vlc - en to pt_PT translation catalogue (1631 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
pt_PT: 
    Conteúdo enviado para vlc-help.txt

en: 
    Press the RETURN key to continue...
pt_PT: 
    Pressione a tecla RETURN para continuar...

en:  (default disabled)
pt_PT:  (padrão desactivado)

en:  (default enabled)
pt_PT:  (padrão activado)

en:  Source   : %s
pt_PT: Fonte   : %s

en:  [ h for help ]
pt_PT:  [ h para ajuda ]

en:  days
pt_PT: dias

en: "Water surface" video distortion effect
pt_PT: Efeito de distorção de vídeo "Water surface"

en: "Waves" video distortion effect
pt_PT: Efeito de distorção de vídeo "Waves"

en: %s (Encoded Output)
pt_PT: %s (Saída Codificada)

en: &Advanced Open...
pt_PT: Abertura &avançadas...

en: &Apply
pt_PT: &Aplicar

en: &Audio
pt_PT: Á&udio

en: &Cancel
pt_PT: &Cancelar

en: &Clear
pt_PT: Limpar

en: &Close
pt_PT: &Fechar

en: &Convert
pt_PT: &Converter

en: &Convert / Save
pt_PT: &Converter / Gravar

en: &Disc
pt_PT: &Disco

en: &File
pt_PT: &Ficheiro

en: &General
pt_PT: &Geral

en: &Go
pt_PT: Ir

en: &Help
pt_PT: A&juda

en: &Manage
pt_PT: &Gerir

en: &Navigation
pt_PT: &Navegação

en: &Network
pt_PT: Rede

en: &No
pt_PT: &Não

en: &Open File...
pt_PT: Abrir Ficheir&o...

en: &Play
pt_PT: &Reproduzir

en: &Playback
pt_PT: Re&produzir

en: &Quit
pt_PT: Sair

en: &Reset Preferences
pt_PT: &Restaurar Preferências

en: &Save
pt_PT: &Guardar

en: &Save Metadata
pt_PT: &Gravar Meta-dados

en: &Save as...
pt_PT: Guardar como...

en: &Stream
pt_PT: Emi&ssão

en: &Tools
pt_PT: Ferramen&tas

en: &Video
pt_PT: &Vídeo

en: &Yes
pt_PT: &Sim

en: (Super) Video CD
pt_PT: (Super) Vídeo CD

en: (no item is being played)
pt_PT: (nenhum item a ser reproduzido)

en: +----[ Remote control commands ]
pt_PT: +----[ Comandos do controlo remoto ]

en: +----[ end of help ]
pt_PT: +----[ fim da ajuda ]

en: +-[Audio Decoding]
pt_PT: +-[Descodificação Áudio]

en: +-[Incoming]
pt_PT: +-[A chegar]

en: +-[Streaming]
pt_PT: +-[Emitindo]

en: +-[Video Decoding]
pt_PT: +-[Descodificação Vídeo]

en: ---  DVD Menu
pt_PT: ---  Menu DVD

en: ----- Title
pt_PT: ----- Título

en: 1:2 Half
pt_PT: 1:2 Metade

en: 1:4 Quarter
pt_PT: 1:4 Um quarto

en: 1:File
pt_PT: 1:Ficheiro

en: 2 Front 2 Rear
pt_PT: 2 Frente 2 Atrás

en: 2:1 Double
pt_PT: 2:1 Dobro

en: 3 Front 2 Rear
pt_PT: 3 Frente 2 Atrás

en: A/52 over S/PDIF
pt_PT: A/52 sobre S/PDIF

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
pt_PT: Descodificador áudio AAC (utilizando libfaad2)

en: AAC extension
pt_PT: Extensão AAC

en: AIFF demuxer
pt_PT: Desmultiplexador AIFF

en: AM radio
pt_PT: Rádio AM

en: ASCII Art
pt_PT: Arte ASCII

en: ASF muxer
pt_PT: Multiplexador ASF

en: ASX playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
pt_PT: Descodificador áudio ATSC A/52 (AC-3)

en: AU demuxer
pt_PT: Desmultiplexador AU

en: AVI demuxer
pt_PT: Desmultiplexador AVI

en: AVI muxer
pt_PT: Multiplexador AVI

en: Abkhazian
pt_PT: Abcásio

en: About
pt_PT: Sobre

en: About VLC media player
pt_PT: Sobre VLC media player

en: Access module
pt_PT: Módulo de acesso

en: Access modules
pt_PT: Módulos de acesso

en: Access output
pt_PT: Saída de acesso

en: Access output module
pt_PT: Módulo de saída de acesso

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
pt_PT: Os módulos de acesso a saída controlam a maneira de como as emissões multiplexadas são enviadas. Esta configuração permite que você force sempre um método de acesso de saída específico. Você provavelmente não deve fazer isso.
    Também pode definir parâmetros padrão para cada acesso de saída.

en: Account that will be used for the connection.
pt_PT: Conta a usar na ligação.

en: Action
pt_PT: Acção

en: Activate
pt_PT: Activar

en: Active windows
pt_PT: Janelas activas

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add Input
pt_PT: Adicionar Entrada

en: Add Interface
pt_PT: Adicionar interface

en: Add Subtitles to transcoded video
pt_PT: Adicionar Subtítulos ao vídeo transcodificado

en: Add WAVE header
pt_PT: Adicionar cabeçalho WAVE

en: Add logo
pt_PT: Adicionar logo

en: Add text
pt_PT: Adicionar texto

en: Add to Playlist
pt_PT: Adicionar à Lista de reprodução

en: Add to playlist
pt_PT: Adicionar a lista de reprodução

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Address of the computer to stream to.
pt_PT: Endereço do computador para onde fazer a emissão.

en: Adjust VLC priority
pt_PT: Ajustar a prioridade do VLC

en: Adjustments and Effects
pt_PT: Ajustamentos e Efeitos

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Advanced options
pt_PT: Opções avançadas

en: Advanced options...
pt_PT: Opções avançadas...

en: Advanced settings
pt_PT: Definições avançadas

en: Album art download policy
pt_PT: Política de download da arte do álbum

en: Album art policy
pt_PT: Política de arte do álbum

en: All
pt_PT: Todos

en: All Files
pt_PT: Todos os ficheiros

en: Allow only one instance
pt_PT: Permitir apenas uma instância

en: Allow only one running instance
pt_PT: Permite apenas uma instância em execução

en: Allow only one running instance when started from file.
pt_PT: Permitir apenas uma instância em execução quando iniciado de um ficheiro.

en: Allow real-time priority
pt_PT: Permitir prioridade em tempo real

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
pt_PT: Permitir apenas uma instância de execução do VLC pode ser útil por vezes, por exemplo se associou o VLC a alguns tipos de media e não quiser que uma nova instância do VLC seja aberta cada vez que der dois cliques num ficheiro no explorador. Esta opção irá permitir-lhe que reproduza o ficheiro com a instância já aberta ou então adicioná-lo à lista de reprodução.

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
pt_PT: Permite que você especifique os meta-dados do "copyright" para uma entrada.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
pt_PT: Permite que você especifique os meta-dados da "data" para uma entrada.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
pt_PT: Permite que você especifique os meta-dados da "descrição" para uma entrada.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
pt_PT: Permite que você especifique os meta-dados do "género" para uma entrada.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
pt_PT: Permite que você especifique os meta-dados do "título" para uma entrada.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
pt_PT: Permite que você especifique os meta-dados do "url" para uma entrada.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
pt_PT: Permite que você especifique os meta-dados do "artista" para uma entrada.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
pt_PT: Permite que você especifique os meta-dados do "autor" para uma entrada.

en: Alternative
pt_PT: Alternativa

en: Alternative rock
pt_PT: Rock alternativo

en: Always fix
pt_PT: Compor sempre

en: Always on top
pt_PT: Sempre no topo

en: Always place the video window on top of other windows.
pt_PT: Colocar sempre a janela de vídeo sobre outras janelas.

en: Always visible
pt_PT: Sempre visível

en: Always write to the same file
pt_PT: Escrever sempre no mesmo ficheiro

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
pt_PT: Escrever sempre no mesmo ficheiro em vez de criar um ficheiro por imagem. Neste caso, o número não é adicionado ao nome do ficheiro.

en: Ambient
pt_PT: Ambiente

en: Amplification
pt_PT: Amplificação

en: Angle
pt_PT: Ângulo

en: Angle in degrees
pt_PT: Ângulo em graus

en: Angle in degrees (0 to 359)
pt_PT: Ângulo em graus (0 a 359)

en: Announce this session with SAP.
pt_PT: Anunciar esta sessão com SAP.

en: Antenna
pt_PT: Antena

en: Append
pt_PT: Anexar

en: Append to file
pt_PT: Adicionar ao ficheiro

en: Application
pt_PT: Aplicação

en: Arabic
pt_PT: Árabe

en: Area
pt_PT: Área

en: Armenian
pt_PT: Arménio

en: Artist
pt_PT: Artista

en: Artist metadata
pt_PT: Meta-dados do artista

en: Artwork URL
pt_PT: URL da Capa do Álbum

en: As soon as track is added
pt_PT: Assim que a faixa é adicionada

en: Ask for network policy at start
pt_PT: Pedir política de rede ao iniciar

en: Aspect Ratio
pt_PT: Rácio de aspecto

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
pt_PT: Atribuír um PID fixo à emissão de áudio.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
pt_PT: Atribuír um PID fixo à emissão de vídeo. O PID PCR será automaticamente o vídeo.

en: Attenuation
pt_PT: Atenuação

en: Attenuation, begin (in %)
pt_PT: Atenuação, início (em %)

en: Attenuation, end (in %)
pt_PT: Atenuação, final (em %)

en: Attenuation, middle (in %)
pt_PT: Atenuação, meio (em %)

en: Audio
pt_PT: Áudio

en: Audio CD
pt_PT: CD Áudio

en: Audio CD device
pt_PT: Dispositivo de CD áudio

en: Audio CD input
pt_PT: Entrada de Áudio CD

en: Audio Channels
pt_PT: Canais de áudio

en: Audio Device
pt_PT: Dispositivo Áudio

en: Audio Files
pt_PT: Ficheiros de Áudio

en: Audio PID
pt_PT: PID de áudio

en: Audio Track
pt_PT: Faixa de áudio

en: Audio and Subtitles
pt_PT: Áudio e Subtítulos

en: Audio bitmask
pt_PT: Máscara de bits Áudio

en: Audio channels
pt_PT: Canais de áudio

en: Audio codec
pt_PT: Codec de áudio

en: Audio codecs
pt_PT: Codecs de áudio

en: Audio delay %i ms
pt_PT: Atraso de áudio %i ms

en: Audio delay down
pt_PT: Diminuir atraso do áudio

en: Audio delay up
pt_PT: Aumentar atraso do áudio

en: Audio desynchronization compensation
pt_PT: Compensação de desincronização de áudio

en: Audio device is not configured
pt_PT: Dispositivo de áudio não está configurado

en: Audio device name
pt_PT: Nome do dispositivo de áudio

en: Audio filter
pt_PT: Filtro de áudio

en: Audio filtering failed
pt_PT: A filtragem de áudio falhou

en: Audio filters
pt_PT: Filtros de áudio

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
pt_PT: Formato de áudio para MPEG4 (utilizado com MPEG TS e MPEG4)

en: Audio input
pt_PT: Entrada áudio

en: Audio input pin
pt_PT: Pin de entrada áudio

en: Audio language
pt_PT: Linguagem do áudio

en: Audio mode
pt_PT: Modo de áudio

en: Audio output URL
pt_PT: URL de saída de áudio

en: Audio output access method
pt_PT: Método de acesso de saída de áudio

en: Audio output channels mode
pt_PT: Modo de canais de saída de áudio

en: Audio output failed
pt_PT: Saída de áudio falhou

en: Audio output frequency (Hz)
pt_PT: Frequência de saída de áudio (Hz)

en: Audio output module
pt_PT: Módulo de saída de áudio

en: Audio output muxer
pt_PT: Multiplexador de saída de áudio

en: Audio output pin
pt_PT: Pin de saída áudio

en: Audio port
pt_PT: Porta áudio

en: Audio settings
pt_PT: Definições de áudio

en: Audio track
pt_PT: Faixa de áudio

en: Audio track ID
pt_PT: ID de faixa áudio

en: Audio track: %s
pt_PT: Faixa de áudio: %s

en: Audio visualizations
pt_PT: Visualizações de áudio

en: Audio visualizations
pt_PT: Visualizações de áudio

en: Author
pt_PT: Autor

en: Author metadata
pt_PT: Meta-dados do autor

en: Authors
pt_PT: Autores

en: Auto Connection
pt_PT: Ligação Automática

en: Auto connection
pt_PT: Ligação automática

en: Auto re-connect
pt_PT: Re-ligar automaticamente

en: Auto start
pt_PT: Ínicio Automático

en: Autodel
pt_PT: Auto-apagar

en: Autodetect subtitle files
pt_PT: Detectar automáticamente ficheiros de subtítulos

en: Automatic
pt_PT: Automático

en: Automatically add/delete input streams
pt_PT: Adicionar/Apagar emissões de entrada automaticamente

en: Automatically check for updates
pt_PT: Procurar por actualizações automaticamente

en: Automatically save the volume on exit
pt_PT: Automaticamente gravar o volume ao sair

en: Azerbaijani
pt_PT: Azeri

en: B4S playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução B4S

en: Back
pt_PT: Trás

en: Bandwidth
pt_PT: Largura de banda

en: Basic
pt_PT: Básico

en: Basque
pt_PT: Basco

en: Bass
pt_PT: Baixo

en: Be quiet
pt_PT: Em silêncio

en: Bitrate (kb/s)
pt_PT: Taxa de transmissão (kb/s)

en: Bitrate mode
pt_PT: Modo da taxa de bits

en: Bitrate peak
pt_PT: Pico da taxa de bits

en: Bits per sample
pt_PT: Bits por sample

en: Black
pt_PT: Preto

en: Black Level for Blue
pt_PT: Nível de Preto para o Azul

en: Black Level for Green
pt_PT: Nível de Preto para o Verde

en: Black Level for Red
pt_PT: Nível de Preto para o Vermelho

en: Blue
pt_PT: Azul

en: Blue balance
pt_PT: Balanço azul

en: Bonjour services
pt_PT: Serviços Bonjour

en: Bookmark
pt_PT: Marca

en: Bookmark %i
pt_PT: Marca %i

en: Bookmarks
pt_PT: Marcadores

en: Bookmarks list for a stream
pt_PT: Lista de marcadores para uma emissão

en: Bookmarks...
pt_PT: Marcadores...

