audacity - en to km translation catalogue (1261 entries)

en: 	-blocksize nnn (set max disk block size in bytes)
km: 	-blocksize nnn (កំណត់​​ទំហំ​ប្លុក​​ថាស​​អតិបរមា​​គិត​ជា​​បៃ)

en: 	-help (this message)
km: 	-help (សារ​នេះ)

en: 	-test (run self diagnostics)
km: 	-test (រត់​​ការ​វិនិច្ឆ័យ​ដោយ​​ខ្លួន​ឯង)

en: 	-version (display Audacity version)
km: 	-version (បង្ហាញ​​កំណែ​​របស់ Audacity)

en:  (disabled)
km:  (បិទ)

en:  - Left
km:  - ឆ្វេង

en:  - Right
km:  - ស្ដាំ

en:  - Vamp audio analysis plugin
km:  - កម្មវិធី​ជំនួយ​វិភាគ​អូឌីយ៉ូ​ Vamp

en:  Mute On
km: ស្ងាត់

en:  Please select an action
km: សូមជ្រើស​អំពើ

en:  Select On
km: ជ្រើស​បើក

en:  Solo On
km:  បើក​សូឡូ

en:  window
km:  បង្អួច

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
km: "%s" មិន​ទាន់​មាន
    
    តើ​អ្នក​ចង់​បង្កើត​វា​ទេ?

en: "%s" successfully created.
km: "%s" បាន​បង្កើត​​ដោយ​ជោគជ័យ ។

en: %d Channels
km: ឆានែល %d

en: %s changed
km: បាន​ផ្លាស់ប្ដូរ %s

en: %s is already open in another window.
km: %s បើក​រួច​ហើយ​នៅ​ក្នុង​បង្អួច​ផ្សេង ។

en: &About Audacity CleanSpeech...
km: អំពី Audacity CleanSpeech...

en: &About Audacity...
km: អំពី Audacity...

en: &Add
km: បន្ថែម

en: &All
km: ទាំងអស់

en: &Analyze
km: ធ្វើ​​វិភាគ

en: &Audio Device Info...
km: ព័ត៌មាន​​ឧបករណ៍​​អូឌីយ៉ូ...

en: &Audio Track
km: បទ​អូឌីយ៉ូ

en: &Audio...
km: អូឌីយ៉ូ...

en: &Beep on completion of longer activities
km: បន្លឺ​សំឡេង​ប៊ីត​នៅ​ពេល​​បញ្ចប់​សកម្មភាព​វែងៗ

en: &Cancel
km: បោះបង់

en: &Chains
km: ច្រវាក់

en: &Clear
km: ជម្រះ

en: &Close
km: បិទ

en: &Collapse All Tracks
km: វេញ​​បទ​ទាំងអស់

en: &Command
km: ពាក្យ​បញ្ជា

en: &Copy
km: ចម្លង

en: &Cut
km: កាត់

en: &Debug
km: បំបាត់​កំហុស

en: &Defaults
km: លំនាំដើម

en: &Delete
km: លុប

en: &Discard
km: បោះបង់

en: &Don't apply effects in batch mode
km: កុំ​អនុវត្ត​បែបផែន​ក្នុង​របៀប​បាច់

en: &Edit
km: កែសម្រួល

en: &Edit Labels
km: កែសម្រួល​​ស្លាក

en: &Edit Parameters
km: កែសម្រួល​ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ

en: &Export...
km: នាំចេញ...

en: &File
km: ឯកសារ

en: &Fit in Window
km: សម​នឹង​បង្អួច

en: &Generate
km: បង្កើត

en: &Help
km: ជំនួយ

en: &History...
km: ប្រវត្តិ...

en: &Import
km: នាំចូល

en: &Import...
km: នាំចូល...

en: &Insert
km: បញ្ចូល

en: &Join
km: ភ្ជាប់

en: &Label Track
km: បទ​​ស្លាក

en: &Labels...
km: ស្លាក...

en: &Load...
km: ផ្ទុក...

en: &MIDI...
km: មីឌី...

en: &New
km: ថ្មី

en: &None
km: គ្មាន

en: &OK
km: យល់ព្រម

en: &Open...
km: បើក...

en: &Options...
km: ជម្រើស...

en: &Parameters
km: ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ

en: &Paste
km: បិទភ្ជាប់

en: &Play other tracks while recording new one
km: ចាក់​បទ​ផ្សេងៗ​ខណៈពេល​ថត​ប​ទ​ថ្មី

en: &Preferences...
km: ចំណូល​ចិត្ត...

en: &Print...
km: បោះពុម្ព...

en: &Raw Data...
km: ទិន្នន័យ​ដើម...

en: &Redo
km: ធ្វើ​វិញ

en: &Redo %s
km: ធ្វើ​វិញ %s

en: &Remove
km: យកចេញ

en: &Resample...
km: សាកល្បង​​ឡើងវិញ

en: &Run Benchmark...
km: រត់ Benchmark...

en: &Save Project
km: រក្សាទុក​គម្រោង

en: &Save...
km: រក្សា​ទុក...

en: &Screenshot Tools...
km: ឧបករណ៍​​រូបថត​​អេក្រង់...

en: &Select chain
km: ជ្រើស​ច្រវាក់

en: &Split Cut
km: បំបែក​ការ​កាត់

en: &Stereo Track
km: បទ​​ស្តេរីអូ

en: &Time Track
km: បទ​​ពេលវេលា

en: &Tracks
km: បទ

en: &Undo
km: មិន​ធ្វើ​វិញ

en: &Undo %s
km: មិន​​ធ្វើ​វិញ %s

en: &Undo Levels Available
km: មិន​ធ្វើ​កម្រិត​​ដែល​​មាន​វិញ

en: &Update display while playing
km: ធ្វើ​ឲ្យ​ការ​បង្ហាញ​ទាន់សម័យ​ ខណៈពេល​ចាក់

en: &Upload File...
km: ផ្ទុក​ឯកសារ​ឡើង...

en: &Use custom mix (for example to export a 5.1 multichannel file)
km: ប្រើការ​​លាយ​​ផ្លាល់ខ្លួ​ន (ឧទាហរណ៍ នាំចេញ​ឯកសារ​ពហុ​ឆានែល ៥.១)

en: &View
km: មើល

en: &Zoom to Selection
km: ពង្រីក​សម​នឹង​ជម្រើស

en: (Not all combinations of headers and encodings are possible.)
km: (មិនអាច​ផ្សំ​បឋមកថា និង​ការ​អ៊ិនកូដ​ទាំងអស់​បានទេ ។)

en: (Recovered)
km: (ការ​សង្គ្រោះ​ឯកសារ)

en: (external program)
km: (កម្មវិធី​ខាងក្រៅ)

en: , maximum amplitude = %.1f dB
km:  អាំភ្លី​អតិបរមា = %.1f dB

en: - END -
km: - ចប់ -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
km: -១២០ dB (ព្រំដែន​ប្រហែល​នៃ​ការស្តាប់​របស់​មនុស្ស)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
km: -145 dB (ជួរ PCM នៃ គំរូ ២៤ ប៊ីត)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
km: -៣៦ dB (ជួរ​រាក់​សម្រាប់​ការ​កែសម្រួល​អាំភ្លី​ខ្ពស់)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
km: -៤៨ dB (ជួរ PCM នៃគំរូ ៨ ប៊ីត)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
km: -៩៦ dB (ជួរ PCM នៃ គំរូ ១៦ ប៊ីត)

en: 0 (fastest)
km: 0 (លឿនបំផុត)

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
km: 0100 ថ្ងៃ 024 ម៉ោង 060 នាទី 060 វិនាទី

en: 0100 h 060 m 060 s
km: 0100 ម៉ោង 060 នាទី 060 វិនាទី

en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
km: 0100 ម៉ោង 060 នាទី 060 វិនាទី+.# គំរូ

en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
km: ០១០០ ម៉ោង ០៦០ នាទី ០៦០ វិនាទី+.០៣០ ស៊ុម| .៩៩៩០០០៩៩៩

en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
km: ០១០០ ម៉ោង ០៦០ នាទី ០៦០ វិនាទី+.២៤ ស៊ុម

en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
km: ០១០០ ម៉ោង ០៦០ នាទី ០៦០ វនាទី+.២៥ ស៊ុម

en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
km: 0100 ម៉ោង 060 នាទី 060 វិនាទី+.30 ស៊ុម|N

en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
km: ០១០០ ម៉ោង ០៦០ នាទី ០៦០ វិនាទី+.75 ស៊ុម

en: 0100 h 060 m 060.01000 s
km: 0100 ម៉ោង 060 នាទី 060.01000 វិនាទី

en: 01000,01000 frames|24
km: ០១០០០,០១០០០ ស៊ុម|២៤

en: 01000,01000 frames|25
km: ០១០០០,០១០០០ ស៊ុម|២៥

en: 01000,01000 frames|29.97002997
km: ០១០០០,០១០០០ ស៊ុម|២៩.៩៧០០២៩៩៧

en: 01000,01000 frames|75
km: 01000,01000 ស៊ុម|75

en: 01000,01000 seconds
km: 01000,01000 វិនាទី

en: 01000,01000,01000 samples|#
km: 01000,01000,01000 គំរូ|#

en: 1
km: ១

en: 1 (Mono)
km: ១​ (ម៉ូណូ)

en: 1 Channel (Mono)
km: ឆានែល ១ (ម៉ូណូ)

en: 16 bit
km: ១៦​​ ប៊ីត

en: 16-bit PCM
km: ១៦ ប៊ីត PCM

en: 2
km: ២

en: 2 (Stereo)
km: ២ (ស្តេរ៉េអូ)

en: 2 Channels (Stereo)
km: ឆានែល ២​ (ស្តេរ៉េអូ)

en: 24 bit
km: ២៤ ប៊ីត

en: 24-bit PCM
km: ២៤ ប៊ីត PCM

en: 256 - default
km: ២៥៦ - លំនាំដើម

en: 3
km: ៣

en: 32-bit float
km: ៣២ ប៊ីត float

en: 4
km: ៤

en: 4096 - most narrowband
km: ៤០៩៦ - ក្រុម​ចង្អៀត​​បំផុត

en: 5
km: ៥

en: 6
km: ៦

en: 7
km: ៧

en: 8 (best)
km: ៨ (ប្រសើរបំផុត)

en: 8 - most wideband
km: ៨ - ក្រុម​ទូលាយ​បំផុត

en: A file named "%s" already exists.  Replace?
km: មាន​ឯកសារ​ដែល​មាន​ឈ្មោះ "%s" រួច​ហើយ ។ ជំនួសវា​ឬ ?

en: Action
km: សកម្មភាព

en: Actual Rate: %d
km: អត្រា​ពិត ៖ %d

en: Add Label
km: បន្ថែម​ស្លាក

en: Add Label At &Playback Position
km: បន្ថែម​​ស្លាក​​​នៅ​ទីតាំង​ចាក់​​ឡើង​វិញ

en: Add label at selection
km: បន្ថែម​ស្លាក​នៅ​ជម្រើស

en: Added label
km: បាន​បន្ថែម​​ស្លាក

en: Adjust Sensitivity
km: លៃតម្រូវ​ភាព​យល់ដឹង

en: Adjust left selection to next offset
km: លៃតម្រូវ​ជម្រើស​ឆ្វេង​ទៅនឹង​អុហ្វសិត​បន្ទាប់

en: Adjust left selection to next onset
km: ​លៃតម្រូវ​ជម្រើស​ឆ្វេង​ទៅនឹង​អនសិត​​បន្ទាប់

en: Adjust right selection to previous offset
km: លៃតម្រូវ​ជម្រើស​ស្តាំ​ទៅនឹង​អុហ្វសិត​មុន

en: Adjust right selection to previous onset
km: លៃតម្រូវ​ជម្រើស​ស្តាំ​ទៅនឹង​អនសិត​មុន

en: Adjusted Pan
km: បន្ទះ​ដែល​បាន​លៃតម្រូវ

en: Adjusted envelope.
km: ​ស្រោម​សំបុត្រ​ដែល​បាន​លៃតម្រូវ ។

en: Adjusted gain
km: កំណើន​ដែល​បាន​លៃតម្រូវ

en: Advanced Mixing Options
km: ជម្រើស​លាយ​កម្រិត​ខ្ពស់

en: Album Title
km: ចំណង​ជើង​អាល់ប៊ុម

en: Align
km: តម្រឹម

en: Align with &Cursor
km: តម្រឹម​​ដោយ​​ទស្សន៍​ទ្រនិច

en: Align with &Zero
km: តម្រឹម​​ដោយ​សូន្យ

en: Align with Selection &End
km: តម្រឹម​​ដោយ​ចុង​ជម្រើស

en: Align with Selection &Start
km: តម្រឹម​​ដោយ​​ដើម​ជម្រើស

en: Aligned
km: បាន​តម្រឹម

en: Aligned cursor
km: តម្រឹម​​ទស្សន៍​ទ្រនិច

en: Aligned end with cursor
km: តម្រឹម​​ចុង​​ដោយ​​ទស្សន៍​ទ្រនិច

en: Aligned end with selection end
km: តម្រឹម​ចុង​ដោយ​ចុង​ជម្រើស

en: Aligned end with selection start
km: តម្រឹម​​ចុង​​ដោយ​​ដើម​​ជម្រើស

en: Aligned with selection end
km: តម្រឹម​​ដោយ​​ចុង​​ជម្រើស

en: Aligned with selection start
km: តម្រឹម​​ដោយ​​ដើម​​ជម្រើស​

en: Aligned with zero
km: តម្រឹម​​​ដោយ​​​សូន្យ

en: All files (*)|*
km: ឯកសារ​​ទាំងអស់ (*)|*

en: All required files in:
      %s
    were already present.
km: ឯកសារ​ដែល​ត្រូវការ​ទាំងអស់​នៅ​ក្នុង ៖
      %s
    បាន​បង្ហាញ​រួច​ហើយ ។

en: All tracks must have the same sample rate
km: បទ​ទាំងអស់​ត្រូវ​តែ​មាន​អត្រា​គំរូ​ដូចគ្នា

en: Allow clipping
km: អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ច្រឹប

en: Alt-Left-Click
km: ជំនួស(Alt) ចុចឆ្វេង

en: Always copy all audio (safest)
km: ចម្លង​​អូឌីយ៉ូ​​ទាំងអស់​​ជា​និច្ច (សុវត្ថិភាព​បំផុត)

en: Amount to import:
km: ចំនួន​ត្រូវ​នាំចូល ៖

en: Amplification (dB):
km: ការ​ពង្រីក (dB) ៖

en: Amplify
km: ពង្រីក

en: Amplify...
km: ពង្រីក...

en: Amplifying
km: ពង្រីក

en: Amplitude (0-1)
km: អាំភ្លី (០-១)

en: Any
km: ខ្លះ

en: Appl&y Chain...
km: អនុវត្ត​ច្រវាក់...

en: Applied effect: %s
km: បែបផែន​ដែលបានអនុវត្ត ៖ %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
km: បាន​អនុវត្ត​បែបផែន ៖ %s %.1f dB

en: Applied effect: %s %.1f%%
km: អនុវត្ត​បែបផែន ៖ %s %.1f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
km: អនុវត្ត​បែបផែន ៖ %s %.2f សំឡេង​ពាក់​កណ្តាល

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
km: បែបផែន​ដែល​បាន​អនុវត្ត ៖ %s %d ដំណាក់កាល %.0f%% wet ប្រេកង់ = %.1f Hz ដំណាក់កាល​ចាប់ផ្ដើម = %.0f deg ជម្រៅ = %d មតិយោបល់ = %.0f%%

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
km: បែបផែន​ដែល​បាន​អនុវត្ត ៖ %s ពន្យារ = %f វិនាទី កត្តា​បន្ថយ = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
km: អនុវត្ត​បែបផែន ៖ %s ប្រេកង់ = %.0f Hz boost = %.0f dB

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
km: បែបផែន​ដែល​បាន​អនុវត្ត ៖ %s ប្រេកង់ = %.1f Hz ដំណាក់កាល​ចាប់ផ្ដើម = %.0f deg ជម្រៅ = %.0f%% ខ្ទរ = %.1f អុហ្វសិត​ប្រេកង់ = %.0f%%

en: Applied effect: %s remove dc offset = %s, normalize amplitude = %s
km: បែបផែន​ដែល​បាន​អនុវត្ត ៖ %s យក​អុហ្វសិត dc = %s​ ចេញ ធ្វើ​ឲ្យ​អាំភ្លី​ធម្មតា = %s

en: Applied effect: Generate %s wave %s, frequency = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf seconds
km: បែបផែន​ដែល​បាន​អនុវត្ត ៖ បង្កើត %s រលក %s ប្រេកង់ = %.2f Hz អាំភ្លី = %.2f, %.6lf វិនាទី

en: Applied effect: Generate DTMF tones, %.6lf seconds
km: បែបផែន​ដែល​បាន​អនុវត្ត ៖ បង្កើតសំឡេង DTMF , %.6lf វិនាទី

en: Applied effect: Generate Noise, %.6lf seconds
km: អនុវត្ត​បែបផែន ៖ បង្កើត​ការ​រំខាន %.6lf វិនាទី

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
km: បែបផែន​ដែល​បាន​​អនុវត្ត ៖ បង្កើត​ស្ងាត់ៗ %.6lf វិនាទី

en: Apply %s
km: អនុវត្ត %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
km: អនុវត្ត %s ជា​មួយ​ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ
    
    %s

en: Apply Chain
km: អនុវត្ត​ច្រវាក់

en: Apply to &Files...
km: អនុវត្ត​ទៅ​ឯកសារ...

en: Apply to Current &Project
km: អនុវត្ត​ទៅ​គម្រោង​បច្ចុប្បន្ន

en: Applying '%s' to current project
km: អនុវត្ត '%s' ទៅ​គម្រោង​បច្ចុប្បន្ន

en: Applying Dynamic Range Compression...
km: កំពុង​​អនុវត្ត​​ការ​​បង្ហាប់​​ជួរ​​ថាមវន្ត...

en: Applying Leveller...
km: កំពុង​​អនុវត្ត​ Leveller...

en: Applying Nyquist Effect...
km: អនុវត្ត​បែបផែន Nyquist...

en: Applying Phaser
km: កំពុង​អនុវត្ត​ដំណាក់កាល

en: Applying Spike Cleaner...
km: កំពុង​អនុវត្ត​ឧបករណ៍​ជម្រះ Spike...

en: Applying Wahwah
km: អនុវត្ត Wahwah

en: Applying...
km: កំពុង​​អនុវត្ត...

en: Are you sure you want to delete %s?
km: តើ​​អ្នក​​ប្រាកដ​​ជា​​ចង់​​លុប %s ឬ ?

