vlc - en to el translation catalogue (3658 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
el: 
    Κατεκτυπωμένο περιεχόμενο στο αρχείο vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
el: 
    Πιέστε το πλήκτρο Enter για να συνεχίσετε...

en:       %s: %s
el:       %sec: %sec

en:   [%s]
el:   [%sec]

en:  (default disabled)
el:  (απενεργοποίηση από προεπιλογή)

en:  (default enabled)
el:  (ενεργοποίηση από προεπιλογή)

en:  Profile Name Missing
el: Δεν υπάρχει Όνομα Προφίλ

en:  Source   : %s
el:  Πηγή  : %s

en:  [ h for help ]
el:  [ h για βοήθεια ]

en:  by the VideoLAN Team.
el:  Ομάδα του VideoLAN

en:  days
el:  ημέρες

en:  fps
el: fps (καρέ ανά δευτερόλεπτο)

en:  ms
el:  msec

en: "%s" is no audio encoder.
el: "%s" δεν είναι κωδικοποιητής ήχου.

en: "%s" is no video encoder.
el: "%s" δεν είναι κωδικοποιητής βίντεο.

en: "Color detection" effect. The whole image will be turned to black and white, except the parts that are of the color that you select in the settings.
el: Εφέ "Ανίχνευση χρώματος". Ολόκληρη η εικόνα θα μετατραπεί σε ασπρόμαυρη, εκτός από τα τμήματα που έχουν το χρώμα που επιλέγετε στις ρυθμίσεις.

en: "Edge detection" video distortion effect.
    Try changing the various settings for different effects
el: Εφέ διαστρέβλωσης βίντεο "Ανίχνευση άκρων".
    Προσπαθήστε να αλλάξετε τις διάφορες ρυθμίσεις για διαφορετικά εφέ.

en: "Rating" to put in ASF comments.
el: "Βαθμολογία" που θα προστεθεί στα σχόλια ASF

en: "Water surface" video distortion effect
el: Εφέ διαστρέβλωσης βίντεο "Υδάτινη επιφάνεια"

en: "Waves" video distortion effect
el: Εφέ διαστρέβλωσης βίντεο "Κύματα"

en: %d module(s) were not displayed because they only have advanced options.
el: %d ενότητα(ες) δεν εμφανίστηκαν επειδή έχουν μόνο επιλογές για προχωρημένους.

en: %i items
el: %i αντικείμενα

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
el: %s
    Κατέβασμα... %s/%s %.1f%% πραγματοποιήθηκε

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
el: %s
    Κατέβασμα... %s/%s - %.1f%% πραγματοποιήθηκε

en: %s (Encoded Output)
el: %s (Κωδικοποιημένη Έξοδος)

en: &About
el: &Περί

en: &Advanced Controls
el: &Προηγμένα Στοιχεία Ελέγχου

en: &Advanced Open...
el: &Άνοιγμα για προχωρημένους...

en: &Apply
el: &Εφαρμογή

en: &Aspect Ratio
el: &Συντελεστής αναλογίας

en: &Audio
el: &Ήχος

en: &Bookmarks
el: &Σελιδοδείκτες

en: &Cancel
el: &Άκυρο

en: &Chapter
el: &Κεφάλαιο

en: &Clear
el: &Εκκαθάριση

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: &Codec Information
el: Πληροφορίες &Codec

en: &Convert
el: &Μετατροπή

en: &Convert / Save
el: &Μετατροπή / Αποθήκευση

en: &Crop
el: &Αποκοπή

en: &Deinterlace
el: &Αποδιαπλοκή

en: &Deinterlace mode
el: Λειτουργία &αποδιαπλοκής

en: &Disc
el: Δίσκος

en: &Effects and Filters
el: &Εφέ και Φίλτρα

en: &Enqueue
el: &Προσθήκη στην ουρά

en: &Faster
el: &Πιο γρήγορα

en: &File
el: &Αρχείο

en: &Fullscreen
el: &Πλήρης Οθόνη

en: &Fullscreen Interface
el: Διεπαφή &Πλήρους oθόνης

en: &General
el: &Γενικά

en: &Go
el: &Μετάβαση

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &Help...
el: &Βοήθεια

en: &Jump Forward
el: &Μεταπήδηση Εμπρός

en: &Manage
el: &Διαχείρηση

en: &Media
el: &Πολυμέσα

en: &Messages
el: &Μηνύματα

en: &Navigation
el: &Πλοήγηση

en: &Network
el: Δίκτυο

en: &Open File...
el: &Άνοιγμα Αρχείου...

en: &Play
el: &Αναπαραγωγή

en: &Playback
el: &Αναπαραγωγή

en: &Post processing
el: &Μετεπεξεργασία

en: &Preferences
el: &Προτιμήσεις

en: &Program
el: &Πρόγραμμα

en: &Quit
el: &Έξοδος

en: &Recheck version
el: &Επανέλεγχος έκδοσης

en: &Reset Preferences
el: &Επαναφορά Προτιμήσεων

en: &Save
el: &Αποθήκευση

en: &Save Metadata
el: &Αποθήκευση Μεταδεδομένων

en: &Save as...
el: &Αποθήκευση ως...

en: &Search:
el: &Αναζήτηση:

en: &Select
el: &Επιλογή

en: &Services Discovery
el: Ανακάλυψη &Υπηρεσιών

en: &Start
el: &Έναρξη

en: &Stop
el: &Διακοπή

en: &Stream
el: &Ροή δεδομένων

en: &Subtitles Track
el: Κομμάτι &Υπότιτλων

en: &Tools
el: &Εργαλεία

en: &Track Synchronization
el: &Συγχρονισμός κομματιών

en: &VLM Configuration
el: Ρύθμιση &VLM

en: &Video
el: &Βίντεο

en: &View
el: &Προβολή

en: &Visualizations
el: &Απεικονίσεις

en: &Yes
el: &Ναι

en: &Zoom
el: &Μεγέθυνση

en: (no item is being played)
el: (δεν αναπαράγεται κανένα αντικείμενο)

en: +----[ Remote control commands ]
el: +----[ Εντολές απομακρυσμένου ελέγχου ]

en: +----[ end of help ]
el: +----[ τέλος της βοήθειας ]

en: +-[Audio Decoding]
el: +-[Αποκωδικοποίηση Ήχου]

en: +-[Incoming]
el: +-[εισερχόμενο]

en: +-[Streaming]
el: +-[Ροή δεδομένων]

en: +-[Video Decoding]
el: +-[Αποκωδικοποίηση Βίντεο]

en: ---  DVD Menu
el: --- Μενού DVD

en: ----- Title
el: ----- Τίτλος

en: 1:1 Original
el: 1:1 Αρχικό

en: 1:2 Half
el: 1:2 Ήμισυ

en: 1:4 Quarter
el: 1:4 Τέταρτο

en: 1:File
el: 1:Αρχείο

en: 2 Front 2 Rear
el: 2 Εμπρός 2 Πίσω

en: 2 Pass
el: 2 Περασμάτων

en: 2:1 Double
el: 2:1 Διπλάσιο

en: 3 Front 2 Rear
el: 3 Εμπρός 2 Πίσω

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
el: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Καλώς ήλθατε στη Βοήθεια του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC</h2><h3>Τεκμηρίωση</h3><p>Μπορείτε να βρείτε την τεκμηρίωση για τον VLC στην ιστοσελίδα της VideoLAN <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> </p><p>Αν είστε νέος στον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC, παρακαλώ διαβάστε την<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Εισαγωγή στον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC</em></a>.</p><p>Θα βρείτε ορισμένες πληροφορίες για το πώς να χρησιμοποιήσετε τον αναπαραγωγό στο έγγραφο <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Πώς να αναπαραγάγετε αρχεία με τον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC</em></a>".</p><p>Για όλες τις ενέργειες αποθήκευσης, μετατροπής, επανακωδικοποίησης, κωδικοποίησης, πολυπλεξίας και ροής δεδομένων, μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες στο <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Τεκμηρίωση για τη ροή δεδομένων</a>.</p><p>Αν δεν είστε σίγουροι για την ορολογία, παρακαλώ συμβουλευτείτε τη <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">βάση γνώσεων</a>.</p><p>Για να κατανοήσετε τις κύριες συντομεύσεις πληκτρολογίου, διαβάστε τη σελίδα <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys"> των συντομεύσεων</a>.</p><h3>Βοήθεια</h3><p>Προτού θέσετε οποιαδήποτε ερώτηση, παρακαλώ ανατρέξτε στις <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">Συχνές Ερωτήσεις</a>.</p><p>Έπειτα θα μπορείτε να λάβετε (και να δώσετε) βοήθεια στα <a href="http://forum.videolan.org">Φόρουμ</a>, τις <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">λίστες e-mail</a> ή το κανάλι σας στο IRC (<em>#videolan</em> στο irc.freenode.net).</p><h3>Συνεισφέρετε στο πρόγραμμα</h3><p>Μπορείτε να βοηθήσετε το πρόγραμμα δίνοντας μερικό από το χρόνο σας για να βοηθήσετε την κοινότητα, να σχεδιάσετε προσόψεις, να μεταφράσετε τη βοήθεια, για να δοκιμάσετε και να γράψετε κώδικα. Μπορείτε επίσης να μας δώσετε πόρους και υλικό για να μας βοηθήσετε. Και φυσικά, μπορείτε να <b>προωθήσετε</b> τον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC.</p></body></html>

en: A directory where to save the files has to be selected.
el: Πρέπει να επιλεγεί ένας φάκελος όπου θα αποθηκευθούν τα αρχεία.

en: A file where to save the stream has to be selected.
el: Πρέπει να επιλεγεί ένα αρχείο όπου θα αποθηκευθεί η ροή δεδομένων.

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
el: Μία λίστα από οπτικά εφέ, χωρισμένα μεταξύ τους με κόμμα.
    Τα τρέχοντα εφέ περιλαμβάνουν: εικονικό, σκοπός, φάσμα, φασματόμετρο και Μετρητής VU.

en: A value > 0 enables constant bitrate mode
el: Μία τιμή > 0 ενεργοποιεί τη λειτουργία σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων.

en: A->B Loop
el: Βρόχος A->B

en: A/52 audio packetizer
el: Δημιουργός πακέτων ήχου A/52

en: A/52 dynamic range compression
el: Συμπίεση δυναμικού εύρους A/52

en: A/52 over S/PDIF
el: A/52 αντί για S/PDIF

en: A/52 parser
el: Αναλυτής A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
el: Αποκωδικοποιητής ήχου AAC (χρησιμοποιεί libfaad2)

en: AAC extension
el: Επέκταση AAC

en: ADPCM audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
el: Δημιουργός πακέτων ήχου AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
el: Αποπολυπλέκτης AIFF

en: ALSA audio output
el: Έξοδος ήχου ALSA

en: AM Tuner mode
el: Λειτουργία συντονιστή AM

en: AM radio
el: Ραδιόφωνο AM

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
el: Αναπαραγωγός πολυμέσων VLC

en: ASCII Art
el: Τέχνη ASCII

en: ASCII-art video output
el: Έξοδος βίντεο τέχνης ASCII

en: ASF muxer
el: Πολυπλέκτης ASF

en: ASX playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου ATSC A/52 (AC-3)

en: AU demuxer
el: Αποπολυπλέκτης AU

en: AVI demuxer
el: Αποπολυπλέκτης AVI

en: AVI muxer
el: Πολυπλέκτης AVI

en: Abkhazian
el: Αμπχαζικά

en: About
el: Περί

en: About VLC media player
el: Περί του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC

en: Above the Video
el: Πάνω από το Βίντεο

en: Accelerated video output (Overlay)
el: Επιταχυνόμενη έξοδος βίντεο (Επικάλυψη)

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
el: Αποδοχή εντολών από έναν υποδοχέα Unix αντί για stdin.

en: Access module
el: Ενότητα πρόσβασης

en: Access modules
el: Ενότητες πρόσβασης

en: Access output
el: Πρόσβαση εξόδου

en: Access output module
el: Ενότητα πρόσβασης εξόδου

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
el: Οι ενότητες πρόσβασης εξόδου ελέγχουν τους τρόπους με τους οποίους αποστέλλονται οι πολυπλεγμένες ροές. Αυτή η ρύθμιση σας επιτρέπει πάντα να επιβάλλετε μια συγκεκριμένη μέθοδο πρόσβασης εξόδου. Πιθανότατα δεν πρέπει να το κάνετε.
    Μπορείτε επίσης να ορίσετε προεπιλεγμένες παραμέτρους για κάθε έξοδο πρόσβασης.

en: Access unit delimiters
el: Οριοθέτες μονάδας πρόσβασης

en: Account that will be used for the connection.
el: Λογαριασμός που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση.

en: Action
el: Ενέργεια

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Activate Transcoding
el: Ενεργοποίηση Επανακωδικοποίησης

en: Activate or deactivate autoscaling.
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση αυτόματης κλίμακας.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
el: Ενεργοποίηση της αυτόματης ειδοποίησης για νέες εκδόσεις του λογισμικού. Πραγματοποιείται κάθε δύο εβδομάδες.

en: Activate the updates availability notification
el: Ενεργοποίηση της ειδοποίησης για διαθεσιμότητα ενημερώσεων

en: Active TCP connection
el: Σύνδεση ενεργού TCP

en: Active regions
el: Ενεργές περιοχές

en: Active windows
el: Ενεργά παράθυρα

en: Adaptive B-frame decision
el: Προσαρμοστική απόφαση B-καρέ

en: Adaptive spatial transform size
el: Προσαρμοστικό μέγεθος μετασχηματισμού 3D

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add Directory...
el: Προσθήκη Καταλόγου...

en: Add File...
el: Προσθήκη Αρχείου...

en: Add Folder...
el: Προσθήκη Φακέλου...

en: Add Input
el: Προσθήκη Εισόδου

en: Add Interface
el: Προσθήκη Διεπαφής

en: Add Subtitles to transcoded video
el: Προσθήκη Υπότιτλων στο επανακωδικοποιημένο βίντεο

en: Add WAVE header
el: Προσθήκη κεφαλίδας WAVE

en: Add a blurring effect
el: Προσθήκη εφέ θόλωσης

en: Add a delay effect to the sound
el: Προσθήκη εφέ καθυστέρησης στον ήχο

en: Add a subtitles file
el: Προσθήκη αρχείου υπότιτλων

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
el: Προσθέστε προορισμούς ακολουθώντας τς μεθόδους ροής δεδομένων που χρειάζεστε. Σιγουρευτείτε ότι ελέγξατε με επανακωδικοποίηση ότι ο τύπος είναι συμβατός με τη χρησιμοποιούμενη μέθοδο.

en: Add logo
el: Προσθήκη λογότυπου

en: Add text
el: Προσθήκη κειμένου

en: Add to Media Library
el: Προσθήκη στη Βιβλιοθήκη Πολυμέσων

en: Add to Playlist
el: Προσθήκη στη Λίστα Αναπαραγωγής

en: Add to playlist
el: Προσθήκη σε λίστα αναπαραγωγής

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Additional streaming options
el: Επιπλέον επιλογές ροής δεδομένων

en: Additional transcode options
el: Επιπλέον επιλογές επανακωδικοποίησης

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
el: Προσθέσεις ή αφαιρέσεις pixel στο πλάτος της κορυφής.

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Address of the CDDB server to use.
el: Διεύθυνση του εξυπηρετητή CDDB προς χρήση.

en: Address of the computer to stream to.
el: Διεύθυνση του υπολογιστή στον οποίο θα κατευθύνεται η ροή δεδομένων

en: Adjust VLC priority
el: Προσαρμογή προτεραιότητας του VLC

en: Adjust the white light to your LED stripes
el: Προσαρμογή λευκού φωτός στις ρίγες LED

en: Adjustments and Effects
el: Προσαρμογές και Εφέ

en: Advance of audio over video:
el: Προήγηση του ήχου έναντι του βίντεο:

en: Advance of subtitles over video:
el: Προήγηση των υπότιτλων έναντι του βίντεο:

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Advanced Buttons
el: Κουμπιά για προχωρημένους

en: Advanced Open File...
el: Άνοιγμα Αρχείου για Προχωρημένους...

en: Advanced Open...
el: Άνοιγμα για προχωρημένους...

en: Advanced Options
el: Επιλογές για Προχωρημένους

en: Advanced Widget toolbar:
el: Γραμμή Εργαλείων Επινοημάτων για προχωρημένους:

en: Advanced options
el: Επιλογές για προχωρημένους

en: Advanced options...
el: Επιλογές για προχωρημένους...

en: Advanced settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: Advanced settings. Use with care...
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους. Χρησιμοποιείστε τις με προσοχή...

en: Advertise the stream with the Bonjour protocol.
el: Διαφημίστε τη ροή δεδομένων με το πρωτόκολλο Bonjour.

en: Advertise with Bonjour
el: Διαφημιστείτε με το Bonjour

en: Afrikaans
el: Αφρικάανς

en: Alarm
el: Συναγερμός

en: Albanian
el: Αλβανικά

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Album art download policy
el: Πολιτική κατεβάσματος τέχνης των άλμπουμ

en: Album art download policy:
el: Πολιτική κατεβάσματος τέχνης των άλμπουμ:

en: Album art filename
el: όνομα αρχείου τέχνης άλμπουμ

en: Album art policy
el: Πολιτική τέχνης άλμπουμ

en: Album replay gain
el: Απολαβή επανάληψης άλμπουμ

en: All
el: Όλα

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Allow only one instance
el: Να επιτρέπεται μόνο μία περίπτωση

en: Allow only one running instance
el: Να επιτρέπεται μόνο μία περίπτωση εκτέλεσης

en: Allow real-time priority
el: Να επιτρέπεται η προτεραιότητα πραγματικού χρόνου

en: Allow speed tricks
el: Να επιτρέπονται τεχνάσματα ταχύτητας

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
el: Το να επιτρέπεται μόνο μία περίπτωση εκτέλεσης του VLC μπορεί να είναι κάποιες φορές χρήσιμο. Για παράδειγμα, εάν έχετε συσχετίσει το VLC με διάφορους τύπους πολυμέσων και δεν θέλετε κάθε φορά που κάνετε διπλό κλικ σε κάποιο αρχείο του εξερευνητή να ανοίγει μία νέα περίπτωση VLC. Αυτή η επιλογή θα σας επιτρέψει την αναπαραγωγή του αρχείου με την ήδη εκτελούμενη περίπτωση ή να το θέσει στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
el: Το να επιτρέπεται μόνο μία περίπτωση εκτέλεσης του VLC μπορεί να είναι κάποιες φορές χρήσιμο. Για παράδειγμα, εάν έχετε συσχετίσει το VLC με διάφορους τύπους πολυμέσων και δεν θέλετε κάθε φορά που κάνετε διπλό κλικ σε κάποιο αρχείο του διαχειριστή αρχείων σας να ανοίγει μία νέα περίπτωση VLC. Αυτή η επιλογή θα σας επιτρέψει την αναπαραγωγή του αρχείου με την ήδη εκτελούμενη περίπτωση ή να το θέσει στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής. Αυτή η επιλογή απαιτεί την ενεργοποίηση του δαίμονα συνεδρίας D-Bus και την περίπτωση εκτέλεσης του VLC να χρησιμοποιεί την ενότητα ελέγχου D-Bus.

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "πνευματικών δικαιωμάτων" για μια είσοδο.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε ένα μεταδεδομένο "ημερομηνία" για μια εισαγωγή.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "περιγραφής" για μια είσοδο.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "είδους" για μια είσοδο.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε ένα μεταδεδομένο "τίτλος" για μια εισαγωγή.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "διεύθυνσης url" για μια είσοδο.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "καλλιτέχνη" για μια είσοδο.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
el: Σας επιτρέπει να ορίσετε μεταδεδομένα "συντάκτης" ως είσοδο.

en: Alpha mask
el: Μάσκα alpha

en: Alpha mask video filter
el: Φίλτρο βίντεο μάσκας alpha

en: Alpha of the blended image
el: Alpha της αναμιγμένης εικόνας

en: Alpha transparency value (default 255)
el: Τιμή διαφάνειας alpha (προεπιλογή 255)

en: Also known as DWT levels
el: Επίσης γνωστά ως επίπεδα DWT

en: Alternative
el: Εναλλακτική

en: Alternative rock
el: Εναλλακτικό ροκ

en: AltiVec conversions from
el: Μετατροπές AltiVec από

en: Always fix
el: Να γίνεται πάντοτε επιδιόρθωση

en: Always on top
el: Πάντα στην κορυφή

en: Always place the video window on top of other windows.
el: Πάντα τοποθέτηση του παραθύρου βίντεο πάνω από τα υπόλοιπα παράθυρα.

en: Always reset audio start level to:
el: Πάντα επαναφορά του αρχικού επιπέδου ήχου στο:

en: Always visible
el: Πάντα ορατή

en: Always write to the same file
el: Εγγραφή πάντα στο ίδιο αρχείο

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
el: Πάντα εγγραφή στο ίδιο αρχείο, αντί για τη δημιουργία ενός αρχείου για κάθε εικόνα. Σε αυτή την περίπτωση ο αριθμός δεν προστίθεται στο όνομα του αρχείου.

en: Amharic
el: Αμχαρικά

en: Amount of prefiltering
el: Ποσό προφιλτραρίσματος

en: Amplification
el: Ενίσχυση

en: An error occurred while checking for updates...
el: Ένα σφάλμα συνέβη κατά τη διάρκεια του ελέγχου για ενημερώσεις...

en: Angle
el: Γωνία

en: Angle in degrees
el: Γωνία σε μοίρες

en: Angle in degrees (0 to 359)
el: Γωνία σε μοίρες (από 0 έως 359)

en: Antenna
el: Κεραία

en: Append
el: Προσάρτηση

en: Append to existing file
el: Προσάρτηση στο υπάρχον αρχείο

en: Append to file
el: Προσθήκη στο αρχείο

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
el: Προσθήκη στο αρχείο  εφόσον αυτό υπάρχει, αντι της αντικατάστασης αυτού.

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Apply cartoon effect
el: Εφαρμογή εφέ καρτούν

en: Apply color gradient or edge detection effects
el: Εφαρμογή κλίσης χρώματος ή εφέ ανίχνευσης άκρων

en: Aqua
el: Θαλασσί

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Arabic (ISO 8859-6)
el: Αραβική (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
el: Αραβική (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ξαναορίσετε τις προτιμήσεις σας για τον αναπαραγωγό πολυμέσων VLC;

en: Area
el: Επιφάνειας

en: Armenian
el: Αρμενικά

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Artist metadata
el: Μεταδεδομένα καλλιτέχνη

en: Artwork URL
el: URL έργου τέχνης

en: As soon as track is added
el: Μόλις προστίθεται ένα κομμάτι

en: Ascending
el: Αύξοντα

en: Ask for action
el: Ερώτηση για ενέργεια

en: Ask for network policy at start
el: Ερώτηση για πολιτική δικτύου κατά την έναρξη

en: Aspect Ratio
el: Λόγος πλευρών

en: Aspect ratio
el: Συντελεστής αναλογίας

en: Aspect ratio (4:3, 16:9).
el: Συντελεστής αναλογίας (4:3, 16:9).

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
el: Συντελεστής αναλογίας (4:3, 16:9). Η προεπιλογή υποθέτει τετράγωνα pixels.

en: Aspect ratio of the video image (4:3, 16:9). Default is square pixels.
el: Αναλογία διαστάσεων της εικόνας βίντεο (4:3, 16:9). Η προεπιλεγμένη είναι τετραγωνικά pixel.

en: Aspect ratio: %s
el: Αναλογία διαστάσεων: %s

en: Aspect-ratio
el: Αναλογία διαστάσεων

en: AtmoLight Filter
el: Φίλτρο AtmoLight

en: AtmoWin Software
el: Λογισμικό AtmoWin

en: Attachment
el: Επισύναψη

en: Attachment input
el: Είσοδος επισύναψης

en: Attenuation
el: Εξασθένηση

en: Attenuation, begin (in %)
el: Εξασθένηση, αρχή (σε %)

en: Attenuation, end (in %)
el: Εξασθένηση, τέλος (σε %)

en: Attenuation, middle (in %)
el: Εξασθένηση, μέσο (%)

en: Audio
el: Ήχος

en: Audio &Channels
el: &Κανάλια Ήχου

en: Audio &Device
el: &Συσκευή Ήχου

en: Audio &Track
el: Κομμάτι &Ήχου

en: Audio Bar Graph Video
el: Βίντεο Γραφήματος ράβδων ήχου

en: Audio CD
el: CD ήχου

en: Audio CD - Track %02i
el: CD ήχου - Κομμάτι %02i

en: Audio CD device
el: Συσκευή CD ήχου

en: Audio CD input
el: Είσοδος CD ήχου

en: Audio Channels
el: Κανάλια Ήχου

en: Audio Device
el: Συσκευή ήχου

en: Audio Device: %s
el: Συσκευή ήχου: %s

en: Audio Effects
el: Εφέ Ήχου

en: Audio Files
el: Αρχεία Ήχου

en: Audio Language
el: Γλώσσα Ήχου

en: Audio PID
el: PID Ήχου

en: Audio Settings
el: Ρυθμίσεις Ήχου

en: Audio Spatializer
el: Δημιουργός Ήχου 3D

en: Audio Track
el: Κομμάτι Ήχου

en: Audio and Subtitles
el: Ήχος και Υπότιτλοι

en: Audio bitmask
el: Μάσκα ψηφίων ήχου

en: Audio bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων ήχου

en: Audio bits per sample
el: Bits ήχου ανά δείγμα

en: Audio capture
el: Σύλληψη ήχου

en: Audio capture (ALSA)
el: Σύλληψη ήχου (ALSA)

en: Audio channels
el: Κανάλια ήχου

en: Audio codec
el: Codec ήχου

en: Audio codecs
el: Codecs ήχου

en: Audio delay %i ms
el: Καθυστέρηση ήχου %i msec

en: Audio delay down
el: Μείωση της καθυστέρησης ήχου

en: Audio delay up
el: Αύξηση της καθυστέρησης ήχου

en: Audio desynchronization compensation
el: Επανόρθωση αποσυγχρονισμού ήχου

en: Audio device is not configured
el: Η συσκευή ήχου δεν ρυθμίστηκε

en: Audio device name
el: Όνομα συσκευής ήχου

en: Audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου

en: Audio filter
el: Φίλτρο ήχου

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
el: Φίλτρο ήχου για ενθυλάκωση του A/52->S/PDIF

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
el: Φίλτρο ήχου για ενθυλάκωση του DTS->S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
el: Φίλτρο ήχου για την μετατροπή τύπου PCM

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
el: Φίλτρο ήχου για περιορισμένης ζώνης επαναδειγματοληψία αντιπαρεμβολής

en: Audio filter for simple channel mixing
el: Φίλτρο ήχου για απλή μίξη καναλιού

en: Audio filter for stereo to mono conversion
el: Φίλτρο ήχου για μετατροπή από στερεοφωνικό σε μονοφωνικό

en: Audio filter for trivial channel mixing
el: Φίλτρο ήχου για κοινότυπη μίξη καναλιών

en: Audio filtering failed
el: Αποτυχία φιλτραρίσματος ήχου

en: Audio filters
el: Φίλτρα ήχου

en: Audio filters are used to process the audio stream.
el: Τα φίλτρα ήχου χρησιμοποιούνται για την επεξεργασία της ροής δεδομένων ήχου.

en: Audio input
el: Είσοδος ήχου

en: Audio input pin
el: Ακίδα εισόδου ήχου

en: Audio language
el: Γλώσσα ήχου

en: Audio mode
el: Λειτουργία ήχου

en: Audio output URL
el: Διεύθυνση URL εξόδου ήχου

en: Audio output access method
el: Μέθοδος πρόσβασης εξόδου ήχου

en: Audio output channels mode
el: Λειτουργία καναλιών εξόδου ήχου

en: Audio output failed
el: Αποτυχία εξόδου ήχου

en: Audio output frequency (Hz)
el: Συχνότητα εξόδου ήχου (Hz)

en: Audio output module
el: Ενότητα εξόδου ήχου

en: Audio output muxer
el: Πολυπλέκτης εξόδου ήχου

en: Audio output pin
el: Ακίδα εξόδου ήχου

en: Audio output volume step
el: Βήμα έντασης εξόδου ήχου

en: Audio part of the BarGraph function
el: Τμήμα ήχου της λειτουργίας Γραφήματος Ράβδων

en: Audio port
el: Θύρα ήχου

en: Audio sample rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου

en: Audio samplerate (Hz)
el: Ρυθμός δειγματοληψίας ήχου (Hz)

en: Audio settings
el: Ρυθμίσεις ήχου

en: Audio tempo scaler synched with rate
el: Ρυθμιστής κλίμακας τέμπο ήχου με συντονισμό ρυθμό

en: Audio track
el: Κομμάτι ήχου

en: Audio track ID
el: Ταυτότητα κομματιού

en: Audio track: %s
el: Κομμάτι ήχου: %s

en: Audio visualizations
el: Απεικονίσεις ήχου

en: Audio visualizations
el: Απεικονίσεις ήχου

en: Audio volume (0-65535).
el: Ένταση ήχου (0-65535).

en: Audio/Video
el: Ήχος/Βίντεο

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
el: Αποκωδικοποιητής Ήχου/Βίντεο (που χρησιμοποιεί OpenMAX IL)

en: Augment contrast between contours.
el: Διεύρυνση αντίθεσης μεταξύ περιγραμμάτων.

en: Augmented reality ball game
el: Παιχνίδι μπάλας αυξημένου ρεαλισμού

en: Author
el: Συντάκτης

en: Author metadata
el: Μεταδεδομένα συντάκτη

en: Author to put in ASF comments.
el: Συντάκτης που θα τοποθετηθεί στα σχόλια ASF

en: Authors
el: Συντάκτες

en: Auto
el: Αυτόματα

en: Auto Connection
el: Αυτόματη Σύνδεση

en: Auto connection
el: Αυτόματη σύνδεση

en: Auto re-connect
el: Αυτόματη επανασύνδεση

en: Auto start
el: Αυτόματη έναρξη

en: Auto-playback of new items
el: Αυτόματη αναπαραγωγή των νέων αντικειμένων

en: Autodel
el: Αυτόματη Διαγραφή

en: Autodetect subtitle files
el: Αυτόματη ανίχνευση αρχείων υπότιτλων

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Automatic cropping
el: Κλωνοποίηση εικόνας

en: Automatically add/delete input streams
el: Αυτόματη προσθήκη/διαγραφή ροών δεδομένων εισόδου

en: Automatically check for updates
el: Αυτόματος έλεγχος για ενημερώσεις

en: Automatically connect to writable clients
el: Αυτόματη σύνδεση με εγγράψιμους πελέατες

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
el: Αυτόματη ανίχνευση αρχείου υπότιτλων, εάν δεν έχει ορισθεί όνομα αρχείου υπότιτλων (βασισμένο στο όνομα αρχείου της ταινίας).

en: Automatically detect black borders and crop them.
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

en: Automatically preparse files
el: Αυτόματη προανάλυση αρχείων

en: Automatically resize and pad a video
el: Αυτόματη προσαρμογή μεγέθους και συμπλήρωση ενός βίντεο

en: Automatically save the volume on exit
el: Αυτόματη αποθήκευση έντασης ήχου κατά την έξοδο

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
el: Αυτόματη έναρξη αναπαραγωγής του περιεχομένου της λίστας αναπαραγωγής όταν αυτή φορτωθεί.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
el: Αυτόματη προσπάθεια επανασύνδεσης στη ροή δεδομένων σε περίπτωση απότομης αποσύνδεσης.

en: Autoscale video
el: Αυτόματη προσαρμογή κλίμακας βίντεο

en: Average bitrate tolerance
el: Μέση ανοχή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Aymara
el: Αϊμάρα

en: Azerbaijani
el: Αζερικά

en: B Frames
el: Καρέ τύπου Β

en: B-frames between I and P
el: Καρέ-B μεταξύ I και P

en: B4S playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής B4S

en: BD
el: Δίσκος Blu-Ray

en: Back
el: Πίσω

en: Ball
el: Μπάλα

en: Ball color
el: Χρώμα μπάλας

en: Ball size
el: Μέγεθος μπάλας

en: Ball speed
el: Ταχύτητα μπάλας

en: Ball video filter
el: Φίλτρο βίντεο μπάλας

en: Baltic (Latin-7)
el: Βαλτική (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
el: Βαλτική (Windows-1257)

en: Bands gain
el: Ολική απολαβή ζωνών

en: Bandwidth
el: Εύρος ζώνης

en: Bar width in pixel (default : 10)
el: Πλάτος ράβδου σε pixel (προεπιλογή: 10)

en: Bargraph position
el: Θέση του γραφήματος ράβδων

en: Base image
el: Εικόνα βάσης

en: Base pixel radius
el: Ακτίνα pixel βάσης

en: Base port
el: Θύρα βάσης

en: Bashkir
el: Μπασκίρ

en: Basic
el: Βασικά

en: Basque
el: Βασκικά

en: Bass
el: Μπάσα

en: Be quiet
el: Σιώπηση

en: Belarusian
el: Λευκορωσικά

en: Benchmarking
el: Σύστημα Μέτρησης των Επιδόσεων

en: Bengali
el: Μπεγκάλι

en: Beware this will reset the VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
el: Προσοχή, αυτό θα επαναφέρει όλες τις προτιμήσεις του VLC.
    Είστε σίγουροι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Bicubic (good quality)
el: Δικυβική (καλή ποιότητα)

en: Bicubic spline
el: Δικυβική πολυωνυμικής συνάρτησης (spline)

en: Big Button
el: Μεγάλο Κουμπί

en: Bilinear
el: Διγραμμική

en: Bislama
el: Μπισλάμα

en: Bitmask that will get used by the audio part of the card.
el: Η μάσκα ψηφίων που θα χρησιμοποιηθεί από το τμήμα ήχου της κάρτας.

en: Bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Bitrate (kb/s)
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων (kb/s)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες για το ρυθμό μετάδοσης δεδομένων της επανακωδικοποιημένης ροής.

en: Bitrate mode
el: Λειτουργία ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Bitrate mode to use (VBR or CBR).
el: Λειτουργία ρυθμού μετάδοσης δεδομένων προς χρήση (VBR ή CBR).

en: Bitrate override
el: Παράκαμψη ρυθμού μετάβασης δεδομένων

en: Bitrate peak
el: Κορυφή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Bitrate to use (-1 for default).
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων προς χρήση (-1 για προεπιλογή).

en: Bits per sample
el: Bits ανά δείγμα

en: Black
el: Μαύρο

en: Black Crush for Blue
el: Μαύρη Σύνθλιψη για το Μπλε

en: Black Crush for Green
el: Μαύρη Σύνθλιψη για το Πράσινο

en: Black Crush for Red
el: Μαύρη Σύνθλιψη για το Κόκκινο

en: Black Level for Blue
el: Επίπεδο Μαύρου για το Μπλε

en: Black Level for Green
el: Επίπεδο Μαύρου για το Πράσινο

en: Black Level for Red
el: Επίπεδο Μαύρου για το Κόκκινο

en: Black screens in Fullscreen mode
el: Μαύρες οθόνες στη λειτουργία ΠλήρουςΟθόνης

en: Black screens in fullscreen
el: Μαύρες οθόνες στην πλήρη οθόνη

en: Black slot
el: Μαύρο άνοιγμα

en: Blend
el: Ανάμιξη

en: Blend image
el: Ανάμιξη εικόνας

en: Blending benchmark filter
el: Φίλτρο μετρησης των επιδόσεων ανάμιξης

en: Block overlap (%)
el: Επικάλυψη ομάδων δεδομένων (%)

en: Blu-Ray Disc Input
el: Είσοδος δίσκου Blu-Ray

en: Blue
el: Μπλέ

en: Blue balance
el: Εξισορρόπηση μπλε

en: Blue component of the pause color
el: Μπλε συστατικό του χρώματος παύσης

en: Blue component of the shutdown color
el: Μπλε συστατικό του χρώματος κλεισίματος

en: Blues
el: Μπλουζ

en: Bluescreen
el: Μπλε οθόνη

en: Bluescreen U tolerance
el: Ανοχή μπλε οθόνης U

en: Bluescreen U value
el: Τιμή μπλε οθόνης U

en: Bluescreen V tolerance
el: Ανοχή μπλε οθόνης V

en: Bluescreen V value
el: Τιμή μπλε οθόνης V

en: Bluescreen video filter
el: Φίλτρο βίντεο μπλε οθόνης

en: Blur factor (1-127)
el: Βαθμός θόλωσης (1-127)

en: Bob
el: Διακύμανση

en: Bonjour services
el: Υπηρεσίες Bonjour

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Bookmark %i
el: Σελιδοδείκτης %i

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Bookmarks list for a stream
el: Λίστα σελιδοδεικτών για μια συνεχή ροή δεδομένων

en: Bookmarks...
el: Σελιδοδείκτες...

en: Border height
el: Ύψος ορίου

en: Border masking
el: Εφαρμογή μάσκας ορίου

en: Border width
el: Πλάτος ορίου

en: Bosnian
el: Βοσνιακά

en: Bottom
el: Κάτω

en: Bottom-Left
el: Κάτω-Αριστερά

en: Bottom-Right
el: Κάτω-Δεξιά

en: Breton
el: Βρετονικά

en: Bridge
el: Γέφυρα

en: Brightness
el: Φωτεινότητα

en: Brightness (%)
el: Φωτεινότητα (%)

en: Brightness threshold
el: Κατώφλι φωτεινότητας

en: Bring All to Front
el: Μεταφορά Όλων Μπροστά

en: Broadcast
el: Εκπομπή

en: Broadcast:
el: Εκπομπή:

