Audacity 1.3.7 - en to hu translation catalogue (1383 entries)

en: 	-blocksize nnn (set max disk block size in bytes)
hu: 	-blocksize nnn (a maximális blokkméret bájtokban)

en: 	-help (this message)
hu: 	-help (ez a szöveg)

en: 	-test (run self diagnostics)
hu: 	-test (öndiagnosztika futtatása)

en: 	-version (display Audacity version)
hu: 	-version (az Audacity verziója)

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
hu: 
    Ha menti, a projekt nem fog sávokat tartalmazni.
    
    A következőképp mentheti a korábban megnyitott sávokat:
    Mégsem, Szerkesztés > Visszavonás amíg minden
    sáv visszanyílik, majd Fájl > Projekt mentése.

en:  (disabled)
hu:  (tiltva)

en:  - Left
hu:  - Bal

en:  - Right
hu:  - Jobb

en:  Mute On
hu:  Némítás be

en:  Please select an action
hu:  Kérem válasszon egy akciót

en:  Select On
hu:  Kijelölés be

en:  Solo On
hu:  Szóló be

en:  window
hu:  módszer

en: !Simplified View
hu: !Egyszerűsített nézet

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
hu: "%s" nem létezik.
    
    Szeretné létrehozni?

en: "%s" successfully created.
hu: "%s" sikeresen létrehozva.

en: %d Channels
hu: %d Csatorna

en: %s changed
hu: %s megváltozott

en: %s is already open in another window.
hu: Ez a fájl ('%s') már meg van nyitva egy másik ablakban.

en: %s-old%d
hu: %s-régi%d

en: &About Audacity CleanSpeech...
hu: &Az Audacity CleanSpeech-ről...

en: &About Audacity...
hu: Az &Audacityről bővebben...

en: &Add
hu: &Hozzáadás

en: &Align Tracks
hu: &Sávok igazítása

en: &All
hu: &Összes

en: &Analyze
hu: &Analizálás

en: &Audio Device Info...
hu: &Hangeszköz információ...

en: &Audio Track
hu: &Audió sáv

en: &Audio...
hu: &Audió...

en: &Cancel
hu: &Mégse

en: &Chains
hu: &Láncok

en: &Clear
hu: &Törlés:

en: &Close
hu: &Bezárás

en: &Collapse All Tracks
hu: Minden sáv &összecsukása

en: &Control Toolbar
hu: &Vezérlő eszköztár

en: &Copy
hu: &Másolás

en: &Cut
hu: &Kivágás

en: &Debug
hu: &Hibakeresés

en: &Defaults
hu: &Alapértékek

en: &Delete
hu: &Törlés

en: &Device Toolbar
hu: &Hangeszköz eszköztár

en: &Discard
hu: &Elvetés

en: &Download
hu: &Letöltés

en: &Edit
hu: S&zerkesztés

en: &Edit Labels
hu: Címkék s&zerkesztése

en: &Edit Toolbar
hu: &Szerkesztés eszköztár

en: &Export...
hu: &Exportálás...

en: &File
hu: &Fájl

en: &Fit in Window
hu: &Méretezés az ablakhoz igazítva

en: &Generate
hu: &Generálás

en: &Help
hu: &Súgó

en: &History...
hu: &Előzmények...

en: &Import
hu: &Importálás

en: &Import...
hu: &Importálás...

en: &Insert
hu: &Beszúrás

en: &Join
hu: &Összevonás

en: &Label Track
hu: Címkesáv

en: &Labels...
hu: &Címkék...

en: &Left at Playback Position
hu: K&ezdet a lejátszás pozíciójában

en: &Load...
hu: Tö&lt...

en: &Lock
hu: &Zárolás

en: &Loop Play
hu: &Ismétlődő lejátszás

en: &Meter Toolbar
hu: &Mérő eszköztár

en: &Mute All Tracks
hu: Minden sáv el&némítása

en: &New
hu: &Új

en: &None
hu: &Semmi

en: &Open...
hu: &Megnyitás...

en: &Options...
hu: &Beállítások...

en: &Paste
hu: &Beillesztés

en: &Pause
hu: Szü&net

en: &Play other tracks while recording new one
hu: A többi sáv lejátszása az új sáv felvétele közben

en: &Preferences...
hu: &Beállítások...

en: &Print...
hu: &Nyomtatás...

en: &Raw Data...
hu: N&yers adat...

en: &Record
hu: &Felvétel

en: &Redo
hu: &Újra

en: &Redo %s
hu: &Újra: %s

en: &Remove
hu: &Eltávolítás

en: &Resample...
hu: Újraminta&vételezés...

en: &Reset Toolbars
hu: Eszköztárak &alaphelyzetbe állítása

en: &Right at Playback Position
hu: &Vég a lejátszás pozíciójában

en: &Run Benchmark...
hu: &Szintjel Futtatása...

en: &Save Project
hu: &Projekt mentése

en: &Save...
hu: &Ment...

en: &Screenshot Tools...
hu: &Képlopó eszközök...

en: &Select
hu: &Kijelölés

en: &Select chain
hu: &Lánc kiválasztása

en: &Selection Toolbar
hu: Ki&jelölés eszköztár

en: &Show Clipping
hu: N&yírás mutatása

en: &Split Cut
hu: &Szétvágó kivágás

en: &Stereo Track
hu: S&ztereo sáv

en: &Stop
hu: Állj

en: &Time Track
hu: &Idősáv

en: &Timer Record...
hu: I&dőzített felvétel...

en: &Toolbars
hu: E&szköztárak

en: &Tracks
hu: &Sávok

en: &UnMute All Tracks
hu: Minden sáv &hallhatóvá tétele

en: &Undo
hu: &Visszavonás

en: &Undo %s
hu: &Visszavonás: %s

en: &Undo Levels Available
hu: Elérhető visszavonási szintek

en: &Unlock
hu: Zárolás &feloldása

en: &Upload File...
hu: Fájl f&eltöltése...

en: &View
hu: &Nézet

en: &Zoom to Selection
hu: &Kijelölés nagyítása

en: (Best Quality)
hu: (Legjobb minőség)

en: (Not all combinations of headers and encodings are possible.)
hu: (A fejléceknek és kódolásoknak nem minden kombinációja lehetséges.)

en: (Recovered)
hu: (Helyreállított)

en: (Smaller files)
hu: (Kisebb fájlméret)

en: (external program)
hu: (külső program)

en: , maximum amplitude = %.1f dB
hu: , maximum amplitudó = %.1f dB

en: - END -
hu: - VÉGE -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
hu: -120 dB (az emberi hallás becsült határa)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
hu: -145 dB (a 24 bites PCM-kódolású hangminták dinamika-tartománya)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
hu: -36 dB (szűk tartomány a nagy-jelszintű szerkesztéshez)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
hu: -48 dB (a 8 bites PCM-kódolású hangminták dinamika-tartománya)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
hu: -60 dB (a 10 bites PCM-kódolású hangminták dinamika-tartománya)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
hu: -96 dB (a 16 bites PCM-kódolású hangminták dinamika-tartománya)

en: -Infinity
hu: -Végtelen

en: 0 (fastest)
hu: 0 (leggyorsabb)

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
hu: 0100 nap 024 ó 060 p 060 mp

en: 0100 h 060 m 060 s
hu: 0100 ó 060 p 060 mp

en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
hu: 0100 ó 060 p 060 mp+.# minta

en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
hu: 0100 ó 060 p 060 mp+.030 képkocka| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
hu: 0100 ó 060 p 060 mp+.24 képkocka

en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
hu: 0100 ó 060 p 060 mp+.25 képkocka

en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
hu: 0100 ó 060 p 060 mp+.30 képkocka |N

en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
hu: 0100 ó 060 p 060 mp+.75 képkocka

en: 0100 h 060 m 060.0100 s
hu: 0100 ó 060 p 060.0100 mp

en: 0100 h 060 m 060.01000 s
hu: 0100 ó 060 p 060.01000 mp

en: 01000,01000 frames|24
hu: 01000,01000 képkocka|24

en: 01000,01000 frames|25
hu: 01000,01000 képkocka|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
hu: 01000,01000 képkocka|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
hu: 01000,01000 képkocka|75

en: 01000,01000 seconds
hu: 01000,01000 másodperc

en: 01000,01000,01000 samples|#
hu: 01000,01000,01000 minta|#

en: 1 (Mono)
hu: 1 (Monó)

en: 1 Channel (Mono)
hu: 1 Csatorna (Monó)

en: 1.0 or earlier
hu: 1.0 vagy korábbi

en: 16-bit PCM
hu: 16 bites PCM

en: 2 (Stereo)
hu: 2 (Sztereó)

en: 2 Channels (Stereo)
hu: 2 Csatorna (Sztereó)

en: 2-level
hu: 2-szintű

en: 24-bit PCM
hu: 24 bites PCM

en: 256 - default
hu: 256 - alapérték

en: 32-bit float
hu: 32 bites lebegő

en: 32768 - most narrowband
hu: 32768 - a leginkább keskenysávú

en: 4-level
hu: 4-szintű

en: 4096 - most narrowband
hu: 4096 - a leginkább keskenysávú

en: 8 (best)
hu: 8 (legjobb)

en: 8 - most wideband
hu: 8 - a leginkább szélessávú

en: 8-level
hu: 8-szintű

en: A Free Digital Audio Editor<br>
hu: Egy ingyenes digitális audió-szerkesztő<br>

en: A file named "%s" already exists.  Replace?
hu: Egy fájl "%s" névvel már létezik.  Felülírja?

en: AAC Export Setup
hu: AAC exportálás beállítása

en: AC3 Export Setup
hu: AC3 exportálás beállítása

en: AC3 Files (FFmpeg)
hu: AC3 fájlok (FFmpeg)

en: AIFF (Apple) signed 16 bit PCM
hu: AIFF (Apple) előjeles 16 bit PCM

en: AMR-NB Export Setup
hu: AMR-NB exportálás beállítása

en: AMR-WB Export Setup
hu: AMR-WB exportálás beállítása

en: Action
hu: Akció

en: Activation level (dB):
hu: Aktiválás szintje (dB):

en: Actual Rate: %d
hu: Aktuális ráta: %d

en: Add &New
hu: &Új hozzáadása

en: Add Label
hu: Címke hozzáadása

en: Add Label At &Playback Position
hu: Címke hozzáadása az aktuális pozícónál

en: Add label at selection
hu: Címke hozzáadása a kijelölésnél

en: Added label
hu: Hozzárendelt címke

en: Adjust Sensitivity
hu: Érzékenység állítása

en: Adjusted envelope.
hu: Módosított burkológörbe.

en: Advanced Mixing Options
hu: Haladó keverési opciók

en: Album Title
hu: Album címe

en: Algorithm
hu: Algoritmus

en: Ali&gn and Move Cursor
hu: &Kurzor igazítása és mozgatása

en: Align
hu: Igazítás

en: Align End with Cu&rsor
hu: A sáv végének igazítása a ku&rzorhoz

en: Align End with Selection En&d
hu: A sáv végének igazítása a kijelölés v&égéhez

en: Align End with Selection Star&t
hu: A sáv végének igazítása a kijelölés kezdeté&hez

en: Align Tracks To&gether
hu: Sávok egymáshoz &igazítása

en: Align with &Cursor
hu: Igazítás a &kurzorhoz

en: Align with &Zero
hu: Igazítás &nullához

en: Align with Selection &End
hu: Igazítás a kijelölés &végéhez

en: Align with Selection &Start
hu: Igazítás a kijelölés ke&zdetéhez

en: Aligned
hu: Igazítás

en: Aligned cursor
hu: Kurzor igazítása

en: Aligned end with cursor
hu: Végpont igazítása a Kurzorhoz

en: Aligned end with selection end
hu: Végpont igazítása a Kijelölés végéhez

en: Aligned end with selection start
hu: Végpont igazítása a Kijelölés kezdetéhez

en: Aligned with selection end
hu: Igazítás a Kijelölés végéhez

en: Aligned with selection start
hu: Igazítás a Kijelölés kezdetéhez

en: Aligned with zero
hu: Igazítás Nullához

en: Alignment completed.
hu: Igazítás kész.

