعض سائقي

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
ar: .بعض الخيارات متوفرة لكن مخفية. اضغط  "خيارات متقدمة"  لمشاهدتهم

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ar: . جزئيا ، ولكن هذه الادوات يمكنك اختيار لشل كل الشكليه  VLC.بعض العنوين الفرعية  تسمح صيغ النص الشكلي

en: Sort
ar: رتّب

en: Sort Node by Author
ar: ترتيب العقدة حسب المؤلف

en: Sort Node by Name
ar: ترتيب العقدة حسب الإسم

en: Sort Reverse
ar: عكس النوع

en: Sort by Name
ar: ترتيب حسب الأسم

en: Sort by Path
ar: ترتيب حسب المسار

en: Soul
ar: الروح

en: Sound clip
ar: صوت  كليب

en: Sound:
ar: :الصوت

en: Soundtrack
ar: أثار الصوت

en: Source aspect ratio
ar: نسبة أبعاد المصدر

en: Source directory
ar: دليل المصدر

en: Sout stream
ar: تدفق الخروج

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ar: ,نماذج  التدفقSout تسمح ببناء سلسلة التجهيز
    .يمكنك التقصير وفق خيارات Soutالرجوع الى التدفق، Howto  للحصول على مزيد من المعلومات

en: Southern rock
ar: جنوب الصخرة

en: Space
ar: الفضاء

en: Special modules
ar: الوحدات الخاصة

en: Specifies the services discovery modules to load, separated by semi-colons. Typical values are sap, hal, ...
ar: ... sap،  hal  يحدد الخدمات اكتشاف وحدات تحميل يفصل شبه كولون. القيم العاديه هي

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed).
ar: .(كما حددها المرفق الف من المعايير )H.264  تحديد المستوى 
    .مستويات لا تنفذ ؛ انه يصل الى المستعمل لاختيار مستوى يتوافق مع بقية الخيارات التشفير. مجموعة 1 الى 5.1) من 10 الى 51 كما سمحت)

en: Specify a filename where to dump the TS in.
ar: .TS تحدد فيها إسم الملف للقاء  فيه

en: Specify an identifier string for this subpicture
ar: يحددوا هوية الخيط لهذا الصورة

en: Specify the X11 hardware display you want to use. By default VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
ar: .يحدد X11  اجهزة العرض انت تريد استخدامها. الافتراضي VLC ستستخدم قيمة العرض بيئة متغيرة

en: Specify the deinterlace module to use.
ar: يحدد ديينتيرلاكي نموذج الإستخدام.

en: Specify the log filename.
ar: تحدد  سجل إسم الملف

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default) and "html".
ar: "HTML "يحدد شكل السجل. الخيارات المتاحة  "النص " (التقصير) و  .

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default), "html", and "syslog" (special mode to send to syslog instead of file.
ar:     ,"html",   يحدد شكل السجل. الخيارات المتاحة هي (النص) ,تقصير  خاص   "syslog"لطريقة إرسالسيسلوغ "syslog" بدلا من الملف.

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
ar: .VLC من قيمة المعروض للـ TS-header ان التشفير الروتيني تطرحه.TS تحديد حجم الرزم من

en: Spectral sections
ar: طيفي الاقسام

en: Spectrometer
ar: منظار الطيف

en: Spectrum
ar: طيف

en: Spectrum analyser
ar: محلل طيف

en: Speed
ar: سريع

en: Speed of feeds
ar: سرعة التلقيم

en: Speex audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي Speex

en: Speex audio encoder
ar: المرمِّز السمعي Speex

en: Speex audio packetizer
ar: المحزَّم السمعي Speex

en: Split the image to make an image wall
ar: إقسم الصورة لصنع صورة الحائط

en: Standard
ar: المعيار

en: Standard filesystem directory input
ar: قراءة دليل

en: Standard stream output
ar: تدفق معايير الإخراج

en: Start Time
ar: وقت البدء

en: Start VLC with only a systray icon
ar: ابدأ VLC بأيقونية صينية نظام فقط

en: Start directly in menu
ar: .إبدأ مباشرة في القائمة

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ar: .بداية الإعادة بنود الجديدة على الفور متى كان

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ar: .إبدء مباشرة في القائمة الرئيسية، محاولا تجاوز المقدمات الإنذار الغير مجدية

en: Start time
ar: وقت البداية

en: Start video in fullscreen mode
ar: إبدء بنمط الشاشة الكاملة

en: Starting Position
ar: موضع البدء

en: Statistics
ar: إحصائيات

en: Statistics about the currently playing media or stream.
ar: إحصاءات تتعلق بالوسيط أو الدفق الذي يتم تشغيله حاليًا.

en: Status
ar: الحالة

en: Stay On Top
ar: البقاء في الأعلى

en: Step Backward
ar: تقديم للخلف

en: Step Forward
ar: تقديم للأمام

en: Stereo
ar: ستيريو

en: Stereo mode
ar: نمط ستيريو

en: Stop
ar: أوقف

en: Stop playback
ar: يوقف التشغيل

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ar: .أوقف قائمة القراءة بعد كل عنصر

en: Stop time
ar: وقت التوقّف

en: Stream
ar: التيار

en: Stream %d
ar: تيار %d

en: Stream Announcing
ar: اعلان جدول

en: Stream ID of the audio track to use.
ar: معرف قناة السمعي للإستعمال.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ar: .معرف قناة العنوان الثانوي للإستعمال

en: Stream MP3
ar: MP3 النشر ب

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ar: (أنشر كل العناوين الثانوية(فديو، سمعي و عناوين ثانوية

en: Stream bitrate
ar:  انساب ‎نسبة البتات

en: Stream description
ar: وصف التدفق

en: Stream name
ar: إسم

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ar: .( n رقم تدفق قناة السمعي للإستعمال (من 0 إلى

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ar: . ( n رقم تدفق قناة العنوان الثانوي للإستعمال (من 0 إلى

en: Stream output
ar: ناتج التيار

en: Stream public
ar: تدفق جماعي

en: Stream the On Screen Display menu (using the osdmenu subpicture module).
ar: ان سيل قائمة على الشاشه (بإستخدامحدة osdmenu subpicture ).

en: Stream to network
ar: الجدول إلى الشبكة

en: Stream...
ar: دفّق...

en: Streaming
ar: انسياب

en: Streaming / Transcoding failed
ar: Streaming / Transcoding فشل

en: Streaming and Transcoding Options
ar: المسارات وخيارات عابرالشفرة

en: Streaming deinterlace mode
ar: طريقة جري deinterlace

en: Streaming method
ar: طريقة  الدَفق

en: Streaming/Exporting Wizard...
ar:  المرشد ...انسياب/التصدير

en: Streaming/Saving:
ar: انسياب/الحفظ:

en: Streaming/Transcoding Wizard
ar:  المرشد انسياب/عابرالشفرة

en: Stretch the video to fill the entire window when resizing the video instead of keeping the aspect ratio and displaying black borders.
ar: .امتداد الفيديو ليسد كل النوافذ عندما بحجم ثانية الفيديو بدلا من الابقاء على نسبة الجانب الاسود وعرض الحدود

en: Stretch video to fill window
ar: تتسع لملء نافذة الفيديو

en: Strict standard compliance
ar: إلتزام صارم للمعايير

en: Subdirectory behavior
ar: سلوك الدليل ثانوي

en: Submission of played songs to last.fm
ar: تسليم الأغاني المُشغّلة لlast.fm

en: Subpictures
ar: الصور الفرعية

en: Subpictures filter module
ar: وحدة ترشيح الصور الفرعيّة

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
ar: وتقدير النوعيه  ، Subpixel  اقتراح قرار التقسيم

en: Subtitle
ar: الترجمة

en: Subtitle File
ar: ملف الترجمة

en: Subtitle autodetection fuzziness
ar: تقريب الكشف الآلي للعناوين الثانوية

en: Subtitle autodetection paths
ar: مسارات كشف الترجمة تلقائيًا

en: Subtitle delay %i ms
ar:  مدّة  العنوان الفرعي   
     ملي ثا  %i

en: Subtitle delay down
ar: تأخير الترجمة

en: Subtitle delay up
ar: تقديم الترجمة

en: Subtitle demuxer settings
ar: إعدادات العناوين الثانوية

en: Subtitle language
ar: لغة الترجمة

en: Subtitle track: %s
ar: مقطوعة الترجمة: %s

en: Subtitles
ar: الترجمة

en: Subtitles Files
ar: ملفات ترجمة

en: Subtitles Language
ar: لغة الترجمات

en: Subtitles Track
ar: مقطوعة الترجمة

en: Subtitles alignment
ar: ترتيب العناوين الفرعية

en: Subtitles delay
ar: تأخير الترجمة

en: Subtitles encoder
ar: تشفير الترجمة

en: Subtitles encoding
ar: تشفير الترجمة

en: Subtitles format
ar: شكل العناوين الفرعية

en: Subtitles justification
ar: تعديل موضع الترجمة

en: Subtitles text encoding
ar: تشفير نص الترجمة

en: Subtitles track
ar: مقطوعة الترجمة

en: Subtitles track ID
ar: هوية مقطع الترجمة

en: Subtitles/OSD
ar: الترجمة/OSD

en: Summary
ar: خلاصة

en: Surround
ar: محيطا

en: Surround delay (ms)
ar: (محاصرته التأخير (م/ثا

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ar: .(يكتنف مستوى الأثر (من 0 إلى 100 ، قيمة العيب 0

en: Surround level
ar: محاصرته مستوى

en: Switch to full preferences view
ar: بدّل إلى عرض التفضيلات الكامل

en: Switch to simple preferences view
ar: بدّل إلى عرض التفضيلات البسيطة

en: Sync on Intra Frame
ar: المزامنة في داخل الاطار

en: Synchronise on audio track
ar: المداومه على المسار الصوتي

en: Synchronize left and right
ar: زامن اليمين واليسار

en: Synchronize top and bottom
ar: زامن الأعلى والأسفل

en: System Id
ar: مميّز النظام

en: Systray icon
ar: أيقونة صينية النظام

en: T&itle
ar: ال&عنوان

en: TCP command input
ar: TCP دخل التحكم ب

en: TCP connection timeout
ar: TCP زمن إنتهاء

en: TCP input
ar: دخْل TCP

en: TTA demuxer
ar: TTA demuxer‎

en: TV
ar: التلفزيون

en: TY Stream audio/video demux
ar: TY دفق الصوت / الفيديو demuxer

en: Take Screen Shot
ar: أخذ لقطة من الشاشة

en: Take video snapshot
ar: التقاط صورة

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ar: .التقاط صورة وحفظها في القرص

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ar: .transcoded لتدفق السمعيbitrate  الهدف