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: Bulgarian
el: Βουλγαρικά

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
el: Από προεπιλογή, ο VLC μπορεί να ελεγχθεί χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα πολυμέσων στα σύγχρονα πληκτρολόγια της Apple.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
el: Από προεπιλογή, ο VLC μπορεί να ελεγχθεί απομακρυσμένα με το Apple Remote.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
el: Από προεπιλογή, ο VLC κρατάει μία λίστα των τελευταίων 10 αντικειμένων. Αυτό το χαρακτηριστικό μπορεί να απενεργοποιηθεί εδώ.

en: C
el: el

en: CAPMT System ID
el: Ταυτότητα Συστήματος CAPMT

en: CBR bitrate (kbps)
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων CBR (kbps)

en: CBR encoding
el: Κωδικοποίηση CBR

en: CDDB Server
el: Εξυπηρετητής CDDB

en: CDDB Server port to use.
el: Θύρα εξυπηρετητή CDDB προς χρήση.

en: CDDB port
el: Θύρα CDDB

en: CDG demuxer
el: Αποπολυπλέκτης OGG

en: CDG video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο CDG

en: CPU features
el: Χαρακτηριστικά CPU

en: CPU optimizations
el: Βελτιστοποιήσεις Κεντρικής Μονάδας Επεξεργασίας (CPU)

en: CSA Key
el: Κλειδί CSA

en: CSA Key in use
el: Κλειδί CSA σε χρήση

en: CVD subtitle decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων CVD

en: Cabaret
el: Καμπαρέ

en: Cable
el: Καλώδιο

en: Caching
el: Αποθήκευση σε κρυφή μνήμη

en: Caching value (ms)
el: Τιμή αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη (msec)

en: Calculate a average zone
el: Υπολογισμός μιας μέσης ζώνης

en: Callback data
el: Δεδομένα ανάκλησης

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cannot save Configuration
el: Οι Ρυθμίσεις δεν μπορούν να αποθηκευτούν

en: Cannot write to file %1:
    %2.
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο %1:
    %2.

en: Canvas
el: Καμβάς

en: Canvas video filter
el: Φίλτρο βίντεο καμβά

en: Capability
el: Δυνατότητα

en: Capture
el: Σύλληψη

en: Capture &Device
el: Άνοιγμα &Συσκευής Σύλληψης...

en: Capture failed
el: Η σύλληψη απέτυχε

en: Capture fragment size
el: Μέγεθος κομματιού σύλληψης

en: Capture mode
el: Λειτουργία σύλληψης

en: Capture region height
el: Ύψος περιοχής σύλληψης

en: Capture region width
el: Πλάτος περιοχής σύλληψης

en: Capture the audio stream in stereo.
el: Στερεοφωνική σύλληψη της ροής δεδομένων ήχου

en: Cartoon
el: Καρτούν

en: Catalan
el: Καταλανικά

en: Category
el: Κατηγορία

en: Celtic (Latin-8)
el: Κελτική (Latin-8)

en: Center
el: Κέντρο

en: Centre Weighted Median
el: Διαμέσου Σταθμισμένης στο Κέντρο

en: Chamorro
el: Τσαμόρο

en: Change
el: Αλλαγή

en: Change Hotkey
el: Αλλαγή Πλήκτρου συντόμευσης

en: Change channel assignment (fixes wrong wiring)
el: Ανάθεση αλλαγής καναλιού (διορθώνει μια λανθασμένη συνδεσμολογία)

en: Change gradients
el: Αλλαγή κλίσεων

en: Change playlistview
el: Αλλαγή προβολής λίστας αναπαραγωγής

en: Change the caching for the media
el: Αλλαγή αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη για τα πολυμέσα

en: Change the display name of the Service.
el: Αλλαγή του εμφανιζόμενου ονόματος της Υπηρεσίας.

en: Change the lirc configuration file
el: Αλλάξτε το αρχείο ρυθμίσεων lirc

en: Change the loop and repeat modes
el: Αλλαγή των λειτουργιών βρόχου και επανάληψης

en: Change the start time for the media
el: Αλλαγή του χρόνου έναρξης του πολυμέσου

en: Channel
el: Κανάλι

en: Channel / Zone Assignment
el: Ανάθεση Καναλιού / Ζώνης

en: Channel 0: summary
el: Κανάλι 0: σύνοψη

en: Channel 1: left
el: Κανάλι 1: αριστερά

en: Channel 2: right
el: Κανάλι 2: δεξιά

en: Channel 3: top
el: Κανάλι 3: επάνω

en: Channel 4: bottom
el: Κανάλι 4: κάτω

en: Channel Name
el: Όνομα Καναλιού

en: Channel number
el: Αριθμός καναλιού

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo)
el: Κανάλι της κάρτας που θα χρησιμοποιηθεί (Συνήθως, 0 = tuner, 1 = σύνθετο, 2 = svideo)

en: Channels
el: Κανάλια

en: Channels count
el: Αρίθμηση καναλιών

en: Channels count of an audio elementary stream
el: Αρίθμηση καναλιών μιας κύριας ροής δεδομένων ήχου

en: Channels:
el: Κανάλια:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
el: Δημιουργός πακέτων υπότιτλων Chaoji VCD

en: Chapter
el: Κεφάλαιο

en: Chapter %i
el: Κεφάλαιο %i

en: Chapter codecs
el: Codecs κεφαλαίων

en: Characteristic dimension
el: Χαρακτηριστική διάσταση

en: Check for &Updates...
el: Έλεγχος για &Ενημερώσεις...

en: Check for Update...
el: Έλεγχος για Ενημέρωση...

en: Chinese
el: Κινέζικα

en: Choose
el: Επιλογή

en: Choose Devicetype and Connection
el: Επιλογή Τύπου Συσκευής και Σύνδεση

en: Choose a number corresponding to the number of an audio device, as listed in your 'Audio Device' menu. This device will then be used by default for audio playback.
el: Επιλέξτε έναν αριθμό που αντιστοιχεί στον αριθμό μιας συσκευής ήχου, όπως είναι καταχωρημένη στον μενού 'Συσκευή Ήχου' σας. Αυτή η συσκευή ήχου θα χρησιμοποιείται από προεπιλογή για την αναπαραγωγή ήχου.

en: Choose here your input stream.
el: Επιλέξτε εδώ τη ροή δεδομένων εισόδου.

en: Choose how album art will be downloaded.
el: Επιλέξτε πώς θα γίνεται το κατέβασμα της τέχνης άλμπουμ

en: Choose input
el: Επιλογή εισόδου

en: Choose one or more media file to open
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα πολυμέσα για άνοιγμα

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
el: Επιλέξτε τον φάκελο στον οποίο θα αποθηκευτούν τα στιγμιότυπα του βίντεο σας.

en: Choose which objects should print debug message
el: Επιλέξτε ποια αντικείμενα θα πρέπει να τυπώνουν μήνυμα αποσφαλμάτωσης

en: Choose your preferred video output and configure it here.
el: Επιλέξτε το είδος εξόδου βίντεο που προτιμάτε και ρυθμίστε το εδώ.

en: Choose...
el: Επιλογή...

en: Christian rap
el: Χριστιανική ραπ

en: Chroma for the base image
el: Το πλάτος του φωτογραφικού στιγμιότυπου (snapshot)

en: Chroma for the blend image
el: Chroma για την εικόνα ανάμιξης

en: Chroma format
el: Μορφή chroma

en: Chroma in motion estimation
el: Chroma στην εκτίμηση κίνησης

en: Chroma modules settings
el: Ρυθμίσεις ενοτήτων chroma

en: Chroma used
el: To chroma που χρησιμοποιήθηκε

en: Chrominance elimination
el: Εξάλειψη χρωματικότητας

en: Church Slavic
el: Σλαβικά Εκκλησιαστικά

en: Chuvash
el: Τσουβασικά

en: Cl&ose
el: Κλ&είσιμο

en: Classic AtmoLight
el: Κλασική AtmoLight

en: Classic rock
el: Κλασικό ροκ

en: Classical
el: Κλασική

en: Clean up
el: Εκκαθάριση

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: Clear List
el: Εκκαθάριση Λίστας

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
el: Κάντε κλικ για εναλλαγή ανάμεσα στο χρόνο που πέρασε και στο χρόνο που απομένει

en: Client port
el: Θύρα πελάτη

en: Clock jitter
el: "Τρεμούλιασμα" ρολογιού

en: Clock reference average counter
el: Μετρητής μέσου όρου αναφοράς ρολογιού

en: Clock synchronisation
el: Συγχρονισμός ρολογιού

en: Clone
el: Κλώνος

en: Clone the image
el: Κλωνοποίηση της εικόνας

en: Clone video filter
el: Κλωνοποίηση του φίλτρου βίντεο

en: Close Window
el: Κλείσιμο Παραθύρου

en: Closed Captions decoder
el: Αποκωδικοποιητής κλεισμένων λεζαντών

en: Closed captions
el: Κλεισμένες λεζάντες

en: Closed captions %u
el: Κλεισμένες λεζάντες %u

en: Closed captions 1
el: Κλεισμένες λεζάντες 1

en: Closed captions 2
el: Κλεισμένες λεζάντες 2

en: Closed captions 3
el: Κλεισμένες λεζάντες 3

en: Closed captions 4
el: Κλεισμένες λεζάντες 4

en: Codec Details
el: Λεπτομέρειες Codec

en: Codec name
el: Όνομα κωδικοποιητή

en: Codecs / Muxers
el: Codecs / Πολυπλέκτες

en: Coefficient thresholding on P-frames
el: Ορισμός κατωφλιού με συντελεστη στα P-καρέ

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
el: Συλλογή διαφόρων τοπικών στατιστικών σχετικά με το αναπαραγόμενο πολυμέσο.

en: Color
el: Χρώμα

en: Color ASCII art video output
el: Έξοδος βίντεο έγχρωμης τέχνης ASCII

en: Color extraction
el: Εξαγωγή χρώματος

en: Color inversion
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Color messages
el: Χρωματισμός μηνυμάτων

en: Color threshold
el: Κατώφλι χρώματος

en: Color threshold filter
el: Φίλτρο κατωφλιού χρώματος

en: Color when paused
el: Χρώμα σε κατάσταση παύσης

en: Columns
el: Στήλες

en: Combined
el: Συνδυασμένη

en: Comedy
el: Κωμωδία

en: Command
el: Εντολή

en: Commands
el: Εντολές

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment to put in ASF comments.
el: Σχόλιο που θα τοποθετηθεί στα σχόλια ASF

en: Comments
el: Σχόλια

en: Compensate delay
el: Αναπλήρωση καθυστέρησης

en: Compiled by %s on %s (%s)
el: Μεταγλώττιση από %s σε %s (%s)

en: Compiler:
el: Μεταγλωττιστής:

en: Compiler: %s
el: Μεταγλωττιστής: %s

en: Composite input
el: Σύνθετη είσοδος

en: Config of last used skin
el: Ρύθμιση της πρόσοψης που χρησιμοποιήθηκε τελευταία

en: Configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων

en: Configuration file for the OSD Menu.
el: Αρχείο ρυθμίσεων για το μενού Εμφάνισης Στην Οθόνη (OSD)

en: Configuration options
el: Επιλογές ρυθμίσεων

en: Configure
el: Ρύθμιση

en: Configure Hotkeys
el: Ρύθμιση Πλήκτρων συντόμευσης

en: Connection failed
el: Η σύνδεση απέτυχε

en: Console
el: Κονσόλα

en: Constant quality factor
el: Συντελεστής σταθερής ποιότητας

en: Content bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων περιεχομένου

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continuous stream
el: Συνεχής ροή δεδομένων

en: Contrast
el: Αντίθεση

en: Control
el: Έλεγχος

en: Control SAP flow
el: Έλεγχος ροής SAP

en: Control interfaces
el: Διεπαφές ελέγχου

en: Control menu for the player
el: Μενού ελέγχου για τον αναπαραγωγό

en: Control playback with media keys
el: Έλεγχος αναπαραγωγής με τα πλήκτρα πολυμέσων

en: Control playback with the Apple Remote
el: Έλεγχος αναπαραγωγή με το Apple Remote

en: Controls
el: Στοιχεία ελέγχου

en: Conve&rt / Save...
el: Μετατρο&πή / Αποθήκευση...

en: Conversions from
el: Μετατροπές από

en: Convert
el: Μετατροπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy packetizer
el: Αντιγραφή δημιουργού πακέτων

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Copyright (C)
el: Πνευματικά Δικαιώματα (C)

en: Copyright metadata
el: Μεταδεδομένα πνευματικών δικαιωμάτων

en: Cornish
el: Κορνουαλικά

en: Corsican
el: Κορσικανικά

en: Couldn't find any trace of a previous crash.
el: Αδύνατη η ανεύρεση ίχνων από προηγούμενη κατάρρευση.

en: Count of AtmoLight channels
el: Αρίθμηση καναλιών AtmoLight

en: Count of channels
el: Αρίθμηση καναλιών

en: Count of fnordlicht's
el: Αρίθμηση των fnordlicht's

en: Country
el: Κάντρυ

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create "Fast Start" files
el: Δημιουργία αρχείων "Γρήγορης Εκκίνησης"

en: Create Directory
el: Δημιουργία Καταλόγου

en: Create Directory...
el: Δημιουργία Καταλόγου...

en: Create Folder
el: Δημιουργία Φακέλου

en: Create Folder...
el: Δημιουργία Φακέλου...

en: Create a "puzzle game" with the video.
    The video gets split in parts that you must sort.
el: Δημιουργία "παιχνιδιού παζλ" με το βίντεο.
    Το βίντεο χωρίζεται σε τμήματα που πρέπει να τακτοποιήσετε.

en: Create a new bookmark
el: Δημιουργία νέου σελιδοδείκτη

en: Create a new profile
el: Δημιουργία ενός νέου προφίλ

en: Croatian
el: Κροατικά

en: Crop
el: Αποκοπή

en: Crop geometry (pixels)
el: Γεωμετρία αποκοπής (pixels)

en: Crop one pixel from the bottom of the video
el: Αποκοπή ενός pixel από το κάτω μέρος του βίντεο

en: Crop one pixel from the left of the video
el: Αποκοπή ενός pixel από την αριστερή πλευρά του βίντεο

en: Crop one pixel from the right of the video
el: Αποκοπή ενός pixel από τη δεξιά πλευρά του βίντεο

en: Crop one pixel from the top of the video
el: Αποκοπή ενός pixel από την κορυφή του βίντεο

en: Crop video filter
el: Αποκοπή φίλτρου βίντεο

en: Crop: %s
el: Αποκοπή: %s

en: Cropadd
el: Αποκοπή/Συμπλήρωση

en: Cropping failed
el: Η αποκοπή απέτυχε

en: Crypt audio
el: Κρυπτογράφηση ήχου

en: Crypt audio using CSA
el: Κρυπτογράφηση ήχου χρησιμοποιώντας CSA

en: Crypt video
el: Κρυπτογράφηση βίντεο

en: Crypt video using CSA
el: Κρυπτογράφηση βίντεο χρησιμοποιώντας CSA

en: Current channel:
el: Τρέχον κανάλι:

en: Current media / stream statistics
el: Στατιστικά τρέχοντος πολυμέσου / ροής δεδομένων

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
el: Τρέχουσα ταχύτητα αναπαραγωγής: %1
    Κάντε κλικ για προσαρμογή

en: Current visualization
el: Τρέχουσα απεικόνιση

en: Custom
el: Προσαρμοσμένη

en: Custom aspect ratios list
el: Προσαρμοσμένη λίστα αναλογιών διαστάσεων

en: Custom crop ratios list
el: Προσαρμοσμένη λίστα αναλογιών αποκοπής

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
el: Προσαρμοσμένος τίτλος για το παράθυρο του βίντεο (σε περίπτωση που το βίντεο δεν είναι ενσωματωμένο στην διεπαφή).

en: Customi&ze Interface...
el: Προσαρμο&γή Διεπαφής...

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cycle audio track
el: Περικύκλωση κομματιού ήχου

en: Cycle deinterlace modes
el: Περικύκλωση λειτουργιών αποδιαπλοκής

en: Cycle source aspect ratio
el: Περικύκλωση αναλογίας διαστάσεων της πηγής

en: Cycle subtitle track
el: Περικύκλωση κομματιού υπότιτλου

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
el: Περικύκλωση μέσα από μια προκαθορισμένη λίστα τύπων αποκοπής.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
el: Περικύκλωση μέσα από μια προκαθορισμένη λίστα αναλογιών διαστάσεων της πηγής.

en: Cycle through audio devices
el: Περικύκλωση συσκευών ήχου

en: Cycle through available audio devices
el: Περικύκλωση διαθέσιμων συσκευών ήχου

en: Cycle through deinterlace modes.
el: Περικύκλωση λειτουργιών αποδιαπλοκής.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
el: Περικύκλωση μέσα από τα διαθέσιμα κομμάτια ήχου (γλώσσες).

en: Cycle through the available subtitle tracks.
el: Περικύκλωση μέσα από τα διαθέσιμα κομμάτια υπότιτλων.

en: Cycle video crop
el: Περικύκλωση αποκοπής βίντεο

en: Cyrillic (Windows-1251)
el: Κυριλλική (Windows-1251)

en: Czech
el: Τσεχικά

en: D-Bus control interface
el: Διεπαφή ελέγχου D-Bus

en: DMX address for each channel
el: Διεύθυνση DMX για κάθε κανάλι

en: DMX options
el: Επιλογές DMX

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου DTS Coherent Acoustics

en: DTS audio packetizer
el: Δημιουργός πακέτων DTS

en: DTS delay (ms)
el: Καθυστέρηση DTS (msec)

en: DTS dynamic range compression
el: Συμπίεση δυναμικού φάσματος DTS

en: DTS parser
el: Αναλυτής DTS

en: DV (Digital Video) demuxer
el: Αποπολυπλέκτης DV (Digital Video)

en: DVB playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής DVB

en: DVB subtitles
el: Υπότιτλοι DVB

en: DVB subtitles decoder
el: Aποκωδικοποιητής υπότιτλων DVB

en: DVB subtitles encoder
el: Kωδικοποιητής υπότιτλων DVB

en: DVB subtitles: hearing impaired
el: Υπότιτλοι DVB: άτομα με προβλήματα ακοής

en: DVD angle
el: Γωνία DVD

en: DVD device
el: Συσκευή DVD

en: DVD menus
el: Μενού DVD

en: DVD subtitles
el: Υπότιτλοι DVD

en: DVD subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων DVD

en: DVD subtitles packetizer
el: Δημιουργός πακέτων υπότιτλων DVD

en: DVD with menus
el: DVD με μενού

en: DVD without menus
el: DVD χωρίς μενού

en: DVDRead Input (no menu support)
el: Είσοδος DVDRead (χωρίς υποστήριξη μενού)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
el: Το DVDRead δεν μπόρεσε να ανοίξει το δίσκο "%s".

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
el: Το DVDRead δεν μπόρεσε να αναγνώσει %d/%d ομάδες δεδομένων σε 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
el: Το DVDRead δεν μπορεί να αναγνώσει την ομάδα δεδομένων %d.

en: DVDnav Input
el: Είσοδος DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
el: Κατεστραμμένο ή μη ολοκληρωμένο αρχείο AVI

en: Damp
el: Υγρός

en: Dance
el: Χορευτική

en: Danish
el: Δανικά

en: Darkness Limit
el: Όριο Σκότους

en: Darkness masking
el: Εφαρμογή μάσκας σκότους

en: Data
el: Δεδομένα

en: Data alignment
el: Ευθυγράμμιση δεδομένων

en: Data search path
el: Διαδρομή αναζήτησης δεδομένων

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date metadata
el: Μεταδεδομένα ημερομηνίας

en: Day / Month / Year:
el: Ημέρα / Μήνας / Έτος:

en: De-Fullscreen
el: Εγκατάλειψη Πλήρους Οθόνης

en: Debug logging
el: Καταγραφή συμβάντων αποσφαλμάτωσης

en: Debug mask
el: Μάσκα αποσφαλμάτωσης

en: Decide references on a per partition basis
el: Απόφαση αναφορών σε βάση ανά κατάτμηση

en: Decoded
el: Αποκωδικοποιημένες

en: Decoded blocks
el: Αποκωδικοποιημένες ομάδες δεδομένων

en: Decoders
el: Αποκωδικοποιητές

en: Decoding
el: Αποκωδικοποίηση

en: Decoding X coordinate
el: Συντεταγμένη X αποκωδικοποίησης

en: Decoding Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ αποκωδικοποίησης

en: Decompression
el: Αποσυμπίεση

en: Decrease Volume
el: Μείωση Έντασης Ήχου

en: Decrease scale factor
el: Μείωση συντελεστή κλίμακας

en: Decrease scale factor.
el: Μείωση συντελεστή κλίμακας.

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default (Windows-1252)
el: Προεπιλεγμένη (Windows-1253)

en: Default Audio Device
el: Προεπιλεγμένη Συσκευή Ήχου

en: Default Caching Level
el: Προεπιλεγμένο Επίπεδο Αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη

en: Default DVD angle.
el: Προεπιλεγμένη γωνία DVD.

en: Default Encoding
el: Προεπιλεγμένη Κωδικοποίηση

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
el: Προεπιλεγμένη υπέρβαση χρονικού ορίου σύνδεσης TCP (σε msec).

en: Default audio volume
el: Προεπιλεγμένη ένταση ήχου

en: Default background color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα φόντου

en: Default caching policy
el: Προεπιλεγμένη πολιτική αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη

en: Default devices
el: Προεπιλεγμένες συσκευές

en: Default encoding
el: Προεπιλεγμένη κωδικοποίηση

en: Default font alpha
el: Προεπιλεγμένο alpha γραμματοσειράς

en: Default font color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα γραμματοσειράς

en: Default font description
el: Προεπιλεγμένη περιγραφή γραμματοσειράς

en: Default font effect
el: Προεπιλεγμένο εφέ γραμματοσειράς

en: Default font effect strength
el: Ισχύς προεπιλεγμένου εφέ γραμματοσειράς

en: Default optical device
el: Προεπιλεγμένη συσκευή οπτικού δίσκου

en: Default replay gain
el: Προεπιλεγμένη απολαβή επανάληψης

en: Default stream
el: Προεπιλεγμένη ροή δεδομένων

en: Default stream output chain
el: Προεπιλεγμένη αλυσίδα εξόδου ροής δεδομένων

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
el: Ορίστε την αναλογία διαστάσεων της εικόνας εισόδου που θα χρησιμοποιηθεί. Η προεπιλεγμένη είναι 4:3

en: Define the colors of the volume slider
el: Ορισμός χρώματος του ολισθητή χρόνου

en: Define which screen fullscreen goes
el: Ορίστε σε ποια οθόνη θα γίνεται η λειτουργία πλήρους οθόνης.

en: Defines if BarGraph information should be sent (default 1)
el: Ορίζει αν θα πρέπει να αποσταλούν οι πληροφορίες του Γραφήματος Ράβδων (προεπιλογή 1)

en: Defines if silence alarm information should be sent (default 1)
el: Ορίζει αν θα πρέπει να αποσταλούν οι πληροφορίες του συναγερμού σιωπής (προεπιλογή 1)

en: Deinterlace
el: Αποδιαπλοκή

en: Deinterlace method to use for local playback.
el: Μέθοδος αποδιαπλοκής που θα χρησιμοποιηθεί για τοπική αναπαραγωγή.

en: Deinterlace method to use for streaming.
el: Μέθοδος αποδιαπλοκής που θα χρησιμοποιηθεί για τη ροή δεδομένων.

en: Deinterlace method to use for video processing.
el: Μέθοδος αποδιαπλοκής που θα χρησιμοποιηθεί για την επεξεργασία βίντεο.

en: Deinterlace mode
el: Λειτουργία αποδιαπλοκής

en: Deinterlace module
el: Ενότητα αποδιαπλοκής

en: Deinterlace off
el: Απενεργοποίηση αποδιαπλοκής

en: Deinterlace on
el: Ενεργοποίηση αποδιαπλοκής

en: Deinterlace video
el: Αποδιαπλοκή βίντεο

en: Deinterlacing
el: Αποδιαπλοκή

en: Deinterlacing video filter
el: Φίλτρο αποδιαπλοκής βίντεο

en: Delay
el: Καθυστέρηση

en: Delay time
el: Χρόνος καθυστέρησης

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete all the bookmarks
el: Διαγραφή όλων των σελιδοδεικτών

en: Delete selected profile
el: Διαγραφή επιλεγμένου προφίλ

en: Delete the current profile
el: Διαγραφή του τρέχοντος προφίλ

en: Delete the selected item
el: Διαγραφή του επιλεγμένου αντικειμένου

en: Deletes the selected item
el: Διαγράφει το επιλεγμένο αντικείμενο

en: Demux module
el: Ενότητα αποπολυπλεξίας

en: Demuxed
el: Αποπολυπλεγμένα

en: Demuxed data size
el: Μέγεθος αποπολυπλεγμένων δεδομένων

en: Demuxers
el: Αποπολυπλέκτες

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
el: Οι αποπολυπλέκτες χρησιμοποιούνται για το διαχωρισμό των συνεχών ροών δεδομένων ήχου και εικόνας.

en: Descending
el: Φθίνοντα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description metadata
el: Μεταδεδομένα περιγραφής

en: Description of the stream content or information about your channel.
el: Περιγραφή περιεχομένου ροής δεδομένων ή πληροφορίες σχετικά με το κανάλι.

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
el: Επιθυμητός ρυθμός καρέ για τη ροή δεδομένων VC-1.

en: Desired frame rate for the capture.
el: Επιθυμητός ρυθμός καρέ για τη σύλληψη.

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Destination
el: Προορισμός

en: Destination file:
el: Αρχείο προορισμού:

en: Destination prefix
el: Πρόθεμα προορισμού

en: Destination subtitles codec
el: Codec υπότιτλων προορισμού

en: Destination video codec
el: Codec του βίντεο προορισμού

en: Destinations
el: Προορισμοί

en: Detailed View
el: Αναλυτική Προβολή

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
el: Καθορίζει πόσα τμήματα του φάσματος θα υπάρχουν.

en: Device
el: Συσκευή

en: Device Selection
el: Επιλογή Συσκευής

en: Device name
el: Όνομα συσκευής

en: Device properties
el: Ιδιότητες συσκευής

en: Device type
el: Τύπος συσκευής

en: Device:
el: Συσκευή:

en: Devices
el: Συσκευές

en: Diagonal Linear Phase
el: Διαγώνιας Γραμμικής Φάσης

en: Dialog
el: Διάλογος

en: Dialog providers can be configured here.
el: Οι πάροχοι διαλόγων μπορούν να ρυθμιστούν εδώ.

en: Dialog providers settings
el: Ρυθμίσεις παρόχων διαλόγων

en: DiffServ Code Point
el: Σημείο Κώδικα DiffServ

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
el: Είσοδος Ψηφιακού βίντεο (Firewire/ieee1394)

en: Dirac packetizer
el: Δημιουργός πακέτων Dirac

en: Dirac video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο Dirac

en: Dirac video encoder using dirac-research library
el: Κωδικοποιητής βίντεο Dirac με βιβλιοθήκη έρευνας Dirac

en: Direct MV prediction mode
el: Άμεση λειτουργία πρόβλεψης MV

en: Direct MV prediction mode.
el: Άμεση λειτουργία πρόβλεψης MV.

en: Direct prediction size
el: Μέγεθος άμεσης πρόβλεψης

en: Direct rendering
el: Άμεση φωτοαπόδοση

en: Direct3D video output
el: Έξοδος βίντεο Direct3D

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
el: Απευθείας έξοδος βίντεο DirectFB http://www.directfb.org/

en: DirectMedia Object decoder
el: Αποκωδικοποιητής Αντικειμένου DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
el: Κωδικοποιητής Αντικειμένου DirectMedia

en: DirectShow input
el: Είσοδος DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
el: Έξοδος βίντεο DirectX 3D (DirectDraw)

en: DirectX audio output
el: Έξοδος ήχου DirectX

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Directory
el: Κατάλογος

en: Directory index
el: Ευρετήριο καταλόγου

en: Directory or filename where the records will be stored
el: Κατάλογος ή όνομα αρχείου όπου θα αποθηκευτούν οι εγγραφές

en: Directory path prefix
el: Πρόθεμα διαδρομής καταλόγου

en: Directory where the video snapshots will be stored.
el: Ο κατάλογος όπου θα αποθηκεύονται τα στιγμιότυπα των βίντεο.

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disable DVD subtitle transparency
el: Απενεργοποίηση της διαφάνειας των υπότιτλων DVD

en: Disable arithmetic coding
el: Απενεργοποίηση αριθμητικής κωδικοποίησης

en: Disable screensaver
el: Απενεργοποίηση προφύλαξης οθόνης

en: Disable the screensaver during video playback.
el: Απενεργοποίηση της προφύλαξης οθόνης κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής.

en: Disc
el: Δίσκος

en: Disc Selection
el: Επιλογή Δίσκου

en: Disc device
el: Συσκευή δίσκου

en: Discard
el: Απόρριψη

en: Discarded (corrupted)
el: Αποριφθέντα (φθαρμένα)

en: Disco
el: Ντίσκο

en: Discontinuous Transmission
el: Ασυνεχής εκπομπή

en: Discs
el: Δίσκοι

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display OSD menu on top of video output
el: Εμφάνιση του μενού Εμφάνισης Στην Οθόνη στην κορυφή της εξόδου βίντεο

en: Display Settings
el: Ρυθμίσεις Οθόνης

en: Display XOSD output at the bottom of the screen instead of the top.
el: Εμφάνιση εξόδου XOSD στο κάτω μέρος της οθόνης, αντί στο επάνω.

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
el: Εμφάνιση μιας τροφοδοσίας RSS ή Atom στο βίντεο σας

en: Display aspect ratio
el: Προβολή αναλογίας διαστάσεων

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
el: Εμφάνιση της αναλογίας διαστάσεων μιας κύριας ροής δεδομένων βίντεο

en: Display device
el: Προβολή συσκευής

en: Display locally
el: Τοπική προβολή

en: Display name of the Service
el: Εμφάνιση του ονόματος της Υπηρεσίας

en: Display playlist tree
el: Εμφάνιση του δέντρου αναπαραγωγής

en: Display resolution
el: Ανάλυση οθόνης

en: Display stream output
el: Εμφάνιση εξόδου ροής δεδομένων

en: Display text above the video
el: Εμφάνιση κειμένου πάνω από το βίντεο

en: Display the input video
el: Εμφάνιση του βίντεο εισόδου

en: Display the output
el: Εμφάνιση της εξόδου

en: Display the processed video
el: Εμφάνιση του επεξεργασμένου βίντεο

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
el: Εμφάνιση της προεπισκόπησης των στιγμιότυπων βίντεο στην επάνω αριστερά γωνία της οθόνης.

en: Display the stream locally
el: Εμφάνιση της ροής δεδομένων τοπικά

en: Display the title of the video on top of the movie.
el: Προβολή του τίτλου του βίντεο στην κορυφή της ταινίας.

en: Display video in a skinned window if any
el: Εμφάνιση βίντεο σε ένα παράθυρο πρόσοψης εάν υπάρχει

en: Display video snapshot preview
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης των στιγμιότυπων βίντεο

en: Display while streaming
el: Εμφάνιση κατά τη διάρκεια της ροής δεδομένων

en: Displayed
el: Προβληθέντα

en: Displayed frames
el: Εμφανισμένα καρέ

en: Distance between 'P' frames
el: Απόσταση μεταξύ καρέ 'P'

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
el: Απόσταση μεταξύ εμπρός αριστερού ηχείου και ακροατή σε μέτρα.

en: Distort mode
el: Λειτουργία διαστρέβλωσης

en: Do not complain on encrypted PES.
el: να μη γίνονται παράπονα για κρυπτογραφημένα PES.

en: Do not display OSD menu on top of video output
el: Να μη γίνεται εμφάνιση του μενού Εμφάνισης Στην Οθόνη στην κορυφή της εξόδου βίντεο

en: Do not display OSD menu on video output
el: Να μη γίνεται εμφάνιση του μενού Εμφάνισης Στην Οθόνη στην έξοδο βίντεο

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
el: Θέλετε πραγματικά να τερματίσετε τη συνδρομή σας από το %1;

en: Docked Playlist
el: Μόνιμη Λίστα Αναπαραγωγής

en: Dolby Surround decoder
el: Αποκωδικοποιητής Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
el: Οι κωδικοποιημένες ροές του Dolby Surround δεν θα αποκωδικοποιηθούν από αυτό το φίλτρο. Η ενεργοποιήση αυτή δεν συνίσταται.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
el: Τομέας/Ομάδα εργασίας που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση.

en: Don't Send
el: Να μη γίνει Αποστολή

en: Don't display any video
el: Να μην εμφανίζεται κανένα βίντεο

en: Don't show
el: Να μη γίνεται προβολή

en: Double Size
el: Διπλάσιο Μέγεθος

en: Double click to get media information
el: Κάντε διπλό κλικ για τη λήψη πληροφοριών πολυμέσου

en: Double click to jump to a chosen time position
el: Κάντε διπλό κλικ για μεταπήδηση σε μια θέση επιλεγμένου χρόνου

en: Download Cover Art
el: Κατέβασμα Τέχνης Εξωφύλλου

en: Download Plugin
el: Κατέβασμα Εμφυτεύματος

en: Download cover art
el: Κατέβασμα τέχνης εξωφύλλου

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
el: Το κατεβασμένο αρχείο "%s" ήταν φθαρμένο. Γι' αυτό το λόγο διαγράφηκε.

en: Downloading ...
el: Λήψη ...

en: Drawable
el: Σχεδιάσιμο

en: Dream
el: Ονειρική

en: Drop late frames
el: Απόρριψη καθυστερημένων καρέ

en: Dropped (discontinued)
el: Αποριφθέντα (ασυνεχή)

en: Dry
el: Ξηρός

en: Dry Mix
el: Ξηρή μίξη

en: Dual mono
el: Διπλό μονοφωνικό

en: Dummy
el: Εικονικό

en: Dummy Elements
el: Εικονικά Στοιχεία

en: Dummy decoder
el: Εικονικός αποκωδικοποιητής

en: Dummy ifo demux
el: Αποπολυπλεξία εικονικού ifo

en: Dummy image chroma format
el: Τύπος του chroma της εικονικής εικόνας

en: Dummy stream output
el: Έξοδος εικονικής ροής δεδομένων

en: Dummy/Raw muxer
el: Πολυπλέκτης Εικονικός/Raw

en: Dump buffer size
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης κατεκτύπωσης

en: Dump decoder
el: Αποκωδικοποιητής κατεκτύπωσης

en: Dump filename
el: Όνομα αρχείου κατεκτύπωσης

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
el: Δημιουργήστε αντίγραφα του βίντεο σας σε πολλαπλά παράθυρα ή/και ενότητες εξόδου βίντεο

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Dutch
el: Ολλανδικά

en: Dynamic video overlay
el: Δυναμική επικάλυψη βίντεο

en: E&xport
el: Ε&ξαγωγή

en: Early SKIP detection on P-frames
el: Έγκαιρη ανίχνευση παράλειψης στα P-καρέ

en: Early SKIP detection on P-frames.
el: Έγκιρη ανίχνευση παράκαμψης στα P-κλειδιά.

en: Eastern European (Latin-2)
el: Ανατολικής Ευρώπης (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
el: Ανατολικής Ευρώπης (Windows-1250)

en: Edge
el: Άκρη

en: Edge Weightning
el: Στάθμιση Ακμών

en: Edge visible
el: Ορατό άκρο

en: Edge weightning
el: Στάθμιση ακμών

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Bookmarks
el: Επεξεργασία Σελιδοδεικτών

en: Edit Input
el: Επεξεργασία Εισόδου

en: Edit Options
el: Επεξεργασία Επιλογών

en: Edit selected profile
el: Επεξεργασία επιλεγμένου προφίλ

en: Edit settings
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων

en: Effects
el: Εφέ

en: Effects list
el: Λίστα εφέ

en: Eject the disc
el: Εξαγωγή δίσκου

en: Electronic
el: Ηλεκτρονική

en: Element aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων στοιχείου

en: Elementary stream output
el: Έξοδος κύριας ροής δεδομένων

en: Elements order
el: Σειρά στοιχείων

en: Embed the file browser in open dialog
el: Ενσωμάτωση του περιηγητή αρχείων στο διάλογο ανοίγματος

en: Embed the video output in the main interface.
el: Ενσωμάτωση της εξόδου βίντεο στην κύρια διεπαφή.

en: Embedded
el: Ενσωματωμένο

en: Embedded video
el: Ενσωματωμένο βίντεο

en: Embedded window video
el: Βίντεο ενσωματωμένου παραθύρου

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Enable Audio
el: Ενεργοποίηση Ήχου

en: Enable Last.fm submissions
el: Ενργοποίηση υποβολών στο Last.fm

en: Enable OSD
el: Ενεργοποίηση Εμφάνισης Στην Οθόνη (OSD)

en: Enable On Screen Display (OSD)
el: Ενεργοποίηση Εμφάνισης Στην Οθόνη (OSD)

en: Enable SPU stream output
el: Ενεργοποίηση της εξόδου ροής δεδομένων SPU

en: Enable Time-Stretching audio
el: Ενεργοποίηση αλλαγής κλίμακας χρόνου στον ήχο

en: Enable Video
el: Ενεργοποίηση Βίντεο

en: Enable adaptive prefiltering
el: Ενεργοποίηση προσαρμοστικού προφιλτραρίσματος

en: Enable audio
el: Ενεργοποίηση ήχου

en: Enable audio stream output
el: Ενεργοποίηση της εξόδου ροής δεδομένων ήχου

en: Enable desktop mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας επιφάνειας εργασίας

en: Enable internal upmixing
el: Ενεργοποίηση εσωτερικής αναβάθμισης μίξης

en: Enable lossless coding
el: Ενεργοποίηση κωδικοποίησης χωρίς απώλειες

en: Enable megabass mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας Μέγα Μπάσου

en: Enable multiple quantizers
el: Ενεργοποίηση πολλαπλών κβαντιστών

en: Enable noise reduction algorithm.
el: Ενεργοποίηση του αλγόριθμου μείωσης θορύβου.

en: Enable original graphic spectrum
el: Ενεργοποίηση αρχικού γραφικού φάσματος

en: Enable spatial partitioning
el: Ενεργοποίηση διαμερισμού 3D

en: Enable spatializer
el: Ενεργοποίηση δημιουργού 3D

en: Enable streaming of all ES
el: Ενεργοποίηση της ροής δεδομένων όλων των ES

en: Enable sub-pictures
el: Ενεργοποίηση υποεικόνων

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
el: Ενεργοποίηση του "επίπεδου" αναλυτή φάσματος στο φασματόμετρο.

en: Enable transparency effects
el: Ενεργοποίηση εφέ διαφάνειας

en: Enable video
el: Ενεργοποίηση βίντεο

en: Enable video stream output
el: Ενεργοποίηση της εξόδου ροής δεδομένων βίντεο

en: Enable wallpaper mode
el: Ενεργοποίηση λειτουργίας ταπετσαρίας

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
el: Αυτή η επιλογή σχετίζεται με το κόλλημα της εικόνας σε συνεχή ροή δεδομένων MPEG-2. Το κόλλημα της εικόνας συμβαίνει όταν ο υπολογιστής σας δεν είναι αρκετά ισχυρός.

en: Encapsulation
el: Ενθυλάκωση

en: Encapsulation Method
el: Μέθοδος Ενθυλάκωσης

en: Encapsulation format
el: Τύπος ενθυλάκωσης

en: Encoded by
el: Κωδικοποίηση με:

en: Encoders settings
el: Ρυθμίσεις κωδικοποιητών

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Encoding X coordinate
el: Συντεταγμένη X κωδικοποίησης

en: Encoding Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ κωδικοποίησης

en: Encoding complexity
el: Πολυπλοκότητα κωδικοποίησης

en: Encoding quality
el: Ποιότητα κωδικοποίησης

en: End
el: Τέλος

en: End-Blue
el: Μπλέ

en: End-Fadesteps
el: Τέλος-Βήματα αποχρωματισμού

en: End-Green
el: Πράσινο

en: End-Red
el: Κόκκινο

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
el: Επιβολή μιας ποιότητας μεταξύ 1.0 (χαμηλή) και 10.0 (υψηλή).