en: Border height
pt_PT: Altura de borda

en: Border width
pt_PT: Largura de borda

en: Bosnian
pt_PT: Bosnio

en: Bottom
pt_PT: Fundo

en: Bottom-Left
pt_PT: Fundo-esquerdo

en: Bottom-Right
pt_PT: Fundo-direito

en: Brightness
pt_PT: Brilho

en: Bring All to Front
pt_PT: Trazer Todos para a Frente

en: Browse...
pt_PT: Explorar...

en: Bulgarian
pt_PT: Bulgaro

en: C
pt_PT: pt_PT

en: CAPMT System ID
pt_PT: ID Sistema CAPMT

en: CBR encoding
pt_PT: Codificação CBR

en: CDDB Server
pt_PT: Servidor CDDB

en: CDDB Server port to use.
pt_PT: Porta do Servidor CDDB a utilizar.

en: CDDB port
pt_PT: Porta CDDB

en: CDG demuxer
pt_PT: Desmultiplexador CDG

en: CPU features
pt_PT: Características de CPU

en: CPU optimizations
pt_PT: Optimizações CPU

en: CSA Key
pt_PT: Chave CSA

en: Cable
pt_PT: Cabo

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Capture &Device
pt_PT: &Dispositivo de Captura

en: Capture fragment size
pt_PT: Tamanho do fragmento de captura

en: Capture the audio stream in stereo.
pt_PT: Capturar a emissão áudio em estereo.

en: Catalan
pt_PT: Catalão

en: Center
pt_PT: Centro

en: Change gradients
pt_PT: Alterar gradientes

en: Change the display name of the Service.
pt_PT: Mudar o nome mostrado do Serviço.

en: Channel
pt_PT: Canal

en: Channel Name
pt_PT: Nome do Canal

en: Channel number
pt_PT: Número do canal

en: Channels
pt_PT: Canais

en: Chapter
pt_PT: Capítulo

en: Chapter %i
pt_PT: Capítulo %i

en: Chapter codecs
pt_PT: Codificadores do capítulo

en: Check for Update...
pt_PT: Procurar por Actualização

en: Chinese
pt_PT: Chinês

en: Choose
pt_PT: Escolher

en: Choose here your input stream.
pt_PT: Escolha aqui a sua emissão de entrada.

en: Choose how album art will be downloaded.
pt_PT: Escolher como a arte do álbum irá ser transferida.

en: Choose input
pt_PT: Escolher entrada

en: Choose one or more media file to open
pt_PT: Escolha um ou mais ficheiros media para abrir

en: Choose your preferred video output and configure it here.
pt_PT: Escolha a sua saída de vídeo preferida e configure-a aqui.

en: Choose...
pt_PT: Escolha...

en: Chroma modules settings
pt_PT: Definições de módulos chroma

en: Classic rock
pt_PT: Rock clássico

en: Classical
pt_PT: Clássica

en: Clean up
pt_PT: Limpar

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Clear List
pt_PT: Limpar Lista

en: Clear overlay framebuffer
pt_PT: Limpar o framebuffer de sobreposição

en: Client port
pt_PT: Porta do cliente

en: Clock synchronisation
pt_PT: Sincronização de relógio

en: Clone the image
pt_PT: Clonar imagem

en: Close Window
pt_PT: Fechar Janelas

en: Closed captions 1
pt_PT: Legendas fechadas 1

en: Closed captions 2
pt_PT: Legendas fechadas 2

en: Closed captions 3
pt_PT: Legendas fechadas 3

en: Closed captions 4
pt_PT: Legendas fechadas 4

en: Codecs / Muxers
pt_PT: Codificadores / Multiplexadores

en: Color
pt_PT: Cor

en: Color extraction
pt_PT: Extracção de cor

en: Color messages
pt_PT: Mensagens de cor

en: Color used to display text in the XOSD output.
pt_PT: Cor utilizada para mostrar texto na saída XOSD.

en: Columns
pt_PT: Colunas

en: Comedy
pt_PT: Comédia

en: Command
pt_PT: Comando

en: Commands
pt_PT: Comandos

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Compensate delay
pt_PT: Compensar atraso

en: Compiler:
pt_PT: Compilador:

en: Compiler: %s
pt_PT: Compilador: %s

en: Config of last used skin
pt_PT: Configuração da última skin utilizada

en: Configuration file
pt_PT: Ficheiro de configuração

en: Configuration options
pt_PT: Opções de Configuração

en: Configure
pt_PT: Configurar

en: Configure Hotkeys
pt_PT: Configurar Teclas de Atalho

en: Connection failed
pt_PT: A ligação falhou

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Continuous stream
pt_PT: emissão contínua

en: Contrast
pt_PT: Contraste

en: Control
pt_PT: Controlo

en: Control SAP flow
pt_PT: Controlar fluxo SAP

en: Control interfaces
pt_PT: Interfaces de controlo

en: Controls
pt_PT: Controlos

en: Conve&rt / Save...
pt_PT: Conve&rter / Gravar...

en: Conversions from
pt_PT: Conversões de

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Copy packetizer
pt_PT: Copiar packetizer

en: Copyright
pt_PT: Direitos de autor

en: Copyright metadata
pt_PT: Meta-dados do copyright

en: Country
pt_PT: País

en: Create
pt_PT: Criar

en: Croatian
pt_PT: Croata

en: Crypt audio
pt_PT: Cifrar áudio

en: Crypt audio using CSA
pt_PT: Cifrar áudio utilizando CSA

en: Crypt video
pt_PT: Cifrar vídeo

en: Crypt video using CSA
pt_PT: Cifrar vídeo utilizando CSA

en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
pt_PT: Título customizado para a janela de vídeo (quando o vídeo não está inserido na interface).

en: Cut
pt_PT: Cortar

en: Czech
pt_PT: Checo

en: D-Bus control interface
pt_PT: Interface de controlo D-Bus

en: DTS delay (ms)
pt_PT: Atraso DTS (ms)

en: DV (Digital Video) demuxer
pt_PT: Desmultiplexador DV (Vídeo Digital)

en: DVB playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução DVB

en: DVB subtitles decoder
pt_PT: Descodificador de subtítulos DVB

en: DVB subtitles encoder
pt_PT: Codificador de subtítulos DVB

en: DVD angle
pt_PT: Ângulo do DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
pt_PT: Formato de áudio DVD (utilizado com MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: DVD device
pt_PT: Dispositivo DVD

en: DVD with menus
pt_PT: DVD com menus

en: DVD without menus
pt_PT: DVD sem menus

en: Dance
pt_PT: Dança

en: Danish
pt_PT: Dinamarquês

en: Data alignment
pt_PT: Alinhamento de dados

en: Date
pt_PT: Data

en: Date metadata
pt_PT: Meta-dados da data

en: Debug logging
pt_PT: Registos de depuração

en: Decoders
pt_PT: Descodificadores

en: Decoding
pt_PT: Descodificando

en: Decoding X coordinate
pt_PT: Descodificando coordenada X

en: Decoding Y coordinate
pt_PT: Descodificando coordenada Y

en: Default
pt_PT: Padrão

en: Default Audio Device
pt_PT: Dispositivo de Áudio Padrão

en: Default DVD angle.
pt_PT: Ângulo padrão do DVD

en: Default Encoding
pt_PT: Codificação Padrão

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
pt_PT: Tempo-limite padrão para ligação TCP (em milissegundos).

en: Default audio volume
pt_PT: Volume de áudio padrão

en: Default devices
pt_PT: Dispositivos padrão

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
pt_PT: Interface multicast por defeito. Suplanta a tabela de routing.

en: Default replay gain
pt_PT: Ganho padrão de repetição

en: Default stream
pt_PT: Emissão padrão

en: Default stream output chain
pt_PT: Cadeia de saída de emissão padrão

en: Delay
pt_PT: Atraso

en: Delete
pt_PT: Apagar

en: Demux module
pt_PT: Módulo de desmultiplexagem

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
pt_PT: Demuxers são usados para separar emissões de áudio e vídeo.

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Description metadata
pt_PT: Meta-dados da descrição

en: Description stream output
pt_PT: Descrição da saída de emissão

en: Desired frame rate for the H264 stream.
pt_PT: Taxa de frames desejada para a emissão H264.

en: Destination
pt_PT: Destino

en: Destination video codec
pt_PT: Destino do codificador de vídeo

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
pt_PT: Determina quantas sessões de espectro é que vão existir.

en: Device
pt_PT: Dispositivo

en: Device name
pt_PT: Nome de dispositivo

en: Device properties
pt_PT: Propriedades do dispositivo

en: Devices
pt_PT: Dispositivos

en: Dialog providers can be configured here.
pt_PT: Os fornecedores de diálogo podem ser configurados aqui.

en: Dialog providers settings
pt_PT: Configurações dos fornecedores de diálogo

en: DiffServ Code Point
pt_PT: Ponto de Código do DiffServ

en: DirectShow input
pt_PT: Entrada DirectShow

en: DirectX audio output
pt_PT: Saída de áudio DirectX

en: Disable
pt_PT: Desactivar

en: Disable screensaver
pt_PT: Desactivar protector de écran

en: Disable the screensaver during video playback.
pt_PT: Desactivar o protector de écran durante a reprodução de vídeo.

en: Disc
pt_PT: Disco

en: Display
pt_PT: Mostrar

en: Display OSD menu on top of video output
pt_PT: Mostrar o menu OSD em cima da saída de vídeo

en: Display Settings
pt_PT: Definições de Visualização

en: Display resolution
pt_PT: Mostrar resolução

en: Display stream output
pt_PT: Mostrar saída de emissão

en: Display the input video
pt_PT: Mostrar o vídeo de entrada

en: Display the processed video
pt_PT: Mostrar o vídeo processado

en: Display the title of the video on top of the movie.
pt_PT: Mostrar o título do vídeo em cima do filme.

en: Display while streaming
pt_PT: Mostrar durante emissão

en: Distort mode
pt_PT: Modo distorção

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: Primeira versão DivX (a usar com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: Segunda versão DivX (a usar com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)<

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: Terceira versão DivX (a usar com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)<

en: Do not open a DOS command box interface
pt_PT: Não abrir um interface com uma caixa de comandos DOS

en: Dolby Surround decoder
pt_PT: Descodificador Dolby Surround

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
pt_PT: Domínio/grupo de trabalho que será usado na ligação.

en: Don't display any video
pt_PT: Não mostrar qualquer vídeo

en: Don't show
pt_PT: Não mostrar

en: Double Size
pt_PT: Dobro do Tamanho

en: Drop late frames
pt_PT: Largar frames atrasadas

en: Dummy decoder
pt_PT: Descodificador dummy

en: Duplicate stream output
pt_PT: Duplicar saída de emissão

en: Duration
pt_PT: Duração

en: Dutch
pt_PT: Holandês

en: Edge
pt_PT: Limite

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit Input
pt_PT: Editar Entrada

en: Edit settings
pt_PT: Editar definições

en: Effects
pt_PT: Efeitos

en: Effects list
pt_PT: Lista de efeitos

en: Electronic
pt_PT: Electrónica

en: Elements order
pt_PT: Ordem dos elementos

en: Embed the video output in the main interface.
pt_PT: Embeber a saída de vídeo na interface principal.

en: Embedded
pt_PT: Embebido

en: Embedded video
pt_PT: Vídeo embebido

en: Enable
pt_PT: Habilitar

en: Enable OSD
pt_PT: Activar OSD

en: Enable SPU stream output
pt_PT: Activar saída de emissão SPU

en: Enable audio
pt_PT: Activar áudio

en: Enable audio stream output
pt_PT: Activar saída de emissão de áudio

en: Enable noise reduction algorithm.
pt_PT: Activar algoritmo de redução de ruído.

en: Enable original graphic spectrum
pt_PT: Activar espectro gráfico original

en: Enable streaming of all ES
pt_PT: Activar emissão de todas as ES

en: Enable sub-pictures
pt_PT: Activar sub-imagens

en: Enable transparency effects
pt_PT: Habilitar efeitos de transparência

en: Enable video
pt_PT: Activar vídeo

en: Enable video stream output
pt_PT: Activar saída de emissão de vídeo

en: Enable/disable audio rendering.
pt_PT: Activar/Desactivar renderização áudio.