en: All files (*)|*
hu: Minden fájl (*)|*

en: All the audio is muted.
hu: Minden hang néma.

en: All the selected audio is muted.
hu: Minden kijelölt hang néma.

en: All tracks must have the same sample rate
hu: Minden sávnak egyforma mintavételi rátával kell rendelkeznie

en: Allow clipping
hu: Torzítás engedélyezése

en: Alt-Left-Click
hu: Alt-Bal-kattintás

en: Always copy all audio (safest)
hu: Mindig minden hang másolása (legbiztonságosabb)

en: Amount to import:
hu: Importálandó anyagmennyiség:

en: Amplification (dB):
hu: Erősítés (dB):

en: Amplifier
hu: Hangerő

en: Amplify
hu: Erősítés

en: Amplify...
hu: Erősítés

en: Amplifying
hu: Erősítés végrehajtása

en: Amplitude (0-1)
hu: Amplitúdó (0-1)

en: Analyser
hu: Analizáló

en: Any
hu: Egyéb

en: Append Record
hu: Hozáfűzött felvétel

en: Appl&y Chain...
hu: Lánc &alkalmazása...

en: Applied effect: %s
hu: Végrehajtott effekt: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
hu: Végrehajtott effekt: %s %.1f dB-el

en: Applied effect: %s %.1f%%
hu: Végrehajtott effekt: %s %.1f%%-re

en: Applied effect: %s %.2f semitones
hu: Végrehajtott effekt: %s %.2f félhanggal

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
hu: Végrehajtott effekt: %s %d szinttel, %.0f%%-os módosított jelaránnyal, %.1f Hz-es frekvenciával, %.0f fokos kezdési fáziseltolással, %d mélységgel, %.0f%%-os visszacsatolással

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
hu: Végrehajtott effekt: %s %f másodperces késleltetéssel, %f-os elhalási értékkel

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
hu: Végrehajtott effekt: %s %.0f Hz-en, %.0f dB-es kiemeléssel

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
hu: Végrehajtott effekt: %s %.1f Hz-es frekvenciával, %.0f fokos kezdeti fáziseltolással, %.0f%%-os mélységgel, %.1f rezonanciával, %.0f%%-os frekvencia eltolással

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
hu: Végrehajtott effekt: %.6lf másodpercnyi csend generálása

en: Apply %s
hu: %s alkalmazása

en: Apply Chain
hu: Lánc alkalmazása

en: Apply to &Files...
hu: &Alkalmazás fájlokra

en: Apply to Current &Project
hu: Alkalmazás az aktuális &projektre

en: Applying '%s' to current project
hu: '%s' alkalmazása az aktuális projekten

en: Applying Dynamic Range Compression...
hu: Dinamika tartomány kompressziójának végrehajtása...

en: Applying Leveller...
hu: Kiegyenlítő alkalmazása...

en: Applying Nyquist Effect...
hu: Nyquist effekt végrehajtása...

en: Applying Phaser
hu: Phaser alkalmazása

en: Applying Wahwah
hu: WahWah alkalmazása

en: Applying...
hu: Alkalmazás...

en: Are you sure you don't want to recover any projects?
    They can't be recovered later.
hu: Biztosan nem szeretné helyreállítani a projekteket?
    A helyreállításra később nem lesz lehetőség.

en: Are you sure you want to delete %s?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt: %s?

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
hu: Biztosan vissza kívánja állítani a műfajok listáját az alapértékekre?

en: Are you sure you want to save the file as "
hu: Biztos vagy benne, hogy mentsük a fájlt, mint: "

en: Artist Name
hu: Előadó neve

en: Ask me
hu: Kérdezzen rá

en: Attack/decay time (secs):
hu: Felfutás/lecsengés ideje (másodperc):

en: Attempted to export %d channels, but max. channels for selected output format is %d
hu: Ön %d csatornát próbált exportálni, de max. %d csatornát támogat a kiválasztott formátum

en: Audacity %s Development Team
hu: Audacity %s Fejlesztőcsapat

en: Audacity %s Support Team
hu: Audacity %s Támogató csapat

en: Audacity %s ToolBar
hu: Audacity %s eszköztár

en: Audacity First Run
hu: Audacity első indításakor

en: Audacity Preferences
hu: Audacity Beállítások

en: Audacity Project Files
hu: Audacity Projekt fájlok

en: Audacity Timer Record
hu: Audacity időzített felvétel

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
hu: Audacity időzített felvétel - Várakozás a kezdésre

en: Audacity Timer Record Progress
hu: Audacity időzített felvétel állapota

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
hu: Az Audacity nem talált megfelelő helyet, ahol az ideiglenes fájlokat tárolni lehetne.
    Kérlek, hogy határozz meg egy erre szolgáló könyvtárat a Beállítások menüpontban.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
hu: Az Audacity nem találta a fáljt:
      %s.
    Téma nem lett betöltve.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
hu: Az Audacity nem tudta betölteni a fájlt:
      %s.
    Talán hibás formátumú a png?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
hu: Az Audacity nem tudta megnyitni a fájlt:
      %s
    írásra.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
hu: Az Audacity nem tudta beolvasni az alapértelmezet témáját.
    Kérem, jelentse a problémát.

en: Audacity could not save file:
      %s
hu: Az Audacity nem tudta menteni a fájlt:
      %s

en: Audacity could not write file:
      %s.
hu: Az Audacity nem tudta írni a fájlt:
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
hu: Az Audacity nem tudott képeket írni a fájlba:
      %s.

en: Audacity found an orphaned blockfile %s! 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
hu: Az Audacity egy árva blokkfájlt talált: %s! 
    Ajánlott a projektet lementenie, majd visszatötenie, hogy egy teljes ellenőrzésre kerüljön sor.

en: Audacity is already running
hu: Az Audacity már fut

en: Audacity is based on code from the following projects:
hu: Az Audacity a következő projektek kódján alapszik:

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
hu: Az Audacity most ki fog lépni. Kérlek, hogy indítsd el újra a programot, hogy az új ideiglenes könyvtárat használhasd.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
hu: Az Audacitynek a következő fájlra van szüksége MP3 létrehozásához: %s

en: Audacity needs the file %s to import and export audio via FFmpeg.
hu: Az Audacitynek szüksge van a %s fájlra, hogy importálni és exportálni tudjon az FFmpeg segítégével.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
hu: Az Audacity Projekt (.AUP) fájlok jelenleg nincsenek társítva az Audacity-vel. 
    
    Szeretnéd társítani ezeket, hogy bárhonnan megnyithatóak legyenek dupla-kattintással?

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
hu: Az Audacity nem tudta zárolni az ideiglenes fájlok könyvtárát.
    Lehet, hogy ezt a könyvtárat az Audacity egy másik példánya használja.

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
hu: Az Audacity nem tudja a korábbi verziójának projektfájljait átkonvertálni az új projektformátumba.

en: Audio Position:
hu: Audió pozíció:

en: Audio Track
hu: Audio Sáv

en: Audio file
hu: Audió fájl

en: Audio playback and recording
hu: Hang lejátszás és felvétel

en: Author:
hu: Szerző:

en: Auto Duck
hu: Auto alámerülés

en: Auto Duck by Markus Meyer
hu: Auto alámerülés (Markus Meyer)

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
hu: Az Auto alámerülésnek egy vezérlő sávra van szüksége, melyet a kiválasztottsáv(ok) alá kell helyezni.

en: Auto Duck...
hu: Auto alámerülés...

en: Auto save
hu: Automatikus mentés

en: Automatic Crash Recovery
hu: Automatikus helyreállítás

en: Automatically make labels from words
hu: Címkék automatikus létrehozása szavakból

en: Average
hu: Átlagos

en: Axis
hu: Tengely

en: Background
hu: Háttér

en: Background:
hu: Háttér:

en: Backwards
hu: Hátra

en: Bandpass
hu: Sáváteresztő

en: Bass Boost
hu: Basszus kiemelés

en: BassBoost...
hu: Basszus kiemelés...

en: Batch
hu: Köteg

en: Behaviors
hu: Viselkedések

en: Bit Rate Mode:
hu: Bitráta mód:

en: Bit Rate:
hu: Bitsűrűség:

en: Bit depth:
hu: Bitmélység:

en: Boost (dB):
hu: Kiemelés (dB):

en: Boosting Bass Frequencies
hu: Basszusfrekvenciák kiemelése

en: Brown
hu: Barna

en: Browse...
hu: Böngészés...

en: Build Information
hu: Fordítási információ

en: Build type:
hu: Fordítás típusa:

en: Burn to CD
hu: Kiírás CD-re

en: Button
hu: Gomb

en: Buttons
hu: Gombok

en: C&hain (Double-Click or press SPACE to edit)
hu: Lán&c (Dupla kattintás vagy szóköz a szerkesztéshez)

en: CDDA frames (75 fps)
hu: CDDA képkocka (75 fps)

en: Caching audio
hu: Hang pufferelése

en: Caching audio into memory...
hu: Hang pufferelése a memóriába...

en: Calibrate
hu: Kalibrálás

en: Calibration Results
hu: Kalibráció eredménye

en: Can't delete track with active audio
hu: Nem törölhető sáv aktív hanggal

en: Can't export multiple files
hu: Nem lehet több fájlt exportálni

en: Can't open project file
hu: Nem lehet megnyitni a projekt fájlt

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cancel Save
hu: Mégse ment

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
hu: Nem lehet MP2-be exportálni ezzel a mintavételi- és bitrátával

en: Cannot export audio in this format.
hu: Nem lehet az audiót ebben a formátumban exportálni.

en: Cannot export audio to %s
hu: Nem lehet az audiót %s-ként exportálni

en: Center
hu: Közép

en: Chain
hu: Lánc

en: Change Amplification Envelope
hu: Az erősítési burkológörbe megváltoztatása

en: Change Length...
hu: Hossz megváltoztatása...

en: Change ONE Sample only
hu: Csak EGY minta változtatása

en: Change Pitch
hu: Hangmagasság változtatása

en: Change Pitch without Changing Tempo
hu: Hangmagasság változtatása a Tempó megtartásával

en: Change Pitch...
hu: Hangmagasság változtatása

en: Change Sample
hu: Hangminta változtatása

en: Change Several Samples
hu: Több hangminta megváltoztatása

en: Change Speed
hu: Sebesség változtatása

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
hu: Sebesség változtatása, kihatással a Tempóra és Hangmagasságra

en: Change Speed...
hu: Sebesség változtatása

en: Change Tempo
hu: Tempo változtatása

en: Change Tempo without Changing Pitch
hu: Tempó változtatása a Hangmagasság megtartásával

en: Change Tempo...
hu: Tempó megváltoztatása

en: Change lower speed limit (%) to:
hu: Alsó sebességhatár változtatása (%):

en: Change track name to:
hu: Sáv átnevezése erre:

en: Change upper speed limit (%) to:
hu: Felső sebességhatár változtatása (%):

en: Changed '%s' to %d Hz
hu: '%s' sáv megváltoztatva %d Hz-esre

en: Changed '%s' to %s
hu: '%s' sáv %s-vá változtatása

en: Changed block %s to new alias name
hu: Blokk %s megváltoztatva új alias névre

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
hu: Az ideiglenes könyvtár új beállításai az Audacity újraindításakor lépnek érvénybe.

en: Changing Length...
hu: Hossz változtatása...

en: Changing Pitch
hu: Hangmagasság változtatása

en: Changing Speed
hu: Sebesség változtatása

en: Changing Tempo
hu: Tempó változtatása

en: Channel
hu: Csatorna

en: Channel Mode:
hu: Csatorna mód:

en: Channel: %2d
hu: Csatorna: %2d

en: Chec&k Dependencies...
hu: &Függőségek ellenőrzése...

en: Chirp Generator
hu: Csiripelés generátor

en: Chirp...
hu: Csiripelés...

en: Choose Language for Audacity to use:
hu: Válassz egy nyelvet, amit az Audacity használjon:

en: Choose a location to place the temporary directory
hu: Válassz egy útvonalat az ideiglenes könyvtár számára

en: Choose a location to save the exported files
hu: Válassz egy útvonalat az exportálandó fájlok számára

en: Choose...
hu: Tallózás...

en: Chorus
hu: Kórus

en: CleanSpeech Batch Processing
hu: CleanSpeech kötegelt feldolgozás

en: CleanSpeech Presets (*.csp)|*.csp
hu: CleanSpeech beállítás (*.csp)|*.csp

en: Cleaning up cache directories
hu: Gyorsítótár ürítése

en: Cleaning up temporary files
hu: Ideiglenes fájlok törlése

en: Cleaning up unused directories in project data...
hu: A nem használt könyvtárak takarítása a projektben...

en: Click Removal...
hu: Sercegés eltávolítás...