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
el: Επιβολή ευθυγράμμισης του βίντεο εντός του παραθύρου του. Από προεπιλογή (0) θα κεντραριστεί (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς των τιμών αυτών, όπως 6=4+2 που σημαίνει επάνω-δεξιά).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση του γραφήματος ράβδων (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6 = αριστερά επάνω).

en: Enforce the mode of the encoder.
el: Επιβολή της λειτουργίας του κωδικοποιητή.

en: English
el: Αγγλικά

en: Enqueue files when in one instance mode
el: Προσθήκη αντικειμένων στην ουρά λίστας αναπαραγωγής στη λειτουργία μίας περίπτωσης

en: Enqueue items to playlist when in one instance mode
el: Προσθήκη αντικειμένων στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής στη λειτουργία μίας περίπτωσης

en: Enter URL here...
el: Εισάγετε το URL εδώ...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
el: Εισάγετε το URL του podcast στο οποίο θέλετε να γίνετε συνδρομητής:

en: Enter name for new directory:
el: Εισάγετε όνομα για το νέο κατάλογο:

en: Enter name for new folder:
el: Εισάγετε όνομα για το νέο φάκελο:

en: Enter the address of the computer to stream to.
el: Εισάγετε τη διεύθυνση του υπολογιστή στον οποίο θα κατευθύνεται η ροή δεδομένων

en: Entries
el: Καταχωρήσεις

en: Entry
el: Καταχώρηση

en: Equalizer
el: Ισοσταθμιστής

en: Equalizer preset
el: Προρύθμιση Ισοσταθμιστή

en: Equalizer with 10 bands
el: Ισοσταθμιστής με 10 μπάντες

en: Erase
el: Διαγραφή

en: Erase video filter
el: Διαγραφή φίλτρου βίντεο

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error resilience
el: Ανοχή σφάλματος

en: Error while saving meta
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση των μεταδεδομένων

en: Errors
el: Σφάλματα

en: Errors and Warnings
el: Σφάλματα και Προειδοποιήσεις

en: Errors and Warnings...
el: Σφάλματα και Προειδοποιήσεις...

en: Esperanto
el: Εσπεράντο

en: Esperanto (Latin-3)
el: Εσπεράντο (Latin-3)

en: Estonian
el: Εσθονικά

en: Ethnic
el: Έθνικ

en: Every
el: Κάθε

en: Exhaustive help for VLC and its modules
el: Εξαντλητική βοήθεια για το VLC και τις ενότητες του

en: Existing playlist item
el: Υπάρχον αντικείμενο λίστας αναπαραγωγής

en: Exit if there are no more items in the playlist.
el: Έξοδος αν δεν υπάρχουν άλλα αντικείμενα στη λίστα αναπαραγωγής

en: Expand Node
el: Επέκταση Κόμβου

en: Expanding Spacer
el: Πλήκτρο Επεκτεινόμενου Διαστήματος

en: Experimental
el: Πειραματική

en: Export SDP as file
el: Εξαγωγή SDP ως αρχείο

en: Extended M3U
el: Εκτεταμένο M3U

en: Extended panel
el: Εκτεταμένος πίνακας

en: Extensions
el: Επεκτάσεις

en: Extra I-frames aggressivity
el: Επιθετικότητα επιπρόσθετων I-καρέ

en: Extra PMT
el: Επιπρόσθετο PMT

en: Extra interface modules
el: Επιπρόσθετες ενότητες διεπαφών

en: Extra media
el: Επιπρόσθετα πολυμέσα

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
el: Σε αυτό το πλαίσιο προβάλλονται επιπρόσθετα μεταδεδομένα και άλλες πληροφορίες.

en: Extract
el: Αποσυμπίεση

en: Extract RGB component video filter
el: Εξαγωγή φίλτρου βίντεο συστατικού RGB

en: Extracted Image Height
el: Ύψος Εξαγόμενης Εικόνας

en: Extracted Image Width
el: Πλάτος Εξαγόμενης Εικόνας

en: EyeTV input
el: Είσοδος EyeTV

en: EyeTV is not launched
el: Η EyeTV δεν εκκινήθηκε

en: FFmpeg access
el: Πρόσβαση FFmpeg

en: FFmpeg audio/video decoder
el: Κωδικοποιητής ήχου/βίντεο FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου/βίντεο FFmpeg

en: FFmpeg deinterlace video filter
el: Φίλτρο βίντεο αποδιαπλοκής FFmpeg

en: FFmpeg post processing filter chains
el: Αλυσίδες φίλτρων μετεπεξεργασίας FFmpeg

en: FLAC demuxer
el: Αποπολυπλέκτης FLAC

en: FM radio
el: Ραδιόφωνο FM

en: FOURCC code of raw input format
el: Κώδικας FOURCC του τύπου εισόδου raw

en: FPS
el: FPS (Καρέ ανά δευτερόλεπτο)

en: FTP account
el: Λογαριασμός FTP

en: FTP input
el: Είσοδος FTP

en: FTP password
el: Κωδικός χρήστη FTP

en: FTP upload output
el: Έξοδος ανεβάσματος FTP

en: FTP user name
el: Όνομα χρήστη FTP

en: Factor
el: Συντελεστής

en: Failed to open "%s" for writing
el: Αποτυχία ανοίγματος "%s" για εγγραφή

en: Fake TTY
el: Ψευδές ΤΤΥ

en: Faroese
el: Νησιών Φερόες

en: Fast bilinear
el: Γρήγορη διγραμμική

en: Fast seek
el: Γρήγορη αναζήτηση

en: Fast udp streaming
el: Γρήγορη ροή δεδομένων udp

en: Faster
el: Πιο γρήγορα

en: Faster (fine)
el: Πιο γρήγορα (ακριβής ρύθμιση)

en: Feed URLs
el: Τροφοδοσία των URL

en: Feed images
el: Τροφοδοσία εικόνων

en: Feedback Gain
el: Ολική Απολαβή Ανάδρασης

en: Fetch Information
el: Λήψη πληροφοριών

en: Fijian
el: Νησιών Φίτζι

en: File
el: Αρχείο

en: File Format:
el: Τύπος Αρχείου:

en: File Selection
el: Επιλογή Αρχείου

en: File audio output
el: Έξοδος αρχείου

en: File corrupted
el: Φθαρμένο αρχείο

en: File could not be verified
el: Αδυναμία επαλήθευσης του αρχείου

en: File dumper
el: Κατεκτυπωτής αρχείου

en: File input
el: Είσοδος αρχείου

en: File logging
el: Καταγραφή συμβάντων σε αρχείο

en: File names:
el: Ονόματα αρχείων:

en: File not verifiable
el: Μη επαληθευμένο αρχείο

en: File reading failed
el: Η ανάγνωση του αρχείου απέτυχε.

en: File stream output
el: Αρχειοθέτηση ροής δεδομένων εξόδου

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
el: Αρχείο στο οποίο θα γράφονται τα δείγματα ήχου.("-" για stdout

en: File/Directory
el: Αρχείο/Κατάλογος

en: File/Folder
el: Αρχείο/Φάκελος

en: Filebrowser starting point
el: Αφετηρία περιηγητή αρχείων

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Filename for 2 pass stats file
el: Όνομα αρχείου στατιστικών 2 Περασμάτων

en: Filename for the font you want to use
el: Όνομα αρχείου για τη γραμματοσειρά που θέλετε να χρησιμοποιήσετε

en: Filename of AtmoWin*.exe
el: Όνομα αρχείου του AtmoWin*.exe

en: Filename of dump
el: Όνομα αρχείου κατεκτύπωσης

en: Filename prefix
el: Πρόθεμα ονόματος αρχείου

en: Files
el: Αρχεία

en: Filter
el: Φιλτράρισμα

en: Filter Smoothness
el: Ομαλότητα φίλτρου

en: Filter Smoothness (in %)
el: Ομαλότητα Φίλτρου (σε %)

en: Filter length (ms)
el: Μήκος φίλτρου (msec)

en: Filter smoothness (%)
el: Ομαλότητα φίλτρου (%)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
el: Φιλτράρισμα του ήχου δύο φορές. Αυτό προσφέρει πιο έντονο αποτέλεσμα.

en: Filter threshold
el: Κατώφλι φίλτρου

en: Filter threshold (%)
el: Κατώφλι φίλτρου (%)

en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Finish
el: Τερματισμός

en: Finnish
el: Φινλανδικά

en: First Entry Point
el: Πρώτο Σημείο Καταχώρησης

en: First Played
el: Πρώτο Παιγμένο

en: Fit to Screen
el: Προσαρμογή στην Οθόνη

en: Fix HDTV height
el: Διόρθωση ύψους HDTV

en: Fixed point audio format conversions
el: Μετατροπές τύπων ηχου προκαθορισμένου σημείου

en: Fixed quantizer scale
el: Σταθερή κλίμακα κβαντιστή

en: Fixing AVI Index...
el: Επιδιόρθωση Ευρετηρίου AVI...

en: Flac audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Flac

en: Flac audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Flac

en: Flac audio packetizer
el: Δημιουργός πακέτων ήχου Flac

en: Flat
el: Μουσική Ύφεση

en: Flat Button
el: Επίπεδο Κουμπί

en: Flip horizontally
el: Αναστροφή οριζόντια

en: Flip vertical position
el: Αναστροφή κατακόρυφης θέσης

en: Flip vertically
el: Αναστροφή κατακόρυφα

en: Float on Top
el: Επίπλευση στην Κορυφή

en: Float32 audio mixer
el: Μίκτης ήχου Float32

en: Folder
el: Φάκελος

en: Folder meta data
el: Μεταδεδομένα φακέλου

en: Follow the mouse
el: Ακολούθηση του ποντικιού

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
el: Ακολούθηση του ποντικιού κατά τη σύλληψη μιας υποοθόνης.

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Font Color
el: Χρώμα γραμματοσειράς

en: Font Properties
el: Ιδιότητες Γραμματοσειράς

en: Font Size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Font color
el: Χρώμα γραμματοσειράς

en: Font family for the font you want to use
el: Οικογένεια γραμματοσειράς για τη γραμματοσειρά που θέλετε να χρησιμοποιήσετε

en: Font menu
el: Γραμματοσειρά μενού

en: Font size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Font size in pixels
el: Μέγεθος γραμματοσειράς σε pixels

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
el: Μέγεθος γραμματοσειράς, σε pixel. Το προεπιλεγμένο είναι -1 (χρησιμοποιήστε το προεπιλεγμένο μέγεθος γραμματοσειράς).

en: Font size, pixels
el: Μέγεθος γραμματοσειράς σε pixels

en: Font used for the menus
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί για τα μενού

en: Font used for the titles
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί για τους τίτλους

en: Force Aspect Ratio
el: Επιβολή Αναλογίας Διαστάσεων

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
el: Επιβολή κωδικοποίησης σταθερού ρυθμού μετάδοσης δεδομένων (CBR).

en: Force chroma (Use carefully)
el: Επιβολή Chroma (Χρησιμοποιήστε με προσοχή)

en: Force connection reset regularly (default 1)
el: Επιβολή τακτικής επαναφοράς σύνδεσης (προεπιλογη 1)

en: Force detection of Dolby Surround
el: Επιβολή ανίχνευσης Dolby Surround

en: Force height (-1 for autodetect, 0 for driver default).
el: Επιβολή ύψους (-1 για αυτόματη ανίχνευση, 0 για την προεπιλογή του οδηγού υλικού).

en: Force index creation
el: Επιβολή δημιουργίας ευρετηρίου

en: Force interleaved method
el: Επιβολή εναλλασσόμενης μεθόδου

en: Force interleaved method.
el: Επιβολή εναλλασσόμενης μεθόδου.

en: Force mono audio
el: Επιβολή μονοφωνικού ήχου

en: Force multicast RTP via RTSP
el: Επιβολή πολυεκπομπής RTP μέσω RTSP

en: Force number of slices per frame
el: Επιβολή αριθμού τεμαχίων ανά καρέ

en: Force selection of all streams
el: Επιβολή επιλογής όλων των συνεχών ροών δεδομένων

en: Force subtitle position
el: Επιβολή θέσης υπότιτλου

en: Force the SDL renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
el: Επιβολή στη μηχανή φωτορεαλισμού SDL renderer να κάνει χνα χρησιμοποιήσει ένα συγκεκριμένο τύπο chroma αντί να προσπαθήσει να βελτιώσει τις αποδόσεις χρησιμοποιώντας το πιο αποτελεσματικό.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
el: Επιβολή της διεπαφής rc να χρησιμοποιήσει το stdin σαν να ήταν ένα TTY.

en: Force width (-1 for autodetect, 0 for driver default).
el: Επιβολή πλάτους (-1 για αυτόματη ανίχνευση, 0 για την προεπιλογή του οδηγού υλικού).

en: Force window style:
el: Επιβολή στυλ παραθύρου:

en: Forces the audio language
el: Επιβολή της γλώσσας ήχου

en: Form
el: Μορφή

en: Format
el: Τύπος

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
el: Τύπος των εικόνων εξόδου (png, jpg, ...).

en: Format to use in the playlist's "author" field.
el: Τύπος που θα χρησιμοποιηθεί στο πεδίο "συντάκτης" της λίστας αναπαραγωγής.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
el: Τύπος που θα χρησιμοποιηθεί στο πεδίο "τίτλος" της λίστας αναπαραγωγής.

en: Formatted Subtitles
el: Διαμορφωμένοι Υπότιτλοι

en: Forward
el: Εμπρός

en: Forward Cookies
el: Προώθηση Cookies

en: Frame By Frame
el: Καρέ - Καρέ

en: Frame Rate
el: Ρυθμός καρέ

en: Frame by frame
el: Καρέ - καρέ

en: Frame delay (ms)
el: Καθυστέρηση ρυθμού καρέ (msec)

en: Frame rate
el: Ρυθμός καρέ

en: Frame rate of a video elementary stream
el: Ρυθμός καρέ μιας κύριας ροής δεδομένων βίντεο

en: Framebuffer device
el: Συσκευή ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου

en: Framebuffer resolution to use
el: Ανάλυση της ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου προς χρήση

en: Framebuffer uses hw acceleration
el: Η ενδιάμεση μνήμη πλαισίου χρησιμοποιεί επιτάχυνση hw

en: Framecount to use on frametype lookahead
el: Αρίθμηση καρέ που θα χρησιμοποιηθεί για την προνοητικότητα τύπου καρέ

en: Framerate
el: Ρυθμός καρέ

en: Framerate to capture, if applicable (-1 for autodetect).
el: Ρυθμός καρέ για σύλληψη, εάν είναι εφαρμόσιμο (-1 για αυτόματη ανίχνευση).

en: Framerate to capture, if applicable (0 for autodetect).
el: Ρυθμός καρέ για σύλληψη, εάν είναι εφαρμόσιμος (0 για αυτόματη ανίχνευση).

en: Frames per Second
el: Καρέ ανά δευτερόλεπτο

en: Frames per Second:
el: Καρέ ανά δευτερόλεπτο:

en: Frames per second
el: Καρέ ανά δευτερόλεπτο

en: Freetype2 font renderer
el: Φωτοαποδότης γραμματοσειράς Freetype2

en: French
el: Γαλλικά

en: French TV
el: Γαλλική TV

en: Freq 1 (Hz)
el: Συχνότητα 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
el: Συχνότητα 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
el: Απολαβή Συχνότητας 1 (Db)

en: Freq 2 (Hz)
el: Συχνότητα 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
el: Συχνότητα 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
el: Απολαβή συχνότητας 2 (Db)

en: Freq 3 (Hz)
el: Συχνότητα 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
el: Συχνότητα 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
el: Απολαβή συχνότητας 3 (Db)

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Frequency to capture (in kHz), if applicable.
el: Συχνότητα για σύλληψη (σε kHz), εάν είναι εφαρμόσιμη.

en: Frisian
el: Φριζικά

en: From
el: Από

en: Fuchsia
el: Φούξια

en: Full bass
el: Με πλήρη μπάσα

en: Full bass and treble
el: Με πλήρη μπάσα και πρίμα

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
el: Πλήρης διαδρομή των αρχείων εικόνας προς χρήση. Ο τύπος είναι <εικόνα>[,<καθυστέρηση σε msec>[,<alpha>]][;<εικόνα>[,<καθυστέρηση>[,<alpha>]]][;...]. Αν έχετε μόνο ένα αρχείο, απλά εισάγετε το όνομά του.

en: Full treble
el: Με πλήρη πρίμα

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Fullscreen Controller
el: Ελεγκτής Πλήρους Οθόνης

en: Fullscreen Video Device
el: Συσκευή Βίντεο Πλήρους Οθόνης

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
el: Αδιαφάνεια ελεγκτή πλήρους οθόνης μεταξύ 0.1 και 1

en: Fullscreen video output
el: Έξοδος βίντεο πλήρους οθόνης

en: Funk
el: Φανκ

en: GNU/Linux framebuffer video output
el: Έξοδος βίντεο της ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου GNU/Linux

en: GOP size
el: Μέγεθος GOP

en: Gaelic (Scots)
el: Γαελικά (Σκωτικά)

en: Gain
el: Απολαβή

en: Game
el: Παιχνίδι

en: Gamma
el: Γάμμα

en: Gamma (Blue) correction
el: Διόρθωση γάμμα (Μπλε)

en: Gamma (Green) correction
el: Διόρθωση γάμμα (Πράσινο)

en: Gamma (Red) correction
el: Διόρθωση γάμμα (Κόκκινο)

en: Gaussian Blur
el: Θόλωση Gaussian

en: Gaussian blur video filter
el: Φίλτρο βίντεο για θόλωση Gaussian

en: Gaussian's std deviation
el: Τυπική απόκλιση Gaussian

en: General
el: Γενικά

en: General Audio
el: Γενική Ήχου

en: General Audio Settings
el: Γενικές Ρυθμίσεις Ήχου

en: General Input
el: Γενική Είσοδος

en: General Video Settings
el: Γενικές Ρυθμίσεις Βίντεο

en: General audio settings
el: Γενικές ρυθμίσεις ήχου

en: General input settings. Use with care...
el: Ρυθμίσεις γενικής εισόδου. Χρησιμοποιήστε τις με προσοχή......

en: General playlist behaviour
el: Γενική συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής

en: General settings for audio output modules.
el: Γενικές ρυθμίσεις για τις ενότητες εξόδου ήχου.

en: General stream output settings
el: Γενικές ρυθμίσεις εξόδου ροής δεδομένων

en: General video settings
el: Γενικές ρυθμίσεις βίντεο

en: Generated stream output string
el: Νήμα εξόδου της δημιουργημένης ροής δεδομένων

en: Generic
el: Γενικά

en: Genre
el: Είδος

en: Genre description
el: Περιγραφή είδους

en: Genre metadata
el: Μεταδεδομένα είδους

en: Genre of the content.
el: Είδος του περιεχομένου.

en: Geometry
el: Γεωμετρία

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: German
el: Γερμανικά

en: Gestures
el: Κινήσεις

en: Get function
el: Λήψη λειτουργίας

[ctx: GetACP]
en: CP1252
el: CP1253

en: Global
el: Γενικά

en: Global Hotkeys
el: Γενικά Πλήκτρα συντόμευσης

en: Global Hotkeys interface
el: Διεπαφή Γενικών πλήκτρων συντόμευσης

en: Global gain
el: Ολική απολαβή

en: GnomeVFS input
el: Είσοδος GnomeVFS

en: Go to Time
el: Μετάβαση στο Χρόνο

en: Go to the DVD menu
el: Μετάβαση στο μενού DVD

en: Go to time
el: Μετάβαση στο χρόνο

en: Google Video Playlist importer
el: Εισαγωγέας λίστας αναπαραγωγής Google Video

en: Goom animation speed
el: Ταχύτητα εφέ κίνησης Goom

en: Goom display height
el: Ύψος εμφάνισης του Goom

en: Goom display width
el: Πλάτος εμφάνισης του Goom

en: Goom effect
el: Εφέ Goom

en: Gospel
el: Γκόσπελ

en: Gothic
el: Γκόθικ

en: Gradient
el: Κλίση

en: Gradient bitmap searchpath
el: Διαδρομή αναζήτησης δυαδικής απεικόνισης κλίσης

en: Gradient image type
el: Τύπος εικόνας κλίσης

en: Gradient threshold
el: Κατώφλι κλίσης

en: Gradient video filter
el: Φίλτρο βίντεο κλίσης

en: Grain
el: Κόκκος

en: Grain video filter
el: Φίλτρο βίντεο κόκκου

en: Graphic Equalizer
el: Γραφικός Ισοσταθμιστής

en: Gray
el: Γκρι

en: Grayscale video output
el: Έξοδος βίντεο σε κλίμακα του γκρι

en: Greek (ISO 8859-7)
el: Ελληνική (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
el: Ελληνική (Windows-1253)

en: Greek, Modern ()
el: Ελληνικά, Σύγχρονα ()

en: Green
el: Πράσινο

en: Green component of the pause color
el: Πράσινο συστατικό του χρώματος παύσης

en: Green component of the shutdown color
el: Πράσινο συστατικό του χρώματος κλεισίματος

en: Group
el: Ομάδα

en: Group name
el: Όνομα ομάδας

en: Group packets
el: Πακέτα ομάδων

en: Guarani
el: Γκουαρανί

en: Gujarati
el: Γκουτζαράτι

en: H.264 level
el: Επίπεδο H.264

en: H.264 profile
el: Προφίλ H.264

en: H.264 video packetizer
el: Δημιουργός πακέτων βίντεο H.264

en: H.264/MPEG4 AVC encoder (x264)
el: Κωδικοποιητής H.264/MPEG4 AVC

en: H264 video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο H264

en: HAL AudioUnit output
el: Έξοδος HAL AudioUnit

en: HRD-timing information
el: Πληροφορίες συγχρονισμού HRD

en: HTML Playlist
el: Λίστα Αναπαραγωγής HTML

en: HTML playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής HTML

en: HTTP (default)
el: HTTP (προεπιλογή)

en: HTTP Proxy
el: Διαμεσολαβητής HTTP

en: HTTP announce
el: Ανακοίνωση HTTP

en: HTTP authentication
el: Πιστοποίηση HTTP

en: HTTP input
el: Είσοδος HTTP

en: HTTP proxy
el: Διαμεσολαβητής HTTP

en: HTTP proxy URL
el: URL του διαμεσολαβητή HTTP

en: HTTP proxy password
el: Κωδικός χρήστη διαμεσολαβητή HTTP

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
el: Ο διαμεσολαβητής HTTP που θα χρησιμοποιηθεί. Πρέπει να είναι της μορφής http://[όνομα χρήστη@]myproxy.mydomain:myport/ Αν παραμείνει άδειο, θα γίνει μία προσπάθεια χρήσης της μεταβλητής περιβάλλοντος http_proxy.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
el: Ο διαμεσολαβητής HTTP που θα χρησιμοποιηθεί. Πρέπει να είναι της μορφής http://[όνομα χρήστη[:κωδικός]@]myproxy.mydomain:myport/ Αν παραμείνει άδειο, θα γίνει μία προσπάθεια χρήσης της μεταβλητής περιβάλλοντος http_proxy.

en: HTTP stream output
el: Έξοδος ροής HTTP

en: HTTP tunnel port
el: Θύρα σήραγγας HTTP

en: Half Size
el: Μισό Μέγεθος

en: Hard rock
el: Σκληρό ροκ

en: Hardware decoding
el: Αποκωδικοποίηση υλικού

en: Headphone effect
el: Εφέ ακουστικών

en: Headphone surround effect
el: Εφέ περιβάλλοντος ακουστικών

en: Headphone virtual spatialization effect
el: Εφέ εικονικής δημιουργίας 3D ακουστικών

en: Headphone virtualization
el: Εφέ εικονικού χώρου ακουστικών

en: Headphones
el: Ακουστικά

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hebrew (ISO 8859-8)
el: Εβραϊκή (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
el: Εβραϊκή (Windows-1255)

en: Height
el: Ύψος

en: Height of motion compensation blocks
el: Ύψος των ομάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetection).
el: Ύψος της ροής δεδομένων προς σύλληψη (-1 για αυτόματη ανίχνευση).

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hide Others
el: Απόκρυψη των Άλλων

en: Hide VLC
el: Απόκρυψη του VLC

en: Hide VLC media player in taskbar
el: Απόκρυψη του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC στη γραμμή εργασιών

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
el: Απόκρυψη του κέρσορα και του ελεγκτη πλήρους οθόνης μετά από x msec.

en: Hide future errors
el: Απόκρυψη λαθών στο μέλλον

en: Hide interface
el: Απόκρυψη διεπαφής

en: High LNB voltage
el: Υψηλή τάση LNB

en: High freq (Hz)
el: Υψηλές συχνότητες (Hz)

en: High freq gain (dB)
el: Απολαβή υψηλών συχνοτήτων (Db)

en: High latency
el: Υψηλή λανθάνουσα κατάσταση

en: High priority
el: Υψηλή προτεραιότητα

en: High quality audio resampling
el: Υψηλής ποιότητας επαναδειγματοληψία ήχου

en: Higher latency
el: Υψηλότερη λανθάνουσα κατάσταση

en: Highest
el: Υψηλότερο

en: Highlight widget below
el: Επισήμανση του κάτω επινοήματος

en: Highlight widget on the left
el: Επισήμανση του επινοήματος στα αριστερά

en: Highlight widget on the right
el: Επισήμανση του επινοήματος στα δεξιά

en: Highlight widget on top
el: Επισήμανση του επάνω επινοήματος

en: Hindi
el: Χίντι

en: Hip-Hop
el: Χιπ-Χοπ

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
el: Χονγκ Κονγκ Συμπληρωματική (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
el: Όριο Hop (TTL)

en: Horizontal
el: Οριζόντια

en: Horizontal flip
el: Οριζόντια περιστροφή

en: Host
el: Κεντρικός Υπολογιστής

en: Hot keys
el: Πλήκτρα συντόμευσης

en: Hotkey
el: Πλήκτρο συντόμευσης

en: Hotkey for
el: Πλήκτρο συντόμευσης για

en: Hotkeys
el: Πληκτρα συντόμευσης

en: Hotkeys management interface
el: Διεπαφή διαχείρισης πλήκτρων συντόμευσης

en: Hotkeys settings
el: Ρυθμίσεις πλήκτρων συντόμευσης

en: Hough
el: Μετασχηματισμός Hough

en: Hours / Minutes / Seconds:
el: Ώρες / Λεπτά / Δευτερόλεπτα:

en: How AQ distributes bits
el: Πώς το AQ κατανέμει τα bits

en: How long the notification will be displayed
el: Πόση ώρα θα προβάλλεται η ειδοποίηση

en: Hue
el: Χροιά

en: Hue windowing
el: Παραθύρωση χροιάς

en: Hungarian
el: Ουγγρικά

en: Hurry up
el: Βιασύνη

en: I quantization factor
el: Συντελεστής κβαντισμού I

en: I&mport
el: Ε&ισαγωγή

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
el: Μετατροπές από I420,IYUV,YV12 σε RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID
el: Ταυτότητα

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: IVTV MPEG Encoding cards input
el: Είσοδος Καρτών κωδικοποίησης IVTV MPEG

en: IceCAST output
el: Έξοδος IceCAST

en: Icelandic
el: Ισλανδικά

en: Icon View
el: Προβολή Εικονιδίων

en: If bitrate=0, use this value for constant quality
el: Αν ο ρυθμός μετάδοσης δεδομένων είναι 0, χρησιμοποιήστε αυτη την τιμή για σταθερή ποιότητα

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
el: Αν είναι ενεργοποιημένο και η αναπροσαρμογή μεγέθους είναι ορισμένη, ο πολυπλέκτης TS  θα τοποθετήσει τα όρια στο τέλος των I εικόνων. Σε αυτή την περίπτωση, η διάρκεια της αναπροσαρμογής μεγέθους που δόθηκε από τον χρήστη είναι η χειρότερη επιλογή που μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν δεν υπάρχει καρέ αναφοράς. Αυτό ενισχύει την απόδοση του αλγορίθμου αναπροσαρμογής μεγέθους, από την στιγμή που τα καρέ I είναι συνήθως τα μεγαλύτερα καρέ στην ροή δεδομένων.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
el: Εάν δεν είναι μηδέν, αυτό δίνει πρόσθετες πληροφορίες αποσφαλμάτωσης.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
el: Εφόσον το αρχείο υπάρχει ήδη, δεν θα αντικατασταθεί απο το νέο.

en: If the file exists and this option is selected, the existing file will not be overwritten.
el: Αν το αρχείο υπάρχει και αυτή η λειτουργία επιλεγεί, τον υπάρχον αρχείο δεν θα αντικατασταθεί.

en: If this option is set, B-Frames will be used. Use this option to set the number of B-Frames.
el: Αν ρυθμιστεί αυτή η επιλογή, θα χρησιμοποιηθούν Καρέ τύπου B. Χρησιμοποιήστε αυτή την επιλογή για να ρυθμίσετε τον αριθμό των καρέ B.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
el: Εάν ο διαμεσολαβητής HTTP σας απαιτεί κωδικό χρήστη, ορίστε τον εδώ.

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Ignore subtitle flag
el: Αγνόηση σημαίας υπότιτλου

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
el: Αγνοείστε τη σημαία του υπότιτλου, δοκιμάστε αυτό αν δεν εμφανίζονται οι υπότιτλοι.

en: Ignored extensions
el: Αγνοημένες επεκτάσεις

en: Illuminate the room with this color on pause
el: Φωτίστε το δωμάτιο με αυτό το χρώμα κατά την παύση

en: Illuminate the room with this color on shutdown
el: Φωτίστε το δωμάτιο με αυτό το χρώμα κατά το κλείσιμο

en: Image
el: Εικόνα

en: Image adjust
el: Προσαρμογή εικόνας

en: Image brightness (0-2)
el: Φωτεινότητα εικόνας (0-2)

en: Image chroma
el: Chroma εικόνας

en: Image clone
el: Κλώνος εικόνας

en: Image colors inversion
el: Αντιστροφή χρωμάτων εικόνας

en: Image contrast (0-2)
el: Αντίθεση εικόνας (0-2)

en: Image file
el: Αρχείο εικόνας

en: Image format
el: Τύπος εικόνας

en: Image format (default RGB)
el: Τύπος εικόνας (προεπιλογή RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
el: Τύπος εικόνας που θα χρησιμοποιηθεί για την αποθήκευση των στιγμιότυπων βίντεο

en: Image gamma (0-10)
el: Γάμμα εικόνας (0-10)

en: Image height
el: Ύψος εικόνας

en: Image hue (0-360)
el: Χροιά εικόνας (0-360)

en: Image mask
el: Μάσκα εικόνας

en: Image properties filter
el: Φίλτρο ιδιοτήτων εικόνας

en: Image saturation (0-3)
el: Κορεσμός εικόνας (0-3)

en: Image to be blended onto
el: Εικόνα πάνω στην οποία θα γίνει η ανάμιξη

en: Image wall
el: Τοίχος εικόνας

en: Image which will be blended
el: Εικόνα η οποία θα αναμιχθεί

en: Image width
el: Πλάτος εικόνας

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
el: Σε αυτή τη σελίδα, μπορούν να οριστούν μερικές επιπλέον παράμετροι της ροής δεδομένων.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
el: Σε αυτή τη σελίδα, μπορούν να οριστούν μερικές επιπλέον παράμετροι της επανακωδικοποίησης.

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
el: Σε αυτή την ενότητα μπορείτε να επιβάλλετε τη συμπεριφορά του αποπολυπλέκτη υπότιτλων, για παράδειγμα ρυθμίζοντας τον τύπο υπότιτλων ή το όνομα αρχείου.

en: Include subtitles
el: Να συμπεριλαμβάνονται οι υπότιτλοι

en: Increase Volume
el: Αύξηση Έντασης Ήχου

en: Increase scale factor
el: Αύξηση συντελεστή κλίμακας

en: Increase scale factor.
el: Αύξηση συντελεστή κλίμακας.

en: Increase the priority of the process
el: Αύξηση της προτεραιότητας της διεργασίας

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
el: Η αύξηση της προτεραιότητα της διεργασίας είναι πολύ πιθανό να βελτιώσει την εμπειρία αναπαραγωγής, καθώς επιτρέπει στο VLC να μην επηρεάζεται από άλλες εφαρμογές που διαφορετικά απαιτούν υπερβολικό χρόνο επεξεργαστή. Όμως θα πρέπει να ενημερωθείτε ότι κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες (σφάλματα προγράμματος) ο  VLC μπορεί να καταλάβει όλο το χρόνο του επεξεργαστή και να καταστήσει το όλο σύστημα μη ανταποκρινόμενο, κάτι το οποίο ίσως απαιτήσει την επανεκκίνηση του συστήματός σας.