en: Enable/disable video rendering.
pt_PT: Activar/Desactivar renderização vídeo.

en: Encap. format
pt_PT: Formato de encap.

en: Encapsulation
pt_PT: Encapsulação

en: Encapsulation Method
pt_PT: Método de encapsulação

en: Encapsulation format
pt_PT: Formato de encapsulação

en: Encoded by
pt_PT: Codificado por

en: Encoders settings
pt_PT: Definições de encoders

en: Encoding
pt_PT: Codificando

en: Encoding X coordinate
pt_PT: Codificando coordenada X

en: Encoding Y coordinate
pt_PT: Codificando coordenada Y

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
pt_PT: Forçar o alinhamento do vídeo na sua janela. Por defeito (0) ficará centrado (0=centro, 1=esquerda, 2=direita, 4=topo, 8=fundo). Pode usar também combinações desses valores como, por exemplo, 6=4+2, significando topo-direita).

en: English
pt_PT: Inglês

en: Enter the address of the computer to stream to.
pt_PT: Introduza o endereço do computador para onde efectuar a emissão.

en: Entries
pt_PT: Entradas

en: Entry
pt_PT: Entrada

en: Equalizer
pt_PT: Equalizador

en: Equalizer with 10 bands
pt_PT: Equalizador com 10 bandas

en: Erase
pt_PT: Apagar

en: Erase video filter
pt_PT: Apagar filtro de vídeo

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
pt_PT: Erro: `goto' necessita de um argumento maior que zero.

en: Errors
pt_PT: Erros

en: Errors and Warnings
pt_PT: Erros e avisos

en: Errors and Warnings...
pt_PT: Erros e Avisos...

en: Ethnic
pt_PT: Étnico

en: Existing playlist item
pt_PT: Item existente da lista de reprodução

en: Exit if there are no more items in the playlist.
pt_PT: Sair se não houver mais itens na lista de reprodução.

en: Extended M3U
pt_PT: M3U Extendido

en: Extra interface modules
pt_PT: Módulos de interface adicionais

en: Extract
pt_PT: Extrair

en: Extract RGB component video filter
pt_PT: Extrair filtro de vídeo

en: FLAC demuxer
pt_PT: Desmultiplexador FLAC

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
pt_PT: FLAC é um codificador de áudio lossless (utilizado com OGG e RAW)

en: FM radio
pt_PT: Rádio FM

en: FTP account
pt_PT: Conta FTP

en: FTP input
pt_PT: Entrada FTP

en: FTP password
pt_PT: Palavra-passe de FTP

en: FTP user name
pt_PT: Nome de utilizador FTP

en: Fake TTY
pt_PT: TTY Falso

en: Fast bilinear
pt_PT: Bilinear mais rápido

en: Fast udp streaming
pt_PT: Emissão udp rápida

en: Faster
pt_PT: Mais rápido

en: File
pt_PT: Ficheiro

en: File Format:
pt_PT: Formato do Ficheiro:

en: File audio output
pt_PT: Ficheiro de saída de áudio

en: File corrupted
pt_PT: Ficheiro corrompido

en: File input
pt_PT: Entrada de ficheiro

en: File logging
pt_PT: Registo de ficheiro

en: File names:
pt_PT: Nomes de ficheiro:

en: File not verifiable
pt_PT: Ficheiro não verificável

en: File reading failed
pt_PT: A leitura do ficheiro falhou

en: File stream output
pt_PT: Saída de emissão do ficheiro

en: Filebrowser starting point
pt_PT: Ponto de início para o navegador de ficheiros

en: Filename
pt_PT: Nome de ficheiro

en: Filename for the font you want to use
pt_PT: Nome de ficheiro para a fonte que deseja utilizar

en: Filename prefix
pt_PT: Prefixo do nome de ficheiro

en: Files
pt_PT: Ficheiros

en: Filter:
pt_PT: Filtro:

en: Filters
pt_PT: Filtros

en: Finnish
pt_PT: Finlandês

en: First Entry Point
pt_PT: Primeiro Ponto de Entrada

en: First Played
pt_PT: Tocado Primeiro

en: Fix HDTV height
pt_PT: Corrigir altura de HDTV

en: Fixing AVI Index...
pt_PT: Compondo Índice AVI...

en: Flip horizontally
pt_PT: Inverter horizontalmente

en: Folder
pt_PT: Pasta

en: Folder meta data
pt_PT: Meta-informação da pasta

en: Font
pt_PT: Fonte

en: Font Properties
pt_PT: Propriedades da Fonte

en: Font color
pt_PT: Cor da fonte

en: Font size
pt_PT: Tamanho da fonte

en: Font size in pixels
pt_PT: Tamanho da fonte em pixeis

en: Font size, pixels
pt_PT: Tamanho da fonte, pixeis

en: Font used to display text in the XOSD output.
pt_PT: Fonte utilizada para mostrar texto na saída XOSD.

en: Force detection of Dolby Surround
pt_PT: Forçar detecção de Dolby Surround

en: Force mono audio
pt_PT: Forçar áudio mono

en: Force subtitle position
pt_PT: Forçar posição de subtítulo

en: Format
pt_PT: Formato

en: Formatted Subtitles
pt_PT: Subtítulos Formatados

en: Forward Cookies
pt_PT: Reencaminhar Cookies

en: Frame rate
pt_PT: Taxa de frames

en: Framebuffer device
pt_PT: Dispositivo de framebuffer

en: Framerate
pt_PT: Taxa de frames

en: Frames per Second
pt_PT: Frames por Segundo

en: Frames per second
pt_PT: Frames por segundo

en: Freetype2 font renderer
pt_PT: Renderizador de fonte Freetype2

en: French
pt_PT: Francês

en: French TV
pt_PT: TV Francesa

en: Freq 1 Q
pt_PT: Q de freq 1

en: Freq 1 gain (dB)
pt_PT: Ganho de freq 1 (dB)

en: Freq 2 Q
pt_PT: Q de freq 2

en: Freq 2 gain (dB)
pt_PT: Ganho de freq 2 (dB)

en: Freq 3 Q
pt_PT: Q de freq 3

en: Freq 3 gain (dB)
pt_PT: Ganho de freq 3 (dB)

en: Frequency
pt_PT: Frequência

en: From
pt_PT: De

en: Fullscreen
pt_PT: Écran completo

en: Fullscreen video output
pt_PT: Saída de vídeo em écran completo

en: Fusion
pt_PT: Fusão

en: GNU/Linux osd/overlay framebuffer interface
pt_PT: GNU/Linux osd/interface do framebuffer de sobreposição

en: GOP size
pt_PT: Tamanho GOP

en: Gain
pt_PT: Ganho

en: Gamma
pt_PT: Gama

en: General
pt_PT: Geral

en: General Audio
pt_PT: Áudio Geral

en: General audio settings
pt_PT: Definições gerais de áudio

en: General playlist behaviour
pt_PT: Comportamento geral de lista de reprodução

en: General stream output settings
pt_PT: Definições gerais de saída de emissão

en: General video settings
pt_PT: Definições gerais de vídeo

en: Genre
pt_PT: Género

en: Genre description
pt_PT: Descrição de género

en: Genre metadata
pt_PT: Meta-dados do género

en: Genre of the content.
pt_PT: Género do conteúdo.

en: Georgian
pt_PT: Georgiano

en: German
pt_PT: Alemão

en: Gestures
pt_PT: Gestos

en: Global gain
pt_PT: Ganho global

en: GnomeVFS input
pt_PT: Entrada GnomeVFS

en: Go to the DVD menu
pt_PT: Ir para o menu de DVD

en: Go to time
pt_PT: Ir para o tempo

en: Google Video
pt_PT: Vídeo do Google

en: Goom animation speed
pt_PT: Velocidade da animação Goom

en: Goom display height
pt_PT: Altura do visualizador Goom

en: Goom display width
pt_PT: Largura do visualizador Goom

en: Goom effect
pt_PT: Efeito Goom

en: Gothic
pt_PT: Gótica

en: Gradient
pt_PT: Gradiente

en: Graphic Equalizer
pt_PT: Equalizador Gráfico

en: Gray
pt_PT: Cinzento

en: Grayscale video output
pt_PT: Saída de vídeo em "grayscale"

en: Green
pt_PT: Verde

en: Group
pt_PT: Grupo

en: Group name
pt_PT: Nome do grupo

en: Group packets
pt_PT: Pacotes de grupo

en: Growl Notification Plugin
pt_PT: Plugin de notificação Growl

en: H.264 level
pt_PT: Nível H.264

en: H.264 video packetizer
pt_PT: Vídeo packetizer H.264

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
pt_PT: H263 é um codec de vídeo optimizado para videoconferência (taxas baixas, a usar com MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
pt_PT: H264 é um novo codificador de vídeo (utilizado com MPEG TS e MPEG4)

en: H264 video demuxer
pt_PT: Desmultiplexador vídeo H264

en: HAL AudioUnit output
pt_PT: Saída AudioUnit HAL

en: HTTP Proxy
pt_PT: Proxy HTTP

en: HTTP announce
pt_PT: Anúncio HTTP

en: HTTP authentication
pt_PT: Autenticação HTTP

en: HTTP input
pt_PT: Entrada HTTP

en: HTTP proxy
pt_PT: Proxy HTTP

en: HTTP stream output
pt_PT: Saída de emissão HTTP

en: HTTP tunnel port
pt_PT: Porta do túnel HTTP

en: Haar cascade filename
pt_PT: Nome de ficheiro de cascata Haar

en: Half Size
pt_PT: Metade do Tamanho

en: Headphone effect
pt_PT: Efeito de auscultador

en: Headphone surround effect
pt_PT: Efeito surround de auscultador

en: Headphone virtualization
pt_PT: Virtualização de auscultador

en: Headphones
pt_PT: Auscultadores

en: Hebrew
pt_PT: Hebraico

en: Height
pt_PT: Altura

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetection).
pt_PT: Altura da emissão a capturar (-1 para autodetecção).

en: Help
pt_PT: Ajuda

en: Hide Others
pt_PT: Esconder Outros

en: Hide VLC
pt_PT: Esconder VLC

en: Hide VLC media player in taskbar
pt_PT: Esconder VLC media player na barra de tarefas

en: Hide future errors
pt_PT: Esconder erros futuros

en: Hide interface
pt_PT: Esconder interface

en: High LNB voltage
pt_PT: Alta voltagem LNB

en: High freq (Hz)
pt_PT: Alta frequência (Hz)

en: High latency
pt_PT: Latência alta

en: High priority
pt_PT: Prioridade alta

en: High quality audio resampling
pt_PT: Reamostragem de áudio de elevada qualidade

en: Higher latency
pt_PT: Latência mais alta

en: Hop limit (TTL)
pt_PT: Limite de hop (TTL)

en: Hot keys
pt_PT: Teclas de atalho

en: Hotkey for
pt_PT: Tecla de atalho para

en: Hotkeys
pt_PT: Teclas de atalho

en: Hotkeys settings
pt_PT: Definições de teclas de atalho

en: Hue
pt_PT: Matiz

en: Hungarian
pt_PT: Húngaro

en: Hurry up
pt_PT: Despacha-te

en: I420 - first plane is greyscale
pt_PT: I420 - primeiro plano em escala de cinzento

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pt_PT: conversões I420,IYUV,YV12 para RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
pt_PT: Se o ficheiro já existir, não irá ser sobreposto.

en: Ignore subtitle flag
pt_PT: Ignorar flag de subtítulo

en: Image adjust
pt_PT: Ajuste de imagem

en: Image brightness (0-2)
pt_PT: Brilho da imagem (0-2)

en: Image clone
pt_PT: Clone de imagem

en: Image colors inversion
pt_PT: Inversão de cores de imagem

en: Image contrast (0-2)
pt_PT: Contraste da imagem (0-2)

en: Image file
pt_PT: Ficheiro de imagem

en: Image format
pt_PT: Formato da Imagem

en: Image height
pt_PT: Altura da imagem

en: Image hue (0-360)
pt_PT: Matiz da imagem (0-360)

en: Image mask
pt_PT: Máscara de imagem

en: Image saturation (0-3)
pt_PT: Saturação da imagem (0-3)

en: Image wall
pt_PT: Parede de imagens

en: Image width
pt_PT: Largura de imagem

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
pt_PT: Nesta secção você pode forçar o comportamento do desmultiplexador de subtítulos, por exemplo ao definir o tipo de subtítulos ou nome de ficheiro.

en: Include subtitles
pt_PT: Incluir subtítulos

en: Increase the priority of the process
pt_PT: Aumentar a prioridade do processo

en: Index
pt_PT: Índice

en: Information
pt_PT: Informação

en: Information...
pt_PT: Informação...

en: Infrared
pt_PT: Infravermelhos

en: Input
pt_PT: Entrada

en: Input & Codec settings
pt_PT: Entrada & definições de Codificadores

en: Input & Codecs
pt_PT: Entrada & Codificadores

en: Input / Codecs
pt_PT: Entrada / Codecs

en: Input has changed
pt_PT: Entrada foi alterada

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
pt_PT: Entrada foi alterada, incapaz de gravar marcador. Suspendendo a reprodução com "Pausa" enquanto a edita os marcadores para assegurar que mantenham a mesma entrada.

