vlc - en to ps translation catalogue (819 entries)

en: %i items
ps: توکي %i

en: %ld B
ps: ب %ld

en: %u kb/s
ps: kb/s %u

en: &About
ps: په اړه&

en: &Advanced Controls
ps: بريونلي مهارونه&

en: &Advanced Open...
ps: بريونلې پرانيستنه...&

en: &Audio
ps: غږيز&

en: &Bookmarks
ps: ليکنښې&

en: &Clear
ps: پاکول&

en: &Codec Information
ps: کوډېک خبرتياوې&

en: &Effects and Filters
ps: اغېزې او چاڼونه&

en: &File
ps: دوتنه&

en: &Fullscreen
ps: ټوله پرده&

en: &Help
ps: مرسته&

en: &Help...
ps: مرسته...&

en: &Messages
ps: استوزې&

en: &Navigation
ps: چلونه&

en: &Network
ps: ځال&

en: &Open File...
ps: دوتنه پرانيستل...&

en: &Play
ps: لګول&

en: &Preferences
ps: غوراوي&

en: &Program
ps: کاريال&

en: &Reset Preferences
ps: غوراوي پاکول&

en: &Select
ps: ټاکل&

en: &Subtitles Track
ps: څېرمه سرليک پلنيوی&

en: &VLM Configuration
ps: سازونه VLM&

en: &Video
ps: ويډيو&

en: ----- Title
ps: ----- سرليک

en: 1
ps: ۱

en: 1:File
ps: ۱:دوتنه

en: 4:2:0
ps: ۴:۲:۰

en: 4:2:2
ps: ۴:۲:۲

en: 4:4:4
ps: ۴:۴:۴

en: 5.1
ps: ۵.۱

en: 6 MHz
ps: ۶ MHz

en: 7 MHz
ps: ۷ MHz

en: 8 MHz
ps: ۸ MHz

en: ALSA audio output
ps: السا غږيز وتۍ

en: AM radio
ps: رېډيو AM

en: About
ps: په اړه

en: Access module
ps: لاسرس رغبېلګه

en: Access modules
ps: لاسرس رغبېلګه

en: Access output
ps: لاسرس وتنی

en: Action
ps: چار

en: Activate
ps: چارندول

en: Active regions
ps: چارندې سيمې

en: Active windows
ps: چارنده کړکۍ

en: Add
ps: ډېرول

en: Add Input
ps: ننوتۍ ډېرول

en: Add Interface
ps: برسېر ډېرول

en: Add a subtitles file
ps: څېرمه سرلیک دوتنه ډېرول

en: Add text
ps: ليک ډېرول

en: Add to Playlist
ps: غږون لړ کې ډېرول

en: Add to playlist
ps: غږون لړ کې ډېرول

en: Add...
ps: ډېرول...

en: Address
ps: پته

en: Adjustments and Effects
ps: برابرونې او اغېزې

en: Advanced
ps: بريونلی

en: Advanced Open File...
ps: بريونلې دوتنه پرانيستل...

en: Advanced Options
ps: بريونلي غوراوي

en: Advanced options
ps: بريونلي غوراوي

en: Advanced options...
ps: بريونلي غوراوي...

en: Advanced settings
ps: بريونلې امستنې

en: Album
ps: البم

en: All
ps: ټول

en: All Files
ps: ټولې دوتنې

en: Always on top
ps: تل پر سر

en: Always visible
ps: تل ښکارېدونکی

en: Antenna
ps: انټينا

en: Application
ps: کاريال

en: Arabic (ISO 8859-6)
ps: (ISO 8859-6) عربي

en: Arabic (Windows-1256)
ps: (Windows-1256) عربي

en: Area
ps: سيمه

en: Artist
ps: لوبګر

en: AtmoLight Filter
ps: چاڼ AtmoLight

en: Audio
ps: غږيز

en: Audio &Channels
ps: غږيز &چېنلونه

en: Audio &Device
ps: غږيزه &وزله

en: Audio &Track
ps: غږيز &پلنيوی

en: Audio CD
ps: غږيزه سي ډي

en: Audio CD device
ps: غږيزه سي ډي وزله

en: Audio Channels
ps: غږيز چېنلونه

en: Audio Device
ps: د غږيز وزله

en: Audio Device: %s
ps: %s غږيز وزله:

en: Audio Effects
ps: غږيزې اغېزې

en: Audio Files
ps: غږيزې دوتنې

en: Audio PID
ps: PID د غږيز

en: Audio Settings
ps: د غږيز امستنې

en: Audio Track
ps: غږيز پلنيوی

en: Audio channels
ps: غږيز چېنلونه

en: Audio codecs
ps: غږيز کوډېکونه

en: Audio device name
ps: د غږيزې وزلې نوم

en: Audio filter
ps: غږيز چاڼ

en: Audio filtering failed
ps: د غږيز چاڼونه پاتې راغله

en: Audio filters
ps: غږيز چاڼونه

en: Audio input
ps: غږيز ننوتۍ

en: Audio language
ps: غږيز ژبه

en: Audio mode
ps: غږيز اکر

en: Audio output URL
ps: URL د غږيز د وتۍ

en: Audio output failed
ps: د غږيز وتۍ پاتې راغله

en: Audio output module
ps: غږيز وتۍ رغبېلګه

en: Audio port
ps: غږيز درشل

en: Audio settings
ps: د غږيز امستنې

en: Audio track
ps: غږيز پلنيوی

en: Audio track: %s
ps: %s غږيز پلنيوی:

en: Audio/Video
ps: غږيز/ويډيو

en: Author
ps: ليکوال

en: Authors
ps: ليکوالان

en: Auto
ps: پخپله

en: Automatic
ps: خپلکاری

en: B Frames
ps: ب چوکاټه

en: Back
ps: شاته

en: Base image
ps: بنسټ انځور

en: Basic
ps: بنسټيز

en: Black
ps: تور

en: Blue
ps: نيله

en: Blue balance
ps: نيل برابروالی

en: Bookmark
ps: ليکنښه

en: Bookmark %i
ps: ليکنښه %i

en: Bookmarks
ps: ليکنښې

en: Bookmarks...
ps: ليکنښې...