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ar: .transcoded لتدفق الفيديو bitrate  الهدف

en: Target output frame rate for the video stream.
ar: .الاطار معدل الانتاج المستهدف لتدفق الفيديو

en: Teal
ar: أزرق مخضر

en: Techno
ar: تيكنو

en: Techno-Industrial
ar: تقنيه صناعيه

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ar: .أنه إنطلق بسبب تجمع ملف في نظام التشغيل VLC أخبر

en: Telnet Interface
ar: واجهة التّلنتْ

en: Terrestrial bandwidth
ar: عرض الموجة الأرضي

en: Terrestrial bandwidth [0=auto,6,7,8 in MHz]
ar: [MHz النطاق الترددي الأرضي [ 0= آلي، 6 ، 7، 8 ب

en: Terrestrial guard interval
ar: فترة الحراسة الأرضية

en: Terrestrial hierarchy mode
ar: نمط السلالة الأرضي

en: Terrestrial high priority stream code rate (FEC)
ar:  FEC  أرضي أولوية عليا

en: Terrestrial low priority stream code rate (FEC)
ar:  FEC  أرضي أولوية  دنيا

en: Terrestrial transmission mode
ar: نمط الإرسال الأرضي

en: Text
ar: النص

en: Text default color
ar: نص التقصير اللون

en: Text position
ar: موقع النص

en: Text renderer
ar: تَصْيِر النص

en: Text rendering module
ar:  وحدة جعل النص

en: Text subtitles decoder
ar: فك تشفير نص الترجمة

en: Text subtitles parser
ar: المعرب اللغوي لعناوين النص الفرعية

en: Thanks
ar: شكر

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ar: الوحدة  SAP   عادة يختار لنفسه العناوين  الحقيقي في الاستماع الى الخطب. الا يمكنك ان تحدد اي عنوان محدد.

en: The VideoLAN team <videolan@videolan.org>
    http://www.videolan.org/
ar: VideoLAN فريق<videolan@videolan.org>
    http://www.videolan.org/

en: The audio device "%s" is already in use.
ar: .الجهاز السمعي  "%s" جاهز للإستعمال

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
ar: .لا يدعم المعايير المطلوبة  "%s" اعتقال جهاز

en: The chosen codecs are not compatible with each other. For example: It is impossibleto  mix uncompressed audio with any video codec.
    
    Correct your selection and try again.
ar:  الترميز  المختار غير متوافق مع بعضه البعض.على سبيل المثال : من المستحيل المزج uncompressed Audio مع أي ترميز الفيديو. 
    
    صَحِّحْ  إختيارك وحاول مرة اخرى.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ar: اللون من النص الذي تقدم على الفيديو. ويجب ان يكون في النظام ستعشري, (مثل ألوان HTML).  الحرفان الأولان هما الأحمر ثم الاخضر ثم الازرق.#000000 = اسود , #FF0000 =احمر ,  #00FF00 = الاخضر ,#FFFF00 = اصفر (أحمر + اخضر), #FFFFFF = الابيض

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ar: .  المرمز يمكن ان يُتَرجم جزئيا او يهمل الإطار عندما لا يوجد ما يكفي من الوقت. 
    ومن المفيد مع وحدة المعالجه المركزية منخفض الطاقة لكنها يمكن ان تنتج صورا مشوهه.

en: The default is to update the OSD menu picture every 200 ms. Shorten the update time for environments that experience transmissions errors. Be careful with this option as encoding OSD menu pictures is very computing intensive. The range is 0 - 1000 ms.
ar: التقصير هو تحديث قائمة  صورة OSD  لكل 200 ملي ثا. اختصار الوقت لاستكمال تجربة بيئات إرسالالاخطاء. كن حذرا مع هذا الخيار ترميز قائمة الصور OSD  جدا  مكثفة الحوسبه . هذه المجموعة 0 - 1000 مملي ثا.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ar: درجة وضوح من 1 الى 127.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ar: المهلة الذي عرضته  الخوارزميه الفزيائية تكون أحيانا مزعجه لالتزامن بين الشفتين - الحركة والتعبير. في هذه الحاله ، بدوره على تعويض.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ar: .نوعية المبادلات  إذا كان حرصك على وحدة المعالجه المركزية لا تستطيع مواكبة معدل ترميز.  on-the-fly  في آلة التشفير يمكن ان يجعل 
    وسوف يعجز تعريشه التقسيم الى كميات فان معدل تشويه نواقل الحركة القيادة العامة) ، ورفع الحد الادنى الى مستوى الضوضاء تخفيف آلة التشفير مهمة )

en: The given syntax is deprecated. Run "vlc -p dvb" to see an explanation of the new syntax.
ar: .لإيجاد تفسيرا للصيغة جديدة  "vlc -p dvb" الصيغة المعطاة غير مرغوب فيها. إستخدام

en: The height of the effects video window, in pixels.
ar: .ذروة اثار نافذة الفيديو , في البكسل

en: The maximum number of filters (%d) was reached.
ar: .تمّ التوصل إليه (%d) أقصى عدد المُرشحات

en: The maximum of non-black pixels in a line to consider that the line is black.
ar: أقصى عدد من   البكسل غيرالاسود في خط لإعتبار ان هذا الخط أسود.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ar: .VLC يتم حفظ مكتبة الإعلام تلقائيا واعادة تحميلها في كل إعادة تشغيل

en: The minimum difference in the number of detected black lines to consider that ratio changed and trigger recrop.
ar: الفرق الأدنى في عدد الخطوط السوداء المكتشفة الى ان النسبه تغيرت و recrop الزناد.

en: The number of consecutive images with the same detected ratio (different from the previously detected ratio) to consider that ratio chnged and trigger recrop.
ar: عدد صور متتالية مع نفس النسبه المكتشفة) تختلف عن إكتشاف نسبة سابقا) للنظر ان نسبة تغيرت  وtrigger الزناد.

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ar: عدم الشفافية  (معكوس الشفافيه) من النص الذي تقدم على الفيديو. 0 =شفافة , 255 =تماما الوضوح.

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ar: .(السمعيه طريقة الانتاج (الذي لا وأيده بعض بطاقات الصوت  float32 الخيار يسمح لك تمكين او تعطيل عالية الجوده

en: The password of your last.fm account
ar: كلمة سر حسابك في last.fm

en: The provided polarization "%c" is not valid.
ar: .غير صحيحة  "%c" مقدمة الاستقطاب

en: The requested RTSP session could not be established.
ar: .المطلوبة لا يمكن اثباتها  RTSP دوره

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ar: .الناتج السمعي المختار مُستخدم من طرف برنامج آخر

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
ar: ( MPEG PS  ، MPEG TS ، MPEG1 ، ASF ، OGG , RAW الصوتي (1 / 2) شكل ( استعماله مع MPEG معيار

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
ar: .هذا الخيار يسمح بتعديل شِّدة السمعي،  من 0 إلى 1024

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ar: .تيار يجب اللعب أو توقفت عن العمل شرائط

en: The stream will start at this position (in seconds).
ar:  (التدفق سيبدء من هذا الموقع ( بالثانية

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ar: .(التدفق سينتهي من هذا الموقع ( بالثانية

en: The transcoder will drop frames if your CPU can't keep up with the encoding rate.
ar: .المحوّل الإلكتروني لإشارات الفيديو   سيهبط الى الاطر كان حرصك على وحدة المعالجه المركزية الى عدم مواكبة معدل الترميز

en: The username of your last.fm account
ar: اسم مستخدم حسابك في last.fm

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background. Note that this feature only works in overlay mode and the desktop must not already have a wallpaper.
ar: ورق الحائط طريقة تسمح لكم عرض فيديو الخلفية النظريه. علما ان هذه الخاصيه تعمل فقط في نمط التداخل ويجب الا يكون للمكتب خلفية.

en: The width of the effects video window, in pixels.
ar: .عرض تأثيرات نافذة  الفيديو, بالبكسل

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
ar: (MPEG TS, OGG ثيورا هو جهاز او برنامج مشفّر وفاك للشفرة الغرض-العام حر  ( يستعمل مع

en: Theora video decoder
ar: كاشف رموز الفديو Theora

en: Theora video encoder
ar: مرمز الفديو Theora

en: Theora video packetizer
ar: محزِّم الفديو Theora

en: There are two ways to make a fullscreen window, unfortunately each one has its drawbacks.
    1) Let the window manager handle your fullscreen window (default), but things like taskbars will likely show on top of the video.
    2) Completely bypass the window manager, but then nothing will be able to show on top of the video.
ar: هناك طريقتان لجعل أي نافذة الشاشه كاملة ، للأسف كل واحد له عيوبه.
    1) فلشباك المدير مؤشر  الشاشه الكاملة   نافذة (التقصير) ، ولكن أشياء مثل تاسكبارس(المهمة القضبان) لن تظهر على الارجح اعلى من الفيديو. 
     2) تماما الالتفافيه نحو مدير النافذة ، ثم فلن تكون قادرة على ان تظهر على رأس من الفيديو.

en: There is no help available for these modules.
ar: .لا تتوفر أي مساعدة لهذه الوحدات

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
ar: هناك تيار مناسبة للحصول على وحدة الانتاج  "%s/%s://%s".

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
ar: .هذه هي إعدادات وحدات الترميز

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
ar: .VLCهذه الوحدات توفر وظائف الوصول للشبكة لكل  وحدات

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ar: .تستطيعون إختيار الواجهة الرئيسية، الواجهات الإضافية، وتعريف عدّة خيارات مناسبة .VLCهذا الخيار يسمح بإختيار الواجهات المستعملة من

en: These options allow you to enable special CPU optimizations. You should always leave all these enabled.
ar: ."enabled"هذه الخيارات تسمح  لتمكين وحدة المعالجه المركزية الخاصة على النحو الامثل. يجب دومًا تركها مُمَكنة

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ar: .هذه الخيارات تسمح لك لتعديل سلوك المدخل الفرعي ، مثل أقراص الفيديو الرقميه او جهاز الفيديو ، وشبكة الوصله الاماكن او العنوان الفرعي للقناة

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures filters (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subpictures filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ar: .(logo, etc.) هذه الخيارات تسمح لك لتعديل السلوك من دون الصور الفرعية للنظام.على سبيل المثال يمكنك تمكين الصورة الفرعية للمرشح 
     .وحدات القسم "subpictures filters"تمكن المُرشحات  وتثبتها في
    .يمكنك ايضا جعل مجموعة متنوعة كخيارات صور  فرعية

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ar: هذه الخيارات تسمح لك بتعديل سلوك الفيديو للناتج فرعي.يمكنك مثلا تمكين الفيديو المُرشَح   
    .(تعديل الصورة ، الخ، deinterlacing  )
    .تمكن هذه المُرشَحات هنا ووفق عليها فى "الفيديو المرشحات " وحدات القسم. يمكنك ايضا مجموعة متنوعة يديو خيارات كثيرة

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ar: .هذه الخيارات تسمح بتعديل مجمل الخيارات الإفتراضيّة لنظام تدفق الخرج

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ar: .هذه الخيارات تحدد سلوك من قائمة التشغيل. بعضها يمكن تخطيه فى صندوق الحوار قائمة التشغيل

en: These settings affect chroma transformation modules.
ar: .هذه الإعدادات خاصة بوحدات تحويل كروما

