Audacity 1.4.x - en to fr translation catalogue (2016 entries)

en: 	-blocksize nnn (set max disk block size in bytes)
fr: 	-blocksize nnn (règle en bytes la taille maximale des blocs)

en: 	-help (this message)
fr: 	-help (ce message)

en: 	-test (run self diagnostics)
fr: 	-test (lance l'auto diagnostic)

en: 	-version (display Audacity version)
fr: 	-version (affiche la version d'Audacity)

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
fr: 
    En cas d'enregistrement, le projet n'aura pas de piste.
    
    Pour enregistrer toute piste précédemment ouverte :
    Annuler, Edition > Annuler, jusqu'à ce que toutes les pistes
    soient ouverte, puis Fichier > Enregistrer le projet.

en:    Duration must be at least 1 millisecond
       Compress ratio must be at least 1:1
fr: La durée doit être d'au moins une milliseconde
    Le rapport de compression doit être d'au moins 1:1

en:  (disabled)
fr:  (désactivé)

en:  - Left
fr:  - Gauche

en:  - Right
fr:  - Droit

en:  - Vamp audio analysis plugin
fr:  - Module / greffon d'analyse audio Vamp

en:  <a href="http://forum.audacityteam.org/">Forum</a> (ask your question directly, on the internet)
fr:  <a href="http://forum.audacityteam.org/viewforum.php?f=7">Forum</a> (posez directement vos questions en français, sur Internet)

en:  For even quicker answers, all the online resources above are <b>searchable</b>.
fr: Pour des réponses encore plus rapides, les ressources ci-dessus sont directement <b>cliquables</b>.

en:  Mute On
fr: Rendre muet

en:  Please select an action
fr: Veuillez sélectionner une action

en:  Select On
fr: Sélection

en:  Solo On
fr: Solo

en:  [[file:index.html|Manual]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php">internet version if it isn't</a>)
fr:  [[file:index.html|Manuel]] (doit être installé sur votre machine, ou <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Main_Page/fr">version internet</a>)

en:  [[file:quick_help.html|Quick Help]] (should be installed locally, <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help">internet version if it isn't</a>)
fr:  [[file:quick_help.html|Aide rapide]] (doit être installé sur votre machine), ou sinon <a href="http://manual.audacityteam.org/index.php?title=Quick_Help/fr"> version internet</a>)

en:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] (the latest tips, tricks and tutorials, on the internet)
fr:  [[http://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] (les derniers conseils,  astuces et tutoriels, en anglais sur Internet)

en: !Simplified View
fr: ! Affichage simplifié

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
fr: "%s" est un fichier MIDI, et non audio. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier pour le lire, mais vous pouvez 
     l'éditer en cliquant sur Fichier > Importer > MIDI.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
fr: "%s" n'existe pas.
    
    Voulez-vous le créer ?

en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier audio Dolby Digital. 
    Pour le moment, Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Vous devez le convertir dans un format audio compatible, tel le WAV ou l'AIFF.

en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier audio Musepack. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Si vous pensez qu'il peut s'agir d'un fichier MP3, renommez-le avec l'extension ".mp3" 
    et essayez de l'importer à nouveau. Sinon, vous devez le convertir dans un format audio  
    compatible, tel le WAV ou l'AIFF.

en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier média RealPlayer. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce format propriétaire. 
    Vous devez le convertir dans un format audio compatible, tel le WAV ou l'AIFF.

en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier audio Wavpack. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Vous devez le convertir dans un format audio compatible, tel le WAV ou l'AIFF.

en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier Windows Media Audio. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier pour des raisons de droits. 
    Vous devez le convertir dans un format audio compatible, tel le WAV ou l'AIFF.

en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
fr: "%s" est un fichier de notes, pas un fichier audio. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Essayez de le convertir dans un format audio, tel le WAV ou l'AIFF.
    puis de l'importer, ou de l'enregistrer avec Audacity.

en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
fr: "%s" est une liste de lecture. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce fichier car il contient seulement des liens vers d'autres fichiers. 
    Vous pouvez l'ouvrir avec un traitement de texte et télécharger les fichiers audio correspondants.

en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier vidéo. 
    Pour le moment, Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Vous devez en extraire l'audio dans un format compatible, tel le WAV ou l'AIFF.

en: "%s" is an Advanced Audio Coding file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier Advanced Audio Coding. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Vous devez le convertir dans un format audio compatible, tel le WAV ou l'AIFF.

en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier audio Ogg Speex. 
    Pour le moment, Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier. 
    Vous devez le convertir dans un format audio compatible, tel le WAV ou l'AIFF.

en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est une piste de CD audio. 
    Audacity ne peut pas ouvrir de CD audio directement. 
    Extraire (ripper) les pistes de CD dans un format audio
    qu'Audacity peut importer, comme le WAV ou l'AIFF.

en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
fr: "%s" est un fichier audio crypté, de ceux distribués par les boutiques de musique en ligne. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier à cause de son cryptage. 
    Essayez d'enregistrer ce fichier avec Audacity, ou de le graver sur un CD audio, puis d'extraire 
    les pistes de CD dans un format audio compatible, comme le WAV ou l'AIFF.

en: "%s" successfully created.
fr: "%s" a été créé avec succès.

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
fr: "Changer la &visée de piste" de piste en piste

en: %.1f dB Average rms
fr: %.1f dB de moyenne rms

en: %d Channels
fr: %d Canaux

en: %s %2.0f%% complete.  Click to change task focal point.
fr: %s %2.0f%% achevé.  Cliquer pour modifier.

en: %s changed
fr: %s changé

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
fr: %s n'existe pas.
    