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
km: តើ​អ្នក​ប្រាកដ​ជា​ចង់​កំណត់​បញ្ជី​ចង្វាក់​​ទៅ​ជា​លំនាំ​ដើម​​ឡើង​វិញ ?

en: Are you sure you want to save the file as "
km: តើ​អ្នក​ពិត​ជា​ចង់​រក្សា​ទុក​ឯកសារ​នេះ​ជា "

en: Artist Name
km: ឈ្មោះ​សិល្បករ

en: Ask me
km: សួរ​ខ្ញុំ

en: Attack/decay time (secs):
km: ពេល​វេលា​វាយ/បន្ថយ (វិនាទី) ៖

en: Attempt to run Noise Removal without a noise profile.
km: ប៉ុនប៉ង​​រត់​​ការ​​យក​​ការ​​រំខាន​​ចេញ​​ដោយ​គ្មាន​ទម្រង់​ការ​រំខាន ។

en: Audacity %s Development Team
km: ក្រុម​​អភិវឌ្ឍន៍​របស់​ Audacity %s

en: Audacity %s Support Team
km: ក្រុម​​​គាំទ្រ​​របស់ Audacity %s

en: Audacity %s ToolBar
km: របារ​ឧបករណ៍​របស់ Audacity %s

en: Audacity First Run
km: ដំបូង​រត់ Audacity

en: Audacity Preferences
km: ចំណូល​ចិត្ត Audacity

en: Audacity Project Files
km: ឯកសារ​​គម្រោង​​របស់ Audacity

en: Audacity Timer Record
km: ឧបករណ៍​កំណត់​ពេល​ថត​របស់ Audacity

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
km: Audacity មិនអាច​រក​កន្លែង​ដើម្បីទុក​ឯកសា​របណ្ដោះអាសន្ន​បានទេ ។
    សូម​បញ្ចូល​ថត​ដែលសមរម្យ​នៅ​ក្នុង​ប្រអប់​ចំណូលចិត្ត ។

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
km: Audacity មិន​អាច​រក​ឯកសារ ៖
      %s.
    មិន​បាន​ផ្ទុក​ស្បែក ។

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
km: Audacity មិន​អាច​ផ្ទុក​ឯកសារ ៖
      %s.
    ប្រហែល​ជា​ទ្រង់ទ្រាយ png មិន​ល្អ ?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
km: Audacity មិន​អាច​បើក​ឯកសារ ៖
      %s
    សម្រាប់​សរសេរ ។

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
km: Audacity មិន​អាច​អាន​ស្បែក​លំនាំ​ដើម​របស់​វា ។
    សូម​រាយការណ៍​អំពី​​បញ្ហា ។

en: Audacity could not save file:
      %s
km: Audacity មិន​អាច​រក្សាទុក​ឯកសារ ៖
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
km: Audacity មិន​អាច​សរសេរ​ឯកសារ ៖
      %s ។

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
km: Audacity មិន​អាច​សរសេរ​រូបភាព​ទៅ​ឯកសារ ៖
      %s ។

en: Audacity found an orphaned blockfile %s! 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
km: Audacity រកឃើញ​ឯកសា​រ​ប្លុក​​ដែល​កំព្រា %s ! 
    សូម​​ពិចារណា​​រក្សាទុក និង​ផ្ទុក​​គម្រោង​​ឡើងវិញ​​ដើម្បី​​អនុវត្ត​ការ​​ពិនិត្យ​​គម្រោង​​ពេញលេញ ។

en: Audacity is already running
km: Audacity កំពុង​រត់​​រួច​​ហើយ

en: Audacity is based on code from the following projects:
km: Audacity មាន​មូលដ្ឋាន​លើ​កូដ​ពី​គម្រោង​ដូច​ខាង​ក្រោម ៖

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
km: Audacity នឹង​បិទ​ឥឡូវ ។ សូម​ចាប់ផ្ដើម Audacity ម្ដង​ទៀត ដើម្បី​ប្រើ​ថត​បណ្ដោះ​អាសន្ន​ថ្មី ។

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
km: Audacity ត្រូវ​ការ​ឯកសារ %s ដើម្បី​បង្កើត MP3 ។

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
km: ឯកសារ​គម្រោង Audacity (.AUP) បច្ចុប្បន្ន​មិន 
    ទាក់ទង​ជាមួយ Audacity ទេ ។
    
    ភ្ជាប់​​ពួកវា ដូច្នេះ​ពួកវា​បើ​ក​ដោយ​ចុច​ទ្វេដង ?

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
km: Audacity មិនអាច​ចាក់សោ​ថត​ឯកសារ​បណ្ដោះអាសន្ន​បាន​ទេ ។
    ថត​នេះ​អាច​កំពុង​ប្រើ​ដោ​យ​ច្បាប់​ចម្លង​របស់​ Audacity ផ្សេង ។

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
km: Audacity មិន​អាច​បម្លែង​គម្រោង Audacity ១.០ ទៅ​ទ្រង់ទ្រាយ​គម្រោង​ថ្មី​បាន​ទេ ។

en: Audio Position:
km: ទីតាំងអូឌីយ៉ូ ៖

en: Audio Track
km: បទ​អូឌីយ៉ូ

en: Audio cache
km: ឃ្លាំង​សម្ងាត់​អូឌីយ៉ូ

en: Audio file
km: ឯកសារ​​អូឌីយ៉ូ

en: Audio to buffer:
km: អូឌីយ៉ូ​ទៅ​សតិ​​បណ្ដោះ​អាសន្ន

en: Author:
km: អ្នកនិពន្ធ ៖

en: Auto Duck by Markus Meyer
km: Auto Duck ដោយ Markus Meyer

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
km: Auto Duck ត្រូវតែ​ត្រួតពិនិត្យ​បទ​​ ដែល​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ពី​ក្រោម​បទ​ដែល​ជ្រើស ។

en: Auto save
km: រក្សាទុក​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ

en: Automatic Crash Recovery
km: សង្គ្រោះ​ការគាំង​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

en: Automatically make labels from words
km: បង្កើត​​ស្លាក​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ​ពី​ពាក្យ

en: Average
km: មធ្យម

en: Bass Boost
km: ដំឡើង​បាស

en: BassBoost...
km: ដំឡើង​បាស...

en: Batch
km: បាច់

en: Behaviors
km: ឥរិយាបថ

en: Big-endian
km: endian ធំ

en: Bit Rate Mode:
km: របៀប​អត្រា​ប៊ីត ៖

en: Bit Rate:
km: អត្រា​ប៊ីត ៖

en: Bit depth:
km: ជម្រៅ​ប៊ីត ៖

en: Boost (dB):
km: ដំឡើង (dB) ៖

en: Boosting Bass Frequencies
km: ប្រេកង់​ដំឡើង​បាស

en: Brown
km: ពណ៌ត្នោត

en: Browse...
km: រក​មើល...

en: Button
km: ប៊ូតុង

en: Buttons
km: ប៊ូតុង

en: C&hain (Double-Click or press SPACE to edit)
km: ច្រវាក់ (ចុចទ្វេ​ដង ឬ​ចុច​ចន្លោះ​មិនឃើញ (SPACE) ដើម្បី​កែសម្រួល)

en: C&hoose command
km: ជ្រើស​ពាក្យ​បញ្ជា

en: CDDA frames (75 fps)
km: ស៊ុម CDDA (75 fps)

en: Caching audio
km: ​​ដាក់​​អូឌីយ៉ូ​​ក្នុង​​ឃ្លាំង​សម្ងាត់

en: Caching audio into memory...
km: ​​ដាក់​​អូឌីយ៉ូ​​ក្នុង​​ឃ្លាំង​សម្ងាត់​​ទៅ​​ក្នុង​​សតិ...

en: Calibrate
km: ក្រិត​តាម​ខ្នាត

en: Calibrate voicekey
km: ក្រិត​​កូនសោរ​សំឡេង​តាម​ខ្នាត​

en: Calibration Results
km: លទ្ធផល​កម្រិត​តាមខ្នាត

en: Can't delete track with active audio
km: មិន​អាច​លុប​បទ​ដែល​មាន​អូឌីយ៉ូ​សកម្ម

en: Can't export multiple files
km: មិន​អាច​នាំ​ចេញ​ឯកសារជា​​ច្រើន​​បាន​​ទេ

en: Can't open project file
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ​គម្រោង

en: Cancel Save
km: បោះបង់​​ការ​រក្សាទុក

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
km: មិនអាច​នាំចេញ MP2 ជាមួយ​អត្រា​គំរូ និង​អត្រា​ប៊ីត​នេះ​បាន​ទេ

en: Cannot export audio in this format.
km: មិន​អាច​នាំចេញ​អូឌីយ៉ូ​ក្នុង​ទ្រង់ទ្រាយ​នេះ ។

en: Cannot export audio to %s
km: មិនអាច​នាំចេញ​អូឌីយ៉ូ​ទៅ %s​ បាន​ទេ

en: Center
km: កណ្តាល

en: Chain
km: ច្រវាក់

en: Change Amplification Envelope
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ការ​ពង្រីក​ស្រោម​សំបុត្រ​

en: Change Length...
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ប្រវែង...

en: Change ONE Sample only
km: ផ្លាស់ប្តូ​រគំរូ​តែមួយ

en: Change Pitch
km: ផ្លាស់ប្តូរ​កម្ពស់​សំឡេង

en: Change Pitch without Changing Tempo
km: ផ្លាស់ប្តូរ​កម្ពស់​សំឡេង​ដោយ​មិន​ផ្លាស់ប្តូរ​ចង្វាក់​ភ្លេង

en: Change Pitch...
km: ផ្លាស់ប្តូរ​​កម្ពស់​​សំឡេង...

en: Change Sample
km: ផ្លាស់ប្តូរ​គំរូ

en: Change Several Samples
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​គំរូ​ជា​ច្រើន

en: Change Speed
km: ផ្លាស់ប្តូរ​ល្បឿន

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
km: ផ្លាស់ប្តូរ​ល្បឿន​ប៉ះពាល់​ទាំង​ចង្វាក់​ភ្លេង និង​កម្ពស់​សំឡេង

en: Change Speed...
km: ផ្លាស់ប្តូរ​ល្បឿន...

en: Change Tempo
km: ផ្លាស់ប្តូរ​ចង្វាក់​ភ្លេង

en: Change Tempo without Changing Pitch
km: ផ្លាស់ប្តូរ​ចង្វាក់​ភ្លេង​ដោយ​មិន​ផ្លាស់ប្តូរ​កម្ពស់​សំឡេង

en: Change Tempo...
km: ផ្លាស់ប្តូរ​ចង្វាក់​ភ្លេង...

en: Change gain on focused track
km: ផ្លាស់ប្តូរ​​កំណើន​​បទ​​ដែល​​ផ្តោត​​លើ ប្តូរ(Shift)+G

en: Change lower speed limit (%) to:
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ដែន​កំណត់​ល្បឿន​ទាប​ជាង (%) ទៅ ៖

en: Change pan on focused track
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​​បន្ទះ​​លើ​​បទ​​ដែល​​ផ្ដោត ប្ដូរ(Shift)+P

en: Change track name to:
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ឈ្មោះ​បទ​ទៅ ៖

en: Change upper speed limit (%) to:
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ដែន​កំណត់​ល្បឿន​ខ្ពស់​ជាង (%) ទៅ ៖

en: Changed '%s' to %d Hz
km: ផ្លាស់ប្ដូរ '%s' ទៅ %d Hz

en: Changed '%s' to %s
km: ផ្លាស់ប្ដូរ '%s' ទៅ %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ទៅ​ថត​បណ្ដោះអាសន្ន នឹង​គ្មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ទេ រហូត​ដល់ Audacity ត្រូវ​បាន​ចាប់ផ្ដើម​ឡើង​វិញ

en: Changing Length...
km: កំពុង​ផ្លាស់ប្ដូរ​ប្រវែង...

en: Changing Pitch
km: ផ្លាស់ប្តូរ​​កម្ពស់​​សំឡេង

en: Changing Speed
km: កំពុង​ផ្លាស់ប្តូរ​ល្បឿន

en: Changing Tempo
km: កំពុង​ផ្លាស់ប្តូរ​ចង្វាក់​ភ្លេង

en: Channel
km: ឆានែល

en: Channel Mode:
km: របៀប​ឆានែល ៖

en: Channel: %2d
km: ឆានែល ៖ %2d

en: Chec&k Dependencies...
km: ពិនិត្យ​មើល​ភាព​អាស្រ័យ...

en: Chirp Generator
km: ឧបករណ៍​​បង្កើត Chirp

en: Choose Language for Audacity to use:
km: ជ្រើស​​ភាសា​​សម្រាប់ Audacity ដើម្បី​​ប្រើ ៖

en: Choose a location to place the temporary directory
km: ជ្រើស​ទីតាំង​ត្រូវ​ដាក់​ថត​បណ្ដោះអាសន្ន

en: Choose a location to save the exported files
km: ជ្រើស​ទីតាំង​ដើម្បី​រក្សា​ទុក​ឯកសារ​ដែល​​ដែលបាននាំចេញ

en: Choose...
km: ជ្រើស...

en: Cl&eanSpeech Mode (Customized GUI)
km: របៀប​ CleanSpeech (GUI ដែល​បាន​ប្តូរតាម​បំណង)

en: CleanSpeech Presets (*.csp)|*.csp
km: CleanSpeech កំណត់​​ជា​មុន (*.csp)|*.csp

en: Cleaning up cache directories
km: ជម្រះ​​ថត​​ឃ្លាំង​សម្ងាត់

en: Cleaning up temporary files
km: ជម្រះ​​ឯកសារ​​បណ្ដោះ​​អាសន្ន

en: Cleaning up unused directories in project data...
km: កំពុង​​ជម្រះ​​ថត​​ដែល​​មិន​បាន​​ប្រើ​នៅ​​ក្នុង​​ទិន្នន័យ​​គម្រោង...

en: Click Removal...
km: យក​ក្លីក​ចេញ...