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ar:  (« hotkeys ») إعداد الإختصارات

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ar: .أضف مرشحات بعد المعالجة السمعي لتغيير الصوت

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ar: .هذا سيسمح لك بإضافة مُرشحات بعد المعالجة لتحسين جودة الصورة، كالغاء تشابك، او التجانس أو تشويه نافذة الفيديو

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ar:  (وحدات التصور السمعي (محلل الطيف، إلخ

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ar: .شكل شرائط فيديو حتى لو كسرت آلة التشفير خطأ يحدد طول الخطوط الى 1088 HDTV-1080 وهذا يتيح التعامل السليم
    .عليك فقط تعطيل هذا الخيار اذا كان جوابكم فيديو غير موحد يلزم جميع خطوط 1088

en: This allows to define the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
ar: ويتيح ذلك تحديد TTL (Time-To-Live) للتدفق.وهذا المعلم هو اقصى عدد من المسارات يُمَّكِن التدفق من المرور . . اذا كنتم لا نعرف ما يعنيه ،او اذا اردتم ان سيل على جهودكم شبكة محلية فقط ، وترك تحديد هذا الى 1.

en: This allows to stream on a network.
ar: .وهذا يتيح التدفق علىالشبكة

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You must specify a comma-separated list of subpicture modules
ar: وهذا يتيح لك ان تضيف الأغطية (المعروف أيضا بإسم "subpictures" على المسار transcoded الفيديو. في subpictures تنتجها المصافي ستكون وفيرلاييد مباشرة على الفيديو. عليك ان تحدد فاصلة ء فصل وحدات قائمة subpictures

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ar: .هذا يتيح لك تعريف شرائط مفضلة في قائمة التشغيل

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ar: .هذا يسمح لكم بإجبار وحدة دخول. إستعمل هذا إذا لم يتم الكشف الآلي لوحدة صحيح. يجب أن لا تغيرو هذا إذا كنتم لا تعرفون ما تقومون

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: وهذا يتيح لك الاتصال اعطاء العنوان البريدي للتيار ، وسوف يعلن في SDP (دورة توصيف).

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: .(دورة توصيف)  SDP  وهذا يتيح لك اعطاء رقم الهاتف للاتصال تيار ، سيتم الاعلان عنها في

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: .وهذا يتيح لك اعطاء وصف موجز للتفاصيل الجدول ، سيتم الاعلان عنها في SDP (دورة توصيف)

en: This allows you to give an URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: وهذا يتيح لك موقع مع اعطاء المزيد من التفاصيل حول الجدول (غالبا موقع الجري المنظمه) ، التي سيعلن عنها في SDP  (دورة توصيف).

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ar: .(هذا يسمح بالإحتفاظ بحالة وحيدة لتدفق الخرج طوال قائمة التشغيل( تظاف آليا إلى قائمة التشغيل إذا لم تحدد

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ar: .'#'   إقرأ عدة ملفات في نفس الوقت. هذه السمة  تجريبية، لا تحتمل كل الصيغ. إستعمل قائمة تدفق مفصولة ب

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ar: .Sync وهذا يتيح لك المداومه بعد ساعات من اجل الخادم والعميل. التفصيل متوفر في أماكن متقدمة / الشبكة

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ar: .بالأولوية VLC قائمة المرمزين الذين يختارهم

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ar: .packetizers يختار VLC وهذا يتيح لك ان تختار النظام الترتيب الذي

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ar: .(وهذا يتيح لك تحديد سرعة عرض الصور المتحركه (بين 1 و 10 ، يقصر الى 6

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ar: .(وهذا يتيح لك ان تحدد الميز للعرض جوم (القرار سيكون اكبر أحسن لكن اكثر كثافه وحدة المعالجه المركزية

en: This allows you to specify a group for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد مجموعة للدورة ، التي سيعلن اذا كنت تختار إستخدامSAP.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use an url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد كيفية sdp (دورة توصيف)   لهذه الدورة rtp ستكون متاحة.يجب عليك إستخدامموقع   http://location الوصول الى SDP عبر    HTTP, rtsp://location  لحصول  RTSP, و sap:// ل SDP سيعلن عن طريق  SAP

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد الأساس لميناء rtp المسارات.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد التقصير السمعيه ميناء لrtp المسارات.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد التقصير الفيديو ميناء لrtp المسارات.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ar: وهذا يتيح لك ان تحدد موكير المستخدمة من تدفق الانتاج. التقصير في إستخدامأي موكير) القياسيه rtp الجدول).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
ar: يتيح لك هذا التدفقmpeg4 لاتم السمعيه الجداول (انظر rfc3016).

en: This allows you to stream an entire transponder with a "budget" card.
ar: ." الميزانيه هذا يسمح لك إرسال المسار بأكمله مع بطاقة "الميزانيه

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ar: .وهذا يحول فيض الرسالة مع نقح سجل الناتج من ناتج الفيديو تزامن معه

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
ar: ويمكن إستخدامهذا الامر ليصبح فقط جزأ من التيار.ويمكن إستخدامهذا الامر ليصبح فقط جزءا من التيار. يجب ان يكون من الممكن السيطرة على تدفق الوافدين (على سبيل المثال ، ملف او اسطوانة ، ولكن ليس udp شبكة الرافد). البداية والنهاية مرات يمكن اعطاؤه في ثانية.

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ar: .وهذا التأخير الناتج السمعي. المهلة يجب أن تكون بالملي ثانية.هذا يمكن ان يكون مفيد إذا كان إشعاركم فاصل بين الصورة والصوت

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ar: هذا يحدد درجة التشابه بين إسم الملف و العنوان الثانوي للفيلم القيم الممكنة هي:
     0 = لا كشف آلي للعناوين الثانوية
    1 =  أيّ ملف العناوين الثانوية
    2 =   أيّ ملف العناوين الثانوية يحتوي على عنوان الفيلم
    3 = إسم  ملف العناوين الثانوية يرمز إلى إسم الفيلم مع حروف إظافية
    4 = إسم  ملف العناوين الثانوية يرمز بالضبط إلى إسم الفيلم

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ar: .(هذا الإسقاط الاطر التي الراحل (يصل الى إخراج الفديو بعد  نية عرض تاريخ

en: This enables a SAP caching mechanism. This will result in lower SAP startup time, but you could end up with items corresponding to legacy streams.
ar: ويسمح  SAPهذا بتخزين المخطط .  وسيؤدي هذا الى انخفاض  SAP بادء الوقت ،ولكنك يمكن أن ينتهي مع بنود جداول المقابلة للتراث.

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitles files.
ar: .في ملفات العناوين الثانوية UTF-8  شغل الكشف الآلي للترميز

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
ar: . لدعم لون في هذا العمل   Linux  وهذا  يسمح التلوين للرّسائل التي أرسلت إلى لوحة المفاتيح التي تحتاجها

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ar:  .هذه القوات محصول مصدر الفيديو
     (   تقبل الاشكالس ،ع (4:3 ، 16:9 ، الخ
    .معبر عن عموم الصورة

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ar: .هذه القوات ترصد نسبة الجانب. معظم المراقبين لديهم مربع بكسل (1:1). إذا كانت لديكم شاشة 16:9، فإنك قد تحتاج إلى تغيير هذا إلى 4:3 من أجل إبقاء النسب

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ar: ويضطر هذا المصدر نسبة الجانب. على سبيل المثال ، بعض اقراص الفيديو الرقميه يدعون انهم 16:9 وهم فعلا 4:3. ويمكن استخدامها أيضا للإشارة فلك عندما الفيلم لا يكون الجانب نسبة المعلومات. تقبل الاشكال العاشر : س،ع (4:3 ، 16:9 ، الخ) عن الصورة العالمية الجانب ، او تعويم قيمة (1.25 ، 1.3333 ، الخ) عن عناصر الصورة شكل المربع.

en: This integer when viewed in binary is a debugging mask
    calls                 1
    packet assembly info  2
ar: هذا العدد الطبيعي عند النظر في النظام الثنائي هو إخفاء تصحيح الأخطاء
    1                                          تطلب
    2                  علبة المعلومات العامة

en: This integer when viewed in binary is a debugging mask
    meta info          1
    events             2
    MRL                4
    external call      8
    all calls (0x10)  16
    LSN       (0x20)  32
    seek      (0x40)  64
    libcdio   (0x80) 128
    libcddb  (0x100) 256
ar: debugging mas هذا العدد الصحيح عند النظر في النظام الثنائي هو
    meta info          1
    events             2
    MRL                4
    external call      8
    all calls (0x10)  16
    LSN       (0x20)  32
    seek      (0x40)  64
    libcdio   (0x80) 128
    libcddb  (0x100) 256

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ar: .هذا المعامل الذي  يعدلإرتفاعالحزم

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ar: هذا الخيار يسمح لكم بإختيار وحدة وصول الخرج إفتراضيا

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ar: إفتراضيا mux هذا الخيار يسمح لكم بإختيار وحدة

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ar: على هذه الواجهة التي سوف تستمع .افتراضي انه 4212 TCP هذا هو المنفذ

en: This is the audio codec that will be used.
ar: هذا هو ترميز السمعيه التي ستستخدم.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ar: هذه هي الوحدةالتشفير السمعيه التي ستستخدم (وما يرتبط بها من الخيارات).