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Indonesian
el: Ινδονησιακά

en: Industrial
el: Βιομηχανική

en: Influence (bias) B-frames usage
el: Επηρεασμός (βιάση) χρήσης των Β-καρέ

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
el: Πληροφορίες σχετικά με το από τι αποτελείται το πολυμέσο ή η ροή δεδομένων σας. Προβάλλονται ο Πολυπλέκτης, τα Codecs Ήχου & Βίντεο και οι Υπότιτλοι.

en: Information...
el: Πληροφορίες...

en: Infrared
el: Υπέρυθρες

en: Infrared remote control interface
el: Διεπαφή απομακρυσμένου ελέγχου υπερύθρων

en: Inhibit the power management daemon during playback
el: Αναστολή του δαίμονα διαχείρισης ισχύος κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
el: Αναστέλλει το δαίμονα διαχείρισης ισχύος κατά τη διάρκεια οποιασδήποτε αναπαραγωγής, για να αποφευχθεί η αδρανοποίηση του υπολογιστή λόγω απραξίας.

en: Initial VBV buffer occupancy
el: Αρχική κατάληψη ενδιάμεσης μνήμης VBV

en: Initializing
el: Έναρξη

en: Input
el: Είσοδος

en: Input & Codec settings
el: Ρυθμίσεις εισαγωγής & Codec

en: Input & Codecs
el: Εισαγωγή & Codec

en: Input & Codecs Settings
el: Ρυθμίσεις Εισόδου & Codecs

en: Input && Codecs
el: Είσοδος && Codecs

en: Input / Codecs
el: Εισαγωγή / Codecs

en: Input FIFO
el: Είσοδος FIFO

en: Input bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων εισόδου

en: Input has changed
el: Η είσοδος έχει αλλάξει

en: Input list
el: Λίστα εισόδου

en: Input of the card to use (see debug).
el: Είσοδος της κάρτας που θα χρησιμοποιηθεί (δείτε την αποσφαλμάτωση).

en: Input repetitions
el: Επαναλήψεις εισόδου

en: Input slave (experimental)
el: Υπηρέτης εισόδου (πειραματικός)

en: Input stream
el: Ροή εισόδου

en: Input/Read
el: Είσοδος/Ανάγνωση

en: Input:
el: Είσοδος

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Install Windows Service
el: Εγκατάσταση Windows Service

en: Install the Service and exit.
el: Εγκατάσταση Υπηρεσίας και έξοδος

en: Instances
el: Περιπτώσεις

en: Instrumental
el: Ορχηστρική

en: Instrumental pop
el: Ορχηστρική Ποπ

en: Instrumental rock
el: Ορχηστρική Ροκ

en: Integer pixel motion estimation method
el: Μέθοδος εκτίμησης κίνησης ακέραιου pixel

en: Inter luma quantization deadzone
el: Νεκρή ζώνη κβαντισμού Inter Luma

en: Inter picture DWT filter
el: Φίλτρο DWT διαεικόνας

en: Interactive Zoom
el: Διαδραστική Εστίαση

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Interface Settings
el: Ρυθμίσεις Διεπαφής

en: Interface interaction
el: Αλληλεπίδραση διεπαφής

en: Interface module
el: Ενότητα διεπαφής

en: Interlaced encoding
el: Αποδιαπλεγμένη κωδικοποίηση

en: Interlaced mode
el: Λειτουργία αποδιαπλοκής

en: Interlaced motion estimation
el: Εκτίμηση αποδιαπλεγμένης κίνησης

en: Interlingua
el: Ιντερλίνγκουα

en: Interlingue
el: Ιντερλίνγκουε

en: Internal stream record
el: Εγγραφή εσωτερικής ροής δεδομένων

en: Interval between keyframes (-1 for autodetect).
el: Διάστημα μεταξύ καρέ-κλειδιών (-1 για αυτόματη ανίχνευση).

en: Intra luma quantization deadzone
el: Νεκρή ζώνη κβαντισμού Intra Luma

en: Intra picture DWT filter
el: Φίλτρο DWT ενδοεικόνας

en: Inuktitut
el: Ινούκτικουτ

en: Invalid combination
el: Μη αποδεκτός συνδυασμός

en: Invalid selection
el: Μη αποδεκτή επιλογή

en: Invalid signature
el: Άκυρη υπογραφή

en: Invert colors
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Invert video filter
el: Αντιστροφή φίλτρου βίντεο

en: Irish
el: Ιρλανδικά

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
el: Είναι δυνατόν να απενεργοποιήσετε τον συγχρονισμό ρολογιού της εισόδου για πηγές πραγματικού χρόνου. Χρησιμοποιήστε το αν παρατηρείτε αλλοιωμένη αναπαραγωγή συνεχών ροών δεδομένων δικτύου.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
el: Δεν ήταν δυνατό το κατέβασμα κρυπτογραφικής υπογραφής για το κατεβασμένο αρχείο "%s". Γι' αυτό το λόγο, το αρχείο διαγράφηκε.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
el: Δεν ήταν δυνατόν να επιβεβαιωθεί με ασφάλεια το κατεβασμένο αρχείο "%s". Γι' αυτό το λόγο διαγράφηκε.

en: Italian
el: Ιταλικά

en: JACK Input
el: Είσοδος JACK

en: JACK audio input
el: Είσοδος ήχου JACK

en: JACK audio output
el: Έξοδος ήχου JACK

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
el: Ιαπωνική (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
el: Ιαπωνική (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
el: Ιαπωνική Unix (EUC-JP)

en: Javanese
el: Ιαβαϊκά

en: Jazz
el: Τζαζ

en: Jazz+Funk
el: Τζαζ+Φανκ

en: Joint stereo
el: Συνδυασμένο στερεοφωνικό

en: Jump Bac&kward
el: Μεταπήδηση &Πίσω

en: Jump To Time
el: Μεταπήδηση Στο Χρόνο

en: Jump sizes
el: Μεγέθη μεταπήδησης

en: Jump to Specific &Time
el: Μετάβαση σε Συγκεκριμένο &Χρόνο

en: Jump to time
el: Μεταπήδηση στο χρόνο

en: Kalaallisut (Greenlandic)
el: Kalaallisut (Γροινλανδικά)

en: Kannada
el: Κανάντα

en: Karaoke
el: Καραόκε

en: Kasenna MediaBase parser
el: Αναλυτής Kasenna MediaBase

en: Kasenna RTSP dialect
el: Διάλεκτος Kasenna RTSP

en: Kashmiri
el: Κασμιρικά

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
el: O Kate είναι ένας codec για επικαλύψεις που βασίζονται σε κείμενο και εικόνα.
    Η βιβλιοθήκη φωτοαπόδοσης Tiger απαιτείται για να φωτοαποδώσει ροές δεδομένων Kate, ωστόσο ο VLC εξακολουθεί να μπορεί να φωτοαποδώσει υπότιτλους που βασίζονται σε στατικό κείμενο και εικόνα όταν αυτή η βιβλιοθήκη δεν είναι διαθέσιμη. Σημειώστε ότι οι αλλαγές των ρυθμίσεων παρακάτω δεν θα πραγματοποιηθούν έως ότου αναπαραχθεί μια νέα ροή δεδομένων. Αυτό ευελεπιστούμε ότι θα διορθωθεί σύντομα.

en: Kate overlay decoder
el: Αποκωδικοποιητής επικάλυψης Kate

en: Kazakh
el: Καζακικά

en: Keep Recent Items
el: Διατήρηση Πρόσφατων Αντικειμένων

en: Keep aspect ratio
el: Διατήρηση αναλογίας διαστάσεων

en: Keep audio level between sessions
el: Διατήρηση επιπέδου ήχου μεταξύ δύο συνεδριών

en: Keep original audio track
el: Διατήρηση αρχικού κομματιού ήχου

en: Keep original size
el: Διατήρηση αρχικού μεγέθους

en: Keep original video track
el: Διατήρηση αρχικού κομματιού βίντεο

en: Keep some B-frames as references
el: Διατήρηση κάποιων B-καρέ ως αναφορών

en: Keep stream output open
el: Διατήρηση της εξόδου ροής δεδομένων ανοιχτής

en: Keep the original size of mosaic elements.
el: Διατήρηση αρχικού μεγέθους των στοιχείων μωσαϊκού.

en: Key events
el: Συμβάντα πλήκτρων

en: Key interval
el: Διάστημα πλήκτρων

en: Key press events
el: Συμβάντα πίεσης πλήκτρων

en: Key:
el: Πλήκτρο:

en: Kinyarwanda
el: Κινιαρουάντα

en: Kirghiz
el: Κιργιζικά

en: Korean
el: Κορεατικά

en: Korean (EUC-KR/CP949)
el: Κορεατική (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
el: Κορεατική (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
el: Κουρδικά

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
el: Γλώσσα της κύριας ροής δεδομένων όπως περιγράφεται από το πρότυπο ISO639.

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
el: Γλώσσα του κομματιού υπότιτλων που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε (διαχωρισμός με κόμμα, κωδικό χώρας δύο ή τριών γραμμάτων, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το 'οποιαδήποτε' ως εφεδρική).

en: Lao
el: Λαοτινά

en: Large
el: Μεγάλο

en: Large Hall
el: Μεγάλη Αίθουσα

en: Larger
el: Μεγαλύτερο

en: Last Entry Point
el: Τελευταίο Σημείο Καταχώρησης

en: Last check on: %@
el: Τελευταίοςέλεγχος: %@

en: Last.fm username not set
el: Δεν ορίστηκε όνομα χρήστη Last.fm

en: Latin
el: Λατινικά

en: Latvian
el: Λεττονικά

en: Launch EyeTV now
el: Εκκίνηση EyeTV τώρα

en: Launching an update request...
el: Έναρξη αίτησης για αναβαθμίσεις...

en: Leave Fullscreen
el: Εγκατάλειψη Πλήρους Οθόνης

en: Leave fullscreen
el: Εγκατάλειψη πλήρους οθόνης

en: Left
el: Αριστερά

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
el: Αριστερή συντεταγμένη της επάνω αριστερά γωνίας της υποοθόνης.

en: Left to right/Top to bottom
el: Από αριστερά προς τα δεξιά/Απο επάνω προς τα κάτω

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
el: Επιτρέπει στην κλίμακα βίντεο να προσαρμοστεί σε ένα δοθέν παράθυρο ή πλήρη οθόνη.

en: Level of input signal
el: Επίπεδο σήματος εισόδου

en: LibNotify Notification Plugin
el: Εμφύτευμα Ειδοποίησης LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Libtwolame

en: License
el: Άδεια χρήσης

en: Lime
el: Ανοιχτό πράσινο

en: Limit the size of each slice in bytes
el: Περιορισμός του μεγέθους κάθε τεμαχίου σε bytes

en: Limit the size of each slice in macroblocks
el: Περιορισμός του μεγέθους κάθε τεμαχίου σε μακρο-ομάδες δεδομένων

en: Line 1:
el: Γραμμή 1:

en: Line 2:
el: Γραμμή 2:

en: Linear
el: Γραμμική

en: Linear PCM audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου γραμμικού PCM

en: Linear PCM audio packetizer
el: Δημιουργός πακέτων ήχου γραμμικού PCM

en: Lingala
el: Λινγκάλα

en: List ID
el: Ταυτότητα λίστας

en: List View
el: Προβολή Λίστας

en: List of words separated by | to filter
el: Λίστα λέξεων χωρισμένων με | στο φίλτρο

en: Listeners
el: Ακροατές

en: Lithuanian
el: Λιθουανικά

en: Live
el: Ζωντανή

en: Live555 stream transport
el: Μεταφορά ροής δεδομένων Live555

en: Load
el: Φόρτωση

en: Load extensions on startup
el: Φόρτωση επεκτάσεων κατά την εκκίνηση

en: Load subtitles file:
el: Φόρτωση αρχείου υπότιτλων:

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
el: Φόρτωση αυτού του αρχείου υπότιτλων. Να χρησιμοποιείται όταν η αυτόματη ανίχνευση δεν μπορεί να ανιχνεύσει το αρχείο υπότιτλων σας.

en: Local playback
el: Τοπική αναπαραγωγή

en: Locally collect statistics
el: Συλλογή στατιστικών τοπικά

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Lock Aspect Ratio
el: Κλείδωμα Αναλογίας Διαστάσεων

en: Log all VLC messages to a text file.
el: Καταγραφή όλων των μηνυμάτων του VLC σε αρχείο.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
el: Καταγραφή όλων των μηνυμάτων του VLC σε αρχείο καταγραφής συμβάντων συστήματος (συστήματα UNIX).

en: Log filename
el: Όνομα αρχείου καταγραφής συμβάντων

en: Log format
el: Τύπος αρχείου καταγραφής συμβάντων

en: Log to file
el: Καταγραφή συμβάντων σε αρχείο

en: Log to syslog
el: Καταγραφή συμβάντων συστήματος σε αρχείο

en: Logging
el: Καταγραφή συμβάντων

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Logo animation # of loops
el: Εφέ κίνησης λογότυπου # των βρόχων

en: Logo erase
el: Διαγραφή λογότυπου

en: Logo filenames
el: Ονόματα αρχείων λογότυπων

en: Logo individual image time in ms
el: Χρόνος λογότυπου ατομικής εικόνας σε msec

en: Logo overlay
el: Επικάλυψη λογότυπου

en: Logo position
el: Θέση λογότυπου

en: Logo video filter
el: Φίλτρο βίντεο λογότυπου

en: Long backwards jump
el: Μεγάλη μεταπήδηση προς τα πίσω

en: Long forward jump
el: Μεγάλη μεταπήδηση προς τα εμπρός

en: Long jump length
el: Μεγάλο μήκος μεταπήδησης

en: Long jump length, in seconds.
el: Μεγάλο μήκος μεταπήδησης, σε δευτερόλεπτα.

en: Look and feel
el: Εμφάνιση και αίσθηση

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
el: Αναζήτηση αρχείου υπότιτλων και σε αυτές τις διαδρομές, εάν το αρχείο υπότιτλων σας δεν βρέθηκε στον τρέχοντα κατάλογο.

en: Loop
el: Βρόχος

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
el: Φίλτρο βρόχου παραμέτρων AlphaC0 και Beta alpha:beta

en: Loop from point A to point B continuously.
el: Συνεχής βρόχος από το σημείο A  στο σημείο B.

en: Lost
el: Χαμένα

en: Lost frames
el: Χαμένα καρέ

en: Low freq (Hz)
el: Χαμηλές συχνότητες (Hz)

en: Low freq gain (dB)
el: Απολαβή χαμηλών συχνοτήτων (Db)

en: Low latency
el: Χαμηλή λανθάνουσα κατάσταση

en: Low resolution decoding
el: Αποκωδικοποίηση χαμηλής ανάλυσης

en: Lower the interface below all other windows.
el: Κατέβασμα της διεπαφής κάτω από όλα τα άλλα παραθυρα.

en: Lowest
el: Χαμηλότερο

en: Lowest latency
el: Κατώτατη λανθάνουσα κατάσταση

en: Lua Art
el: Τέχνη Lua

en: Lua Extension
el: Επέκταση Lua

en: Lua HTTP
el: HTTP του Lua

en: Lua Playlist
el: Λίστα Αναπαραγωγής Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
el: Διεπαφή Αναλυτή Λιστας Αναπαραγωγής Lua

en: Lua SD Module
el: Ενότητα Lua SD

en: Lua Telnet
el: Telnet του Lua

en: Lua interface
el: Διεπαφή Lua

en: Lua interface configuration
el: Ρυθμίσεις διεπαφής Lua

en: Luma bicubic / chroma bilinear
el: Δικυβική Luma / Διγραμμική Chroma

en: Luminance elimination
el: Εξάλειψη φωτεινότητας

en: Luminance masking
el: Εφαρμογή μάσκας φωτεινότητας

en: Luminance threshold
el: Κατώφλι φωτεινότητας

en: Lyrics
el: Στίχοι

en: M-JPEG camera demuxer
el: Αποπολυπλέκτης κάμερας M-JPEG

en: M3U playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής M3U

en: M3U playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής M3U

en: M3U8 playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής M3U8

en: MLP/TrueHD parser
el: Αναλυτής MLP/TrueHD

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
el: Μετατροπές από MMX I420,IYUV,YV12 σε RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
el: Μετατροπές MMX από

en: MOD demuxer (libmodplug)
el: Αποπολυπλέκτης MOD (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου καθορισμένου σημείου MP3

en: MP4 stream demuxer
el: Αποπολυπλέκτης ροής δεδομένων MP4

en: MP4/MOV muxer
el: Πολυπλέκτης MP4/MOV

en: MPEG 1 Format
el: Τύπος αρχείου MPEG 1

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο MPEG I/II (χρησιμοποιεί libmpeg2)

en: MPEG Program Stream
el: Ροή Δεδομένων Προγράμματος MPEG

en: MPEG Transport Stream
el: Ροή δεδομένων μεταφοράς MPEG

en: MPEG Transport Stream demuxer
el: Αποπολυπλέκτης ροής δεδομένων μεταφοράς MPEG

en: MPEG Video
el: Βίντεο MPEG

en: MPEG audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου MPEG

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου MPEG στρώματος I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
el: Δημιουργός πακέτων ήχου MPEG στρώματος I/II/III

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
el: MPEG-1 βίντεο codec (χρησιμοποιήσιμο με MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG και RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
el: Codec Βίντεο MPEG-2 (χρησιμοποιήσιμο με MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG και RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
el: Codec Βίντεο MPEG-4 (χρησιμοποιήσιμο με MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG και RAW)

en: MPEG-4 video
el: Βίντεο MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
el: Δημιουργός πακέτων βίντεο MPEG-I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
el: Ήχος MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: MPEG-PS
el: MPEG PS

en: MPEG-PS demuxer
el: Αποπολυπλέκτης MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
el: Δημιουργός πακέτων ήχου MPEG4

en: MPEG4 quantization matrix
el: Πίνακας κβαντισμού MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
el: Δημιουργός πακέτων βίντεο MPEG4

en: MRL
el: Εντοπιστής Πόρων Πολυμέσων (MRL)

en: MTP Device
el: Συσκευές MTP

en: MTP devices
el: Συσκευές MTP

en: MTP input
el: Είσοδος MTP

en: MTU for out mode
el: MTU για τη λειτουργία εξόδου

en: MTU for out mode.
el: MTU για τη λειτουργία εξόδου.

en: MTU of the network interface
el: MTU της διεπαφής δικτύου

en: MUX for RAW RTSP transport
el: Πολυπλεξία για μεταφορά RAW RTSP

en: Mac OS X interface
el: Διεπαφή Mac OS X

en: Macedonian
el: Σλαβομακεδονικά

en: Magnification
el: Μεγέθυνση

en: Magnification/Zoom
el: Μεγέθυνση/Εστίαση

en: Magnify
el: Μεγέθυνση

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
el: Μεγέθυνση ενός τμήματος του βίντεο. Μπορείτε να επιλέξετε ποιο τμήμα της εικόνας θα μεγεθυνθεί.

en: Magnify/Zoom interactive video filter
el: Μεγέθυνση/Εστίαση διαδραστικού φίλτρου βίντεο

en: Main Toolbar
el: Κύρια Γραμμή εργαλείων

en: Main interfaces
el: Κύριες διεπαφές

en: Main interfaces settings
el: Ρυθμίσεις κύριων διεπαφών

en: Make a donation...
el: Προσφορά δωρεάς...

en: Make one tile a black slot
el: Μετατροπή ενός πλακιδίου σε μαύρο άνοιγμα

en: Malagasy
el: Μαλγασικά

en: Malay
el: Μαλαισιακά

en: Malayalam
el: Μαλαγιάλαμ

en: Maltese
el: Μαλτέζικα

en: Manual download only
el: Μόνο όταν γίνεται χειροκίνητο κατέβασμα

en: Manual ratio
el: Χειροκίνητη αναλογία

en: Maori
el: Μαορί

en: Marathi
el: Μαράθι

en: Mark analyzed Pixels
el: Επισήμανση αναλυμένων Pixels

en: Mark analyzed pixels
el: Επισήμανση αναλυμένων pixels

en: Maroon
el: Καστανέρυθρο

en: Marquee
el: Μαρκίζα

en: Marquee display
el: Εμφάνιση μαρκίζας

en: Marquee position
el: Θέση μαρκίζας

en: Mask
el: Μάσκα

en: Master server ip address
el: Διεύθυνση IP κύριου εξυπηρετητή

en: Matroska stream demuxer
el: Αποπολυπλέκτης ροής δεδομένων Matroska

en: Max QP
el: Μέγιστο QP

en: Max QP step
el: Μέγιστο βήμα QP

en: Max QP step between frames.
el: Μέγιστο βήμα QP μεταξύ καρέ.

en: Max length
el: Μέγιστο μήκος

en: Max local bitrate
el: Μέγιστος τοπικός ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Maximal bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Maximal volume level
el: Μέγιστο επίπεδο ήχου

en: Maximum B (deprecated)
el: Μέγιστο B (αποριφθέν)

en: Maximum GOP size
el: Μέγιστο μέγεθος GOP

en: Maximum RTP sequence number dropout
el: Απόρριψη μέγιστου αριθμού ακολουθίας RTP

en: Maximum RTP sequence number misordering
el: Αταξία μέγιστου αριθμού ακολουθίας RTP

en: Maximum RTP sources
el: Μέγιστος αριθμός πηγών RTP

en: Maximum bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε kbps. Αυτό είναι χρήσιμο σε εφαρμογές ροής δεδομένων.

en: Maximum encoding bitrate
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων κωδικοποίησης

en: Maximum level
el: Μέγιστο επίπεδο

en: Maximum motion vector length
el: Μέγιστο μήκος διανύσματος κίνησης

en: Maximum motion vector search range
el: Μέγιστο εύρος αναζήτησης διανύσματος κίνησης

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων που θα προβάλλονται στην οθόνη.

en: Maximum number of connections
el: Μέγιστος αριθμός συνδέσεων

en: Maximum output video height.
el: Μέγιστο ύψος του εξαγόμενου βίντεο.

en: Maximum output video width.
el: Μέγιστο πλάτος του εξαγόμενου βίντεο

en: Maximum quantizer parameter.
el: Μέγιστος παράμετρος κβαντιστή.

en: Maximum video height
el: Μέγιστο ύψος του βίντεο

en: Maximum video quantizer scale
el: Μέγιστη κλίμακα κβαντιστή βίντεο

en: Maximum video quantizer scale.
el: Μέγιστη κλίμακα κβαντιστή βίντεο.

en: Maximum video width
el: Μέγιστο πλάτος του βίντεο

en: Mean
el: Μέση τιμή

en: Media &Information
el: &Πληροφορίες Πολυμέσου

en: Media Files
el: Αρχεία Πολυμέσων

en: Media Information
el: Πληροφορίες Πολυμέσων

en: Media Information...
el: Πληροφορίες Πολυμέσων...

en: Media Library
el: Βιβλιοθήκη Πολυμέσων

en: Media Manager Edition
el: Έκδοση Διαχειριστή Πολυμέσων

en: Media Manager List
el: Λίστα Διαχειριστή Πολυμέσων

en: Media Resource Locator (MRL)
el: Εντοπιστής Πόρων Πολυμέσων (MRL)

en: Media data size
el: Μέγεθος δεδομένων πολυμέσων

en: Media in Zip
el: Πολυμέσα σε Αρχείο Zip

en: Media: %s
el: Πολυμέσα: %s

en: Meditative
el: Μινιμαλιστική

en: Medium backwards jump
el: Μέτρια μεταπήδηση προς τα πίσω

en: Medium forward jump
el: Μέτρια μεταπήδηση προς τα εμπρός

en: Medium jump length
el: Μέτριο μήκος μεταπήδησης

en: Medium jump length, in seconds.
el: Μέτριο μήκος μεταπήδησης, σε δευτερόλεπτα.

en: Mega bass
el: Μέγα Μπάσο

en: Mega bass cutoff
el: Όριο Μέγα Μπάσου

en: Mega bass level
el: Επίπεδο Μέγα Μπάσου

en: Memory copy module
el: Ενότητα αντιγραφής μνήμης

en: Memory input
el: Είσοδος μνήμης

en: Menu
el: Μενού

en: Menu position
el: Θέση μενού

en: Menu timeout
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου μενού

en: Menu update interval
el: Διάστημα ανανέωσης μενού

en: Menus language:
el: Γλώσσα μενού:

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Messages...
el: Μηνύματα...

en: Meta-information
el: Μετα-πληροφορίες

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Microsoft Media Server (MMS) input
el: Είσοδος Εξυπηρετητή Πολυμέσων Microsoft (MMS)

en: Middle
el: Μεσαίο

en: Mime
el: Πρότυπο δικτύου MIME

en: Min QP
el: Ελάχιστο QP

en: Minimal Mac OS X interface
el: Ελαχιστοποιημένη επαφή Mac OS X

en: Minimize Window
el: Ελαχιστοποίηση Παραθύρου

en: Minimum Audio level to raise the alarm (default 0.1)
el: Ελάχιστο επίπεδο ήχου για ενεργοποίηση του συναγερμού (προεπιλογή 0.1)

en: Minimum B (deprecated)
el: Ελάχιστο B (αποριφθέν)

en: Minimum GOP size
el: Ελάχιστο μέγεθος GOP

en: Minimum buffer space between threads
el: Ελάχιστο διάστημα ενδιάμεσης μνήμης μεταξύ νημάτων

en: Minimum encoding bitrate
el: Ελάχιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων κωδικοποίησης

en: Minimum video quantizer scale
el: Ελάχιστη κλίμακα κβαντιστή βίντεο

en: Minimum video quantizer scale.
el: Ελάχιστη κλίμακα κβαντιστή βίντεο.

en: Mirror orientation
el: Προσανατολισμός αντικατοπτρισμού

en: Mirror video
el: Αντικατοπτρισμός βίντεο

en: Mirror video filter
el: Φίλτρο βίντεο αντικατοπτρισμού

en: Misc
el: Διάφορα

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Miscellaneous Options
el: Διάφορες Επιλογές

en: Miscellaneous audio settings and modules.
el: Διάφορες ρυθμίσεις και ενότητες ήχου.

en: MoMoLight options
el: Επιλογές MoMoLight

en: Mode
el: Λειτουργία

en: Modules search path
el: Διαδρομή αναζήτησης ενοτήτων

en: Moldavian
el: Μολδαβικά

en: Mongolian
el: Μογγολικά

en: Monitor pixel aspect ratio
el: Παρακολούθηση της αναλογίας διαστάσεων του pixel

en: Mono
el: Μονοφωνικό

en: More Info
el: Περισσότερες Πληροφορίες

en: More information...
el: Περισότερες πληροφορίες...

en: Mosaic
el: Μωσαϊκό

en: Mosaic alignment
el: Ευθυγράμμιση μωσαϊκού

en: Motion Detect
el: Ανίχνευση κίνησης

en: Motion blur
el: Θόλωση κίνησης

en: Motion blur filter
el: Φίλτρο θόλωσης κίνησης

en: Motion detect
el: Ανίχνευση κίνησης

en: Motion detect video filter
el: Φίλτρο βίντεο ανίχνευσης κίνησης

en: Motion masking
el: Εφαρμογή μάσκας κίνησης

en: Motion threshold (10-100)
el: Κατώφλι κίνησης (10-100)

en: Motion vector precision
el: Ακρίβεια διανύσματος κίνησης

en: Mouse Gestures
el: Κινήσεις Ποντικιού

en: Mouse events
el: Συμβάντα ποντικιού

en: Mouse gestures control interface
el: Διεπαφή ελέγχου κινήσεων ποντικιού

en: Mouse pointer image
el: Εικόνα δείκτη ποντικιού

en: Move To Trash and Relaunch VLC
el: Μεταφορά Στα Απορρίμματα Και Επανεκκίνηση Του VLC

en: Multicast
el: Πολυεκπομπή

en: Multicast output interface
el: Διεπαφή εξόδου πολυεκπομπής

en: Multipart JPEG muxer
el: Πολυπλέκτης πολυτμηματικού JPEG

en: Multipass ratecontrol
el: Έλεγχος ρυθμού πολλαπλών περασμάτων

en: MusePack demuxer
el: Αποπολυπλέκτης MusePack

en: Musical
el: Μιούζικαλ

en: Mute
el: Σίγαση

en: Mute audio
el: Σίγαση ήχου

en: Mux Control
el: Έλεγχος Πολυπλεξίας

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
el: PMT Πολυπλεξίας (απαιτεί --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
el: Ενότητα πολυπλεξίας

en: Muxer
el: Πολυπλέκτης

en: Muxer:
el: Πολυπλέκτης:

en: Muxers
el: Πολυπλέκτες

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
el: Οι πολυπλέκτες δημιουργούν μορφές ενθυλάκωσης που χρησιμοποιούνται για την ενσωμάτωση όλων των κύριων ροών δεδομένων (βίντεο,ήχου,...). Αυτή η ρύθμιση σας επιτρέπει πάντα να επιβάλλετε ένα συγκεκριμένο πολυπλέκτη. Πιθανότατα δεν πρέπει να το κάνετε.
    Μπορείτε επίσης να ορίσετε τις προεπιλεγμένες παραμέτρους για κάθε πολυπλέκτη.

en: My Music
el: Η Μουσική Μου

en: My Pictures
el: Οι Εικόνες μου

en: My Videos
el: Τα Βίντεο μου

en: N&ormal Speed
el: Κ&ανονική Ταχύτητα

en: NET ID
el: Ταυτότητα NET

en: NT Service
el: Υπηρεσία NT

en: Name
el: Όνομα

en: Name for the font you want to use
el: Όνομα για τη γραμματοσειρά που θέλετε να χρησιμοποιήσετε

en: Name of current instance
el: Ονομασία της τρέχουσας περίπτωσης

en: Name of desired display device
el: Όνομα της επιθυμητής συσκευής προβολής

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
el: Όνομα της συσκευής ήχου που θα χρησιμοποιηθεί από το εμφύτευμα DirectShow. Αν δεν οριστεί κάτι, θα γίνει χρήση της προεπιλεγμένης συσκευής.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
el: Όνομα της συσκευής βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί από το εμφύτευμα DirectShow. Αν δεν οριστεί κάτι, θα γίνει χρήση της προεπιλεγμένης συσκευής.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
el: Όνομα που θα δωθεί σε αυτή την ροή δεδομένων /κανάλι στον εξυπηρετητή shoutcast/icecast.

en: Name:
el: Όνομα:

en: Native American
el: Εγχώρια Αμερικανική

en: Native Slider
el: Τοπικός Ολισθητής

en: Navajo
el: Ναβάχο

en: Navigate down
el: Πλοήγηση κάτω

en: Navigate left
el: Πλοήγηση αριστερά

en: Navigate right
el: Πλοήγηση δεξιά

en: Navigate up
el: Πλοήγηση πάνω

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Navy
el: Μπλε μαρέν

en: Ncurses interface
el: Διεπαφή Νcurses

en: Ne&xt
el: &Επόμενο

en: Nearest neighbour (bad quality)
el: Κοντινότερου γείτονα (κακή ποιότητα)

en: Nepali
el: Νεπάλι

en: Network
el: Δίκτυο

en: Network Protocol
el: Πρωτόκολλο Δικτύου

en: Network Sync
el: Συγχρονισμός Δικτύου

en: Network interaction failed
el: Η αλληλεπίδραση του δικτύου απέτυχε

en: Network master clock
el: Κύριος χρονιστής δικτύου

en: Network settings
el: Ρυθμίσεις δικτύου

en: Network streams (SAP)
el: Δικτυακές ροές δεδομένων (SAP)

en: Network synchronisation
el: Συγχρονισμός δικτύου

en: Never fix
el: Να μη γίνεται ποτέ επιδιόρθωση

en: New destination
el: Νέος προορισμός

en: New winamp 5.2 shoutcast import
el: Εισαγωγή νέου shoutcast  Winamp 5.2

en: Next
el: Επόμενο

en: Next Channel
el: Επόμενο Κανάλι

en: Next Chapter/Title
el: Επόμενο Κεφάλαιο/Τίτλος

en: Next chapter
el: Επόμενο κεφάλαιο

en: Next frame
el: Επόμενο καρέ

en: Next media in the playlist
el: Επόμενο πολυμέσο στη λίστα αναπαραγωγής

en: Next title
el: Eπόμενος τίτλος

en: Next widget style:
el: Στυλ επόμενου επινοήματος:

en: No CrashLog found
el: Δεν βρέθηκε Αρχείο Καταγραφής Καταρρεύσεων

en: No Filtering
el: Χωρίς Φιλτράρισμα

en: No Input device found
el: Δεν βρέθηκε Συσκευή εισόδου

en: No Repeat
el: Χωρίς Επανάληψη

en: No check was performed yet.
el: Ακόμα δεν πραγματοποιήθηκε έλεγχος.

en: No decoding of Dolby Surround
el: Χωρίς αποκωδικοποίηση του Dolby Surround

en: No file selected
el: Κανένα αρχείο δεν έχει επιλεχθεί

en: No folder selected
el: Δεν έχει επιλεγεί φάκελος

en: No help available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια

en: No input
el: Καμία εισαγωγή

en: No input found
el: Δεν βρέθηκε είσοδος

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
el: Δεν βρέθηκε είσοδος. Μία ροή δεδομένων πρέπει να αναπαράγεται ή να παυθεί για να λειτουργήσουν οι σελιδοδείκτες.

en: No input selected
el: Κανένα αρχείο δεν έχει επιλεχθεί

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
el: Δεν βρέθηκε αντίστοιχη ενότητα. Χρησιμοποιήστε --list ή --list-verbose για παράθεση των διαθέσιμων ενοτήτων.

en: No suitable decoder module
el: Δεν υπάρχει κατάλληλη ενότητα αποκωδικοποιητή

en: No valid destination
el: Μη έγκυρος προορισμός

en: No video or audio device selected.
el: Δεν επιλέχτηκε συσκευή βίντεο ή ήχου.

en: Noise
el: Θόρυβος

en: Noise reduction
el: Μείωση θορύβου

en: Non-deterministic optimizations when threaded
el: Μη ντετερμινιστικές βελτιστοποιήσεις όταν εισάγονται

en: None
el: Καθόλου

en: Nordic (Latin-6)
el: Νορβηγική (Latin-6)

en: Norm
el: Πρότυπο

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
el: Πρότυπο της ροής δεδομένων (Aυτόματο, SECAM, PAL, ή NTSC).

en: Normal
el: Κανονικό

en: Normal Size
el: Κανονικό Μέγεθος

en: Normal rate
el: Κανονική ταχύτητα

en: Normal/Repeat/Loop
el: Κανονική/Επανάληψη/Βρόχος

en: Normalize volume to:
el: Εξομάλυνση έντασης ήχου στο:

en: Norwegian
el: Νορβηγικά

en: Norwegian Bokmaal
el: Νορβηγικά Bokmaal

en: Norwegian Nynorsk
el: Νορβηγικά Nynorsk

en: Not Set
el: Δεν ορίστηκε

en: Note:
el: Σημείωση:

en: Notify
el: Ειδοποίηση

en: Now Playing
el: Αναπαράγεται τώρα

en: Now playing
el: Αναπαράγεται τώρα

en: NullSoft demuxer
el: Αποπολυπλέκτης NullSoft

en: Number of 'P' frames per GOP
el: Αριθμος καρέ 'P' ανά GOP

en: Number of CD blocks to get in a single read.
el: Αριθμός ομάδων δεδομένων CD που θα λαμβάνονται σε μια απλή ανάγνωση.

en: Number of DWT iterations
el: Αριθμός επαναλήψεων DWT

en: Number of audio buffers
el: Αριθμός ενδιάμεσων μνημών ήχου

en: Number of audio channels
el: Αριθμός καναλιών ήχου

en: Number of blank pixels between bands.
el: Αριθμός κενών pixel μεταξύ των ζωνών.

en: Number of channels
el: Αριθμός καναλιών

en: Number of channels information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες αριθμού καναλιών της επανακωδικοποιημένης ροής δεδομένων.

en: Number of clones
el: Αριθμός κλώνων

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Number of days between two update checks
el: Αριθμός ημερών μεταξύ δύο ελέγχων για ενημερώσεις

en: Number of images for change
el: Αριθμός εικόνων προς αλλαγή

en: Number of lines for change
el: Αριθμός γραμμών προς αλλαγή

en: Number of non black pixels
el: Αριθμός των μη μαύρων pixels

en: Number of output channels
el: Αριθμός καναλιών εξόδου

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
el: Αριθμός pixels για αποκοπή από το κάτω μέρος της εικόνας.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
el: Αριθμός pixels για αποκοπή από την αριστερή πλευρά της εικόνας.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
el: Αριθμός pixels για αποκοπή από την δεξιά πλευρά της εικόνας.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
el: Αριθμός pixels για αποκοπή από την κορυφή της εικόνας.

en: Number of puzzle columns
el: Αριθμός στηλών παζλ

en: Number of puzzle rows
el: Αριθμός γραμμών παζλ

en: Number of reference frames
el: Αριθμός των καρέ αναφοράς

en: Number of rows
el: Αριθμός γραμμών

en: Number of threads
el: Αριθμός νημάτων

en: Number of time the same input will be repeated
el: Αριθμός του χρόνου κατά τον οποίο θα επαναληφθεί η ίδια είσοδος

en: Number of time to blend
el: Αριθμός του χρόνου ανάμιξης

en: Number of zones on bottom
el: Αριθμός ζωνών στο κάτω μέρος

en: Number of zones on top
el: Αριθμός ζωνών στην κορυφή

en: Nuv demuxer
el: Αποπολυπλέκτης Nuv

en: OGG demuxer
el: Αποπολυπλέκτης OGG

en: OK
el: Εντάξει

en: OSD configuration importer
el: Εισαγωγέας ρυθμίσεων Εμφάνισης Στην Οθόνη

en: OSD menu
el: Μενού Εμφάνισης Στην Οθόνη (OSD)

en: OSS DSP device
el: Συσκευή OSS DSP

en: OSS input
el: Είσοδος OSS

en: Occitan (post 1500); Provencal
el: Οξετανικά (μετά το 1500); Προβηγκιανά

en: Off
el: Απενεργοποιημένη

en: Offset between the text and the shadow (in pixels, defaults to 2 pixels).
el: Απόκλιση μεταξύ του κειμένου και της σκιάς (σε pixel, προεπιλογή είναι τα 2 pixel).

en: Offsets in order
el: Αποκλίσεις σε τάξη

en: Ogg Vorbis Quality
el: Ποιότητα Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες Ποιότητας  Ogg Vorbis της επανακωδικοποιημένης ροής δεδομένων.

en: Ogg/OGM muxer
el: Πολυπλέκτης Ogg/OGM

en: Oldies
el: Παλιά

en: Olive
el: Λαδί

en: On
el: Ενεργοποιημένη

en: On Screen Display
el: Εμφάνιση Στην Οθόνη (OSD)

en: On Screen Display menu
el: Μενού Εμφάνισης Στην Οθόνη (OSD)

en: One instance when started from file
el: Μόνο μία περίπτωση όταν γίνεται έναρξη από αρχείο

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
el: Ένα από τα '90', '180', '270', 'hflip' και 'vflip'

en: Online Documentation...
el: Τεκμηρίωση στο διαδίκτυο...

en: Online Forum...
el: Διαδικτυακός Φόρουμ...

en: Only forward descriptors from this SysID to the CAM.
el: Μόνο προώθηση περιγραφών από αυτό το SysID προς CAM.