en: Input list
pt_PT: Lista de entrada

en: Input repetitions
pt_PT: Repetições de entrada

en: Input slave (experimental)
pt_PT: Escravo de entrada (experimental)

en: Input stream
pt_PT: Emissão de entrada

en: Input:
pt_PT: Entrada:

en: Install Windows Service
pt_PT: Instalar Serviço Windows

en: Install the Service and exit.
pt_PT: Instalar o Serviço e sair.

en: Instances
pt_PT: Instâncias

en: Instrumental pop
pt_PT: Pop instrumental

en: Instrumental rock
pt_PT: Rock instrumental

en: Integrate video in interface
pt_PT: Integrar vídeo na interface

en: Interactive Zoom
pt_PT: Zoom interactivo

en: Interface interaction
pt_PT: Interacção de interface

en: Interface module
pt_PT: Módulo de interface

en: Interlaced mode
pt_PT: Modo entrelaçado

en: Invalid selection
pt_PT: Selecção inválida

en: Invalid signature
pt_PT: Assinatura inválida

en: Invert colors
pt_PT: Inverte as cores

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
pt_PT: É possível desactivar a sincronização do relógio da entrada para fontes em tempo real. Use se experimentar problemas na reprodução de emissões de rede.

en: Italian
pt_PT: Italiano

en: JACK Input
pt_PT: Entrada JACK

en: JACK audio input
pt_PT: Entrada áudio JACK

en: JACK audio output
pt_PT: Saída de áudio JACK

en: Japanese
pt_PT: Japonês

en: Joint stereo
pt_PT: Estéreo Junto

en: Jump To Time
pt_PT: Saltar Para Tempo

en: Jump sizes
pt_PT: Tamanhos dos salto

en: Jump to time
pt_PT: Saltar para tempo

en: Keep aspect ratio
pt_PT: Manter rácio de aspecto

en: Keep original size
pt_PT: Manter tamanho original

en: Keep stream output open
pt_PT: Manter saída de emissão aberta

en: Key interval
pt_PT: Intervalo Chave

en: Key:
pt_PT: Chave:

en: Korean
pt_PT: Coreano

en: Language
pt_PT: Linguagem

en: Large
pt_PT: Grande

en: Large Hall
pt_PT: Sala grande

en: Larger
pt_PT: Maior

en: Last Entry Point
pt_PT: Último Ponto de Entrada

en: Last.fm username not set
pt_PT: Nome de utilizador last.fm não configurado

en: Latin
pt_PT: Latim

en: Leave fullscreen
pt_PT: Sair do écrã inteiro

en: Left
pt_PT: Esquerdo

en: License
pt_PT: Licença

en: Lime
pt_PT: Lima

en: Linear PCM audio decoder
pt_PT: Descodificador áudio PCM Linear

en: Linear PCM audio packetizer
pt_PT: Packetizer áudio PCM Linear

en: List ID
pt_PT: ID Lista

en: Lithuanian
pt_PT: Lituano

en: Live
pt_PT: Ao vivo

en: Load
pt_PT: Carregar

en: Load subtitles file:
pt_PT: Carregar ficheiro de subtítulos:

en: Local playback
pt_PT: Reprodução local

en: Log all VLC messages to a text file.
pt_PT: Regista todas as mensagens de VLC num ficheiro de texto.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
pt_PT: Regista todas as mensagens de VLC no syslog (sistemas UNIX).

en: Log filename
pt_PT: Nome de ficheiro do registo

en: Log format
pt_PT: Formato de log

en: Log to file
pt_PT: Regista para ficheiro

en: Log to syslog
pt_PT: Regista no syslog

en: Logging
pt_PT: Registo

en: Logo erase
pt_PT: Apagar logo

en: Long backwards jump
pt_PT: Salto longo para trás

en: Long forward jump
pt_PT: Salto longo para a frente

en: Long jump length
pt_PT: Comprimento do salto longo

en: Long jump length, in seconds.
pt_PT: Comprimento do salto longo, em segundos.

en: Low freq (Hz)
pt_PT: Baixa frequência (Hz)

en: Low latency
pt_PT: Latência baixa

en: Low resolution decoding
pt_PT: Descodificação de baixa resolução

en: Lowest latency
pt_PT: Latência mais baixa

en: Lua Playlist
pt_PT: Lista de reprodução Lua

en: Lua interface
pt_PT: Interface Lua

en: Lua interface module to load
pt_PT: Módulo de interface Lua a carregar

en: M-JPEG camera demuxer
pt_PT: Desmultiplexador de camera M-JPEG

en: M3U playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução M3U

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: MJPEG consiste numa série de imagens JPEG (a usar com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pt_PT: conversões MMX I420,IYUV,YV12 para RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
pt_PT: Conversões MMX de

en: MP4 stream demuxer
pt_PT: Desmultiplexador de emissão MP4

en: MP4/MOV muxer
pt_PT: Muxer MP4/MOV

en: MPEG 1 Format
pt_PT: Formato MPEG 1

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
pt_PT: MPEG Audio Layer 3 (utilizado com MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: MPEG Program Stream
pt_PT: Programa da Emissão MPEG

en: MPEG Transport Stream
pt_PT: Emissão de Transporte MPEG

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
pt_PT: Codificador Vídeo MPEG-1 (utilizado com MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
pt_PT: Codificador Vídeo MPEG-2 (utilizado com MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG e RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
pt_PT: Codificador Vídeo MPEG-4 (utilizado com MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG e RAW)

en: MPEG-I/II video demuxer
pt_PT: Desmultiplexador vídeo MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
pt_PT: Vídeo packetizer MPEG-I/II

en: MPEG-PS demuxer
pt_PT: Desmultiplexador MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
pt_PT: Áudio packetizer MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
pt_PT: Vídeo packetizer MPEG4

en: MSN Now-Playing
pt_PT: Agora a Reproduzir no MSN

en: MTU for out mode
pt_PT: MTU para modo de saída

en: MTU for out mode.
pt_PT: MTU para modo de saída.

en: MTU of the network interface
pt_PT: MTU da interface de rede

en: Macedonian
pt_PT: Macedónio

en: Magnification
pt_PT: Magnificação

en: Magnify
pt_PT: Magnificar

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
pt_PT: Ampliar parte do vídeo. Pode escolher a parte que pretende ampliar.

en: Main interfaces
pt_PT: Interfaces principais

en: Make a donation...
pt_PT: Fazer um donativo...

en: Malay
pt_PT: Malaio

en: Malayalam
pt_PT: Malaio

en: Manual download only
pt_PT: Descarga manual apenas

en: Manual ratio
pt_PT: Rácio manual

en: Mask
pt_PT: Máscara

en: Matroska stream demuxer
pt_PT: Desmultiplexador de emissão Matroska

en: Max QP
pt_PT: QP Max

en: Max length
pt_PT: Comprimento máximo

en: Maximum bitrate
pt_PT: Bitrate máximo

en: Maximum level
pt_PT: Nível máximo

en: Maximum number of connections
pt_PT: Número máximo de ligações

en: Maximum output video height.
pt_PT: Altura máxima da saída de vídeo.

en: Maximum output video width.
pt_PT: Largura máxima da saída de vídeo.

en: Media Files
pt_PT: Ficheiros de media

en: Media Information
pt_PT: Informação Media

en: Media Information...
pt_PT: Informação Media...

en: Media Library
pt_PT: Biblioteca de media

en: Media Manager Edition
pt_PT: Edição Gestor Media

en: Media Manager List
pt_PT: Lista do Gestor de Media

en: Meditative
pt_PT: Meditativo

en: Medium forward jump
pt_PT: Salto médio para a frente

en: Mega bass cutoff
pt_PT: Corte do mega bass

en: Mega bass level
pt_PT: Nível do mega bass

en: Memory copy module
pt_PT: Módulo de cópia de memória

en: Menu position
pt_PT: Posição de menu

en: Menu timeout
pt_PT: Tempo-limite de menu

en: Menu update interval
pt_PT: Intervalo de actualização de menu

en: Messages
pt_PT: Mensagens

en: Messages...
pt_PT: Mensagens...

en: Meta-information
pt_PT: Meta-informação

en: Metadata
pt_PT: Metadados

en: Microsoft Media Server (MMS) input
pt_PT: Entrada Microsoft Media Server (MMS)

en: Middle
pt_PT: Meio

en: Min QP
pt_PT: QP Min

en: Minimize Window
pt_PT: Minimizar Janela

en: Minimum B (deprecated)
pt_PT: Mínimo B (desactualizado)

en: Misc
pt_PT: Vários

en: Miscellaneous
pt_PT: Variado

en: Miscellaneous audio settings and modules.
pt_PT: Variadas definições e módulos de áudio.

en: Mode
pt_PT: Modo

en: Modules search path
pt_PT: Módulos de procura de caminhos

en: Moldavian
pt_PT: Moldovo

en: Mongolian
pt_PT: Mongol

en: More Info
pt_PT: Mais informação

en: Motion Detect
pt_PT: Detectar movimento

en: Motion detect
pt_PT: Detecção de movimento

en: Mount Point
pt_PT: Ponto de Montagem

en: Mouse Gestures
pt_PT: Gestos do Rato

en: Multicast output interface
pt_PT: Interface de saída multicast

en: MusePack demuxer
pt_PT: Desmultiplexador MusePack

en: Mute
pt_PT: Emudecer

en: Mute audio
pt_PT: Silenciar áudio

en: Mux Control
pt_PT: Controlo do multiplexador

en: Mux module
pt_PT: Módulo de muxltiplexagem

en: Muxer
pt_PT: Multiplexador

en: Muxer to use for the stream.
pt_PT: Multiplexador a ser utilizado na emissão.

en: Muxer:
pt_PT: Multiplexador:

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
pt_PT: Os multiplexadores criam os formatos de encapsulação que são utilizados para por todas as emissões elementares (vídeo, áudio, ...) juntas. Esta opção permite que você force sempre um multiplexador específico. Provavelmente não deve fazer isto.
    Também pode definir os parâmetros padrão para cada multiplexador.

en: NT Service
pt_PT: Serviço NT

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name of desired display device
pt_PT: Nome do dispositivo de visualização desejado

en: Name:
pt_PT: Nome:

en: Navigate down
pt_PT: Navegar para baixo

en: Navigate left
pt_PT: Navegar para a esquerda

en: Navigate right
pt_PT: Navegar para a direita

en: Navigate up
pt_PT: Navegar para cima

en: Navigation
pt_PT: Navegação

en: Navy
pt_PT: Marinho

en: Network
pt_PT: Rede

en: Network Protocol
pt_PT: Protocolo de Rede

en: Network interaction failed
pt_PT: Interacção de rede falhou

en: Network settings
pt_PT: Definições de rede

en: Network synchronisation
pt_PT: Sincronização de rede

en: Never fix
pt_PT: Nunca compor

en: New Age
pt_PT: Nova Era

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: Next chapter
pt_PT: Capítulo seguinte

en: Next title
pt_PT: Título seguinte

en: No folder selected
pt_PT: Nenhuma pasta seleccionada

en: No help available
pt_PT: Sem ajuda disponível

en: No input
pt_PT: Sem entrada

en: No input found
pt_PT: Nenhuma entrada encontrada

en: No input selected
pt_PT: Nenhuma entrada seleccionada

en: No suitable decoder module
pt_PT: Nenhum módulo de descodificador adequado

en: No valid destination
pt_PT: Nenhum destino válido

en: Noise
pt_PT: Ruído

en: Noise reduction
pt_PT: Redução de ruído

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Normal Size
pt_PT: Tamanho Normal

en: Normal/Repeat/Loop
pt_PT: Normal/Repetir/Loop

en: Norwegian
pt_PT: Norueguês

en: Norwegian Bokmaal
pt_PT: Norueguês Bokmaal

en: Norwegian Nynorsk
pt_PT: Norueguês Nynorsk

en: Note:
pt_PT: Nota:

en: Notify
pt_PT: Notificar

en: Now Playing
pt_PT: Reproduzindo

en: Now playing
pt_PT: Reproduzindo

en: NullSoft demuxer
pt_PT: Desmultiplexador NullSoft

en: Number of channels
pt_PT: Número de canais

en: Number of clones
pt_PT: Número de clones

en: Number of columns
pt_PT: Número de colunas

en: Number of days between two update checks
pt_PT: Número de dias entre duas verificações de actualizações

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
pt_PT: Número de janelas horizontais em quais dividir o vídeo.

en: Number of lines for change
pt_PT: Número de linhas para alteração

en: Number of output channels
pt_PT: Número de canais de saída

en: Number of puzzle columns
pt_PT: Número de colunas de puzzle

en: Number of puzzle rows
pt_PT: Número de linhas de puzzle

en: Number of rows
pt_PT: Número de linhas

en: Number of steps to change current color to pause color (each step takes 40ms)
pt_PT: Número de passos para alterar a cor actual para pausar cor (cada passo demora 40ms)

en: Number of threads
pt_PT: Número de threads

en: Number of threads used for the transcoding.
pt_PT: Número de threads utilizadas para a transcodificação.

en: Number of time the same input will be repeated
pt_PT: Número de vezes a repetir a mesma entrada

en: Number of vertical windows in which to split the video.
pt_PT: Número de janelas verticais em quais dividir o vídeo.