en: Border height
ps: د بريد اوږدوالی

en: Border width
ps: د بريد پلنوالی

en: Bottom
ps: ښکته

en: Bottom-Left
ps: ښکته-کيڼ

en: Bottom-Right
ps: ښکته-ښي

en: Brightness
ps: روڼتيا

en: Browse...
ps: لټول...

en: C
ps: ps

en: CDDB Server
ps: پالنګر CDDB

en: CDDB port
ps: درشل CDDB

en: CPU features
ps: ځانګړنې CPU

en: Cable
ps: کېبل

en: Cancel
ps: بندول

en: Cartoon
ps: کارټون

en: Center
ps: منځ

en: Change
ps: بدلول

en: Channel
ps: چېنل

en: Channel Name
ps: د چېنل نوم

en: Channel number
ps: د چېنل شمېره

en: Channels
ps: چېنلونه

en: Channels:
ps: چېنلونه:

en: Chapter
ps: څپرکی

en: Chapter %i
ps: %i څپرکی

en: Check for &Updates...
ps: اوسمهالونې& کتل...

en: Check for Update...
ps: اوسمهالونې کتل...

en: Choose
ps: ټاکل

en: Choose input
ps: ننوتۍ وټاکئ

en: Choose one or more media file to open
ps: يوه يا ډېرې دوتنې د پرانيستلو لپاره وټاکئ

en: Choose...
ps: ټاکل...

en: Clean up
ps: پاکول

en: Clear
ps: پاکول

en: Clear List
ps: لړ پاکول

en: Close Window
ps: کړکۍ بندول

en: Codec
ps: کوډېک

en: Color
ps: رنګ

en: Columns
ps: ستنې

en: Command
ps: بولۍ

en: Commands
ps: بولۍ

en: Configuration file
ps: د سازونې دوتنه

en: Configuration options
ps: د سازونې غوراوي

en: Configure
ps: سازول

en: Connection failed
ps: نښتنه پاتې راغله

en: Console
ps: څانګه

en: Continue
ps: پرمختلل

en: Control
ps: مهار

en: Control interfaces
ps: مهار برسېرونه

en: Controls
ps: مهارونه

en: Copy
ps: لمېسل

en: Copyright
ps: چاپرښتې

en: Country
ps: هېواد

en: Create
ps: جوړول

en: Crop
ps: سکڼل

en: Crop: %s
ps: %s سکڼل:

en: Current channel:
ps: اوسنی چېنل:

en: Custom
ps: دوديز

en: Cut
ps: سکڼل

en: DVB subtitles
ps: څېرمه سرليکونه DVB

en: DVD
ps: ډي وي ډي

en: DVD angle
ps: ډي وي ډي ګوټ

en: DVD device
ps: ډي وي ډي وزله

en: DVD with menus
ps: ډي وي ډي د غورنېو سره

en: DVD without menus
ps: ډي وي ډي بې له غورنېو

en: DVDnav Input
ps: ننوتۍ DVDnav

en: Dance
ps: نڅا

en: Data alignment
ps: د اومتوک لورموندنه

en: Date
ps: نېټه

en: De-Fullscreen
ps: ټوله پرده پرېښودل

en: Decrease Volume
ps: غږ ټيټول

en: Default
ps: تلواله

en: Default Audio Device
ps: د غږيز تلواله وزله

en: Default devices
ps: تلواله وزلې

en: Default font color
ps: د ليکبڼې تلواله رنګ

en: Default font description
ps: د ليکبڼې تلواله سپړنه

en: Default font effect
ps: د ليکبڼې تلواله اغېزه

en: Delete
ps: ړنګول

en: Delete the selected item
ps: ټاکل شوی توکی ړنګول

en: Deletes the selected item
ps: ټاکل شوی توکی ړنګول

en: Description
ps: سپړاوی

en: Destination
ps: موخه

en: Destinations
ps: موخې

en: Device
ps: وزله

en: Device name
ps: د وزلې نوم

en: Device properties
ps: د وزلې ځانتياوې

en: Device:
ps: وزله:

en: DirectShow input
ps: ننوتۍ DirectShow

en: Disable
ps: ناتوانول

en: Disable screensaver
ps: پرده ساتونکی ناتوانول

en: Disc
ps: ټيکلی

en: Disc Selection
ps: د ټيکلي ټاکنه

en: Disc device
ps: ټيکلی وزله

en: Display
ps: ښوون

en: Display Settings
ps: د ښوون امستنې

en: Display device
ps: ښوون وزله

en: Display resolution
ps: ښوون ژورکوت

en: Display the input video
ps: ننوتۍ ويډيو ښودل

en: Display the processed video
ps: بهيرول شوې ويډيو ښودل

en: Displayed frames
ps: ښودل شوي چوکاټونه

en: Don't Send
ps: نه لېږل

en: Don't display any video
ps: ويډيو نه ښودل

en: Don't show
ps: نه ښودل

en: Download Plugin
ps: لګون رالېښل

en: Downloading ...
ps: رالېښل کيږي ...