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Opacity of the logo
el: Αδιαφάνεια του λογότυπου

en: Opaqueness
el: Αδιαφάνεια

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open &Capture Device...
el: Άνοιγμα &Συσκευής Σύλληψης...

en: Open &Disc...
el: Άνοιγμα &Δίσκου...

en: Open &File...
el: Άνοιγμα &Αρχείου...

en: Open &Folder...
el: Άνοιγμα &Φακέλου ...

en: Open &Location from clipboard
el: Άνοιγμα &Τοποθεσίας από το πρόχειρο

en: Open &Network Stream...
el: Άνοιγμα Ροής Δεδομένων &Δικτύου...

en: Open &Network...
el: Άνοιγμα &Δικτύου...

en: Open Capture Device...
el: Άνοιγμα Συσκευής Σύλληψης...

en: Open CrashLog...
el: Άνοιγμα Αρχείου Καταγραφής Καταρρεύσεων...

en: Open D&irectory...
el: Άνοιγμα Κ&αταλόγου...

en: Open Directory
el: Άνοιγμα Καταλόγου

en: Open Disc...
el: Άνοιγμα Δίσκου...

en: Open File
el: Άνοιγμα Αρχείου

en: Open File...
el: Άνοιγμα Αρχείου...

en: Open Folder
el: Άνοιγμα Φακέλου

en: Open Media
el: Άνοιγμα Πολυμέσου

en: Open Network...
el: Άνοιγμα Δικτύου...

en: Open Play&list...
el: Άνοιγμα &Λίστας Αναπαραγωγής...

en: Open RTP/UDP Stream
el: Άνοιγμα Ροής Δεδομένων RTP/UDP

en: Open Recent
el: Άνοιγμα Πρόσφατου

en: Open Source
el: Ανοιχτού Κώδικα

en: Open URL
el: Άνοιγμα URL

en: Open VLM configuration...
el: Άνοιγμα ρυθμίσεων VLM...

en: Open a medium
el: Άνοιγμα ενός πολυμέσου

en: Open a skin file
el: Άνοιγμα ενός αρχείου πρόσοψης

en: Open playlist
el: Άνοιγμα λίστας αναπαραγωγής

en: Open playlist...
el: Άνοιγμα λίστας αναπαραγωγής...

en: Open skin ...
el: Άνοιγμα πρόσοψης

en: Open subtitles file
el: Άνοιγμα αρχείου υπότιτλων

en: Open subtitles...
el: Άνοιγμα υπότιτλων...

en: OpenCV example
el: Παράδειγμα OpenCV

en: OpenCV video filter wrapper
el: Περιτύλιγμα φίλτρου βίντεο OpenCV

en: OpenGL video output
el: Έξοδος βίντεο OpenGL

en: Opening
el: Άνοιγμα

en: Optical drive
el: Οπτικός δίσκος

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
el: Βελτιστοποιείστε τη σύλληψη τεμαχίζοντας την οθόνη σε κομμάτια με προκαθορισμένο ύψος (16 είναι μία καλή τιμή, 0 σημαίνει ότι η λειτουργία αυτή είναι απενεργοποιημένη).

en: Options
el: Επιλογές

en: Ordinate of the capture region in pixels.
el: Τεταγμένη της περιοχής σύλληψης σε pixel.

en: Original ID
el: Αρχική ταυτότητα

en: Original Size
el: Αρχικό Μέγεθος

en: Original audio
el: Αρχικός ήχος

en: Ossetian; Ossetic
el: Οσσετιανά; Οσσετικά

en: Other
el: Άλλο

en: Outline
el: Περίγραμμα

en: Output
el: Έξόδος

en: Output (canvas) image height
el: Μέγιστο ύψος του εξαγόμενου βίντεο.

en: Output (canvas) image width
el: Μέγιστο πλάτος του εξαγόμενου βίντεο

en: Output Color Filtermode
el: Λειτουργία Φίλτρου Εξόδου Χρώματος

en: Output Color filter mode
el: Λειτουργία φίλτρου Χρώματος Εξόδου

en: Output FIFO
el: Έξοδος FIFO

en: Output URL
el: URL εξόδου

en: Output access method
el: Μέθοδος πρόσβασης εξόδου

en: Output destination
el: Προορισμός εξόδου

en: Output device
el: Συσκευή εξόδου

en: Output file
el: Αρχείο εξόδου

en: Output format
el: Τύπος εξόδου

en: Output height
el: Μέγιστο ύψος του εξαγόμενου βίντεο.

en: Output module
el: Ενότητα εξόδου

en: Output module:
el: Ενότητα εξόδου:

en: Output modules
el: Ενότητες εξόδου

en: Output muxer
el: Πολυπλέκτης εξόδου

en: Output picture aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων εικόνας εξόδου

en: Output video height.
el: Ύψος βίντεο εξόδου.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
el: Η έξοδος βίντεο είναι σε κλίμακα του γκρι. Επειδή οι πληροφορίες του χρώματος δεν έχουν αποκωδικοποιηθεί, αυτό μπορεί να εξοικονομήσει μερική από την ισχύ του επεξεργαστή.

en: Output video width.
el: Πλάτος βίντεο εξόδου.

en: Output width
el: Μέγιστο πλάτος του εξαγόμενου βίντεο

en: Output/Written/Sent
el: Έξοδος/Γραμμένα/Αποσταλμένα

en: Output:
el: Έξοδος:

en: Overlap Length
el: Μήκος Επικάλυψης

en: Overlay
el: Επικάλυψη

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
el: Η επικάλυψη είναι η δυνατότητα επιτάχυνσης υλικού της κάρτας γραφικών σας (ικανότητα απευθείας απόδοσης βίντεο). Ο VLC θα προσπαθήσει να το χρησιμοποιήσει από προεπιλογή.

en: Overlay subtitles on the video
el: Επικάλυψη υπότιτλων στο βίντεο

en: Overlay video output
el: Επικάλυψη εξόδου βίντεο

en: Overlays
el: Επικαλύψεις

en: Overlays/Subtitles
el: Επικαλύψεις/Υπότιτλοι

en: Override page
el: Παράκαμψη σελίδας

en: P&layback
el: Α&ναπαραγωγή

en: PCR interval (ms)
el: Διάστημα PCR (msec)

en: PES maximum size
el: Μέγιστο μέγεθος PES

en: PLS playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής PLS

en: PMT PID
el: PID του PMT

en: PMT Program numbers
el: Αριθμοί προγράμματος PMT

en: PNG video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο PNG

en: PORTAUDIO audio output
el: Έξοδος ήχου PORTAUDIO

en: PS muxer
el: Πολυπλέκτης PS

en: PSNR computation
el: Υπολογισμός PSNR

en: PVA demuxer
el: Αποπολυπλέκτης PVA

en: PVR radio device
el: Συσκευή ραδιοφώνου PVR

en: PVR video device
el: Συσκευή βίντεο PVR

en: Pace
el: Βήμα

en: Packet Size
el: Μέγεθος Πακέτου

en: Packet size in bytes to decrypt
el: Μέγεθος πακέτου σε bytes για αποκρυπτογράφηση

en: Packet size in bytes to encrypt
el: Μέγεθος πακέτου για κρυπτογράφηση σε bytes

en: Packetizer modules settings
el: Ρυθμίσεις των ενοτήτων των δημιουργών πακέτων

en: Packetizers
el: Δημιουργοί πακέτων

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
el: Οι δημιουργοί πακέτων χρησιμοποιούνται για την "προεπεξεργασία" των κύριων ροών δεδομένων πριν από την πολυπλεξία. Η ρύθμιση αυτή σας επιτρέπει πάντα να επιβάλλετε ένα δημιουργό πακέτων. Πιθανότατα δεν πρέπει να το κάνετε.
    Μπορείτε επίσης να ορίσετε προεπιλεγμένες παραμέτρους για κάθε δημιουργό πακέτων.

en: Pad video
el: βίντεο

en: Padd
el: Συμπλήρωση

en: Page
el: Σελίδα

en: Panjabi
el: Παντζάμπι

en: Panoramix: wall with overlap video filter
el: Panoramix: τοίχος με φίλτρο βίντεο επικάλυψης

en: Parametric Equalizer
el: Παραμετρικός Ισοσταθμιστής

en: Partial Extract
el: Μερική Εξαγωγή

en: Partitions to consider
el: Κατατμήσεις προς εξέταση

en: Party
el: Πάρτι

en: Password
el: Κωδικός χρήστη

en: Password file
el: Αρχείο κωδικού χρήστη

en: Password for HTTP Proxy
el: Κωδικός χρήστη για τον διαμεσολαβητή HTTP

en: Password for target device.
el: Κωδικός για τη συσκευή-στόχο.

en: Password that will be requested to access the stream.
el: Κωδικός χρήστη που θα ζητηθεί για την πρόσβαση στη ροή δεδομένων.

en: Password that will be used for the connection.
el: Κωδικός χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
el: Κωδικός χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για σύνδεση με το διαμεσολαβητή SOCKS.

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Path
el: Διαδρομή

en: Path to OSD menu images
el: Διαδρομή προς τις εικόνες του μενού Εμφάνισης Στην Οθόνη

en: Path to the media in the Zip archive
el: Διαδρομή προς το πολυμέσο σε αρχείο Zip

en: Path to the skin to use.
el: Διαδρομή προς την πρόσοψη που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Pause
el: Παύση

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
el: Παύση κάθε αντικειμένου της λίστας αναπαραγωγής στο τελευταίο καρέ.

en: Pause only
el: Παύση μόνο

en: Pause the playback
el: Παύση της αναπαραγωγής

en: Pause-Blue
el: Παύση

en: Pause-Fadesteps
el: Παύση-Βήματα αποχρωματισμού

en: Pause-Green
el: Παύση-Πράσινο

en: Pause-Red
el: Παύση-Κόκκινο

en: Paused
el: Σε παύση

en: Peak bitrate in VBR mode.
el: Μέγιστος ρυθμός μετάδοσης δεδομένων σε λειτουργία VBR.

en: Peak extra width
el: Επιπρόσθετο πλάτος κορυφής

en: Peak height
el: Ύψος κορυφής

en: Peak protection
el: Προστασία κορυφής

en: Percent
el: Επί τοις εκατό

en: Performance options
el: Eπιλογές απόδοσης

en: Persian
el: Περσικά

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
el: Κωδικοποιητής Philips OGT (υπότιτλος SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
el: Δημιουργός πακέτων Philips OGT (υπότιτλος SVCD)

en: Picture
el: Εικόνα

en: Picture aspect-ratio n:m
el: Αναλογία διαστάσεων εικόνας n:m

en: Picture coding mode
el: Λειτουργία κωδικοποίησης εικόνας

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
el: pl

en: Pixels to crop from bottom
el: Pixels προς αποκοπή από το κάτω μέρος

en: Pixels to crop from left
el: Pixels προς αποκοπή από την αριστερή πλευρά

en: Pixels to crop from right
el: Pixels προς αποκοπή από την δεξιά πλευρά

en: Pixels to crop from top
el: Pixels προς αποκοπή από την κορυφή

en: Pixels to padd to bottom
el: Pixels προς συμπλήρωση στο κάτω μέρος

en: Pixels to padd to left
el: Pixels προς συμπλήρωση στην αριστερή πλευρά

en: Pixels to padd to right
el: Pixels προς συμπλήρωση στην δεξιά πλευρά

en: Pixels to padd to top
el: Pixels προς συμπλήρωση στην κορυφή

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
el: Θέση στο βίντεο όπου θα εμφανίζεται ο τίτλος (προεπιλογή κάτω στο κέντρο).

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
el: Αναπαραγωγή
    Αν η λίστα αναπαραγωγής είναι άδεια, άνοιγμα ενός πολυμέσου

en: Play and exit
el: Αναπαραγωγή και έξοδος

en: Play and pause
el: Αναπαραγωγή και παύση

en: Play and stop
el: Αναπαραγωγή και διακοπή

en: Play another media synchronously
el: Ταυτόχρονη αναπαραγωγή άλλων πολυμέσων

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
el: Ταυτόχρονη αναπαραγωγή άλλων πολυμέσων (επιπρόσθετων αρχείου ήχου κλπ.)

en: Play files randomly forever
el: Τυχαία αναπαραγωγή αρχείων επ' άπειρον

en: Play locally the stream while streaming it.
el: Τοπική αναπαραγωγή της ροής δεδομένων κατά τη διάρκεια της τεχνικής της εφαρμογής.

en: Play only
el: Αναπαραγωγή μόνο

en: Play playlist bookmark 1
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 1 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 10
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 10 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 2
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 2 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 3
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 3 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 4
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 4 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 5
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 5 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 6
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 6 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 7
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 7 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 8
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 8 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play playlist bookmark 9
el: Αναπαραγωγή σελιδοδείκτη 9 της λίστας αναπαραγωγής

en: Play&list
el: &Λίστα Αναπαραγωγής

en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: Playback control
el: Έλεγχος αναπαραγωγής

en: Playback failure
el: Αποτυχία αναπαραγωγής

en: Playback speed
el: Ταχύτητα αναπαραγωγής

en: Played
el: Παιγμένες

en: Player...
el: Αναπαραγωγός...

en: Playing some media.
el: Αναπαραγωγή μερικών πολυμέσων.

en: Playlist
el: Λίστα Αναπαραγωγής

en: Playlist Files
el: Αρχεία Λίστας Αναπαραγωγής

en: Playlist Files|
el: Αρχεία Λίστας αναπαραγωγής|

en: Playlist bookmark 1
el: Σελιδοδείκτης 1 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 10
el: Σελιδοδείκτης 10 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 2
el: Σελιδοδείκτης 2 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 3
el: Σελιδοδείκτης 3 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 4
el: Σελιδοδείκτης 4 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 5
el: Σελιδοδείκτης 5 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 6
el: Σελιδοδείκτης 6 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 7
el: Σελιδοδείκτης 7 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 8
el: Σελιδοδείκτης 8 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist bookmark 9
el: Σελιδοδείκτης 9 της λίστας αναπαραγωγής

en: Playlist has only %d elements
el: Η λίστα αναπαραγωγής έχει μόνο %d αντικείμενα

en: Playlist...
el: Λίστα Αναπαραγωγής...

en: Please enter a network URL:
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα δικτυακό URL:

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο όνομα και κωδικό χρήστη για το realm %s.

en: Please enter a valid login name and a password.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα εγκυρο όνομα και κωδικό χρήστη.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play
el: Παρακαλώ εισάγετε το URL ή τη διαδρομή του πολυμέσου που θέλετε να αναπαραγάγετε.

en: Please enter the new profile name.
el: Παρακαλώ εισάγετε το νέο όνομα προφίλ.

en: Please provide one of the following parameters:
el: Παρακαλώ παρέχετε μία από τις ακόλουθες παραμέτρους:

en: Plu&gins and extensions
el: Εμφ&υτεύματα και επεκτάσεις

en: Plugins
el: Εμφυτεύματα

en: Plugins and extensions
el: Εμφυτεύματα και επεκτάσεις

en: Podcast Author
el: Συντάκτης Podcast

en: Podcast Category
el: Κατηγορία Podcast

en: Podcast Copyright
el: Πνευματικά Δικαιώματα Podcast

en: Podcast Duration
el: Διάρκεια Podcast

en: Podcast Info
el: Πληροφορίες Podcast

en: Podcast Keywords
el: Λέξεις-κλειδιά Podcast

en: Podcast Link
el: Σύνδεσμος Podcast

en: Podcast Publication Date
el: Ημερομηνία Έκδοσης Podcast

en: Podcast Size
el: Μέγεθος Podcast

en: Podcast Subcategory
el: Υποκατηγορία Podcast

en: Podcast Subtitle
el: Υπότιτλος Podcast

en: Podcast Summary
el: Σύνοψη Podcast

en: Podcast Type
el: Τύπος Podcast

en: Podcast URLs list
el: Λίστα των URL του Podcast

en: Podcast parser
el: Αναλυτής Podcast

en: Polish
el: Πολωνικά

en: Polka
el: Πόλκα

en: Pop
el: Ποπ

en: Pop/funk
el: Ποπ/φανκ

en: Port
el: Θύρα

en: Port to use for the RTP source of the session
el: Θύρα που θα χρησιμοποιηθεί για την πηγή RTP της συνεδρίας

en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

en: Position
el: Θέση

en: Position Control
el: Έλεγχος Θέσης

en: Position of video title
el: Θέση του τίτλου του βίντεο

en: Positioning method
el: Μέθοδος τοποθέτησης

en: Post processing
el: Μετεπεξεργασία

en: Post processing quality
el: Ποιότητα μετεπεξεργασίας

en: Post-Processing Quality
el: Ποιότητα Μετεπεξεργασίας

en: Postproc
el: Μετεπεξεργασία

en: Pre&vious
el: &Προηγούμενο

en: Pre-motion estimation
el: Εκτίμηση πριν από την κίνηση

en: Preamp
el: Προενίσχυση

en: Preamp
el: Προενίσχυση

en: Prefer native stream recording
el: Προτίμηση εγγραφής τοπικής ροής δεδομένων

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preferences file could not be saved
el: Το αρχείο προτιμήσεων δεν μπόρεσε να αποθηκευτεί

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Preferred Audio language
el: Προτιμώμενη Γλώσσα ήχου

en: Preferred Subtitle Language
el: Προτιμώμενη Γλώσσα Υπότιτλου

en: Preferred audio language:
el: Προτιμώμενη γλώσσα ήχου:

en: Preferred decoders list
el: Λίστα προτιμώμενων αποκωδικοποιητών

en: Preferred encoders list
el: Λίστα προτιμώμενων κωδικοποιητών

en: Preferred packetizer list
el: Λίστα προτιμώμενων δημιουργών πακέτων

en: Preferred subtitles language
el: Προτιμώμενη γλώσσα υπότιτλων

en: Prefilter
el: Προφιλτράρισμα

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Preparer
el: Προπαρασκευαστής

en: Preset
el: Προρύθμιση

en: Preset to use for the equalizer.
el: Προρύθμιση που θα χρησιμοποιηθεί για τον ισοσταθμιστή.

en: Press menu select or pause to continue.
el: Πιέστε επιλογή ή  παύση μενού για να συνεχίσετε.

en: Press new keys for
    "%@"
el: Πιέστε νέα πλήκτρα για
    "%@"

en: Press the new keys for
el: Πιέστε τα νέα πλήκτρα για

en: Prev
el: Προηγούμενο

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Previous Channel
el: Προηγούμενο Κανάλι

en: Previous Chapter/Title
el: Προηγούμενο Κεφάλαιο/Τίτλος

en: Previous chapter
el: Προηγούμενο κεφάλαιο

en: Previous media in the playlist
el: Προηγούμενο πολυμέσο στη λίστα αναπαραγωγής

en: Previous title
el: Προηγούμενος τίτλος

en: Primary language (Analog TV tuners only)
el: Πρωτεύουσα γλώσσα (μόνο για Αναλογικούς συντονιστές τηλεόρασης)

en: Primary language left, Secondary language right
el: Κύρια γλώσσα αριστερά, Δευτερεύουσα γλώσσα δεξιά

en: Print stats for each frame.
el: Εκτύπωση στατιστικών για κάθε καρέ.

en: Privacy / Network Interaction
el: Απόρρητο / Αληλεπίδραση Δικτύου

en: Profile
el: Προφίλ

en: Profile Name
el: Όνομα Προφίλ

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Program Guide
el: Οδηγός Προγράμματος

en: Programs
el: Προγράμματα

en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

en: Pseudo raw video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο Pseudo raw

en: Pseudo raw video packetizer
el: Δημιουργός πακέτων βίντεο Pseudo raw

en: Psychedelic
el: Ψυχεδέλεια

en: Psychedelic video filter
el: Φίλτρο βίντεο ψυχεδέλειας

en: Psycho-acoustic model
el: Ψυχο-ακουστικό μοντέλο

en: Publisher
el: Εκδότης

en: Pulseaudio audio output
el: Έξοδος ήχου Pulseaudio

en: Punk
el: Πανκ

en: Purple
el: Μωβ

en: Puzzle
el: Παζλ

en: Puzzle game
el: Παιχνίδι παζλ

en: Puzzle interactive game video filter
el: Φίλτρο βίντεο του διαδραστικού παιχνιδιού παζλ

en: QP curve compression
el: Συμπίεση καμπύλης QP

en: QP difference between chroma and luma
el: Διαφορά QP μεταξύ chroma και luma

en: QP difference between chroma and luma.
el: Διαφορά QP μεταξύ chroma και luma.

en: QP factor between I and P
el: Συντελεστής QP μεταξύ I και P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
el: Συντελεστής QP μεταξύ I και P. Εύρος από 1.0 έως 2.0.

en: QP factor between P and B
el: Συντελεστής QP μεταξύ P και B

en: Qt interface
el: Διεπαφή Qt

en: Quality level
el: Επίπεδο ποιότητας

en: Quality-based VBR
el: VBR με βάση την ποιότητα

en: Quantizer scale
el: Κλίμακα κβαντιστή

en: Quechua
el: Κέτσουα

en: Quick &Open File...
el: Γρήγορο &Άνοιγμα Αρχείου...

en: QuickTime Media Link importer
el: Εισαγωγέας Δεσμών Πολυμέσων QuickTime

en: QuickTime library decoder
el: Αποκωδικοποιητής βιβλιοθήκης QuickTime

en: Quicktime Capture
el: Σύλληψη Quicktime

en: Quiet mode
el: Σιωπηρή λειτουργία

en: Quiet synchro
el: Σιωπηλός συγχρονισμός

en: Quit
el: Έξοδος

en: Quit VLC
el: Έξοδος από το VLC

en: Quit after Playback
el: Έξοδος μετά την Αναπαραγωγή

en: RAM playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγήςRAM

en: RGB component to extract
el: Συστατικό RGB για εξαγωγή

en: RSS and Atom feed display
el: Εμφάνιση τροφοδοσιών RSS και Atom

en: RTCP (local) port
el: Θύρα RTCP (τοπική)

en: RTMP input
el: Είσοδος RTMP

en: RTMP stream output
el: Έξοδος ροής HTTP

en: RTP over RTSP (TCP)
el: RTP αντί για RTSP (TCP)

en: RTP source timeout (sec)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου πηγής SAP (sec)

en: RTP stream output
el: Έξοδος ροής δεδομένων RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
el: Πολυπλεξία RTP/RTCP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
el: Αποπολυπλέκτης RTP/RTSP/SDP (χρησιμοποιεί Live555)

en: RTSP VoD server
el: Εξυπηρετητής RTSP VoD

en: RTSP announce
el: Ανακοίνωση RTSP

en: RTSP password
el: Κωδικός χρήστη RTSP

en: RTSP user name
el: Όνομα Χρήστη RTSP

en: RV32 conversion filter
el: Φίλτρο μετατροπής RV32

en: Radio device
el: Συσκευή ραδιοφώνου

en: Radio device name
el: Όνομα συσκευής ραδιοφώνου

en: Raeto-Romance
el: Ραιτορομανικά

en: Raise the interface above all other windows.
el: Ανύψωση της διεπαφής πάνω από όλα τα άλλα παράθυρα.

en: Random
el: Τυχαίο

en: Random Off
el: Απενεργοποίηση Τυχαίου

en: Random On
el: Ενεργοποίηση Τυχαίου

en: Rap
el: Ραπ

en: Rate control buffer aggressiveness
el: Επιθετικότητα ενδιάμεσης μνήμης ελέγχου ρυθμού

en: Rate control buffer aggressiveness.
el: Επιθετικότητα ενδιάμεσης μνήμης ελέγχου ρυθμού.

en: Rate control buffer size
el: Μέγεθος ενδιάμεσης μνήμης ελέγχου ρυθμού

en: Rating
el: Βαθμολόγηση

en: Ratio max (x 1000)
el: Μέγιστη αναλογία (x 1000)

en: Ratio of B frames
el: Αναλογία καρέ B

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
el: Αναλογία των εικόνων που θα εγγραφούν. 3 σημαίνει ότι μία στις τρεις εικόνες θα εγγράφεται.

en: Ratio of key frames
el: Αναλογία καρέ - κλειδιών

en: Rave
el: Ρέιβ

en: Raw audio demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο raw

en: Raw audio encoder
el: Kωδικοποιητής ήχου Raw

en: Raw video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο raw

en: Raw/Log Audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Raw/Log

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
el: Ανάγνωση και απόρριψη άγνωστων στοιχείων EBML (όχι καλό για κατακερματισμένα αρχεία).

en: Read at media
el: Ανάγνωση σε πολυμέσο

en: Read password for target device from file.
el: Ανάγνωση κωδικού για τη συσκευή-στόχο από αρχείο.

en: Read size
el: Μέγεθος ανάγνωσης

en: ReadMe / FAQ...
el: ΔιάβασέΜε / Συχνές Ερωτήσεις και Απαντήσεις...

en: Real RTSP
el: Πραγματικό RTSP

en: Real demuxer
el: Αποπολυπλέκτης Real

en: Real-Time Protocol (RTP) input
el: Είσοδος Πρωτοκόλλου πραγματικού χρόνου (RTP)

en: RealVideo library decoder
el: Αποκωδικοποιητής βιβλιοθήκης RealAudio

en: Record
el: Εγγραφή

en: Record directory or filename
el: Κατάλογος εγγραφής ή όνομα αρχείου

en: Record stream output
el: Εγγραφή εξόδου ροής δεδομένων

en: Recording
el: Εγγραφή

en: Recording done
el: Η εγγραφή ολοκληρώθηκε

en: Recording ratio
el: Αναλογία εγγραφής

en: Rectangular Linear Phase
el: Παραλληλόγραμμης Γραμμικής Φάσης

en: Red
el: Κόκκινο

en: Red balance
el: Εξισορρόπηση κόκκινου

en: Red component of the pause color
el: Κόκκινο συστατικό του χρώματος παύσης

en: Red component of the shutdown color
el: Κόκκινο συστατικό του χρώματος κλεισίματος

en: Reduce fluctuations in QP
el: Μείωση διακυμάνσεων στο QP

en: Refresh list
el: Ανανέωση λίστας

en: Refresh period in ms
el: Περίοδος ανανέωσης σε msec

en: Refresh time
el: Ανανέωση χρόνου

en: Reggae
el: Ρέγκε

en: Region left column
el: Αριστερή στήλη περιοχής

en: Region top row
el: Κορυφαία γραμμή περιοχής

en: Relative font size
el: Σχετικό μέγεθος γραμματοσειράς

en: Release function
el: Λειτουργία αποδέσμευσης

en: Reload extensions
el: Επαναφόρτωση επεκτάσεων

en: Remote Audio Output Protocol stream output
el: Έξοδος ροής δεδομένων Πρωτοκόλλου Εξόδου Απομακρυσμένου Ήχου (RAOP)

en: Remote control interface
el: Διεπαφή απομακρυσμένου ελέγχου

en: Remote-OSD
el: Απομακρυσμένη Εμφάνιση Στην Οθόνη (OSD)

en: Remote-OSD over VNC
el: Απομακρυσμένη Εμφάνιση Στην Οθόνη (Remote-OSD) αντί για VNC

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove Selected
el: Απομάκρυνση Επιλεγμένων

en: Remove borders of the video and replace them by black borders
el: Απομάκρυνση των ορίων του βίντεο και αντικατάστασή τους με μαύρα όρια

en: Remove old preferences?
el: Να απομακρυνθούν οι παλιές προτιμήσεις;

en: Remove zones of the video using a picture as mask
el: Απομάκρυνση ζωνών από το βίντεο χρησιμοποιώντας μια εικόνα ως μάσκα

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
el: Απομακρύνει όλα τα εφέ διαφάνειας που χρησιμοποιούνται στους υπότιτλους DVD.

en: Render text or image
el: Φωτοαπόδοση κειμένου ή εικόνας

en: Rendering quality
el: Ποιότητα φωτοαπόδοσης

en: Repair AVI Files
el: Επιδιόρθωση Αρχείων AVI

en: Repeat All
el: Επανάληψη Όλων

en: Repeat Off
el: Απενεργοποίηση Επανάληψης

en: Repeat One
el: Επανάληψη Ενός

en: Repeat all
el: Επανάληψη όλων

en: Repeat current item
el: Επανάληψη του τρέχοντος αντικειμένου

en: Repeat delay:
el: Καθυστέρηση επανάληψης:

en: Repeat:
el: Επανάληψη:

en: Replay gain
el: Απολαβή επανάληψης

en: Replay gain mode
el: Λειτουργία απολαβής επανάληψης

en: Replay gain mode:
el: Λειτουργία απολαβής επανάληψης:

en: Replay preamp
el: Επανάληψη προενίσχυσης

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset All
el: Επαναφορά Όλων

en: Reset Preferences
el: Επαναφορά Προτιμήσεων

en: Resize interface to the native video size
el: Προσαρμογή διαστάσεων διεπαφής στο μέγεθος του τοπικού βίντεο

en: Resize interface to video size
el: Προσαρμογή διαστάσεων διεπαφής στο μέγεθος του βίντεο

en: Resolution
el: Ανάλυση

en: Retrieving Channel Info...
el: Ανάκτηση Πληροφοριών Καναλιού...

en: Retro
el: Ρετρό

en: Reverb
el: Αντήχηση

en: Reverberation delay
el: Καθυστέρηση αντήχησης

en: Reverberation level
el: Επίπεδο αντήχησης

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: Reverse stereo
el: Αντίστροφα στέρεο

en: Revert to normal play speed
el: Επιστροφή στην κανονική ταχύτητα αναπαραγωγής

en: Right
el: Δεξιά

en: Right to left/Bottom to top
el: Από δεξιά προς τα αριστερά/Από κάτω προς τα επάνω

en: Ripple
el: Κυματισμός

en: Ripple video filter
el: Κυματισμός φίλτρου βίντεο

en: Rock
el: Ροκ

en: Rock & roll
el: Ροκ & ρολ

en: Romanian
el: Ρουμανικά

en: Room size
el: Μέγεθος δωματίου

en: Room width
el: Πλάτος δωματίου

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Rotate by 180 degrees
el: Περιστροφή κατά 180 μοίρες

en: Rotate by 270 degrees
el: Περιστροφή κατά 270 μοίρες

en: Rotate by 90 degrees
el: Περιστροφή κατά 90 μοίρες

en: Rotate or flip the video
el: Περιστροφή ή αναστροφή της εικόνας

en: Rotate video filter
el: Περιστροφή φίλτρου βίντεο

en: Rows
el: Γραμμές

en: Run as daemon process
el: Εκτέλεση σαν διεργασία δαίμονα

en: Run fb on current tty
el: Εκτέλεση ενδιάμεσης μνήμης πλαισίου στην τρέχουσα συσκευή TTY

en: Run manually
el: Χειροκίνητη εκτέλεση

en: Run time
el: Διάρκεια

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
el: Η εκτέλεση του VLC σε προτεραιότητα πραγματικού χρόνου επιτρέπει τον πολύ ακριβέστερο προγραμματισμό και αποδίδει καλύτερα, ιδίως κατά τη συνεχή ροή δεδομένων περιεχομένου. Ωστόσο μπορεί να μπλοκάρει ολόκληρο το σύστημά σας, ή να το καταστήσει πάρα πολύ αργό. Θα πρέπει να το ενεργοποιήσετε μόνον αν γνωρίζετε τι κάνετε.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
el: Εκτέλεση του vlc με την προεπιλεγμένη διεπαφή. Χρησιμοποιήστε το 'cvlc' για να εκτελέσετε το vlc χωρίς διεπαφή.

en: Russian
el: Ρωσικά

en: Russian (KOI8-R)
el: Ρωσική (KOI8-R)

en: S-Video input
el: Είσοδος S-Video

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
el: Το S/PDIF μπορεί να χρησιμοποιηθεί από προεπιλογή όταν το υλικό σας την υποστηρίζει όπως και την αναπαραγόμενη συνεχή ροή δεδομένων ήχου.

en: SAP Announce
el: Ανακοίνωση SAP

en: SAP Strict mode
el: Αυστηρή λειτουργία SAP

en: SAP announce
el: Ανακοίνωση SAP

en: SAP announcement interval
el: Διάστημα ανακοίνωσης SAP

en: SAP announcing
el: Aνακοίνωση SAP

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
el: Το SAP αποτελεί έναν από τους τρόπους δημόσιας παρουσίασης ροών δεδομένων που αποστέλλονται με τη χρήση των πολυεκπομπών UDP ή RTP.

en: SAP multicast address
el: Διεύθυνση πολυεκπομπής SAP

en: SAP timeout (seconds)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου SAP (δευτερόλεπτα)

en: SDL Image decoder
el: Αποκωδικοποιητής εικόνας SDL image

en: SDL chroma format
el: Τύπος chroma SDL

en: SDL_image video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο SDL_image

en: SDP Descriptions parser
el: Αναλυτής Περιγραφών SDP

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
el: Περιγραφείς SDT (απαιτούν --sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
el: Πιστοποίηση SFTP

en: SFTP input
el: Είσοδος SFTP

en: SFTP password
el: Κωδικός χρήστη SFTP

en: SFTP port
el: Θύρα SFTP

en: SFTP user name
el: Όνομα χρήστη SFTP

en: SMB domain
el: Τομέας SMB

en: SMB input
el: Είσοδος SMB

en: SMB password
el: Κωδικός χρήστη SMB

en: SMB user name
el: Όνομα xρήστη SMB

en: SMF demuxer
el: Αποπολυπλέκτης SMF

en: SOCKS password
el: Κωδικός χρήστη SOCKS

en: SOCKS server
el: Εξυπηρετητής SOCKS

en: SOCKS user name
el: Όνομα χρήστη SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
el: Αριθμοί ταυτότητας SPS και PPS

en: SPU PID
el: PID του SPU

en: SQLite database module
el: Ενότητα βάσης δεδομένων SQLite

en: SRTP key (hexadecimal)
el: Κλειδί SRTP (δεκαεξαδικό)

en: SRTP salt (hexadecimal)
el: Κλειδί SRTP salt (δεκαεξαδικό)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
el: Μετατροπές από SSE2 I420,IYUV,YV12 σε RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
el: Μετατροπές SSE2 από

en: SSIM computation
el: Υπολογισμός SSIM

en: SVCD subtitles
el: Υπότιτλοι SVCD

en: Samba (Windows network shares) input
el: Είσοδος Samba (διαμοιρασμοί δικτύου Windows)

en: Samoan
el: Σαμοανικά

en: Sample Rate
el: Ρυθμός Δειγματοληψίας

en: Sample aspect ratio
el: Συντελεστής αναλογίας δείγματος

en: Sample rate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Sample rate of an audio elementary stream
el: Ρυθμός δειγματοληψίας μιας κύριας ροής δεδομένων ήχου

en: Samplerate
el: Ρυθμός δειγματοληψίας

en: Samplerate information of the transcoded stream.
el: Πληροφορίες ρυθμού δειγματοληψίας της επανακωδικοποιημένης ροής δεδομένων.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
el: Ρυθμός δειγματοληψίας της συλληφθείσας ροής δεδομένων ήχου σε Hz (π.χ. 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sanskrit
el: Σανσκριτικά

en: Sardinian
el: Σαρδηνιακά

en: Sat windowing
el: Παραθύρωση κορεσμού

en: Saturation
el: Κορεσμός

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save Debug Frames
el: Αποθήκευση Καρέ Αποσφαλμάτωσης

en: Save File
el: Αποθήκευση Αρχείου

en: Save Metadata
el: Αποθήκευση Μεταδεδομένων

en: Save Playlist
el: Αποθήκευση Λίστας αναπαραγωγής

en: Save Playlist to &File...
el: Αποθήκευση Λίστας Αναπαραγωγής σε &Αρχείο...

en: Save Playlist...
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής...

en: Save VLM configuration as...
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων VLM ως...

en: Save and close the dialog
el: Αποθήκευση και κλείσιμο του διαλόγου

en: Save file to
el: Αποθήκευση αρχείου στο

en: Save file...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Save log file as...
el: Αποθήκευση αρχείου καταγραφής συμβάντων ως...

en: Save playlist
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής

en: Save playlist as...
el: Αποθήκευση λίστας αναπαραγωγής ως...

en: Save raw codec data
el: Αποθήκευση δεδομένων codec raw

en: Save recently played items
el: Αποθήκευση πρόσφατα παιγμένων αντικειμένων

en: Save the recently played items in the menu
el: Αποθήκευση των πρόσφατα παιγμένων αντικειμένων στο μενού

en: Save this Log...
el: Αποθήκευση αυτού του Αρχείου καταγραφής σφαλμάτων...

en: Save...
el: Αποθήκευση...

en: Saves all the displayed logs to a file
el: Αποθήκευση όλων των προβαλλόμενων παραθύρων καταγραφής συμβάντων σε αρχείο

en: Saving file failed
el: Η αποθήκευση του αρχείου απέτυχε

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Scale factor
el: Συντελεστής κλίμακας

en: Scale factor (0.1-2.0)
el: Συντελεστής κλίμακας (0.1-2.0)

en: Scaled to screen
el: Προσαρμογή στην οθόνη

en: Scaletempo
el: Ρυθμός κλίμακας

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
el: Ο συντελεστής κλίμακας που χρησιμοποιείται όταν απενεργοποιείται η Αυτόματη Κλιμακα.
    Η προεπιλεγμένη τιμή είναι 1.0 (αρχικό μέγεθος βίντεο).

en: Scaling mode
el: Λειτουργία κλίμακας

en: Scaling mode to use.
el: Λειτουργία κλίμακας που θα χρησιμοποιηθεί.

en: Scene filter
el: Φίλτρο σκηνής

en: Scene video filter
el: Φίλτρο βίντεο σκηνής

en: Schedule
el: Χρονοδιάγραμμα

en: Schedule:
el: Χρονοδιάγραμμα:

en: Scope
el: Σκοπός

en: Score
el: Τιμή

en: Scrambled
el: Διαταραγμένη

en: Screen
el: Οθόνη

en: Screen Input
el: Είσοδος οθόνης

en: Screen capture
el: Σύλληψη oθόνης

en: Screen capture (with X11/XCB)
el: Σύλληψη οθόνης (με X11/XCB)

en: Scrobbler URL
el: URL του Scrobbler

en: Scroll with feed
el: Κύλιση με τροφοδοσία

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search Filter
el: Φίλτρο Αναζήτησης

en: Search Length
el: Μήκος Αναζήτησης

en: Search in Playlist
el: Αναζήτηση στη Λίστα Αναπαραγωγής

en: Second CSA Key
el: Δεύτερο κλειδί CSA

en: Second audio program (Analog TV tuners only)
el: Δεύτερο πρόγραμμα ήχου (μόνο για Αναλογικούς συντονιστές τηλεόρασης)

en: Secondary language (Analog TV tuners only)
el: Δευτερύουσα γλώσσα (μόνο για Αναλογικούς συντονιστές τηλεόρασης)

en: Seek based on percent not time
el: Αναζήτηση βάση του ποσοστού, όχι του χρόνου

en: Seek based on percent not time.
el: Αναζήτηση βάσει του ποσοστού και όχι βάσει του χρόνου.

en: Segment
el: Τμήμα

en: Segments
el: Τμήματα

en: Select
el: Επιλογή

en: Select "Advanced Options" to see all options.
el: Επιλέξτε "Επιλογές για προχωρημένους" για να δείτε όλες τις επιλογές.