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ar: .التصرف الإفتراضي هو الإختيار الآلي لأحسن وحدة متاحة. VLCوحدة خرج السمعي المستعملة  من

en: This is the default Audio CD device to use.
ar: .صوتي اللإفتراضي للإستخدام CD جهاز

en: This is the default Audio CD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
ar: .صوتي مناسب CD صوتي الإفتراضي للإستخدام. إذا لم تحدد شي، سيتم البحث عن جهاز CD هذا جهاز

en: This is the default DVD device to use.
ar: .للإستعمال إفتراضيا  DVD  هذا جهاز

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (eg. D:)
ar: هذا هو التقصير حملة اقراص الفيديو الرقميه (أو الملف) لاستخدامها. لا تنس 
    ( :Dالقولون بعد حملة رسالة (مثال

en: This is the default VCD device to use.
ar: .اللإفتراضي للإستخدام VCDجهاز

en: This is the default VCD device to use. If you don't specify anything, we'll scan for a suitable CD-ROM device.
ar:  الإفتراضي للإستخدام. إذا لم تحدد شي، سيتم البحث عن جهاز VCD  هذا جهاز .

en: This is the default muxer method that will be used.
ar:  التي يجب أن تستخدم Muxer  هذا هو التقصير الطريقة.

en: This is the default output URI.
ar: وهذا التقصير ناتج  URI.

en: This is the default output access method that will be used.
ar: وهذا التقصير ناتج طريقة الحصول التي ستستخدم.

en: This is the default port used for UDP streams. Default is 1234.
ar: .1234 المنفذ بالإفتراض هو .UDPالمنفذ المستعمل إفتراضياً للتدفقات

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ar: هذا هو حجم  الخطوط بالفتراض التي ستقدم على الفيديو. اذا حددت على شيء اختلاف 0  فان هذا الخيار تجاوز حجم الخط النسبي.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
ar: . من الملف  MGPEG هذا هو نسبة الإطار المطلوب عندما تشغل 
    . (إستخدام0 (وهذه هي القيمة الإفتراضية) لجدول الحياة (الكاميرا

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ar:   ( )القيمة الإفتراضية 0 ، تعني أن الإختيار سيترك لجهاز التشغيل لرزم الإذاعة المتعدّدة المرسلة من ناتج التيار (TTL) حد القفزة

en: This is the host to which Growl notifications will be sent. By default, notifications are sent locally.
ar: هذا هو المضيف هدير الاخطارات التي سترسل. تلقائيا ، إرسالاخطارات محليا.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ar: .التصرف الإفتراضي هو الإختيار الآلي لأحسن واجهة. VLC هذا الخيار يسمح بإختيار الواجهات المستعملة من

en: This is the maximum number of resumed TLS sessions that the cache will hold.
ar: . ذلك المخبأ تعقد   TLS   وهذا هو اكبر عدد من الدورات المستانفه

en: This is the muxer that will be used for audio.
ar: هذا هو موكسير التي ستستخدم السمعيه.

en: This is the muxer that will be used for video.
ar: هذا هو موكسير التي ستستخدم فيديو.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ar: هذا هو إسم الدورة التي سيعلن عنها في SDP (دورة توصيف).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ar: .هذا هو عدد الصوان السمعيه المستعملة كقياس القوة. ارتفاع عدد الصوان سيزيد زمن الاستجابة للمرشح  ولكن لن يجعلها اقل حساسيه للتغيرات قصيرة

en: This is the output URI that will be used for audio.
ar: هذا هو الناتج  URI التي ستستخدم السمعيه.

en: This is the output URI that will be used for video.
ar: هذا هو الناتج  URI التي ستستخدم فيديو.

en: This is the output URL that will be used.
ar: هذا هو موقع الانتاج اللذي ستستخدم.

en: This is the output access method that will be used for audio.
ar: هذه هي طريقة وصول الانتاج التي ستستخدم السمعيه.

en: This is the output access method that will be used for video.
ar: هذه هي طريقة وصول الانتاج التي يجب أن تستخدم للفيديو.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overriden.
ar: هذا هو التخلف النسبي في حجم الخطوط التي ستقدم على الفيديو. اذا حددت حجم الخط المطلق ،الحجم نسبي سوف ينقضها.

en: This is the subtitles codec that will be used.
ar: هذا هو ترميز العناوين الفرعية التي ستستخدم.

en: This is the subtitles encoder module that will be used (and its associated options).
ar: هذا هو نموذج ترميز العناوين الفرعية التي ستستخدم (وما يرتبط بها من الخيارات).

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ar: .سلوك الإفتراضي هو الإختيار التلقائيا  الأفضل كطريقة متاحة.VLC هذا هو طريقة ناتج الفيديو التي  يستخدمها

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ar: . (هذا الخيار يحدد مستوى الإسهاب(0 =  فقط لأخطاء الرسائل القياسية, 1 = إنذار, 2 = تنقيح

en: This is the video codec that will be used.
ar: .هذا هو ترميز الفيديو التي ستستخدم

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ar: .(هذا هو نموذج الترميز الفيديو التي ستستخدم (وما يرتبط بها من الخيارات

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
ar: هذه الحدود القصوى عدد من العملاء يمكن ان يربط الى RTSP vod. 0 لا يعني الحد.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ar: .VLC بالنسبة للبرامج الأخرى أو الحالات الأخرى ل VLC تستطيعون إستخدام هذا لتغيير أولوية  VLC هذا الخيار يسمح بزيادة أو إنقاص الأولوية الإفتراضية ل

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ar: هذا الخيار يتيح لك ان تحدد الدليل على متصفح ncurses الملف سيظهر لك في البداية.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ar: .(هذا الخيار يمكن ان تستخدم لتغيير طريقة فلك بإختيار طريقة الترميز (أساليب تخفيف الضغط
    .فقط المستعمل المتقدم يُنبه هذا الخيار لإمكانية كسر طريقة الاسترجاع للدفق

en: This option will drop/duplicate video frames to synchronise the video track on the audio track.
ar: .هذا الخيارسوف" يفلة/ينسخ" اطر المداومه الفيديو المسار على المسار الصوتي

en: This page allows to change the compression format of the audio or video tracks. To change only the container format, proceed to next page.
ar: هذه الصفحه تتيح لتغيير شكل مسارات الضغط الصوتيه او الفيديو . إلا ان تغيير شكل الحاويات ، يمضي الى الصفحه التالية.

en: This page allows to select how the input stream will be sent.
ar: هذه الصفحه تتيح لإختياركيفية مساهمه تيار المرسل.

en: This page allows to select how the stream will be encapsulated. Depending on previously chosen settings all formats won't be available.
ar: تتيح هذه الصفحه إختياركيفية تغليف المسار .تبعاً  للإختارت السابقة بحسب السياقات جميع الاشكال التي لن تكون متاحة.

en: This panel allows on-the-fly selection of various video effects.
    These filters can be configured individually in the Preferences, in the subsections of Video/Filters.
    To choose the order in which the filter are applied, a filter option string can be set in the Preferences, Video / Filters section.
ar: .على إختيارمختلف الآثار الفيديو on-the-fly ويتيح هذا الفريق
    .وهذه المرشحات يمكن تحديده منفرده في الافضليات ، والفروع الفيديو / المُرشَحات/
    .بغية إختيار ترتيب المرشح الذي تطبق فيه ، خيار مرشح يمكن حمل الخيار في تحديد الافضليات والفيديو / مُرشَحات الدورة

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 5.
ar: .هذا المعلم ضوابط الجوده مقابل السرعه المبادلات المشاركة في عملية اتخاذ القرار الاقتراح تقدير (اقل = أسرع وأعلى=  أفضل نوعية) . مجموعة 1 إلى 5

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 6.
ar: .هذا المعلم ضوابط الجوده مقابل السرعه المبادلات المشاركة في عملية اتخاذ القرار الاقتراح تقدير (اقل = أسرع وأعلى = افضل نوعية) . مجموعة 1 الى 6.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 7.
ar: .هذا المعلم ضوابط الجوده مقابل السرعه المبادلات المشاركة في عملية اتخاذ القرار الاقتراح تقدير (اقل = أسرع وأعلى = افضل نوعية) . مجموعة 1 الى 7

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ar: هذا البرنامج بدون ضمان إلى الحد الأقصى الذي يسمح به القانون.
    تستطيع إعادة توزيعه تحت بنود رخصة غنو العمومية؛
    راجع ملف COPYING لمزيد من المعلومات.
    كتبه فريق VideoLAN؛ راجع ملف AUTHORS.

en: This reduces the fluctations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
ar: .بعد منحني الضغط. يطمس كمومات زمنيا QP في fluctations وهذا يقلل

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ar: وهذا يقلل من التقلبات فيQP  قبل منحني الضغط. زمانيا يطمس التعقيد.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ar: وهذا يجعل إستخدامالخط / "باليتيزيد يوف /". هذا هو الخيار الوحيد اذا اردتم حاجة الى ترميز رقمي الى العناوين الفرعية

en: This saves the audio output volume when you use the mute function. You should not change this option manually.
ar: .الشِّدة الحالية مسجَّلة في هذا المتغيِّر عندما تختارون اكتم. يجب  أن لا تغيِّرو هذه القيمة يدوياً

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
ar: هذا بإختيارالمقسم الى كميات صغيرة لاستخدامها. انخفاض قيم نتائج افضل في الاخلاص ، ولكن أعلى بيترات.القيمه 26  هى التقصير جيدا .مجموعة 0 (بلا خسائر) 51.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
ar: .(وهذا يحدد طريق إنتاج القنوات الصوتية  التي ستستخدم تلقائيا عند الإمكان (أي. إذا كان الأجهزة المساندة ،  عن التدفق السمعي المُشَغلْ

en: This setting is deprecated and not used anymore
ar: هذا وضع مستنكار ولن تستخدم بعد الان

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ar: .VLC هذا التدفق سيفتح دائماً عند بدء

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
ar: .resampling  هذا يستخدم السمعية ذو النوعية العالية خوارزميه بإمكانه أن يكون معالج مكثف حتى أنه يمكنك أن تعطله   resampling   السمعي ذو النوعية العالية 
    وخوارزميه  ستستخدم بدلا من ذلك .

en: This version of VLC is outdated.
ar: هذه النسخة من VLC غير مُحدّثة.

en: This version of VLC is the latest available.
ar: هذه النسخة من VLC هي آخر نسخة متوفرة.

en: This version of VLC was compiled by:
ar: صرّف نسخة VLC هذه:

en: This will force a mono audio output.
ar: هذا الخيار يجبر الخرج السمعي الأحادي

en: This wizard allows to configure simple streaming or transcoding setups.
ar: هذا المرشد يسمح لتشكيل انسياب سهل أو إنشاء التشفير

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
ar: هذا المرشد يتيح الوصول إلى مجموعة فرعية صغيرة من الجري في VLC  التشفير والقدرات المفتوح و 'انسياب/حفظ' الحوارات سيعطي الوصول الى اكثر الخصائص.

en: Threshold
ar: العتبة

en: Time
ar: الوقت

en: Time (in seconds) to wait for a response from the CDDB server
ar: CDDB وقت (بالثانية) إنتظار جواب من الخادم

en: Time To Live (TTL):
ar: :(TTL)المهلة

en: Time Toolbar
ar: شريط أدوات الوقت

en: Time-To-Live (TTL)
ar: المهلة (TTL)

en: Timeout
ar: الوقت المنقضي

en: Timeout (ms)
ar: (مهلة(ملي ثا

en: Timeshift directory
ar: مجلد التخزين المؤقت

en: Timeshift granularity
ar: الحبوبية في وقت متغيّر

en: Title
ar: العنوان

en: Title %i
ar:  العنوان %i

en: Title metadata
ar: العنوان

en: Title to put in ASF comments.
ar: .ASF العنوان ليوضع في التعليقات

en: To
ar: إلى

en: To enable the internal HTTP server, set its address and port here.
ar: .HTTP الخاص بالبطاقات DVB أدخل هنا العنوان والمنفذ  للإستعمال لتنشيط الخادم

en: Toggle Normal/Repeat/Loop playlist modes
ar: تردد طبيعي / اكرر / الداره قائمة التشغيل وسائط

en: Toggle between elapsed and remaining time
ar: بدّل بين الوقت المنقضي والباقي

en: Toggle random playlist playback
ar: بدّل التشغيل العشوائي لقائمة التشغيل

en: Toggle the video in fullscreen
ar: يحوّل الفيديو إلى ملء الشاشة

en: Toggle the video out fullscreen
ar: يحوّل الفيديو من ملء الشاشة

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ar: التسامح في الخلاط على شاشة زرقاء اللون لاختلافات طائرة U. بقيمة تتراوح بين 10 و 20 يبدو معقولا.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ar: التسامح في الخلاط على شاشة زرقاء اللون لاختلافات طائرة V. بقيمة تتراوح بين 10 و 20 يبدو معقولا.