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
km: ការ​យក​ក្លីក និង​​ផប់​ចេញ​ដោយ Craig DeForest

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
km: ចុច និង​អូស​ដើម្បី​លៃ​តម្រូវ​ទំហំ​បទ​ស្តេរ៉េអូ​នីមួយៗ ។

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
km: ចុច​ និង​អូស​ដើម្បី​កែសម្រួល​ស្រោមសំបុត្រ​អាំភ្លី

en: Click and drag to edit the samples
km: ចុច និង​អូស​ដើម្បី​កែសម្រួល​គំរូ

en: Click and drag to move a track in time
km: ចុច និង​អូស​ដើម្បី​ផ្លាស់ទី​បទ​នៅ​ក្នុង​ពេលវេលា

en: Click and drag to move left selection boundary.
km: ចុច និង​អូស​ដើម្បី​ផ្លាស់ទី​ស៊ុម​ការ​ជ្រើស ។

en: Click and drag to move right selection boundary.
km: ចុច និង​អូស​ដើម្បី​ផ្លាស់ទី​ស៊ុម​ការ​ជ្រើស​ខាង​ស្ដាំ ។

en: Click and drag to resize the track.
km: ចុច និង​អូស​ដើម្បី​ប្ដូរ​ទំហំ​បទ ។

en: Click and drag to select audio
km: ចុច និង​អូស​ដើម្បី​ជ្រើស​អូឌីយ៉ូ

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
km: ចុច​ដើម្បី​ពង្រីក ប្តូរ(Shift)-ចុច ដើម្បី​បង្រួម

en: Click to vertically zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
km: ចុច​ដើម្បី​​ពង្រីក​បញ្ឈរ ប្ដូរ​(Shift) - ចុច ដើម្បី​បង្រួម អូស​ដើម្បី​បង្កើត​តំបន់​ពង្រីក​ជាក់លាក់ ។

en: Clipping
km: ខ្ទាស់

en: Close
km: បិទ

en: Close focused track
km: បិទ​បទ​​ដែលបាន​​ផ្ដោត ប្ដូរ(Shift)+C

en: Close project immediately with no changes
km: បិទ​​គម្រោង​​ភ្លាមៗ​​ដោយ​​គ្មាន​ការ​ផ្លាស់ប្ដួរ

en: Close project immediately with no further changes
km: បិទ​​គម្រោង​​ភ្លាមៗ​​ដោយ​​គ្មាន​​កា​រផ្លាស់ប្ដូរ​​ផ្សេង​​ទៀត

en: Co&py
km: ចម្លង

en: Command %s not implemented yet
km: មិន​បាន​​អនុវត្ត​​ពាក្យ​បញ្ជា %s នៅ​​ឡើយ​ទេ

en: Command Action
km: ពាក្យ​បញ្ជា​អំពើ

en: Command Line Export Setup
km: រៀបចំ​ការ​នាំចេញ​បន្ទាត់​ពាក្យ​បញ្ជា

en: Command Output
km: លទ្ធផល​ពាក្យបញ្ជា

en: Command-line options supported:
km: បានគាំទ្រ​ជម្រើស​​បន្ទាត់​​ពាក្យ​​បញ្ជា ៖

en: Command:
km: ពាក្យបញ្ជា ៖

en: Comments
km: មតិយោបល់

en: Compressor...
km: ឧបករណ៍​បង្ហាប់...

en: Confirm
km: អះអាង

en: Confirm Deletion
km: អះអាង​ការលុប

en: Constant
km: ថេរ

en: Continue without deleting; silently work around the extra files
km: បន្ត​​ដោយ​​មិន​លុប ដំណើរការ​​ដោយ​​ស្ងាត់​​ជុំវិញ​​ឯកសារ​​បន្ថែម

en: Control
km: ត្រួតពិនិត្យ

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
km: បាន​បម្លែង​​ឯកសារ​​គម្រោង ១.០ ទៅ​​ជា​​ទ្រង់ទ្រាយ​​ថ្មី ។
    ឯកសារ​​ចាស់​​ត្រូវ​បាន​​រក្សាទុក​​ជា '%s'

en: Copied labeled regions to the clipboard
km: ចម្លង​​តំបន់​​ស្លាក​ទៅ​​ក្ដារ​​តម្បៀត​ខ្ទាស់

en: Copy
km: ចម្លង

en: Copy Labels
km: ចម្លង​ស្លាក

en: Copy Selected Audio Into Project
km: ចម្លង​​អូឌីយ៉ូ​​ដែល​​បាន​ជ្រើស​​ទៅ​​គម្រោង

en: Copying audio data into project...
km: កំពុង​​ចម្លង​​ទិន្នន័យ​​អូឌីយ៉ូ​​ទៅ​​គម្រោង...

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
km: ចម្លង​​អូឌីយ៉ូ​​ស្តេរ៉េអូ​​ទៅ​​ក្នុង​​បទ​​ម៉ូណូ​​មិន​​ត្រូវ​​បាន​​អនុញ្ញាត​​ទេ ។

en: Cosine
km: កូស៊ីនុស

en: Could not create autosave file:
km: មិន​អាច​បង្កើត​ឯកសារ​រក្សា​ទុក​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ ៖

en: Could not create directory:
      %s
km: មិន​អាច​បង្កើត​ថត ៖
      %s

en: Could not enumerate files in auto save directory
km: មិន​អាច​រាយ​ឈ្មោះ​​ឯកសារ​​នៅ​​ក្នុង​ថត​​រក្សាទុក​​ដោយ​​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ​​បានទេ

en: Could not find any audio devices.
km: មិន​អាច​​រក​ឧបករណ៍​អូឌីយ៉ូ​ណាមួយ​បាន​ទេ ។

en: Could not load file: "%s"
km: មិនអាច​ផ្ទុក​ឯកសារ ៖ "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
km: មិនអាច​បើក​បណ្ណាល័យ​អ៊ិនកូឌីង MP3 បាន​ទេ !

en: Could not open file:
      %s
km: មិន​អាច​បើក ៖
      %s

en: Could not open file:
km: មិន​​អាច​​បើក​​ឯកសារ ៖

en: Could not open file: "%s"
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ ៖ "%s"

en: Could not remove old auto save file
km: មិន​អាច​យក​ចេញ​ឯកសារ​រក្សា​ទុក​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ​ចាស់

en: Could not remove old autosave file:
km: មិន​អាច​យក​ឯកសារ​ដែល​រក្សាទុក​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ​ចាស់ចេញ​បាន​ទេ ៖

en: Could not set parameters of effect %s
     to %s.
km: មិនអាច​កំណត់​ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ​របស់បែបផែន %s
     ទៅ %s បាន​ទេ ។

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
km: មិន​អាច​រក​ឃើញ​ថត​ទិន្នន័យ​គម្រោង ៖ "%s"

en: Couldn't write to file:
km: មិន​អាច​សរសេរ​ទៅ​កាន់​ឯកសារ ៖

en: Create
km: បង្កើត

en: Created new audio track
km: បង្កើត​​បទ​​អូឌីយ៉ូ​​ថ្មី

en: Created new label track
km: បាន​បង្កើត​បទ​ស្លាក​ថ្មី

en: Created new project
km: គម្រោង​ថ្មី​ដែល​បាន​បង្កើត

en: Created new stereo audio track
km: បង្កើត​​បទ​​​អូឌីយ៉ូ​​ស្តេរ៉េអូ​​ថ្មី

en: Created new time track
km: បាន​បង្កើត​​បទ​​ពេល​វេលា​​​ថ្មី

en: Creating Noise Profile
km: បង្កើត​ទម្រង់​ការ​រំខាន

en: Credits
km: អ្នក​ចូលរួម

en: Ctrl-Left-Click
km: បញ្ជា(Ctrl) ចុចឆ្វេង

en: Ctrl-Left-Drag
km: បញ្ជា(Ctrl) អូស​ឆ្វេង

en: Ctrl-Wheel-Rotate
km: បញ្ជា(Ctrl) កង់​បង្វិល

en: Cu&t
km: កាត់

en: Cuberoot Autocorrelation
km: ទំនាក់ទំនង​​ដោយ​ស្វ័យ​​ប្រវត្តិ​របស់ Cuberoot​

en: Cubic
km: គូប

en: Cursor Left
km: ទស្សន៍​​ទ្រនិច​ឆ្វេង ឆ្វេង

en: Cursor Long Jump Left
km: ទស្សន៍​ទ្រនិច​វែង​​លោត​​ទៅ​ឆ្វេង ប្ដូរ​(Shift)+

en: Cursor Long Jump Right
km: ទស្សន៍​ទ្រនិច​​វែង​​លោត​​ទៅ​ស្ដាំ

en: Cursor Right
km: ទស្សន៍​ទ្រនិច​​ស្ដាំ ស្ដាំ

en: Cursor Short Jump Left
km: ទស្សន៍​ទ្រនិច​​ខ្លី​​លោត​​ទៅ​ឆ្វេង

en: Cursor Short Jump Right
km: ទស្សន៍​ទ្រនិច​ខ្លីលោត​ទៅ​ស្ដាំ

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
km: ទស្សន៍​ទ្រនិច ៖ %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB
km: ទស្សន៍​ទ្រនិច ៖ %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB

en: Cut
km: កាត់

en: Cut Labels
km: កាត់​​ស្លាក

en: Cut Preview
km: កាត់​មើលជាមុន

en: Cut labeled regions to the clipboard
km: កាត់​តំបន់​ដែល​មាន​​ស្លាក​​ទៅ​​ក្ដារ​​តម្បៀត​​ខ្ទាស់

en: Cut to the clipboard
km: កាត់​​ទៅ​ក្ដារ​​តម្បៀត​​ខ្ទាស់

en: DTMF Tone Generator
km: កម្មវិធី​​បង្កើត​​​សំឡេង DTMF

en: DTMF Tones...
km: សំឡេង DTMF...

en: DTMF sequence:
km: លំដាប់ DTMF ៖

en: De&faults
km: លំនាំដើម

en: De&lete
km: លុប

en: Decay factor:
km: កត្តា​បន្ថយ ៖

en: Decrease gain on focused track
km: បន្ថយ​​ការ​​ទទួល​​លើ​​បទ​​ដែល​​ផ្ដោត ជំនួស​(Alt)+ប្ដូរ(Shift)+ចុះ

en: Default endianness
km: endianness លំនាំដើម

en: Degree of Leveling
km: កម្រិត​នៃ Leveling

en: Delay time (seconds):
km: ពេលវេលា​ពន្យារ (វិនាទី) ៖

en: Delete
km: លុប

en: Delete Labels
km: លុប​ស្លាក

en: Delete orphaned files [safe and recommended]
km: លុប​​ឯកសារ​​កំព្រា [សុវត្ថិភាព និង​​បានផ្ដល់​​អនុសាសន៍]

en: DeleteKey
km: គ្រាប់​ចុច​លុប (Delete)

en: DeleteKey2
km: គ្រាប់​ចុច​លុប ២ លុប (Delete)

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
km: %.2f seconds at t=%.2f ដែល​បាន​លុប

en: Deleted labeled regions
km: លុប​តំបន់​​ដែល​មាន​ស្លាក

en: Dependency check
km: ការ​ពិនិត្យ​​ភាព​អាស្រ័យ

en: Depth (%):
km: ជម្រៅ (%) ៖

en: Depth:
km: ជម្រៅ ៖

en: Detect clipping
km: រកឃើញការ​ខ្ទាស់

en: Detecting clipping
km: រក​ឃើញ​កា​រខ្ទាស់

en: Device
km: ឧបករណ៍

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
km: ទិស​ផ្លាស់ប្តូរ  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Direction Changes (High Threshold)
km: ទិសផ្លាស់ប្តូរ (កម្រិត​ពន្លឺ​ខ្ពស់)

en: Direction Changes (Low Threshold)
km: ទិសផ្លាស់ប្តូរ (កម្រិត​ពន្លឺ​ទាប)

en: Directories
km: ថត

en: Directory %s does not exist. Create it?
km: មិន​ទាន់​មាន​ថត %s ទេ ។ បង្កើត​វា​ឬទេ ?

en: Directory %s is not writable
km: ថត %s មិនអាច​សរសេរ​បាន

en: Disable Meter
km: មិន​អនុញ្ញាត​ម៉ែត្រ

en: Disabled
km: មិន​បាន​អនុញ្ញាត

en: Disk space
km: ទំហំ​ថាស

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
km: នៅ​តែ​មាន​ទំហំ​ថាស​សម្រាប់​ថត %d ម៉ោង និង %d នាទី ។

en: Disk space remains for recording %d minutes.
km: មាន​ទំហំ​ថាស​សម្រាប់​ថត %d នាទី ។

en: Disk space remains for recording %d seconds.
km: នៅ​មាន​ទំហំ​ថាស​សម្រាប់​ថត %d វិនាទី ។

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
km: នៅ​មាន​ទំហំ​ថាស​សម្រាប់​ថត ១ ម៉ោង និង %d នាទី ។

en: Display
km: បង្ហាញ

en: Do you still want to start Audacity?
km: តើ​អ្នក​នៅ​តែ​ចង់​ចាប់ផ្ដើម Audacity មែន​ទេ ?

en: Do you want to save the changes?
km: តើ​អ្នក​ពិត​ជា​ចង់​រក្សាទុក​កា​រផ្លាស់ប្ដូរ​មែនទេ ?

en: Don't show this again at start up
km: កុំ​បង្ហាញ​វា​​ម្ដង​ទៀត​នៅ​ពេល​ចាប់ផ្ដើម

en: Don't show this warning again
km: កុំ​បង្ហាញ​ការ​ព្រមាន​នេះ​ម្តងទៀត

en: Down Octave
km: Octave ចុះ

en: Drag label boundary
km: អូស​ស៊ុម​ស្លាក

en: Drag one or more label boundaries
km: អូស​ស៊ុម​ស្លាក​មួយ ឬ​ច្រើន

en: Drag the label vertically to change the order of the tracks.
km: អូស​ស្លាក​បញ្ឈរ​ដើម្បី​ផ្លាស់ប្ដូរ​លំដាប់​បទ ។

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
km: អូស​ដើម្បី​ពង្រីក​ទៅ​ក្នុង​តំបន់ ចុច​ខាងស្តាំ​ដើម្បី​បង្រួម

en: Draw Tool
km: ឧបករណ៍​គូរ F3

en: Draw curves
km: គូរ​ខ្សែ​កោង

en: Duck amount:
km: ចំនួន​ Duck សរុប ៖

en: Duplic&ate
km: ស្ទួន

en: Duplicate
km: ស្ទួន

en: Duplicated
km: បាន​ស្ទួន

en: Duration
km: ថិរវេលា

en: Duty cycle:
km: ខួបមុខងារ ៖

en: Dynamic Range Compressor
km: ឧបករណ៍​បង្ហាប់​ជួរ​ថាមវន្ត

en: E&xit
km: ចេញ

en: E&xpand All Tracks
km: ពង្រីក​​បទ​​ទាំង​អស់

en: Echo
km: អេកូ

en: Echo...
km: អេកូ...

en: Edit C&hains...
km: កែសម្រួល​ច្រវាក់...

en: Edit Chains
km: កែសម្រួល​​ច្រវាក់

en: Edit Genres
km: កែសម្រួល​ចង្វាក់

en: Edit Metadata
km: កែ​សម្រួល​​ទិន្នន័យ​​មេតា

en: Edit Metadata tags
km: កែ​សម្រួល​​ស្លាក​​ទិន្នន័យ​មេតា

en: Edit the metadata tags
km: កែ​សម្រួល​​ស្លាក​​ទិន្នន័យ​​មេតា

en: Edited labels
km: បាន​កែ​សម្រួល​​ស្លាក

en: Effe&ct
km: បែបផែន

en: Effect Settings
km: ការ​កំណត់​បែបផែន

en: Effects Preview
km: មើល​បែបផែន​ជាមុន

en: Emeritus Developers
km: អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​​ដែល​​ចូល​និវត្តន៍

en: Empty
km: ទទេ

en: Enable Meter
km: អនុញ្ញាត​ម៉ែត្រ

en: Enabled
km: បាន​អនុញ្ញាត

en: Encoding:
km: អ៊ិនកូឌីង ៖

en: End
km: ចុង

en: End Date and Time
km: កាល​បរិច្ឆេទ និង​ពេល​វេលា​បញ្ចប់

en: End Time
km: ពេលវេលា​​បញ្ចប់

en: Energy
km: ថាមពល

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
km: ថាមពល            -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Enhanced Autocorrelation
km: ទំនាក់ទំនង​​ដោយ​​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ​​ដែល​​បាន​​បង្កើន

en: Enter Nyquist Command:
km: បញ្ចូល​ពាក្យបញ្ជា Nyquist ៖

en: Enter name of new chain
km: បញ្ចូល​ឈ្មោះ​របស់​ច្រវាក់​ថ្មី

en: Enter the desired name of the curve
km: បញ្ចូល​ឈ្មោះ​ខ្សែ​កោង​ដែល​ចង់​បាន

en: Enter track name
km: បញ្ចូល​ឈ្មោះ​​បទ

en: Envelope
km: ស្រោម​សំបុត្រ

en: Envelope Tool
km: ឧបករណ៍​​ស្រោម​​សំបុត្រ F2

en: Equalization
km: អេហ្គុយ

en: Equalization, by Martyn Shaw && Mitch Golden
km: អេហ្គុយ​ដោយ Martyn Shaw និង Mitch Golden

en: Equalization...
km: អេហ្គុយ...