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Select Audio Device
el: Επιλογή Συσκευής Ήχου

en: Select Directory
el: Επιλογή Καταλόγου

en: Select File
el: Επιλογή Αρχείου

en: Select Folder
el: Επιλογή Φακέλου

en: Select Input
el: Επιλογή Εισόδου

en: Select Output
el: Επιλογή Εξόδου

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
el: Επιλογή συσκευής ή καταλόγου VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
el: Επιλογή συσκευής ή φακέλου VIDEO_TS

en: Select a directory
el: Επιλογή ενός καταλόγου

en: Select a file
el: Επιλογή ενός αρχείου

en: Select a stream
el: Επιλογή μιάς ροής δεδομένων

en: Select an action to change the associated hotkey
el: Επιλέξτε μια ενέργεια για να αλλάξετε το σχετικό πλήκτρο συντόμευσης

en: Select channel to keep
el: Επιλέξτε κανάλι για διατήρηση

en: Select current widget
el: Επιλογή τρέχοντος επινοήματος

en: Select next DVD chapter
el: Επιλογή επόμενου κεφαλαίου DVD

en: Select next DVD title
el: Επιλογή επόμενου τίτλου DVD

en: Select one color in the video
el: Επιλέξτε ένα χρώμα στο βίντεο

en: Select one or more files to open
el: Επιλογή ενός ή περισσότερων αρχείων για άνοιγμα

en: Select one or multiple files
el: Επιλέξτε ένα ή πολλαπλά αρχεία

en: Select prev DVD chapter
el: Επιλογή προηγούμενου κεφαλαίου DVD

en: Select previous DVD title
el: Επιλογή προηγούμενου τίτλου DVD

en: Select profile:
el: Επιλογή προφίλ:

en: Select skin
el: Επιλογή πρόσοψης

en: Select the capture device type
el: Επέλεξε τον τύπο συσκευής σύλληψης

en: Select the directory to save to
el: Επιλέξτε το φάκελο όπου θα γίνει η αποθήκευση.

en: Select the file
el: Επιλογή του αρχείου

en: Select the file to save to
el: Επιλέξτε το αρχείο για την αποθήκευση

en: Select the hotkey to display the position.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για την εμφάνιση της θέσης.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για τη μετάβαση στο επόμενο καρέ βίντεο.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία μεγάλη μεταπήδηση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία μεγάλη μεταπήδηση προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία μέτρια μεταπήδηση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία μέτρια μεταπήδηση προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία σύντομη μεταπήδηση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία σύντομη μεταπήδηση προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία πολύ σύντομη μεταπήδηση προς τα πίσω.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για μία πολύ σύντομη μεταπήδηση προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to quit the application.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για έξοδο από την εφαρμογή.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για τη ρύθμιση της ταχύτητας αναπαραγωγής σε κανονική.

en: Select the hotkey to stop playback.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για τη διακοπή της αναπαραγωγής.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την αναπαραγωγή γρήγορης κίνησης προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την αναπαραγωγή αργής κίνησης προς τα εμπρός.

en: Select the hotkey to use to leave fullscreen state.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για την κατάσταση εγκατάλειψης της πλήρους οθόνης.

en: Select the hotkey to use to pause.
el: Επιλογή του πλήκτρουσυντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την παύση.

en: Select the hotkey to use to play.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την αναπαραγωγή.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για μεταπήδηση στο επόμενο στοιχείο της λίστας αναπαραγωγής.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για μεταπήδηση στο προηγούμενο στοιχείο της λίστας αναπαραγωγής.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης για την εναλλαγή της κατάστασης πλήρους οθόνης.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
el: Επιλογή του πλήκτρου συντόμευσης που θα χρησιμοποιείται για την εναλλαγή της κατάστασης παύσης.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
el: Επιλογή του πλήκτρου για την ενεργοποίηση του επιλεγμένου στοιχείου στα μενού των DVD.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του επόμενου κεφαλαίου από το DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του επόμενου τίτλου από το DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του προηγούμενου κεφαλαίου από το DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
el: Επιλογή του πλήκτρου για την επιλογή του προηγούμενου τίτλου από το DVD

en: Select the key to decrease audio volume.
el: Επιλογή του πλήκτρου για τη μείωση της έντασης ήχου.

en: Select the key to decrease the audio delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για τη μείωση της καθυστέρησης ήχου.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για τη μείωση της καθυστέρησης υπότιτλων.

en: Select the key to increase audio volume.
el: Επιλογή του πλήκτρου για την αύξηση της έντασης ήχου.

en: Select the key to increase the audio delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για την αύξηση της καθυστέρησης ήχου.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
el: Επιλογή πλήκτρου για την αύξηση της καθυστέρησης υπότιτλων.

en: Select the key to move subtitles higher.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για τη μετακίνηση των υπότιτλων ψηλότερα.

en: Select the key to move subtitles lower.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για τη μετακίνηση των υπότιτλων χαμηλότερα.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
el: Επιλογή του πλήκτρου για μετακίνηση του επιλογέα στα μενού DVD προς τα κάτω.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
el: Επιλογή του πλήκτρου για μετακίνηση του επιλογέα στα μενού DVD προς τα αριστερά.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
el: Επιλογή του πλήκτρου για μετακίνηση του επιλογέα στα μενού DVD προς τα δεξιά.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
el: Επιλογή του πλήκτρου για μετακίνηση του επιλογέα στα μενού DVD προς τα πάνω.

en: Select the key to mute audio.
el: Επιλέξτε το πλήκτρο για τη σίγαση του ήχου.

en: Select the key to play this bookmark.
el: Επιλογή πλήκτρου για την αναπαραγωγή αυτού του σελιδοδείκτη.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
el: Επιλογή πλήκτρου για τη ρύθμιση αυτού του σελιδοδείκτη.

en: Select the key to take you to the DVD menu
el: Επιλογή του πλήκτρου που θα σας μεταφέρει στο μενού DVD

en: Select the replay gain mode
el: Επιλογή της λειτουργίας απολαβής επανάληψης

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
el: Επιλέξτε τη ροή δεδομένων με το μέγιστο ρυθμό μετάδοσης δεδομένων κάτα από αυτό το όριο.

en: Select the subtitles file
el: Επιλογή αρχείου υπότιτλων

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
el: Επιλέξτε τον τύπο εισόδου συντονιστή (Καλώδιο/Κεραία).

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
el: Επιλέξετε τον δικό σας κωδικοποιητή ήχου. Κάντε κλικ σε έναν από αυτούς για να λάβετε περισσότερες πληροφορίες.

en: Select your audio output device
el: Επιλογή συσκευής εξόδου ήχου

en: Select your video codec. Click one to get more information.
el: Επιλέξετε τον δικό σας κωδικοποιητή βίντεο. Κάντε κλικ σε έναν από αυτούς για να λάβετε περισσότερες πληροφορίες.

en: Selected ports:
el: Επιλεγμένες θύρες:

en: Send
el: Αποστολή

en: Send rate
el: Αποστολή ρυθμού

en: Send your video to picture files
el: Αποστολή του βίντεο σας σε αρχεία εικόνας

en: Sends the barGraph information every n audio packets (default 4)
el: Αποστέλλει τις πληροφορίες του Γραφήματος Ράβδων κάθε n πακέτα ήχου (προεπιλογή 4)

en: Sent
el: Αποσταλμένα

en: Sent bytes
el: Αποσταλμένα bytes

en: Sent packets
el: Αποσταλμένα πακέτα

en: Separate sub-streams
el: Διαχωρισμός υπο-ροών δεδομένων

en: Separate words by | (without space)
el: Διαχωρισμός λέξεων με | (χωρίς διάστημα)

en: Sequential numbering
el: Διαδοχική αρίθμηση

en: Serbian
el: Σερβικά

en: Serial Port/Device
el: Σειριακή Θύρα/Συσκευή

en: Services
el: Υπηρεσίες

en: Services discovery
el: Ανακάλυψη υπηρεσιών

en: Services discovery modules
el: Ενότητες ανακάλυψης υπηρεσιών

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
el: Οι ενότητες ανακάλυψης υπηρεσιών είναι διευκολύνσεις που προσθέτουν αυτόματα αντικείμενα στη λίστα αναπαραγωγής.

en: Session
el: Συνεδρία

en: Session URL
el: URL συνεδρίας

en: Session description
el: Περιγραφή συνεδρίας

en: Session email
el: E-mail συνεδρίας

en: Session failed
el: Η συνεδρία απέτυχε

en: Session name
el: Όνομα συνεδρίας

en: Session phone number
el: Αριθμός τηλεφώνου συνεδρίας

en: Set PID to ID of ES
el: Ρύθμιση PID στην ταυτότητα του ES

en: Set QP
el: Ρύθμιση QP

en: Set edge visibility.
el: Ρύθμιση ορατότητας άκρης.

en: Set id of ES to PID
el: Ορισμός ταυτότητας του ES προς PID

en: Set playlist bookmark 1
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 1 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 10
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 10 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 2
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 2 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 3
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 3 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 4
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 4 της λίστας αναπαραγωγήςς

en: Set playlist bookmark 5
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 5 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 6
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 6 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 7
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 7 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 8
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 8 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set playlist bookmark 9
el: Ρύθμιση σελιδοδείκτη 9 της λίστας αναπαραγωγής

en: Set the ID of the elementary stream
el: Ορίστε την ταυτότητα της κύριας ροής δεδομένων

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
el: Ρυθμίστε το τηλεοπτικό κανάλι στο οποίο θα ρυθμιστεί ο συντονιστής (0 σημαίνει προεπειλεγμένο).

en: Set the category of the elementary stream
el: Ορίστε την κατηγορία της κύριας ροής δεδομένων

en: Set the codec of the elementary stream
el: Ορίστε το codec της κύριας ροής δεδομένων

en: Set the encoding used in text subtitles
el: Ρυθμίστε την κωδικοποίηση που θα χρησιμοποιηθεί στους υπότιτλους κειμένου

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
el: Ρύθμιση της ολικής απολαβής σε db (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
el: Ορίστε την ομάδα της κύριας ροής δεδομένων

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
el: Ρύθμιση της φωτεινότητας της εικόνας, μεταξύ 0 και 2. Η προεπιλογή είναι στο 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
el: Ρύθμιση της αντίθεσης της εικόνας, μεταξύ 0 και 2. Η προεπιλογή είναι στο 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
el: Ρύθμιση της χροιάς της εικόνας, μεταξύ 0 και 360. Η προεπιλογή είναι στο 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
el: Ρύθμιση του κορεσμού της εικόνας, μεταξύ 0 και 3. Η προεπιλογή είναι στο 1.

en: Set the justification of subtitles
el: Ρυθμίστε τη στοίχιση των υπότιτλων

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
el: Ρύθμιση της διαφάνειας της εξόδου βίντεο. 1 σημαίνει αδιαφανές (προεπιλογή), 0 σημαίνει εντελώς διαφανές.

en: Set up associations...
el: Εγκατάσταση συσχετίσεων...

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
el: Ρυθμίζει ένα μέγιστο ρυθμό μεταφοράς δεδομένων (σε kbits/s).

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
el: Ρύθμιση της επιλογής υπέρβασης χρονικού ορίου στη στοιχειοσειρά συνεδρίας RTSP

en: Setting
el: Ρύθμιση

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Settings for VLC's control interfaces
el: Ρυθμίσεις για τις διεπαφές ελέγχου του VLC

en: Settings for VLC's interfaces
el: Ρυθμίσεις διεπαφών του VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
el: Ρυθμίσεις εισόδου, αποπολυπλεξίας, αποκωδικοποίησης και κωδικοποίησης

en: Settings for subtitles, teletext and CC decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές υπότιτλων, teletext και CC.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές οι οποίοι είναι αποκλειστικά για ήχο.

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
el: Ρυθμίσεις για την κύρια διεπαφή

en: Settings for the main interface
el: Ρυθμίσεις για την κύρια διεπαφή

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
el: Ρυθμίσεις για τους αποκωδικοποιητές και κωδικοποιητές βίντεο, εικόνων ή βίντεο & ήχου.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
el: Ρυθμίσεις που σχετίζονται με την Εμφάνιση Στην Οθόνη, τους υπότιτλους και την "επικάλυψη υποεικόνων"

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
el: Ρυθμίσεις που σχετίζονται με τη συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής (π.χ. τον τρόπο αναπαραγωγής) και με τις ενότητες που προσθέτουν αυτόματα αντικείμενα στη λίστα αναπαραγωγής (Ενότητες "ανακάλυψης υπηρεσιών").

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
el: Ρυθμίσεις που σχετίζονται με τις διάφορες μεθόδους πρόσβασης. Συνήθεις ρυθμίσεις που ίσως θέλετε να αλλάξετε είναι οι ρυθμίσεις διαμεσολαβητών HTTP ή οι ρυθμίσεις αποθήκευσης σε κρυφή μνήμη.

en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

en: Shadow
el: Σκιασμένο

en: Shadow offset
el: Απόκλιση σκιάς

en: Shaping delay (ms)
el: Καθυστέρηση μορφοποίησης (msec)

en: Sharpen
el: Όξυνση

en: Sharpen strength (0-2)
el: Όξυνση ισχύος (0-2)

en: Sharpen video filter
el: Όξυνση φίλτρου βίντεο

en: Shona
el: Σόνα

en: Short backwards jump
el: Σύντομη μεταπήδηση προς τα πίσω

en: Short forward jump
el: Σύντομη μεταπήδηση προς τα εμπρός

en: Short jump length
el: Μικρό μήκος μετάπήδησης

en: Short jump length, in seconds.
el: Μικρό μήκος μετάπήδησης,σε δευτερόλεπτα.

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Show &more options
el: Προβολή &περισσότερων επιλογών

en: Show All
el: Προβολή όλων

en: Show Containing Directory...
el: Προβλή Περιέχοντος Καταλόγου...

en: Show Containing Folder...
el: Προβλή Περιέχοντος Φακέλου...

en: Show Details
el: Προβολή Λεπτομερειών

en: Show Fullscreen Controller
el: Προβολή του Ελεγκτή Πλήρους Οθόνης

en: Show Fullscreen controller
el: Προβολή του ελεγκτή Πλήρους Οθόνης

en: Show VLC media player
el: Προβολή αναπαραγωγού πολυμέσων VLC

en: Show VLC on the taskbar
el: Προβολή του VLC στη γραμμή εργασιών

en: Show a controller in fullscreen mode
el: Προβολή ελεγκτή στη λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Show a systray icon for VLC
el: Προβολή εικονιδίου VLC στην περιοχή ειδοποιήσεων

en: Show advanced options
el: Προβολή επιλογών για προχωρημένους

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
el: Προβολή προτιμήσεων για προχωρημένους και όχι απλών προτιμήσεων όταν ανοίγει ο διάλογος προτιμήσεων.

en: Show advanced preferences over simple ones
el: Προβολή προτιμήσεων για προχωρημένους και όχι απλών

en: Show all the advanced options in the dialogs.
el: Προβολή όλων των επιλογών για προχωρημένους στους διαλόγους.

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
el: Προβολή ενός εικονιδίου στην περιοχή ειδοποιήσεων το οποίο να σας επιτρέπει να ελέγξετε τις βασικές ενέργειες του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC.

en: Show controls in full screen mode
el: Προβολή στοιχείων ελέγχου στην πλήρη οθόνη

en: Show errors and warnings
el: Προβολή λαθών και προειδοποιήσεων

en: Show everything including debug messages
el: Προβολή όλων, συμπεριλαμβανομένων των μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης

en: Show extended VCD info?
el: Προβολή επιπλέον πληροφοριών VCD;

en: Show extended options
el: Προβολή εκτεταμένων επιλογών

en: Show extended settings
el: Προβολή περισσότερων επιλογών

en: Show interface
el: Προβολή διεπαφής

en: Show media title on video
el: Προβολή τίτλου πολυμέσου στο βίντεο

en: Show media title on video start
el: Προβολή τίτλου πολυμέσου κατά την έναρξη του βίντεο

en: Show notification popup on track change
el: Προβολή αναδυόμενου πλαισίου ειδοποίησης κατά την αλλαγή κομματιού

en: Show only errors
el: Προβολή μόνο των λαθών

en: Show playing item name in window title
el: Προβολή ονόματος αναπαραγόμενου αντικειμένου στον τίτλο του παραθύρου

en: Show playlist
el: Προβολή λίστας αναπαραγωγής

en: Show settings
el: Προβολή ρυθμίσεων

en: Show shoutcast adult content
el: Προβολή περιεχομένου για ενήλικες στο shoutcast

en: Show stream position
el: Προβολή θέσης ροής δεδομένων

en: Show systray icon
el: Προβολή εικονιδίου περιοχής ειδοποιήσεων

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
el: Προβολή του διαλόγου ιδιοτήτων της επιλεγμένης συσκευής πριν ξεκινήσει η ροή δεδομένων.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
el: Προβολή της σελίδας ιδιοτήτων του συντονιστή [επιλογή καναλιού].

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
el: Προβολή του τίτλου βίντεο για n msec, η προεπιλογή είναι 5000 msec (5 sec).

en: Show unimportant error and warnings dialogs
el: Προβολή μη σημαντικών διαλόγων σφαλμάτων και προειδοποιήσεων

en: Show video title for x milliseconds
el: Προβολή τίτλου βίντεο για x msec

en: Sigma
el: Σίγμα

en: Silent mode
el: Κατάσταση σιωπηρής λειτουργίας

en: Silver
el: Ασημί

en: Similarity
el: Ομοιότητα

en: Similarity threshold
el: Κατώφλι ομοιότητας

en: Simple
el: Απλή

en: Simple DirectMedia Layer video output
el: Έξοδος βίντεο απλού DirectMedia Layer

en: Simple ME search area x:y
el: Επιφάνεια αναζήτησης απλού ME x:y

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
el: Απλός αποκωδικοποιητής για κωδικοποιημένες ροές Dolby Surround

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
el: Απλοποιημένη κινεζική (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
el: Απλοποιημένη κινεζική Unix (EUC-CN)

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size of stream in bytes
el: Μέγεθος της ροής δεδομένων σε bytes

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
el: Μέγεθος του πακέτου TS προς κρυπτογράφηση. Οι διαδικασίες κρυπτογράφησης παίρνουν την κεφαλίδα TS από την τιμή πριν την κρυπτογράφηση.

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
el: Μέγεθος του βίντεο που θα εμφανίζεται από το εμφύτευμα DirectShow. Αν δεν οριστεί κάτι, θα γίνει χρήση του προεπιλεγμένου μεγέθους για τη συσκευή σας. Μπορείτε να ορίσετε ένα πρότυπο μέγεθος  (cif, d1, ...) ή <πλάτος>x<.ύψος>

en: Sizes
el: Μεγέθη

en: Ska
el: Σκα

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
el: Αρχεία προσόψεων |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
el: Αρχείο πηγής πρόσοψης:

en: Skin to use
el: Πρόσοψη που θα χρησιμοποιηθεί

en: Skinnable Interface
el: Διεπαφή με δυνατότητα αλλαγής πρόσοψης

en: Skins
el: Προσόψεις

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
el: Παράλειψη φίλτρου απεμπλοκής H.264 σε βρόχο

en: Skip ads
el: Παράκαμψη διαφημίσεων

en: Skip frame (default=0)
el: Παράλειψη idct (προεπιλογή=0)

en: Skip frames
el: Παράλειψη καρέ

en: Skip idct (default=0)
el: Παράλειψη idct (προεπιλογή=0)

en: Skip loop filter
el: Παράκαμψη φίλτρου βρόχου

en: Skip percentage (%)
el: Ποσοστό παράλειψης (%)

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
el: Παράκαμψη του φίλτρου βρόχου για αποκωδικοποίηση H.264

en: Slides (images)
el: Διαφάνειες (εικόνες)

en: Slides (text)
el: Διαφάνειες (κείμενο)

en: Slo&wer
el: &Πιο αργά

en: Slovak
el: Σλοβακικά

en: Slovenian
el: Σλοβενικά

en: Slower
el: Πιο αργά

en: Slower (fine)
el: Πιο αργά (ακριβής ρύθμιση)

en: Small
el: Μικρό

en: Small Volume
el: Χαμηλή Ένταση

en: Smaller
el: Μικρότερο

en: Snapshot
el: Στιγμιότυπο οθόνης

en: Socks proxy
el: Διαμεσολαβητής socks

en: Soft
el: Ελαφρή

en: Soft rock
el: Ελαφρό ροκ

en: Somali
el: Σομαλικά

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
el: Κάποιες επιλογές είναι διαθέσιμες, αλλά κρυφές. Ελέγξτε τις "Επιλογές για προχωρημένους" για να τις δείτε.

en: Sort
el: Κατάταξη

en: Sort Node by Author
el: Ανακατανομή Κόμβων ανά Συντάκτη

en: Sort Node by Name
el: Ανακατανομή Κόμβων ανά  Όνομα

en: Sort by
el: Κατάταξη ανά

en: Sotho, Southern
el: Σότο, Νότια

en: Soul
el: Σόουλ

en: Sound Delay
el: Καθυστέρηση ήχου

en: Soundtrack
el: Κινηματογραφική Μουσική

en: Source
el: Πηγή

en: Source aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων της πηγής

en: Source directory
el: Κατάλογος προέλευσης

en: Source:
el: Πηγή:

en: Sout stream
el: Ροή δεδομένων Sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
el: Οι ενότητες ροής δεδομένων Sout σας επιτρέπουν να δημιουργήσετε μία αλυσίδα επεξεργασίας sout. Παρακαλώ ανατρέξτε στο αρχείο "Τεκμηρίωση για τη ροή δεδομένων" για περισσότερες πληροφορίες. Μπορείτε να ρυθμίσετε τις προεπιλεγμένες επιλογές για κάθε ενότητα ροής δεδομένων Sout εδώ.

en: South-Eastern European (Latin-10)
el: Νοτιοανατολικής Ευρώπης (Latin-10)

en: Space
el: Διαστημική

en: Spacer
el: Πλήκτρο Διαστήματος

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Spatializer
el: Δημιουργός 3D

en: Speaker configuration
el: Ρυθμίσεις ηχείου

en: Special modules
el: Ειδικές ενότητες

en: Specify AAC audio profile to use
el: Προσδιορίστε το προφίλ ήχου AAC που θα χρησιμοποιηθεί

en: Specify the log filename.
el: Προσδιορίστε το όνομα του αρχείου καταγραφής συμβάντων.

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default) and "html".
el: Ορισμός της μορφής του πίνακα συμβάντων. Οι διαθέσιμες επιλογές είναι "κείμενο" (προεπιλογή) και "html".

en: Spectral sections
el: Φασματικές ενότητες

en: Spectrometer
el: Φασματόμετρο

en: Spectrum
el: Φάσμα

en: Spectrum analyser
el: Αναλυτής φάσματος

en: Speed of feeds
el: Ταχύτητα των τροφοδοσιών

en: Speed of the subtitles:
el: Ταχύτητα των υπότιτλων:

en: Speed: %.2fx
el: Ταχύτητα: %.2fx

en: Speex audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Speex

en: Speex audio encoder
el: Κωδικοποιητής ήχου Speex

en: Speex audio packetizer
el: Δημιουργός πακέτων ήχου Speex

en: Split the image to make an image wall
el: Διαχωρισμός της εικόνας για τη δημιουργία μίας εικόνας-τοίχου

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
el: Διαχωρισμός του βίντεο σε πολλαπλά παράθυρα για εμφάνισή του σε τοίχο από οθόνες

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
el: Διαχωρίζει το βίντεο σε δύο τμήματα, όπως σε ένα καθρέπτη

en: Splitter
el: Διαχωριστής

en: Standard
el: Πρότυπο

en: Standard stream output
el: Προκαθορισμένη έξοδος ροής δεδομένων

en: Start Time
el: Χρόνος Έναρξης

en: Start VLC with only a systray icon
el: Έναρξη VLC με ένα μόνο εικονίδιο στην περιοχή ειδοποιήσεων

en: Start directly in menu
el: Απευθείας έναρξη στο μενού

en: Start in minimal view (without menus)
el: Έναρξη σε ελαχιστοποιημένη εμφάνιση (χωρίς μενού)

en: Start playback of new items immediately once they were added.
el: Έναρξη αναπαραγωγής νέων αντικειμένων αμέσως μόλις προστίθενται.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
el: Έναρξη του DVD απευθείας στο κεντρικό μενού. Με αυτή την επιλογή η εφαρμογή θα προσπαθήσει να παραλείψει όλες τις άχρηστες εισαγωγές προειδοποιήσεων.

en: Start time
el: Χρόνος έναρξης

en: Start video in fullscreen mode
el: Έναρξη βίντεο σε πλήρη οθόνη

en: Starting Position
el: Θέση Έναρξης

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Stats
el: Στατιστικά

en: Stats demux function
el: Λειτουργία αποπολυπλεξίας στατιστικών

en: Stats encoder function
el: Λειτουργία κωδικοποιητή στατιστικών

en: Status
el: Κατάσταση

en: Step Backward
el: Βήμα Πίσω

en: Step Forward
el: Βήμα Εμπρός

en: Step backward
el: Βήμα πίσω

en: Step forward
el: Βήμα εμπρός

en: Stereo
el: Στερεοφωνικά

en: Stereo mode
el: Στερεοφωνική λειτουργία

en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop playback
el: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Stop the playlist after each played playlist item.
el: Διακοπή της λίστας αναπαραγωγής μετά από το κάθε αναπαραχθέν αντικείμενό της.

en: Stop time
el: Χρόνος διακοπής

en: Stream
el: Ροή δεδομένων

en: Stream %d
el: Ροή Δεδομένων %d

en: Stream Announcing
el: Ανακοίνωση Ροής δεδομένων

en: Stream ID of the audio track to use.
el: Ταυτότητα ροής δεδομένων του κομματιού ήχου προς χρήση.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
el: Ταυτότητα ροής δεδομένων του κομματιού υπότιτλων προς χρήση.

en: Stream MP3
el: Ροή δεδομένων MP3

en: Stream Output
el: Έξοδος Ροής δεδομένων

en: Stream all elementary streams
el: Ροή όλων των κύριων ροών δεδομένων

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
el: Ενεργοποίηση των κύριων συνεχών ροών δεδομένων (βίντεο, ήχου και υπότιτλων)

en: Stream bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης ροής δεδομένων

en: Stream description
el: Περιγραφή ροής δεδομένων

en: Stream filter module
el: Ενότητα φίλτρου ροής δεδομένων

en: Stream filters
el: Φίλτρα ροής δεδομένων

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
el: Τα φίλτρα ροής δεδομένων είναι ειδικές ενότητες που επιτρέπουν προηγμένες λειτουργίες στην πλευρά εισόδου του VLC. Χρησιμοποιήστε τα με προσοχή...

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
el: Τα φίλτρα βίντεο χρησιμοποιούνται για να τροποποιήσουν τη συνεχή ροή δεδομένων υπό ανάγνωση.

en: Stream name
el: Όνομα ροής δεδομένων

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
el: Αριθμός ροής δεδομένων του κομματιού ήχου προς χρήση (από 0 έως n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
el: Αριθμός ροής δεδομένων του κομματιού υπότιτλων προς χρήση (από 0 έως n).

en: Stream output
el: Έξοδος ροής δεδομένων

en: Stream output muxer caching (ms)
el: Αποθήκευση σε κρυφή μνήμη του πολυπλέκτη εξόδου ροής δεδομένων (msec).

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
el: Οι ρυθμίσεις εξόδου ροής δεδομένων χρησιμοποιούνται όταν δρουν ως εξυπηρετητής ροής δεδομένων ή όταν αποθηκεύονται εισερχόμενες συνεχείς ροές δεδομένων.
    Οι συνεχείς ροές δεδομένων αρχικά πολυπλέκονται και στη συνέχεια αποστέλλονται μέσω μίας ενότητας "πρόσβασης εξόδου", η οποία μπορεί είτε να αποθηκεύσει τη συνεχή ροή εξόδου σε ένα αρχείο είτε να τη διοχετεύσει (μέσω UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Οι ενότητες συνεχών ροών δεδομένων τύπου Sout επιτρέπουν την προηγμένη επεξεργασία των συνεχών ροών δεδομένων (επανακωδικοποίηση, διπλασιασμό...).

en: Stream public
el: Δημόσια ροή δεδομένων

en: Stream to network
el: Ροή δεδομένων προς δίκτυο

en: Stream...
el: Ροή δεδομένων...

en: Streaming
el: Ροή δεδομένων

en: Streaming / Transcoding failed
el: Η Ροή δεδομένων / Επανακωδικοποίηση απέτυχε

en: Streaming and Transcoding Options
el: Επιλογές Ροών Δεδομένων και Επανακωδικοποίησης

en: Streaming deinterlace mode
el: Λειτουργία αποδιαπλοκής της ροής δεδομένων.

en: Streaming method
el: Μέθοδος ροής δεδομένων

en: Streaming/Exporting Wizard...
el: Οδηγός Ροής δεδομένων/Εξαγωγής...

en: Streaming/Saving:
el: Ροές Δεδομένων/Αποθήκευση:

en: Streaming/Transcoding Wizard
el: Οδηγός Ροής δεδομένων/Επανακωδικοποίησης

en: Strength of AQ
el: Ισχύς του AQ

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
el: Ισχύς της ψυχοοπτικής βελτιστοποίησης, η προεπιλεγμένη είναι  "1.0:0.0"

en: Strict standard compliance
el: Αυστηρή συμμόρφωση στο πρότυπο

en: Stride Length
el: Μήκος Βήματος

en: Subdirectory behavior
el: Συμπεριφορά υποκαταλόγου

en: Submission of played songs to last.fm
el: Υποβολή των παιγμένων τραγουδιών στο last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
el: Υποβολή των παιγμένων τραγουδιών στο Last.fm

en: Subpicture position
el: Θέση υποεικόνας

en: Subpictures
el: Υποεικόνες

en: Subpictures filter module
el: Ενότητα φίλτρου υποεικόνων

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
el: Εκτίμηση κίνησης subpixel και ποιότητα απόφασης κατάτμησης

en: Subscreen height
el: Ύψος υποοθόνης

en: Subscreen height:
el: Ύψος υποοθόνης:

en: Subscreen left:
el: Υποοθίνη αριστερά:

en: Subscreen top left corner
el: Υποοθόνη στην επάνω αριστερά γωνία

en: Subscreen top:
el: Υποοθόνη στην κορυφή:

en: Subscreen width
el: Πλάτος υποοθόνης

en: Subscreen width:
el: Πλάτος υποοθόνης:

en: Subscribe
el: Συνδρομή

en: Subscribe to a podcast
el: Συνδρομή σε ένα podcast:

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Subtitle File
el: Αρχείο  Yπότιτλου

en: Subtitle Languages
el: Γλώσσες Υπότιτλου

en: Subtitle autodetection fuzziness
el: Ασάφεια αυτόματης ανίχνευσης υπότιτλου

en: Subtitle autodetection paths
el: Διαδρομές αυτόματης ανίχνευσης υπότιτλων

en: Subtitle delay %i ms
el: Καθυστέρηση υπότιτλων %i msec

en: Subtitle delay down
el: Μείωση της καθυστέρησης υπότιτλων

en: Subtitle delay up
el: Αύξηση της καθυστέρησης υπότιτλων

en: Subtitle demuxer settings
el: Ρυθμίσεις αποπολυπλέκτη υπότιτλων

en: Subtitle language
el: Γλώσσα υπότιτλων

en: Subtitle position %i px
el: Θέση υπότιτλου %i pixel

en: Subtitle position down
el: Θέση υπότιτλου κάτω

en: Subtitle position up
el: Θέση υπότιτλου επάνω

en: Subtitle track: %s
el: Κομμάτι υπότιτλων: %s

en: Subtitles
el: Υπότιτλοι

en: Subtitles & OSD
el: Υπότιτλοι & OSD (Εμφάνιση Στην Οθόνη)

en: Subtitles & On Screen Display Settings
el: Ρυθμίσεις Υπότιτλων & Εμφάνισης Στην Οθόνη (OSD)

en: Subtitles && OSD
el: Υπότιτλοι && OSD

en: Subtitles (advanced)
el: Υπότιτλοι (για προχωρημένους)

en: Subtitles (images)
el: Υπότιτλοι (εικόνες)

en: Subtitles Files
el: Αρχεία Υπότιτλων

en: Subtitles Language
el: Γλώσσα Υπότιτλων

en: Subtitles Track
el: Κομμάτι Υπότιτλων

en: Subtitles alignment
el: Στοίχιση υπότιτλων

en: Subtitles codecs
el: Codecs υπότιτλων

en: Subtitles delay
el: Καθυστέρηση υπότιτλων

en: Subtitles description
el: Περιγραφή υπότιτλων

en: Subtitles encoder
el: Κωδικοποιητής υπότιτλων

en: Subtitles encoding
el: Κωδικοποίηση υπότιτλων

en: Subtitles format
el: Τύπος υπότιτλων

en: Subtitles justification
el: Στοίχιση υπότιτλων

en: Subtitles text encoding
el: Kωδικοποίηση κειμένου υπότιτλων

en: Subtitles track
el: Κομμάτι υπότιτλων

en: Subtitles track ID
el: Ταυτότητα κομματιού υπότιτλων

en: Subtitles/OSD
el: Υπότιτλοι/Εμφάνιση Στην Οθόνη

en: Subtitles/Video
el: Υπότιτλοι/Βίντεο

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Sundanese
el: Σουνδανέζικα

en: Surround
el: Ηχητικό περιβάλλον

en: Surround delay (ms)
el: Καθυστέρηση ηχητικού περιβάλλοντος (msec)

en: Surround level
el: Επίπεδο ηχητικού περιβάλλοντος

en: Swahili
el: Σουαχίλι

en: Swati
el: Σουάζι

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Sweep Depth
el: Βάθος Σάρωσης

en: Sweep Rate
el: Ρυθμός Σάρωσης

en: Switch to full preferences view
el: Αλλαγή στην προβολή πλήρων προτιμήσεων

en: Switch to simple preferences view
el: Αλλαγή στην προβολή απλών προτιμήσεων

en: Sync on Intra Frame
el: Συγχρονισμός στο Intra Frame

en: Synchronization
el: Συγχρονισμός

en: Synchronize left and right
el: Συγχρονισμός αριστερά - δεξιά

en: Synchronize top and bottom
el: Συγχρονισμός πάνω - κάτω

en: Syslog facility
el: Δυνατότητα καταγραφής συμβάντων συστήματος

en: System Id
el: Ταυτότητα συστήματος

en: System's default
el: Προεπιλογή συστήματος

en: Systray icon
el: Εικονίδιο περιοχής ειδοποιήσεων

en: Systray popup when minimized
el: Αναδυόμενο εικονίδιο κατά την ελαχιστοποιηση

en: T&itle
el: Τ&ίτλος

en: T.140 text encoder
el: Κωδικοποιητής κειμένου Τ.140

en: TCP address to use (default localhost)
el: Διεύθυνση TCP προς χρήση (προεπιλογή localhost)

en: TCP command input
el: Eίσοδος εντολής TCP

en: TCP connection timeout
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου σύνδεσης TCP

en: TCP input
el: Eίσοδος TCP

en: TCP port to use (default 12345)
el: Θύρα TCP προς χρήση (προεπιλογή 12345)

en: TCP/UDP timeout (ms)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου TCP/UDP (msec)

en: TS ID
el: Ταυτότητα TS

en: TS muxer (libdvbpsi)
el: Πολυπλέκτης TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
el: Αποπολυπλέκτης TTA

en: TV
el: Τηλεόραση

en: TY Stream audio/video demux
el: Αποπολυπλεξία ήχου/βίντεο Ροής Δεδομένων TY

en: Tahitian
el: Ταϊτιανά

en: Tajik
el: Τατζίκ

en: Take a snapshot
el: Λήψη στιγμιότυπου βίντεο

en: Take video snapshot
el: Λήψη στιγμιότυπου βίντεο

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
el: Λαμβάνει στιγμιότυπο  βίντεο και το εγγράφει στο δίσκο.

en: Tamil
el: Ταμίλ

en: Target output frame rate for the video stream.
el: Φίλτρα βίντεο έχουν χρησιμοποιηθεί για την μετεπεξεργασία της ροής του βίντεο

en: Tatar
el: Ταταρικά

en: Teal
el: Σκούρο πράσινο

en: Techno
el: Τέκνο

en: Techno-Industrial
el: Βιομηχανική Τέκνο

en: Telepathy "Now Playing" (MissionControl)
el: Υπηρεσία Telepathy "Αναπαράγεται Τώρα" (Έλεγχος Αποστολής)

en: Teletext Activation
el: Ενεργοποίηση Teletext

en: Teletext alignment
el: Επιλογή γωνίας

en: Teletext page
el: Σελίδα Teletext

en: Teletext subtitles
el: Υπότιτλοι Teletext

en: Teletext subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων Teletext

en: Teletext subtitles: hearing impaired
el: Υπότιτλοι Teletext: άτομα με προβλήματα ακοής

en: Teletext text subtitles
el: Υπότιτλοι κειμένου Teletext

en: Teletext: additional information
el: Teletext: Πρόσθετες πληροφορίες

en: Teletext: program schedule
el: Teletext: χρονοδιάγραμμα προγράμματος

en: Telugu
el: Τελούγκου

en: Text
el: Κείμενο

en: Text default color
el: Προεπιλεγμένο χρώμα κειμένου

en: Text position
el: Θέση κειμένου

en: Text renderer
el: Φωτοαποδότης κειμένου

en: Text rendering module
el: Ενότητα φωτοαπόδοσης κειμένου

en: Text subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής κειμένου υπότιτλων

en: Text subtitles parser
el: Αναλυτής κειμένου υπότιτλων

en: Textual audio descriptions
el: Περιγραφές ήχου με κείμενο

en: Thai
el: Ταϊλανδικά

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
el: Ταϋλανδική (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
el: Ταϋλανδική (Windows-874)

en: Thanks
el: Ευχαριστίες

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
el: Η συσκευή σύλληψης "%s" δεν υποστηρίζει τις απαιτούμενες παραμέτρους.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
el: Ο βαθμός θόλωσης από 1 έως 127.