en: Tool
ar: أداة

en: Toolbar Elements
ar: عناصر شريط الأدوات

en: Toolbar position:
ar: موضع شريط الأدوات/

en: Toolbars Editor
ar: مُحرّر أشرطة الأدوات

en: Top
ar: أعلى

en: Top 40
ar: القمة 40

en: Top left corner X coordinate
ar: أعلى الزاويه اليسرى للمحور السيني

en: Top left corner Y coordinate
ar: أعلى الزاويه اليسرى للمحور العيني

en: Top-Left
ar: أعلى يسار

en: Top-Right
ar: أعلى يمين

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ar: الطول الاجمالي للالموزاييك في البكسل.

en: Total pixel height of the peak items.
ar: مجموع ذروة  البكسل لذروة العناصر

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ar: العرض الاجمالي للالموزاييك في البكسل.

en: Track
ar: مقطوعة

en: Track %i
ar: المقطوعة %i

en: Track ID
ar: هوية المقطوعة

en: Track number
ar: رقم المقطوعة

en: Track settings
ar: إعدادات المقطوعة

en: Tracks
ar: مقطوعات

en: Tracks are navigated via Navagation rather than a playlist entries
ar: إذا كانت منشّطة، المسارات تُتصفح بواسطة التصفح عوض عناصر قائمة القراءة

en: Trailer
ar: مقطوره

en: Trance
ar: غيبوبه

en: Transcode
ar: رمز عابر

en: Transcode audio
ar: رمز عابر سمعي

en: Transcode stream output
ar: جدول الانتاج عبر مدونة

en: Transcode video
ar: رمز عابر فيديو

en: Transcode/Save to file
ar: رمز عابر /لحفظ الملف

en: Transcode:
ar: :رمز عابر

en: Transcoding options
ar: خيارات عبر الترميز

en: Transform type
ar: تحويل النوع

en: Transformation
ar: التحويل

en: Transparency
ar: الشفافيه

en: Transparency of the logo
ar: شفافيه الشعار

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ar: شفافية صور الفسيفساء الصدارة.0 تعني شفافة ، 255 مبهمه (التقصير).

en: Transponder FEC
ar: المرسل FEC

en: Transponder symbol rate in kHz
ar: kHz تدفق رموز الإشارة ب

en: Transponder/multiplex frequency
ar: تردد Transponder/multiplex

en: Transport protocol
ar: ميفاق النقل

en: Treat as a pipe rather than as a file
ar: مُعالجة الأنبوب  بدلاً من الملف

en: Trellis RD quantization
ar: تعريشه RD  التقسيم الى كميات

en: Trellis RD quantization: 
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
ar: RD التقسيم الى كميات التعريشة  :
    -0:إعاقتها
    -1/:MBمكن الا على رموز النهائي ل 
     -2: على طريقة تمكن جميع القرارات
    .This requires CABAC.

en: Trellis quantization
ar: Trellis التقسيم إلى كميّات صغيرة  ل

en: Tribal
ar: القبائل

en: Trigger button
ar: زر الزناد

en: Trigger button for mouse gestures.
ar: . زر الزناد لإطلاق حركة الفأرة

en: Trip-Hop
ar: يخطئ- يقفز

en: Trivial audio mixer
ar: مخلط سمعي بديهي

en: Trust MPEG timestamps
ar:  MPEG  تأمين  وقت الطوابع

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ar: :محاولة لتحديد بعض العلل
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    ،   هكذا يجب ان يكون مجموع قيم.على سبيل المثال، 
     to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.

en: Try to parse the announce
ar: محاولة لأعرب الإعلان

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ar: محاولة لإستخدامأجهزة لتسريع yuv -> RGB التحويل. هذا الخيار ليس له اي تأثير عند إستخداميعلو.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ar: محاولة استعمال الثلاثي العازله عند إستخداميوف يعلو. ان نتائج افضل بكثير في جودة الصورة (لا flickering).

en: Try to work around buggy OSS drivers
ar: المعلولة OSS محاولة تجاوز سائقي

en: Tuner
ar: المستقبِل

en: Tuner TV Channel
ar: قناة مستقبِل التلفزيون

en: Tuner country code
ar: شفرة بلد المستقبِل

en: Tuner input type
ar: نوع الإدخال للمستقبِل

en: Tuner properties
ar: خصائص المستقبِل

en: Tuner to use, if there are several ones.
ar: .المستقبِل الذي سيستعمل، إذا كان هناك العديد

en: Tuner:
ar: :الموفق

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ar: النفق RTSP و RTP انتهى HTTP

en: Turn off all warning and information messages.
ar: .إغلاق جميع الرسائل التحذيرية و الإعلامية

en: Tweak the buffer size for reading and writing an integer number of packets.Specify the size of the buffer here and not the number of packets.
ar: .يعدل حجم المخزون للقراءة وكتابة عدد طبيعي من الرزم.تحديد حجم المخزون هنا وليس في عدد الرزم

en: Two bookmarks have to be selected.
ar: . bookmarks  تم إختيار زوجان من

en: Two pass
ar: ترخيصين

en: Type
ar: نوع

en: Type 'menu select' or 'pause' to continue.
ar:   النوع 'انتقاء القاءمة' أو 'التوقف' للمتابعة

en: UDP port
ar: منفذ UDP

en: UDP port to listen to for commands.
ar: الميناء  Udp لسماع الاوامر.

en: UDP stream output
ar: تدفق الخروج UDP

en: UNIX OSS audio output
ar: خرج سمعي UNIX OSS

en: UNIX socket command input
ar: UNIX socket دخل التحكم ب

en: URL
ar: ملقم انترنت

en: URL description
ar: URL  وصف

en: URL metadata
ar: URL

en: URL with information about the stream or your channel.
ar: .معلومات عن تيار أو قناة بلدكم URL

en: UTF-8 subtitles autodetection
ar: UTF-8 كشف آلي للعناوين الثانوية

en: Uncheck if you have not used xinerama
ar: عدم الإختيار لو انك لم تستخدم xinerama

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
ar: (WAV فك الضغط  للعينات صوتيه (الصالحة لل

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ar: احد عناصر الصورة من أسفل الفيديو  Uncrop

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ar: ونكروب احد عناصر الصورة من اليسار من الفيديو

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ar: احد عناصر الصورة من يسار الفيديو  Uncrop

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ar: ونكروب احد عناصر الصورة من قمة الفيديو

en: Undefined
ar: غير معرف

en: Under the Video
ar: تحت الفيديو

en: Uninstall Windows Service
ar: أزل تثبيت خدمة ويندوز

en: Uninstall the Service and exit.
ar: أزل تثبيت الخدمة ثم اخرج.

en: Universal Plug'n'Play discovery
ar: إكتشاف قبس وتشغيل عالمي

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unknown Video
ar: فيديو غير معروف

en: Unknown category
ar: تصنيف غير معروف!

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ar: .مجهول القيادة `%s'. نوع  'مساعدة ' للمساعدة

en: Unknown command!
ar: أمر غير معروف!

en: Unknown soundcard
ar: بطاقة صوت مجهولة

en: Unmute
ar: يلغي الكتم

en: Unset
ar: غير مضبوط

en: Untitled
ar: غير مُعنون

en: Update
ar: حدّث

en: Update check failed
ar: فشل التماس التحديث

en: Use CD audio controls and output?
ar: إستعمل التحكم و خرج القرص المضغوط السمعي

en: Use DVD Menus
ar: إستعمال قائمة DVD

en: Use Navigation-style playback?
ar: إستعمل قراءة أسلوب التصفح

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ar:  (TCP) RTSP انتهى  RTP  استعمال

en: Use S/PDIF when available
ar: إن أمكن S/PDIF إستعمل

en: Use SAP cache
ar: SAP  إستخداممخبأ

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ar: .(CBR) إستعمل معدّل بت متغيِّر. إفتراضياً، يستعمل معدّل بت ثابت

en: Use YUVP renderer
ar: جاعل الشيء YUVP   إستخدام

en: Use a plugins cache
ar: إستعمل مَخبأ الوحدات

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ar: .VLC إستعمل خبء للوحدات للتقليل بكثرة من وقت بدأ

en: Use a skinned playlist
ar: إستعمال قائمة التشغيل المسلوخة

en: Use a sub&titles file
ar: استخدام ملفات تر&جمة

en: Use as Desktop Background
ar: إستخدامخلفية المكتب

en: Use assembler CPU optimizations.
ar: .إستعمال التحسينات CPU مُجمِّع

en: Use chapter codecs found in the segment.
ar: إستخدامشفرة الفصل في الجزء

en: Use float32 output
ar: float32  استخدام الناتج

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ar: إستخدامالاجهزه تحويلات yuv ->  RGB

en: Use input chroma unaltered
ar: إستخداممدخلات كرومادون تغيير

en: Use keyframes
ar: إستخدامالمفتاح الرئيسي

en: Use media library
ar: استخدم مكتبة الوسائط

en: Use playback control?
ar: إستعمل مراقبة القراءة؟

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ar: إستعمل ترقيم متسلسل في مكان التاريخ و الساعة

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ar: إستعمل ترقيم متسلسل في مكان التاريخ و الساعة لتخزين إلتقاطات الشاشة

en: Use shared memory
ar: استعمال الذاكرة المشتركة

en: Use shared memory to communicate between VLC and the X server.
ar: .Xو الخادم   VLC  استعمال الذاكرة المشتركة  للوصل بين

en: Use subtitle file
ar: إستخدام ملف الترجمة

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ar: . MPEG2 عادة هذه افضل صورة ,بينما لا نزال نحتفظ التوافق مع معاير المشفر . MPEG2 من المشفر MPEG4 استخدام مصفوفه التقسيم

en: Use the rotate video filter instead of transform
ar: إستخدامالفيديو بالتناوب مرشح بدلا من تحويل

en: Use the video as the Desktop Background Desktop icons cannot be interacted with in this mode.
ar: .إستخدامالفيديو كمكتب أيقونات خلفية المكتب لا يمكن ان تتفاعل مع هذا الاسلوب

en: Use this option to run as standalone Qt/Embedded GUI Server. This option is equivalent to the -qws option from normal Qt.
ar: إستخدامهذا الخيار البعيد بذاتها qt / Embedded GUI الخادم. هذا الخيار معادل لكوس - خيار من الطبيعي qt.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
ar: .إستخدام هذا المسار لديناميه مجموعة من الحواسيب على تمكين الشبكة  multicast . هذه هي أنجع طريقة لتيار عدة حواسيب ، لكنه لن يعمل على الانترنت. الرأسية RTP ستضاف الى السيل

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
ar: .إستخدام هذا المسار لدينامكيه مجموعة من الحواسيب على multicast - مكنت الشبكة
    . هذه هي أنجع طريقة لتيار عدة حواسيب ، لكنه لن يعمل على الانترنت

en: Use this to stream to a single computer.
ar: إستخدامهذا المسار لحاسوب واحد.