    Il a été retiré de l'historique.

en: %s is already open in another window.
fr: %s est déjà ouvert dans une autre fenêtre.

en: %s-old%d
fr: %s-ancien%d

en: &About Audacity CleanSpeech...
fr: &A propos d'Audacity CleanSpeech...

en: &About Audacity...
fr: &A propos d'Audacity...

en: &Add
fr: &Ajouter

en: &Align Tracks
fr: &Aligner les pistes

en: &All
fr: &Tout

en: &Always copy all audio into project (safest)
fr: Toujours copier tout l'&audio dans le projet ( plus sûr)

en: &Always mix all tracks down to Stereo or Mono channel(s)
fr: &Toujours réduire la totalité des pistes à un mixage stéréo ou mono.

en: &Analyze
fr: &Analyse

en: &Audio Device Info...
fr: &Périphériques audio...

en: &Audio Track
fr: Piste &mono

en: &Beep on completion of longer activities
fr: &Bip à l'achèvement des travaux de longue durée

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: &Chains
fr: S&cripts

en: &Clear
fr: Effa&cer

en: &Close
fr: F&ermer

en: &Collapse All Tracks
fr: &Réduire toutes les pistes

en: &Command
fr: &Commande

en: &Control Toolbar
fr: Barre de &contrôle

en: &Copy
fr: &Copier

en: &Cut
fr: Couper et &raccorder

en: &Debug
fr: &Débogage

en: &Defaults
fr: Réglages par &défaut

en: &Delete
fr: &Supprimer et raccorder

en: &Device
fr: &Périphérique

en: &Device Toolbar
fr: Barre de &périphériques

en: &Discard
fr: &Supprimer

en: &Display VST effects in graphical mode
fr: &Afficher les effets VST en mode GUI

en: &Dither:
fr: &Lissage :

en: &Don't apply effects in batch mode
fr: &N'appliquer aucun effet en mode Traitement par lot

en: &Download
fr: &Téléchargement

en: &Edit
fr: &Edition

en: &Edit Labels
fr: &Editer les marqueurs

en: &Edit Parameters
fr: Paramètres d'&Edition

en: &Edit Toolbar
fr: Barre d'&édition

en: &Ergonomic order of audio I/O buttons
fr: Clavier de contrôle &ergonomique

en: &Export...
fr: &Exporter...

en: &File
fr: &Fichier

en: &Find Notes
fr: Touver les notes

en: &Fit in Window
fr: Afficher le projet du début à la &fin

en: &Gain (dB):
fr: &Gain (dB) :

en: &Generate
fr: &Générer

en: &Hardware Playthrough (Play new track while recording it)
fr: Passage audio &matériel (Lire la nouvelle piste pendant son enregistrement)

en: &Hardware Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
fr: Passage audio lo&giciel : Entendre la nouvelle piste pendant son enregistrement ou sa visualisation

en: &Help
fr: &Aide

en: &History...
fr: &Historique...

en: &Host
fr: &Hôte

en: &Import
fr: &Importer

en: &Import...
fr: &Importer

en: &Insert
fr: &Insérer

en: &Join
fr: &Fusionner

en: &Karaoke...
fr: &Karaoké...

en: &Label Track
fr: Piste de mar&queurs

en: &Labels...
fr: Mar&queurs...

en: &Language:
fr: &Langue :

en: &Left at Playback Position
fr: Limite &gauche de la sélection au point de lecture

en: &Length of preview:
fr: &Durée de la prélecture :

en: &Link Audio and Label Tracks
fr: &Lier les pistes audio et de marqueurs

en: &Load...
fr: &Charger...

en: &Locate...
fr: &Localiser...

en: &Location:
fr: Em&placement :

en: &Lock
fr: &Verrouiller

en: &Loop Play
fr: Lecture en &boucle

en: &Low disk space at program start up
fr: Espace disque &faible au lancement du programme

en: &Make a copy of uncompressed audio files before editing (safer)
fr: &Faire une copie des fichiers audio non compressés avant le montage (plus sûr)

en: &Manual (in web browser)
fr: &Manuel (dans le navigateur Internet)

en: &Meter Toolbar
fr: &VU-mètre

en: &Mixer Board...
fr: Table de &mixage...

en: &Mute All Tracks
fr: Toutes les pistes &muettes

en: &New
fr: &Nouveau

en: &None
fr: Aucu&n

en: &Normalize all tracks in project
fr: &Normaliser toutes les pistes du projet

en: &Open...
fr: &Ouvrir...

en: &Parameters
fr: &Paramètres

en: &Paste
fr: Co&ller

en: &Play other tracks while recording new one
fr: Lire les autres pistes pendant l'enregistrement d'une nouvelle

en: &Preferences...
fr: &Préférences...

en: &Print...
fr: Im&primer...

en: &Quantize Notes
fr: &Quantifier les notes

en: &Quick Help (in web browser)
fr: Aide &rapide (dans le navigateur Internet)

en: &Range (dB):
fr: &Plage (dB):

en: &Raw Data...
fr: Données brutes (&Raw)...

en: &Read uncompressed audio files directly from the original (faster)
fr: &Lire les fichiers audio non compressés directement depuis l'original (plus rapide)

en: &Record
fr: En&registrement

en: &Redo
fr: &Refaire

en: &Redo %s
fr: &Refaire %s

en: &Remove
fr: &Retirer

en: &Replot
fr: &Retracer

en: &Resample...
fr: &Rééchantillonner...

en: &Rescan VST effects next time Audacity is started
fr: &Rechercher les effets VST au prochain démarrage d'Audacity

en: &Reset Toolbars
fr: &Réinitialiser les barres d'outils

en: &Right at Playback Position
fr: Limite d&roite de la sélection au point  de lecture

en: &Run Benchmark...
fr: &Lancer Test de performance...

en: &Save Project
fr: &Enregistrer le projet

en: &Save...
fr: Enregi&strer..

en: &Screenshot Tools...
fr: &Outils de capture d'écran...

en: &Select
fr: &Sélectionner

en: &Select all audio in project, if none selected
fr: &Sélectionner tout l'audio d'un projet si rien n'est sélectionné

en: &Select chain
fr: &Sélectionner le script

en: &Selection Toolbar
fr: Barre de &sélection

en: &Short period:
fr: Cour&t :

en: &Show Clipping
fr: Montrer la &saturation

en: &Software Playthrough (Play new track while recording it)
fr: Passage audio lo&giciel (Lire la nouvelle piste pendant son enregistrement)

en: &Software Playthrough: Listen while recording or monitoring new track
fr: Passage audio lo&giciel : Lire la nouvelle piste pendant son enregistrement ou sa visualisation

en: &Split Cut
fr: &Couper

en: &Stereo Track
fr: Piste &stéréo

en: &Time Track
fr: Piste de &temps

en: &Timer Record...
fr: Enregistrement &programmé...