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
el: Ο τύπος του '%s' δεν μπορεί να ανιχνευτεί. Δείτε τον πίνακα καταγραφής συμβάντων για λεπτομέρειες.

en: The height of the effects video window, in pixels.
el: Το ύψος του παραθύρου των εφέ βίντεο, σε pixel.

en: The height of the video window, in pixels.
el: Το πλάτος του παραθύρου βίντεο, σε pixel.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
el: Η βιβλιοθήκη πολυμέσων αποθηκεύεται αυτόματα και επαναφορτώνεται κάθε φορά που εκκινείτε τον VLC.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
el: Η νέα έκδοση κατέβηκε επιτυχώς. Θέλετε να κλείσετε τον VLC και να την εγκαταστήσετε τώρα;

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
el: Η επιλογή αυτή σας επιτρέπει να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε την υψηλής ποιότητας έξοδο ήχου float32 (η οποία δεν είναι πλήρως υποστηριζόμενη από μερικές κάρτες ήχου).

en: The password of your last.fm account
el: Ο κωδικός χρήστη του λογαριασμού σας last.fm

en: The requested RTSP session could not be established.
el: Η ζητούμενη συνεδρία RTSP δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
el: Η επιλεγμένη έξοδος ήχου είναι αποκλειστικά σε χρήση από άλλο πρόγραμμα.

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
el: Το μέγεθος βήματος της έντασης εξόδου ήχου προσαρμόζεται χρησιμοποιώντας αυτή την επιλογή, σε ένα εύρος από 0 έως 1024.

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
el: Η ροή δεδομένων πρέπει να είναι σε κατάσταση αναπαραγωγής ή παύσης για να λειτουργήσουν οι σελιδοδείκτες.

en: The stream will run this duration (in seconds).
el: Η ροή δεδομένων θα έχει αυτή τη διάρκεια (σε δευτερόλεπτα).

en: The stream will start at this position (in seconds).
el: Η ροή δεδομένων θα ξεκινήσει από αυτή τη θέση (σε δευτερόλεπτα).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
el: Η ροή δεδομένων θα σταματήσει σε αυτή τη θέση (σε δευτερόλεπτα).

en: The username of your last.fm account
el: Το όνομα χρήστη του λογαριασμού σας last.fm

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
el: Η λειτουργία ταπετσαρίας σας επιτρέπει να εμφανίζετε το βίντεο ως φόντο της επιφάνειας εργασίας.

en: The width of the effects video window, in pixels.
el: Το πλάτος του παραθύρου των εφέ βίντεο, σε pixel.

en: The width of the video window, in pixels.
el: Το πλάτος του παραθύρου βίντεο, σε pixel.

en: Theora video decoder
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο Theora

en: Theora video encoder
el: Κωδικοποιητής βίντεο Theora

en: Theora video packetizer
el: Δημιουργός πακέτων βίντεο Theora

en: There is no help available for these modules.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια για αυτές τις ενότητες.

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
el: Αυτές είναι γενικές ρυθμίσεις για τις ενότητες κωδικοποίησης βίντεο/ήχου/υπότιτλων.

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
el: Οι ενότητες αυτές παρέχουν δικτυακές λειτουργίες σε όλα τα άλλα τμήματα του VLC.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να ρυθμίσετε τις διεπαφές που χρησιμοποιούνται από τον VLC. Μπορείτε να επιλέξετε την κυρία διεπαφή, επιπρόσθετες ενότητες διεπαφών και να ορίσετε διάφορες σχετικές επιλογές.

en: These options allow you to enable special CPU optimizations. You should always leave all these enabled.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να ενεργοποιήσετε ειδικές βελτιστοποιήσεις της CPU. Θα πρέπει πάντα να τις αφήνετε όλες ενεργοποιημένες.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να τροποποιήσετε τη συμπεριφορά του υποσυστήματος ήχου, και να προσθέσετε φίλτρα ήχου που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για μετεπεξεργασία ή οπτικά εφέ (αναλυτής φάσματος, κ.λπ.). Ενεργοποιήστε αυτά τα φίλτρα εδώ και ρυθμίστε τα στον τομέα ενοτήτων "ηχητικά φίλτρα".

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να τροποποιήσετε τη συμπεριφορά του υποσυστήματος εισόδου, όπως είναι οι συσκευές DVD και VCD,  των ρυθμίσεων της διεπαφής δικτύου ή του καναλιού υπότιτλων.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
el: Αυτές οι επιλογές σας επιτρέπουν να τροποποιήσετε τη συμπεριφορά του υποσυστήματος εξόδου βίντεο. Για παράδειγμα μπορείτε να ενεργοποιήσετε φίλτρα βίντεο  (απόπλεξη, προσαρμογή εικόνας, κλπ.). Ενεργοποιήστε αυτά τα φίλτρα εδώ και ρυθμίστε τα στον τομέα ενοτήτων "φίλτρα βίντεο". Μπορείτε επίσης να ρυθμίσετε διάφορες άλλες επιλογές βίντεο.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
el: Αυτές επιλογές σας επιτρέπουν να επιλέξετε τις προεπιλεγμένες ενότητες. Μην τις επιλέξετε αν πραγματικά δεν ξέρετε τι κάνετε.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
el: Αυτές οι επιλογές προσδιορίζουν τη συμπεριφορά της λίστας αναπαραγωγής. Κάποιες από αυτές μπορούν να παρακαμπθούν στο πλαίσιο διαλόγου της λίστας αναπαραγωγής.

en: These settings affect chroma transformation modules.
el: Οι ρυθμίσεις αυτές επηρεάζουν τις ενότητες μετασχηματισμού chroma.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
el: Αυτό προσθέτει φίλτρα μετεπεξεργασίας ήχου για να τροποποιηθεί η απόδοση του ήχου.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
el: Το παρόν προσθέτει ενότητες απεικόνισης (αναλυτή φάσματος, κλπ.).

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
el: Αυτό επιτρέπει τη σωστή διαχείριση της μορφής βίντεο HDTV-1080 ακόμη και αν ένας προβληματικός κωδικοποιητής λανθασμένα ορίζει το ύψος σε 1088 γραμμές. Πρέπει να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή μόνο εάν το βίντεο σας έχει μία μη-πρότυπη μορφή που απαιτεί και τις 1088 γραμμές.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
el: Αυτό σας επιτρέπει να αλλάξετε το προεπιλεγμένο επίπεδο στόχου (89 dB) για συνεχή ροή δεδομένων με πληροφορίες επανάληψης απολαβής

en: This allows you to define playlist bookmarks.
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε τους σελιδοδείκτες της λίστας αναπαραγωγής.

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
el: Αυτό σας επιτρέπει την αναπαραγωγή από διάφορες εισόδους ταυτόχρονα. Αυτή η λειτουργία είναι πειραματική και δεν υποστηρίζει όλα τα φορμάτ. Χρησιμοποιήστε μια λίστα εισόδου διαχωρισμένη από '#'.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
el: Το παρόν σας επιτρέπει να συγχρονίσετε εξ' αποστάσεως τα ρολόγια του εξυπηρετητή και του πελάτη. Οι λεπτομερείς ρυθμίσεις είναι διαθέσιμες στο Προχωρημένα / Συγχρονισμός Δικτύου.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
el: Αυτό σας επιτρέπει να επιλέξετε μια λίστα κωδικοποιητών τους οποίους ο VLC θα χρησιμοποιεί κατά προτεραιότητα.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
el: Αυτό σας επιτρέπει να επιλέξετε τη σειρά με την οποία ο VLC θα επιλέγει τους δημιουργούς πακέτων του.

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
el: Αυτό σας επιτρέπει να ορίσετε την οπτική ανάλυση του Goom (μεγαλύτερη ανάλυση θα είναι πιο όμορφη, αλλά θα απαιτεί περισσότερη υπολογιστική ισχύ).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
el: Αυτή η επιλογή αποτρέπει το γέμισμα του αρχείου καταγραφής με πληροφορίες αποσφαλμάτωσης (debuging) από το μηχανισμό συγχρονισμού της εξόδου βίντεο.

en: This combination is already taken by "%@".
el: Αυτός ο συνδυασμός είναι ήδη κατειλημμένος από το "%@".

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
el: Αυτό ορίζει την ταχύτητα αναπαραγωγής (η προεπιλεγμένη ταχύτητα είναι 1.0).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
el: Αυτό καθυστερεί την έξοδο του ήχου. Η καθυστέρηση πρέπει να δίνεται σε msec. Μπορεί να φανεί χρήσιμο αν παρατηρήσετε χρονική υστέρηση μεταξύ βίντεο και ήχου.

en: This dialog will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
el: Αυτός ο διάλογος θα σας επιτρέψει να δημιουργήσετε τη ροή δεδομένων ή τη μετατροπή των πολυμέσων σας, για τοπική χρήση, στο ιδιωτικό σας δίκτυο, ή στο Διαδίκτυο.
    Θα πρέπει να ξεκινήσετε ελέγχοντας ότι η πηγή ταιριάζει με αυτό που θέλετε να είναι η είσοδός σας και μετά πιέστε το κουμπί "Επόμενο" για να συνεχίσετε.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
el: Αυτή η επιλογή αφαιρεί καρέ τα οποία έχουν καθυστερήσει (έφτασαν στην έξοδο βίντεο αργότερα από τον επιθυμητό χρόνο εμφάνισης).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
el: Αυτό το εφέ σας δίνει την αισθηση ότι στέκεστε σε ένα δωμάτιο με ένα ολοκληρωμένο ηχοσύστημα 7.1 καναλιών όταν χρησιμοποιείτε απλά ένα ζεύγος κοινών ακουστικών, παρέχοντάς σας μία ακόμα πιο ρεαλιστική ηχητική εμπειρία. Θα πρέπει να είναι ακόμα πιο άνετο και λιγότερο κουραστικό αν ακούτε μουσική για μεγάλες χρονικές περιόδους.
    Λειτουργεί με οποιαδήποτε τύπο πηγής, από μονοφωνικό έως 7.1.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
el: Αυτό το εφέ, επίσης γνωστό ως "πράσινη οθόνη" ή "κλειδί chroma" αναμιγνύει τα "μπλε τμήματα"  της εικόνας πρώτου πλάνου του μωσαϊκού πάνω στο φόντο (όπως γίνεται στα δελτία καιρού). Μπορείτε να επιλέξετε το χρώμα "κλειδί"  για την ανάμιξη (μπλε από προεπιλογή).

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitles files.
el: Αυτό επιτρέπει την αυτόματη ανίχνευση της κωδικοποιήσης UTF-8 στα αρχεία υπότιτλων.

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
el: Αυτό επιτρέπει τον χρωματισμό των μηνυμάτων που αποστέλλονται στην κονσόλα. Το τερματικό σας απαιτεί χρωματική υποστήριξη Linux για να πραγματοποιηθεί η εργασία αυτή.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
el: Αυτό επιβάλλει την αποκοπή του βίντεο της πηγής. Αποδεκτές μορφές είναι x:y (4:3, 16:9, κλπ.) που εκφράζουν την συνολική διάσταση της εικόνας.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
el: Αυτό επιβάλλει την αναλογία διαστάσεων της οθόνης. Οι περισσότερες οθόνες έχουν τετράγωνα pixel (1:1).  Αν έχετε οθόνη 16:9, ίσως χρειαστείτε να τον αλλάξετε σε 4:3 ώστε να διατηρηθούν οι αναλογίες.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
el: Αυτό επιβάλλει την αναλογία διαστάσεων της πηγής. Για παράδειγμα, ορισμένα DVD υποστηρίζουν ότι είναι 16:9 ενώ στην πραγματικότητα είναι 4:3. Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως στοιχείο βοήθειας για τον VLC όταν μία ταινία δεν έχει πληροφορίες αναλογίας διαστάσεων. Οι αποδεκτές μορφές είναι x:y (4:3, 16:9, κλπ.) που εκφράζουν τη συνολική διάσταση της εικόνας, ή μία τιμή κινητής υποδιαστολής (1,25, 1,3333 κλπ.)  που εκφράζει την τετραγωνικότητα του pixel.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη διεπαφή του VLC, με μία τοπική εμφάνιση και αίσθηση.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
el: Αυτή είναι η διεπαφή του VLC με δυνατότητα αλλαγής πρόσοψης. Μπορείτε να κατεβάσετε άλλες προσόψεις από την

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
el: Αυτός είναι ένας συντελεστής που τροποποιεί το ύψος των ζωνών.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
el: Αυτή είναι η μέθοδος εξόδου ήχου που χρησιμοποιείται από τον VLC. Η προεπιλεγμένη συμπεριφορά είναι η αυτόματη επιλογή της καλύτερης διαθέσιμης μεθόδου.

en: This is the default Audio CD device to use.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη συσκευή  CD ήχου για χρήση.

en: This is the default DVD device to use.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη συσκευή  DVD για χρήση.

en: This is the default VCD device to use.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη συσκευή  VCD για χρήση.

en: This is the default muxer method that will be used.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος  πολυπλέκτη που θα χρησιμοποιείται.

en: This is the default output access method that will be used.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος πρόσβασης εξόδου που θα χρησιμοποιείται.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
el: Αυτή είναι η απολαβή που χρησιμοποιείται για τη ροή δεδομένων χωρίς πληροφορίες για την απολαβή επανάληψης

en: This is the language of the audio stream.
el: Αυτή είναι η γλώσσα της ροής δεδομένων ήχου.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
el: Αυτή είναι η κυρία διεπαφή που χρησιμοποιείται από το VLC. H προεπιλεγμένη συμπεριφορά είναι η αυτόματη επιλογή της καλύτερης διαθέσιμης ενότητας.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
el: Αυτό είναι το μέγιστο μέγεθος πακέτων στρώματος εφαρμογής που μπορεί να μεταδοθεί μέσω δικτύου (σε bytes).

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
el: Αυτό είναι το μέγιστο μέγεθος σε bytes των προσωρινών αρχείων που θα χρησιμοποιηθούν για την αποθήκευση των χρονικά μετατοπισμένων συνεχών ροών δεδομένων.

en: This is the muxer that will be used for audio.
el: Αυτός είναι ο πολυπλέκτης που θα χρησιμοποιείται για τον ήχο.

en: This is the muxer that will be used for video.
el: Αυτός είναι ο πολυπλέκτης που θα χρησιμοποιείται για το βίντεο.

en: This is the output URI that will be used for video.
el: Όνομα

en: This is the output access method that will be used for audio.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος πρόσβασης εξόδου που θα χρησιμοποιείται για τον ήχο.

en: This is the output access method that will be used for video.
el: Αυτή είναι η προεπιλεγμένη μέθοδος πρόσβασης εξόδου που θα χρησιμοποιείται για το βίντεο.

en: This is the subtitles codec that will be used.
el: Αυτός είναι ο codec υπότιτλου που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
el: Αυτή είναι η μέθοδος εξόδου βίντεο που χρησιμοποιεί ο VLC. Η προεπιλεγμένη συμπεριφορά είναι η αυτόματη επιλογή της καλύτερης διαθέσιμης μεθόδου.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
el: Αυτό είναι το επίπεδο αναλυτικότητας (0=μόνο σφάλματα και πρότυπα μηνύματα, 1=προειδοποιήσεις, 2=αποσφαλμάτωση).

en: This is the video codec that will be used.
el: Αυτό είναι το codec βίντεο που θα χρησιμοποιηθεί.

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
el: Αυτό περιορίζει το μέγιστο αριθμό πελατών που μπορούν να συνδεθούν με το RTSP VOD. 0 σημαίνει ότι δεν υπάρχει περιορισμός.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
el: Αυτή η επιλογή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να μεταβληθεί ο τρόπος που ο VLC επιλέγει τους codecs του (μέθοδοι αποσυμπίεσης).Μόνο προχωρημένοι χρήστες θα πρέπει να μεταβάλλουν αυτή την επιλογή καθώς μπορεί να σταματήσει την αναπαραγωγή όλων των συνεχών ροών δεδομένων σας.

en: This page lists all the settings. Click "Finish" to start streaming or transcoding.
el: Η σελίδα εμφανίζει όλες τις ρυθμίσεις. Κάντε κλικ στο "Τέλος" για να αρχίσει η ροή δεδομένων ή επανακωδικοποίηση.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
el: Η εφαρμογή αυτή σας παρέχεται ΧΩΡΙΣ ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ και στην έκταση που επιτρέπεται από το νόμο.
    Μπορείτε να την επαναδιανείμετε υπό τους όρους της GNU General Public License.
    Δείτε το αρχείο COPYING για λεπτομέρειες.
    Συντάχθηκε από την ομάδα του VideoLAN. Για λεπτομέρειες δείτε το αρχείο AUTHORS.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
el: Αυτό ρυθμίζει τη λειτουργία καναλιών εξόδου ήχου που θα χρησιμοποιηθεί από προεπιλογή όπου είναι δυνατόν (π.χ. εάν το υλικό σας την υποστηρίζει όπως και την αναπαραγόμενη συνεχή ροή δεδομένων ήχου).

en: This stream will always be opened at VLC startup.
el: Αυτή ή ροή δεδομένων θα ανοίγεται πάντοτε κατά την έναρξη του VLC.

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
el: Αυτό χρησιμοποιεί έναν αλγόριθμο υψηλής ποιότητας επαναδειγματοληψίας ήχου. Η υψηλής ποιότητας επαναδειγματοληψία ήχου μπορεί να είναι εντατική για τον επεξεργαστή σας, γι' αυτό μπορείτε να την απενεργοποιήσετε και ένας μικρότερης ποιότητας αλγόριθμος επαναδειγματοληψίας ήχου θα χρησιμοποιηθεί αντί αυτής.

en: This version of VLC was compiled by:
el: Αυτή η έκδοση του VLC μεταγλωττίστηκε από:

en: This will force a mono audio output.
el: Αυτό θα επιβάλλει μία μονοφωνική έξοδο ήχου.

en: Three component motion estimation
el: Εκτίμηση κίνησης τριών συστατικών

en: Threshold
el: Κατώφλι

en: Tibetan
el: Θιβετιανά

en: Time
el: Χρόνος

en: Time Control
el: Έλεγχος Χρόνου

en: Time Slider
el: Ολισθητής Χρόνου

en: Time Synchronized output
el: Έξοδος Συγχρονισμένου Χρόνου

en: Time Toolbar
el: Γραμμή Εργαλείων Χρόνου

en: Time between two alarm messages in ms (default 2000)
el: Χρόνος μεταξύ δύο μηνυμάτων συναγερμού σε msec (προεπιλογή 2000)

en: Time window to use in ms (default 5000)
el: Παράθυρο χρόνου προς χρήση σε msec (προεπιλογή 5000)

en: Time-To-Live (TTL)
el: Χρόνος Ζωής (TTL)

en: Timeout
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου

en: Timeout (ms)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου (msec)

en: Timeshift directory
el: Κατάλογος χρονικής μετατόπισης

en: Timeshift granularity
el: Βαθμός ευαισθησίας χρονικής μετατόπισης

en: Title
el: Τίτλος

en: Title display mode
el: Λειτουργία προβολής τίτλου

en: Title font
el: Γραμματοσειρά τίτλου

en: Title format string
el: Στοιχειοσειρά μορφής τίτλου

en: Title metadata
el: Τιτλοδότηση μεταδεδομένων

en: Title to put in ASF comments.
el: Τίτλος που θα τοποθετηθεί στα σχόλια ASF

en: To
el: Προς

en: To get exhaustive help, use '-H'.
el: Για να λάβετε εξαντλητική βοήθεια, χρησιμοποιείστε το '-H'.

en: Toggle Normal/Repeat/Loop playlist modes
el: Εναλλαγή λειτουργιών λίστας αναπαραγωγής "Κανονική/Επανάληψη/Βρόχος"

en: Toggle Transparency
el: Εναλλαγή Διαφάνειας

en: Toggle autoscaling
el: Εναλλαγή αυτόματης κλίμακας

en: Toggle random playlist playback
el: Εναλλαγή τυχαίας αναπαραγωγής της λίστας αναπαραγωγής

en: Toggle the video in fullscreen
el: Εναλλαγή του βίντεο σε πλήρη οθόνη

en: Toggle wallpaper mode in video output
el: Λειτουργία εναλλαγής ταπετσαριών στην έξοδο βίντεο

en: Toggle wallpaper mode in video output.
el: Λειτουργία εναλλαγής ταπετσαριών στην έξοδο βίντεο.

en: Tonga (Tonga Islands)
el: Νήσιών Τόνγκα

en: Tool
el: Εργαλείο

en: Toolbar Elements
el: Στοιχεία Γραμμής εργαλείων

en: Toolbar position:
el: Θέση γραμμής εργαλείων:

en: Toolbars Editor
el: Επεξεργαστής Γραμμών Εργαλείων

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
el: Σίγαση

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
el: Αναίρεση σίγασης

en: Top
el: Επάνω

en: Top 40
el: Τοπ 40

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
el: Κορυφαία συντεταγμένη της επάνω αριστερά γωνίας της υποοθόνης.

en: Top left corner X coordinate
el: Συντεταγμένη X της επάνω αριστερά γωνίας

en: Top left corner Y coordinate
el: Συντεταγμένη Y της επάνω αριστερά γωνίας

en: Top-Left
el: Επάνω-Αριστερά

en: Top-Right
el: Πάνω-Δεξιά

en: Total height of the mosaic, in pixels.
el: Το συνολικό ύψος του μωσαϊκού, σε pixel.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
el: Το συνολικό πλάτος του μωσαϊκού, σε pixel.

en: Track
el: Κομμάτι

en: Track ID
el: Ταυτότητα Κομματιού

en: Track number
el: Αριθμός κομματιού

en: Track replay gain
el: Απολαβή επανάληψης κομματιού

en: Track settings
el: Ρυθμίσεις κομματιού

en: Track size (in sectors)
el: Μέγεθος κομματιού (σε τομείς)

en: Tracks
el: Κομμάτια

en: Traditional Chinese (Big5)
el: Παραδοσιακή Κινεζική (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
el: Παραδοσιακή Κινεζική Unix (EUC-TW)

en: Trailer
el: Τραίηλερ

en: Trance
el: Τρανς

en: Transcode
el: Επανακωδικοποίηση

en: Transcode audio
el: Επανακωδικοποίηση ήχου

en: Transcode stream output
el: Επανακωδικοποίηση εξόδου ροής δεδομένων

en: Transcode video
el: Επανακωδικοποίηση βίντεο

en: Transcode/Save to file
el: Επανακωδικοποίηση/Αποθήκευση σε αρχείο

en: Transcoding options
el: Επιλογές επανακωδικοποίησης

en: Transcript
el: Μεταγραφή

en: Transform
el: Μετασχηματισμός

en: Transform type
el: Τύπος μετασχηματισμού

en: Transformation
el: Μετασχηματισμός

en: Transparency
el: Διαφάνεια

en: Transparency mask
el: Μάσκα διαφάνειας

en: Transparency of the bargraph
el: Διαφάνεια του γραφήματος ράβδων

en: Transparency of the image
el: Διαφάνεια της εικόνας

en: Transparency of the mosaic picture.
el: Διαφάνεια της εικόνας μωσαϊκού.

en: Transparent
el: Διαφανές

en: Transponder symbol rate
el: Ρυθμός συμβόλων αναμεταδότη

en: Transponder/multiplex frequency
el: Συχνότητα αναμεταδότη/πολυπλέκτη

en: Transport protocol
el: Πρωτόκολλο μεταφοράς

en: Trellis RD quantization
el: Κβαντισμός Trellis RD

en: Trellis quantization
el: Κβαντισμός Trellis

en: Trickplay Reverse
el: Αντίστροφη Ροή

en: Trigger button
el: Πλήκτρο σκανδάλης

en: Trip-Hop
el: Τριπ-Χοπ

en: Trust MPEG timestamps
el: Εμπιστοσύνη στα χρονοσήματα MPEG

en: Try to parse the announce
el: Προσπάθεια ανάλυσης της ανακοίνωσης

en: Tsonga
el: Τσόγκα

en: Tswana
el: Τσουάνα

en: Tune the settings for a particular type of source or situation. Overridden by user settings.
el: Συντονισμός των ρυθμίσεων για έναν συγκεκριμένο τύπο πηγής ή κατάστασης. Παρακάμπτεται από τις ρυθμίσεις χρήστη.

en: Tuner
el: Συντονιστής

en: Tuner TV Channel
el: Συντονιστής Τηλεοπτικών Καναλιών

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
el: Μονοφωνικός/στερεοφωνικός ήχος του συντονιστή και επιλογή κομματιού.

en: Tuner country code
el: Κωδικός χώρας συντονιστή

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
el: Συχνότητα συντονιστή σε Hz ή kHz (δείτε την έξοδο αποσφαλμάτωσης).

en: Tuner id
el: Ταυτότητα συντονιστή

en: Tuner id (see debug output).
el: Ταυτότητα συντονιστή (δείτε την έξοδο αποσφαλμάτωσης).

en: Tuner input type
el: Τύπος εισόδου συντονιστή

en: Tuner properties
el: Ιδιότητες συντονιστή

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
el: Άνοιγμα σήραγγας RTSP και RTP αντί για HTTP

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Turkish (ISO 8859-9)
el: Τουρκική (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
el: Τουρκική (Windows-1254)

en: Turkmen
el: Τουρκμενικά

en: Turn off all warning and information messages.
el: Απενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων προειδοποιήσεων και πληροφοριών.

en: Two bookmarks have to be selected.
el: Δύο σελιδοδείκτες πρέπει να επιλεχθούν.

en: Two pass
el: Διπλού περάσματος

en: Type
el: Τύπος

en: Type:
el: Τύπος:

en: UDP Multicast
el: Πολυεκπομπή UDP

en: UDP Unicast
el: Πολυεκπομπή UDP

en: UDP input
el: Είσοδος UDP

en: UDP stream output
el: Έξοδος ροής UDP

en: UDP timeout (in ms)
el: Υπέρβαση χρονικού ορίου UDP (σε msec)

en: UNIX socket command input
el: Είσοδος εντολής υποδοχέα UNIX

en: URL description
el: Περιγραφή URL

en: URL metadata
el: Μεταδεδομένα διεύθυνσης URL

en: USF subtitles decoder
el: Αποκωδικοποιητής υπότιτλων USF

en: USFSubs
el: Υπότιτλοι USF

en: UTF-8 subtitles autodetection
el: Αυτόματη ανίχνευση υπότιτλων UTF-8

en: Uighur
el: Ουϊγκούρ

en: Ukrainian
el: Ουκρανικά

en: Ukrainian (KOI8-U)
el: Ουκρανική (KOI8-U)

en: Un-Zoom
el: Σμίκρυνση

en: Uncompressed RAR
el: Ασυμπίεστο RAR

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
el: Αναίρεση αποκοπής ενός pixel από το κάτω μέρος του βίντεο

en: Uncrop one pixel from the left of the video
el: Αναίρεση αποκοπής ενός pixel από την αριστερή πλευρά του βίντεο

en: Uncrop one pixel from the right of the video
el: Αναίρεση αποκοπής ενός pixel από τη δεξιά πλευρά του βίντεο

en: Uncrop one pixel from the top of the video
el: Αναίρεση αποκοπής ενός pixel από την κορυφή του βίντεο

en: Undefined
el: Αόριστη

en: Under the Video
el: Κάτω από το Βίντεο

en: Uninstall Windows Service
el: Απεγκατάσταση Windows Service

en: Uninstall the Service and exit.
el: Απεγκατάσταση της Υπηρεσίας και έξοδος.

en: Universal Plug'n'Play
el: Γενικό Plug'n'Play

en: Universal, Chinese (GB18030)
el: Universal, Κινεζική (GB18030)

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown Video
el: Άγνωστο Βίντεο

en: Unknown category
el: Άγνωστη κατηγορία

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
el: Άγνωστη εντολή `%s'. Πληκτρολογήστε `βοήθεια' για βοήθεια.

en: Unknown type
el: Άγνωστος τύπος

en: Unset
el: Απορρύθμιση

en: Unsubscribe
el: Τερματισμός συνδρομής

en: Untitled
el: Ανώνυμο

en: Update VLC media player
el: Ενημέρωση αναπαραγωγού πολυμέσων VLC

en: Upstream rate
el: Ρυθμός ροής δεδομένων ανόδου

en: Urdu
el: Ούρντου

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
el: Χρήση αισθητήρων κίνησης HDAPS, AMS, APPLESMC ή UNIMOTION για περιστροφή του βίντεο

en: Use Periodic Intra Refresh
el: Χρήση Περιοδικής Ενδο-Ανανέωσης

en: Use Psy-optimizations
el: Χρήση Ψυχο-βελτιστοποιήσεων

en: Use RTP over RTSP (TCP)
el: Χρήση RTP αντί για RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
el: Χρηση S/PDIF όταν είναι διαθέσιμο

en: Use Software White adjust
el: Χρήση Λογισμικού Προσαρμογής λευκού

en: Use VLC pace
el: Χρήση βήματος του VLC

en: Use YUVP renderer
el: Χρήση φωτοαποδότη YUVP

en: Use a local picture as logo on the video
el: Χρήση μιας τοπικής εικόνας ως λογότυπου στο βίντεο

en: Use a plugins cache
el: Χρήση κρυφής μνήμης εμφυτευμάτων

en: Use a skinned playlist
el: Χρήση λίστας αναπαραγωγής με πρόσοψη

en: Use a sub&titles file
el: Χρήση αρχείου υπο&τίτλων

en: Use alsa:// to open the default audio input. If multiple audio inputs are available, they will be listed in the vlc debug output. To select hw:0,1 , use alsa://hw:0,1 .
el: Χρήση alsa:// για άνοιγμα της προεπιλεγμένης εισόδου ήχου. Εάν είναι διαθέσιμες πολλαπλές είσοδοι ήχου, θα καταχωρηθούν στη λίστα εξόδου αποσφαλμάτωσης vlc. Για να επιλέξετε hw:0,1 , χρησιμοποιήστε alsa://hw:0,1 .

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
el: Χρήση ενός καναλιού alpha μιας εικόνας ως μια μάσκα διαφάνειας.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
el: Χρήση chroma σαν ένα μέρος της διαδικασίας εκτίμησης κίνησης

en: Use custom skin
el: Χρήση προσαρμοσμένης πρόσοψης

en: Use downmix algorithm
el: Χρήση αλγόριθμου υποβάθμισης μίξης

en: Use float32 output
el: Χρήση της εξόδου float32

en: Use keyframes
el: Χρήση καρέ-κλειδιών

en: Use libv4l2
el: Χρήση libv4l2

en: Use mb-tree ratecontrol
el: Χρήση ελέγχου ρυθμού mb-tree

en: Use media library
el: Χρήση βιβλιοθήκης πολυμέσων

en: Use native style
el: Χρήση τοπικού στυλ

en: Use playback control?
el: Να γίνει χρήση ελέγχου αναπαραγωγής;

en: Use preset as default settings. Overridden by user settings.
el: Χρήση των προρυθμίσεων ως προεπιλεγμένων ρυθμίσεων. Παρακάμπτεται από τις ρυθμίσεις χρήστη.

en: Use sequential numbers instead of timestamps
el: Χρήση διαδοχικών αριθμών αντί για χρονοσήματα

en: Use subtitle file
el: Χρήση αρχείου υπότιτλων

en: Use the rotate video filter instead of transform
el: Χρήση του φίλτρου περιστροφής βίντεο αντί για μετασχηματισμό

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
el: Χρησιμοποιείστε το όταν γνωρίζετε ότι η ροή δεδομένων σας είναι (ή δεν είναι) κωδικοποιημένη με Dolby Surround, αλλά αποτυγχάνει να ανιχνευτεί ως τέτοια. Ακόμα και αν η ροή δεν είναι στην πραγματικότητα κωδικοποιημένη με Dolby Surround, ενεργοποιώντας αυτή την εμπειρία σας πιθανόν θα βελτιώσετε την ποιότητα, ειδικά αν την συνδυάσετε με τον Μίκτη Καναλιού Ακουστικών.

en: Use track length as maximum unit in seek?
el: Να χρησιμοποιείται το μήκος του κομματιού ως η μέγιστη μονάδα κατά την αναζήτηση;

en: Used for statistics.
el: Χρησιμοποιείται για στατιστικά.

en: User
el: Χρήστης

en: User name
el: Όνομα χρήστη

en: User name that will be requested to access the stream.
el: Όνομα χρήστη που θα ζητηθεί για την πρόσβαση στη ροή δεδομένων.

en: User name that will be used for the connection.
el: Το όνομα χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
el: Όνομα χρήστη που θα χρησιμοποιηθεί για σύνδεση με το διαμεσολαβητή SOCKS.