en: Error
km: កំហុស

en: Error %d returned from MP3 encoder
km: កំហុស %d ត្រឡប់​ពី​អ៊ិនកូឌ័រ MP3

en: Error Initializing Audio
km: កំហុស​ក្នុង​កា​រចាប់ផ្ដើម​អូឌីយ៉ូ

en: Error importing
km: កំហុស​ក្នុង​ការ​នាំ​ចូល

en: Error loading EQ curve
km: កំហុស​​ក្នុង​ការ​ផ្ទុក​​ខ្សែ​កោង EQ

en: Error loading keyboard shortcuts
km: កំហុស​ក្នុង​ការផ្ទុក​ផ្លូវកាត់​ក្តារចុច

en: Error loading metadata
km: កំហុស​ក្នុង​ការ​ផ្ទុក​ទិន្នន័យ​មេតា

en: Error locking temporary folder
km: កំហុស​ក្នុង​ការ​ចាក់សោ​ថត​បណ្ដោះអាសន្ន

en: Error opening file
km: កំហុស​ក្នុង​ការ​បើក​ឯកសារ

en: Error opening file or project
km: កំហុស​ក្នុង​ការ​បើក​ឯកសារ ឬ​គម្រោង

en: Error opening project
km: កំហុស​​ក្នុង​​កា​របើក​​គម្រោង

en: Error saving keyboard shortcuts
km: កំហុស​ក្នុងការ​រក្សាទុក​ផ្លូវកាត់​ក្តារចុច

en: Error saving project
km: កំហុស​ក្នុង​ការ​រក្សា​ទុក​គម្រោង

en: Error trying to save file:
km: កំហុស​ក្នុង​ការ​ព្យាយាម​រក្សា​ទុក​ឯកសារ ៖

en: Error while opening sound device.
km: កំហុស​ខណៈពេល​​បើក​ឧបករណ៍​សំឡេង ។

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
km: កំហុស​​ពេល​​កំពុង​​បើក​​ឧបករណ៍​សំឡេង។ សូម​ត្រួតពិនិត្យ​មើល​ការ​កំណត់​ឧបករណ៍​លទ្ធផល និង​​អត្រា​​គំរូ​​គម្រោង

en: Error writing autosave file
km: កំហុស​ក្នុង​ការ​សរសេរ​ឯកសារ​រក្សា​ទុក​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

en: Error:
km: កំហុស ៖

en: Expand
km: ពង្រីក

en: Expanded Cut Line
km: ពង្រីក​បន្ទាត់​កាត់

en: Expo&rt Selection...
km: នាំចេញ​ជម្រើស...

en: Export
km: នាំចេញ

en: Export &Labels...
km: នាំចេញ​ស្លាក...

en: Export &Multiple...
km: នាំចេញ​ច្រើន...

en: Export File
km: នាំ​ឯកសារ​ចេញ

en: Export Keyboard Shortcuts As:
km: នាំចេញ​ផ្លូវកាត់​ក្តារចុច​ជា ៖

en: Export Labels As:
km: នាំចេញ​​ស្លាក​ជា ៖

en: Export Multiple
km: នាំចេញ​ច្រើន

en: Export Spectral Data As:
km: នាំចេញ​ទិន្នន័យ​វិសាល​គម​​ជា ៖

en: Export format:
km: ទ្រង់ទ្រាយ​នាំចេញ ៖

en: Export location:
km: ទីតាំង​នាំចេញ ៖

en: Exporting entire file at %d Kbps
km: នាំចេញ​ឯកសារ​ទាំងអស់​នៅ​ល្បឿន %d Kbps

en: Exporting entire file at %d kbps
km: នាំ​ចេញ​ឯកសារ​ទាំងមូល​នៅ​ល្បឿន %d kbps

en: Exporting entire file with %s preset
km: នាំចេញ​ឯកសារ​ទាំងអស់​ជាមួយ %s ​កំណត់​ជា​ស្រេច

en: Exporting entire file with VBR quality %s
km: នាំចេញ​ឯកសារ​ទាំងអស់​ជា​មួយ​គុណភាព VBR %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
km: ​នាំចេញ​អូឌីយ៉ូ​នៅ​ល្បឿន %d Kbps

en: Exporting selected audio at %d kbps
km: នាំចេញ​អូឌីយ៉ូ​ដែលបាន​ជ្រើស​នៅល្បឿន %d kbps

en: Exporting selected audio with %s preset
km: នាំចេញ​អូឌីយ៉ូ​ដែល​បាន​ជ្រើស​ជាមួយ %s ការ​​កំណត់ជា​​ស្រេច

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
km: នាំចេញ​អូឌីយ៉ូ​ដែល​បាន​ជ្រើស​ជាមួយ​គុណភាព VBR %s

en: Exporting the entire project as %s
km: កំពុង​នាំចេញ​គម្រោង​ទាំងមូល​ទៅជា %s

en: Exporting the entire project as FLAC
km: នាំ​គម្រោង​ទាំងមូល​ចេញ​ជា FLAC

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
km: ​នាំ​ចេញ​គម្រោង​ទាំងមូល​ទៅ​ជា Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project using command-line encoder
km: កំពុង​នាំចេញ​គម្រោង​ទាំងមូល​ដោយ​ប្រើប្រាស់​អ៊ិនកូឌ័រ​បន្ទាត់​ពាក្យ​បញ្ជា

en: Exporting the selected audio as %s
km: ​នាំចេញ​អូឌីយ៉ូ​ទៅជា %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
km: កំពុង​នាំ​អូឌីយ៉ូ​ដែល​បាន​ជ្រើស​ចេញ​ជា FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
km: នាំ​ចេញ​អូឌីយ៉ូ​ទៅ​ជា Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
km: នាំចេញ​អូឌីយ៉ូ​ដែល​បានជ្រើស​ ដោយ​ប្រើ​អ៊ិនកូឌ័រ​​បន្ទាត់​ពាក្យ​បញ្ជា

en: Extend Selection Range
km: ពង្រើក​ជួរ​ជម្រើស

en: Extracting features: %s
km: ​ស្រង់​លក្ខណៈ​ពិសេស​ចេញ ៖ %s

en: FLAC Export Setup
km: រៀបចំការ​​​នាំចេញ FLAC

en: FLAC Files
km: ឯកសារ FLAC

en: FLAC files
km: ឯកសារ FLAC

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
km: ការ​គាំទ្រ FLAC មិន​ត្រូវ​បាន​រួម​បញ្ចូល​ក្នុង​ការ​ស្ថាបនា​របស់ Audacity ទេ

en: Face name
km: ឈ្មោះ​មុខ

en: Face size
km: ទំហំ​មុខ

en: Fade In
km: ផុសចេញ

en: Fade Out
km: ផតចុះ

en: Fading In
km: កំពុងផុសចេញ

en: Fading Out
km: កំពុង​ផតចុះ

en: Fast
km: លឿន

en: Fast Sinc Interpolation
km: ការ​កែខៃ​ធ្វើ​សមកាលកម្ម​រហ័ស

en: Feedback (%):
km: មតិ​អ្នកប្រើ (%) ៖

en: File
km: ឯកសារ

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
km: ឯកសារ​ប្រហែល​ជា​មិន​ត្រឹមត្រូវ ឬ​ខូច ៖ 
    %s

en: File name prefix:
km: បុព្វបទ​ឈ្មោះ​ឯកសារ ៖

en: Fill in silence for missing display data [this session only]
km: បំពេញ​​ដោយ​​ស្ងាត់​​សម្រាប់​​ទិន្នន័យ​​បង្ហាញ​​ដែល​​បាត់ [តែ​សម័យ​​នេះ​ប៉ុណ្ណោះ]

en: Find &Zero Crossings
km: រក​កា​រ​ខ្វែង​​សូន្យ

en: Find Clipping
km: រក​កា​ខ្ទាស់

en: Find Clipping...
km: រក​ការ​ខ្ទាស់...

en: First file name:
km: ឈ្មោះ​ឯកសារ​ដំបូង ៖

en: Fit &Vertically
km: សម​នឹង​បញ្ឈរ

en: Fit Project
km: ធ្វើ​ឲ្យ​សម​នឹង​​​​គម្រោង

en: Fit Selection
km: ធ្វើ​ឲ្យ​សម​នឹង​ជម្រើស

en: Fit project in window
km: ធ្វើ​ឲ្យ​គម្រោង​សម​​នៅ​ក្នុង​បង្អួច

en: Fit selection in window
km: ធ្វើ​ឲ្យ​ជម្រើស​សម​នឹង​បង្អួច

en: Font...
km: ពុម្ពអក្សរ...

en: Format Change
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ទ្រង់ទ្រាយ

en: Format:
km: ទ្រង់ទ្រាយ ៖

en: Free Space:
km: ទំហំទំនេរ ៖

en: Frequency (Hz)
km: ប្រេកង់ (Hz)

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
km: ប្រេកង់ (Hz)	កម្រិត (dB)

en: Frequency (Hz):
km: ប្រេកង់ (Hz) ៖

en: Frequency Analysis
km: កា​រវិភាគ​​ប្រេកង់

en: Frequency smoothing (Hz):
km: ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រេកង់​រលូន (Hz) ៖

en: GB
km: ជីកាបៃ

en: GPL License
km: អាជ្ញាបណ្ណ GPL

en: Gain
km: កំណើន

en: Gap detected in project file
km: ចន្លោះ​រក​ឃើញ​ក្នុង​ឈ្មោះ​គម្រោង

en: Generating Chirp
km: កំពុង​បង្កើត Chirp

en: Generating DTMF tones
km: ​បង្កើត​​សំឡេង DTMF

en: Generating Noise
km: បង្កើត​ការ​រំខាន

en: Generating Silence
km: កំពុង​បង្កើត​ស្ងាត់ៗ

en: Generating Tone
km: កំពុង​បង្កើត​សំឡេង

en: Genre
km: ចង្វាក់

en: Genres
km: ចង្វាក់

en: Get Noise Profile
km: យក​ទម្រង់​ការ​រំខាន

en: Grabber
km: ឧបករណ៍​ចាប់​យក

en: Graphic EQ
km: ក្រាហ្វិក EQ

en: Header:
km: បឋមកថា ៖

en: Heavier
km: ធ្ងន់​ជាង

en: Heaviest
km: ធ្ងន់​បំផុត

en: Heavy
km: ធ្ងន់

en: Help
km: ជំនួយ

en: Help on the Internet
km: ជំនួយ​នៅ​លើ​អ៊ីនធឺណិត

en: High-quality Sinc Interpolation
km: ការ​កែខៃ​ធ្វើ​សមកាលកម្ម​គុណភាព​ខ្ពស់

en: Horizontal Stereo
km: ស្តេរ៉េអូ​ផ្ដេក

en: If you have more than one Audio Track, you can export each track as a separate file,
    or if you have a Label Track, you can export a new file for each label.
    
    This project does not have multiple tracks or a Label Track, so you cannot export multiple files.
km: ប្រសិនបើ​អ្នក​មាន​បទ​អូឌីយ៉ូ​ច្រើនជា​ង​មួយ អ្នក​អាច​នាំចេញ​បទនីមួយៗ​ជា​ឯកសារ​ដោយឡែក
    ឬ​ប្រសិន​បើ​អ្នក​មាន​ដាន​ស្លាក អ្នក​អាច​នាំចេញ​ឯកសារ​ថ្មី​សម្រាប់​ស្លាក​នីមួយៗ ។
    
    គម្រោង​នេះ​មិន​មាន​បទ​ ឬ​​​ដាន​ស្លាក​ច្រើន​ទេ ដូច្នេះ​អ្នក​មិន​អាច​នាំចេញ​ឯកសារ​ជា​ច្រើន​បានទេ ។

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
km: បើសិនជា​អ្នក​បន្ត គម្រោង​របស់​អ្នក​នឹង​មិន​ត្រូវ​បាន​រក្សាទុក​ក្នុង​ថាស​ទេ ។ តើនេះ​ជា​អ្វី​ដែលអ្នក​ចង់​បាន​មែនទេ ?

en: Import
km: នាំ​ចូល

en: Import Labels
km: នាំ​ចូល​​ស្លាក

en: Import MIDI
km: នាំ​ចូល​​មីឌី

en: Import Raw Data
km: នាំចូល​ទិន្នន័យ​មិនទាន់​ដើម

en: Imported '%s'
km: បាន​នាំ​ចូល '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
km: មីឌី​ដែល​បាន​នាំចូល​ពី '%s'

en: Imported labels from '%s'
km: ស្លាក​ដែល​បាន​នាំ​ចូល​ពី '%s'

en: In addition, specify the name of an audio file or Audacity project to open it.
km: ជា​ការ​បន្ថែម បញ្ជាក់​ឈ្មោះ​របស់​ឯកសារ​អូឌីយ៉ូ គម្រោង​របស់ Audacity ដើម្បី​បើក​វា ។

en: Include audio before first label
km: រួម​បញ្ចូល​អូឌីយ៉ូ​មុន​ស្លាក​ដំបូង

en: Increase gain on focused track
km: បង្កើន​​ការ​​ទទួល​​លើ​បទ​ដែល​​ផ្ដោត ជំនួស(Alt)+ប្ដូរ(Shift)+លើ

en: Individual Theme Files
km: ឯកសារ​ស្បែក​នីមួយៗ

en: Info
km: ព័ត៌មាន

en: Inner fade down length:
km: ប្រវែង​ផតចុះ​ខាង​ក្នុង ៖

en: Inner fade up length:
km: ប្រវែង​ផុសចេញ​ខាង​ក្នុង ៖

en: Input Device
km: ឧបករណ៍​បញ្ចូល

en: Input Meter
km: ចូល

en: Input Source
km: ប្រភព​ចូល

en: Input Volume
km: សំឡេង​ចូល

en: Input level meter - click to monitor input
km: ឧបករណ៍​វាស់​កម្រិត​បញ្ចូល​ - ចុច​ដើម្បី​ត្រួតពិនិត្យ​ការ​បញ្ចូល

en: Insert &After
km: បញ្ចូល​​​​បន្ទាប់

en: Insert &Before
km: បញ្ចូល​​មុន

en: Inspecting project file data...
km: កំពុង​​ពិនិត្យ​​មើល​​ទិន្នន័យ​​ឯកសារ​​គម្រោង...

en: Interface
km: ចំណុច​ប្រទាក់

en: Internal logic fault
km: កំហុស​តក្ក​ខាងក្នុង

en: Invalid Vorbis bitstream header
km: បឋមកថា​​ប៊ីត​ស្ទ្រីម Vorbis មិន​ត្រឹមត្រូវ

en: Invalid duration in LOF file.
km: ថិរវេលា​មិន​ត្រឹមត្រូវ​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ LOF​ ។

en: Invalid sample rate
km: អត្រា​គំរូ​មិន​ត្រឹមត្រូវ

en: Invalid track offset in LOF file.
km: អុហ្វសិត​បទ​មិន​ត្រឹមត្រូវ​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ LOF ។

en: Invalid window offset in LOF file.
km: អុហ្វសិត​បង្អួច​មិន​ត្រឹមត្រូវ​នៅក្នុង​ឯកសារ LOF​ ។

en: Invert
km: ដាក់​បញ្ច្រាស

en: Inverting
km: ការ​ដាក់​បញ្ច្រាស

en: Join
km: ភ្ជាប់

en: Join Labels
km: តស្លាក

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
km: ភ្ជាប់ %.2f វិនាទី នៅ t=%.2f

en: Joined labeled regions
km: បាន​តតំបន់​ដែល​មាន​ស្លាក

en: Joint Stereo
km: ភ្ជាប់​ស្តេរ៉េអូ

en: KB
km: គីឡូបៃ

en: Key Bindings
km: ចងគ្រាប់ចុច

en: Key Combination
km: បន្សំ​គ្រាប់ចុច

en: Key type
km: ប្រភេទ​គ្រាប់ចុច

en: Keyboard
km: ក្ដារចុច

en: L
km: ឆ្វេង

en: LFO Frequency (Hz):
km: ប្រេកង់ LFO (Hz) ៖

en: LFO Start Phase (deg.):
km: ដំណាក់​ចាប់ផ្តើម LFO (deg.) ៖

en: LOF Error
km: កំហុស LOF

en: Label
km: ស្លាក

en: Label Edit
km: កែសម្រួល​ស្លាក

en: Label Track Font
km: ដាក់ស្លាក​ពុម្ពអក្សរ​បទ

en: Labels
km: ស្លាក

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
km: រយៈពេល​​ខុស​គ្នា (វិនាទី)	ប្រេកង់ (Hz)	កម្រិត

en: Language:
km: ភាសា ៖

en: Latency
km: គម្លាត​ពេល

en: Latency correction:
km: កែតម្រូវ​គម្លាត​ពេល ៖

en: Latency problem
km: បញ្ហា​​ជាក់ស្ដែង

en: Left
km: ឆ្វេង

en: Left Channel
km: ឆានែល​ឆ្វេង

en: Left,
km: ឆ្វេង

en: Left-Click
km: ចុចឆ្វេង

en: Left-Double-Click
km: ចុច​ខាង​ឆ្វេង​ទ្វេដង

en: Left-Drag
km: អូស​ឆ្វេង

en: Left-to-Off
km: ឆ្វេង​ដើម្បី​បិទ

en: Left-to-On
km: ឆ្វេង​ដើម្បី​បើក

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
km: ឆ្វេង=ពង្រីក ស្តាំ=បង្រួម កណ្តាល=ធម្មតា

en: Length
km: ប្រវែង

en: Length (seconds)
km: ប្រវែង (វិនាទី)

en: Length of filter:
km: ប្រវែង​តម្រង ៖

en: Level:
km: កម្រិត ៖

en: Levels To Discard
km: កម្រិត​​ត្រូវ​​បោះបង់

en: Libresample by Dominic Mazzoni and Julius Smith
km: Libresample ដោយ Dominic Mazzoni និង Julius Smith

en: Libsamplerate by Erik de Castro Lopo
km: Libsamplerate ដោយ Erik de Castro Lopo