en: &Toolbars
fr: Barres d'ou&tils

en: &Tracks
fr: &Pistes

en: &UnMute All Tracks
fr: &Aucune piste muette

en: &Undo
fr: &Annuler

en: &Undo %s
fr: &Annuler %s

en: &Undo Levels Available
fr: Niveaux d'&annulations disponibles :

en: &Unlock
fr: Déverr&ouiller

en: &Update display while playing
fr: Act&ualiser l'affichage pendant la lecture

en: &Upload File...
fr: Envo&yer le fichier..

en: &Use custom mix (for example to export a 5.1 multichannel file)
fr: &Utiliser un mixage personnalisé (par exemple exporter en multicanal 5.1)

en: &View
fr: &Affichage

en: &Zoom to Selection
fr: &Zoom sur la sélection

en: (Best Quality)
fr: (Meilleure qualité)

en: (Not all combinations of headers and encodings are possible.)
fr: (Les combinaison d'entête et d'encodage ne sont pas toutes possibles.)

en: (Recovered)
fr: (Récupéré)

en: (Smaller files)
fr: (Petits fichiers)

en: (external program)
fr: (programme externe)

en: (uncheck when recording "stereo mix")
fr: (décocher pour enregistrement avec "stéréo mix")

en: , maximum amplitude = %.1f dB
fr: , amplitude maximum = %.1f dB

en: - END -
fr: - FIN -

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
fr: -120 dB (limite approximative de l'audition humaine)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
fr: -145 dB (amplitude PCM en échantillonnage 24 bits)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
fr: -36 dB (pour édition de grande amplitude)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
fr: -48 dB (amplitude PCM en échantillonnage 8 bits)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
fr: -60 dB (amplitude PCM d'échantillon 10 bits)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
fr: -96 dB (amplitude PCM en échantillonnage 16 bits)

en: -Infinity
fr: -Infini

en: 0 (fastest)
fr: 0 (plus rapide)

en: 0 means endless
fr: 0 pour illimité

en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
fr: 0100 jours 024 h 060 m 060 s

en: 0100 h 060 m 060 s+.# samples
fr: 0100 h 060 m 060 s+.# échantillons

en: 0100 h 060 m 060 s+.030 frames| .999000999
fr: 0100 h 060 m 060 s+.030 images| .999000999

en: 0100 h 060 m 060 s+.24 frames
fr: 0100 h 060 m 060 s+.24 images

en: 0100 h 060 m 060 s+.25 frames
fr: 0100 h 060 m 060 s+.25 images

en: 0100 h 060 m 060 s+.30 frames|N
fr: 0100 h 060 m 060 s+.30 images|N

en: 0100 h 060 m 060 s+.75 frames
fr: 0100 h 060 m 060 s+.75 échantillons

en: 01000,01000 frames|24
fr: 01000 01000 images|24

en: 01000,01000 frames|25
fr: 01000 01000 images|25

en: 01000,01000 frames|29.97002997
fr: 01000 01000 images|29.97002997

en: 01000,01000 frames|75
fr: 01000 01000 échantillons|75

en: 01000,01000 seconds
fr: 01000 01000 secondes

en: 01000,01000,01000 samples|#
fr: 01000 01000 01000 échantillons|#

en: 1 Channel (Mono)
fr: 1 Canal (Mono)

en: 1.0 or earlier
fr: 1.0 ou précédentes

en: 1024
fr: 1 024

en: 16 bit
fr: 16 bits

en: 16-bit PCM
fr: 16 bits PCM

en: 16384
fr: 16 384

en: 2 (Stereo)
fr: 2 (Stéréo)

en: 2 Channels (Stereo)
fr: 2 Canaux (Stéréo)

en: 2-level
fr: Niveau 2

en: 2048
fr: 2 048

en: 24 bit
fr: 24 bits

en: 24-bit PCM
fr: 24 bits PCM

en: 256 - default
fr: 256 - par défaut

en: 32-bit float
fr: 32 bits flottant

en: 32768 - most narrowband
fr: 32 768 - bande plus étroite

en: 4-level
fr: Niveau 4

en: 4096
fr: 4 096

en: 4096 - most narrowband
fr: 4 096 - bande plus étroite

en: 8 (best)
fr: 8 (meilleur)

en: 8 - most wideband
fr: 8 - bande plus large

en: 8-level
fr: Niveau 8

en: 8192
fr: 8 192

en: : Filename too short.
fr: : Nom de fichier trop court

en: : Incorrect filetype.
fr: : Type de fichier incorrect

en: :1
fr: : 1

en: <center><h3>How to get Help</h3></center>
fr: <center><h3>Pour bien démarrer</h3></center>

en: <p>You do not appear to have 'help' installed on your computer.<br> Please <a href="*URL*">view or download it online</a>.
fr: <p>L'aide n'est pas installé sur votre machine.<br> Veuillez <a href="*URL*">la consulter ou la télécharger en ligne</a>.

en: A Free Digital Audio Editor<br>
fr: Un éditeur audio numérique libre<br>

en: A file named "%s" already exists.  Replace?
fr: Un fichier nommé "%s" existe déjà. Le remplacer ?

en: AAC Export Setup
fr: Réglage de l'exportation AAC

en: AAC Profile
    Low Complexity -default
    Most players won't play anything other than LC
fr: Profil AAC
    Basse complexité -Par défaut
    La plupart des lecteurs n'acceptent rien d'autre.

en: AC3 Export Setup
fr: Réglage de l'exportation AC3

en: AC3 Files (FFmpeg)
fr: Fichiers AC3 (FFmpeg)

en: AIFF (Apple) signed 16 bit PCM
fr: AIFF (Apple) signé 16 bits PCM

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
fr: AMR (bande étroite) Fichiers (FFmpeg)

en: AMR (wide band) Files (FFmpeg)
fr: AMR (bande étroite) Fichiers (FFmpeg)

en: AMR support is not distributable
fr: Le support AMR n'est pas distribuable

en: AMR-NB Export Setup
fr: Réglage de l'exportation AMR-NB

en: AMR-WB Export Setup
fr: Réglage de l'exportation AMR-WB

en: About Audacity...
fr: A propos d'Audacity...

en: Activation level (dB):
fr: Niveau d'activation (dB) :

en: Actual Rate: %d
fr: Taux actuel : %d

en: Add &New
fr: Ajouter &nouvelle...