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
ar: إستخدامهذا المسار لحاسوب واحد . العناوين الرأسية RTP ستضاف الى السيل

en: Use this to stream to several computers using the Microsoft MMS protocol. This protocol is used as transport method by many Microsoft's softwares. Note that only a small part of the MMS protocol is supported (MMS encapsulated in HTTP).
ar: دخول العناوين المحلية تريدون الاستماع الى طلبات. لا تدخل شيئا اذا اردتم الاستماع الى جميع وصلات الشبكة . وهي عموما افضل شيء نفعله. حواسيب   اخرى يمكن عندئذ الوصول الى تيار  http://yourip:8080  في التقصير.

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
ar: إستخدامهذا المسار لعدة حواسيب. وهذا الاسلوب ليس هو اكفأ ، كما يحتاج الى الخادم لإرسال تيار عدة مرات ، ولكن الاكثر توافقا

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ar: .  استعمال هذه الخاصية تمكن عدّة إصلاحات،  بالخصوص إن كانت تشمل مع مؤثر  المرشح     Bolby Surround   للكن غير مكشوف، حتى وإن كان التدفق غير مشفر بـ   Bolby Surround   استعمل هذا عندما تعلمون أنّ التدَّفق مشّفر بـ

en: Use track length as maximum unit in seek?
ar: إستعمل مدة المسار كوحدة قصوى عند البحث؟

en: Use triple buffering for overlays
ar: إستخدامالعزل الغطاء   الثلاثي

en: Use video buffers in system memory
ar: إستخدامالفيديو للاحتماء في نظام الذاكرة

en: Used for statistics.
ar: تستخدمه الإحصاءات.

en: User
ar: مستخدم

en: User agent that will be used for the connection.
ar: عميل مستخدم الذي سيستخدم للاتصال.

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: User name that will be requested to access the stream.
ar: .إسم المستعمل الذي سيطلب للوصول إلى التدفق

en: User name that will be used for the connection.
ar: اسم المستخدم التي سيستخدم للاتصال.

en: User name the administrator will use to log into the internal HTTP server.
ar: .HTTP  الخاص بالبطاقات DVB إسم المستخدم للخادم

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ar: .SOCKS إسم المستخدم للإستعمال في الإرتباطات مع الخادم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: V&iew
ar: ع&رض

en: V-plane color
ar:  V-plane  اللون

en: VBR mode
ar: نمط VBR

en: VBV buffer
ar: صِوان VBV

en: VC-1 packetizer
ar: VC-1 باكيتيزير

en: VC1 video demuxer
ar: demuxer  الفيديو VC1

en: VCD Format
ar: نسق VCD

en: VCD device
ar: جهاز VCD

en: VCD input
ar: دخل VCD

en: VIDEO_TS folder
ar: مجلد VIDEO_TS

en: VLC Debug Log (%s).rtfd
ar: سجل تنفيح VLC (%s).rtfd

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ar:   ...يمكن له تجنب خلق أطر النوافذ ، العناوين ، الخ  VLC
    حول الفيديو واعطاء "أدنى " نافذة.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ar: OSD (On Screen Display) عرض رسائل عن الفديو. هذه الوظيفة تسمى  VLC  يستطيع

en: VLC can't recognize the input's format
ar: لم يستطع VLC التعرف على نسق الدخل.

en: VLC cannot use the device "%s", because its type is not supported.
ar: لم يستطع VLC استخدام الجهاز "%s"، لأن نوعه غير مدعوم.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ar: لم يستطع VLC الاتصال ب"%s:%d".

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
ar: لم يستطع VLC الاتصال بEyeTV.
    تأكد أنك تثبذت ملحق VLC EyeTV.

en: VLC could not connect with the given server.
ar: لم يستطع VLC الاتصال بالخادوم المُعطى.

en: VLC could not open the ALSA device "%s" (%s).
ar: لم يستطع VLC فتح جهاز ALSA "%s" ("%s")

en: VLC could not open the decoder module.
ar: لم يستطع VLC فتح وحدة فتح الترميز.

en: VLC could not open the encoder.
ar: لم يستطع VLC فتح المُرمّز.

en: VLC could not open the file "%s".
ar: لم يستطع VLC فتح الملف "%s".

en: VLC could not open the video output module.
ar: لم يستطع VLC فتح وحدة خرج الفيديو.

en: VLC could not read the file.
ar: لم يستطع VLC قراءة الملف.

en: VLC failed to load the ASF header.
ar: ASF ليس له حمل العنوان الرأسي لـ VLC

en: VLC is started from file association
ar: .بدأ بفتح ملف تابع VLC

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ar: .فحص سجل للاطلاع على التفاصيل. '%s'  MRL غير قادر على فتح  VLC

en: VLC media player
ar: مشغل الوسائط VLC

en: VLC media player Help
ar: مساعدة مشغل الوسائط VLC

en: VLC media player Help...
ar: مساعدة مشغل الوسائط VLC...

en: VLC media player is a free media player, encoder and streamer that can read from files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and even more!
    VLC uses its internal codecs and works on essentially every popular platform.
ar: مشغل الوسائط VLC مشغل ومُرمّز ومُدفّق وسائط حر يمكنه قراءة الملفات والاسطوانات والديفيديات وتدفقات الشبكات وكروت الالتقاط وأكثر!
    يستخدم VLC مرمزات داخلية ويعمل على كل المنصات الأساسية.

en: VLC media player is an MPEG, MPEG 2, MP3 and DivX player that accepts input from local or network sources and is licensed under the GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html).
ar: VLC مشغل وسائط هو  MPEG, MPEG 2, MP3 و مشغلDivX   الذي يقبل مساهمه من المصادر المحلية أو شبكة والمرخص بموجب GPL (http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html).

en: VLC media player updates
ar: تحديثات مشغل الوسائط VLC

en: VLC media player: Open Media Files
ar: مشغل الوسائط VLC: فتح ملفات وسائط

en: VLC media player: Open Subtitle File
ar: مشغل الوسائط VLC: فتح ملف ترجمة

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ar: .على سبيل المثال svg يستخدم عادة لتقديم النص ولكن هذا يتيح لك إستخدام

en: VLC preferences
ar: تفضيلات VLC

en: VLC version %s
ar: VLC نسخة %s

en: VLC was brought to you by:
ar: قدّم VLC لك:

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ar: سوف يستمر VLC في تشغيل عنصر قائمة التشغيل الحالي.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ar: سوف يستمر VLC في تشغيل قائمة التشغيل إلى الأبد.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ar: سوف يشغل VLC ملفات قائمة التشغيل عشوائيًا حتى يُقاطع.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
ar: سوف يبدأ VLC بأيقونة في شريط المهمات فقط

en: VLC's connection to the given server was rejected.
ar: رُفض اتصال VLC بالخادوم المُعطى.

en: VLC's implementation of Video On Demand
ar: فديو على الطلب

en: VLM configuration file
ar: VLM ملف تشكيلة

en: VLM remote control interface
ar: التحكم عن بعد للواجهة VLM

en: VNC Host
ar: مضيف VNC

en: VNC Password
ar: كلمة سر VNC

en: VNC Port
ar: منفذ VNC

en: VNC password.
ar: كلمة سر VNC.

en: Verbosity (0,1,2)
ar: (الإسهاب(0,1,2

en: Vertical Sync
ar: عمودي Sync

en: Vertical offset
ar: تعديل عمودي

en: Vertical offset between the border of the screen and the displayed text (in pixels, defaults to 30 pixels).
ar:  إزاحة عمودية بين الحدود من الشاشه ومكان إظهر النص (بالبكسل  ،تقصيراً  البكسل 30).

en: Very short backwards jump
ar: قفزة قصيرة جدًا إلى الخلف

en: Very short forward jump
ar: قفزة قصيرة جدًا إلى الأمام

en: Very short jump length
ar: طول القفزة القصيرة جدًا

en: Very short jump length, in seconds.
ar: طول القفزة القصيرة جدًا بالثانية.

en: Video
ar: الفيديو

en: Video &Track
ar: مق&طوعة الفيديو

en: Video Bitrate:
ar: معدل بت الفيديو:

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
ar: (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) دخْل قرص مدمج فديو

en: Video Codec:
ar: مرماز الفديو:

en: Video Effects
ar: تأثيرات الفيديو

en: Video Files
ar: ملفات الفيديو

en: Video Filter
ar: مُرشّح الفيديو

en: Video Manager
ar: مدير الفيديو

en: Video PID
ar: PID  فديو

en: Video Port
ar: منفذ الفيديو

en: Video Settings
ar: إعدادات الفيديو

en: Video Settings not saved
ar: لم تُحفظ إعدادات الفيديو

en: Video Track
ar: مقطوعة الفيديو

en: Video X coordinate
ar: للفديو X الموقع

en: Video Y coordinate
ar: للفديو Y الموقع

en: Video alignment
ar: محاذاة الفيديو

en: Video aspect ratio
ar: نسبة أبعاد الفيديو

en: Video bitrate
ar: معدل بت الفيديو

en: Video bitrate tolerance
ar: الإستجابة لتدفق الفديو

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ar: .الإستجابة على معدل بت الفديو ب كلو بت/ثا

en: Video codec
ar: مرماز الفيديو

en: Video codecs
ar: مرمازات الفيديو

en: Video cropping
ar: اقتصاص الفيديو

en: Video decoder using openmash
ar: openmash كاشف الرموز للفديو مستعملاً

en: Video device
ar: جهاز الفيديو

en: Video device name
ar: اسم جهاز الفيديو

en: Video encoder
ar: أداة ترميز الفيديو

en: Video filter
ar: مُرشّح الفيديو

en: Video filter module
ar: وحدة مُرّشح الفيديو

en: Video filters
ar: مُرشّحات الفيديو

en: Video filters are used to process the video stream.
ar: تستخدم مُرشّحات الفيديو لتنفيذ دفق الفيديو.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You must enter a comma-separated list of filters.
ar: .مرشحات الفيديو سوف يطبق على روافد  الفيديو (بعد تطبيق الأغطية ). يجب عليك الدخول فاصلة منفصلة قائمة المُرشَحات

en: Video frame-rate
ar: معدل اطار فيديو

en: Video height
ar: ارتفاع الفيديو

en: Video input
ar: دخل الفيديو

en: Video input frame rate
ar: معدَل دخْل إطارات الفيديو

en: Video input pin
ar: دبوس الإدخال للفيديو

en: Video memory
ar: ذاكرة الفيديو

en: Video memory output
ar: خرج ذاكرة الفيديو

en: Video output URL
ar: مسار خرج الفيديو

en: Video output access method
ar: طريقة الوصول لخرج الفيديو

en: Video output filter module
ar: وحدة مُرشّح خرج الفيديو

en: Video output module
ar: وحدة خرج الفديو

en: Video output modules
ar: وحدات خرج الفيديو

en: Video output muxer
ar: موكسير خرج الفديو

en: Video output pin
ar: دبوس خرج للفديو

en: Video pictures blending
ar: الفيديو مزج الصور

en: Video port
ar: منفذ الفيديو

en: Video scaling
ar: الفيديو  المتسلق

en: Video scaling filter
ar: مرشح قياس الفديو

en: Video settings
ar: إعدادات الفيديو

en: Video size
ar: حجم الفيديو

en: Video snapshot directory (or filename)
ar: دليل التقاط الفيديو (أو اسم الملف)

en: Video snapshot file prefix
ar: بادِئة اسم ملف لقطات الفيديو

en: Video snapshot format
ar: نسق لقطة الفيديو

en: Video snapshot height
ar: ارتفاع لقطة الفيديو

en: Video snapshot width
ar: عرض لقطة الفيديو

en: Video snapshots
ar: لقطات الفيديو

en: Video title
ar: عنوان الفيديو

en: Video transformation filter
ar: تحويل الفيديو المرشح

en: Video width
ar: عرض الفيديو

en: Video4Linux input
ar: دخل Video4Linux

en: Video4Linux2 input
ar: دخل Video4Linux2

en: Video:
ar: الفيديو:

en: VideoLAN Website...
ar: موقع VideoLAN...