en: Libsamplerate error: %d
km: កំហុស Libsamplerate ៖ %d

en: Light
km: ស្រាល

en: Linear
km: លីនេអ៊ែរ

en: Linear frequency
km: ប្រេកង់​​លីនេអ៊ែរ

en: Linear frequency scale
km: មាត្រដ្ឋាន​ប្រេកង់​លីនេអ៊ែរ

en: List of Files in basic text format
km: បញ្ជី​ឯកសារ​នៅ​ក្នុង​ទ្រង់ទ្រាយ​អត្ថបទ​មូលដ្ឋាន

en: Little-endian
km: endian​ តូច

en: Load Files
km: ផ្ទុក​ឯកសារ

en: Load Theme Cache
km: ផ្ទុក​ឃ្លាំង​សម្ងាត់​ស្បែក​

en: Load Theme Cache At Startup
km: ផ្ទុក​ឃ្លាំង​សម្ងាត់​ស្បែក​នៅ​ពេល​ចាប់​ផ្តើម​

en: Loaded %d keyboard shortcuts
km: បាន​ផ្ទុក​ផ្លូវកាត់​ក្ដារចុច %d

en: Loading keyboard shortcuts
km: ​ផ្ទុក​ផ្លូវកាត់​ក្ដារ​ចុច

en: Locate Lame
km: រក​ទី​តាំង Lame

en: Location of %s:
km: ទី​តាំង​របស់ %s ៖

en: Log frequency
km: ប្រេកង់​​កំណត់​ហេតុ

en: Long period:
km: កំឡុង​ពេល​វែង ៖

en: Lower speed limit
km: ដែន​កំណត់​ល្បឿន​ទាប​ជាង

en: MB
km: មេកាបៃ

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
km: បទ​មីឌី​មិន​អាច​អុហ្វសិត​​ដោយ​ផ្ទាល់ខ្លួន​បានទេ មានតែ​ឯកសារ​អូឌីយ៉ូ​​ប៉ុណ្ណោះ​ទើប​​អាច​​ធ្វើ​បាន ​​។

en: MP2 Export Setup
km: រៀបចំ​នាំចេញ MP2

en: MP2 Files
km: ឯកសារ MP2

en: MP3 Export Setup
km: រៀបចំ​​នាំ​ចេញ MP3

en: MP3 Files
km: ឯកសារ MP3

en: MP3 Library Version:
km: កំណែ​បណ្ណាល័យ MP3 ៖

en: MP3 files
km: ឯកសារ MP3

en: Made '%s' a stereo track
km: បង្កើត​បទ​ស្តេរ៉េអូ '%s'

en: Main Mix
km: លាយ​មេ

en: Make Labels
km: បង្កើត​ស្លាក

en: Make Stereo
km: បង្កើត​ស្តេរ៉េអូ

en: Make Stereo Track
km: បង្កើត​បទ​ស្តេរ៉េអូ

en: Manage History
km: គ្រប់គ្រង​​ប្រវត្តិ

en: Master Gain Control
km: ការ​ត្រួតពិនិត្យ​​កំណើន​​មេ

en: Max Spike Duration (milliseconds): 
    (99999 or greater is off)
km: ថិរវេលា Spike អតិបរមា (មីល្លីវិនាទី) ៖ 
    (៩៩៩៩៩ ឬ​ធំ​ជាង​នេះ​គឺ​បិទ)

en: Max dB
km: dB អតិបរមា

en: Max silence duration:
km: ថិរវេលា​ស្ងាត់​អតិ. ៖

en: Max spike width (higher is more sensitive):
km: ទទឹង​ spike អតិបរមា (កាន់​តែ​ខ្ពស់​ កាន់​តែ​ប្រសើរ) ៖

en: Maximum frequency must be in the range 100 Hz - 100,000 Hz
km: ប្រេកង់​អតិបរមា​ត្រូវតែ​នៅ​ក្នុង​ជួរ​ពី ១០០ Hz - ១០០.០០០ Hz

en: Maximum pause:
km: ការ​ផ្អាក​អតិបរមា ៖

en: Media read error
km: កំហុស​អាន​មេឌៀ

en: Merge
km: បញ្ចូល​ចូល​គ្នា

en: Merged Clips
km: បញ្ចូល​ឈុត​ចូល​គ្នា

en: Meter
km: ម៉ែត្រ

en: Meter Preferences
km: ចំណូលចិត្ត​ម៉ែត្រ

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
km: អត្រា​ធ្វើ​ឲ្យ​ម៉ែត្រ​ស្រស់ក្នុង​មួយ​វិនាទី​ [១-១០០] ៖

en: Meter-Play
km: ម៉ែត្រ-ចាក់

en: Meter-Record
km: ម៉ែត្រ-ថត

en: Middle-Click
km: ចុច​កណ្តាល

en: Min dB
km: dB អប្បបរមា

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
km: ប្រេកង់​អប្បបរមា​ត្រូវតែ​មាន​តម្លៃ​តូចបំផុត ០ Hz

en: Missing alias file: (%s)
km: បាត់​ឯកសារ​​ឈ្មោះ​​ក្លែងក្លាយ ៖ (%s)

en: Missing data file: (%s.au)
km: បាត់​​ឯកសារ​​ទិន្នន័យ ៖ (%s.au)

en: Missing summary file: (%s.auf)
km: បាត់​​ឯកសារ​​សង្ខេប ៖ (%s.auf)

en: Mix
km: លាយ

en: Mix and Render to New Track
km: លាយ និង​​បង្ហាញ​​ទៅ​​បទ​ថ្មី

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
km: លាយ និង​បង្ហាញ %d បទ​ទៅ​ក្នុង​បទ​ម៉ូណូ​ថ្មី​មួយ

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
km: លាយ និង​​បង្ហាញ %d បទ​​ទៅ​​ក្នុង​​បទ​​ស្តេរ៉េអូ​​ថ្មី​​មួយ

en: Mixer
km: ឧបករណ៍​លាយ

en: Mixing and rendering tracks
km: លាយ និង​បង្ហាញ​បទ

en: Moderate
km: ល្មម

en: Modified Label
km: ស្លាក​ដែល​បានកែប្រែ

en: Mono
km: ម៉ូណូ

en: Mono,
km: ម៉ូណូ

en: Mouse
km: កណ្តុរ

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
km: ការ​ចង​កណ្តុរ (តម្លៃ​លំនាំដើម​មិន​អាច​កំណត់​រចនា​សម្ព័ន្ធ​បានទេ)

en: Move &Down
km: ផ្លាស់ទី​ចុះក្រោម

en: Move &Up
km: ផ្លាស់ទី​ឡើងលើ

en: Move Focus to Next Track
km: ផ្លាស់ទី​​ការ​​ផ្ដោត​​ទៅ​​បទ​​បន្ទាប់

en: Move Focus to Previous Track
km: ផ្លាស់ទី​​ការ​​ផ្ដោត​​ទៅ​បទ​​មុន ឡើង​​លើ

en: Move Track
km: ផ្លាស់ទី​បទ

en: Move Track Down
km: ផ្លាស់ទី​បទ​ចុះ​ក្រោម

en: Move Track Up
km: ផ្លាស់ទី​បទ​ឡើង​លើ

en: Move clip up/down between tracks
km: ផ្លាស់ទី​ឈុត​ឡើងលើ/ចុះក្រោម​រវាង​បទ

en: Moved '%s' %s
km: ផ្លាស់ទី '%s' %s

en: Moved Sample
km: គំរូ​ដែលបានផ្លាស់ទី

en: Moved clip to another track
km: ផ្លាស់ទី​ឈុត​ទៅ​បទ​មួយផ្សេង​ទៀត

en: Moved gain slider
km: ​គ្រាប់​រំកិល​កំណើន​ដែល​បាន​ផ្លាស់ទី

en: Moved pan slider
km: ​គ្រាប់រុញ​រំកិល​ដែល​បាន​ផ្លាស់ទី​

en: Multi
km: ច្រើន

en: Multi Tool
km: ឧបករណ៍​​ច្រើន

en: Multi-Tool Mode
km: របៀប​ពហុ​ឧបករណ៍

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
km: របៀប​ឧបករណ៍​ច្រើន ៖ Cmd- សម្រាប់​ចំណូល​ចិត្ត​ក្ដារ​ចុច និង​កណ្ដុរ

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
km: របៀប​ឧបករណ៍​ច្រើន ៖ បញ្ជា (Ctrl) - P សម្រាប់​ចំណូល​ចិត្ត​កណ្ដុរ និង​ក្ដារ​ចុច

en: Mute
km: ស្ងាត់

en: Mute/Unmute focused track
km: ស្ងាត់/លឺ​បទ​ដែល​​ផ្ដោត ប្ដូរ(Shift)+U

en: NTSC frames
km: ស៊ុម NTSC

en: Name
km: ឈ្មោះ

en: Name Change
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ឈ្មោះ

en: Name files:
km: ឈ្មោះ​ឯកសារ ៖

en: Name must not be blank
km: ឈ្មោះ​មិន​អាច​ទទេ​បាន​ទេ

en: Name...
km: ឈ្មោះ...

en: Names may not contain '%c' and '%c'
km: ឈ្មោះ​​មិន​​អាច​​មាន '%c' និង '%c'

en: Never copy any audio
km: កុំ​​​ចម្លង​​​អូឌីយ៉ូ​​​ណាមួយ

en: New Label Track
km: បទ​ស្លាក​​ថ្មី

en: New Peak Amplitude (dB):
km: អាំភ្លី​កំពូល​ថ្មី (dB) ៖

en: New Project
km: គម្រោង​ថ្មី

en: New Temporary Directory
km: ថត​បណ្ដោះ​អាសន្ន​ថ្មី

en: New Track
km: បទ​​ថ្មី

en: New selection length:
km: ប្រវែងជម្រើស​ថ្មី ៖

en: New...
km: ថ្មី...

en: Next Tool
km: ឧបករណ៍​​​បន្ទាប់ D

en: No Local Help
km: គ្មាន​ជំនួយ​​មូលដ្ឋាន

en: No chain selected
km: គ្មាន​ស្រវាក់​បានជ្រើស

en: No endianness
km: គ្មាន endianness

en: No labels to export.
km: គ្មាន​​ស្លាក​​ត្រូវ​នាំចេញ ។

en: Noise Generator
km: ឧបករណ៍​​បង្កើត​​ការ​រំខាន

en: Noise Removal
km: ការ​​យក​ការ​​រំខាន​​ចេញ

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
km: ការ​យក​​​ការ​រំខាន​​ចេញ​​ដោយ Dominic Mazzoni

en: Noise Removal...
km: ការយក​ការរំខាន​ចេញ...

en: Noise Threshold (Hiss/Hum/Ambient Noise)
km: កម្រិត​ពន្លឺ​ការរំខាន (Hiss/Hum/Ambient Noise)

en: Noise reduction (dB):
km: បន្ថយ​ការ​រំខាន (dB) ៖

en: Noise type
km: ប្រភេទ​ការរំខាន

en: Noise...
km: ការ​រំខាន...

en: None
km: គ្មាន

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
km: រក​មិន​ឃើញ​ឯកសារ​សមាសភាគ​ស្បែក​ដែល​រំពឹង​ទុក
     នៅ​ក្នុង ៖
      %s.

en: None-Skip
km: មិន​រំលង

en: Normalize
km: ធ្វើ​​ឲ្យ​ធម្មតា

en: Normalize...
km: ធ្វើ​ឲ្យ​ធម្មតា...

en: Normalizing...
km: កំពុង​ធ្វើ​ឲ្យ​ធម្មតា...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
km: មិនមែន​​ជា​បណ្ណាល័យ​​អ៊ិនកូឌីង​​ត្រឹមត្រូវ ឬ ​MP3 ដែល​បាន​គាំទ្រ

en: Not an Ogg Vorbis file
km: មិនមែន​ជា​ឯកសារ Ogg Vorbis

en: Not enough data selected.
km: មិន​បាន​​ជ្រើស​​ទិន្នន័យ​​គ្រប់គ្រាន់ ។

en: Note Track
km: កំណត់​ចំណាំ​បទ

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
km: ចំណាំ ៖ ចុច Cmd+Q នឹងចេញ ។ គ្រាប់ចុច​ផ្សេង​ទៀត​ទាំងអស់​​គឺ​ត្រឹមត្រូវ ។

en: Nothing to redo
km: គ្មាន​​អ្វី​ត្រូវ​​ធ្វើ​វិញ​​ទេ

en: Nothing to undo
km: គ្មាន​​អ្វី​​ត្រូវ​​មិន​​ធ្វើ​វិញ​​ទេ

en: Nyquist Output:
km: លទ្ធផល Nyquist ៖

en: Nyquist Prompt...
km: ប្រអប់​​បញ្ចូល Nyquist...

en: Nyquist did not return audio.
km: Nyquist មិន​បាន​ត្រឡប់​អូឌីយ៉ូ ។

en: Nyquist returned the value:
km: Nyquist បាន​ត្រឡប់​តម្លៃ ៖

en: Nyquist returned too many audio channels.
km: Nyquist បាន​ត្រឡប់​ឆានែល​អូឌីយ៉ូ​ច្រើន​ពេក ។

en: OK
km: យល់ព្រម

en: Ogg Vorbis Export Setup
km: រៀបចំ​​នាំ​ចេញ Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Files
km: ឯកសារ Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
km: ឯកសារ Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
km: ការ​គាំទ្រ Ogg Vorbis មិន​ត្រូវ​បាន​រួម​បញ្ចូល​នៅ​ក្នុង​ការ​ស្ថាបនា​របស់ Audacity ទេ

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
km: មានតែ lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|ឯកសារទាំងអស់ (*.*)|*

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
km: មានតែ libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|ឯកសារទាំងអស់ (*)|*

en: Open Me&tadata Editor...
km: បើក​​កម្មវិធី​​កែសម្រួល​​ទិន្នន័យ​​មេតា...

en: Open Recent
km: បើក​​ថ្មីៗ

en: Open menu on focused track
km: បើក​​ម៉ឺនុយ​​លើ​​បទ​​ដែល​​ផ្ដោត ប្ដូរ(Shift)+M

en: Opening Audacity Project
km: បើក​​គម្រោង Audacity

en: Opening old project file
km: បើក​ឯកសារ​គម្រោង​ចាស់

en: Options...
km: ជម្រើស...

en: Orphaned blockfile: (%s)
km: ឯកសារ​ប្លុក​​ដែល​កំព្រា ៖ (%s)

en: Other Contributors
km: អ្នក​ចូលរួម​​ផ្សេងៗ​ទៀត

en: Other Emeritus Team Members
km: សមាជិក​​​ក្រុម​​ដែល​​ចូល​​និវត្តន៍​​ផ្សេង​ទៀត

en: Other...
km: ផ្សេងៗទៀត...

en: Out of disk space
km: អស់​ទំហំ​ថាស

en: Outer fade down length:
km: ប្រវែង​ផត​ចុះ​ខាង​ក្រៅ​ ៖

en: Outer fade up length:
km: ប្រវែង​ផុសចេញ​ខាង​ក្រៅ ៖

en: Output Channels: %2d
km: ឆានែល​លទ្ធផល ៖ %2d

en: Output Device
km: ឧបករណ៍​លទ្ធផល

en: Output Meter
km: ចេញ

en: Output Volume
km: សំឡេង​លទ្ធផល

en: Output level meter
km: ឧបករណ៍​វាស់​កម្រិត​លទ្ធផល

en: Overwrite existing files
km: សរសេរ​ជាន់​លើ​ឯកសារ​ដែល​មាន​ស្រាប់

en: PAL frames (25 fps)
km: ស៊ុម PAL (២៥ fps)

en: Pa&ge Setup...
km: រៀបចំ​​ទំព័រ...

en: Pan
km: បន្ទះ

en: Pan left on focused track
km: បន្ទះ​​ឆ្វេង​​លើ​​បទ​​ដែល​​ផ្ដោត ជំនួស(Alt)+ប្ដូរ(Shift)+ឆ្វេង

en: Pan right on focused track
km: បន្ទះ​​ស្ដាំ​​លើ​បទ​​ដែល​​ផ្ដោត ជំនួស(Alt)+ប្ដូរ(Shift)+ស្ដាំ

en: Paste
km: បិទ​ភ្ជាប់

en: Pasted from the clipboard
km: បាន​បិទភ្ជាប់​ពី​ក្ដារ​តម្បៀតខ្ទាស់

en: Pasted text from the clipboard
km: បាន​បិទភ្ជាប់​អត្ថបទ​ពី​ក្ដារតម្បៀតខ្ទាស់

en: Pause
km: ផ្អាក P

en: Pencil
km: ខ្មៅដៃ

en: Percent Change:
km: ភាគរយ​ផ្លាស់ប្តូរ ៖

en: Performing Echo
km: អនុវត្ត​អេកូ

en: Performing Effect: %s
km: អនុវត្ត​បែបផែន ៖ %s

en: Performing Equalization
km: អនុវត្ត​អេហ្គុយ

en: Performing Repeat
km: អនុវត្ត​ការ​​ធ្វើ​ម្តង​ទៀត

en: Phaser
km: ឧបករណ៍​កំណត់​ដំណាក់កាល

en: Phaser...
km: ឧបករណ៍​កំណត់​ដំណាក់កាល...