en: Add Label
fr: Ajouter un marqueur

en: Add Label At &Playback Position
fr: Placer un marqueur au &point de lecture

en: Add Label At &Selection
fr: Placer un marqueur sur la &sélection

en: Add label at selection
fr: Ajouter un marqueur à  la sélection

en: Added label
fr: Marqueur ajouté

en: Adjust Sensitivity
fr: Ajuster la sensibilité

en: Adjust input gain
fr: Ajuster le gain d'entrée

en: Adjust input source
fr: Ajuster la source d'entrée

en: Adjust left selection to next offset
fr: Ajuster la sélection de gauche à la prochaine fin d'audio

en: Adjust left selection to next onset
fr: Ajuster la sélection de gauche au prochain début d'audio

en: Adjust output gain
fr: Ajuster le gain de sortie

en: Adjust playback speed
fr: Ajuster la vitesse de lecture

en: Adjust right selection to previous offset
fr: Ajuster la sélection de droite à la fin d'audio précédente

en: Adjust right selection to previous onset
fr: Ajuster la sélection de droite au début d'audio précédent

en: Adjusted Pan
fr: Panoramique ajusté.

en: Adjusted envelope.
fr: Enveloppe ajustée.

en: Adjusted gain
fr: Gain ajusté

en: Advanced Mixing Options
fr: Options de mixage avancées

en: Album Title
fr: Titre de l'album

en: Algorithm
fr: Algorithme

en: Ali&gn and Move Cursor
fr: Ali&gner et déplacer le curseur

en: Align
fr: Aligner

en: Align End with Cu&rsor
fr: Aligner la fin avec le cu&rseur

en: Align End with Selection En&d
fr: Aligner la fin avec la fi&n de la sélection

en: Align End with Selection Star&t
fr: Aligner la fin avec le débu&t de la sélection

en: Align Tracks To&gether
fr: Aligner les pistes &ensemble

en: Align with &Cursor
fr: Aligner avec le &curseur

en: Align with &Zero
fr: Aligner avec l'&origine

en: Align with Selection &End
fr: Aligner avec la fin de la sél&ection

en: Align with Selection &Start
fr: Aligner avec le début de la &sélection

en: Aligned
fr: Aligné

en: Aligned cursor
fr: Curseur aligné

en: Aligned end with cursor
fr: Fin alignée avec le curseur

en: Aligned end with selection end
fr: Fin alignée avec la fin de la sélection

en: Aligned end with selection start
fr: Fin alignée avec le début de la sélection

en: Aligned with selection end
fr: Aligné avec la fin de la sélection

en: Aligned with selection start
fr: Aligné avec le début de la sélection

en: Aligned with zero
fr: Aligné avec le zéro

en: Alignment completed.
fr: Alignement achevé

en: All
fr: Tout

en: All Toolbars
fr: Toutes les barres d'outils

en: All files (*)|*
fr: Tous les fichiers (*.*)|*.*

en: All files|*|All supported files|
fr: Tous fichiers|*|Tous fichiers supportés|

en: All required files in:
      %s
    were already present.
fr: Tous les fichiers requis dans :
      %s
    sont désormais présents.

en: All the audio is muted.
fr: Tout l'audio est muet.

en: All the selected audio is muted.
fr: Toute la sélection audio est muette.

en: All tracks must have the same sample rate
fr: Toutes les pistes doivent avoir la même fréquence d'échantillonnage.

en: Allow clipping
fr: Autoriser la saturation

en: Allpass
fr: Passe-tout

en: Alt-Left-Click
fr: Alt + Clic gauche

en: Always copy all audio (safest)
fr: Toujours copier tout l'audio (plus sûr)

en: Amount to import:
fr: Portion à importer :

en: Amplification (dB):
fr: Amplification (dB) :

en: Amplifier
fr: Amplification

en: Amplify
fr: Amplification

en: Amplify...
fr: Amplification...

en: Amplifying
fr: Amplification en cours

en: Amplitude (0-1)
fr: Amplitude (0 à 1)

en: Amplitude End
fr: Amplitude de fin

en: Amplitude Start
fr: Amplitude de début

en: Analyser
fr: Analyseur

en: Analysis Time:
fr: Durée d'analyse :

en: Any
fr: Tout

en: Append Record
fr: Poursuite de l'enregistrement

en: Appl&y Chain...
fr: Ap&pliquer le script...

en: Applied effect: %s
fr: Effet appliqué : %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
fr: Effet appliqué : %s %.1f dB

en: Applied effect: %s %.1f%%
fr: Effet Appliqué : %s %.1f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
fr: Effet Appliqué : %s %.2f demi-tons

en: Applied effect: %s %d stages, %.0f%% wet, frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %d, feedback = %.0f%%
fr: Effet appliqué: %s %d phases, %.0f%% maxi, fréquence = %.1f Hz, phase de départ = %.0f deg, amplitude = %d, retour = %.0f%%

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
fr: Effet appliqué : %s délai = %f secondes, facteur de décroissance = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
fr: Effet appliqué : %s fréquence = %.0f Hz, amplification = %.0f dB

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
fr: Effet appliqué : %s fréquence = %.1f Hz, phase de départ = %.0f deg, amplitude = %.0f%%, résonnance = %.1f, fréquence offset = %.0f%%

en: Applied effect: %s remove dc offset = %s, normalize amplitude = %s
fr: Effet appliqué : %s supprimer le décalage = %s, normaliser l'amplitude = %s

en: Applied effect: Generate %s wave %s, frequency = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf seconds
fr: Effet appliqué : Générer %s %s onde, fréquence = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf secondes

en: Applied effect: Generate DTMF tones, %.6lf seconds
fr: Effet appliqué : Générer des tonalitéss DTMF, %.6lf secondes

en: Applied effect: Generate Noise, %.6lf seconds
fr: Effet appliqué : Générer un bruit de, %.6lf secondes

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
fr: Effet appliqué : Générer un silence de, %.6lf secondes

en: Apply %s
fr: Appliquer %s

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
fr: Appliquer %s avec le(s) paramêtre(s)
    
    %s

en: Apply Chain
fr: Appliquer le script

en: Apply to &Files...
fr: Appliquer aux &fichiers

en: Apply to Current &Project
fr: Appliquer au &Projet courant

en: Applying '%s' to current project
fr: Application de '%s' au projet courant

en: Applying Dynamic Range Compression...
fr: Application de compression dynamique...

en: Applying Leveller...
fr: Application du niveleur...

en: Applying Nyquist Effect...
fr: Application d'effet Nyquist...

en: Applying Phaser
fr: Application de Phaser

en: Applying Spike Cleaner...
fr: Application de Nettoyeur de pic...

en: Applying Stereo to Mono
fr: Appliquer stéréo vers mono

en: Applying Wahwah
fr: Application de Wahwah

en: Applying...
fr: Application...

en: Are you sure you don't want to recover any projects?
    They can't be recovered later.
fr: Etes-vous sûr(e) de ne pas vouloir récupérer de projets ?
    Ils ne pourront pas être récupérés plus tard.

en: Are you sure you want to delete %s?
fr: Etes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %s ?