en: View
ar: عرض

en: Visualizations
ar: المؤثرات البصرية

en: Visualizations selector
ar: مُحدِّد المؤثرات البصرية

en: Visualize motion vectors
ar:  اعرض أشعة الحركة

en: Visualizer
ar: مُتَصفِح

en: Visualizer filter
ar: مُتَصفِح فلتر

en: Vobsub subtitles parser
ar: تعريب  العناوين الفرعية

en: Vocal
ar: صوتي

en: Vol #
ar: الصوت #

en: Vol max #
ar: أعلى حد للصوت

en: Volume
ar: حجم الصوت

en: Volume %d%%
ar: %d%%  الصوت

en: Volume Control
ar: التحكم بالصوت

en: Volume Down
ar: خفض حجم الصوت

en: Volume Set
ar: اعداد الصوت

en: Volume Up
ar: ارفع الصوت

en: Volume down
ar: أخفض الصوت

en: Volume normalization
ar: تعديل حجم الصوت

en: Volume normalizer
ar: معدل الصوت

en: Volume up
ar: ارفع الصوت

en: Volume: %d%%
ar: %d%%:حجم الصوت

en: Vorbis audio decoder
ar: كاشف الرموز السمعي Vorbis

en: Vorbis audio encoder
ar: المرمز السمعي Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
ar: المحزِّم السمعي Vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
ar: Vorbis  هو   ترميز سمعي حر (استعماله مع ogg)

en: WAV demuxer
ar: WAV demuxer‎

en: WAV muxer
ar: بليز muxer

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: ( MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG  وسائل الاعلام المرءيه ويندوز) 1(يستعمل مع) WMV

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ar: ( MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG  وسائل الاعلام المرءيه ويندوز) 2(يستعمل مع) WMV

en: Wall video filter
ar: المرشح الجدار الفيديو

en: Wallpaper
ar: صورة خلفية

en: Water effect
ar: تأثير الماء

en: Wave
ar: موّج‎

en: Wave video filter
ar: المرشح موجة الفيديو

en: Waves
ar: موجات

en: We would like to thank the whole VLC community, the testers, our users and the following people (and the missing ones...) for their collaboration to create the best free software.
ar: يسرنا أن نشكر كل مجتمع VLC: المختبرين ومستخدمينا والأشخاص التالين (والمنسيين منهم...) على تعاونهم في إنشاء أفضل البرمجيات الحرة.

en: Web Interface
ar: واجهة الويب

en: Weighted prediction for B-frames
ar: B التوقع الموزون للإطارات

en: Weighted prediction for B-frames.
ar: B التوقع الموزون للإطارات

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
ar: عندما متتابعه بإستخدامالجداول UPD ان يعلن بإستخدامSAP/SDP اعلان البروتوكول.وبهذه الطريقة ،الزبائن لا يريدون نوع في multicast العنوان, وستظهر في لائحة العرض اذا تمكن النسغ واجهة اضافية. 
    اذا كنت ترغب في اعطاء إسم للتدفقكم ،أدخله هنا ، أو ، سيُستخدم إسم فرضًا

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ar:  ,التدفق معطل  SAP عندما  يلاحظ
    .هذا يعرف لكم مجموعة الثابتة المخطط الفاصله بين الاعلانات

en: When this is enabled, the interface is shown when you move the mouse to the edge of the screen in fullscreen mode.
ar: .(إظهار الواجهة عندما يتم تحريك الفأرة نحو حواف الشاشة (ملء الشاشة

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ar: .لتمكين إظهار  صندوق الحوار في كل مرة بعض مدخلات المستخدمين هو مطلوب

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ar: .إظهار جميع الخيارات المتاحة ، بما في ذلك اللتي لا يستعملها معظم المستخدمين

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ar: وعندما نقول هذا ، معرب SAP لن يتخلى بعض الاعلانات غير المتوافقه.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brighness defined below.
ar: عند عدم إمكانيةهذا الاسلوب، البكسل سوف يظهر اسود او ابيض.قيمة العتبة سيتم سطوع المحددة ادناه.

en: When this option is enabled, the stream will be both played and transcoded/streamed.
    
    Note that this requires much more CPU power than simple transcoding or streaming.
ar: .عند تمكين هذا الخيار، التدفق يكون  مُشَغَلْ  و ترانسكوديد / متواصل  
    
    .علما ان هذا يتطلب أكثر بكثير من مجرد وحدة المعالجه المركزية السلطة التشفير او متتابعه

en: When track starts playing
ar: عندما يبدأ مسار اللعب

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ar: , (او عدم الانتظام الشديد المصدر) PVR عند استخدام مدخلات 
    .لك ان تضع  10000

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ar: .عندما تستخدم احدى الحالات  الإختيار ، يوقف بنود قائمة التشغيل ويشغل  البند الحالي

en: White
ar: أبيض

en: White Crush for Blue
ar: سحق الابيض للأزرق

en: White Crush for Green
ar: أبيض سحق الاخضر

en: White Crush for Red
ar: أبيض سحق أحمر

en: White Level for Blue
ar:  المستوى ابيض لازرق

en: White Level for Green
ar:     المستوى ابيض لاخضر

en: White Level for Red
ar: المستوى ابيض لأحمر

en: Width
ar: العرض

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ar: العرض بالبكسل من الحدود بين المصغرون

en: Width of the snapshot image.
ar: .عرض صورة اللقطة

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetect).
ar: .(طول قطعة الفديو للإلتقاط(-1 للكشف الآلي

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetection).
ar: ارتفاع الدفق المطلوب التقاطه (-1 للكشف التلقائي)

en: Win32 font renderer
ar: .WIN32 تصيّر الخط

en: Win32 waveOut extension output
ar: خرج سمعي Win32 waveOut

en: WinCE dialogs provider
ar: مزود حوارات WinCE

en: Window
ar: نافذة

en: Window decorations
ar: زخارف النافذة

en: Window properties
ar: خصائص النافذة

en: Windows GAPI video output
ar:   اخراج الفديو GAPI نافذة

en: Windows GDI video output
ar:   اخراج الفديو GDI نافذة

en: Windows Media NSC metademux
ar:  نوافذ الاعلام  NSC  ميتاديموكس

en: Windows Service interface
ar: واجهة خدمة الويندوز

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ar: نوافذ تشكيل skin المستخدم الاخير. هذا الخيار يتم تحديثه تلقائيا ، لا تغيره.

en: Workaround bugs
ar:  حلّ الخلل

en: Workaround for France
ar: نموذج العمل لفرنسا

en: Wrapper filter output
ar: Wrapper  مُرشح  الإخراج

en: Wrapper filter verbosity
ar: مرشح  تغليف الاسهاب

en: Write process id to file
ar: أكتب مُعرف العملية للملف

en: Writes process id into specified file.
ar: .أكتب مُعرف العملية الى ملف محدد

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ar: المحور السيني من أعلى الزاويه اليسرى من الفسيفساء

en: X Screensaver disabler
ar:  الشاشه المدخر س ديسابلير

en: X coordinate
ar: المحور السيني

en: X coordinate of the encoded subtitle
ar: للعنوان الثانوي المرمّز X موقع

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ar: الاحداثي السيني للشعار. يمكنك نقل الشعار من النقر على اليسار

en: X coordinate of the rendered subtitle
ar: للعنوان الثانوي المعاد X موقع

en: X offset
ar:  X جزئيا

en: X offset, from the left screen edge.
ar: من اليسار حافة الشاشه.  X جزئيا

en: X11 display
ar: X11  عرض

en: X11 display name
ar: عرض إسم x11

en: X11 hardware display to use.
    By default, VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
ar: X11 إستخدامأجهزة العرض.
    الافتراضي ، VLCستستخدم قيمة DISPLAY  بيئة متغيرة.

en: X11 hardware display to use. By default VLC will use the value of the DISPLAY environment variable.
ar: . ستستخدم قيمة العرض بيئة متغيرة VLC  إستخدام أجهزة العرض. الافتراضي X11

en: X11 video output
ar: اخراج الفديو X11

en: XA demuxer
ar: XA demuxer‎

en: XML Parser (using libxml2)
ar: معرب XML (بإستخدامlibxml2)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ar: XML تقاسمها شكل قائمة البث (XSPF)

en: XOSD interface
ar: واجهة XOSD

en: XSPF playlist export
ar: XSPF مصدر  قائمة التشغيل

en: XSPF playlist import
ar: XSPF  إستراد قائمة التشغيل

en: XVMC adaptor number
ar: العدد المحول  XVMC

en: XVMC extension video output
ar: XVMC تمديد مخارج الفيديو

en: XVideo adaptor number
ar: XVideo محول العدد

en: XVideo extension video output
ar:   XVideo  اخراج الفديو بامتداد

en: XVimage chroma format
ar: chroma  صورةXV الصيغة

en: Xinerama option
ar: Xinerama  خيارات

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ar: المحور العيني من أعلى الزاويه اليسرى من الفسيفساء

en: Y coordinate
ar: المحور العيني

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ar:  للعنوان الثانوي المرمّز Y موقع

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ar: الاحداثي العيني للشعار. يمكنك نقل الشعار من النقر على اليسار

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ar: للعنوان الثانوي المعاد Y موقع

en: Y offset
ar: Y جزئيا

en: Y offset, down from the top.
ar: من اليسار حافة الشاشه.  Y جزئيا

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ar: .( 0 - 127 ) V-plane   مكعب الانتقال  عبر  YUV-Color

en: Yellow
ar: أصفر

en: Yes
ar: نعم

en: You can choose the crop style to apply.
ar: .يمكنك إختياراسلوب المحاصيل لتطبيقها

en: You can choose the default deinterlace mode
ar: deinterlace يمكنك إختيار اسلوب التقصير

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ar: هذا الخيار يعطل بالكامل الخرج السمعي. بالتالي كشف الرموز لمسارات السمعي لا يمكن تحقيقه،  وهذا يوفر وقت المعالجة.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ar: .من الممكن تعطيل كلية إمكانية إضافة صور فرعية

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ar: .يمكنك أن تشل تماما ناتج الفيديو.الفيديو وفك المرحلة لن يحدث ، مما يوفر بعض التجهيزيه

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ar: يمكنك تعطيل كل آثار الشفافية  اذا اردتم.وهذا يرجع اساسا مفيدا عندما تتحرك النوافذ بشكل غير صحيح

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
ar: يمكنك تنفيذ (س،ع) من تعديلات للعناصرعلى الفسيفساء (الا اذا كانت طريقة وضع المجموعة  "تعديلات ")،عليك ان تعطي فاصلة بين القائمة الاحداثيات مثل (10،10،150،10).

en: You can enforce the OSD menu position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
ar: يمكنك  انفاذ قائمة  OSD  على موقف الفيديو (0 =المركز  = 1 اليسار ، 2 = اليمين4 =القمة 8 = القاع ، كما يمكنك إستخداممزيج من هذه القيم على سبيل المثال ، 6 = اعلى اليمين).