en: Pink
km: ពណ៌ផ្កាឈូក

en: Pitch (EAC)
km: កម្ពស់​សំឡេង (EAC)

en: Play
km: ចាក់

en: Play Cut Preview
km: លេង កាត់ មើល​ជាមុន C

en: Play Meter
km: ឧបករណ៍​វាស់​ពេលចាក់

en: Play One Second
km: ចាក់​​មួយ​​វិនាទី

en: Play To Selection
km: ចាក់​ដល់​​កន្លែង​​ជ្រើស B

en: Play at selected speed
km: ចាក់​នៅ​ល្បឿន​ដែល​បាន​ជ្រើស

en: Play-at-speed
km: ចាក់​នៅ​ល្បឿន

en: Playback
km: ចាក់ឡើងវិញ

en: Playback Speed
km: ល្បឿន​ចាក់​ឡើងវិញ

en: Playing Audio
km: កំពុង​ចាក់​​អូឌីយ៉ូ

en: Playthrough
km: ចាក់តាម

en: Please enter valid values.
km: សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ដែល​​ត្រឹមត្រូវ ។

en: Please save and close the current project first.
km: សូម​រក្សាទុក និង​បិទ​គម្រោង​បច្ចុប្បន្ន​សិន ។

en: Plot Spectrum...
km: វិសាលគម​​គ្រោង...

en: Plugin Settings
km: ការ​កំណត់​កម្មវិធី​ជំនួយ

en: Plugins %i to %i
km: កម្មវិធី​ជំនួយពី %i ដល់ %i

en: Plugins 1 to %i
km: កម្មវិធី​ជំនួយ​ពី 1 ដល់ %i

en: Pre&view
km: មើល​ជាមុន

en: Preferences...
km: ​ចំណូលចិត្ត...

en: Preparing preview
km: រៀបចំការ​​មើល​ជា​មុន

en: Preset
km: ការ​​កំណត់ជា​​ស្រេច

en: Press
km: ចុច

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
km: ចុច F2 ឬ​​ចុច​​ទ្វេ​ដង​​ដើម្បី​​កែសម្រួល​​មាតិកា​​ក្រឡា ។

en: Preview not available
km: មិន​មាន​ការ​មើល​ជាមុន

en: Previewing
km: ការ​មើលជា​មុន

en: Previous Tool
km: ឧបករណ៍​​មុន A

en: Print
km: បោះពុម្ព

en: Problem encountered exporting presets.
km: មាន​បញ្ហា​ក្នុងកា​រនាំចេញ​ការ​កំណត់​ជា​មុន ។

en: Processing Auto Duck...
km: កំពុង​ដំណើរ​ការ Auto Duck...

en: Program
km: កម្មវិធី

en: Program build date:
km: កាល​បរិច្ឆេទ​ស្ថាបនា​កម្មវិធី ៖

en: Progress
km: វឌ្ឍនភាព

en: Project Dependencies
km: ភាព​​អាស្រ័យ​​របស់​​គម្រោង

en: Project Rate (Hz):
km: អត្រា​គម្រោង (Hz) ៖

en: Project check detected %d input file[s] being used in place
    ('alias files') are now missing.  There is no way for Audacity
    to recover these files automatically; you may choose to
    permanently fill in silence for the missing files, temporarily
    fill in silence for this session only, or close the project now
    and try to restore the missing files by hand.
km: ការ​​ពិនិត្យ​​គម្រោង​​បាន​​រក​ឃើញ​​ឯកសារ​​បញ្ចូល %d ​កំពុង​​ត្រូវ​​បាន​​ប្រើ​​​នៅ​​នឹង​​កន្លែង
    ('ឯកសារ​​ឈ្មោះ​​ក្លែងក្លាយ') ឥឡូវ​​បាត់បង់ ។  គ្មាន​​វិធី​​សម្រាប់ Audacity
    ដើម្បី​សង្គ្រោះ​ឯកសារ​ទាំងនេះ​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ អ្នក​អាច​ជ្រើស​ដើម្បី
    បំពេញ​អចិន្ត្រៃយ៍​ដោយ​ស្ងាត់ៗ​សម្រាប់​ឯកសារ​ដែលបាត់ ជា​បណ្ដោះ​អាសន្ន
    កា​របំពេញ​ដោយ​ស្ងាត់​សម្រាប់​សម័យ​នេះ​តែប៉ុណ្ណោះ ឬ​បិទ​គម្រោង​ឥឡូវ
    និង​ព្យាយាម​ម្ដង​ទៀត​ដើម្បី​ស្ដារ​ឯកសារ​ដែល​បាត់​ដោយ​ដៃ ។

en: Project check detected %d missing audio data blockfile[s] (.au), 
    probably due to a bug, system crash or accidental deletion.
    There is no way for Audacity to recover this lost data
    automatically; you may choose to permanently fill in silence
    for the missing data, temporarily fill in silence for this
    session only, or close the project now and try to restore the
    missing data by hand.
km: ការ​​ពិនិត្យ​​គម្រោង​​បាន​​រក​ឃើញ​​ឯកសារ​​ប្លុក​​ទិន្នន័យ​​អូឌីយ៉ូ​​ដែល​​បាត់ %d (.au)
    ប្រហែល​​ជា​​ដោយ​សារ​​កំហុស ការ​គាំង​របស់​ប្រព័ន្ធ ឬ​លុប​ដោយ​អចេតនា ។
    គ្មាន​វិធី​សម្រាប់ Audacity ដើម្បី​សង្គ្រោះ​ទិន្នន័យ​ដែល​បាត់
    ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ អ្នក​អាច​ជ្រើស​កា​របំពេញ​អចិន្ត្រៃយ៍​ដោយស្ងាត់
    សម្រាប់​ទិន្នន័យ​ដែល​បាត់ កា​របំពេញ​បណ្ដោះអាសន្ន​ដោយស្ងាត់​សម្រាប់
    តែ​សម័យ​ប៉ុណ្ណោះ​ ឬ​បិទ​គម្រោង​ឥឡូវ និង​ព្យាយាម​ស្ដារ​
    ទិន្នន័យ​ដែល​បាត់​ដោយ​ដៃ ។

en: Project check detected %d missing summary file[s] (.auf).
    Audacity can fully regenerate these summary files from the
    original audio data in the project.
km: កា​រ​ពិនិត្យ​​គម្រោង​​បាន​រក​ឃើញ​​ឯកសារ​​សង្ខេប​​ដែល​​បាត់ %d (.auf) ។
    Audacity អាច​​បង្កើត​​ឯកសារ​​សង្ខេប​​ទាំងនេះ​​ពី​​ទិន្នន័យ​​អូឌីយ៉ូ​​ដើម​​នៅ​​ក្នុង​គម្រោង ។

en: Project check found %d orphaned blockfile[s]. These files are
    unused and probably left over from a crash or some other bug.
    They should be deleted to avoid disk contention.
km: កា​រពិនិត្យ​គម្រោង​រកឃើញ​ឯកសារ​ប្លុក​កំព្រា %d ។ ឯកសារ​ទាំងនេះ​មិន​ត្រូវ​បានប្រើ
    និង​ត្រូវ​បានពន្យារពេល​ពី​ការគាំង ឬ​កំហុស​ផ្សេង​ទៀត ។
    ពួកវា​គួរ​ត្រូវ​បានលុប​ដើម្បី​ជៀសវាង​កា​រអះអាង​ថាស ។

en: Project check found inconsistencies inspecting the loaded project data;
    click 'Details' for a complete list of errors, or 'OK' to proceed to more options.
km: រក​ឃើញ​​កា​រពិនិត្យ​​គម្រោង​​មិន​​ស្ថិតស្ថេរ ដោយ​ពិនិត្យ​ទិន្នន័យ​គម្រោង​ដែល​បាន​ផ្ទុក
    ចុច 'សេចក្ដីលម្អិត' សម្រាប់​កំហុស​បញ្ជី​ពេញលេញ ឬ 'យល់ព្រម' ដើម្បី​​បន្ត​​ទៅ​​ជម្រើស​​ជា​ច្រើន​​ទៀត ។

en: Project checker repaired file
km: កម្មវិធី​ពិនិត្យ​គម្រោង​បាន​ជួសជុល​ឯកសារ

en: Project depends on other audio files
km: គម្រោង​​ផ្អែក​​លើ​​ឯកសារ​​អូឌីយ៉ូ​​ផ្សេង​​ទៀត

en: Project was recovered
km: គម្រោង​​ត្រូវ​បាន​សង្គ្រោះ

en: Quality
km: គុណភាព

en: Quality:
km: គុណភាព ៖

en: QuickTime files
km: ឯកសារ QuickTime

en: Quit Audacity
km: បិទ Audacity

en: R
km: ស្តាំ

en: Rate Change
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​អត្រា

en: Re&name
km: ប្ដូរ​ឈ្មោះ

en: Record
km: ថត R

en: Record Meter
km: ឧបករណ៍​ចាក់​ពេលថត

en: Recorded Audio
km: ថត​អូឌីយ៉ូ

en: Recording
km: ថត

en: Recording Audio
km: កំពុង​​ថត​​អូឌីយ៉ូ

en: Recording in CleanSpeech mode is not possible when a track, or more than one project, is already open.
km: ការ​ថត​នៅក្នុង​របៀប CleanSpeech មិន​អាច​ធ្វើទៅបាន​​ នៅពេល​ដែល​បទ ឬ​គម្រោង​ច្រើន​ជាង​មួយ​បានបើក ។

en: Recording not permitted
km: មិន​បាន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ថត

en: Recover
km: សង្គ្រោះ​

en: Recoverable projects
km: គម្រោង​​ដែល​​អាច​​សង្គ្រោះ​បាន

en: Recovering a project will not change any files on disk before you save it.
km: កា​រសង្គ្រោះ​គម្រោង​នឹង​មិន​ផ្លាស់ប្ដូរ​ឯកសារ​ណាមួយ​នៅ​លើ​ថាស​ទេ​មុន​ពេល​អ្នក​រក្សា​វា​ទុក ។

en: Rectangle
km: ចតុកោណកែង

en: Rectangular
km: ចតុកោណកែង

en: Regenerate summary files [safe and recommended]
km: បង្កើត​​ឯកសារ​​សង្ខេប​​ឡើង​វិញ [សុវត្ថិភាព​ និង​បាន​ផ្ដល់​អនុសាសន៍]

en: Remo&ve Tracks
km: យក​បទ​​ចេញ

en: Remove Track
km: យក​បទ​ចេញ

en: Removed Cut Line
km: ​បន្ទាត់​កាត់​ដែល​បាន​យកចេញ

en: Removed audio track(s)
km: បាន​យក​បទ​អូឌីយ៉ូ​ចេញ

en: Removed track '%s.'
km: បទ '%s.' ដែលបាន​យក​ចេញ

en: Removing Dependencies
km: យក​​ភាព​អាស្រ័យ​​ចេញ

en: Removing Noise
km: ​យក​ការ​រំខាន​ចេញ

en: Removing clicks and pops...
km: កំពុង​យក​ក្លីក និង​ផប់​ចេញ...

en: Renamed '%s' to '%s'
km: បាន​ប្ដូរ​ឈ្មោះ '%s' ទៅ '%s'

en: Renamed file: %s
km: បាន​​ប្ដូ​រឈ្មោះ​​ឯកសារ ៖ %s

en: Render
km: បង្ហាញ

en: Rendered all audio in track '%s'
km: បាន​បង្ហាញ​​អូឌីយ៉ូ​​ទាំងអស់​​ក្នុង​​បទ '%s'

en: Repair
km: ជួសជុល

en: Repairing damaged audio
km: ជួសជុល​អូឌីយ៉ូ​ដែល​ខូច

en: Repeat
km: ធ្វើ​​ម្ដង​​ទៀត

en: Repeat %s
km: ធ្វើ %s ម្ដង​ទៀត បញ្ជា(Ctrl)+R

en: Repeat...
km: ធ្វើ​​ម្ដង​ទៀត...

en: Repeated %d times
km: បាន​ធ្វើ​ឡើងវិញ %d ដង

en: Replace missing data with silence [permanent immediately]
km: ជំនួស​​ទិន្នន័យ​​ដែល​​បាត់​​ដោយ​​ស្ងាត់ [អចិន្ត្រៃយ៍​​ភ្លាម]

en: Replace missing data with silence [permanent upon save]
km: ជំនួស​​ទិន្នន័យ​​ដែល​បាត់​​​ដោយ​​ស្ងាត់ [អចិន្ត្រៃយ៍​​នៅ​​ពេល​រក្សាទុក]

en: Resample
km: ធ្វើ​គំរូ​ឡើង​វិញ

en: Resample Track
km: ធ្វើ​គំរូ​បទ​ឡើង​វិញ

en: Resampled audio track(s)
km: ធ្វើ​គំរូ​បទ​អូឌីយ៉ូ​ឡើង​វិញ

en: Resampling disabled.
km: បិទ​ការ​ធ្វើ​គំរូ​ឡើង​វិញ ។

en: Resampling track %d
km: ធ្វើ​គំរូ​បទ %d ឡើង​វិញ

en: Reset
km: កំណត់​ឡើង​វិញ

en: Reset Genres
km: កំណត់​ចង្វាក់​ឡើង​វិញ

en: Resonance:
km: សំឡេង​ខ្ទរ ៖

en: Reverse
km: ដាក់​បញ្ច្រាស

en: Reversing
km: កំពុង​​ដាក់​បញ្ច្រាស

en: Right
km: ស្តាំ

en: Right Channel
km: ឆានែល​ស្ដាំ

en: Right,
km: ស្ដាំ

en: Right-Click
km: ចុចស្តាំ

en: Right-Drag
km: អូសស្តាំ

en: Right-to-Off
km: ស្តាំ​ដើម្បី​បិទ

en: Right-to-On
km: ស្ដាំ​ដើម្បី​បើក

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
km: កំពុង​រង់​ច្បាប់​ចម្លង​របស់​ Audacity ពីរ​ដំណាល​គ្នា អាច​បណ្ដាល​ឲ្យ
    បាត់បង់​ទិន្នន័យ ឬ​បណ្ដាល​ឲ្យ​ប្រព័ន្ធ​របស់​អ្នក​គាំង ។

en: Sample Edit
km: កែសម្រួល​គំរូ

en: Sample Rates
km: អត្រា​គំរូ

en: Sample rate:
km: អត្រាគំរូ ៖

en: Sampling
km: ធ្វើគំរូ

en: Save As...
km: រក្សាទុក​ជា...

en: Save CleanSpeech Preset File As:
km: រក្សា​ទុក​​ឯកសារ​កំណត់​ជា​មុន​របស់ CleanSpeech ជា ៖

en: Save Files
km: រក្សាទុក​ឯកសារ

en: Save Metadata As:
km: រក្សាទុក​ទិន្នន័យ​មេតា​ជា ៖

en: Save Project &As...
km: រក្សាទុក​គម្រោង​ជា...

en: Save Speech As:
km: រក្សា​ទុក​ការ​និយាយ​ជា ៖

en: Save Theme Cache
km: រក្សា​ទុក​ឃ្លាំង​សម្ងាត់​ស្បែក

en: Save changes before closing?
km: រក្សា​ទុក​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ មុន​ពេល​បិទ ?

en: Save changes?
km: រក្សា​ទុក​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ ?

en: Saved
km: បាន​រក្សាទុក

en: Saved %s
km: បាន​រក្សា​ទុក %s

en: Saving project data files
km: រក្សាទុក​​ឯកសារ​​ទិន្នន័យ​​គម្រោង

en: Saving recorded audio
km: រក្សាទុក​​អូឌីយ៉ូ​​ដែល​​បាន​ថត

en: Saving recorded audio to disk...
km: កំពុង​​រក្សាទុក​​អូឌីយ៉ូ​​ដែល​​បាន​ថត​​ទៅ​​ថាស...

en: Sawtooth
km: ធ្មេញ​រណារ

en: Scroll left or right
km: រមូរ​ឆ្វេង ឬ​ស្តាំ

en: Scroll up or down
km: រមូរ​ឡើង ឬ​ចុះ

en: Seek Time when playing
km: ស្វែងរក​ពេលវេលា​ពេល​កំពុង​ចាក់

en: Select
km: ជ្រើស

en: Select Clip or Entire Track
km: ជ្រើស​ច្រឹប ឬ​បទ​ទាំងមូល

en: Select Command
km: ជ្រើស​​ពាក្យ​បញ្ជា

en: Select a MIDI file...
km: ជ្រើស​​ឯកសារ​​មីឌី...

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
km: ជ្រើស​​វិនាទី​ខ្លះ​​របស់​​ការ​រំខាន ដូច្នេះ Audacity អាច​ដឹង​ថា​អ្វី​ដែល​ត្រូវ​ត្រង​ចេញ បន្ទាប់​មក​ចុច​យក​ទម្រង់​ការ​រំខាន ៖

en: Select a text file containing labels...
km: ជ្រើស​​ឯកសារ​​អត្ថបទ​​ដែល​​មាន​​ស្លាក...