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
hu: Sercegés és Pattogás eltávolítás. Készítette: Craig DeForest

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
hu: Kattints és mozgasd a kurzort a sztereó sávok relatív méretének beállításához.

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
hu: Kattints és mozgasd a kurzort az amplitúdó-görbe beállításához

en: Click and drag to edit the samples
hu: Kattints és mozgasd a kurzort a hangminták szerkesztéséhez

en: Click and drag to move a track in time
hu: Kattints és mozgasd a kurzort a sáv időbeli elhelyézéhez

en: Click and drag to move left selection boundary.
hu: Kattints és mozgasd a kurzort a kijelölés bal szélének mdosításához

en: Click and drag to move right selection boundary.
hu: Kattints és mozgasd a kurzort a kijelölés jobb szélének mdosításához

en: Click and drag to resize the track.
hu: Kattints és mozgasd a kurzort a sáv átméretezéséhez

en: Click and drag to select audio
hu: Kattints és mozgasd a kurzort az audió kijelöléséhez

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
hu: Bal-Kattintás a Nagyításhoz, Jobb-Kattintás a Kicsinyítéshez

en: Click to vertically zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
hu: Kattints a vízszintes irányú nagyításhoz, SHIFT-kattintás a kicsinyítéshez, Vonszolás a részleges nagyítási terület meghatározásához.

en: Clipping
hu: Vágás

en: Close
hu: Bezárás

en: Close focused track
hu: Fókuszált sáv bezásása

en: Close project immediately with no changes
hu: A projekt azonnali bezárása változtatás nélkül

en: Close project immediately with no further changes
hu: A projekt azonnali bezárása változtatások nélkül

en: Co&py
hu: &Másolás

en: Codec:
hu: Kodek:

en: Command %s not implemented yet
hu: A %s parancs még nincs implementálva

en: Command Action
hu: Parancs Akció

en: Command Line Export Setup
hu: Parancssori exportálás beállítása

en: Command Output
hu: A parancs kimenete

en: Command-line options supported:
hu: Támogatott parancssori opciók:

en: Command:
hu: Parancs:

en: Comments
hu: Megjegyzések

en: Compressor
hu: Kompresszor

en: Compressor...
hu: Kompresszor

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Confirm Deletion
hu: Törlés megerősítése

en: Confirm?
hu: Megerősíti?

en: Constant
hu: Állandó

en: Continue without deleting; silently work around the extra files
hu: Folytatás törlés nélkül; az extra fájlok figyelmen kívül hagyása

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
hu: Az 1.0-ás projekt fájl új formátumba lett konvertálva.
    A régi fájl ezen a néven lett elmentve: '%s'

en: Converter
hu: Konvertáló

en: Copied labeled regions to the clipboard
hu: Címkézett régiók másolva a vágólapra

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy All Audio into Project (Safer)
hu: Minden hang bemásolása a projektbe (biztonságosabb)

en: Copy Labels
hu: Címkék másolása

en: Copy Selected Audio Into Project
hu: A kiválasztott hang projektbe másolása

en: Copying audio data into project...
hu: Hangadatok másolása a projektbe...

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
hu: Sztereo hang másolása mono sávba nem megengedett.

en: Core Libraries
hu: Alapvető könyvtárak

en: Cosine
hu: Koszinusz

en: Could not create autosave file:
hu: Nem sikerült az automatikus mentést létrehozni:

en: Could not create directory:
      %s
hu: Nem sikerült a könyvtárat létrehozni:
      %s

en: Could not enumerate files in auto save directory
hu: Nem sikerült listázni a fájlokat az automatikus mentés könyvtárában

en: Could not find any audio devices.
hu: Nem található hangeszköz.

en: Could not load file: "%s"
hu: Nem lehet betölteni ezt a fájlt: "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
hu: Nem lehet megnyitni az MP3-enkóder könyvtárat

en: Could not open file:
      %s
hu: Fájl megnyitása sikertelen:
      %s

en: Could not open file:
hu: Nem lehet megnyitni ezt a fájlt:

en: Could not open file: "%s"
hu: Nem lehet megnyitni ezt a fájlt: "%s"

en: Could not remove old auto save file
hu: Nem sikerült eltávolítani a régi automatikus mentést

en: Could not remove old autosave file:
hu: Nem sikerült a régi automatikus mentést eltávolítani:

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
hu: Nem található meg a projekt adat-könyvtára: "%s"

en: Couldn't write to file:
hu: Nem lehet írni a fájlt:

en: Create
hu: Létrehozás

en: Created new audio track
hu: Létrehozott új audió sáv

en: Created new label track
hu: Létrehozott új címke sáv

en: Created new project
hu: Létrehozott új projekt

en: Created new stereo audio track
hu: Létrehozott új sztereó sáv

en: Created new time track
hu: Létrehozott új idősáv

en: Creating Noise Profile
hu: Zajprofil készítése

en: Credits
hu: Stáblista

en: Ctrl-Left-Click
hu: Ctrl-Bal-kattintás

en: Ctrl-Left-Drag
hu: Ctrl-Bal-Mozgatás

en: Ctrl-Wheel-Rotate
hu: Ctrl-Görgőkerék-Forgatás

en: Cu&t
hu: &Kivágás

en: Cuberoot Autocorrelation
hu: Köbgyök autókorreláció

en: Cubic
hu: Köbös

en: Cursor Left
hu: Kurzor balra

en: Cursor Long Jump Left
hu: Kurzor nagy ugrás balra

en: Cursor Long Jump Right
hu: Kurzor nagy ugrás jobbra

en: Cursor Right
hu: Kurzor jobbra

en: Cursor Short Jump Left
hu: Kurzor kis ugrás balra

en: Cursor Short Jump Right
hu: Kurzor kis ugrás jobbra

en: Cursor to Track &End
hu: A kurzortól a sáv végéi&g

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
hu: Kurzor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Csúcs: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB
hu: Kurzor: %d Hz (%s) = %d dB    Csúcs: %d Hz (%s) = %.1f dB

en: Custom FFmpeg Export
hu: Egyéni FFmpeg exportálás

en: Cut
hu: Kivágás

en: Cut Labels
hu: Címkék kivágása

en: Cut Preview
hu: Kivágás előnézete

en: Cut labeled regions to the clipboard
hu: Címkézett régiók kivágása a vágólapra

en: Cut to the clipboard
hu: Kivágás a vágólapra

en: DTMF Tone Generator
hu: DTMF hang generátor

en: DTMF Tones...
hu: DTMF hangok...

en: DTMF sequence:
hu: DTMF szekvencia:

en: Data gathered
hu: Gyűjtött adaat

en: De&faults
hu: &Alapértékek

en: De&lete
hu: &Törlés

en: Debug build
hu: Hibakeresési változat

en: Decay factor:
hu: Elhalási érték:

en: Default endianness
hu: Alapértelmezett endianness

en: Degree of Leveling
hu: Kiegyenlítés mértéke

en: Degree of Leveling:
hu: Kiegyenlítés mértéke:

en: Delay
hu: Késleltetés

en: Delay time (seconds):
hu: Késleltetési idő (másodperc):

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete Labels
hu: Címkék törlése

en: Delete orphaned files [safe and recommended]
hu: Árva fájlok törlése [biztonságos és ajánlott]

en: DeleteKey
hu: TörlésGomb

en: DeleteKey2
hu: TörlésGomb2

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
hu: Törölve lett: %.2f másodperc. Törlés kezdőpontja (mp): %.2f

en: Deleted labeled regions
hu: Címkézett régiók törölve

en: Dependency check
hu: Függőség ellenőrzése

en: Depth (%):
hu: Mélység (%):

en: Depth:
hu: Mélység:

en: Detac&h at Silences
hu: Elválasztás a &csendeknél

en: Detect clipping
hu: Vágás detektálása

en: Detecting clipping
hu: Vágás detektálása...

en: Device
hu: Eszköz

en: Difference:
hu: Különbség:

en: Directories
hu: Könyvtárak

en: Directory %s does not exist. Create it?
hu: %s nevű könyvtár nem létezik. Létrehozzuk most?

en: Directory %s is not writable
hu: A(z) %s nevű könyvtár nem írható

en: Disable Meter
hu: Mérő letiltása

en: Disabled
hu: Letiltott

en: Disallowed
hu: Letiltott

en: Disk space
hu: Lemezterület

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
hu: A szabad lemezterület még %d óra és %d perc felvételéhez elegendő.

en: Disk space remains for recording %d minutes.
hu: A szabad lemezterület még %d perc felvételéhez elegendő.

en: Disk space remains for recording %d seconds.
hu: A szabad lemezterület még %d másodperc felvételéhez elegendő.

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
hu: A szabad lemezterület még 1 óra és %d perc felvételéhez elegendő.

en: Do Not Copy Any Audio
hu: Ne másoljon be hangot

en: Do Not Recover
hu: Ne állítsa helyre

en: Do not show this warning again
hu: Ne mutassa ezt a figyelmeztetést ismét

en: Do you still want to start Audacity?
hu: Mégis el kívánja indítani az Audacity-t?

en: Do you want to save the changes?
hu: Szeretné menteni a változtatásokat?

en: Don't show this again at start up
hu: Ne jelenjen meg ismét indításkor

en: Don't show this warning again
hu: Ne jelenjen meg többet az a figyelmeztetés

en: Down Octave
hu: Egy oktávval lejjebb

en: Download
hu: Letöltés

en: Drag label boundary
hu: Címke határának vonszolása

en: Drag one or more label boundaries
hu: Egy vagy több címke határának vonszolása

en: Drag the label vertically to change the order of the tracks.
hu: Vonszold a címkéket függőleges irányban a sávok átrendezéséhez.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
hu: Vonszolás a terület nagyításához, jobb-kattintás a kicsinyítéshez

en: Draw Tool
hu: Rajzoló eszköz

en: Draw curves
hu: Görbék rajzolása

en: Duck amount:
hu: Alámerülés mértéke

en: Duplic&ate
hu: Kett&őzés

en: Duplicate
hu: Duplikálás

en: Duplicated
hu: Duplikált

en: Duration
hu: Időtartam

en: Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
hu: Dinamikus könyvtárak (*.dylib)|*.dylib|Minden fájl (*)|*

en: Dynamic Range Compressor
hu: Dinamika tartomány Kompresszor

en: Dynamics Processor
hu: Dinamikus feldolgozó

en: E&xit
hu: Kilé&pés

en: E&xpand All Tracks
hu: Minden sáv ki&bontása

en: Echo
hu: Visszhang

en: Echo...
hu: Visszhang...

en: Edit C&hains...
hu: &Láncok szerkesztése...