en: Nuv demuxer
pt_PT: Desmultiplexador NUV

en: OGG demuxer
pt_PT: Desmultiplexador OGG

en: OSD configuration importer
pt_PT: Importador de configuração OSD

en: OSD menu
pt_PT: Menu OSD

en: OSS DSP device
pt_PT: Dispositivo OSS DSP

en: Off
pt_PT: Desligado

en: Ogg Vorbis Quality
pt_PT: Qualidade Ogg Vorbis

en: Ogg/OGM muxer
pt_PT: Multiplexador Ogg/OGM

en: On
pt_PT: Ligado

en: On Screen Display
pt_PT: Visualizador No Ecrã

en: On Screen Display menu
pt_PT: Menu Visualizador No Ecrã (OSD)

en: One instance when started from file
pt_PT: Uma instância quando iniciado de um ficheiro

en: Online Documentation...
pt_PT: Documentação Online...

en: Online Forum...
pt_PT: Fórum Online...

en: Opacity
pt_PT: Opacidade

en: Opaqueness
pt_PT: Opacidade

en: Open
pt_PT: Abrir

en: Open &Capture Device...
pt_PT: Abrir Dispositivo de &Captura...

en: Open &Disc...
pt_PT: Abrir &Disco...

en: Open &File...
pt_PT: Abrir &Ficheiro...

en: Open &Network Stream...
pt_PT: Abrir Emissão de &Rede..."

en: Open &Network...
pt_PT: Abrir Rede...

en: Open CrashLog...
pt_PT: Abrir LogCrash...

en: Open D&irectory...
pt_PT: Abrir D&irectório...

en: Open Disc...
pt_PT: Abrir Disco...

en: Open File
pt_PT: Abrir Ficheiro

en: Open File...
pt_PT: Abrir Ficheiro...

en: Open Network...
pt_PT: Abrir Emissão de Rede...

en: Open Recent
pt_PT: Abrir Recente

en: Open Source
pt_PT: Abrir Fonte

en: Open a skin file
pt_PT: Abrir um ficheiro de skin

en: Open playlist
pt_PT: Abrir lista de reprodução

en: Open subtitles file
pt_PT: Abrir ficheiro de subtítulos

en: OpenCV example
pt_PT: Exemplo OpenCV

en: OpenCV filter chroma
pt_PT: Chroma de filtro OpenCV

en: OpenCV video filter wrapper
pt_PT: Wrapper de filtro de vídeo OpenCV

en: Other
pt_PT: Outra

en: Output
pt_PT: Saída

en: Output URL
pt_PT: URl de saída

en: Output access method
pt_PT: Método de acesso de saída

en: Output destination
pt_PT: Destino da saída

en: Output device
pt_PT: Dispositivo de saída

en: Output file
pt_PT: Ficheiro de saída

en: Output format
pt_PT: Formato de saída

en: Output method to use for the stream.
pt_PT: Método de saída a ser utilizado na emissão.

en: Output modules
pt_PT: Módulos de saída

en: Output muxer
pt_PT: Multiplexador de saída

en: Output video height.
pt_PT: Altura do vídeo de saída.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
pt_PT: Emitir vídeo em cinzento. Como a informação de cor não é descodificada, pode poupar energia no processamento.

en: Output video width.
pt_PT: Largura do vídeo de saída.

en: Output:
pt_PT: Saída:

en: Overlay
pt_PT: Sobreposição

en: Overlay video output
pt_PT: Saída de vídeo sobreposta

en: Overlays
pt_PT: Sobreposições

en: Overlays/Subtitles
pt_PT: Sobreposições/Subtítulos

en: PES maximum size
pt_PT: Tamanho máximo de PES

en: PLS playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução PLS

en: PMT PID
pt_PT: PID PMT

en: PORTAUDIO audio output
pt_PT: Saída de áudio PORTAUDIO

en: PS muxer
pt_PT: Muxer PS

en: PSNR computation
pt_PT: Computação PSNR

en: PVA demuxer
pt_PT: Desmultiplexador PVA

en: PVR radio device
pt_PT: Dispositivo de rádio PVR

en: PVR video device
pt_PT: Dispositivo de vídeo PVR

en: Packet Size
pt_PT: Tamanho de pacote

en: Packetizer modules settings
pt_PT: Configurações do módulo packetizer

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
pt_PT: Os packetizers são utilizados para "pré-processar" as emissões elementares antes da multiplexagem. Esta configuração permite que você force sempre um packetizer. Você provavelmente não deve fazer isso.
    Você também pode definir parâmetros padrão para cada packetizer.

en: Partial Extract
pt_PT: Extracção Parcial

en: Party
pt_PT: Festa

en: Password
pt_PT: Palavra-passe

en: Password that will be used for the connection.
pt_PT: Palavra-passe a usar na ligação.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
pt_PT: Palavra-chave a usar na ligação ao proxy SOCKS

en: Password:
pt_PT: Palavra-passe:

en: Paste
pt_PT: Colar

en: Path
pt_PT: Caminho

en: Path to OSD menu images
pt_PT: Caminho para as imagens do menu OSD

en: Path to the skin to use.
pt_PT: Caminho da skin a utilizar.

en: Pause
pt_PT: Pausa

en: Pause only
pt_PT: Pausa apenas

en: Paused
pt_PT: Em pausa

en: Peak extra width
pt_PT: Largura adicional de pico

en: Peak height
pt_PT: Altura de pico

en: Peak protection
pt_PT: Protecção de picos

en: Percent
pt_PT: Percentagem

en: Performance options
pt_PT: Opções de performance

en: Persian
pt_PT: Persa

en: Play
pt_PT: Reproduzir

en: Play and exit
pt_PT: Reproduzir e sair

en: Play and stop
pt_PT: Reproduzir e parar

en: Play locally the stream while streaming it.
pt_PT: Reproduzir localmente durante emissão.

en: Play only
pt_PT: Reproduzir apenas

en: Play playlist bookmark 1
pt_PT: Reproduzir marca 1 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 10
pt_PT: Reproduzir marca 10 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 2
pt_PT: Reproduzir marca 2 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 3
pt_PT: Reproduzir marca 3 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 4
pt_PT: Reproduzir marca 4 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 5
pt_PT: Reproduzir marca 5 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 6
pt_PT: Reproduzir marca 6 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 7
pt_PT: Reproduzir marca 7 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 8
pt_PT: Reproduzir marca 8 de lista de reprodução

en: Play playlist bookmark 9
pt_PT: Reproduzir marca 9 de lista de reprodução

en: Play/Pause
pt_PT: Reproduzir/Pausa

en: Playback
pt_PT: Reproduzir

en: Playback control
pt_PT: Controlo da reprodução

en: Playback failure
pt_PT: Falha ao reproduzir

en: Playlist
pt_PT: Lista de reprodução

en: Playlist Files
pt_PT: Ficheiros da Lista de reprodução

en: Playlist bookmark 1
pt_PT: Marca de lista de reprodução 1

en: Playlist bookmark 10
pt_PT: Marca de lista de reprodução 10

en: Playlist bookmark 2
pt_PT: Marca de lista de reprodução 2

en: Playlist bookmark 3
pt_PT: Marca de lista de reprodução 3

en: Playlist bookmark 4
pt_PT: Marca de lista de reprodução 4

en: Playlist bookmark 5
pt_PT: Marca de lista de reprodução 5

en: Playlist bookmark 6
pt_PT: Marca de lista de reprodução 6

en: Playlist bookmark 7
pt_PT: Marca de lista de reprodução 7

en: Playlist bookmark 8
pt_PT: Marca de lista de reprodução 8

en: Playlist bookmark 9
pt_PT: Marca de lista de reprodução 9

en: Playlist...
pt_PT: Lista de reprodução...

en: Podcast Info
pt_PT: Informação do Podcast

en: Podcast Size
pt_PT: Tamanho do Podcast

en: Podcast Summary
pt_PT: Resumo do Podcast

en: Podcast URLs list
pt_PT: Lista de Urls de Podcasts

en: Polish
pt_PT: Polaco

en: Port
pt_PT: Porta

en: Port to use for the RTP source of the session
pt_PT: Porta a utilizar para a fonte da emissão RTP

en: Portuguese
pt_PT: Português

en: Position
pt_PT: Posição

en: Positioning method
pt_PT: Método de posicionamento

en: Post processing
pt_PT: Pós-processamento

en: Preferences
pt_PT: Preferências

en: Preferences...
pt_PT: Preferências...

en: Preferred decoders list
pt_PT: Lista de descodificadores preferidos

en: Preferred encoders list
pt_PT: Lista de codificadores preferidos

en: Preferred packetizer list
pt_PT: Lista dos packetizer preferidos

en: Prefix
pt_PT: Prefixo

en: Preset
pt_PT: Pré-definido

en: Press the new keys for
pt_PT: Pressione a nova tecla para

en: Prev
pt_PT: Anterior

en: Previous
pt_PT: Anterior

en: Previous chapter
pt_PT: Capítulo anterior

en: Previous title
pt_PT: Título anterior

en: Program
pt_PT: Programa

en: Programs
pt_PT: Programas

en: Protocol
pt_PT: Protocolo

en: Psychedelic
pt_PT: Psicadélico

en: Publisher
pt_PT: Publicador

en: Pulseaudio audio output
pt_PT: Saída de áudio Pulseaudio

en: Pure-interlaced mode.
pt_PT: Modo entrelaçado puro

en: Purple
pt_PT: Roxo

en: Puzzle game
pt_PT: Jogo puzzle

en: Qt interface
pt_PT: Interface Qt

en: Quality level
pt_PT: Nível de qualidade

en: Quick &Open File...
pt_PT: &Abrir rapidamente ficheiro...

en: Quiet mode
pt_PT: Modo silencioso

en: Quiet synchro
pt_PT: Sincronização silenciosa

en: Quit
pt_PT: Sair

en: Quit VLC
pt_PT: Sair de VLC

en: RTP stream output
pt_PT: Saída de emissão RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
pt_PT: Multiplexagem RTP/RTCP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
pt_PT: Desmultiplexador RTP/RTSP/SDP (utilizando Live555)

en: RTSP VoD
pt_PT: VoD RTSP

en: RTSP VoD server
pt_PT: Servidor VoD RTSP

en: RTSP announce
pt_PT: Anúncio RTSP

en: RTSP authentication
pt_PT: Autenticação RTSP

en: RTSP password
pt_PT: Palavra-passe RTSP

en: RTSP/RTP access and demux
pt_PT: Acesso e desmultiplexador RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
pt_PT: Filtro de conversão RV32

en: Radio device
pt_PT: Dispositivo rádio

en: Radio device name
pt_PT: Nome do dispositivo de rádio

en: Random
pt_PT: Aleatório

en: Random Off
pt_PT: Aleatório Off

en: Random On
pt_PT: Aleatório On

en: Rating
pt_PT: Pontuação

en: Raw video demuxer
pt_PT: Desmultiplexador vídeo Raw

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
pt_PT: Ler um ficheiro de configuração VLM assim que o VLM seja iniciado.

en: Real demuxer
pt_PT: Desmultiplexador Real

en: Record
pt_PT: Gravar

en: Recording
pt_PT: Gravação

en: Recording done
pt_PT: Gravação concluída

en: Red
pt_PT: Vermelho

en: Red balance
pt_PT: Balanço vermelho

en: Refresh list
pt_PT: Refrescar lista

en: Refresh time
pt_PT: Tempo de refrescagem

en: Relative font size
pt_PT: Tamanho relativo de fonte

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Render text or image
pt_PT: Renderizar texto ou imagem

en: Render the image or text in current overlay buffer.
pt_PT: Renderizar a imagem ou texto no buffer de sobreposição actual.

en: Repeat All
pt_PT: Repetir Todos

en: Repeat Off
pt_PT: Repetir Off

en: Repeat One
pt_PT: Repetir Um

en: Repeat all
pt_PT: Repetir tudo

en: Repeat current item
pt_PT: Repetir item actual

en: Repeat delay:
pt_PT: Atraso de repetição:

en: Repeat:
pt_PT: Repetir:

en: Replay gain
pt_PT: Ganho da repetição

en: Replay gain mode
pt_PT: Modo de ganho de repetição

en: Reset
pt_PT: Restaurar

en: Reset All
pt_PT: Limpar tudo

en: Reset Preferences
pt_PT: Limpar preferências

en: Resolution
pt_PT: Resolução

en: Retrieving Channel Info...
pt_PT: Obtendo Informação do Canal...

en: Reverse stereo
pt_PT: Estéreo invertido

en: Right
pt_PT: Direito

en: Romanian
pt_PT: Romeno

en: Rotate
pt_PT: Rodar

en: Rotate by 180 degrees
pt_PT: Rodar 180 graus

en: Rotate by 270 degrees
pt_PT: Rodar 270 graus

en: Rotate by 90 degrees
pt_PT: Rodar 90 graus

en: Rotate video filter
pt_PT: Rodar filtro de vídeo

en: Rows
pt_PT: Linhas

en: Run as daemon process
pt_PT: Correr como processo daemon

en: Run manually
pt_PT: Executar manualmente

en: Run time
pt_PT: Tempo de execução

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
pt_PT: Executando o vlc com o interface padrão. Use 'cvlc' para utilizar o vlc sem interface.

en: Runs VLC as a background daemon process.
pt_PT: Executar VLC como um processo deamon de fundo.