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
km: ជ្រើស​អូឌីយ៉ូ​ទាំងអស់​ដែល​អ្នក​ចង់​ត្រង​​ ជ្រើស​​ចំនួន​​ការ​រំខាន​ដែល​អ្នក​ចង់​ត្រង​ចេញ បន្ទាប់​មក​ចុច​ 'យល់ព្រម' ដើម្បី​យក​​ការ​​រំខាន​ចេញ ។

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
km: ជ្រើស​ឯកសារ XML ដែល​មាន​ផ្លូវកាត់​ក្តារចុច Audacity

en: Select any uncompressed audio file...
km: ជ្រើស​​ឯកសារ​​អូឌីយ៉ូ​​ដែល​​មិន​​បាន​​បង្ហាប់...

en: Select curve:
km: ជ្រើស​ខ្សែ​កោង ៖

en: Select file(s) for batch processing...
km: ជ្រើស​ឯកសារ​សម្រាប់​ដំណើរការ​បាច់...

en: Select one or more audio files...
km: ជ្រើស​ឯកសារ​អូឌីយ៉ូ​មួយ ឬ​ច្រើន...

en: Select region of silence around cursor
km: ជ្រើស​តំបន់​ស្ងាត់​នៅ​ជុំវិញ​ទស្សន៍​ទ្រនិច

en: Select region of sound around cursor
km: ជ្រើស​តំបន់​សំឡេង​នៅ​ជុំវិញ​ទស្សន៍ទ្រនិច

en: Select threshold (lower is more sensitive):
km: ជ្រើស​កម្រិត​​ពន្លឺ (កាន់​តែ​ទាប​ កាន់​តែ​​ប្រសើរ) ៖

en: Select-Silence
km: ជ្រើស​ស្ងាត់

en: Select-Sound
km: ជ្រើស​សំឡេង

en: Selection
km: ជម្រើស

en: Selection
km: ជម្រើស

en: Selection Contract Left
km: បង្រួញ​​ជម្រើស​ទៅ​ឆ្វេង បញ្ជា(Ctrl)+ប្ដូរ(Shift)+ស្ដាំ

en: Selection Contract Right
km: បង្រួញ​ជម្រើស​ទៅ​ស្ដាំ បញ្ជា(Ctrl)+ប្ដូរ(Shift)+ឆ្វេង

en: Selection End
km: ចុង​ជម្រើស

en: Selection Extend Left
km: ពង្រីក​ជម្រើស​​ទៅ​ឆ្វេង ប្ដូរ(Shift)+ឆ្វេង

en: Selection Extend Right
km: ពង្រីក​​ជម្រើស​​ទៅ​ស្ដាំ ប្ដូរ(Shift)+ស្ដាំ

en: Selection Length
km: ប្រវែង​ជម្រើស

en: Selection Start:
km: ដើម​ចម្រើស ៖

en: Selection Tool
km: ឧបករណ៍​​ជ្រើស F1

en: Selection is too small to use voice key.
km: ជម្រើស​តូច​ពេក​មិន​អាច​ប្រើ​គ្រាប់​ចុច​សំឡេង​បានទេ ។

en: Selection to End
km: ជម្រើស​ទៅ​ចុង ប្ដូរ(Shift)+ចុង(End)

en: Selection to Start
km: ជជ្រើស​ដើម្បី​ចាប់ផ្ដើម ប្ដូរ(Shift)+ដើម(Home)

en: Semitones (half-steps):
km: សំឡេង​ពាក់​កណ្តាល (ជំហាន​ពាក់​កណ្តាល) ៖

en: Sensitivity
km: ភាព​យល់ដឹង

en: Set (or Extend) Left Selection
km: កំណត់ (ឬ​ពង្រីក) ជម្រើស​​ឆ្វេង

en: Set (or Extend) Right Selection
km: កំណត់ (ឬ​ពង្រីក) ជម្រើស​​​ស្ដាំ

en: Set Range
km: កំណត់​ជួរ

en: Set Range...
km: កំណត់​ជួរ...

en: Set Rate
km: កំណត់​អត្រា

en: Set Sample Format
km: កំណត់​ទ្រង់ទ្រាយ​គំរូ

en: Set Selection Point
km: កំណត់​ចំណុច​ជម្រើស

en: Set Selection Point and Play
km: កំណត់​ចំណុចជ្រើស​ និង​ចាក់

en: Set Selection Range
km: កំណត់ជួរ​ជម្រើស

en: Set range to '%d' - '%d'
km: កំណត់​ជួរ​ទៅ '%d' - '%d'

en: Settings folder:
km: ការ​កំណត់​ថត ៖

en: Shaped
km: រាង

en: Shift-Drag
km: ប្តូរ(Shift) អូស

en: Shift-Left-Click
km: ប្តូរ(Shift)​ខាង​ឆ្វេង-ចុចស្តាំ

en: Shift-Left-Drag
km: ប្តូរ(Shift) អូស​ឆ្វេង

en: Shift-Wheel-Rotate
km: ប្តូរ(Shift) ​កង់​បង្វិល

en: Short period:
km: កំឡុង​ពេល​ខ្លី ៖

en: Show output
km: បង្ហាញ​លទ្ធផល

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
km: សញ្ញា​ផ្លាស់ប្តូរ       -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Sign Changes (High Threshold)
km: សញ្ញាផ្លាស់ប្តូរ (កម្រិត​ពន្លឺ​ខ្ពស់)

en: Sign Changes (Low Threshold)
km: សញ្ញា​ផ្លាស់ប្តូរ (កម្រិត​ពន្លឺ​ទាប)

en: Silence
km: ស្ងាត់

en: Silence Generator
km: កម្មវិធី​បង្កើត​ស្ងាត់ៗ

en: Silence Labels
km: ស្លាក​​ស្ងាត់

en: Silence duration:
km: ថិរវេលាស្ងាត់ ៖

en: Silence selection
km: ជម្រើស​ស្ងាត់

en: Silence...
km: ស្ងាត់...

en: Silenced labeled regions
km: តំបន់​​ដែល​មាន​​ស្លាក​​ដែល​​ស្ងាត់

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
km: ធ្វើ​​ឲ្យ​​ស្ងាត់​​បទ​​ដែល​​ជ្រើស %.2f វិនាទី នៅ %.2f

en: Sine
km: ស៊ីនុស

en: Size
km: ទំហំ

en: Skip to End
km: រំលង​​ដើម្បី​បញ្ចប់ ចុង

en: Skip to Start
km: រំលង​ដើម្បី​ចាប់ផ្ដើម ដើម

en: Slide Tool
km: ឧបករណ៍​រំកិល

en: Smooth at Sample
km: រលោង​នៅ​លើ​គំរូ

en: Snap To
km: ខ្ទាស់ទៅ

en: Snap To Off
km: បិទ​កា​រខ្ទាស់

en: Snap To On
km: បើក​ការ​ខ្ទាស់

en: Solo
km: សូឡូ

en: Solo/Unsolo focused track
km: សូឡូ/ដោះ​សូឡូ បទ​ដែល​ផ្ដោត ប្ដូរ(Shift)+S

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can automatically be recovered:
km: គម្រោង​មួយ​ចំនួន​មិន​ត្រូវ​បាន​រក្សាទុកត្រឹមត្រូវ​ទេ នៅ​ពេលចុង​ក្រោយដែល Audacity ត្រូវ​បាន​រត់ ។
    ជា​កុសល គម្រោង​ដូច​ខាង​ក្រោម​អាច​ត្រូវ​បាន​សង្គ្រោះ​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ ៖

en: Sorry, Plug-in Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
km: សូម​អភ័យ​ទោស បែបផែន​កម្មវិធី​ជំនួយ​​មិនអាច​ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត​នៅ​លើ​បទ​ស្តេរ៉េអូ​បានទេ ដែល​ឆានែល​នីមួយៗ​របស់​បទ​មិនផ្គូផ្គង​គ្នា ។

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
km: សូម​អភ័យ​ទោស កម្មវិធី​ជំនួយ Vamp បាន​បរាជ័យ​ក្នុងកា​រចាប់ផ្ដើម ។

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
km: សូម​អភ័យ​ទោស កម្មវិធី​ជំនួយ Vamp មិនអាចត្រូវ​បាន​រត់​នៅ​លើបទ​ស្តេរ៉េអូ​បានទេ ដែល​ឆានែល​នីមួយ​របស់​បទ​មិនផ្គូផ្គង​គ្នា ។

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
km: សូម​អភ័យទោស មិនអាច​អនុវត្ត​បែបផែន​លើ​បទ​ស្តេរ៉េអូ​បានទេ ដែល​បទ​មិនផ្គូផ្គង​គ្នា ។

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
km: សូម​អភ័យ​ទោស បាន​បរាជ័យ​ក្នុងការ​ផ្ទុក​កម្មវិធី​ជំនួយ Vamp ។

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
km: សូម​អភ័យ​ទោស ឈ្មោះ​ផ្លូវ​វែង​ជាង  ២៦៥ តួ​អក្សរ​​មិន​ត្រូវ​​បាន​​គាំទ្រ​​ទេ ។

en: Sorry, this effect cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
km: សូម​អភ័យទោស បែបផែន​នេះ​មិន​អាច​ត្រូវ​បាន​​អនុវត្ត​លើ​បទ​ស្តេរ៉េអូ ដែល​ឆានែល​នីមួយៗ​របស់​បទ​មិន​ផ្គូផ្គង​គ្នា ។

en: Sort By Name
km: តម្រៀប​​តាម​​ឈ្មោះ

en: Sort By Time
km: តម្រៀប​​តាម​​ពេល​វេលា

en: Sp&lit
km: បំបែក

en: Sp&lit Delete
km: បំបែក​កា​រលុប

en: Special thanks:
km: អរគុណ​ជា​ពិសេស​ ៖

en: Specify Command Line Encoder
km: បញ្ជាក់​ឧបករណ៍​អ៊ិនកូដ​បន្ទាត់​ពាក្យ​បញ្ជា

en: Specify FLAC Options
km: បញ្ជាក់​ជម្រើស FLAC

en: Specify MP2 Options
km: បញ្ជាក់​ជម្រើស MP2

en: Specify MP3 Options
km: បញ្ជាក់​ជម្រើស MP3

en: Specify Ogg Vorbis Options
km: បញ្ជាក់​ជម្រើស​ Ogg Vorbis

en: Spectrograms
km: ក្រាហ្វិក​វិសាលគម

en: Spectrum
km: វិសាលគម

en: Spike Cleaner
km: ឧបករណ៍​ជម្រះ Spike

en: Spike Cleaner...
km: ឧបករណ៍​ជម្រះ Spike...

en: SpikeCleaner by Lynn Allan
km: ឧបករណ៍​ជម្រះ Spike ដោយ Lynn Allan

en: Spl&it Cut
km: បំបែក​ការកាត់

en: Spli&t
km: បំបែក

en: Split
km: ពុះ

en: Split Cut
km: ពុះ​កា​រកាត់

en: Split Cut Labels
km: កាត់​ពុះ​​ស្លាក

en: Split D&elete
km: បំបែក​ការ​លុប

en: Split Delete
km: លុប​​ការ​ពុះ

en: Split Delete Labels
km: លុប​ការ​ពុះស្លាក

en: Split Deleted labeled regions
km: ពុះ​តំបន់​​ដែល​មានស្លា​ដែល​បាន​លុប

en: Split Labels
km: ពុះ​​ស្លាក

en: Split Ne&w
km: បំបែក​ថ្មី

en: Split New
km: ពុះ​​ថ្មី

en: Split Stereo Track
km: ពុះ​បទ​ស្តេរ៉េអូ

en: Split at labels
km: ពុះ​​នៅ​ស្លាក

en: Split files based on:
km: ពុះ​ឯកសារ​ផ្អែក​លើ ៖

en: Split labeled regions
km: ពុះ​តំបន់​ដែល​មាន​ស្លាក

en: Split stereo track '%s'
km: ពុះ​បទ​ស្តេរ៉េអូ '%s'

en: Split to new track
km: ពុះ​​ទៅ​​បទ​​ថ្មី

en: Split-cut to the clipboard
km: ពុះ​កា​រកាត់​ទៅ​ក្ដារតម្បៀតខ្ទាស់

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
km: លុប​​ពុះ %.2f វិនាទី នៅ t=%.2f

en: SplitCut labeled regions to the clipboard
km: កាត់​ពុះ​​​តំបន់​​​ដែល​មាន​ស្លាក​​​ទៅ​​​ក្ដារ​​ត​ម្បៀត​​​ខ្ទាស់

en: Square
km: ការេ

en: Square, no alias
km: ការេ គ្មាន​​ឈ្មោះ​ក្លែងក្លាយ

en: Stages:
km: ដំណាក់កាល ៖

en: Standard
km: ស្តង់ដារ

en: Standard Autocorrelation
km: ទំនាក់ទំនង​ដោយស្វ័យ​​ប្រវត្តិ​​ស្តង់ដារ

en: Start
km: ចាប់ផ្ដើម

en: Start Date and Time
km: កាលបរិច្ឆេទ និង​ពេល​វេលា​ចាប់ផ្ដើម

en: Start Monitoring
km: ចាប់ផ្តើម​ត្រួតពិនិត្យ

en: Start Time
km: ពេលវេលា​​ចាប់ផ្ដើម

en: Start offset:
km: អុហ្វសិត​ចាប់ផ្ដើម ៖

en: Start threshold (samples):
km: កម្រិត​ពន្លឺ​ចាប់ផ្ដើម (គំរូ) ៖

en: Step 1
km: ជំហាន​ ១

en: Step 2
km: ជំហាន ២

en: Stereo
km: ស្តេរ៉េអូ

en: Stereo,
km: ស្តេរ៉េអូ

en: Stop
km: បញ្ឈប់ S

en: Stop Monitoring
km: ឈប់​ត្រួតពិនិត្យ

en: Stop threshold (samples):
km: កម្រិត​ពន្លឺ​បញ្ចប់ (គំរូ) ៖

en: Template
km: ពុម្ព

en: Temporarily replace missing data with silence [this session only]
km: ជំនួស​​ទិន្នន័យ​​ដែល​​បាត់​ជា​​បណ្ដោះអាសន្ន​​ដោយ​​ស្ងាត់ [តែ​សម័យ​នេះ​ប៉ុណ្ណោះ]

en: Temporary files directory
km: ថត​ឯកសារ​បណ្ដោះ​អាសន្ន

en: Test Mode
km: របៀប​​សាកល្បង

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
km: ឯកសារ​​អត្ថបទ (*.txt)|*.txt|ឯកសារ​​ទាំង​អស់ (*.*)|*.*

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
km: ជួសជុល​បែបផែន​ដែល​មាន​បំណង​ត្រូវ​ប្រើ​នៅ​លើ​ផ្នែក​ខ្លី​បំផុត​របស់​អូឌីយ៉ូ​ដែល​ខូច (រហូត​ដល់ ១២៨ គំរូ) ។
    
    ពង្រីក និង​ជ្រើស​ប្រភាគ​តូច​នៃ​ទីពីរ​ដើម្បី​ជួសជុល ។

en: The entered value is invalid
km: តម្លៃ​ដែល​បញ្ចូល​មិន​ត្រឹមត្រូវ

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    '%s'
km: ផ្លូវកាត់​ក្ដារចុច '%s' ត្រូវ​បាន​ផ្ដល់​ទៅ ៖
    
    '%s' រួច​ហើយ

en: The maximum frequency must be an integer
km: ប្រេកង់​អតិបរមា​ត្រូវតែ​ជា​លេខ​គត់

en: The minimum frequency must be an integer
km: ប្រេកង់​អប្បបរមា​ត្រូវតែ​ជា​លេខគត់

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
km: បន្សំ​រវាង​អត្រាគំរូ​គម្រោង (%d) និង​អត្រាប៊ីត (%d kbps)មិន​គាំទ្រ​ដោយ​ទ្រង់ទ្រាយ​ឯកសារ MP3 ទេ ។

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
km: អត្រា​គំរូ​គម្រោង (%d) មិន​គាំទ្រ​ដោយ​ទ្រង់ទ្រាយ​ឯកសារ MP3។

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
km: ប្រព័ន្ធ​បាន​​ដឹង​ថា មាន​ច្បាប់ចម្លង​របស់ Audacity ផ្សេង​កំពុង​រត់ ។

en: The version of Audacity you are using does not support multiple time tracks.
km: កំណែ Audacity ដែល​អ្នក​កំពុង​ប្រើ​​មិន​​គាំទ្រ​​បទ​​ពេល​វេលា​​ច្រើន​​ទេ ។

en: Theme
km: ស្បែក

en: Theme Cache - Images && Color
km: ឃ្លាំងសម្ងាត់ស្បែក - រូបភាព និង​ពណ៌

en: There are no label tracks to export.
km: គ្មាន​​បទ​​ស្លាក​​ត្រូវ​​នាំ​ចេញ

en: There is not enough room available to expand the cut line
km: មិន​មាន​បន្ទប់​គ្រប់គ្រាន់​ដើម្បី​ពង្រីក​បន្ទាត់​កាត់

en: There is not enough room available to paste the selection
km: មិន​មាន​បន្ទប់​គ្រប់គ្រាន់​ដើម្បី​បិទ​ភ្ជាប់​​ជម្រើស​ទេ

en: There was a problem printing.
km: មាន​បញ្ហា​ក្នុង​ការ​បោះពុម្ព ។

en: Theshold for silence:
km: កម្រិត​ពន្លឺ​សម្រាប់​ស្ងាត់ៗ ៖

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s - you need to upgrade to
    a newer version to open this file.
km: ឯកសារ​នេះ​ត្រូវ​បាន​រក្សា​ទុក​ដោយ​ប្រើ Audacity %s ។
    អ្នក​កំពុង​ប្រើ Audacity %s - អ្នក​ត្រូវ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​ទៅ
    កំណែ​ថ្មី​ដើម្បី​បើក​ឯកសារ​នេះ ។