en: Edit Chains
hu: Láncok szerkesztése

en: Edit Genres
hu: Műfajok szerkesztése

en: Edit Metadata
hu: Metaadat szerkesztése

en: Edit Metadata tags
hu: Metaadat címkék szerkesztése

en: Edit metadata
hu: Metaadat szerkesztése

en: Edit the metadata tags
hu: Metaadat címkék szerkesztése

en: Edited labels
hu: Szerkesztett címkék

en: Editing and greyed out Menus
hu: Szerkesztés és kiszürkített menük

en: Effe&ct
hu: &Effekt

en: Effect Settings
hu: Effekt beállítások

en: Effects Preview
hu: Effekt előnézet

en: Elapsed Time:
hu: Eltelt idő:

en: Emeritus Developers
hu: Visszavonult fejlesztők

en: Empty
hu: Üres

en: Enable Meter
hu: Mérő engedélyezése

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Encoding:
hu: Kódolás:

en: End
hu: Vég

en: End Date
hu: Befejezési dátum

en: End Date and Time
hu: Befejezési dátum és idő

en: End Time
hu: Befejezési idő

en: Energy
hu: Energia

en: Enhanced Autocorrelation
hu: Fokozott autókorreláció

en: Enter Nyquist Command:
hu: Írd be a Nyquist parancsot:

en: Enter name of new chain
hu: Adja meg az új lánc nevét

en: Enter the desired name of the curve
hu: Adja meg a görbe nevét

en: Enter track name
hu: Adja meg a sáv nevét

en: Envelope
hu: Burkológörbe

en: Envelope Tool
hu: Burkológörbe eszköz

en: Equaliser
hu: Hangszínszabályzó

en: Equalization
hu: Hangszínszabályzó

en: Equalization, by Martyn Shaw && Mitch Golden
hu: Hangszínszabályzó (Martyn Shaw && Mitch Golden)

en: Equalization...
hu: Hangszínszabályzó...

en: Error
hu: Hiba

en: Error %d returned from MP3 encoder
hu: Az MP3 kódoló az alábbi hibával tért vissza: %d

en: Error (file may not have been written): %s
hu: Hiba (lehet hogy a fájl sem lett írva): %s

en: Error Initializing Audio
hu: Hiba az Audió inicializásakor

en: Error importing
hu: Hiba az importálásnál

en: Error loading EQ curve
hu: EQ görbe betöltése sikertelen

en: Error loading keyboard shortcuts
hu: Hiba a billentyűparancsok betöltésekor

en: Error loading metadata
hu: Hiba a metaadat betöltésekor

en: Error locking temporary folder
hu: Hiba a az ideiglenes könyvtárban

en: Error opening file
hu: Hiba a fájl megnyitásakor

en: Error opening file or project
hu: Fájl vagy projekt megnyitása sikertelen

en: Error opening project
hu: Hiba a projekt megnyitásakor

en: Error saving keyboard shortcuts
hu: Hiba a billentyűparancsok mentésekor

en: Error saving project
hu: Hiba a projekt mentésekor

en: Error trying to save file:
hu: Hiba a fájl mentése közben:

en: Error while opening sound device.
hu: Hiba a hangeszköz megnyitása közben.

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
hu: Hiba a hangeszköz megnyitása közben. Kérem, ellenőrizze a bemeneti eszköz beállításait és a projekt mintavételezési frekvenciáját.

en: Error writing autosave file
hu: Hiba az automatikus mentés írásakor

en: Error:
hu: Hiba:

en: Error: %hs at line %lu
hu: Hiba: %hs a %lu. sorban

en: Estimate
hu: Becsült

en: Expand
hu: Kiterjesztés

en: Expo&rt Selection...
hu: Kijelölés expo&rtálása...

en: Export
hu: Exportálás

en: Export &Labels...
hu: Címkék e&xportálása...

en: Export &Multiple...
hu: &Köteg-Exportálás...

en: Export CleanSpeech &Presets...
hu: CleanSpeech beállítások e&xportálása...

en: Export File
hu: Fájl exportálása

en: Export Keyboard Shortcuts As:
hu: Billentyűparancsok exportálása, mint:

en: Export Labels As:
hu: Címkék exportálása, mint:

en: Export MIDI
hu: MIDI exportálása

en: Export MIDI As:
hu: MIDI exportálása mint:

en: Export MIDI...
hu: MIDI exportálása...

en: Export Multiple
hu: Köteg-Exportálás

en: Export Spectral Data As:
hu: Spektrális adat exportálása, mint:

en: Export format:
hu: Exportálási formátum:

en: Export location:
hu: Exportálási hely:

en: Exporting an Audio File
hu: Hangfájl exportálása

en: Exporting entire file as %s
hu: Teljes exportálás mint %s

en: Exporting entire file at %d Kbps
hu: A teljes fájl exportálása %d kpbs-al

en: Exporting entire file at %d kbps
hu: A teljes fájl exportálása %d kbps-al

en: Exporting entire file with %s preset
hu: A teljes fájl exportálása %s beállítással

en: Exporting entire file with VBR quality %s
hu: A teljes fájl exportálása %s VBR minőséggel

en: Exporting selected audio as %s
hu: Kijelölt hang exportálása mint %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
hu: A kijelölt hang exportálása %d kpbs-al

en: Exporting selected audio at %d kbps
hu: A kijelölt hang exportálása %d kbps-al

en: Exporting selected audio with %s preset
hu: A kijelölt hang exportálása %s beállítással

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
hu: A kijelölt hang exportálása %s VBR minőséggel

en: Exporting the entire project as %s
hu: A teljes projekt exportálása mint %s

en: Exporting the entire project as FLAC
hu: A teljes projekt exportálása FLAC-ként

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
hu: A teljes projekt exportálása Ogg Vorbis-ként

en: Exporting the entire project using command-line encoder
hu: A teljes projekt exportálása parancssori enkóder segítségével

en: Exporting the selected audio as %s
hu: A kijelölt hang exportálása mint %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
hu: A kiválasztott hang exportálása FLAC-ként

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
hu: A kijelölt audió exportálása Ogg Vorbis-ként

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
hu: A kijelölt audió exportálása parancssori enkóder segítségével

en: Extend Selection Range
hu: Kijelölés méretének módosítása

en: Extreme
hu: Extrém

en: FFmpeg Import/Export Library
hu: FFmpeg importálás/exportálás könyvtár

en: FFmpeg Library Version:
hu: FFmpeg könyvtár verzió:

en: FFmpeg Library:
hu: FFmpeg könyvtár:

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
hu: Az FFmpeg nem talál audio kodeket 0x%x.
    Ennek a kodeknek a támogatása valószínűleg nincs a programba belefordítva.

en: FFmpeg library not found
hu: FFmpeg könyvtár nem található

en: FFmpeg not found
hu: FFmpeg nem található

en: FFmpeg startup failed
hu: FFmpeg indítása sikertelen

en: FFmpeg support not compiled in
hu: FFmpeg támogatás nincs

en: FFmpeg-compatible files
hu: FFmpeg-kompatibilis fájlok

en: FLAC Export Setup
hu: FLAC exportálás beállításai

en: FLAC Files
hu: FLAC fájlok

en: FLAC files
hu: FLAC fájlok

en: FLAC import and export
hu: FLAC importálás és exportálás

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
hu: A FLAC támogatást az Audacity ezen példánya nem tartalmazza.

en: Fade In
hu: Felkeverés

en: Fade Out
hu: Lekeverés

en: Fading In
hu: Felkeverés

en: Fading Out
hu: Lekeverés

en: Failed to find compatible FFmpeg libraries
hu: Nem található FFmpeg komptibilis könyvtár

en: Failed to find the codec
hu: Nem sikerült megtalálni a kodeket

en: Failed to guess format
hu: Nem sikerült kitalálni a formátumot

en: Fast
hu: Gyors

en: Fast Sinc Interpolation
hu: Gyors szinkron interpoláció

en: Features
hu: Képességek

en: Feedback (%):
hu: Visszacsatolás (%):

en: File
hu: Fájl

en: File Format Support
hu: Fájl formátum támogatás

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
hu: A fájl érvénytelen vagy sérült: 
    %s

en: File name prefix
hu: Fájlnév prefix

en: File name prefix:
hu: Fájlnév prefix:

en: Filename = %s.
hu: Fájlnév = %s.

en: Fill in silence for missing display data [this session only]
hu: A hiányzó adatok helyettesítése csenddel [csak ebben a munkamenetben]

en: Filter
hu: Szűrő

en: Find &Zero Crossings
hu: Nullpontok ke&resése

en: Find Clipping
hu: Vágás keresése

en: Find Clipping...
hu: Vágás keresése...

en: First file name
hu: Első fájl neve

en: First file name:
hu: Első fájl neve:

en: Fit &Vertically
hu: &Magassághoz igazítás

en: Fit Project
hu: Méretezés a projekthez

en: Fit Selection
hu: Méretezés a kijelöléshez

en: Fit project in window
hu: Projekt méretezése az ablakhoz igazítva

en: Fit selection in window
hu: Kijelölés méretezése az ablakhoz igazítva

en: Font...
hu: Betűtípus

en: Foreground
hu: Előtér

en: Foreground:
hu: Előtér

en: Format Change
hu: Formátum változtatás

en: Format:
hu: Formátum:

en: Forwards
hu: Előre

en: Free Space:
hu: Szabad terület:

en: Frequency (Hz)
hu: Frekvencia

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
hu: Frekvencia (Hz)	Szint (dB)

en: Frequency (Hz):
hu: Frekvencia (Hz):

en: Frequency Analysis
hu: Frekvencia analízis

en: Frequency smoothing (Hz):
hu: Frekvencia simítás (Hz):

en: From Internet
hu: Internetről

en: Full search
hu: Teljes keresés

en: Function
hu: Függvény

en: GPL License
hu: GPL licensz

en: GSM 6.10 WAV (mobile)
hu: GSM 6.10 WAV (mobil)

en: Gain
hu: Hangerő

en: Gap detected in project file
hu: Hézag került detektálásra a projekt fájlban

en: Generating Chirp
hu: Csiripelés generálása

en: Generating DTMF tones
hu: DTMF hangok generálása

en: Generating Noise
hu: Zaj generálása

en: Generating Silence
hu: Csend generálása

en: Generating Tone
hu: Hang generálása

en: Generator
hu: Generátor

en: Genre
hu: Műfaj

en: Genres
hu: Műfajok

en: Get Noise Profile
hu: Zajprofil készítése

en: Graphic EQ
hu: Grafikus EQ

en: Header:
hu: Fejléc:

en: Heavier
hu: Erősebb

en: Heaviest
hu: Legerősebb

en: Heavy
hu: Erős

en: Help
hu: Segítség

en: Help on the Internet
hu: Segítség az interneten

en: High-quality Sinc Interpolation
hu: Csúcsminőségű szinkron interpoláció

en: Highpass
hu: Felüláteresztő

en: Horizontal Stereo
hu: Vízszintes Sztereó

en: I&mport CleanSpeech Presets...
hu: CleanSpeech beállítások i&mportálása...

en: ID3 tag support
hu: ID3 tag támogatás

en: If you have more than one Audio Track, you can export each track as a separate file,
    or if you have a Label Track, you can export a new file for each label.
    
    This project does not have multiple tracks or a Label Track, so you cannot export multiple files.
hu: Amennyiben egynél több Audió Sávot használsz, lehetőséged van minden egyes sávot külön fájlba exportálni,
    vagy amennyiben rendelkezel egy Címke Sávval, új fájlt exportálhatsz minden egyes címkéhez.
    
    Ez a projekt nem használ több sávot vagy címkét, így nem tudsz több fájlt exportálni.

en: If you need more control over the export format please use the 'Other uncompressed files' format.
hu: Ha részletesebben szeretné beállítani az exportálás formátumát, használja az 'Egyéb tömörítetlen fájlok' formátumot.