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: .ستتصدى لخصائص الفيديو  VLC ( يمكنك انفاذ طول الصورة. الافتراضي (-1

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: .ستتصدى لخصائص الفيديو  VLC ( يمكنك انفاذ عرض الصورة. الافتراضي (-1

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar: يمكنك ان تنفذ خيمة على موقع الفيديو (0 =المركز  = 1 اليسار ، 2 = اليمين4 =القمة 8 = القاع ، كما يمكنك إستخداممزيج من هذه القيم على سبيل المثال ، 6 = اعلى اليمين).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar: .(يمكنك تطبيق تنسيق فسيفساء على الفيديو  (المركز=0,   اليسار=1 ،  اليمين=2 ,القمة =4 , القاع=8 ، كما يمكنك إستخدام مزيج من هذه القيم على سبيل المثال : 6 = اعلى اليمين

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
ar:  يمكنك تنفيذ امر العناصر على الفسيفساء.عليك ان تعطي اي فاصلة بين قائمة بين صورة رقم (أس) هذه هي المكلفة فى "فسيفساء الجسر /" وحدة.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ar: .( X أجبر الموقع أعلى زاوية على اليسار لنافذة الفديو(إحداثيات

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ar: .( Y أجبر الموقع أعلى زاوية على اليسار لنافذة الفديو(إحداثيات

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ar: يمكنك ان تنفذ دون الموقف صورة على الفيديو 
     المركز=0 ،اليسار=1 ، اليمين=2 ،القمة =4 ،القاع=8 ، كما يمكنك إستخدام مزيج 
    من هذه القيم على سبيل المثال ، 6 = اعلى اليمين

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ar: يمكنك تطبيق النص على موقع الفيديو
    . (المركز=0, اليسار=1, اليمين=2, الاعلى=4, السفل=8, يمكنك أيضا ان تستخدم مجموعات من هذه القيم على سبيل المثال يمين اعلى=6)

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: . يتلاءم مع خصائص الفديو  VLC  (أجبر عرض الصورة. إفتراضيا (-1

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ar: . يتلاءم مع خصائص الفديو  VLC  (أجبر عرض الصورة. إفتراضيا (-1

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ar: .تستطيعون هنا إدخال سلسلة تدفق الخرج بالإفتراض. أنظر في التوثيق  لمعرفة كيف تُكون هذه السلاسل. تحذير: هذه السلاسل تشغل لكل التدفقات

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
ar: .تستطيعون إجبار تردد الخرج السمعي. القيم المشتركة: -1(إفتراضيا)، 48000 ، 44100، 32000 ، 22050، 16000، 11025، 8000

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ar: .يمكنك ان تعطي فاصلة منفصلة قائمة المدخلات التي سيتم ربطها معا

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ar: "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"يمكنك يدويا إعطاء قائمة شرائط للتدفق في شكل

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
ar: .  لغة النظام سيتم إختيارها تلقائيًا   "auto"    يمكنك إختيار اللّغة للواجهة، في حالة إختيار

en: You can move the OSD menu by left-clicking on it.
ar: يمكنك نقل قائمة  OSD  من اليسار بالنقر عليها.

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
ar: .يمكنك  تعلو حركة السهم (الصفوف  تبين كيف تتحرك الصور) على الصورة
    :هذه القيمه مُقَنَعَة ، واستنادا الى هذه القيم
    1. P framesل  MVs تصور  تنبأ آلي أمام  .  
    2. B framesل  MVs تصور  تنبأ آلي أمام  .  
    3.B framesل  MVs  تصور  تنبأ آلي خلف  .  
    .لرؤية جميع الأشعة القيمة تجب أن تكون 7

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a comma separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ar: .يمكنك اختيار "وصلات اضافية " للفلك. انها ستطلق في الخلفية بالإضافة الى التقصير وصله. استخدام فاصلة بينية تفصل قائمة الوحدات 
    (القيم المشتركة هي "rc " (التحكم من بعد) ، "http " ،""ايماءات "...)

en: You can select control interfaces for VLC.
ar:  VLC واجهة التحكم ل

en: You can select local files with the following list and buttons.
ar: تستطيع اختيار ملفات محلية عبر القائمة والأزرار التالية.

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
ar: .تختار الأسرع لدعم الأجهزة VLC يمكنك إختيار نسخة وحدة الذاكرة التي تريدون إستخدامها.فرضًا

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
ar: .حدد هنا شِّدة الخرج السمعي، من 0 إلى 1024

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ar: يمكنك إستخداموحدات خاصة بالفيديو للنسخ. تستخدم الفاصله للفصل وحدات قائمة.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ar: .يمكنك إستخدام هذا الخيار لوضع العناوين الفرعية تحت الفيلم. مع إعادة المحاولة

en: You can zoom the video by the specified factor.
ar: يمكنك تكبير الفيديو بعامل محدد.

en: You have the latest version of VLC media player.
ar: لديك آخر نسخة من مشغل الوسائط VLC.

en: Your account was rejected.
ar: رُفض حسابك.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
ar: رُفضت محاولة اتصالك بالخادوم.

en: Your input can't be opened
ar: دخلكم لا يمكن فتحه

en: Your password was rejected.
ar: رُفضت كلمة سرك.

en: Your version of Mac OS X is no longer supported
ar: لم تعد نسختك من Mac OS X مدعومة

en: Zoom
ar: قرّب

en: Zoom mode: %s
ar: وضع التقريب: %s

en: Zoom video
ar: تقريب الفيديو

en: Zooming reset
ar: أعد ضبط التقريب

en: [0=no diseqc, 1-4=satellite number].
ar: [لا=0   ،4-1 = رقم القمر الصناعي]

en: [0=off, 1=on, -1=auto].
ar: [0=آلي=-1 , يعمل=1 , لا].

en: [Global]
ar: [عمومي]

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
ar: [VCD:] [الجهاز][@العنوان][،[الفصل]]]

en: alaw
ar: A-law المقياس المستخدم في التّحويل بين الإشارات السّينيّة إلى الرّقميّة

en: all
ar: جميع

en: ask for extra verbosity when displaying help
ar: إعرض أكثر تفاصيل عن المساعدة

en: auto
ar: آلي

en: bits
ar: بت

en: bits/s
ar: بايت/ثا

en: boolean
ar: بولياني

en: cddax://[device-or-file][@[T]track]
ar: cddax://[جهاز-أو-ملف][@[T]track]

en: clean effects
ar:  مُؤَثرالتنظيف

en: collapse
ar: طي

en: default
ar: مبدئي

en: email address reported to CDDB server
ar: CDDB البريد الإلكتروني المخبر عنه للخادم

en: enable
ar: تمكين

en: end
ar: نهاية

en: expand
ar: بسط

en: extended selection list
ar: قائمة الإختيارالموسعة

en: fast
ar: سريع

en: fixed
ar: ثابت

en: float
ar: تعويم

en: full
ar: كامل

en: hearing impaired
ar: تالف السمع 16:9

en: height of the overlapping area (in %)
ar: ذروة تداخل المجال (٪)

en: integer
ar: عدد صحيح

en: kHz
ar: كيلو هرتز/

en: kbits/s
ar: كيلوبايت/ثا

en: key
ar: مفتاح

en: last.fm: Authentication failed
ar: last.fm: فشل الاستيثاق

en: length of the overlapping area (in %)
ar: طول تداخل المجال (٪)

en: localhost
ar: مضيف محلي

en: localhost.localdomain
ar: مضيف محلي.المجال المحلي

en: main program
ar: البرنامج الأساسي

en: middle position (in %)
ar: (% الموقف الوسط (في

en: mono
ar: مونو

en: motion
ar: اقتراح

en: motion control interface
ar: واجهة التحكم عن بعد

en: multicast
ar: متعدد إلقاء

en: no
ar: لا

en: none
ar: لا شيئ

en: normal
ar: عادي

en: offsets
ar: التعديلات

en: overlap
ar: متوسط

en: play list
ar: تشغيل القائمة

en: playlist
ar: قائمة التشغيل

en: print a list of available modules
ar: إعرض قائمة الوحدات المتاحة

en: print version information
ar: نسخة مطبوعة للمعلوات

en: reset the current config to the default values
ar: إسترداد التشكيل الحالي إلى القيمة الإفتراضية

en: resets the current plugins cache
ar: يعد ضبط مختزن الملحقات الحالية

en: s
ar: ث

en: save the current command line options in the config
ar: حفظ خيارات سطر الأوامرالحالي في التشكيل

en: sec.
ar: .ثا

en: selection list
ar: قائمة إختيار

en: simple
ar: بسيط

en: slow
ar: بطيئ

en: spatial
ar: مكاني

en: stereo
ar: ستيريو

en: string
ar: وتر

en: temporal
ar: زمني

en: title
ar: عنوان

en: type
ar: نوع

en: unicast
ar: أحادي إلقاء

en: unknown type
ar: نوع غير معروف

en: use alternate config file
ar: إستعمل ملف تشكيل آخر

en: video
ar: فيديو

en: video-filter-event
ar: الحدث-مرشح-الفيديو

en: visual impaired commentary
ar: التعليق إعاقة بصريه

en: yes
ar: نعم

en: yes: %@ @ %@ kb/s
ar: نعم : من ٪ إلى  ٪ كيلوبايت/ثا

en: yes: from %@ to %@ secs
ar: نعم : من ٪ @ إلى  @٪ ثا

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
ar: |  get_time  . . عدد الثواني التي مرت منذ بدأ التدفق