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Username:
el: Όνομα Χρήστη:

en: Uzbek
el: Ουζμπεκικά

en: V&iew
el: Π&ροβολή

en: V-plane color
el: Χρώμα V-plane

en: VBI and Teletext decoder
el: Κωδικοποιητής VBI και Teletext

en: VBR mode
el: Λειτουργία VBR

en: VBV buffer
el: Ενδιάμεση μνήμη VBV

en: VC-1 packetizer
el: Δημιουργός πακέτων VC-1

en: VC1 video demuxer
el: Αποπολυπλέκτης βίντεο VC1

en: VCD Format
el: Τύπος VCD

en: VCD device
el: Συσκευή VCD

en: VCD input
el: Eίσοδος VCD

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
el: Ο VLC μπορεί να αποφύγει τη δημιουργία τίτλου παραθύρου, καρέ κλπ... γύρω από το βίντεο, παρέχοντας ένα "ελάχιστο" παράθυρο.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
el: Ο VLC μπορεί να εμφανίσει μηνύματα στο βίντεο. Aυτό λέγεται OSD (Εμφάνιση Στην Οθόνη).

en: VLC can't recognize the input's format
el: Ο VLC δεν μπορεί να αναγνωρίσει τον τύπο της εισόδου

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
el: Ο VLC δεν μπορεί να ρυθμίσει τον τίτλο του DVD. Πιθανόν δεν μπορεί να αποκρυπτογραφήσει ολόκληρο τον δίσκο.

en: VLC cannot use the device "%s", because its type is not supported.
el: Ο VLC δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τη συσκευή "%s" επειδή ο τύπος της δεν υποστηρίζεται.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
el: Ο VLC δεν μπόρεσε να συνδεθεί με το "%s:%d".

en: VLC could not connect with the given server.
el: Ο VLC δεν μπόρεσε να συνδεθεί με τον δοθέντα εξυπηρετητή.

en: VLC could not open the %s module.
el: Ο VLC δεν μπορεί να ανοίξει την ενότητα %s.

en: VLC could not open the decoder module.
el: Ο VLC δεν μπορεί να ανοίξει την ενότητα αποκωδικοποιητή.

en: VLC could not open the encoder.
el: Ο VLC δεν μπόρεσε να ανοίξει τον κωδικοποιητή.

en: VLC could not open the video output module.
el: Ο VLC δεν μπόρεσε να ανοίξει την ενότητα εξόδου βίντεο.

en: VLC could not read the file.
el: Ο VLC δεν μπόρεσε να αναγνώσει το αρχείο.

en: VLC does not support the audio or video format "%4.4s". Unfortunately there is no way for you to fix this.
el: O VLC δεν υποστηρίζει τον τύπο ήχου η βίντεο "%4.4s". Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος για να το διορθώσετε.

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
el: O VLC δεν είναι δυνατόν να ανοίξει το MRL '%s'. Ελέγξτε τον πίνακα καταγραφής συμβάντων για λεπτομέρειες.

en: VLC media player
el: Αναπαραγωγός πολυμέσων VLC

en: VLC media player Help
el: Βοήθεια Αναπαραγωγού Πολυμέσων VLC

en: VLC media player Help...
el: Βοηθεια Αναπαραγωγού Πολυμέσων VLC...

en: VLC media player is a free media player, encoder and streamer that can read from files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and even more!
    VLC uses its internal codecs and works on essentially every popular platform.
el: Ο αναπαραγωγός πολυμέσων VLC είναι ένας ελεύθερος αναπαραγωγός πολυμέσων ο οποίος έχει τη δυνατότητα ανάγνωσης αρχείων, CD, DVD, ροών δεδομένων, καρτών σύλληψης και πολλών άλλων!
    Ο VLC χρησιμοποιεί τους δικούς του εσωτερικούς κωδικοποιητές και ουσιαστικά δουλεύει σε κάθε δημοφιλή πλατφόρμα.

en: VLC media player updates
el: Ενημερώσεις αναπαραγωγού πολυμέσων VLC

en: VLC preferences
el: Προτιμήσεις VLC

en: VLC skins website
el: Ιστοσελίδα προσόψεων του VLC

en: VLC version %s (%s)
el: Έκδοση VLC %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
el: Ο VLC δεν ήταν ικανό να αποθηκεύσει τα μεταδεδομένα.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
el: Ο VLC θα συνεχίσει να αναπαράγει το τρέχον στοιχείο της λίστας αναπαραγωγής.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
el: Ο VLC θα εξακολουθήσει να αναπαράγει τη λίστα αναπαραγωγής για αόριστο χρόνο.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
el: Ο VLC θα αναπαράγει τυχαία τα αρχεία της λίστας αναπαραγωγής έως ότου διακοπεί.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
el: Ο VLC θα εκκινηθεί με μόνο ένα εικονίδιο στη γραμμή εργασιών σας

en: VLC's connection to the given server was rejected.
el: Η σύνδεση του VLC στον δοθέντα εξυπηρετητή απορίφθηκε.

en: VLC's implementation of Video On Demand
el: Η εφαρμογή του VLC για το Βίντεο Κατ' Απαίτηση (VOD)

en: VLM configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων VLM

en: VLM configurator
el: Ρυθμιστής VLM

en: VNC Host
el: Κεντρικός Υπολογιστής VNC

en: VNC Password
el: Κωδικός χρήστη VNC

en: VNC Port
el: Θύρα VNC

en: VNC password.
el: Κωδικός χρήστη VNC.

en: VNC poll interval
el: Διάστημα σταθμοσκόπησης VNC

en: VNC polling
el: Σταθμοσκόπηση VNC

en: VOC demuxer
el: Αποπολυπλέκτης VOC

en: VOD
el: Βίντεο Κατ' Απαίτηση (VOD)

en: Value of the audio channels levels
el: Τιμή των επιπέδων καναλιών ήχου

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
el: Διάφοροι αποκωδικοποιητές/κωδικοποιητές ήχου και βίντεο που διανέμονται από τη βιβλιοθήκη FFmpeg. Αυτή περιλαμβανει τους (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG και άλλους codecs

en: Verbosity
el: Αναλυτικότητα

en: Verbosity (0,1,2)
el: Αναλυτικότητα (0,1,2)

en: Version
el: Έκδοση

en: Vertical
el: Κάθετα

en: Vertical flip
el: Κάθετη περιστροφή

en: Vertical offset
el: Κάθετη απόκλιση

en: Vertical offset between the border of the screen and the displayed text (in pixels, defaults to 30 pixels).
el: Κάθετη απόκλιση μεταξύ του ορίου της οθόνης και του εμφανιζόμενου κειμένου (σε pixel, προεπιλογή είναι τα 30 pixel).

en: Very short backwards jump
el: Πολύ σύντομη μεταπήδηση προς τα πίσω

en: Very short forward jump
el: Πολύ σύντομη μεταπήδηση προς τα εμπρός

en: Very short jump length
el: Πολύ μικρό μήκος μεταπήδησης

en: Very short jump length, in seconds.
el: Πολύ μικρό μήκος μεταπήδησης, σε δευτερόλεπτα.

en: Video
el: Βίντεο

en: Video &Track
el: Κομμάτι &Βίντεο

en: Video Auto Scaling
el: Αυτόματη Κλίμακα Βίντεο

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
el: Είσοδος Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Effects
el: Εφέ Βίντεο

en: Video Files
el: Αρχεία Βίντεο

en: Video Manager
el: Διαχειριστής Βίντεο

en: Video On Demand ( VOD )
el: Βίντεο κατ' απαίτηση (VOD)

en: Video PID
el: PID Βίντεο

en: Video Settings
el: Ρυθμίσεις Βίντεο

en: Video Track
el: Κομμάτι Βίντεο

en: Video X coordinate
el: Συντεταγμένη Χ του βίντεο

en: Video Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ του βίντεο

en: Video acceleration not available
el: Η επιτάχυνση του βίντεο δεν είναι διαθέσιμη.

en: Video alignment
el: Ευθυγράμμιση βίντεο

en: Video aspect ratio
el: Αναλογία διαστάσεων βίντεο

en: Video bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης δεδομένων βίντεο

en: Video bitrate tolerance
el: Ανοχή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
el: Ανοχή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων βίντεο σε kbit/s.

en: Video capture
el: Σύλληψη βίντεο

en: Video capture (Video4Linux)
el: Σύλληψη βίντεο (Video4Linux)

en: Video codec
el: Codec βίντεο

en: Video codecs
el: Codecs βίντεο

en: Video cropping
el: Αποκοπή βίντεο

en: Video decoder using openmash
el: Αποκωδικοποιητής βίντεο που χρησιμοποιεί openmash

en: Video device
el: Συσκευή βίντεο

en: Video device name
el: Όνομα συσκευής βίντεο

en: Video encoder
el: Κωδικοποιητής βίντεο

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
el: Κωδικοποιητής βίντεο (που χρησιμοποιεί OpenMAX IL)

en: Video filter
el: Φίλτρο βίντεο

en: Video filter module
el: Ενότητα φίλτρου βίντεο

en: Video filtering using a chain of video filter modules
el: Φιλτράρισμα βίντεο χρησιμοποιώντας μία αλυσίδα ενοτήτων φίλτρων βίντεο

en: Video filters are used to process the video stream.
el: Τα φίλτρα βίντεο χρησιμοποιούνται για την επεξεργασία της ροής δεδομένων βίντεο.

en: Video filters will be applied to the video stream.
el: Θα εφαρμοστούν φίλτρα βίντεο στη ροή δεδομένων βίντεο

en: Video frame-rate
el: Ρυθμός καρέ βίντεο

en: Video height
el: Ύψος βίντεο

en: Video input
el: Είσοδος βίντεο

en: Video input chroma format
el: Μορφή chroma της εισόδου βίντεο

en: Video input frame rate
el: Ρυθμός καρέ εισόδου βίντεο

en: Video input pin
el: Ακίδα εισόδου βίντεο

en: Video memory
el: Μνήμη βίντεο

en: Video memory output
el: Έξοδος μνήμης βίντεο

en: Video output URL
el: Ρυθμίσεις βίντεο

en: Video output access method
el: Μέθοδος πρόσβασης εξόδου βίντεο

en: Video output module
el: Ενότητα εξόδου βίντεο

en: Video output modules
el: Ενότητες εξόδου βίντεο

en: Video output muxer
el: Πολυπλέκτης εξόδου βίντεο

en: Video output pin
el: Ακίδα εξόδου βίντεο

en: Video pictures blending
el: Ανάμιξη εικόνων βίντεο

en: Video port
el: Θύρα βίντεο

en: Video post processing filter
el: Φίλτρο μετεπεξεργασίας βίντεο

en: Video quality post-processing level
el: Επίπεδο μετεπεξεργασίας ποιότητας βίντεο

en: Video scaling
el: Κλίμακα βίντεο

en: Video scaling factor
el: Συντελεστής κλίμακας βίντεο

en: Video scaling filter
el: Φίλτρο κλίμακας βίντεο

en: Video settings
el: Ρυθμίσεις βίντεο

en: Video size
el: Μέγεθος βίντεο

en: Video snapshot directory (or filename)
el: Κατάλογος (ή όνομα αρχείου) στιγμιοτύπου βίντεο

en: Video snapshot file prefix
el: Πρόθεμα αρχείου στιγμιοτύπου βίντεο

en: Video snapshot format
el: Τύπος στιγμιότυπου βίντεο

en: Video snapshot height
el: Ύψος στιγμιότυπων βίντεο

en: Video snapshot width
el: Πλάτος στιγμιότυπων βίντεο

en: Video snapshots
el: Στιγμιότυπα οθόνης

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
el: Πρότυπο βίντεο (Προεπιλεγμένο, SECAM, PAL, ή NTSC).

en: Video title
el: Τίτλος βίντεο

en: Video transformation filter
el: Φίλτρο μετασχηματισμού βίντεο

en: Video width
el: Πλάτος βίντεο

en: Video4Linux2 Compressed A/V
el: Συμπιεσμένου A/V Video4Linux2

en: Video4Linux2 input
el: Είσοδος Video4Linux2

en: VideoLAN Website...
el: Δικτυακός τόπος του VideoLAN

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: Vietnamese (VISCII)
el: Βιετναμέζικη (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
el: Βιετναμέζικη (Windows-1258)

en: Visualization
el: Απεικόνιση

en: Visualization:
el: Απεικόνιση:

en: Visualizations
el: Απεικονίσεις

en: Visualizations selector
el: Επιλογέας απεικονίσεων

en: Visualize motion vectors
el: Απεικόνιση διανυσμάτων κίνησης

en: Visualizer
el: Οπτικοποιητής

en: Visualizer filter
el: Φίλτρο οπτικοποιητή

en: Vobsub subtitles parser
el: Αναλυτής υπότιτλων Vobsub

en: Vocal
el: Φωνητική

en: Voice activity detection
el: Ανίχνευση δραστηριότητας φωνής

en: Vol #
el: Ένταση ήχου#

en: Vol max #
el: Μέγιστη ένταση ήχου#

en: Volapuk
el: Βολαπούκ

en: Volume
el: Ένταση ήχου

en: Volume %d%%
el: Ένταση ήχου %d%%

en: Volume Control
el: Έλεγχος Έντασης ήχου

en: Volume Down
el: Μείωση έντασης ήχου

en: Volume Set
el: Ρύθμιση Έντασης ήχου

en: Volume Up
el: Αύξηση έντασης ήχου

en: Volume down
el: Μείωση έντασης ήχου

en: Volume normalization
el: Εξομάλυνση έντασης ήχου

en: Volume normalizer
el: Εξομαλυντής έντασης ήχου

en: Volume up
el: Αύξηση έντασης ήχου

en: Vorbis audio decoder
el: Αποκωδικοποιητής ήχου Vorbis

en: Vorbis audio encoder
el: Kωδικοποιητής ήχου Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
el: Δημιουργός πακέτων ήχου Vorbis

en: Vu meter
el: Μετρητής Vu

en: WAV demuxer
el: Αποπολυπλέκτης WAV

en: WAV muxer
el: Πολυπλέκτης WAV

en: WMServer RTSP dialect
el: Διάλεκτος WMServer RTSP

en: WPL playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής WPL

en: Wall
el: Τοίχος

en: Wall video filter
el: Φίλτρο βίντεο τοίχου

en: Wallpaper
el: Ταπετσαρία

en: Warning: the key is already assigned to "
el: Προσοχή: το πλήκτρο είναι ήδη αποδοσμένο στο "

en: Water effect
el: Εφέ νερού

en: Wave
el: Κύμα

en: Wave video filter
el: Φίλτρο βίντεο κύματος

en: Waves
el: Κύματα

en: We would like to thank the whole VLC community, the testers, our users and the following people (and the missing ones...) for their collaboration to create the best free software.
el: Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ολόκληρη την κοινότητα του VLC, τους δοκιμαστές, τους χρήστες μας και τους ακόλουθους ανθρώπους (αλλά και αυτούς που λείπουν...) για τη συνεργασία τους στη δημιουργία του καλύτερου ελεύθερου λογισμικού.

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Weighted prediction for B-frames
el: Σταθμισμένη πρόβλεψη για B-καρέ

en: Weighted prediction for B-frames.
el: Σταθμισμένη πρόβλεψη για B-καρέ.

en: Weighted prediction for P-frames
el: Σταθμισμένη πρόβλεψη για P-καρέ

en: Welsh
el: Ουαλικά

en: Western European (Latin-9)
el: Δυτικής Ευρώπης (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
el: Δυτικής Ευρώπης (Windows-1252)

en: Wet
el: Βρεγμένος

en: Wet mix
el: Υγρή μίξη

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
el: Όταν αυτό ενεργοποιηθεί, η διεπαφή θα προβάλλει ένα πλαίσο διαλόγου κάθε φορά που θα απαιτείται κάποια είσοδος χρήστη.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
el: Όταν ενεργοποιηθεί αυτό, οι προτιμήσεις και/ή οι διεπαφές θα προβάλλουν όλες τις διαθέσιμες επιλογές, συμπεριλαμβανομένων αυτών που οι περισσότεροι χρήστες δεν θα πρέπει ποτέ να αγγίξουν.

en: When track starts playing
el: Όταν αρχίζει η αναπαραγωγή του κομματιού

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
el: Όταν χρησιμοποιείται είσοδος PVR (ή μια πολύ ακανόνιστη πηγή), θα πρέπει να το ρυθμίσετε στο 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
el: Όταν χρησιμοποιείται η επιλογή της μίας και μοναδικής περίπτωσης, να προστίθενται τα αντικείμενα στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής και να συνεχίζεται η αναπαραγωγή του τρέχοντος αντικειμένου.

en: White
el: Λευκό

en: White Blue
el: Λευκό Μπλε

en: White Crush for Blue
el: Λευκή Σύνθλιψη για το Μπλε

en: White Crush for Green
el: Λευκή Σύνθλιψη για το Πράσινο

en: White Crush for Red
el: Λευκή Σύνθλιψη για το Κόκκινο

en: White Green
el: Λευκό Πράσινο

en: White Level for Blue
el: Επίπεδο Λευκού για το Μπλε

en: White Level for Green
el: Επίπεδο Λευκού για το Πράσινο

en: White Level for Red
el: Επίπεδο Λευκού για το Κόκκινο

en: White Red
el: Λευκό Κόκκινο

en: Width
el: Πλάτος

en: Width of motion compensation blocks
el: Πλάτος των ομάδων δεδομένων για την επανόρθωση της κίνησης

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetection).
el: Πλάτος της ροής δεδομένων προς σύλληψη (-1 για αυτόματη ανίχνευση).

en: Width of the virtual room
el: Πλάτος του εικονικού χώρου

en: Win32 waveOut extension output
el: Επέκταση εξόδου Win32 waveOut

en: Window
el: Παράθυρο

en: Window decorations
el: Διακοσμήσεις παραθύρου

en: Window properties
el: Ιδιότητες παραθύρου

en: Windows GAPI video output
el: Έξοδος βίντεο Windows GAPI

en: Windows GDI video output
el: Έξοδος βίντεο Windows GDI

en: Windows Media NSC metademux
el: Μετα-αποπολυπλεξία NSC Πολυμέσων Windows

en: Windows Service interface
el: Διεπαφή Windows Service

en: Windows opacity between 0.1 and 1
el: Αδιαφάνεια παράθυρων μεταξύ 0.1 και 1

en: Wolof
el: Γουόλοφ

en: Workaround bugs
el: Έμμεση επίλυση σφαλμάτων

en: Wrapper filter output
el: Έξοδος φίλτρου περιτυλίγματος

en: Wrapper filter verbosity
el: Αναλυτικότητα του φίλτρου περιτυλίγματος

en: Write process id to file
el: Εγγραφή ταυτότητας της διεργασίας σε αρχείο

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
el: Συντεταγμένη X της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού.

en: X Screensaver disabler
el: Απενεργοποιητής προφύλαξης οθόνης Χ

en: X coordinate
el: Συντεταγμένη Χ

en: X coordinate of the bargraph.
el: Η συντεταγμένη Χ του γραφήματος ράβδων.

en: X coordinate of the encoded subtitle
el: Η συντεταγμένη X του κωδικοποιημένου υπότιτλου

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
el: Συντεταγμένη Χ του λογότυπου. Μπορείτε να μετακινήσετε το λογότυπο κάνοντας αριστερό κλικ σε αυτό.

en: X coordinate of the mask.
el: Η συντεταγμένη Υ της μάσκας.

en: X coordinate of the rendered subtitle
el: Η συντεταγμένη Υ του φωτοαποδοσμένου υπότιτλου

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
el: Συντεταγμένη Χ της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού αν δεν είναι αρνητική.

en: X offset
el: Απόκλιση X

en: X window
el: Παράθυρο X

en: X11 display
el: Προβολή Χ11

en: X11 video output (XCB)
el: Έξοδος βίντεο X11 (XCB)

en: X11 video window (XCB)
el: Παράθυρο βίντεο X11 (XCB)

en: XA demuxer
el: Αποπολυπλέκτης XA

en: XDG screen saver inhibition
el: Παρεμπόδιση προφύλαξης οθόνης XDG

en: XDG-screensaver
el: Προφύλαξη οθόνης XDG

en: XML OSD configuration importer
el: Εισαγωγέας ρυθμίσεων XML Εμφάνισης Στην Οθόνη

en: XML Parser (using libxml2)
el: Αναλυτής XML (χρησιμοποιεί libxml2)

en: XOSD interface
el: Διεπαφή XOSD

en: XSPF playlist export
el: Εξαγωγή λίστας αναπαραγωγής XSPF

en: XSPF playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής XSPF

en: XVideo adaptor number
el: Αριθμός προσαρμογέα XVideo

en: XVideo output (XCB)
el: Έξοδος XVideo (XCB)

en: Xhosa
el: Κόσα

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
el: Συντεταγμένη Y της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού.

en: Y coordinate
el: Συντεταγμένη Υ

en: Y coordinate of the bargraph.
el: Η συντεταγμένη Υ του γραφήματος ράβδων.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
el: Η συντεταγμένη Υ του κωδικοποιημένου υπότιτλου

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
el: Συντεταγμένη Υ του λογότυπου. Μπορείτε να μετακινήσετε το λογότυπο κάνοντας αριστερό κλικ σε αυτό.

en: Y coordinate of the mask.
el: Η συντεταγμένη Υ της μάσκας.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
el: Η συντεταγμένη Υ του φωτοαποδοσμένου υπότιτλου

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
el: Συντεταγμένη Υ της επάνω αριστερά γωνίας του μωσαϊκού αν δεν είναι αρνητική.

en: Y offset
el: Απόκλιση Y

en: YUV output
el: Έξοδος YUV

en: YUV video output
el: Έξοδος βίντεο YUV

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
el: Κεφαλίδα YUV4MPEG2 (απενεργοποιημένο στην προεπιλογή)

en: YUVP converter
el: Μετατροπέας YUVP

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Yes
el: Ναι

en: Yiddish
el: Γίντις

en: Yoruba
el: Γιορούμπα

en: You are using the Qt4 Interface.
el: Χρησιμοποιείτε τη Διεπαφή Qt4.

en: You can choose to disable some CPU accelerations here. Use with extreme care!
el: Μπορείτε να επιλέξετε την απενεργοποίηση κάποιων επιταχύνσεων της CPU. Χρησιμοποιείστε την με ιδιαίτερη προσοχή!

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε εντελώς την έξοδο ήχου. Το στάδιο αποκωδικοποίησης ήχου δεν θα πραγματοποιηθεί, εξοικονομώντας έτσι μερική από την ισχύ του επεξεργαστή.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε πλήρως την επεξεργασία της υποεικόνας.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε εντελώς την έξοδο βίντεο. Το στάδιο αποκωδικοποίησης του βίντεο δεν θα πραγματοποιηθεί, εξοικονομώντας έτσι μερική από την ισχύ του επεξεργαστή.

en: You can enforce the OSD menu position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση του μενού Εμφάνισης Στην Οθόνη (OSD) στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς των τιμών αυτών, π.χ. 6 =επάνω-δεξιά).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το ύψος του βίντεο. Από προεπιλογή ο VLC θα διατηρήσει το αρχικό ύψος (-1). Η χρήση του 0 θα κλιμακώσει το ύψος ώστε να διατηρείται η αναλογία διαστάσεων.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το ύψος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το πλάτος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε την ευθυγράμμιση του μωσαϊκού στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς των τιμών αυτών, π.χ. 6 =επάνω-δεξιά).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση της επάνω αριστερής γωνίας του παραθύρου του βίντεο (Συντεταγμένη Χ).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση της επάνω αριστερής γωνίας του παραθύρου του βίντεο (Συντεταγμένη Υ).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
el: Μπορείτε να επιβάλλετε τη θέση του κειμένου στο βίντεο (0=κέντρο, 1=αριστερά, 2=δεξιά, 4=επάνω, 8=κάτω. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και συνδυασμούς αυτών των τιμών, π.χ. 6 = αριστερά επάνω).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το ύψος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το πλάτος του βίντεο. Από προεπιλογή (-1) ο VLC θα προσαρμοστεί στα χαρακτηριστικά του βίντεο.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
el: Μπορείτε να επιβάλλετε το πλάτος του βίντεο. Από προεπιλογή ο VLC θα διατηρήσει το αρχικό πλάτος (-1). Η χρήση του 0 θα κλιμακώσει το πλάτος ώστε να διατηρείται η αναλογία διαστάσεων.

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
el: Μπορείτε να επιλέξετε χειροκίνητα μία γλώσσα για τη διεπαφή. Η γλώσσα του συστήματος ανιχνεύεται αυτόματα αν το "auto" έχει οριστεί εδώ.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
el: Μπορείτε να επιλέξετε "πρόσθετες διεπαφές" για τον VLC. Αυτές θα εκκινηθούν στο παρασκήνιο επιπροσθέτως της προεπιλεγμένης διεπαφής. Χρησιμοποιήστε μία λίστα ενοτήτων διεπαφών χωρισμένη με κόμμα. (συνήθεις τιμές είναι "rc" (απομακρυσμένος έλεγχος), "http", "κινήσεις" ...)

en: You can select control interfaces for VLC.
el: Μπορείτε να επιλέξετε διεπαφές ελέγχου για τον VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
el: Μπορείτε να επιλέξετε τοπικά αρχεία με την ακόλουθη λίστα και τα κουμπιά.

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
el: Μπορείτε να επιλέξετε ποια ενότητα αντιγραφής μνήμης θέλετε να χρησιμοποιήσετε. Από προεπιλογή, ο VLC θα επιλέξει την ταχύτερη ενότητα που υποστηρίζεται από το υλικό σας.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
el: Μπορείτε να ρυθμίσετε την προεπιλεγμένη ένταση εξόδου ήχου εδώ, σε ένα εύρος από 0 έως και 1024.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
el: upstream

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτή την επιλογή για να τοποθετήσετε τους υπότιτλους κάτω από την ταινία, αντί για πάνω. Δοκιμάστε διαφορετικές θέσεις.

en: You can zoom the video by the specified factor.
el: Μπορείτε να μεγεθύνετε το βίντεο με τον καθορισμένο συντελεστή.

en: You have the latest version of VLC media player.
el: Διαθέτετε την τελευταία έκδοση του αναπαραγωγού πολυμέσων VLC.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
el: Χρειάζεται να συμπληρώσετε μόνο μία από τις ακόλουθες τρεις παραμέτρους, το VLC θα ανιχνεύσει αυτόματα τις άλλες χρησιμοποιώντας την αρχική αναλογία διαστάσεων

en: You must set a name for the profile.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα όνομα για το προφίλ.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
el: Ο Mac σας δεν φαίνεται να είναι εξοπλισμένος με κατάλληλη συσκευή εισόδου. Παρακαλώ ελέγξτε τους συνδέσμους και τους οδηγούς υλικού σας.

en: Your account was rejected.
el: Ο λογαριασμός σας απορρίφθηκε.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
el: Η προσπάθεια σύνδεσής σας στον εξυπηρετητή απορίφθηκε.

en: Your input can't be opened
el: Η είσοδός σας δεν μπορεί να ανοιχτεί

en: Your password was rejected.
el: Ο κωδικός χρήστη σας απορρίφθηκε.

en: Your window manager does not provide a list of applications.
el: Ο διαχειριστής παραθύρων σας δεν παρέχει μία λίστα εφαρμογών.

en: ZPL playlist import
el: Εισαγωγή λίστας αναπαραγωγής ZPL

en: Zhuang
el: Ζουάνγκ

en: Zip access
el: Πρόσβαση Zip

en: Zip files filter
el: Φίλτρο αρχείων Zip

en: Zone 0: Top gradient
el: Ζώνη 0: Επάνω κλίση

en: Zone 0:top
el: Ζώνη 0:κορυφή

en: Zone 1: Right gradient
el: Ζώνη 1: Δεξιά κλίση

en: Zone 1:right
el: Ζώνη 1: δεξιά

en: Zone 2: Bottom gradient
el: Ζώνη 2: Κάτω κλίση

en: Zone 2:bottom
el: Ζώνη 2: κάτω

en: Zone 3: Left gradient
el: Ζώνη 3: Αριστερή κλίση

en: Zone 3:left
el: Ζώνη 3: αριστερά

en: Zone 4: Summary gradient
el: Ζώνη 4: Κλίση σύνοψης

en: Zone 4:summary
el: Ζώνη 4: σύνοψη

en: Zone Layout for the build-in Atmo
el: Διάταξη ζώνης για το ενσωματωμένο Atmo

en: Zones on left / right side
el: Ζώνες στην αριστερή / δεξιά πλευρά

en: Zoom
el: Μεγέθυνση

en: Zoom mode: %s
el: Λειτουργία μεγένθυνσης: %s

en: Zoom video
el: Μεγέθυνση βίντεο

en: Zulu
el: Ζουλού

en: [Display]
el: [Εμφάνιση]

en: [Filebrowser]
el: [Περιηγητής αρχείων]

en: [Global]
el: [Ολικό]

en: [Loop]
el: [Βρόχος]

en: [Player]
el: [Αναπαραγωγός]

en: [Playlist]
el: [Λίστα Αναπαραγωγής]

en: [Random]
el: [Τυχαίο]

en: [Repeat]
el: [Επανάληψη]

en: [cdda:][device][@[track]]
el: [cdda:][συσκευή][@[κομμάτι]]

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
el: [vcd:][συσκευή][@[τίτλος][,[κεφάλαιο]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
el: Προσθήκη --advanced στη γραμμή εντολών για να δείτε επιλογές για προχωρημένους.

en: address to bind to (helper setting for dst)
el: Διεύθυνση για σύνδεση (ρύθμιση βοηθού για dst)

en: all
el: όλα

en: auto
el: αυτόματα

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
el: αυτόματη - ο κωδικοποιητής να αποφασίζει βασισμένος στην είσοδο (Καλύτερη)

en: bits
el: bit

en: blocks
el: ομάδες δεδομένων

en: buffers
el: ενδιάμεσες μνήμες

en: clean effects
el: εκκαθάριση εφέ

en: collapse
el: σύμπτυξη

en: cycles per degree
el: Κύκλοι ανά μοίρα

en: dc1394 input
el: Είσοδος dc1394

en: decoder
el: αποκωδικοποιητής

en: device, fifo or filename
el: Συσκευή, fifo ή όνομα αρχείου

en: disabled
el: απενεργοποιημένη

en: end
el: τέλος

en: expand
el: ανάπτυξη

en: extended selection list
el: εκτεταμένη λίστα επιλογής

en: fast
el: γρήγορα

en: filename for stream (helper setting for dst)
el: Όνομα αρχείου για ροή δεδομένων (ρύθμιση βοηθού για dst)

en: fixed
el: προκαθορισμένη

en: float
el: κινητής υποδιαστολής

en: fnordlicht options
el: Επιλογές MoMoLight fnordlicht

en: force coding frame as separate interlaced fields
el: επιβολή πλαισίου κωδικοποίησης ως ξεχωριστά διαπλεκόμενα πεδία

en: force coding frame as single picture
el: επιβολή πλαισίου κωδικοποίησης ως απλή εικόνα

en: frames
el: καρέ

en: full
el: πλήρης

en: hearing impaired
el: άτομα με προβλήματα ακοής

en: height of the overlapping area (in %)
el: Ύψος της επιφάνειας επικάλυψης (σε ποσοστό επί τοις %)

en: iTunes Music Library importer
el: Εισαγωγέας Μουσικής Βιβλιοθήκης iTunes

en: integer
el: ακέραιος

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
el: Το όνομα ή ο κωδικός χρήστη last.fm είναι λανθασμένα. Παρακαλώ επιβεβαιώστε τις ρυθμίσεις σας και επανεκκινήστε το VLC.

en: last.fm: Authentication failed
el: last.fm: Η πιστοποίηση απέτυχε

en: length of the overlapping area (in %)
el: Μήκος της επιφάνειας επικάλυψης (σε ποσοστό επί τοις %)

en: main program
el: κύριο πρόγραμμα

en: middle position (in %)
el: Μεσαία θέση (σε %)

en: motion
el: Κίνηση

en: motion control interface
el: Διεπαφή ελέγχου κίνησης

en: no
el: όχι

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
el: Ούτε θα φορτώνεται ούτε θα αποθηκεύεται καμία επιλογή ρυθμίσεων στο αρχείο ρυθμίσεων

en: none
el: όχι

en: normal
el: κανονικά

en: offsets
el: αποκλίσεις

en: packetizer
el: δημιουργός πακέτων

en: packets
el: πακέτα

en: play list
el: λίστα αναπαραγωγής

en: print a list of available modules
el: εκτύπωση λίστας διαθέσιμων ενοτήτων

en: print a list of available modules with extra detail
el: εκτύπωση λίστας διαθέσιμων ενοτήτων με επιπρόσθετες λεπτομέρειες

en: print version information
el: εκτύπωση πληροφοριών έκδοσης

en: projectM configuration file
el: Αρχείο ρυθμίσεων projectM

en: reset the current config to the default values
el: επαναφορά της τρέχουσας ρύθμισης στις προεπιλεγμένες τιμές

en: s
el: sec

en: selection list
el: λίστα επιλογής

en: simple
el: απλό

en: slow
el: αργά

en: spatial
el: 3D

en: string
el: στοιχειοσειρά

en: temporal
el: προσωρινό

en: type
el: τύπος

en: unknown type
el: άγνωστος τύπος

en: use alternate config file
el: χρήση εναλλακτικού αρχείου ρυθμίσεων

en: v4l2 controls
el: Στοιχεία ελέγχου v4l2

en: v4l2 driver controls
el: Στοιχεία ελέγχου οδηγού υλικού v4l2

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
el: vcdx://[συσκευή-ή-αρχείο][@{P,S,T}num]

en: visual impaired commentary
el: σχολιασμός για τα άτομα με προβλήματα όρασης

en: yes
el: ναι

en: yes: %@ @ %@ kb/s
el: ναι: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@ secs
el: ναι: από %@ σε %@ sec

en: | @name logo-position #. . . . . . . . relative position
el: | @name logo-position #. . . . . . . . σχετική θέση

en: | @name logo-transparency #. . . . . . . . .transparency
el: | @name logo-transparency #. . . . . . . . .διαφάνεια

en: | @name mosaic-align 0..2,4..6,8..10. . .mosaic alignment
el: | @name mosaic-align 0..2,4..6,8..10. . .ευθυγράμμιση μωσαϊκού

en: | @name mosaic-alpha # . . . . . . . . . . . . . . alpha
el: | @name mosaic-alpha # . . . . . . . . . . . . . . άλφα

en: | @name mosaic-height #. . . . . . . . . . . . . .height
el: | @name mosaic-height #. . . . . . . . . . . . . .ύψος

en: | @name mosaic-keep-aspect-ratio {0,1} . . .aspect ratio
el: | @name mosaic-keep-aspect-ratio {0,1} . . .αναλογία διαστάσεων

en: | @name mosaic-order id(,id)* . . . . order of pictures
el: | @name mosaic-order id(,id)* . . . . διάταξη εικόνων

en: | @name mosaic-rows #. . . . . . . . . . .number of rows
el: | @name mosaic-rows #. . . . . . . . . . .αριθμός σειρών

en: | @name mosaic-width # . . . . . . . . . . . . . . width
el: | @name mosaic-width # . . . . . . . . . . . . . . πλάτος

en: | @name mosaic-xoffset # . . . .top left corner position
el: | @name mosaic-xoffset # . . . .θέση επάνω αριστερής γωνίας

en: | @name mosaic-yoffset # . . . .top left corner position
el: | @name mosaic-yoffset # . . . .θέση επάνω αριστερής γωνίας

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
el: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . προσθήκη ΧΥΖ στη λίστα αναπαραγωγής

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
el: | αποσταλμένα bytes       : %8.0f KiB

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
el: | chapter [X]  . . . . ρύθμιση/λήψη κεφαλαίου στο τρέχον αντικείμενο

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
el: | chapter [X]  . . . . επόμενο κεφάλαιο στο τρέχον αντικείμενο

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
el: | chapter [X]  . . . . προηγούμενο κεφάλαιο στο τρέχον αντικείμενο

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
el: | clear . . . . . . . . . . . . . . εκκαθάριση της λίστας αναπαραγωγής

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
el: | ρυθμός μετάδοσης δεδομένων αποπολυπλεξίας    :   %6.0f kb/s

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
el: | αναγνωσμένα bytes αποπολυπλεξίας : %8.0f KiB

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
el: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . προσθήκη του ΧΥΖ στην ουρά της λίστας αναπαραγωγής

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
el: | faster . . . . . . . . . .  τπιο γρήγορη αναπαραγωγή της ροής δεδομένων

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
el: | καρέ. . . . . . . . . .  αναπαραγωγή καρέ-καρέ

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
el: | help . . . . . . . . . . . . . . . αυτό το μήνυμα βοήθειας

en: | info . . . . .  information about the current stream
el: | info . . . . .  πληροφορίες σχετικές με την τρέχουσα ροή δεδομένων

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
el: | ρυθμός μετάδοσης δεδομένων εισόδου    :   %6.0f kb/s

en: | input bytes read : %8.0f KiB
el: | αναγνωσμένα bytes εισόδου : %8.0f KiB

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
el: | next . . . . . . . . . . . . . .  επόμενο αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
el: | κανονική . . . . . . . . . .  κανονική αναπαραγωγή της ροής δεδομένων

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
el: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . αναπαραγωγή ροής δεδομένων

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
el: | playlist . . . . .  προβολή αντικειμένων που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στη λίστα αναπαραγωγής

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
el: | prev . . . . . . . . . . . .  προηγούμενο αντικείμενο της λίστας αναπαραγωγής

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
el: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  έξοδος από το vlc

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
el: | αποστολή ρυθμού μετάδοσης δεδομένων  :   %6.0f kb/s

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
el: | slower . . . . . . . . . .  πιο αργή αναπαραγωγή της ροής δεδομένων

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
el: | stats  . . . . . . . .  προβολή στατιστικών πληροφοριών

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
el: | status . . . . . . . . . . . τρέχουσα κατάσταση της λίστας αναπαραγωγής

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
el: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . διακοπή ροής δεδομένων

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
el: | title [X]  . . . . . . ρύθμιση/λήψη τίτλου στο τρέχον αντικείμενο

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
el: | title [X]  . . . . . . επόμενος τίτλος στο τρέχον αντικείμενο

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
el: | title [X]  . . . . . . προηγούμενος τίτλος στο τρέχον αντικείμενο