en: Duration
ps: موده

en: Edit
ps: سمول

en: Edit Input
ps: ننوتۍ سمول

en: Edit Options
ps: سمون غوراوي

en: Edit settings
ps: امستنې سمول

en: Effects
ps: اغېزې

en: Effects list
ps: د اغېزو لړ

en: Embedded video
ps: راتاوه ويډيو

en: Enable
ps: توانول

en: Enable Audio
ps: غږيز توانول

en: Enable audio
ps: غږيز توانول

en: Enable video
ps: ويډيو توانول

en: End
ps: پای

en: End-Blue
ps: پايول-نيل

en: End-Green
ps: پايول-شين

en: End-Red
ps: پايول-سور

en: Entries
ps: ننوتنې

en: Entry
ps: ننوت

en: Erase
ps: پاکول

en: Erase video filter
ps: د ويډيو چاڼ پاکول

en: Error
ps: تېروتنه

en: Errors and Warnings
ps: تېروتنې او خبرتياوې

en: Errors and Warnings...
ps: تېروتنې او خبرتياوې...

en: Existing playlist item
ps: د غږون لړ شته توکی

en: Extract
ps: ويستل

en: EyeTV input
ps: ننوتۍ EyeTV

en: FM radio
ps: رېډيو FM

en: FTP account
ps: ګڼون FTP

en: FTP input
ps: ننوتۍ FTP

en: FTP password
ps: تېرنويې FTP

en: FTP user name
ps: کارن نوم FTP

en: Faster
ps: ګړندی

en: Faster (fine)
ps: ګړندی (سم)

en: Fetch Information
ps: خبرتياوې راټلول

en: File
ps: دوتنه

en: File Format:
ps: د دوتنې بڼه:

en: File Selection
ps: دوتنه ټاکل

en: File input
ps: دوتنه ننوتۍ

en: File names:
ps: دوتنه نومونه:

en: File reading failed
ps: د دوتنې لوستنه پاتې راغله

en: Filename
ps: دوتنې نوم

en: Files
ps: دوتنې

en: Filter
ps: چاڼ

en: Filter:
ps: چاڼ:

en: Filters
ps: چاڼونه

en: Fit to Screen
ps: پردې سره برابرول

en: Folder
ps: پوښۍ

en: Font
ps: ليکبڼه

en: Font Color
ps: د ليکبڼې رنګ

en: Font Size
ps: د ليکبڼې کچ

en: Font color
ps: د ليکبڼې رنګ

en: Font size
ps: د ليکبڼې کچ

en: Font size in pixels
ps: د ليکبڼې کچ په پېکسلو

en: Font size, pixels
ps: د ليکبڼې کچ، پېکسل

en: Form
ps: بڼه

en: Format
ps: بڼه

en: Frame By Frame
ps: چوکاټ په چوکاټ

en: Frame rate
ps: چوکاټ چټکتيا

en: Framerate
ps: چوکاټ چټکتيا

en: From
ps: له اړخه

en: Fullscreen
ps: ټوله پرده

en: GOP size
ps: کچ GOP

en: General
ps: ټولګړی

en: General Audio
ps: ټولګړی غږيز

en: General Audio Settings
ps: د غږيز ټولګړې امستنې

en: General Input
ps: ټولګړې ننوتۍ

en: General Video Settings
ps: د ويډيو ټولګړې امستنې

en: General audio settings
ps: د غږيز ټولګړې امستنې

en: General video settings
ps: د ويډيو ټولګړې امستنې

en: GnomeVFS input
ps: ننوتۍ GnomeVFS

en: Go to Time
ps: مهال ته ورتلل

en: Go to the DVD menu
ps: ډي وي ډي غورنۍ ته ورتلل

en: Gray
ps: خړ

en: Greek (ISO 8859-7)
ps: (ISO 8859-7) يوناني

en: Green
ps: شين

en: Group
ps: ډله

en: Group name
ps: د ډلې نوم

en: HTML playlist export
ps: غږون لړ ويستل HTML د

en: HTTP authentication
ps: کرونه HTTP

en: HTTP input
ps: ننوتۍ HTTP

en: HTTP proxy
ps: ګوډاګی HTTP

en: HTTP proxy password
ps: ګوډاګي تېرنويې HTTP

en: Height
ps: لوړوالی

en: Help
ps: مرسته

en: Hide Others
ps: نور پټول

en: Hide VLC
ps: پټول VLC

en: Hide future errors
ps: راتلونکې تېروتنې پټول

en: Hide interface
ps: برسېر پټول

en: Horizontal
ps: پروت

en: Host
ps: کوربه

en: ID
ps: پېژند

en: IP Address
ps: پته IP

en: Ignore
ps: پرېښودل

en: Image file
ps: انځور دوتنه

en: Image format
ps: انځور بڼه

en: Image height
ps: د انځور لوړوالی

en: Image width
ps: د انځور پلنوالی

en: Increase Volume
ps: غږ لوړول

en: Index
ps: لړيال

en: Information
ps: خبرتياوې

en: Information...
ps: خبرتياوې...