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
hu: Ha folytatja, a projekt nem lesz lemezre mentve. Ezt szeretné?

en: Import
hu: Importálás

en: Import / Export
hu: Importálás / Exportálás

en: Import Labels
hu: Címkék importálása

en: Import MIDI
hu: MIDI importálása

en: Import Raw Data
hu: Nyersadat importálása

en: Import via QuickTime
hu: Importálás QuickTime által

en: Imported '%s'
hu: '%s' importálva

en: Imported MIDI from '%s'
hu: '%s' fájlból MIDI importálása

en: Imported labels from '%s'
hu: '%s' fájlból címkék importálása

en: In addition, specify the name of an audio file or Audacity project to open it.
hu: Továbbá adja meg a hangfájl vagy Audacity projekt nevét, melyet meg szeretne nyitni.

en: Include audio before first label
hu: Audió beillesztése az első címke elé

en: Info
hu: Információ

en: Input Device
hu: Bemeneti eszköz

en: Input Meter
hu: Bemeneti szint

en: Input Source
hu: Bemenet forrása

en: Input Volume
hu: Bemeneti jelszint

en: Input level meter - click to monitor input
hu: Bemeneti jelszint - Kattints rá a bemenet monitorozásához

en: Insane
hu: Őrült

en: Insert &After
hu: Beszúrás &mögé

en: Insert &Before
hu: Beszúrás &elé

en: Inspecting project file data...
hu: A projekt fájl adatok vizsgálata...

en: Installation Prefix:
hu: Telepítési előtag:

en: Instrument
hu: Hangszer

en: Interface
hu: Felület

en: Internal logic fault
hu: Belső logikai hiba

en: Interpolation:
hu: Interpoláció:

en: Invalid Vorbis bitstream header
hu: Érvénytelen Vorbis fejléc-típus

en: Invalid duration in LOF file.
hu: Érvénytelen az LOF fájl hossza.

en: Invalid sample rate
hu: Érvénytelen mintavételi ráta

en: Invalid track offset in LOF file.
hu: Érvénytelen az LOF fájlban lévő sáv eltolás.

en: Invalid window offset in LOF file.
hu: Érvénytelen az LOF fájlban lévő ablak pozíció.

en: Invert
hu: Invertálás

en: Inverting
hu: Invertálás

en: Join
hu: Összevonás

en: Key Combination
hu: Billentyűkombináció

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: L
hu: B

en: LAME MP3 Library:
hu: LAME MP3 könyvtár:

en: LFO Frequency (Hz):
hu: LFO frekvenciája (Hz):

en: LFO Start Phase (deg.):
hu: LFO kezdeti fázisa (fok):

en: LOF Error
hu: LOF hiba

en: La&beled Regions
hu: Címkézett &régiók

en: Label
hu: Címke

en: Label %s is not a legal file name. You cannot use any of:   %s
    Use...
hu: %s nem érvényes fájlnév. Nem használhatja a következőket:   %s
    Használjon...

en: Label Edit
hu: Címke szerkesztése

en: Label Track Font
hu: Címkesáv Betűtípus

en: Labels
hu: Címkék

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
hu: Lag (másodperc)	Frekvencia (Hz)	Szint

en: Language:
hu: Nyelv:

en: Latency
hu: Késleltetés

en: Latency problem
hu: Késleltetési probléma

en: Left
hu: Bal

en: Left Channel
hu: Bal csatorna

en: Left,
hu: Bal,

en: Left-Click
hu: Bal-kattintás

en: Left-Double-Click
hu: Dupla bal-kattintás

en: Left-Drag
hu: Bal-vonszolás

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
hu: Balra=Nagyítás, Jobbra=Kicsinyítés, Középen=Normális

en: Length
hu: Hossz

en: Length (seconds)
hu: Hossz (másodperc)

en: Length of filter:
hu: Szűrő hossza:

en: Level:
hu: Szint:

en: Leveller
hu: Kiegyenlítő

en: Leveller...
hu: Kiegyenlítő...

en: Levels To Discard
hu: Elvetendő szintek

en: Libresample by Dominic Mazzoni and Julius Smith
hu: Libresample. Készítette: Dominic Mazzoni és Julius Smith

en: Libsamplerate by Erik de Castro Lopo
hu: Libsamplerate. Készítette: Erik de Castro Lopo

en: Libsamplerate error: %d
hu: Libsamplerate hiba: %d

en: Light
hu: Enyhe

en: Linear
hu: Lineáris

en: Linear frequency
hu: Lineáris frekvencia

en: Linear frequency scale
hu: Lineáris frekvencia skála

en: Link Tracks
hu: Sávok összekapcsolása

en: List of Files in basic text format
hu: Lista a Fájlokról sima szövegformátumban

en: Load Files
hu: Fájlok betöltése

en: Loaded %d keyboard shortcuts
hu: Betöltve %d Billentyűparancs

en: Loading keyboard shortcuts
hu: Billentyűparancsok betöltése

en: Locate FFmpeg
hu: FFmpeg megkeresése

en: Locate Lame
hu: Lame keresése

en: Location of %s:
hu: %s helye:

en: Log frequency
hu: Log. frekvencia

en: Logarithmic
hu: Logaritmikus

en: Long period:
hu: Hosszú periódus:

en: Lower speed limit
hu: Alsó sebesség határa

en: Lowpass
hu: Aluláteresztő

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
hu: M4A (AAC) fájlok (FFmpeg)

en: MIDI and Allegro files (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI files (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro files (*.gro)|*.gro|All files (*.*)|*.*
hu: MIDI és Allegro fájlok (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI fájlok (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro fájlok (*.gro)|*.gro|Minden fájl (*.*)|*.*

en: MIDI file (*.mid)|*.mid|Allegro file (*.gro)|*.gro
hu: MIDI fájl (*.mid)|*.mid|Allegro fájl (*.gro)|*.gro

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
hu: A MIDI sávokat nem lehet elmozgatni, csak az audió fájlokat.

en: MP2 Export Setup
hu: MP2 export beállítása

en: MP2 Files
hu: MP2 fájlok

en: MP2 export
hu: MP2 exportálás

en: MP3 Export Library
hu: MP3 exportálás könyvtár

en: MP3 Export Setup
hu: MP3 exportálás beállítása

en: MP3 Files
hu: MP3 fájlok

en: MP3 Importing
hu: MP3 importálás

en: MP3 Library Version:
hu: MP3 könyvtár verziója:

en: MP3 Library:
hu: MP3 könyvtár:

en: MP3 export library not found
hu: MP3 exportálás könyvtára nem található

en: MP3 files
hu: MP3 fájlok

en: Made '%s' a stereo track
hu: '%s' sztereó sávvá alakítása

en: Main Mix
hu: Fő keverés

en: Make Labels
hu: Címkék létrehozása

en: Make Stereo
hu: Sztereó készítése

en: Make Stereo Track
hu: Sztereó sáv készítése

en: Manage History
hu: Előzmények szerkesztése

en: Master Gain Control
hu: Master Gain szabályzó

en: Max silence duration:
hu: A csend max hossza:

en: Max. Number of Notes (1..128):
hu: Jegyzetek max. száma (1..128)

en: Maximum frequency must be in the range 100 Hz - 100,000 Hz
hu: A maximális frekvencia 100 - 100,000 Hz között kell, hogy legyen

en: Maximum pause:
hu: Maximum szünet:

en: Media read error
hu: Média olvasási hiba

en: Medium
hu: Közepes

en: Meter Preferences
hu: Mérő beállításai

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
hu: Mérő frissítése másodpercenként [1-100]

en: Mi&x and Render
hu: Keverés és renderelés

en: Mi&xer Toolbar
hu: &Keverés eszköztár

en: Minimum Amplitude (dB):
hu: Legkisebb apmlitudó (dB):

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
hu: A minimum frekvenciának legalább 0 Hz-nek kell lennie

en: Missing alias file: (%s)
hu: Hiányzó alias fájl: (%s)

en: Missing data file: (%s.au)
hu: Hiányzó adatfájl: (%s.au)

en: Missing summary file: (%s.auf)
hu: Hiányzó összegző fájl: (%s.auf)

en: Mix
hu: Keverés

en: Mix and Render to New Track
hu: Keverés és renderelés új sávba

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
hu: %d sáv keverve és renderelve egy új mono sávba

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
hu: %d sáv keverve és renderelve egy új sztereo sávba

en: Mixer
hu: Keverő

en: Mixer Panel
hu: Keverő panel

en: Mixing and rendering tracks
hu: Sávok keverése és renderelése

en: Mo&ve Cursor
hu: Kurzor &mozgatása

en: Moderate
hu: Közepes

en: Modes
hu: Módok

en: Modified Label
hu: Módosított címke

en: Modulator
hu: Moduláló

en: Mono
hu: Monó

en: Mono,
hu: Monó,

en: Mouse
hu: Egér

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
hu: Egér funciók (alapértékek, nem konfigurálhatóak)

en: Move &Down
hu: &Mozgatás le

en: Move &Up
hu: Mozgatás &fel

en: Move Focus to Next Track
hu: Fókusz mozgatása a következő sávra

en: Move Focus to Previous Track
hu: Fókusz mozgatása az előző sávra

en: Move Track
hu: Sáv mozgatása

en: Move Track Down
hu: Sáv mozgatása lefelé

en: Move Track Up
hu: Sáv mozgatása felfelé

en: Moved '%s' %s
hu: '%s' %sfelé mozgatva

en: Moved Sample
hu: Mozgatott hangminta

en: Moved gain slider
hu: Mozgatott gain csúszka

en: Moved pan slider
hu: Mozgatott pan csúszka

en: Multi Tool
hu: Multi Eszköz

en: Multi-Tool Mode
hu: Multi-Eszköz mód

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
hu: Multi-Eszköz mód. Cmd-, az Egér és Billentyűparancsok beállításaihoz

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
hu: Multi-Eszköz mód: Ctrl-P az Egér és a Billentyűzet Beállításához

en: Mute
hu: Néma

en: Mute/Unmute focused track
hu: Fókuszált sáv némítása/hangosítása

en: NTSC frames
hu: NTSC képkocka

en: Name
hu: Név

en: Name Change
hu: Név változtatása

en: Name files:
hu: Fájlok elnevezése:

en: Name must not be blank
hu: A név nem lehet üres

en: Name...
hu: Név...

en: Names may not contain '%c' and '%c'
hu: A név nem tartalmazhatja a '%c' és '%c' betűket

en: Never copy any audio
hu: Sose másoljon semmilyen hangot

en: New Label Track
hu: Új &Címkesáv

en: New Peak Amplitude (dB):
hu: Új amplitúdó csúcsérték (dB):

en: New Project
hu: Új projekt

en: New Temporary Directory
hu: Új ideiglenes könyvtár

en: New Track
hu: Új sáv

en: New sample rate (Hz):
hu: Új mintavételi ráta (Hz):

en: New selection length:
hu: Új kijelölés hossz:

en: New...
hu: Új...

en: Next Tool
hu: Következő eszköz

en: No Local Help
hu: Nincs helyi súgó

en: No chain selected
hu: Nincs lánc kiválasztva

en: No endianness
hu: Nincs endianness

en: No labels to export.
hu: Nincs exportálandó címke.

en: Noise Generator
hu: Zaj generálása

en: Noise Removal
hu: Zajszűrő

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
hu: Zajszűrő. Készítette: Dominic Mazzoni

en: Noise Removal...
hu: Zajszűrő

en: Noise Threshold (Hiss/Hum/Ambient Noise)
hu: Zaj küszöbszintje (Hiss/Hum/Ambiens zaj)

en: Noise reduction (dB):
hu: Zaj csökkentése (dB):

en: Noise type
hu: Zaj típusa

en: Noise...
hu: Zaj...

en: None
hu: Nincs

en: None-Skip
hu: Nincs-Kihagy

en: Normalize
hu: Normalizálás

en: Normalize...
hu: Normalizálás

en: Normalizing...
hu: Normalizálás...