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
pt_PT: S/PDIF pode ser usado por defeito desde que o seu hardware suporte, bem como a emissão de áudio a reproduzir.

en: SAP Announce
pt_PT: Anúncio SAP

en: SAP Strict mode
pt_PT: Modo Restrito SAP

en: SAP announce
pt_PT: Anúncio SAP

en: SAP announcing
pt_PT: Anúncios SAP

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
pt_PT: SAP é uma forma de anunciar publicamente emissões enviadas por UDP multicast ou RTP.

en: SAP multicast address
pt_PT: Endereço multicast SAP

en: SDP URL
pt_PT: URL SDP

en: SMB domain
pt_PT: Domínio SMB

en: SMB input
pt_PT: Entrada SMB

en: SMB password
pt_PT: Palavra-chave SMB

en: SMB user name
pt_PT: Nome de utilizador SMB

en: SMF demuxer
pt_PT: Desmultiplexador SMF

en: SOCKS password
pt_PT: Palavra-passe SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
pt_PT: Servidor proxy SOCKS a usar. Deve estar na forma endereço:porta. Vai ser usado em todas as ligações TCP

en: SOCKS server
pt_PT: Servidor SOCKS

en: SOCKS user name
pt_PT: Nome de utilizador SOCKS

en: SPU PID
pt_PT: PID SPU

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
pt_PT: istconversões SSE2 I420,IYUV,YV12 para RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
pt_PT: Conversões SSE2 de

en: SSIM computation
pt_PT: Computação SSIM

en: SVCD subtitles
pt_PT: Subtítulos SVCD

en: Sample rate
pt_PT: Taxa de amostragem

en: Samplerate
pt_PT: Taxa de amostragem

en: Samplerate information of the transcoded stream.
pt_PT: Informação de taxa de amostragem da emissão transcodificada.

en: Saturation
pt_PT: Saturação

en: Save
pt_PT: Gravar

en: Save File
pt_PT: Guardar Ficheiro

en: Save Playlist
pt_PT: Guardar Lista de reprodução

en: Save file to
pt_PT: Guardar ficheiro para

en: Save playlist
pt_PT: Guardar lista de reprodução

en: Save raw codec data
pt_PT: Gravar informação do codificador raw

en: Save...
pt_PT: &Guardar como...

en: Scale
pt_PT: Escala

en: Scale factor (0.1-2.0)
pt_PT: Factor de escala (0.1-2.0)

en: Scope
pt_PT: Âmbito

en: Screen
pt_PT: Ecrân

en: Screen Input
pt_PT: Entrada do ecrân

en: Search
pt_PT: Procurar

en: Segment
pt_PT: Segmento

en: Segments
pt_PT: Segmentos

en: Select
pt_PT: Seleccionar

en: Select "Advanced Options" to see all options.
pt_PT: Seleccione "Opções Avançadas" para ver todas as opções.

en: Select All
pt_PT: Seleccionar Todos

en: Select Audio Device
pt_PT: Seleccione Dispositivo Áudio

en: Select Directory
pt_PT: Seleccionar Directório

en: Select File
pt_PT: Seleccionar Ficheiro

en: Select Input
pt_PT: Escolher Entrada

en: Select Output
pt_PT: Escolher Saída

en: Select a directory
pt_PT: Seleccionar um directório

en: Select a file
pt_PT: Seleccionar um ficheiro

en: Select a stream
pt_PT: Seleccionar uma emissão

en: Select current widget
pt_PT: Seleccionar widget actual

en: Select next DVD chapter
pt_PT: Seleccionar capítulo de DVD seguinte

en: Select next DVD title
pt_PT: Seleccionar título de DVD seguinte

en: Select one or more files to open
pt_PT: Seleccione um ou mais ficheiros para abrir

en: Select prev DVD chapter
pt_PT: Seleccionar capítulo de DVD anterior

en: Select previous DVD title
pt_PT: Seleccionar título de DVD anterior

en: Select skin
pt_PT: Escolher skin

en: Select the capture device type
pt_PT: Seleccionar o tipo de dispositivo de captura

en: Select the file
pt_PT: Seleccionar o ficheiro

en: Select the file to save to
pt_PT: Seleccionar o ficheiro para onde gravar

en: Select the hotkey to quit the application.
pt_PT: Seleccione a tecla de atalho para sair da aplicação.

en: Select the hotkey to use to leave fullscreen state.
pt_PT: Seleccionar a tecla de atalho para sair do estado de écrã inteiro.

en: Select the hotkey to use to pause.
pt_PT: Seleccione a tecla de atalho a utilizar para a pausa.

en: Select the hotkey to use to play.
pt_PT: Seleccione a tecla de atalho a utilizar para a reprodução.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
pt_PT: Seleccione a tecla de atalho a utilizar para alternar o estado de ecrã inteiro.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
pt_PT: Seleccione a tecla para activar o item seleccionado nos menus do DVD.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
pt_PT: Seleccione a tecla para escolher o capítulo seguinte do DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
pt_PT: Seleccione a tecla para escolher o título seguinte do DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
pt_PT: Seleccione a tecla para escolher o capítulo anterior do DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
pt_PT: Seleccione a tecla para escolher o título anterior do DVD

en: Select the key to decrease audio volume.
pt_PT: Seleccione a tecla de atalho para diminuir o volume.

en: Select the key to increase audio volume.
pt_PT: Seleccione a tecla de atalho para aumentar o volume.

en: Select the key to mute audio.
pt_PT: Seleccione a tecla de atalho para silenciar o áudio.

en: Select the key to take you to the DVD menu
pt_PT: Seleccione a tecla de atalho para o elvar até o menu do DVD

en: Select the replay gain mode
pt_PT: Seleccionar o modo de ganho de repetição

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
pt_PT: Seleccione o seu codificador de áudio. Clique num para obter mais informação.

en: Select your video codec. Click one to get more information.
pt_PT: Seleccione o seu codificador de vídeo. Clique num para obter mais informação.

en: Sequential numbering
pt_PT: Numeração sequencial

en: Serbian
pt_PT: Sérvio

en: Serial Port/Device
pt_PT: Porta/Dispositivo Série

en: Services
pt_PT: Serviços

en: Services discovery
pt_PT: Descoberta de serviços

en: Services discovery modules
pt_PT: Módulos de descoberta de serviços

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
pt_PT: Módulos de descoberta de serviços são funcionalidades que automaticamente adicionam items à lista de reprodução.

en: Session
pt_PT: Sessão

en: Session URL
pt_PT: URL de sessão

en: Session description
pt_PT: Descrição de sessão

en: Session email
pt_PT: Email de sessão

en: Session failed
pt_PT: A sessão falhou

en: Session name
pt_PT: Nome de sessão

en: Session phone number
pt_PT: Número de telefone de sessão

en: Set PID to ID of ES
pt_PT: Definir PID para ID de ES

en: Set QP
pt_PT: Configurar QP

en: Set id of ES to PID
pt_PT: Definir id de ES para PID

en: Set playlist bookmark 1
pt_PT: Definir marca 1 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 10
pt_PT: Definir marca 10 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 2
pt_PT: Definir marca 2 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 3
pt_PT: Definir marca 3 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 4
pt_PT: Definir marca 4 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 5
pt_PT: Definir marca 5 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 6
pt_PT: Definir marca 6 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 7
pt_PT: Definir marca 7 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 8
pt_PT: Definir marca 8 de lista de reprodução

en: Set playlist bookmark 9
pt_PT: Definir marca 9 de lista de reprodução

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
pt_PT: Definir o ganho global em dB (-20 ... 20).

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
pt_PT: Configurar o brilho da imagem, entre 0 e 2. O normal é 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
pt_PT: Configurar o contraste da imagem, entre 0 e 2. O normal é 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
pt_PT: Configurar a matiz da imagem, entre 0 e 360. O normal é 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
pt_PT: Configurar a saturação da imagem, entre 0 e 3. O normal é 1.

en: Setting
pt_PT: Definição

en: Settings for VLC's control interfaces
pt_PT: Definições para as interfaces de controlo de VLC

en: Settings for VLC's interfaces
pt_PT: Definições para as interfaces de VLC

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
pt_PT: Definições para decoders e encoders (áudio apenas).<

en: Settings for the main interface
pt_PT: Definições para a interface principal

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
pt_PT: Definições relacionadas com o comportamento da lista de reprodução (por exemplo, modo de reprodução) e com os módulos que automaticamente adicionam items à lista de reprodução (módulos "descoberta de serviços").

en: Settings...
pt_PT: Definições...

en: Sharpen strength (0-2)
pt_PT: Aguçar intensidade (0-2)

en: Sharpen video filter
pt_PT: Aguçar filtro de vídeo

en: Short forward jump
pt_PT: Salto curto para a frente

en: Shortcut
pt_PT: Atalho

en: Show All
pt_PT: Mostrar Todos

en: Show Details
pt_PT: Mostrar detalhes

en: Show VLC media player
pt_PT: Mostrar VLC media player

en: Show VLC on the taskbar
pt_PT: Mostrar o VLC na barra de tarefas

en: Show a systray icon for VLC
pt_PT: Mostrar um ícone do VLC na barra de tarefas

en: Show advanced options
pt_PT: Mostrar opções avançadas

en: Show errors and warnings
pt_PT: Mostrar erros e avisos

en: Show everything including debug messages
pt_PT: Mostrar tudo, incluíndo mensagens de depuração

en: Show extended options
pt_PT: Mostrar opções avançadas

en: Show interface
pt_PT: Mostrar interface

en: Show only errors
pt_PT: Mostrar apenas erros

en: Show playlist
pt_PT: Mostrar lista de reprodução

en: Show unimportant error and warnings dialogs
pt_PT: Mostrar diálogos de erros e avisos não importantes

en: Silent mode
pt_PT: Modo silencioso

en: Silver
pt_PT: Prata

en: Similarity
pt_PT: Semelhança

en: Size
pt_PT: Tamanho

en: Sizes
pt_PT: Tamanhos

en: Skin to use
pt_PT: Skin a usar

en: Skinnable Interface
pt_PT: Interface capaz de utilizar skins

en: Skip ads
pt_PT: Saltar anuncios

en: Skip frames
pt_PT: Saltar frames

en: Skip percentage (%)
pt_PT: Percentagem de salto (%)

en: Slovak
pt_PT: Eslovaco

en: Slovenian
pt_PT: Esloveno

en: Slower
pt_PT: Mais lento

en: Small
pt_PT: Pequeno

en: Smaller
pt_PT: Mais pequeno

en: Soft
pt_PT: Suave

en: Soft rock
pt_PT: Rock suave

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
pt_PT: Algumas opções estão disponíveis mas escondidas. Escolha "Opções avançadas" para vê-las.

en: Sort
pt_PT: Ordenar

en: Sort Node by Author
pt_PT: Ordenar Nó por Autor

en: Sort Node by Name
pt_PT: Ordenar Nó por Nome

en: Soundtrack
pt_PT: Banda sonora

en: Sout stream
pt_PT: Emissão Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
pt_PT: Os módulos das emissões sout permitem a construção de uma cadeia de processamento sout. Por favor consulte o  Streaming HOWTO para mais informações. Você pode configurar as opções padrão para cada módulo sout fluxo aqui.

en: Spanish
pt_PT: Espanhol

en: Special modules
pt_PT: Módulos especiais

en: Specify the log filename.
pt_PT: Especificar o nome de ficheiro do registo.

en: Spectral sections
pt_PT: Secções espectrais

en: Spectrometer
pt_PT: Espectrómetro

en: Spectrum
pt_PT: Espectro

en: Spectrum analyser
pt_PT: Analisador de espectro

en: Speed of feeds
pt_PT: Velocidade dos feeds

en: Split the image to make an image wall
pt_PT: Dividir a imagem para criar uma "image wall"

en: Start Time
pt_PT: Tempo de Início

en: Start directly in menu
pt_PT: Começar directamente no menu

en: Start time
pt_PT: Tempo de início

en: Start video in fullscreen mode
pt_PT: Iniciar vídeo em modo de écran completo

en: Statistics
pt_PT: Estatísticas

en: Status
pt_PT: Estado

en: Stereo
pt_PT: Estéreo

en: Stereo mode
pt_PT: Modo Estéreo

en: Stop
pt_PT: Parar

en: Stop the playlist after each played playlist item.
pt_PT: Parar a lista de reprodução depois de cada item reproduzido.

en: Stop time
pt_PT: Tempo de paragem

en: Stream
pt_PT: Emissão

en: Stream %d
pt_PT: Emissão %d

en: Stream Announcing
pt_PT: Anúncio de emissão

en: Stream ID of the audio track to use.
pt_PT: ID da emissão da faixa de áudio a utilizar.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
pt_PT: ID da emissão da faixa de subtítulos a utilizar.<

en: Stream MP3
pt_PT: Emissão MP3

en: Stream Output
pt_PT: Saída da Emissão

en: Stream all elementary streams
pt_PT: Emitir todas as emissões elementares

en: Stream description
pt_PT: Descrição da emissão

en: Stream name
pt_PT: Nome da emissão

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
pt_PT: Número da emissão da faixa de áudio a utilizar (de 0 até n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
pt_PT: Número da emissão da faixa de subtítulos a utilizar (de 0 até n).

en: Stream output
pt_PT: Saída de emissão

en: Stream public
pt_PT: Emissão pública

en: Stream to network
pt_PT: Emitir para a rede

en: Stream...
pt_PT: Emissão...

en: Streaming / Transcoding failed
pt_PT: Emissão / Transcodificação falharam

en: Streaming and Transcoding Options
pt_PT: Emissão / Transcodificação falharam

en: Streaming/Exporting Wizard...
pt_PT: Assistente Emissão/Exportação...