en: Initializing
ps: پېلول کيږي

en: Input
ps: ننوتۍ

en: Input / Codecs
ps: ننوتۍ / کوډېکونه

en: Input list
ps: ننوتۍ لړ

en: Input:
ps: ننوتۍ:

en: Interface
ps: برسېر

en: Interface Settings
ps: د برسېر امستنې

en: Interface module
ps: برسېر رغبېلګه

en: Invalid selection
ps: ناسمه ټاکنه

en: Invalid signature
ps: ناسم لاسليک

en: JACK Input
ps: ننوتۍ JACK

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
ps: (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2) جاپاني

en: Japanese (Shift JIS)
ps: (Shift JIS) چاپاني

en: Jump Bac&kward
ps: ورو&سته ټوپ وهل

en: Jump to Specific &Time
ps: ټاکلي مهال ته ورتلل&

en: Jump to time
ps: مهال ته تلل

en: Jungle
ps: ځنګل

en: Keep original size
ps: ار کچ ساتل

en: Korean (ISO-2022-KR)
ps: (ISO-2022-KR) کوريايي

en: Language
ps: ژبه

en: Large
ps: غټ

en: Leave fullscreen
ps: ټوله پرده پرېښودل

en: Left
ps: کيڼ

en: License
ps: منښتليک

en: List ID
ps: لړ پېژند

en: Load subtitles file:
ps: د څېرمه سرليک دوتنه لېښل

en: Location
ps: ځای

en: Location:
ps: ځای:

en: Log filename
ps: د خبرال دوتنې نوم

en: Log format
ps: د خبرال بڼه

en: Log to file
ps: خبرال دوتنه کې ساتل

en: Logging
ps: خبرالونه

en: Lua Playlist
ps: غږون لړ Lua

en: Lua interface configuration
ps: برسېر سازونه Lua

en: M3U playlist export
ps: غږون لړ ويستل M3U د

en: MTP input
ps: ننوتۍ MTP

en: Main interfaces
ps: ار برسېر

en: Main interfaces settings
ps: د ار برسېر امستنې

en: Make a donation...
ps: مرسته کول...

en: Manual download only
ps: يوازې لاسي رالېښنه

en: Media &Information
ps: رسنۍ &خبرتياوې

en: Media Files
ps: رسنۍ دوتنې

en: Media Information
ps: رسنۍ خبرتياوې

en: Media Information...
ps: رسنۍ خبرتياوې...

en: Media Library
ps: رسنۍ کتابتون

en: Media: %s
ps: %s رسنۍ:

en: Menu
ps: غورنۍ

en: Menu position
ps: د غورنۍ ځای

en: Messages
ps: استوزې

en: Messages...
ps: استوزې...

en: Middle
ps: مېنځ

en: Minimize Window
ps: کړکۍ ووړول

en: Miscellaneous
ps: ګډوډ

en: Miscellaneous Options
ps: ګډوډ غوراوي

en: Mode
ps: اکر

en: More Info
ps: نورې خبرتياوې

en: Mute
ps: غلي کول

en: Mute audio
ps: غږ خپول

en: N/A
ps: نشته

en: NT Service
ps: پالنه NT

en: Name
ps: نوم

en: Name:
ps: نوم:

en: Navigate down
ps: ښکته چلول

en: Navigate left
ps: کيڼې ډډې ته چلول

en: Navigate right
ps: ښي لور ته چلول

en: Navigate up
ps: بره چلول

en: Navigation
ps: چلونه

en: Network
ps: ځال

en: Network settings
ps: د ځال امستنې

en: New destination
ps: نوې موخه

en: Next
ps: راتلونکی

en: Next Channel
ps: راتلونکی چېنل

en: Next Chapter/Title
ps: راتلونکی څپرکی/سرليک

en: Next chapter
ps: راتلونکی څپرکی

en: Next frame
ps: راتلونکی چوکاټ

en: Next media in the playlist
ps: د غږون لړ راتلونکې رسنۍ

en: Next title
ps: راتلونکی سرليک

en: No Filtering
ps: هېڅ چاڼونه

en: No help available
ps: کومه مرسته نه شته

en: No input
ps: هېڅ ننوتۍ

en: No input found
ps: کوم ننوتۍ ونه موندل شوه

en: None
ps: هېڅ

en: Normal
ps: لېوی

en: Normal Size
ps: لېوی کچ

en: Note:
ps: يادښت:

en: Now Playing
ps: اوس لګېدلې

en: Now playing
ps: اوس غږېدونکې

en: Number of audio channels
ps: د غږيزو چېنلونو شمېر

en: Number of channels
ps: د چېنلونو شمېر

en: Number of columns
ps: د ستنو شمېر

en: Number of rows
ps: د کيلونو شمېر

en: OK
ps: هوکې

en: OSD menu
ps: غورنۍ OSD

en: OSS DSP device
ps: وزله OSS DSP

en: OSS input
ps: ننوتۍ OSS

en: Online Documentation...
ps: پرليکه لاسوندونه...

en: Open
ps: پرانيستل

en: Open &Folder...
ps: پوښۍ پرانيستل...&

en: Open &Network...
ps: ځال پرانيستل...&

en: Open D&irectory...
ps: پ&وښۍ پرانيستل...

en: Open Directory
ps: پوښۍ پرانيستل

en: Open File
ps: دوتنه پرانيستل

en: Open File...
ps: دوتنه پرانيستل...

en: Open Media
ps: رسنۍ پرانيستل

en: Open Network...
ps: ځال پرانيستل...