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
hu: Ez egy érvénytelen vagy nem támogatott MP3 enkóder könyvtár!

en: Not an Ogg Vorbis file
hu: Ez nem egy Ogg Vorbis fájl

en: Not enough data selected.
hu: Nincsen elég adat kijelölve.

en: Note Track
hu: Jegyzetsáv

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
hu: Megjegyzés: A Cmd+Q megnyomásával kilépsz. Minden más bilentyű engedélyezett.

en: Nothing to redo
hu: Nincs mit újra végrehajtani

en: Nothing to undo
hu: Nincs mit visszavonni

en: Nyquist Output:
hu: Nyquist kimenet:

en: Nyquist Prompt...
hu: Nyquist prompt

en: Nyquist did not return audio.
hu: A Nyquist nem ad vissza audió jelet.

en: Nyquist returned the value:
hu: Nyquist ezt az értéket adta vissza:

en: Nyquist returned too many audio channels.
hu: A Nyquist túl sok audió csatornát küldött vissza.

en: OK
hu: Rendben

en: OK... Audacious!
hu: OK... Audasztikus!

en: Ogg Vorbis Export Setup
hu: Ogg Vorbis exportálás beállítások

en: Ogg Vorbis Files
hu: Ogg Vorbis fájlok

en: Ogg Vorbis Import and Export
hu: Ogg Vorbis importálás és exportálás

en: Ogg Vorbis files
hu: Ogg Vorbis fájlok

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
hu: Az Ogg Vorbis támogatás nincsen beépítve ebben az Audacity változatban

en: Only avformat.dll|*avformat*.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
hu: Csak avformat.dll|*avformat*.dll|Dinamikusan linkelt könyvtárak (*.dll)|*.dll|Minden fájl (*.*)|*

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
hu: Csak lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dinamikusan linkelt könyvtárak (*.dll)|*.dll|Minden fájl (*.*)|*

en: Only libavformat.so|libavformat.so*|Dynamically Linked Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
hu: Csak libavformat.so|libavformat.so*|Dinamikusan linkelt könyvtárak (*.so*)|*.so*|Minden fájl (*.*)|*

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
hu: Csak libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dinamikus könyvtárak (*.dylib)|*.dylib|Minden fájl (*)|*

en: Only libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
hu: Csak libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Elsődleges megosztott objektum fájlok (*.so)|*.so|Kiterjesztett könyvtárak (*.so*)|*.so*|Minden fájl (*)|*

en: Open Me&tadata Editor...
hu: Me&taadat szerkesztő megnyitása...

en: Open Recent
hu: Legutóbbi megynyitása

en: Open menu on focused track
hu: Menu megnyitása a fókuszált sávon

en: Opening Audacity Project
hu: Audacity Projekt megnyitása

en: Opening old project file
hu: Régi projekt fájl megnyitása

en: Options...
hu: Beállítások...

en: Orphaned blockfile: (%s)
hu: Árva blokkfájl: (%s)

en: Other Contributors
hu: További hozzájárulók

en: Other Emeritus Team Members
hu: További visszavonult csapattagok

en: Other uncompressed files
hu: Egyéb tömörítetlen fájlok

en: Other...
hu: Egyéb...

en: Out of disk space
hu: Nincs elég szabad hely

en: Output Channels: %2d
hu: Kimeneti csatornák: %2d

en: Output Device
hu: Kimeneti eszköz

en: Output Meter
hu: Kimeneti szint

en: Output Volume
hu: Kimeneti jelszint

en: Output level meter
hu: Kimeneti jelszint

en: Overdub (on/off)
hu: Rákeverés (be/ki)

en: Overwrite existing files
hu: Létező fájlok felülírása

en: PAL frames (25 fps)
hu: PAL képkocka (25 fps)

en: Pa&ge Setup...
hu: &Oldalbeállítás...

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Pasted from the clipboard
hu: Beillesztve a vágólapról

en: Pasted text from the clipboard
hu: Szöveg beillesztve a vágólapról

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
hu: Az egyik típusú sáv másolása másikba nem megengedett.

en: Pause
hu: Szünet

en: Pencil
hu: Ceruza

en: Percent Change:
hu: Változtatás százalékban:

en: Performing Echo
hu: Visszhang végrehajtása

en: Performing Effect: %s
hu: %s effekt végrehajtása

en: Performing Equalization
hu: Hangszínszabályzás végrehajtása

en: Performing Repeat
hu: Ismétlés végrehajtása

en: Pink
hu: Rózsaszín

en: Pitch (EAC)
hu: Hangmagasság (FAK)

en: Pitch and Tempo
hu: Hangmagasság és tempó

en: Pitch and Tempo Change support
hu: Hangmagasság és tempó változtatási támogatás

en: Pla&y Region
hu: Régió &lejátszása

en: Play
hu: Lejátszás

en: Play (Shift for Loop Play)
hu: Lejátszás (Shift-tel ismétlődő lejátszás)

en: Play Cut Preview
hu: A kivágott rész lejátszása

en: Play One Second
hu: Egymásodperces lejátszás

en: Play To Selection
hu: Lejátszás a kijelölésig

en: Play at selected speed
hu: Lejátszás a kiválasztott sebességgel

en: Play-at-speed
hu: Lejátszás adott sebességgel

en: Play/Stop
hu: Lejátszás/Állj

en: Play/Stop and Set Cursor
hu: Lejátszás/Stop és kurzor beállítása

en: Playback
hu: Visszajátszás

en: Playback Speed
hu: Lejátszás sebessége

en: Playing Audio
hu: Audió lejátszása

en: Please enter valid values.
hu: Kérem adjon meg érvényes értékeket.

en: Please save and close the current project first.
hu: Kérem, először mentse és zárja be az aktuális projektet.

en: Please select an action
hu: Kérem válasszon egy akciót

en: Plot Spectrum...
hu: S&pektrum ábrázolása

en: Plug-in support
hu: Támogatás bővítményekhez

en: Plugin Settings
hu: Bővítmény beállításai

en: Plugins %i to %i
hu: Plugin-ek %i-től %i-ig

en: Plugins 1 to %i
hu: Plugin-ek 1-től %i-ig

en: Pre&ferences...
hu: &Beállítások...

en: Pre&view
hu: &Előnézet

en: Preferences...
hu: Beállítások...

en: Preparing preview
hu: Előnézet létrehozása

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
hu: Nyomjon F2-t vagy kattintson duplán a cella tartalmányak szerkesztéséhez.

en: Preview not available
hu: Előnézet nem elérhető

en: Previewing
hu: Előnézet

en: Previous Tool
hu: Előző eszköz

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Problem encountered exporting presets.
hu: Probléma merült fel a beállítások exportálásakor.

en: Processing Auto Duck...
hu: Auto alámerülés feldolgozása...

en: Profile:
hu: Profil:

en: Program build date:
hu: Program készítésének dátuma:

en: Progress
hu: Folyamat

en: Project Dependencies
hu: Projekt függőségei

en: Project Rate (Hz):
hu: Projekt ráta (Hz):

en: Project check detected %d input file[s] being used in place
    ('alias files') are now missing.  There is no way for Audacity
    to recover these files automatically; you may choose to
    permanently fill in silence for the missing files, temporarily
    fill in silence for this session only, or close the project now
    and try to restore the missing files by hand.
hu: A projekt ellenőrzés észlelte, hogy %d helyben használt
    ('alias') bemeneti fájl hiányzik. Az Audacity számára nem lehetséges,
    hogy ezeket automatikusan helyreállítsa; a hiányzó fájlokat
    helyettesítheti csenddel tartósan, vagy ideiglenesen, csak a
    jelenlegi munkamenetben, vagy bezárhatja a projektet azonnal
    és megpróbálhatja helyreállítani a hiányzó fájlokat kézzel.

en: Project check detected %d missing audio data blockfile[s] (.au), 
    probably due to a bug, system crash or accidental deletion.
    There is no way for Audacity to recover this lost data
    automatically; you may choose to permanently fill in silence
    for the missing data, temporarily fill in silence for this
    session only, or close the project now and try to restore the
    missing data by hand.
hu: A projekt ellenőrzés %d hiányzó hangadat blokkfájlt (.au) talált,
    valószínűleg programhiba, összeomlás vagy véletlen törlés miatt.
    Az Audacity számára nem lehetséges, hogy az elveszett adatokat
    automatikusan helyreállítsa; a hiányzó fájlokat helyettesítheti
    csenddel tartósan, vagy ideiglenesen, csak a jelenlegi
    munkamenetben, vagy bezárhatja a projektet azonnal és
    megpróbálhatja helyreállítani a hiányzó fájlokat kézzel.

en: Project check detected %d missing summary file[s] (.auf).
    Audacity can fully regenerate these summary files from the
    original audio data in the project.
hu: A projekt ellenőrzés %d hiányzó összegző fájlt (.auf) talált.
    Az Audacity teljesen helyre tudja állítani ezeket a fájlokat
    a projekt eredeti hanganyaga alapján.

en: Project check found %d orphaned blockfile[s]. These files are
    unused and probably left over from a crash or some other bug.
    They should be deleted to avoid disk contention.
hu: A projekt ellenőrzés %d árva blokkfájlt talált. Ezek a fájlok
    nincsenek használva és valószínűleg egy programösszeomlás vagy hiba után
    maradtak hátra. Ajánlott törölni a lemezhasználat csökkentésének érdekében.

en: Project check found inconsistencies inspecting the loaded project data;
    click 'Details' for a complete list of errors, or 'OK' to proceed to more options.
hu: A projekt ellenőrzés inkonzisztenciát talált a betöltött projekt adataiban;
    a 'Részletek' gombbal nézheti meg az összes hibát, vagy az 'OK' gombbal folytathatja.

en: Project checker repaired file
hu: A projekt ellenőrző megjavította a fájlt

en: Project depends on other audio files
hu: A projekt külső hangfájloktól függ

en: Project was recovered
hu: A project helyreállítva

en: Quality
hu: Minőség

en: Quality:
hu: Minőség:

en: QuickTime files
hu: QuickTime fájlok

en: Quit Audacity
hu: Kilépés az Audacity-ből

en: R
hu: J

en: Rate Change
hu: Frekv. változtatása

en: Re&gion Save
hu: Régió &mentése

en: Re&name
hu: &Átnevezés

en: Recent &Files
hu: Legutóbbi &fájlok

en: Record
hu: Felvétel

en: Record (Shift for Append Record)
hu: Felvétel (Shift-tel hozzáfűzve felvétel)

en: Recorded Audio
hu: Felvett Audió

en: Recording
hu: Felvétel

en: Recording - Choosing the Input Device
hu: Felvétel - Bemeneti eszköz kiválasztása

en: Recording - Choosing the Input Source
hu: Felvétel - Bemeneti forrás kiválasztása

en: Recording - Setting the Input Level
hu: Felvétel - Bemeneti szint beállítása

en: Recording Audio
hu: Audió felvétele

en: Recording end
hu: Felvétel vége

en: Recording not permitted
hu: Felvétel nem engedélyezett

en: Recording start
hu: Felvétel kezdete

en: Recover
hu: Helyreállítás

en: Recover Projects
hu: Projektek helyreállítása

en: Recoverable projects
hu: Helyreállítható projektek

en: Recovering a project will not change any files on disk before you save it.
hu: A projekt helyreállítása nem változtat meg egyetlen fájlt sem a lemezen, mielőtt lementené azt.

en: Rectangle
hu: Négyszög

en: Rectangular
hu: Négyszögletű

en: Regenerate summary files [safe and recommended]
hu: Összegző fájlok helyreállítása [biztonságos és ajánlott]

en: Regio&n Restore
hu: Régió &visszaállítása

en: Release build
hu: Kiadási változat

en: Remaining Time:
hu: Hátraévő idő:

en: Remo&ve Tracks
hu: Sávok &eltávolítása

en: Remove Track
hu: Sáv törlése

en: Removed audio track(s)
hu: Törölt audió sáv(ok)

en: Removed track '%s.'
hu: Törölt sáv '%s.'

en: Removing Dependencies
hu: Függőségek törlése

en: Removing Noise
hu: Zajszűrés

en: Removing clicks and pops...
hu: Sercegés és pattogás eltávolítása...

en: Renamed '%s' to '%s'
hu: '%s' átnevezve erre: '%s'

en: Renamed file: %s
hu: Átnevezett fájl: %s

en: Render
hu: Renderelés

en: Repair
hu: Javítás

en: Repairing damaged audio
hu: Sérült hang javítása

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Repeat %s
hu: Ismétlés %s

en: Repeat...
hu: Ismétlés

en: Repeated %d times
hu: Ismétlések száma: %d

en: Replace missing data with silence [permanent immediately]
hu: A hiányzó adatok helyettesítése csenddel [azonnal állandósul]

en: Replace missing data with silence [permanent upon save]
hu: A hiányzó adatok helyettesítése csenddel [mentés után állandósul]

en: Resample
hu: Újramintavételezés

en: Resample Track
hu: Sáv újramintavételezése

en: Resampled audio track(s)
hu: Hangsávok újramintavételezve

en: Resampling disabled.
hu: Az újramintázás tiltva van.