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
fr: Etes-vous sûr(e) de remettre à zéro la liste de genre ?

en: Are you sure you want to save the file as "
fr: Etes-vous sûr(e) d'enregistrer le fichier sous "

en: Artist Name
fr: Nom de l'artiste

en: As&k user
fr: &Demander à l'utilisateur

en: Ask me
fr: Me demander

en: Attach/decay time
fr: Durée d'attaque/délai

en: Attack Time
fr: Attaque

en: Attack Time %.1f secs
fr: Attaque %.1f secs

en: Attack Time:
fr: Attaque :

en: Attack/decay time (secs):
fr: Durée de l'attaque et du délai (secondes) :

en: Attempt to run Noise Removal without a noise profile.
fr: Tentative d'application de la réduction du bruit sans profil de bruit.

en: Attempted to export %d channels, but max. channels for selected output format is %d
fr: Tentative d'exporter %d canaux, mais le maximum de canaux est de %d pour le format sélectionné

en: Audacity %s Development Team
fr:  %s équipe de développement d'Audacity

en: Audacity %s Support Team
fr: %s équipe de support d'Audacity

en: Audacity %s ToolBar
fr: Barre d'outils %s Audacity

en: Audacity First Run
fr: Premier démarrage d'Audacity

en: Audacity Karaoke%s
fr: Karaoke%s Audacity

en: Audacity Mixer Board%s
fr: Table de mixage %s d'Audacity

en: Audacity Preferences
fr: Préférences d'Audacity

en: Audacity Project Files
fr: Fichiers projet Audacity

en: Audacity Timer Record
fr: Enregistrement programmé d'Audacity

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
fr: Enregistrement programmé d'Audacity - en attente de démarrage

en: Audacity Timer Record Progress
fr: Progression de l'enregistrement programmé d'Audacity

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
fr: Audacity a besoin de librairies FFmpeg pour importer un fichier audio,
    mais il ne peut les trouver.
    Si vous voulez utiliser les fonction d'import FFmpeg, allez dans Préférences->Librairies
    pour télécharger les libraries FFmpeg ou indiquer leur emplacement .

en: Audacity compressed project files (.aup) save your work in a smaller, compressed (.ogg) format. 
    Compressed project files are a good way to transmit your project online, because they are much smaller. 
    To open a compressed project takes longer than usual, as it imports each compressed track. 
    
    Most other programs can't open Audacity project files.
    When you want to save a file that can be opened by other programs, select one of the
    Export commands.
fr: Les fichiers de projets compressés Audacity (.aup) enregistrent votre travail dans un  format compressé (.ogg).
    Les fichiers de projets compressés sont un bon moyen de transmettre vos projets, car ils sont bien plus réduits.
    L'ouverture d'un projet compressé prend plus de temps, puisqu'il importe chaque piste compressée.
    
    La plupart des autres programmes ne peuvent ouvrir des fichiers de projet Audacity.
    Si vous voulez enregister un fichier pouvant être ouvert par d'autres programmes, sélectionnez
    une des commandes d'exportation.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
fr: Audacity ne peut pas trouver de place pour stocker les fichiers temporaires.
    Veuillez entrer un répertoire approprié dans la boîte de dialogue des préférences.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
fr: Audacity ne peut trouver le fichier :
      %s.
    Le thème n'est pas chargé.

en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
fr: Audacity ne peut charger le fichier :
      %s.
    Peut-être un mauvais format png ?

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
fr: Audacity ne peut ouvrir le fichier :
      %s
    en écriture.

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
fr: Audacity ne peut lire son thème par défaut.
    Merci de rapporter le problème.

en: Audacity could not save file:
      %s
fr: Audacity n'arrive pas à enregistrer le fichier :
      %s.

en: Audacity could not write file:
      %s.
fr: Audacity n'arrive pas à écrire le fichier :
      %s.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
fr: Audacity n'arrive pas à enregistrer les images dans le fichier :
      %s.

en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw".
fr: Audacity n'a pas reconnu ce type de fichier '%s'.
    S'il est non compressé, essayez de l'importer en utilisant "Importer Raw"

en: Audacity found an orphaned blockfile %s! 
    Please consider saving and reloading the project to perform a complete project check.
fr: Audacity a trouvé des blocs de fichiers orphelins %s! 
    Il est souhaitable d'enregsitrer et de recharger le projet pour effectuer une vérification du projet.

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
fr: Audacity a détecté automatiquement des librairies FFmpeg valides.
    Voulez-vous toujours les localiser manuellement ?

en: Audacity is already running
fr: Audacity est déjà ouvert

en: Audacity is based on code from the following projects:
fr: Audacity est basé sur le code des projets suivants :

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
fr: Audacity va maintenant se fermer.  Veuillez relancer Audacity pour utiliser le nouveau répertoire temporaire.

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
fr: Audacity requiert le fichier %s pour pouvoir créer des MP3.

en: Audacity needs the file %s to import and export audio via FFmpeg.
fr: Audacity requiert le fichier %s pour importer et exporter de l'audio par FFmpeg.

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
fr: Les projets Audacity(.AUP) ne sont actuellement pas
    associés à  Audacity. 
    
    Voulez-vous les associer afin de pouvoir les ouvrir d'un double clic ?

en: Audacity projects
fr: Projets Audacity

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
fr: Audacity ne peut pas verrouiller le répertoire temporaire.
    Ce répertoire est peut être déjà utilisé par une autre session d'Audacity.