en: Open Play&list...
ps: غږون &لړ پرانيستل...

en: Open Recent
ps: اوسنی پرانيستل

en: Open Source
ps: سرچينه پرانيستی

en: Open VLM configuration...
ps: سازونه پرانيستل... VLM د

en: Open a skin file
ps: د بڼې دوتنه پرانيستل

en: Open playlist
ps: غږون لړ پرانيستل

en: Open playlist...
ps: غږون لړ پرانيستل...

en: Open skin ...
ps: بڼه پرانيستل ...

en: Open subtitles file
ps: څېرمه سرليک دوتنه پرانيستل

en: Open subtitles...
ps: څېرمه سرليکونه پرانيستل...

en: OpenCV example
ps: بېلګه OpenCV

en: OpenGL video output
ps: ويډيو وتۍ OpenGL

en: Opening
ps: پرانيستل کيږي

en: Options
ps: غوراوي

en: Original ID
ps: ار پېژند

en: Original Size
ps: ار کچ

en: Other
ps: نور

en: Outline
ps: بهرليکه

en: Output
ps: وتۍ

en: Output URL
ps: URL وتۍ

en: Output device
ps: وتۍ وزله

en: Output file
ps: وتۍ دوتنه

en: Output format
ps: وتۍ بڼه

en: Output module
ps: وتۍ رغبېلګه

en: Output modules
ps: وتۍ رغبېلګې

en: Output:
ps: وتۍ:

en: PVR radio device
ps: رېډيو وزله PVR

en: PVR video device
ps: ويډيو وزله PVR

en: Page
ps: مخ

en: Password
ps: تېرنويې

en: Password:
ps: تېرنويې:

en: Paste
ps: سرېښل

en: Path
ps: يونلور

en: Pause
ps: ځنډول

en: Pause only
ps: يوازې ځنډول

en: Pause-Blue
ps: ځنډول-نيل

en: Pause-Green
ps: ځنډول-شين

en: Pause-Red
ps: ځنډول-سور

en: Percent
ps: سلنه

en: Play
ps: لګول

en: Play and exit
ps: لګول او وتل

en: Play and stop
ps: لګول او تمول

en: Play only
ps: يوازې لګول

en: Play playlist bookmark 1
ps: د غږون لړ ۱ ليکنښه لګول

en: Play playlist bookmark 10
ps: د غږون لړ ۱۰ ليکنښه لګول

en: Play playlist bookmark 2
ps: د غږون لړ ۲ ليکنښه لګول

en: Play playlist bookmark 3
ps: د غږون لړ ۳ ليکنښه لګول

en: Play playlist bookmark 4
ps: د غږون لړ ۴ ليکنښه لګول

en: Play playlist bookmark 5
ps: د غږون لړ ۵ ليکنښه لګول

en: Play playlist bookmark 6
ps: د غږون لړ ۶ ليکنښه لګول

en: Play playlist bookmark 7
ps: د غږون لړ ۷ ليکنښه لګول

en: Play playlist bookmark 8
ps: د غږون لړ ۸ ليکنښه لګول

en: Play playlist bookmark 9
ps: د غږون لړ ۹ ليکنښه لګول

en: Play&list
ps: غږون &لړ

en: Play/Pause
ps: لګول/ځنډول

en: Playback
ps: بيا غږول

en: Playback control
ps: د بيا غږولو مهار

en: Playlist
ps: غږون لړ

en: Playlist Files
ps: غږون لړ دوتنې

en: Playlist Files|
ps: غږون لړ دوتنې|

en: Playlist bookmark 1
ps: د غږون لړ ۱ ليکنښه

en: Playlist bookmark 10
ps: د غږون لړ ۱۰ ليکنښه

en: Playlist bookmark 2
ps: د غږون لړ ۲ ليکنښه

en: Playlist bookmark 3
ps: د غږون لړ ۳ ليکنښه

en: Playlist bookmark 4
ps: د غږون لړ ۴ ليکنښه

en: Playlist bookmark 5
ps: د غږون لړ ۵ ليکنښه

en: Playlist bookmark 6
ps: د غږون لړ ۶ ليکنښه

en: Playlist bookmark 7
ps: د غږون لړ ۷ ليکنښه

en: Playlist bookmark 8
ps: د غږون لړ ۸ ليکنښه

en: Playlist bookmark 9
ps: د غږون لړ ۹ ليکنښه

en: Playlist...
ps: غږون لړ...

en: Plugins
ps: لګونونه

en: Port
ps: درشل

en: Position
ps: ځای

en: Position Control
ps: ځای مهار

en: Pre&vious
ps: مخ&کنی

en: Preferences
ps: غوراوي

en: Preferences...
ps: غوراوي...

en: Preferred Audio language
ps: د غږيز غوره ژبه

en: Preferred Subtitle Language
ps: د څېرمه سرليکونو غوره ژبه

en: Prev
ps: مخکنی

en: Previous
ps: مخکنی

en: Previous Channel
ps: مخکنی چېنل

en: Previous Chapter/Title
ps: مخکنی څپرکی/سرليک

en: Previous chapter
ps: مخکنی څپرکی

en: Previous media in the playlist
ps: د غږون لړ مخکنۍ رسنۍ

en: Previous title
ps: مخکنی سرليک

en: Program
ps: کاريال

en: Programs
ps: کاريالونه

en: Publisher
ps: خپروونکی

en: Quick &Open File...
ps: زر دوتنه &پرانيستل...