en: Resampling track %d
hu: %d. sáv újramintavételezése

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Reset Genres
hu: Műfajok visszaállítása

en: Resonance:
hu: Rezonancia:

en: Result
hu: Eredmény

en: Results
hu: Eredmények

en: Reverse
hu: Megfordítás

en: Reversing
hu: Megfordítás

en: Right
hu: Jobb

en: Right Channel
hu: Jobb csatorna

en: Right,
hu: Jobb,

en: Right-Click
hu: Jobb-kattintás

en: Right-Drag
hu: Jobb-vonszolás

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
hu: Az Audacity két példányának egyidejű futtatása adatvesztést, vagy rendszerösszeomlást okozhat.

en: S&ort tracks
hu: Sávok &rendezése

en: Sample Edit
hu: Hangminta szerkesztés

en: Sample Rate:
hu: Mintavételi ráta:

en: Sample Rates
hu: Mintavételi ráták

en: Sample rate conversion
hu: Mintavételi ráta konverzió

en: Sample rate:
hu: Mintavételezési frekvencia

en: Sampling
hu: Mintavétel

en: Save As...
hu: Mentés mint...

en: Save CleanSpeech Preset File As:
hu: CleanSpeech beállítás mentése mint:

en: Save Compressed Copy of Project...
hu: &Tömörített másolat mentése a projektből...

en: Save Files
hu: Fájlok mentése

en: Save Metadata As:
hu: Metaadat mentése mint:

en: Save Project &As...
hu: Projekt mentése &másként...

en: Save Speech As:
hu: Beszéd mentése mint:

en: Save changes before closing?
hu: Mentsük a változtatásokat kilépés előtt?

en: Save changes?
hu: Mentsük a változtatásokat?

en: Saved
hu: Mentve

en: Saved %s
hu: %s mentve

en: Saving an Audacity Project
hu: Audacity projekt mentése

en: Saving project data files
hu: Projekt adatfájlok mentése

en: Saving recorded audio
hu: Rögzített hang mentése

en: Saving recorded audio to disk...
hu: Rögzített hang mentése lemezre...

en: Sawtooth
hu: Fűrészfog

en: Scroll left or right
hu: Balra vagy jobbra gördítés

en: Scroll up or down
hu: Felfelé vagy lefelé gördítés

en: Select
hu: Kijelölő

en: Select Clip or Entire Track
hu: Klip vagy az egész sáv kijelölése

en: Select a MIDI file...
hu: Válassz ki egy MIDI fájlt...

en: Select a text file containing labels...
hu: Válassz ki egy címkéket tartalmazó szöveges fájlt...

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
hu: Válassz ki egy XML fájlt, amelyik az Audacity billentyűparancsait tartalmazza...

en: Select any uncompressed audio file...
hu: Válassz ki egy tömörítetlen audió fájlt...

en: Select curve:
hu: Görbe kiválasztása:

en: Select file(s) for batch processing...
hu: Fájlok kiválasztása a kötegelt feldolgazáshoz...

en: Select one or more audio files...
hu: Válassz ki egy vagy több audió fájt...

en: Selection
hu: Kijelölés

en: Selection
hu: Kijelölés

en: Selection Contract Left
hu: Kijelölés kurtítása balról

en: Selection Contract Right
hu: Kijelölés kurtítása jobbról

en: Selection End
hu: Kijelölés vége

en: Selection Extend Left
hu: Kijelölés megnövelése balra

en: Selection Extend Right
hu: Kijelölés megnövelése jobbra

en: Selection Length
hu: Kijelölés hossza

en: Selection Start:
hu: Kijelölés kezdete:

en: Selection Tool
hu: Kijelölő eszköz

en: Selection is too small to use voice key.
hu: A kijelöléstúl kicsi a hangkulcs használatához.

en: Selection to End
hu: Kijelölés a végéig

en: Selection to Start
hu: Kijelölés a kezdetéig

en: Semitones (half-steps):
hu: Módosítandó hangok száma (fél lépésekben):

en: Sensitivity
hu: Érzékenység

en: Set (or Extend) Left Selection
hu: Kijelölés kezdetének beállítása (vagy kiterjesztése)

en: Set (or Extend) Right Selection
hu: Kijelölés vvégének beállítása (vagy kiterjesztése)

en: Set Range
hu: Tartomány beállítása

en: Set Range...
hu: Tartomány beállítása...

en: Set Rate
hu: M. frekv. beállítása

en: Set Sample Format
hu: Hangminta formátum beállítása

en: Set Selection Point
hu: Kijelölési pont beállítása

en: Set Selection Point and Play
hu: Kijelölés beállítása és lejátszás

en: Set Selection Range
hu: Kijelölési hossz beállítása

en: Set range to '%d' - '%d'
hu: Tartomány beállítása '%d' - '%d' között

en: Settings folder:
hu: Beállítások könyvtára:

en: Shaped
hu: Alakított

en: Shift-Left-Click
hu: Shift-Bal-kattintás

en: Shift-Wheel-Rotate
hu: Shift-Görgőkerék-Forgatás

en: Short period:
hu: Rövid periódus:

en: Show &Log...
hu: &Napló mutatása...

en: Show output
hu: Kimenet mutatása

en: Silence
hu: Csend

en: Silence Audi&o
hu: Hang elném&ítása

en: Silence Generator
hu: Csend generálása

en: Silence Labels
hu: Címkék elnémítása

en: Silence duration:
hu: Csend időtartama:

en: Silence selection
hu: Kijelölés átalakítása csenddé

en: Silence...
hu: Csend...

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
hu: Kijelölt sávok %.2f mp-es csenddé alakítása. Átalakítás kezdőpontja (mp): %.2f

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Simulator
hu: Szimulátor

en: Sine
hu: Szinusz

en: Size
hu: Méret

en: Skip to End
hu: Ugrás a végére

en: Skip to Start
hu: Ugrás a kezdetére

en: Slide Tool
hu: Csúsztató eszköz

en: Smooth at Sample
hu: Simítás az adott hangmintánál

en: Snap To
hu: Hozzáillesztés

en: Snap To Off
hu: Hozzáillesztés ki

en: Snap To On
hu: Hozzáillesztés be

en: Software Playthrough (on/off)
hu: Szoftveres átjátszás (be/ki)

en: Solo
hu: Szóló

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can automatically be recovered:
hu: Néhány projekt nem lett megfelelően mentve az Audacity legutóbbi futásakor.
    Szerencsére az alábbi projekteket automatikusan helyre lehet állítani:

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
hu: Sajnálom, de az effekt nem alkalmazható olyan sztereó sávokon, ahol a két csatorna tartalma nem egyezik.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
hu: Sajnálom, de a 256 karakternél hosszabb útvonalnevek nincsenek támogatva.

en: Sort By Name
hu: Rendezés név szerint

en: Sort By Time
hu: Rendezés idő szerint

en: Sound Activated Record
hu: Hang által aktivált felvétel

en: Sound Activated Recording
hu: Hang által aktivált felvétel

en: Sound Activated Recording (on/off)
hu: Hang által aktivált felvétel (be/ki)

en: Sound Activation Level...
hu: Hang aktiválási szintje...

en: Sound card mixer support
hu: Hangkártya keverés támogatás

en: Sp&lit
hu: Szétv&ágás

en: Sp&lit Delete
hu: Sz&étvágó törlés

en: Special thanks:
hu: Külön köszönet:

en: Specify AAC Options
hu: Adja meg az AAC opciókat

en: Specify AC3 Options
hu: Adja meg az AC3 opciókat

en: Specify AMR-NB Options
hu: Adja meg az AMR-NB opciókat

en: Specify AMR-WB Options
hu: Adja meg az AMR-WB opciókat

en: Specify Command Line Encoder
hu: Parancssoros kódoló megadása

en: Specify FLAC Options
hu: FLAC beállítások megadása

en: Specify MP2 Options
hu: Adja meg az MP2 opciókat

en: Specify MP3 Options
hu: Adja meg az MP3 opciókat

en: Specify Ogg Vorbis Options
hu: Ogg Vorbis opciók megadása

en: Specify Uncompressed Options
hu: Tömörítetlen opciók meadása

en: Specify WMA Options
hu: Adja meg a WMA opciókat

en: Spectral Processor
hu: Spektrum feldolgozó

en: Spectrograms
hu: Spektogramok

en: Spectrum
hu: Spektrum

en: Spectrum log(f)
hu: Spektrum log(f)

en: Spike Cleaner
hu: Tüskék eltávolítása

en: SpikeCleaner by Lynn Allan
hu: Tüskék eltávolítása (Lynn Allan)

en: Spl&it Cut
hu: &Szétvágó kivágás

en: Spli&t
hu: Szétv&ágás

en: Split
hu: Szétvágás

en: Split Cut
hu: Szétvágó kivágás

en: Split Cut Labels
hu: Címkék szétvágó kivágása

en: Split D&elete
hu: Sz&étvágó törlés

en: Split Delete
hu: Szétvágó törlés

en: Split Ne&w
hu: Szétvágva ú&j

en: Split Stereo Track
hu: Sztereó sáv szétvágása

en: Split at labels
hu: Szétvágás a címkénél

en: Split files based on:
hu: Fájlok darabolása. Sorrend:

en: Split stereo track '%s'
hu: '%s' sztereó sáv szétvágása

en: Split-cut to the clipboard
hu: Szétvágó kivágás a vágólapra

en: SplitCut labeled regions to the clipboard
hu: Címkézett régiók szétvágó kivágása a vágólapra

en: Square
hu: Négyszög

en: Stages:
hu: Szakaszok:

en: Standard
hu: Alap

en: Standard Autocorrelation
hu: Sztenderd autókorreláció

en: Start
hu: Kezdet

en: Start Date
hu: Kezdési dátum

en: Start Date and Time
hu: Kezdési dátum és idő

en: Start Monitoring
hu: Megfigyelés elindítása

en: Start Time
hu: Kezdési idő

en: Start offset:
hu: Kezdeti eltolás:

en: Step 1
hu: 1. lépés

en: Step 2
hu: 2. lépés

en: Stereo
hu: Sztereó

en: Stereo Trac&k to Mono
hu: Sztereo sávból m&ono

en: Stereo,
hu: Sztereó,

en: Stop
hu: Állj

en: Stop Monitoring
hu: Megfigyelés leállítása

en: Sync MIDI with Audio
hu: MIDI és hang szinkronizálása

en: Synchronize MIDI with Audio
hu: A MIDI szinkronizálása a hanghoz

en: T&ools Toolbar
hu: Se&gédeszközök eszköztár

en: T&ransport
hu: &Vezérlők

en: Template
hu: Sablon

en: Temporarily replace missing data with silence [this session only]
hu: A hiányzó adatok ideiglenes helyettesítése csenddel [csak ebben a munkamenetben]

en: Temporary files directory
hu: Ideiglenes fájlok könyvtára

en: Test Mode
hu: Teszt mód

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
hu: Szöveges fájlok (*.txt)|*.txt|Minden fájl (*.*)|*.*

en: The entered value is invalid
hu: A beírt érték érvénytelen

en: The maximum frequency must be an integer
hu: A maximális frekvencia egész szám kell, hogy legyen

en: The minimum frequency must be an integer
hu: A minimum frekvenciának egésznek kell lennie

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
hu: A projekt mintavételi rátájának (%d) és bitrátájának (%d kbps) kombinációja
    nem támogatott az MP3 fájlformátum által.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
hu: A projekt mintavételi rátájának (%d) és bitrátájának (%d kbps) a
    kombinációját a kimeneti formátum nem támogatja.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
hu: A projekt mintavételi rátája (%d) nem támogatott az MP3
    fájlformátum által.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
hu: A projekt mintavételi rátáját (%d) a kiválasztott kimeneti formátum
    nem támogatja.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
hu: A rendszer azt észlelte, hogy az Audacity egy példánya már fut.

en: The version of Audacity you are using does not support multiple time tracks.
hu: Az Audacity-nek ez a verziója nem támogatja több idősáv létrehozását.

en: Theme
hu: Téma

en: There are no label tracks to export.
hu: Nincsenek címkesávok, amit exportálni lehetne.

en: There are no options for this format.
hu: Nincs beállítás ehhez a formátumhoz.

en: There is not enough room available to expand the cut line
hu: Nincs elegendő hely a kivágás vonalának kiterjesztéséhez

en: There is not enough room available to paste the selection
hu: Nincs elegendő hely a kijelölés beillesztéséhez

en: There was a problem printing.
hu: Probléma adódott nyomtatás közben.