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
fr: Audacity ne peut pas convertir un projet Audacity 1.0 au nouveau format de projet.

en: Audio Position:
fr: Position audio :

en: Audio Track
fr: Piste audio

en: Audio Unit Effects
fr: Effets Audio Unit

en: Audio cache
fr: Cache audio

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
fr: Largeur de coupe bande audio (Hz)
    Optionnel
    0 - automatique

en: Audio file
fr: Fichier audio

en: Audio playback and recording
fr: Lecture et enregistrement audio

en: Audio to &buffer:
fr: Audio vers &tampon :

en: Audio to buffer:
fr: Audio vers tampon :

en: Author:
fr: Auteur :

en: Auto &save a copy of the project in a separate folder
fr: &Sauvegarder automatiquement une copie du projet dans un répertoire séparé

en: Auto Duck by Markus Meyer
fr: Auto Duck par Markus Meyer

en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
fr: Auto Duck nécessite une piste de contrôle placée sous la (les) piste(s) sélectionnée(s).

en: Auto save
fr: Sauvegarde automatique

en: Auto save in&terval:
fr: In&tervalle de sauvegarde automatique

en: Automated Input Level Adjustment
fr: Réglage automatique du niveau

en: Automated Input Level Adjustment (on/off)
fr: Réglage automatique du niveau (marche/arrêt)

en: Automated Input Level Adjustment decreased the volume to %f.
fr: Le Réglage automatique du niveau a réduit le volume de %f.

en: Automated Input Level Adjustment increased the volume to %.2f.
fr: Le Réglage automatique du niveau a augmenté le volume de %.2f.

en: Automated Input Level Adjustment stopped as requested by user.
fr: Réglage automatique du niveau arrêté à la demande de l'utilisateur.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
fr: Le Réglage automatique du niveau est arrêté. %.2f semble être un volume acceptable.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
fr: Le Réglage automatique du niveau est arrêté. Il n'était pas possible de l'optimiser davantage. Toujours trop élevé.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
fr: Le Réglage automatique du niveau est arrêté. Il n'était pas possible de l'optimiser davantage. Toujours trop bas.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
fr: Le Réglage automatique du niveau est arrêté. Le nombre total d'analyses a été dépassé sans trouver un volume acceptable. Toujours trop élevé.

en: Automated Input Level Adjustment stopped. The total number of analysis has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
fr: Le Réglage automatique du niveau est arrêté. Le nombre total d'analyses a été dépassé sans trouver un volume acceptable. Toujours trop bas.

en: Automatic Crash Recovery
fr: Récupération automatique de crash

en: Automatically &fit tracks vertically zoomed
fr: &Ajuster automatiquement les pistes à la hauteur de la fenêtre

en: Automatically make labels from words
fr: Créer automatiquement des marqueurs d'après les mots

en: Average
fr: Moyenne

en: Average rms =  dB.
fr: Moyenne rms =  dB.

en: Average rms = %.1f dB.
fr: Moyenne rms = %.1f dB.

en: Average rms = zero.
fr: Moyenne RMS =  zéro.

en: Axis
fr: Axe

en: Background
fr: Fond

en: Background end time
fr: Chrono de fin du fond

en: Background start time
fr: Chrono de début du fond

en: Background:
fr: Fond :

en: Backup file detected
fr: Fichier de sauvegarde détecté

en: Backwards
fr: En arrière

en: Bandpass
fr: Passe-bande

en: Bass Boost
fr: Amplification des basses

en: BassBoost...
fr: Amplification des basses...

en: Batch
fr: Traitement en lot

en: Beats per minute:
fr: Battements Par Minute :

en: Behaviors
fr: Comportements

en: Big-endian
fr: Mode "Gros-boutiste"

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
fr: Le taux d'échantillonnage (bits/second) - influence la taille et la qualité du fichier obtenu
    Certains codecs n'acceptent que des valeurs prédéfinies(128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatique
    Recommandé - 192000

en: Bit Rate Mode:
fr: Mode de débit :

en: Bit Rate:
fr: Débit :

en: Bit depth:
fr: Profondeur d'échantillonnage :

en: Blue Bkgnd
fr: Fond bleu

en: Boost (dB):
fr: Amplification (dB) :

en: Boost dB
fr: Amplification dB

en: Boosting Bass Frequencies
fr: Amplification des basses fréquences

en: Both channels of a stereo track must be the same length.
fr: Les deux canaux d'une piste stéréo doivent avoir la même longueur.

en: Both channels of a stereo track must be the same sample rate.
fr: Les deux canaux d'une piste stéréo doivent avoir la même fréquence d'échantillonnage.

en: Brown
fr: Rouge (Brownien)

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: Build Information
fr: Informations système

en: Build type:
fr: Type de version :

en: Burn to CD
fr: Graver sur un CD

en: Button
fr: Bouton

en: Buttons
fr: Boutons

en: Byte order:
fr: Ordre des bits :

en: C&ategory:
fr: C&atégorie :

en: C&hain (Double-Click or press SPACE to edit)
fr: &Script  (double-cliquer ou taper ESPACE pour éditer)

en: C&hoose command
fr: C&hoisir une commande

en: C&hoose...
fr: C&hoisir...

en: CDDA frames (75 fps)
fr: échantillons CDDA (75 i/s)

en: Caching audio
fr: Cache de l'audio

en: Caching audio into memory...
fr: Cache de l'audio dans la mémoire...

en: Calibrate
fr: Calibrer

en: Calibrate voicekey
fr: Calibrer voicekey

en: Calibration Results
fr: Résultats de la calibration

en: Can't delete track with active audio
fr: Impossible d'effacer les pistes avec l'audio actif

en: Can't export multiple files
fr: Impossible d'exporter des fichiers multiples

en: Can't open project file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier projet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Save
fr: Annuler l'enregistrement

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
fr: Impossible d'exporter en MP2 à  ce taux d'échantillonnage et cette définition

en: Cannot export audio in this format.
fr: Impossible d'exporter l'audio dans ce format.