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
km: Audacity កំណែ​នេះ​មិនទាន់​បាន​ចង​ក្រង​ជាមួយ %s គាំទ្រ ។

en: Threshold for silence:
km: កម្រិត​​ពន្លឺ​សម្រាប់​ស្ងាត់ ៖

en: Threshold:
km: កម្រិត​ពន្លឺ ៖

en: Time Shift Tool
km: ឧបករណ៍​ប្ដូរ​ពេល​វេលា F5

en: Time shift all clips in track
km: អង្កិល​ពេលវេលា​គ្រប់​ឈុត​ក្នុង​បទ

en: Time shift clip or move up/down between tracks
km: អង្កិល​ពេលវេលា​ច្រឹប ឬ​ផ្លាស់ទី​ឡើង​ចុះ​រវាង​បទ

en: Time shifted tracks/clips %s %.02f seconds
km: ពេលវេលា​ប្តូរ​បទ/ឈុត %s %.02f វិនាទី

en: Time-Shift
km: អង្កិល​ពេល​វេលា

en: To find %s, click here -->
km: ដើម្បី​​ស្វែង​រក %s​ ចុច​ទី​នេះ -->

en: To get a free copy of Lame, click here -->
km: ដើម្បី​យក​ច្បាប់​ថត​ចម្លង Lame ដោយ​ឥត​គិត​ថ្លៃ​ ចុចត្រង់នេះ -->

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
km: ដើម្បី​​គ្រោង​​វិសាលគម បទ​​ដែល​​ជ្រើស​​ទាំងអស់​ត្រូវ​តែ​មាន​អត្រា​​គំរូ​​ដូច​គ្នា ។

en: Toggle Focused Track
km: បិទ​​បើក​បទ​​ដែល​​ផ្ដោត

en: Tone Generator
km: ឧបករណ៍​បង្កើត​សំឡេង

en: Tone duration:
km: ថិរវេលា​​សំឡេង ៖

en: Tone...
km: សំឡេង...

en: Tone/silence ratio:
km: សមាមាត្រ​​​សំឡេង/ស្ងាត់ ៖

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
km: មាន​​អូឌីយ៉ូ​​ច្រើន​​ពេក​​ត្រូវ​​បាន​​ជ្រើស ។ មាន​​​តែ %.1f វិនាទី ដំបូង​​នឹង​​ត្រូវ​បាន​​វិភាគ ។

en: Tool
km: ឧបករណ៍

en: Tools
km: ឧបករណ៍

en: Track
km: បទ

en: Track %d
km: បទ %d

en: Track Name
km: ឈ្មោះ​បទ

en: Track Number
km: លេខ​បទ

en: Track Panel
km: បន្ទះ​បទ

en: Track Remove
km: យក​បទ​ចេញ

en: Track Title
km: ចំណង​ជើង​បទ

en: TrackView
km: ទិដ្ឋភាព​បទ

en: Tracks
km: បទ

en: Tracks are too long to repeat the selection.
km: ដាន​វែងពេក​ដើម្បី​ធ្វើ​កា​រជ្រើស​ឡើង​វិញ ។

en: Tracks sorted by name
km: បទ​បាន​​តម្រៀប​​តាម​​ឈ្មោះ

en: Tracks sorted by time
km: បទ​​បាន​​​តម្រៀប​​តាម​​ពេល​វេលា

en: Transcription
km: ការ​ចម្លង

en: Tri&m
km: កាត់​តម្រឹម

en: Triangle
km: ត្រីកោណ

en: Trim
km: កាត់​​តម្រឹម

en: Trim file to selection
km: កាត់​​តម្រឹម​​ឯកសារ​​ទៅ​​ការ​​ជ្រើស

en: Trim outside selection
km: កាត់​តម្រឹម​ខាង​ក្រៅ​ជម្រើស

en: Truncate Silence
km: កាត់​ស្ងាត់​ឲ្យ​ខ្លី

en: Truncate Silence...
km: កាត់​ស្ងាត់​ឲ្យ​ខ្លី...

en: Truncating Silence...
km: កំពុង​កាត់​ស្ងាត់​ឲ្យ​ខ្លី...

en: Unable to determine
km: មិន​អាច​​កំណត់

en: Unable to export
km: មិន​អាច​នាំ​ចេញ

en: Unable to initialize MP3 stream
km: មិនអាចចាប់ផ្តើមស្ទ្រីម MP3​ បាន​ទេ

en: Unable to open genre file.
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ​ចង្វាក់ ។

en: Unable to open target file for writing
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ​គោលដៅ​សម្រាប់​សរសេរ​បាន​ទេ

en: Unable to open/create test file
km: មិន​​អាច​​បើក/បង្កើត​​ឯកសារ​​សាកល្បង

en: Unable to remove '%s'
km: មិន​អាច​យក '%s' ចេញ​បាន​ទេ

en: Unable to rename '%s' to '%s'
km: មិន​អាច​​ប្ដូរ​ឈ្មោះ '%s' ទៅ​​ជា '%s'

en: Unable to save genre file.
km: មិនអាច​រក្សាទុក​ឯកសារ​ចង្វាក់

en: Uncompressed Export Setup
km: រៀបចំ​នាំចេញ​​ដែល​មិន​បង្ហាប់

en: Undo
km: មិន​ធ្វើ​វិញ

en: Undo History
km: មិនធ្វើ​ប្រវត្តិ​វិញ

en: Unknown command line option: %s
km: មិនស្គាល់​ជម្រើស​​បន្ទាត់​​ពាក្យ​បញ្ជា ៖ %s

en: Up Octave
km: Octave ឡើង

en: Upper speed limit
km: ដែន​កំណត់​ល្បឿន​ខ្ពស់​ជាង

en: Use right mouse button or context key to change format
km: ប្រើ​ប៊ូតុង​កណ្តុរ​​ស្តាំ​​ ឬ​គ្រាប់​ចុច​បរិបទ​ដើម្បី​ផ្លាស់ប្តូរ​ទ្រង់ទ្រាយ

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
km: ប្រើ​ពាក្យ​បញ្ជា​ថ្មី ឬ​ពាក្យ​បញ្ជា​ដែល​បើក​​នៅ​ក្នុង​ Audacity ដែលកំពុង​រត់​បច្ចុប្បន្ន
    ដំណើរការ​ដើម្បី​បើក​គម្រោង​ច្រើន​ដំណាល​គ្នា ។

en: Using Label/Track Name
km: ប្រើប្រាស់​ស្លាក/ឈ្មោះ​បទ

en: Using block size of %ld
km: ប្រើ​ទំហំ​ប្លុក​របស់ %ld

en: Using:
km: ការ​ប្រើ ៖

en: Variable
km: អថេរ

en: Variable Speed:
km: ល្បឿន​អថេរ ៖

en: Vertical Ruler
km: បន្ទាត់​បញ្ឈរ

en: Vertical Stereo
km: ស្តេរ៉េអូ​បញ្ឈរ

en: Vorbis version mismatch
km: កំណែ Vorbis មិន​ត្រូវគ្នា

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
km: WAV, AIFF និង​ប្រភេទ​ឯកសារ​មិន​បង្ហាប់​ផ្សេង​ទៀត

en: Wah Frequency Offset (%):
km: អុហ្វសិតប្រេកង់ Wah (%) ៖

en: Warning
km: ការ​ព្រមាន

en: Waveform
km: ទ្រង់ទ្រាយ​រលក

en: Waveform (dB)
km: ទ្រង់ទ្រាយ​រលក (dB)

en: Waveform:
km: ទ្រង់ទ្រាយ​រលក ៖

en: Welcome to Audacity version %s
km: សូម​ស្វាគមន៍​មក​កាន់ Audacity កំណែ %s

en: Wheel-Rotate
km: កង់​បង្វិល

en: When saving a project that depends on other audio files
km: នៅ​ពេល​រក្សាទុក​គម្រោង ដែល​អាស្រ័យ​លើ​ឯកសារ​អូឌីយ៉ូ​ផ្សេងៗ​ទៀត

en: Whenever a project depends on other files:
km: នៅ​​ពេល​ណា​​​ដែល​​គម្រោង​​ផ្អែក​លើ​ឯកសារ​​ផ្សេង​​ទៀត ៖

en: Where is %s?
km: តើឯកសារ %s នៅទីណា ?

en: White
km: ពណ៌ស

en: Windows PCM Audio file (*.wav)|*.wav
km: ឯកសារ​អូឌីយ៉ូ PCM វីនដូ (*.wav)|*.wav

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
km: ឯកសារ XML (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*

en: Year
km: ឆ្នាំ

en: You are about to save a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to save the file under this name?
km: អ្នក​រៀបនឹង​រក្សាទុក​ឯកសារ %s ដោយ​ដាក់​ឈ្មោះ "%s" ។
    
    តាម​ធម្មតា ឯកសារ​ទាំងនេះ​បញ្ចប់ដោយ ".%s", និង​កម្មវិធី​មួយ​ចំនួន​នឹង​មិន​បើក​ឯកសារជា​មួយ​ផ្នែកបន្ថែម​ដែល​គ្មាន​ស្តង់ដារ​ទេ ។
    
    តើ​អ្នក​ប្រាកដ​ជា​ចង់​រក្សាទុក​ឯកសារ​ដោយ​ដាក់​ឈ្មោះ​នេះ​ឬ ?

en: You can only do this when playing and recording are
     stopped.  [Pausing is not sufficient.]
km: អ្នក​អាច​ធ្វើ​នេះ ពេល​ការ​ចាក់ និង​ថត
     ត្រូវ​បាន​បញ្ឈប់ ។  [ការ​ផ្អាក​មិន​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព ។]

en: You have left blank label names.  These will be
    skipped when repopulating the Label Tracks.
    
    Would you like to go back and provide names?
km: អ្នក​​មាន​​ឈ្មោះ​ស្លាក​​​​ទទេ​​​ដែល​​នៅ​សល់ ។  ទាំងនេះ​​​នឹង​​ត្រូវ​​បាន​
    រំលង នៅ​ពេល​​គណនា​​បទ​ស្លាក​​ឡើងវិញ ។
    
    តើ​​អ្នក​ចង់​​ត្រឡប់​ក្រោយ និង​​ដាក់​​ឈ្មោះ​​ដែរ​​ឬទេ ?

en: You may resample to one of the rates below.
km: អ្នក​ប្រហែល​ជា​ប្ដូរ​គុណភាព​ទៅ​អត្រា​ណា​មួយ​ដូច​ខាង​ក្រោម ។

en: You must first select some audio for this
     to use. [Selecting other kinds of track won't work.]
km: អ្នក​ត្រូវ​តែ​ជ្រើស​អូឌីយ៉ូ​មួយ​ចំនួន​ដើម្បី​
     ប្រើ ។ [ដោយ​ជ្រើស​ប្រភេទ​បទ​ផ្សេងៗ​ដែល​នឹង​មិន​ដំណើរការ ។]

en: You must first select some audio for this to use.
km: អ្នក​ត្រូវ​តែ​ជ្រើស​អូឌីយ៉ូ​ខ្លះ​សម្រាប់​ប្រើ​នេះ ។

en: You must first select some stereo audio for this
     to use.  [You can't use this with mono.]
km: អ្នក​ត្រូវ​តែ​ជ្រើស​អូឌីយ៉ូ និង​ស្តេរ៉េអូ​មួយ​ចំនួន​សម្រាប់​វា
     ដើម្បី​ប្រើ ។  [អ្នក​មិន​អាច​ប្រើ​វា​ជា​មួយ​ម៉ូណូ​ទេ ។]

en: You must select a track first.
km: អ្នក​ត្រូវ​​តែ​ជ្រើស​​បទ​​ជាមុន ។​​

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
km: អ្នក​ជ្រើស​បទ ដែល​មិន​មាន​អូឌីយ៉ូ ។ AutoDuck អាច​ដំណើរ​ការ​បាន​តែ​បទ​អូឌីយ៉ូ​ប៉ុណ្ណោះ ។

en: You will not be able to play or record audio.
km: អ្នក​នឹង​មិនអាច​ចាក់ ឬ​ថត​អូឌីយ៉ូ​បាន​ទេ ។

en: Your batch command of %s was not recognised.
km: មិន​ស្គាល់​ពាក្យ​​បញ្ជា​បាច់​របស់ %s ។

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files.
km: គម្រោង​របស់​អ្នក​មាន​ខ្លួន​ឯង វា​មិន​អាស្រ័យ​លើ​ឯកសារ​អូឌីយ៉ូ​ខាង​ក្រៅ​ណាមួយ​ទេ ។

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
km: បទ​របស់​អ្នក​នឹង​ត្រូវ​បាន​លាយ​ជា​ឆានែល​ម៉ូណូ​តែ​មួយ​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ​ដែល​បាន​នាំចេញ ។

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
km: បទ​របស់​អ្នក​នឹង​ត្រូវ​បាន​លាយ​ជា​ឆានែល​ស្តេរ៉េអូ​ពីរ​នៅ​ក្នុង​ឯកសារ​ដែល​បាន​នាំចេញ ។

en: Zoom
km: ពង្រីក

en: Zoom &In
km: ពង្រីក

en: Zoom &Normal
km: ពង្រីក​ធម្មតា

en: Zoom &Out
km: បង្រួម​

en: Zoom In
km: ពង្រីក

en: Zoom Out
km: បង្រួម

en: Zoom Tool
km: ឧបករណ៍​ពង្រីក F4

en: Zoom default
km: ពង្រីក​លំនាំដើម

en: Zoom in on Point
km: ពង្រីក​លើ​ចំណុច

en: Zoom in on a Range
km: ពង្រីក​លើ​ជួរ

en: Zoom in or out
km: ពង្រីក ឬ​បង្រួម

en: Zoom out on a Range
km: បង្រួម​លើ​ជួរ

en: Zoom out one step
km: បង្រួម​លើ​ជំហាន

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
km: ដោយ Dominic Mazzoni និង Vaughan Johnson

en: by Leland Lucius
km: ដោយ Leland Lucius

en: by Lynn Allan
km: ដោយ Lynn Allan

en: by Nasca Octavian Paul
km: ដោយ Nasca Octavian Paul

en: by Salvo Ventura (2006)
km: ដោយ Salvo Ventura (២០០៦)

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
km: ដោយ Vaughan Johnson និង Dominic Mazzoni

en: bytes
km: បៃ

en: custom
km: ផ្ទាល់​ខ្លួន

en: down
km: ចុះ​ក្រោម

en: false
km: មិនពិត

en: film frames (24 fps)
km: ស៊ុមហ្វិល (២៤ fps)

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
km: hh:mm:ss + ស៊ុម​ CDDA (75 fps)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
km: hh:mm:ss + NTSC ទម្លាក់​ស៊ុម

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
km: hh:mm:ss + NTSC មិន​ទម្លាក់​ស៊ុម

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
km: hh:mm:ss + ស៊ុម PAL​ (២៥ fps)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
km: hh:mm:ss + ស៊ុម​ហ្វីល (២៤ fps)

en: hh:mm:ss + milliseconds
km: hh:mm:ss + មិល្លីវិនាទី

en: hh:mm:ss + samples
km: hh:mm:ss + គំរូ

en: hidden
km: បាន​លាក់

en: left
km: ឆ្វេង

en: milliseconds
km: មីល្លីវិនាទី

en: minutes
km: នាទី

en: ms
km: មីល្លីវិនាទី

en: n/a
km: មិនមាន

en: right
km: ស្ដាំ

en: same as left-drag
km: ដូច​ទៅ​នឹង​អូស​ឆ្វេង

en: same as right-drag
km: ដូច​ទៅនឹង​អូស​ស្តាំ

en: same as select tool
km: ដូច​ទៅនឹង​ឧបករណ៍​ជ្រើស

en: same as zoom tool
km: ដូច​ទៅនឹង​ឧបករណ៍​ពង្រីក

en: samples
km: គំរូ

en: seconds
km: វិនាទី

en: to
km: ទៅ

en: true
km: ពិត

en: up
km: ឡើង​លើ

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
km: ប្រើ​អត្រា​គំរូ​ដោយ Erik de Castro Lopo

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
km: ប្រើប្រាស់​ SoundTouch ដោយ Olli Parviainen