en: Streaming/Transcoding Wizard
pt_PT: Assistente de Emissão / Transcodificação

en: Subdirectory behavior
pt_PT: Comportamento do sub-directório

en: Submission of played songs to last.fm
pt_PT: Submeter músicas reproduzidas para a last.fm

en: Subpicture position
pt_PT: Posição de sub-imagens

en: Subpictures
pt_PT: Sub-imagens

en: Subpictures filter module
pt_PT: Módulo de filtro de sub-imagens

en: Subtitle
pt_PT: Subtítulo

en: Subtitle File
pt_PT: Ficheiro de Subtítulos

en: Subtitle autodetection paths
pt_PT: Auto-detecção de caminhos de subtítulos

en: Subtitle delay %i ms
pt_PT: Atraso de subtítulo %i ms

en: Subtitle delay down
pt_PT: Diminuir atraso do subtítulo

en: Subtitle delay up
pt_PT: Aumentar atraso do subtítulo

en: Subtitle demuxer settings
pt_PT: Configurações do desmultiplexador de subtítulos

en: Subtitle language
pt_PT: Linguagem do subtítulo

en: Subtitles
pt_PT: Subtítulos

en: Subtitles & OSD
pt_PT: Subtítulos & OSD

en: Subtitles Files
pt_PT: Ficheiros de Subtítulos

en: Subtitles Track
pt_PT: Faixa de subtítulos

en: Subtitles alignment
pt_PT: Alinhamento dos subtítulos

en: Subtitles delay
pt_PT: Atraso dos subtítulos

en: Subtitles encoder
pt_PT: Codificador de subtítulos

en: Subtitles encoding
pt_PT: Codificação de subtítulos

en: Subtitles format
pt_PT: Formato dos subtítulos

en: Subtitles justification
pt_PT: Justificação dos subtítulos

en: Subtitles text encoding
pt_PT: Codificação do texto dos subtítulos

en: Subtitles track
pt_PT: Pista dos subtítulos

en: Subtitles track ID
pt_PT: ID de faixa de subtítulos

en: Subtitles/OSD
pt_PT: Legendas/OSD

en: Summary
pt_PT: Resumo

en: Surround level
pt_PT: Nível de surround

en: Swedish
pt_PT: Sueco

en: System Id
pt_PT: Id Sistema

en: Systray icon
pt_PT: Ícone da Barra de Tarefas

en: T.140 text encoder
pt_PT: Codificador de texto T.140

en: TCP connection timeout
pt_PT: Tempo-limite de ligação TCP

en: TCP input
pt_PT: Entrada TCP

en: TS muxer (libdvbpsi)
pt_PT: Multiplexador TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
pt_PT: Demuxer TTA

en: TY Stream audio/video demux
pt_PT: Desmultiplexador áudio/vídeo de emissão TY

en: Tahitian
pt_PT: Taitiano

en: Tamil
pt_PT: Tamile

en: Teletext alignment
pt_PT: Alinhamento do teletexto

en: Teletext page
pt_PT: Página do teletexto

en: Teletext subtitles
pt_PT: Subtítulos do teletexto

en: Teletext text subtitles
pt_PT: Subtítulos do texto do teletexto

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
pt_PT: Dizer ao VLC que está a ser executado devido a uma associação de ficheiro do SO

en: Text
pt_PT: Texto

en: Text default color
pt_PT: Cor padrão do texto

en: Text position
pt_PT: Posição do texto

en: Text renderer
pt_PT: Renderização de texto

en: Text rendering module
pt_PT: Módulo de renderização de texto

en: Text subtitles decoder
pt_PT: Descodificador de texto de subtítulos

en: Text to display on the overlay framebuffer.
pt_PT: Texto a mostrar no framebuffer de sobreposição.

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
pt_PT: Textos / Registos (*.log *.txt);; Todos (*.*)

en: Thai
pt_PT: Tailandês

en: Thanks
pt_PT: Agradecimentos

en: The password of your last.fm account
pt_PT: A palavra-passe da sua conta last.fm

en: The requested RTSP session could not be established.
pt_PT: A sessão RTSP pedida não pôde ser estabelecida.

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
pt_PT: O formato padrão MPEG áudio (1/2) (a usar com MPEG PS, Mpeg TS, MPEG1, ASF, OGG e RAW)

en: The stream will run this duration (in seconds).
pt_PT: A emissão irá correr com esta duração (em segundos).

en: The stream will start at this position (in seconds).
pt_PT: A emissão irá começar nesta posição (em segundos).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
pt_PT: A emissão irá parar nesta posição (em segundos).

en: The username of your last.fm account
pt_PT: O nome de utilizador da sua conta last.fm

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
pt_PT: Theora é um codificador gratuito para vários-efeitos (utilizado com MPEG TS e OGG)

en: There is no help available for these modules.
pt_PT: Não há ajuda disponível para estes módulos.

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
pt_PT: Estas são as definições gerais para os módulos de codificação de vídeo/áudio/subtítulos.

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
pt_PT: Estes módulos fornecem funções de rede às restantes partes de VLC.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
pt_PT: Estas opções permitem configutar as interfaces usadas por VLC. Pode seleccionar a interface principal, módulos de interface adicionais e definir várias opções relacionadas.

en: These settings affect chroma transformation modules.
pt_PT: Estas definições afectam os módulos de transformação chroma.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
pt_PT: Adiciona filtros de pós-processamento áudio, para modificar a renderização do som.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
pt_PT: Adiciona filtros de pós-processamento para melhorar a qualidade de imagem (por exemplo, desentrelaçando ou distorcendo o vídeo).<

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
pt_PT: Isto adiciona módulos de visualização (analisador de espectro, etc.).

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
pt_PT: Permite sincronizar remotamente os relógios de servidor e cliente. As definições detalhadas estão disponíveis em Avançado / Sincronização de Rede.

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
pt_PT: Atrasa a saída de áudio. O atraso deve ser dado em milissegundos. Pode ser útil se notar diferença entre o vídeo e o áudio.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
pt_PT: Larga frames atrasadas (por chegarem à saída de vídeo após o tempo previsto de mostragem).

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
pt_PT: Habilita a colorização das mensagens enviadas para a consola. O seu terminal necessita de suporte de cor em Linux para que isto funcione.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
pt_PT: Esta é a interface por padrão do VLC, com um aspecto e comportamento nativo.

en: This is the default Audio CD device to use.
pt_PT: Esta é o dispositivo Áudio CD por defeito a utilizar.

en: This is the default DVD device to use.
pt_PT: Esta é o dispositivo por defeito do DVD a utilizar.

en: This is the default VCD device to use.
pt_PT: Esta é o dispositivo VCD por defeito a utilizar.

en: This is the default muxer method that will be used.
pt_PT: Este é o método de multiplexagem padrão que irá ser utilizado.

en: This is the default output URI.
pt_PT: Este é o URI de saída por defeito

en: This is the default output access method that will be used.
pt_PT: Este é o método de acesso de saída padrão que irá ser utilizado.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
pt_PT: Esta é a interface principal usada por VLC. O comportamento padrão é seleccionar automaticamente o melhor módulo disponível.

en: This is the muxer that will be used for audio.
pt_PT: Este é o multiplexador que irá ser utilizado para o áudio.

en: This is the muxer that will be used for video.
pt_PT: Este é o multiplexador que irá ser utilizado para o vídeo.

en: This is the output URI that will be used for audio.
pt_PT: Este é o URI de saída que irá ser utilizado para o áudio.

en: This is the output URI that will be used for video.
pt_PT: Este é o URI de saída que irá ser utilizado para o vídeo.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
pt_PT: Este é o método de saída de vídeo usado por VLC. O comportamento padrão é seleccionar o melhor método disponível.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
pt_PT: Nível de verbosidade (0=apenas erro e mensagens padrão, 1=avisos, 2=depuração).

en: This is the video codec that will be used.
pt_PT: Este é o codificador de vídeo que irá ser utilizado.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
pt_PT: Este programa vem SEM GARANTIA, na extensão permitida por lei.
    Pode redistribuí-lo sob os termos da Licença Pública Geral GNU;
    veja o ficheiro denominado COPYING para detalhes.
    Escrito pela equipa VideoLAN; veja o ficheiro AUTHORS.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
pt_PT: Define o modo de canais de saída de áudio a usar por defeito sempre que possível (desde que o seu hardware suporte, bem como a emissão de áudio a reproduzir).

en: This stream will always be opened at VLC startup.
pt_PT: Esta emissão será sempre aberta no arranque de VLC.

en: This version of VLC was compiled by:
pt_PT: Esta versão do VLC foi compilada por:

en: This will force a mono audio output.
pt_PT: Irá forçar uma saída de áudio mono.

en: Tibetan
pt_PT: Tibetano

en: Time
pt_PT: Tempo

en: Time Control
pt_PT: Controlo do Tempo

en: Timeshift directory
pt_PT: Directório timeshift

en: Title
pt_PT: Título

en: Title display mode
pt_PT: Modo de visualização do título

en: Title format string
pt_PT: Cadeia de caracteres do formato do título

en: Title metadata
pt_PT: Meta-dados do título

en: To
pt_PT: Para

en: Toggle wallpaper mode in video output
pt_PT: Alternar modo de ecrã inteiro na saída de vídeo

en: Tool
pt_PT: Ferramenta

en: Tools
pt_PT: Ferramentas

en: Top
pt_PT: Topo

en: Top-Left
pt_PT: Topo-esquerdo

en: Top-Right
pt_PT: Topo-direito

en: Track
pt_PT: Pista

en: Track ID
pt_PT: ID Faixa

en: Track number
pt_PT: Número da faixa

en: Track settings
pt_PT: Definições da pista

en: Tracks
pt_PT: Faixas

en: Transcode
pt_PT: Transcodificação

en: Transcode audio
pt_PT: Transcodificar áudio

en: Transcode video
pt_PT: Transcodificar vídeo

en: Transcoding options
pt_PT: Opções de transcodificação

en: Transform
pt_PT: Transformar

en: Transform type
pt_PT: Tipo de transformação

en: Transformation
pt_PT: Transformação

en: Transparency
pt_PT: Transparência

en: Transparent
pt_PT: Transparência

en: Transport protocol
pt_PT: Protocolo de transporte

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
pt_PT: Túnel RTSP e RTP sobre HTTP

en: Turkish
pt_PT: Turco

en: Turn off all warning and information messages.
pt_PT: Silenciar todas as mensagens de informação e aviso.

en: Two bookmarks have to be selected.
pt_PT: Dois marcadores foram seleccionados.

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Type 'menu select' or 'pause' to continue.
pt_PT: Escreva 'menu select' ou 'pause' para continuar.

en: URL description
pt_PT: Descrição de URL

en: URL metadata
pt_PT: Meta-dados do URL

en: Undefined
pt_PT: Não definido

en: Uninstall Windows Service
pt_PT: Desinstalar Serviço Windows.

en: Uninstall the Service and exit.
pt_PT: Desinstalar Serviço Windows e sair.

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unknown Video
pt_PT: Vídeo desconhecido

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
pt_PT: Comando desconhecido `%s'. Escreva `help' para ajuda.

en: Unset
pt_PT: Desactivar

en: Untitled
pt_PT: Sem título

en: Use RTP over RTSP (TCP)
pt_PT: Utilizar RTP sobre RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
pt_PT: Usar S/PDIF quando disponível

en: Use YUVP renderer
pt_PT: Usar renderizador YUVP

en: Use a plugins cache
pt_PT: Utilizar uma cache de plugins

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
pt_PT: Utilizar uma cache de plugins irá melhorar substancialmente o tempo de arranque do VLC.

en: Use a skinned playlist
pt_PT: Usar uma lista de reprodução com skin

en: Use assembler CPU optimizations.
pt_PT: Utilizar optimizações assemblador CPU

en: Use float32 output
pt_PT: Utilizar saída float32

en: Use hardware YUV->RGB conversions
pt_PT: Utilizar hardware para conversões YUV->RGB

en: Use media library
pt_PT: Usar biblioteca de media

en: Use subtitle file
pt_PT: Utilizar um ficheiro de subtítulos

en: Use this to stream to a single computer.
pt_PT: Utilizar esta emissão para um único computador.

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User name that will be used for the connection.
pt_PT: Nome do utilizador que irá ser utilizado na ligação.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
pt_PT: Nome de utilizador a usar na ligação ao proxy SOCKS

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Uzbek
pt_PT: Uzbeque

en: V&iew
pt_PT: Ver

en: V-plane color
pt_PT: Cor V-plane

en: VBR mode
pt_PT: Modo VBR

en: VC-1 packetizer
pt_PT: Pcketizer VC-1

en: VC1 video demuxer
pt_PT: Desmultiplexador vídeo VC1

en: VCD Format
pt_PT: Formato VCD

en: VCD device
pt_PT: Dispositivo VCD

en: VCD input
pt_PT: Entrada VCD

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
pt_PT: VLC pode evitar a criação de legenda de janela, molduras, etc... em torno do vídeo, originado uma janela "mínima".