en: Cannot export audio to %s
fr: Impossible d'exporter l'audio vers %s

en: Capture Full Screen
fr: Capturer tout l'écran

en: Capture Full Window
fr: Capturer la fenêtre complète

en: Capture Window Only
fr: Capturer la fenêtre de travail

en: Capture Window Plus
fr: Capturer au-delà de la fenêtre

en: Capture entire window or screen
fr: Capturer entièrement la fenêtre ou l'écran

en: Capture part of a project window
fr: Capturer une partie de la fenêtre de projet

en: Center
fr: Centré

en: Cepstrum
fr: Cepstre

en: Cha&nnels
fr: Ca&naux

en: Chain
fr: Script

en: Change Amplification Envelope
fr: Changer l'amplification

en: Change Length...
fr: Changer la longueur...

en: Change ONE Sample only
fr: Changer un seul échantillon :

en: Change Pitch
fr: Changer la hauteur

en: Change Pitch without Changing Tempo
fr: Changer la hauteur sans changer le tempo

en: Change Pitch...
fr: Changer la hauteur...

en: Change Sample
fr: Modifier l'échantillon

en: Change Several Samples
fr: Changer plusieurs échantillons

en: Change Speed
fr: Changer la vitesse

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
fr: Changer la vitesse en modifiant tempo et hauteur

en: Change Speed...
fr: Changer la vitesse...

en: Change Tempo
fr: Changer le tempo

en: Change Tempo without Changing Pitch
fr: Changer le tempo sans modifier la hauteur

en: Change Tempo...
fr: Changer le tempo...

en: Change gain on focused track
fr: Changer le gain sur la piste visée

en: Change lower speed limit (%) to:
fr: Passer la vitesse minimale de (%) à :

en: Change pan on focused track
fr: Changer le panoramique sur la piste visée

en: Change track name to:
fr: Changer le nom de la piste en :

en: Change upper speed limit (%) to:
fr: Passer la vitesse maximale de (%) à :

en: Changed '%s' to %d Hz
fr:  '%s' changé en %d Hz

en: Changed '%s' to %s
fr:  '%s' changé en %s

en: Changed block %s to new alias name
fr: Bloc %s changé en nouveau nom d'alias

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
fr: Les changements de dossier temporaire ne prendront effet qu'après avoir redémarré Audacity

en: Changing Length...
fr: Changement de la longueur...

en: Changing Pitch
fr: Changement de hauteur

en: Changing Speed
fr: Changement de vitesse

en: Changing Tempo
fr: Changement de tempo

en: Changing Tempo/Pitch
fr: Changement de tempo/hauteur

en: Channel
fr: Canal

en: Channel Mode:
fr: Mode de canal :

en: Channel: %2d
fr: Canal : %2d

en: Channels:
fr: Canaux :

en: Chec&k Dependencies...
fr: Vérifier les fichiers &associés...

en: Checking %s
fr: Vérification de %s

en: Chirp Generator
fr: Générateur de sifflet

en: Chirp...
fr: Sifflet...

en: Choose Language for Audacity to use:
fr: Choisir la langue qu'Audacity utilisera :

en: Choose a location to place the temporary directory
fr: Choisir un emplacement pour placer le répertoire temporaire

en: Choose a location to save screenshot images
fr: Choisir un emplacement pour enregistrer les copies d'écran

en: Choose a location to save the exported files
fr: Choisir un emplacement pour placer les fichiers temporaires

en: Choose location to save files
fr: Choisir un emplacement pour enregistrer les fichiers

en: Choose...
fr: Choisir...

en: Cl&eanSpeech Mode (Customized GUI)
fr: Mode Cl&eanSpeech  (interface personnalisée)

en: Cl&ear
fr: Effac&er

en: Clea&nSpeech Mode (Customized GUI)
fr: Mode Clea&nSpeech  (interface personnalisée)

en: CleanSpeech Batch Processing
fr: Script CleanSpeech...

en: CleanSpeech Presets (*.csp)|*.csp
fr: Préréglages de ClenSpeech (*.csp)|*.csp

en: Cleaning up cache directories
fr: Nettoyage des répertoires cache...

en: Cleaning up temporary files
fr: Nettoyage des fichiers temporaires...

en: Cleaning up unused directories in project data...
fr: Nettoyer les répertoires inutilisés des données du projet...

en: Click Removal
fr: Suppression des clics

en: Click Removal...
fr: Suppression des clics...

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
fr: Suppression des clics et pops par Craig DeForest

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
fr: Cliquer-glisser pour ajuster la taille relative des pistes stéréo

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
fr: Cliquer glisser pour modifier le volume (enveloppe).

en: Click and drag to edit the samples
fr: Cliquer-glisser pour modifier les échantillons.

en: Click and drag to move a track in time
fr: Cliquer-glisser pour glisser temporellement une piste..

en: Click and drag to move left selection boundary.
fr: Cliquer-glisser pour déplacer à gauche les limites de la sélection.

en: Click and drag to move right selection boundary.
fr: Cliquer-glisser pour déplacer à droite les limites de la sélection.

en: Click and drag to resize the track.
fr: Cliquer-glisser pour redimensionner la piste.

en: Click and drag to select audio
fr: Cliquer-glisser pour sélectionner l'audio.

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
fr: Clic pour Zoom avant, Maj + Clic pour Zoom arrière

en: Click to vertically zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
fr: Clic pour zoom vertical, Maj+clic pour zoom arrière, glisser pour ajuster le zoom à une zone

en: Clipping
fr: Saturation

en: Close
fr: Fermer

en: Close focused track
fr: Fermer la piste visée

en: Close project immediately with no changes
fr: Fermer immédiatement le projet sans modifications

en: Close project immediately with no further changes
fr: Fermer immédiatement le projet sans modifications supplémentaires

en: Closing last window &quits Audacity
fr: La fermeture de la &dernière fenêtre referme Audacity

en: Co&py
fr: Co&pier

en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
fr: En-tête de codec (FOURCC)
    Optionnel
    vide - automatique

en: Codec:
fr: Codec :

en: Comb
fr: Peigne

en: Command
fr: Commande

en: Command %s not implemented yet
fr: La commande %s n'est pas encore implémentée

en: Command Action
fr: Action de la commande

en: Command Line Export Setup
fr: Réglage de l'exportation en ligne de commande

en: Command Output
fr: Commande

en: Command-line options supported:
fr: Options de lignes de commandes supportées :

en: Command:
fr: Commande :

en: Comments
fr: Commentaires

en: Compress based on Peaks
fr: Compression basée sur les pics

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
fr: Niveau de compression
    requis pour FLAC
    -1 - automatique
    min - 0 (encodage rapide, fichier de sortie important)
    max - 10 (encodage lent, fichier de sortie réduit)

en: Compressor
fr: Compresseur

en: Compressor...
fr: Compresseur...