en: Quit
ps: بندول

en: Quit VLC
ps: بندول VLC

en: RC
ps: ps

en: RTMP input
ps: ننوتۍ RTMP

en: RTSP VoD server
ps: پالنګر RTSP VoD

en: Radio device
ps: رېډيو وزله

en: Radio device name
ps: د رېډيو وزلې نوم

en: Random
ps: ناټاکلی

en: Red
ps: سور

en: Red balance
ps: سور برابروالی

en: Refresh list
ps: لړ تاندول

en: Remove
ps: ړنګول

en: Remove old preferences?
ps: زاړه غوراوي ړنګول غواړﺉ؟

en: Repeat All
ps: ټول تکرارول

en: Repeat all
ps: ټول تکرارول

en: Repeat current item
ps: اوسنی توکی تکرارول

en: Reset All
ps: ټول پاکول

en: Reset Preferences
ps: غوراوي پاکول

en: Resolution
ps: ژورکوت

en: Right
ps: ښي

en: Room size
ps: د کوټې کچ

en: Room width
ps: د کوټې پلنوالی

en: Rotate
ps: تاوول

en: Rotate by 180 degrees
ps: ۱۸۰ درجې تاوول

en: Rotate by 270 degrees
ps: ۲۷۰ درجې تاوول

en: Rotate by 90 degrees
ps: ۹۰ درجې تاوول

en: Rows
ps: کيلونه

en: Run manually
ps: په لاس ځغلول

en: Run time
ps: ځغل مهال

en: SMB domain
ps: شپول SMB

en: SMB input
ps: ننوتۍ SMB

en: SMB password
ps: تېرنويې SMB

en: SMB user name
ps: کارن نوم SMB

en: SOCKS password
ps: تېرنويې SOCKS

en: SOCKS server
ps: پالنګر SOCKS

en: SOCKS user name
ps: کارن نوم SOCKS

en: SVCD subtitles
ps: څېرمه سرليکونه SVCD

en: Save
ps: ساتل

en: Save File
ps: دوتنه ساتل

en: Save Playlist
ps: غږون لړ ساتل

en: Save Playlist to &File...
ps: غږون لړ په &دوتنه کې ساتل...

en: Save Playlist...
ps: غږون لړ ساتل...

en: Save VLM configuration as...
ps: سازونه ساتل په... VLM د

en: Save file to
ps: دوتنه ساتل په

en: Save log file as...
ps: خبرال دوتنه ساتل په...

en: Save playlist
ps: غږون لړ ساتل

en: Save playlist as...
ps: غږون لړ ساتل په...

en: Save this Log...
ps: ...دا خبرال ساتل

en: Save...
ps: ساتل...

en: Saving file failed
ps: د دوتنې ساتل پاتې راغلل

en: Scale
ps: مېچ

en: Schedule
ps: مهالوېش

en: Scope
ps: سيمه

en: Screen
ps: پرده

en: Screen Input
ps: پرده ننوتۍ

en: Search
ps: لټول

en: Search Filter
ps: لټون چاڼ

en: Search Length
ps: د لټون اندازه

en: Search in Playlist
ps: غږون لړ کې لټول

en: Segment
ps: برخه

en: Segments
ps: برخې

en: Select
ps: ټاکل

en: Select All
ps: ټول ټاکل

en: Select Audio Device
ps: د غږيز وزله وټاکئ

en: Select Directory
ps: پوښۍ ټاکل

en: Select File
ps: دوتنه ټاکل

en: Select Input
ps: ننوتۍ ټاکل

en: Select Output
ps: وتۍ وټاکئ

en: Select a directory
ps: يوه پوښۍ وټاکئ

en: Select a file
ps: دوتنه ټاکل

en: Select next DVD chapter
ps: راتلونکی ډي وي ډي څپرکی ټاکل

en: Select next DVD title
ps: راتلونکی ډي وي ډي سرليک ټاکل

en: Select one or more files to open
ps: يوه يا ډېرې دوتنې د پرانيستلو لپاره وټاکئ

en: Select one or multiple files
ps: يو يا ګڼې دوتنې وټاکئ

en: Select prev DVD chapter
ps: مخکنی ډي وي ډي څپرکی ټاکل

en: Select previous DVD title
ps: مخکنی ډي وي ډي سرليک ټاکل

en: Select skin
ps: بڼه ټاکل

en: Select the directory to save to
ps: هغه پوښۍ وټاکئ چې ساتل يې په کې غواړﺉ

en: Select the file
ps: دوتنه وټاکئ

en: Select the file to save to
ps: هغه دوتنه وټاکئ چې ساتل يې په کې غواړﺉ

en: Selected ports:
ps: ټاکل شوي درشلونه:

en: Send
ps: لېږل

en: Services
ps: پالنې

en: Session
ps: ناسته

en: Session URL
ps: URL د ناستې

en: Session description
ps: د ناستې سپړاوی

en: Session email
ps: د ناستې برېښليک

en: Session failed
ps: ناسته پاتې راغله

en: Session name
ps: د ناستې نومونه

en: Session phone number
ps: د ناستې د ټيليفون شمېره

en: Set playlist bookmark 1
ps: د غږون لړ ۱ ليکنښه ټاکل

en: Set playlist bookmark 10
ps: د غږون لړ ۱۰ ليکنښه ټاکل

en: Set playlist bookmark 2
ps: د غږون لړ ۲ ليکنښه ټاکل

en: Set playlist bookmark 3
ps: د غږون لړ ۳ ليکنښه ټاکل

en: Set playlist bookmark 4
ps: د غږون لړ ۴ ليکنښه ټاکل

en: Set playlist bookmark 5
ps: د غږون لړ ۵ ليکنښه ټاکل

en: Set playlist bookmark 6
ps: د غږون لړ ۶ ليکنښه ټاکل

en: Set playlist bookmark 7
ps: د غږون لړ ۷ ليکنښه ټاکل

en: Set playlist bookmark 8
ps: د غږون لړ ۸ ليکنښه ټاکل

en: Set playlist bookmark 9
ps: د غږون لړ ۹ ليکنښه ټاکل

en: Setting
ps: امستنه

en: Settings...
ps: امستنې...