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s - you need to upgrade to
    a newer version to open this file.
hu: Ezt a fájlt az Audacity %s. verziója mentette.
    Te az Audacity %s. verzióját használod - a fájl megnyitásához
    frissítened kell a programot.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
hu: Az Audacity-nek ez a verziója nem támogatja a(z) %s formátumot.

en: Threshold for Noise:
hu: Zaj küszöbszintje:

en: Threshold for silence:
hu: Csend küszöbértéke:

en: Threshold:
hu: Küszöbszint:

en: Time
hu: Idő

en: Time Shift Tool
hu: Időbeni Eltolás eszköz

en: Time-Shift
hu: Idő-eltolás

en: Timeline Changer
hu: Idővonal változtató

en: To find %s, click here -->
hu: %s megkereséséhez kattintson ide -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
hu: Az FFmpeg ingyenes letöltéséhez kattintson ide -->

en: To get a free copy of Lame, click here -->
hu: A Lame egy ingyenes másolatáért kattintson ide -->

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
hu: A spektrumtérkép készítéséhez minden sávnak azonos mintavételezési frekvenciával kell rendelkeznie.

en: Toggle Focused Track
hu: Fókuszált sáv be- és kikapcsolása

en: Tone Generator
hu: Hang generátor

en: Tone...
hu: Hang...

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
hu: Túl sok audió adat lett kijelölve. Csak az első %.1f másodperc lett analizálva.

en: Tool
hu: Eszköz

en: Tools
hu: Eszközök

en: Track
hu: Sáv

en: Track %d
hu: %d. sáv

en: Track &Start to Cursor
hu: A sáv &kezdetétől a kurzorig

en: Track Name
hu: Sáv neve

en: Track Number
hu: Zeneszám sorszáma

en: Track Panel
hu: Sáv panel

en: Track Remove
hu: Sáv törlése

en: Track Title
hu: Szám címe

en: Tracks
hu: Sávok

en: Tracks are too long to repeat the selection.
hu: A sáv túl hosszú ahhoz, hogy a kijelölést megismételhessem.

en: Tracks sorted by name
hu: Sávok név szerint rendezve

en: Tracks sorted by time
hu: Sávok idő szerint rendezve

en: Transcri&ption Toolbar
hu: Á&ttétel eszköztár

en: Transcription
hu: Áttétel

en: Tri&m
hu: &Nyírás

en: Triangle
hu: Háromszög

en: Trim
hu: Nyírás

en: Trim file to selection
hu: Fájl nyírása a kijelölés kivételével

en: Trim outside selection
hu: Nyírás a kijelölésen kívül

en: Truncate Silence
hu: Csend eltávolítása

en: Truncate Silence...
hu: Csend eltávolítása...

en: Truncating Silence...
hu: Csend eltávolítása...

en: Unable to determine
hu: Nem lehet meghatározni

en: Unable to export
hu: Exportálás sikertelen

en: Unable to initialize MP3 stream
hu: Az MP3 folyam inicializálása sikertelen

en: Unable to open genre file.
hu: Műfaj fájl megnyitása sikertelen.

en: Unable to open target file for writing
hu: Nem lehetett megnyítni a kijelölt fájlt az íráshoz

en: Unable to open/create test file
hu: Teszt fájl létrehozása/megnyitása sikertelen

en: Unable to remove '%s'
hu: '%s' törlése sikertelen

en: Unable to rename '%s' to '%s'
hu: '%s' átnevezése '%s'-re sikertelen

en: Unable to save genre file.
hu: Műfaj fájl mentése sikertelen.

en: Uncompressed Export Setup
hu: Tömörítetlen exportálás beállítása

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Undo History
hu: Visszavonási előzmények

en: Unknown command line option: %s
hu: Ismeretlen parancssori opció: %s

en: Unsorted
hu: Rendezetlen

en: Unsupported Formats
hu: Nem támogatott formátumok

en: Up Octave
hu: Egy oktávval feljebb

en: Upper speed limit
hu: Felső sebesség határa

en: Use LPC
hu: LPC használata

en: Use right mouse button or context key to change format
hu: Használja a jobb egérgombot vagy a környezeti billentyűt a formátum megváltoztatásához

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
hu: Használja az Új vagy a Megnyitás parancsot a már futó Audacity
    folyamatban, hogy egyszerre több projektet nyisson meg.

en: Using Label/Track Name
hu: Sáv neve alapján

en: Using block size of %ld
hu: %ld méretű blokkok használata

en: Using:
hu: Használva:

en: Utility
hu: Segédeszközök

en: Variable
hu: Változó

en: Variable Speed:
hu: Változó sebesség:

en: Vertical Ruler
hu: Függőleges vonalzó

en: Vertical Stereo
hu: Függőleges sztereó

en: Vorbis version mismatch
hu: Vorbis verzió eltérési hiba

en: WAV (Microsoft) signed 16 bit PCM
hu: WAV (Microsoft) előjeles 16 bit PCM

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
hu: WAV, AIFF, és más tömörítetlen típusok

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
hu: WMA (2. verzió) fájlok (FFmpeg)

en: WMA Export Setup
hu: WMA exportálás beállítása

en: Wah Frequency Offset (%):
hu: Wah frekvencia eltolás (%):

en: Wahwah
hu: WahWah

en: Wahwah...
hu: WahWah

en: Waiting to start recording at %s.
hu: Várakozás a felvétel megkezdésére eddig: %s.

en: Warning
hu: FIGYELEM

en: Waveform
hu: Hullámforma

en: Waveform (dB)
hu: Hullámforma (dB)

en: Waveform:
hu: Hullámforma:

en: Waveshaper
hu: Hullámformáló

en: Welcome to Audacity
hu: Üdvözli az Audacity

en: Welcome to Audacity version %s
hu: Üdvözli az Audacity %s verziója

en: Welcome!
hu: Üdvözöljük!

en: Wheel-Rotate
hu: Görgő-forgatás

en: When importing audio files
hu: Hangfájlok importálásakor

en: Whenever a project depends on other files:
hu: Ha a projekt külső hangfájloktól függ:

en: Where is %s?
hu: Hol található meg ez: %s?

en: White
hu: Fehér

en: Windows PCM Audio file (*.wav)|*.wav
hu: Windows PCM hangfájl (*.wav)|*.wav

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
hu: XML fájlok (*.xml)|*.xml|Minden fájl (*.*)|*.*

en: Year
hu: Év

en: You are about to save a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to save the file under this name?
hu: Ön egy %s fájlt készül menteni az alábbi néven: "%s".
    
    Ezek a fájlok szabványosan ".%s"-re végződnek, és egyes programok nem nyitják meg a fájlokat nem szabványos kiterjesztésekkel.
    
    Biztosan ezen a néven szeretné a fájt menteni?

en: You can only do this when playing and recording are
     stopped.  [Pausing is not sufficient.]
hu: Ezt csak olyankor teheti meg, mikor a lejátszás és
     a felvétel áll.  [A szünet nem elég.]

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
hu: A kiválasztott fájlnév kiterjesztése nem egy felismert kiterjesztés.
    Folytatja?

en: You may resample to one of the rates below.
hu: Az alábbi ráták egyikére mintavételezhet újra.

en: You must first select some audio for this
     to use. [Selecting other kinds of track won't work.]
hu: Először ki kell jelölnie némi hangot, hogy
     ezt használja. [Másfajta sávval nem működik.]

en: You must first select some audio for this to use.
hu: Először ki kell jelölnie némi hangot, hogy ezt használja.

en: You must first select some stereo audio for this
     to use.  [You can't use this with mono.]
hu: Először ki kell jelölnie némi sztereó hangot, hogy
     ezt használja.  [Nem használhatja mono-val.]

en: You must select a track first.
hu: Először jelöljön ki egy sávot.

en: You will not be able to play or record audio.
hu: Nem fogsz tudni audiót felvenni és lejátszani.

en: Your file will be exported as a 16-bit AIFF (Apple/SGI) file.
hu: A fájl 16-bit AIFF (Apple/SGI) fájlként lesz exportálva.

en: Your file will be exported as a 16-bit WAV (Microsoft) file.
hu: A fájl 16-bit WAV (Microsoft) fájlként lesz exportálva.

en: Your file will be exported as a GSM 6.10 WAV file.
hu: A fájl GSM 6.10 WAV fájlként lesz exportálva.

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files.
hu: A projekt önálló, nem függ egyetlen külső hangfájltól sem.

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
hu: Az általad használt sávok egy darab monó csatornára lesznek keverve az exporált fájlban.

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
hu: Az általad használt sávok két darab sztereó csatornára lesznek keverve az exporált fájlban.

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Zoom &In
hu: &Nagyítás

en: Zoom &Normal
hu: &Eredeti érték

en: Zoom &Out
hu: &Kicsinyítés

en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

en: Zoom Tool
hu: Nagyító eszköz

en: Zoom in on Point
hu: Nagyítás az adott pontra

en: Zoom in on a Range
hu: Nagyítás az adott tartományra

en: Zoom in or out
hu: Nagyítás vagy kicsinyítés

en: Zoom out one step
hu: Kicsinyítés egy értékkel

en: by &Name
hu: &Név szerint

en: by &Start time
hu: &Kezdés ideje szerint

en: by Dominic Mazzoni
hu: (Dominic Mazzoni)

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
hu: Készítette: Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson

en: by Leland Lucius
hu: (Leland Lucius)

en: by Lynn Allan
hu: Készítette: Lynn Allan

en: by Nasca Octavian Paul
hu: (Nasca Octavian Paul)

en: by Salvo Ventura (2006)
hu: (Salvo Ventura, 2006)

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
hu: Készítette: Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni

en: bytes
hu: bájt

en: custom
hu: egyéni

en: dd:hh:mm:ss
hu: nn:óó:pp:mm

en: down
hu: le

en: false
hu: hamis

en: film frames (24 fps)
hu: film képkocka (24 fps)

en: hh:mm:ss
hu: óó:pp:mm

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
hu: óó:pp:mm + CDDA képkocka (75 fps)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
hu: óó:pp:mm + NTSC "drop" képkocka

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
hu: óó:pp:mm + NTSC "non-drop" képkocka

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
hu: óó:pp:mm + PAL képkocka (25 fps)

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
hu: óó:pp:mm + film képkocka (24 fps)

en: hh:mm:ss + hundredths
hu: óó:pp:mm + századmásodperc

en: hh:mm:ss + milliseconds
hu: óó:pp:mm + ezredmásodperc

en: hh:mm:ss + samples
hu: óó:pp:mm + minták

en: hidden
hu: rejtett

en: labels.txt
hu: cimkék.txt

en: left
hu: balra

en: milliseconds
hu: ezredmásodperc

en: minutes
hu: perc

en: right
hu: jobbra

en: same as left-drag
hu: mint bal-vonszolás

en: same as right-drag
hu: mint jobb-vonszolás

en: same as select tool
hu: ugyanúgy, mint a kijelölő eszköz esetén

en: same as zoom tool
hu: ugyanúgy, mint a nagyító eszköz esetén

en: samples
hu: minták

en: seconds
hu: másodperc

en: spectrum.txt
hu: spektrum.txt

en: to
hu: erre:

en: to Selection En&d
hu: a kijelölés vé&géhez

en: to Selection Star&t
hu: a kijelölés kezde&téhez

en: to Track &End
hu: a sáv &végéhez

en: to Track &Start
hu: a sáv &kezdetéhez

en: true
hu: igaz

en: up
hu: fel

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
hu: SampleRate. Készítette: Erik de Castro Lopo

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
hu: Soundtouch. Készítette: Olli Parviainen