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
pt_PT: O VLC pode mostrar mensagens num vídeo. Isto é chamado de OSD (Visualizador No Ecrã).

en: VLC can't recognize the input's format
pt_PT: VLC não consegue reconhecer o formato de entrada

en: VLC could not connect with the given server.
pt_PT: VLC não conseguiu ligar-se ao servidor designado.

en: VLC could not open the decoder module.
pt_PT: VLC não conseguiu abrir o módulo de decoder.

en: VLC could not read the file.
pt_PT: VLC não conseguiu ler o ficheiro.

en: VLC does not support the audio or video format "%4.4s". Unfortunately there is no way for you to fix this.
pt_PT: VLC não suporta o formato de áudio ou vídeo "%4.4s". Infelizmente, não há nada que possa fazer.

en: VLC failed to load the ASF header.
pt_PT: VLC falhou ao carregar o cabeçalho ASF.

en: VLC is started from file association
pt_PT: VLC arranca a partir de associação de ficheiro

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
pt_PT: VLC não consegue abrir o MRL '%s'. Verifique o log para detalhes.

en: VLC media player Help
pt_PT: Ajuda do media player VLC

en: VLC media player Help...
pt_PT: Ajuda do VLC media player...

en: VLC preferences
pt_PT: Preferências do VLC

en: VLC will keep playing the current playlist item.
pt_PT: VLC vai continuar a reproduzir o item corrente na lista de reprodução.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
pt_PT: VLC vai continuar a reproduzir a lista de reprodução indefinidamente.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
pt_PT: VLC vai reproduzir aleatoriamente ficheiros na lista de reprodução até interrupção.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
pt_PT: A ligação de VLC ao servidor designado foi rejeitada.

en: VLC's implementation of Video On Demand
pt_PT: Implementação VLC de Video On Demand

en: VLM configuration file
pt_PT: Ficheiro de configuração VLM

en: VLM configurator
pt_PT: Configurador VLM

en: VOC demuxer
pt_PT: Desmultiplexador VOC

en: Verbosity (0,1,2)
pt_PT: Verbosidade (0,1,2)

en: Vertical flip
pt_PT: Inversão vertical

en: Very short forward jump
pt_PT: Salto muito curto para a frente

en: Video
pt_PT: Vídeo

en: Video Effects
pt_PT: Efeitos de vídeo

en: Video Files
pt_PT: Ficheiros de vídeo

en: Video Manager
pt_PT: Gestor Vídeo

en: Video PID
pt_PT: PID de vídeo

en: Video Track
pt_PT: Faixa de vídeo

en: Video X coordinate
pt_PT: Coordenada X de vídeo

en: Video Y coordinate
pt_PT: Coordenada Y de vídeo

en: Video alignment
pt_PT: Alinhamento de vídeo

en: Video codec
pt_PT: Codec de vídeo

en: Video codecs
pt_PT: Codecs de vídeo

en: Video device
pt_PT: Dispositivo de vídeo

en: Video device name
pt_PT: Nome do dispositivo de vídeo

en: Video encoder
pt_PT: Codificador de vídeo

en: Video filter
pt_PT: Filtro de vídeo

en: Video filter module
pt_PT: Módulo de filtro VLC

en: Video height
pt_PT: Altura de vídeo

en: Video input
pt_PT: Entrada vídeo

en: Video input pin
pt_PT: Pin de entrada vídeo

en: Video output URL
pt_PT: URL de saída de vídeo

en: Video output access method
pt_PT: Método de acesso de saída de vídeo

en: Video output module
pt_PT: Módulo de saída de vídeo

en: Video output muxer
pt_PT: Multiplexador de saída de vídeo

en: Video output pin
pt_PT: Pin de saída vídeo

en: Video port
pt_PT: Porta vídeo

en: Video settings
pt_PT: Definições de vídeo

en: Video size
pt_PT: Tamanho do vídeo

en: Video title
pt_PT: Título de vídeo

en: Video width
pt_PT: Largura de vídeo

en: VideoLAN Website...
pt_PT: Website VideoLAN...

en: Visualization
pt_PT: Visualização

en: Visualizations
pt_PT: Visualizações

en: Visualizer
pt_PT: Visualizador

en: Visualizer filter
pt_PT: Filtro de visualizador

en: Vol max #
pt_PT: Max vol #

en: Volume Down
pt_PT: Diminuir Volume

en: Volume Set
pt_PT: Configura Volume

en: Volume Up
pt_PT: Aumentar Volume

en: Volume down
pt_PT: Diminuir volume

en: Volume normalization
pt_PT: Normalização do volume

en: Volume up
pt_PT: Aumentar volume

en: Vorbis audio decoder
pt_PT: Descodificador áudio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
pt_PT: Codificador áudio Vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
pt_PT: Vorbis é um codificador de áudio gratuito (utilizado com OGG)

en: WAV demuxer
pt_PT: Desmultiplexador WAV

en: WAV muxer
pt_PT: Multiplexador WAV

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: WMV (Windows Media Vídeo) 1 (utilizado com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
pt_PT: WMV (Windows Media Vídeo) 2 (utilizado com MPEG TS, MPEG1, ASF e OGG)

en: Wall
pt_PT: Parede

en: Wallpaper
pt_PT: Papel de parede

en: Warning: the key is already assigned to "
pt_PT: Aviso: a tecla já está atribuída a "

en: Water effect
pt_PT: Efeito de água

en: Waves
pt_PT: Ondas

en: Welsh
pt_PT: Galês

en: When track starts playing
pt_PT: Quando a faixa começa a reproduzir

en: White
pt_PT: Branco

en: White Level for Blue
pt_PT: Nível de Branco para o Azul

en: White Level for Green
pt_PT: Nível de Branco para o Verde

en: White Level for Red
pt_PT: Nível de Branco para o Vermelho

en: Width
pt_PT: Largura

en: Win32 font renderer
pt_PT: Renderização de fontes Win32

en: Window
pt_PT: Janela

en: Window decorations
pt_PT: Decorações de janela

en: Window properties
pt_PT: Propriedades da janela

en: Windows Media NSC metademux
pt_PT: Meta-desmultiplexador Windows Media NSC

en: Wrapper filter output
pt_PT: Saída de filtro de wrapper

en: Wrapper filter verbosity
pt_PT: Verbosidade do filtro de wrapper

en: Write process id to file
pt_PT: Escreve ID de processo para ficheiro

en: Writes process id into specified file.
pt_PT: Escreve ID de processo para o ficheiro especificado.

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
pt_PT: Coordenada X do canto superior esquerdo do mosaico.

en: X coordinate
pt_PT: Coordenada X

en: X coordinate of the encoded subtitle
pt_PT: Coordenada X do subtítulo codificado

en: X coordinate of the mask.
pt_PT: Coordenada X da máscara.

en: X coordinate of the rendered image
pt_PT: Coordenada X da imagem renderizada

en: X coordinate of the rendered subtitle
pt_PT: Coordenada X do subtítulo renderizado

en: XA demuxer
pt_PT: Desmultiplexador XA

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
pt_PT: Formato de Lista de reprodução Partilhável XML (XSPF)

en: XOSD interface
pt_PT: Interface XOSD

en: XSPF playlist
pt_PT: Lista de reprodução XSPF

en: XSPF playlist export
pt_PT: Exportador da lista de reprodução XSPF

en: XSPF playlist import
pt_PT: Importação de lista de reprodução XSPF

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
pt_PT: Coordenada Y do canto superior esquerdo do mosaico.

en: Y coordinate
pt_PT: Coordenada Y

en: Y coordinate of the encoded subtitle
pt_PT: Coordenada Y do subtítulo codificado

en: Y coordinate of the mask.
pt_PT: Coordenada Y da máscara.

en: Y coordinate of the rendered image
pt_PT: Coordenada Y da imagem renderizada

en: Y coordinate of the rendered subtitle
pt_PT: Coordenada Y do subtítulo renderizado

en: Yellow
pt_PT: Amarelo

en: Yes
pt_PT: Sim

en: You are using the Qt4 Interface.
pt_PT: Você está a usar o Interface Qt4.

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
pt_PT: Pode desactivar totalmente a saída de áudio. A etapa de descodificação de áudio não irá decorrer, poupando energia.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
pt_PT: Você pode desactivar completamente o processamento de sub-imagens.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
pt_PT: Pode desactivar completamente a saída de vídeo. A etapa de descodificação de vídeo não irá decorrer, poupando energia.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
pt_PT: Pode forçar a posição do canto superior esquerdo da janela de vídeo (coordenada X)

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
pt_PT: Pode forçar a posição do canto superior esquerdo da janela de vídeo (coordenada Y)<

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pt_PT: Pode forçar a altura de vídeo. Por defeito (-1) VLC adapta-se às características do vídeo.<

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
pt_PT: Pode forçar a largura de vídeo. Por defeito (-1) VLC adapta-se às características do vídeo.

en: You can select control interfaces for VLC.
pt_PT: Pode seleccionar interfaces de controlo para VLC.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
pt_PT: Pode definir aqui o volume padrão da saída áudio, entre 0 e 1024.

en: You can zoom the video by the specified factor.
pt_PT: Pode aproximar o vídeo pelo factor especificado.

en: Your account was rejected.
pt_PT: A sua conta foi rejeitada.

en: Your input can't be opened
pt_PT: A sua entrada não pode ser aberta

en: Your password was rejected.
pt_PT: A sua palavra-passe foi rejeitada.

en: Zoom video
pt_PT: Aproximar vídeo

en: [Display]
pt_PT: [Mostrar]

en: [Filebrowser]
pt_PT: [Navegadorficheiros]

en: [Playlist]
pt_PT: [Lista de reprodução]

en: [Random]
pt_PT: [Aleatório]

en: [Repeat]
pt_PT: [Repetir]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
pt_PT: adicione --advanced à sua linha de comandos para ver as opções avançadas-

en: all
pt_PT: todos

en: boolean
pt_PT: boleano

en: clean effects
pt_PT: efeitos limpos

en: disabled
pt_PT: desactivado

en: end
pt_PT: fim

en: expand
pt_PT: expandir

en: fast
pt_PT: rápido

en: fixed
pt_PT: fixo

en: float
pt_PT: precisão simples

en: full
pt_PT: cheio

en: hearing impaired
pt_PT: deficientes auditivos

en: integer
pt_PT: inteiro

en: last.fm: Authentication failed
pt_PT: last.fm: Autenticação falhou

en: main program
pt_PT: programa principal

en: middle position (in %)
pt_PT: posição intermédia (em %)

en: motion
pt_PT: movimento

en: motion control interface
pt_PT: interface de controlo de movimento

en: no
pt_PT: não

en: none
pt_PT: nenhum

en: play list
pt_PT: lista de reprodução

en: print a list of available modules
pt_PT: mostrar uma lista de módulos disponíveis

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
pt_PT: imprime ajuda para o VLC (pode ser combinado com --advanced e --help-verbose)

en: print version information
pt_PT: mostrar informação da versão

en: sec.
pt_PT: seg.

en: selection list
pt_PT: lista de selecção

en: simple
pt_PT: simples

en: slow
pt_PT: lento

en: type
pt_PT: tipo

en: unknown type
pt_PT: tipo desconhecido

en: use alternate config file
pt_PT: utilizar outro ficheiro de configuração

en: v4l2 controls
pt_PT: controlos v4l2

en: v4l2 driver controls
pt_PT: Controlos do driver v4l2

en: visual impaired commentary
pt_PT: comentário dos deficientes visuais

en: yes
pt_PT: sim

en: yes: %@ @ %@ kb/s
pt_PT: sim: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@ secs
pt_PT: sim: de %@ para %@ segs

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
pt_PT: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . adicionar XYZ à lista de reprodução

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
pt_PT: | chapter [X]  . . . . activa/obtém capítulo no item actual

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
pt_PT: | chapter_n  . . . . . .  próximo capítulo no item actual

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
pt_PT: | chapter_p  . . . .  anterior capítulo no item actual

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
pt_PT: | clear . . . . . . . . . . . . . . limpa a lista de reprodução

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
pt_PT: | taxa de bits desmultiplexada    :   %6.0f kb/s

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
pt_PT: | goto . . . . . . . . . . . . . .  ir para item no índice

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
pt_PT: | help . . . . . . . . . . . . . . . esta mensagem de ajuda

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
pt_PT: | taxa de bits de entrada    :   %6.0f kb/s

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
pt_PT: | logout . . . . . . .  sair (se na ligação de socket)

en: | longhelp . . . . . . . . . . . a longer help message
pt_PT: | longhelp . . . . . . . . . . . uma mensagem de ajuda mais longa

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
pt_PT: | loop [on|off] . . . . . . . . . activa loop da lista de reprodução

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
pt_PT: | next . . . . . . . . . . . . . .  próximo item da lista de reprodução

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
pt_PT: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  activa a pausa

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
pt_PT: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . reproduz emissão

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
pt_PT: | playlist . . . . .  mostra os items actualmente na lista de reprodução

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
pt_PT: | prev . . . . . . . . . . . .  item anterior da lista de reprodução

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
pt_PT: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  sair do vlc

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
pt_PT: | random [on|off] . . . . . . .  activa saltos aleatórios

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
pt_PT: | repeat [on|off] . . . .  activa repetição de item da lista reprodução

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
pt_PT: | seek X . . . procura em segundos, por exemplo `procura 12'

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
pt_PT: | enviando taxa de bits  :   %6.0f kb/s

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
pt_PT: | status . . . . . . . . . . . estado actual da lista de reprodução

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
pt_PT: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . parar emissão

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
pt_PT: | title [X]  . . . . . . activa/obtém título do item actual

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
pt_PT: | title_n  . . . . . . . .  título seguinte no item actual

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
pt_PT: | title_p  . . . . . .  título anterior do item actual