en: Shadow
ps: سوری

en: Shortcut
ps: لنډلار

en: Show &more options
ps: نور &غوراوي ښودل

en: Show All
ps: ټول ښودل

en: Show Details
ps: سپړاوي ښودل

en: Show Fullscreen Controller
ps: د ټولې پردې مهاروونکی ښودل

en: Show errors and warnings
ps: تېروتنې او خبرتياوې ښودل

en: Show extended options
ps: ژور غوراوي ښودل

en: Show extended settings
ps: ژورې امستنې ښودل

en: Show interface
ps: برسېر ښودل

en: Show only errors
ps: يوازې تېروتنې ښودل

en: Show playlist
ps: غږون لړ ښودل

en: Show settings
ps: امستنې ښودل

en: Simple
ps: ساده

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
ps: (ISO-2022-CN-EXT) ساده چيني

en: Size
ps: کچ

en: Sizes
ps: کچې

en: Skin to use
ps: هغه بڼه چې وکارول شي

en: Skins
ps: بڼې

en: Skip frames
ps: چوکاټونه پرېښودل

en: Slo&wer
ps: و&رو

en: Slower
ps: ورو

en: Slower (fine)
ps: ورو (سم)

en: Small
ps: وړوکی

en: Smaller
ps: وړوکی

en: Snapshot
ps: سملاسی انځور

en: Socks proxy
ps: ګوډاګی Socks

en: Sort
ps: اڼل

en: Source
ps: سرچينه

en: Source directory
ps: سرچينه پوښۍ

en: Space
ps: تشه

en: Special modules
ps: ځانګړې رغبېلګې

en: Specify the log filename.
ps: د خبرال دوتنې نوم وټاکئ.

en: Speed of the subtitles:
ps: د څېرمه سرليکونو چټکتيا:

en: Standard
ps: ار

en: Start Time
ps: پېل مهال

en: Start directly in menu
ps: سيده په غورنۍ کې پېلول

en: Start time
ps: پېل مهال

en: Starting Position
ps: د پېلېدو ځای

en: Status
ps: انکړ

en: Step backward
ps: وروسته تلل

en: Stop
ps: تمول

en: Stop time
ps: تم مهال

en: Subpicture position
ps: د څېرمه انځور ځای

en: Subpictures
ps: څېرمه انځورونه

en: Subscreen height
ps: د څېرمه پردې اوږدوالی

en: Subscreen height:
ps: د څېرمه پردې اوږدوالی:

en: Subscreen width:
ps: د څېرمه پردې پلنوالی:

en: Subtitle
ps: څېرمه سرليک

en: Subtitle File
ps: د څېرمه سرليک دوتنه

en: Subtitle Languages
ps: د څېرمه سرليک ژبه

en: Subtitle language
ps: د څېرمه سرليک ژبه

en: Subtitles
ps: څېرمه سرليکونه

en: Subtitles (images)
ps: څېرمه سرليکونه (انځورونه)

en: Subtitles Files
ps: څېرمه سرليک دوتنې

en: Subtitles Language
ps: د څېرمه سرليکونو ژبه

en: Subtitles alignment
ps: د څېرمه سرليکونو لورموندنه

en: Subtitles format
ps: د څېرمه سرليکونو بڼه

en: Subtitles track
ps: د څېرمه سرليک پلنيوی

en: Subtitles/OSD
ps: OSDڅېرمه سرليک/

en: Subtitles/Video
ps: څېرمه سرليکونه/ويډيو

en: System Id
ps: غونډال پېژند

en: T&itle
ps: س&رليک

en: TCP input
ps: ننوتۍ TCP

en: TV
ps: ټي وي

en: Take a snapshot
ps: سملاسی انځور اخستل

en: Text
ps: ليکنه

en: Text position
ps: د ليکنې ځايونه

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
ps: (TIS 620-2533/ISO 8859-11) تهايي

en: Thai (Windows-874)
ps: (Windows-874) تهايي

en: Time
ps: مهال

en: Time Control
ps: مهال مهار

en: Title
ps: سرليک

en: To
ps: ته

en: Tool
ps: توکی

en: Top
ps: بره

en: Top-Left
ps: بره-کيڼ

en: Top-Right
ps: بره-ښي

en: Track
ps: پلنيوی

en: Track ID
ps: د پلنيوي پېژند

en: Track number
ps: د پلنيوي شمېره

en: Track settings
ps: د پلنيوي امستنې

en: Tracks
ps: پلنيوي

en: Traditional Chinese (Big5)
ps: (Big5) هڅوبي چيني

en: Turkish (ISO 8859-9)
ps: (ISO 8859-9) ترکي

en: Turkish (Windows-1254)
ps: (Windows-1254) ترکي

en: Type
ps: ډول

en: UDP input
ps: ننوتۍ UDP

en: URL description
ps: سپړاوی URL

en: Unknown
ps: ناپېژندلی

en: Untitled
ps: بې سرليکه

en: Use a sub&titles file
ps: څېرمه &سرليک دوتنه کارول

en: Use media library
ps: رسنۍ کتابتون کارول

en: User
ps: کاروونکی

en: User name
ps: کارن نوم

en: Username
ps: کارن نوم

en: V&iew
ps: کوت&

en: VCD
ps: وي سي ډي

en: VCD Format
ps: وي سي ډي بڼه

en: VCD device
ps: وي سي ډي وزله

en: VCD input
ps: ننوتۍ VCD

en: VLC could not read the file.
ps: دوتنه ونه شوه لوستلی. VLC

en: VLC preferences
ps: غوراوي VLC د

en: VLM configuration file
ps: د سازونې دوتنه VLM د

en: VNC Host
ps: کوربه VNC

en: VNC Password
ps: تېرنويې VNC

en: VNC Port
ps: درشل VNC

en: VNC password.
ps: .تېرنويې VNC

en: Vertical
ps: نېغ

en: Video
ps: ويډيو

en: Video &Track
ps: ويډيو &پلنيوی

en: Video Effects
ps: وډيو اغېزې

en: Video Files
ps: ويډيو دوتنې

en: Video Manager
ps: ويډيو سمبالګر

en: Video PID
ps: PID د ويډيو

en: Video Settings
ps: د ويډيو امستنې

en: Video Track
ps: ويډيو پلنيوی

en: Video codecs
ps: ويډيو کوډېکونه

en: Video cropping
ps: د ويډيو سکڼنه

en: Video device
ps: د ويډيو وزله

en: Video device name
ps: د ويډيو وزلې نوم

en: Video filter
ps: ويډيو چاڼ

en: Video filter module
ps: ويډيو چاڼ رغبېلګه

en: Video frame-rate
ps: د ويډيو چوکاټ چټکتيا

en: Video height
ps: د ويډيو اوږدوالی

en: Video input
ps: ويډيو ننوتۍ

en: Video memory
ps: وډيو ياد

en: Video memory output
ps: د ويډيو ياد وتۍ

en: Video output URL
ps: URL د ويډيو د وتۍ

en: Video output modules
ps: د ويډيو وتۍ رغبېلګې

en: Video port
ps: ويډيو درشل

en: Video scaling
ps: د ويډيو مېچل

en: Video settings
ps: د ويډيو امستنې

en: Video size
ps: د ويډيو کچ

en: Video title
ps: د ويډيو سرليک

en: Video width
ps: د ويډيو پلنوالی

en: Video4Linux2 input
ps: ننوتۍ Video4Linux2

en: VideoLAN Website...
ps: ...ګورتپاڼه VideoLAN د

en: Vietnamese (VISCII)
ps: (VISCII) وېټنامي

en: Visualizations
ps: ليديزونې

en: Vol #
ps: واليم شمېره

en: Volume
ps: غږ

en: Volume Control
ps: غږ مهار

en: Volume Down
ps: غږ ټيټول

en: Volume Up
ps: غږ لوړول

en: Volume down
ps: غږ ټيټول

en: Volume up
ps: غږ لوړول

en: Wall
ps: دېوال

en: Wallpaper
ps: دېوال پاڼه

en: White
ps: سپين

en: White Blue
ps: سپين نيل

en: White Green
ps: سپين شين

en: White Red
ps: سپين سور

en: Width
ps: پلنوالی

en: Window
ps: کړکۍ

en: Window properties
ps: کړکۍ ځانتياوې

en: XOSD interface
ps: برسېر XOSD

en: YUV output
ps: وتۍ YUV

en: YUVP converter
ps: اړوونی YUVP

en: Yellow
ps: زېړ

en: Yes
ps: هو

en: Your account was rejected.
ps: ستاسو ګڼون ونه منل شو.

en: Your password was rejected.
ps: ستاسو تېرنويې ونه منل شوه.

en: Zoom
ps: لويول

en: Zoom video
ps: ويډيو لويول

en: [Display]
ps: [ښوون]

en: [Player]
ps: [غږوونکی]

en: [Playlist]
ps: [غږون لړ]

en: [Random]
ps: [ناټاکلی]

en: all
ps: ټول

en: auto
ps: پخپله

en: bits
ps: بېټه

en: boolean
ps: هو-نه

en: clean effects
ps: رڼې اغېزې

en: collapse
ps: وېجاړول

en: dc1394 input
ps: ننوتۍ dc1394

en: disabled
ps: ناتوانول شوی

en: end
ps: پای

en: expand
ps: غځول

en: fast
ps: ګړندی

en: full
ps: بشپړ

en: main program
ps: ار کاريال

en: no
ps: نه

en: none
ps: هېڅ

en: normal
ps: لېوی

en: play list
ps: غږون لړ

en: print a list of available modules
ps: د شتو رغبېلګو لړ چاپول

en: print version information
ps: د نسخې خبرتياوې چاپول

en: sec.
ps: سېکنډ

en: selection list
ps: د ټاکنې لړ

en: simple
ps: ساده

en: slow
ps: ورو

en: string
ps: مزی

en: type
ps: ډول

en: unknown type
ps: ناپېژندلی ډول

en: v4l2 controls
ps: مهارونه v4l2

en: yes
ps: هو