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm Deletion
fr: Confirmer l'effacement

en: Confirm Overwrite
fr: Confirmer l'effacement

en: Confirm?
fr: Confirmer ?

en: Continue without deleting; silently work around the extra files
fr: Continuer sans effacer ; agit silencieusement autour des fichiers supplémentaires

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
fr: Analyse de contraste (conformité WCAG 2 )

en: Contrast Analyzer, for measuring rms volume differences between two selections of audio.
fr: Analyseur de contraste destiné à mesurer les différences de volume RMS entre deux sélections audio.

en: Contrast Result:
fr: Résultat de la comparaison :

en: Contrast...
fr: Contraste...

en: Control
fr: Contrôle

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
fr: Conversion d'un projet version 1.0 au nouveau format.
    L'ancien fichier a été sauvegardé sous '%s'

en: Converter
fr: Convertisseur

en: Copied labeled regions to the clipboard
fr: Régions marquées collées vers le presse-papier

en: Copy
fr: Copier

en: Copy All Audio into Project (Safer)
fr: Copier tout l'audio dans le projet (plus sûr)

en: Copy Labels
fr: Copier les marqueurs

en: Copy Selected Audio Into Project
fr: Copier dans le projet l'audio sélectionné

en: Copying audio data into project...
fr: Copie de données audio dans le projet...

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
fr: La copie d'audio stéréo dans une piste mono n'est pas permise.

en: Core Libraries
fr: Librairies

en: Cosine
fr: Cosinus

en: Could not create autosave file:
fr: Impossible d'enregistrer le fichier de sauvegarde automatique :

en: Could not create directory:
      %s
fr: Impossible de créer le répertoire :
      %s

en: Could not enumerate files in auto save directory
fr: Impossible d'énumérer les fichiers du répertoire de sauvegarde auto

en: Could not find any audio devices.
fr: Impossible de trouver un périphérique audio.

en: Could not load file: "%s"
fr: Impossible de charger le fichier : "%s"

en: Could not open MP3 encoding library!
fr: Impossible d'ouvrir la librairie d'encodage MP3 !

en: Could not open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Could not open file:
      %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier : 
      %s

en: Could not open file:
fr: Impossible d'ouvrir le fichier :

en: Could not open file: "%s"
fr: Impossible d'ouvrir le fichier : "%s"

en: Could not remove old auto save file
fr: Impossible de retirer l'ancien fichier de sauvegarde automatique

en: Could not remove old autosave file:
fr: Impossible de retirer l'ancien fichier de sauvegarde automatique :

en: Could not save project. Perhaps %s 
    is not writable or the disk is full.
fr: Impossible de sauver le projet. %s est peut-être
    protégé en écriture, ou le disque est plein.

en: Could not set parameters of effect %s
     to %s.
fr: Impossible de modifier les paramêtres de l'effet %s
    à %s.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
fr: Impossible de trouver le répertoire de données du projet : "%s"

en: Couldn't write to file "%s": %s
fr: Impossible d'enregistrer le fichier "%s": %s

en: Couldn't write to file:
fr: Impossible d'enregistrer le fichier :

en: Create
fr: Créer

en: Created new audio track
fr: Nouvelle piste audio créée

en: Created new label track
fr: Nouvelle piste de marqueurs créée

en: Created new project
fr: Nouveau projet créé

en: Created new stereo audio track
fr: Nouvelle piste audio stéréo créée

en: Created new time track
fr: Nouvelle piste de temps créée

en: Creating Noise Profile
fr: Création d'un profil du bruit

en: Credits
fr: Crédits

en: Ctrl-Left-Click
fr: Ctrl + Clic gauche

en: Ctrl-Left-Drag
fr: Ctrl + glisser à gauche

en: Ctrl-Wheel-Rotate
fr: Ctrl + Roulette souris

en: Cu&t
fr: Couper et &raccorder

en: Cuberoot Autocorrelation
fr: Autocorrélation racine cubique

en: Cubic
fr: Cubique

en: Current difference
fr: Différence actuelle

en: Cursor Left
fr: Petit saut de curseur à gauche

en: Cursor Long Jump Left
fr: Grand saut de curseur à gauche

en: Cursor Long Jump Right
fr: Grand saut de curseur à droite

en: Cursor Right
fr: Petit saut de curseur à droite

en: Cursor Short Jump Left
fr: Petit saut de curseur à gauche

en: Cursor Short Jump Right
fr: Petit saut de curseur à droite

en: Cursor to Track &End
fr: du curseur jusqu'à la fin de la pist&e

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f
fr: Curseur: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,   Crête : %.4f sec (%d Hz) (%s) = %.3f

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s) = %.1f dB
fr: Curseur : %d Hz (%s) = %d dB    Crête : %d Hz (%s) = %.1f dB

en: Custom FFmpeg Export
fr: Personalisation de l'export FFmpeg

en: Cut
fr: Couper et raccorder

en: Cut Labels
fr: Couper et raccorder les marqueurs

en: Cut Preview
fr: Prévisualisation de la coupe

en: Cut labeled regions to the clipboard
fr: Couper la région marquée vers le presse-papier

en: Cut to the clipboard
fr: Couper vers le presse-papier

en: DTMF Tone Generator
fr: Générateur de tonalité DTMF

en: DTMF Tones...
fr: Tonalités DTMF...

en: DTMF sequence:
fr: Séquence DTMF :

en: Data gathered
fr: Données réunies le

en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
fr: Les données seront dirigées vers l'entrée standard. "%f" utilise le nom de fichier dans la fenêtre d'export.

en: De&faults
fr: Réglages par dé&faut

en: De&lete
fr: &Supprimer

en: De&vice
fr: Pé&riphérique

en: Debug build
fr: Débogage

en: Decay Time
fr: Décroissance :

en: Decay Time %.1f secs
fr: Délai %.1f secs

en: Decay Time:
fr: Décroissance :

en: Decay factor:
fr: Facteur de décroissance :

en: Decoding Waveform
fr: Décodage de la forme d'onde

en: Decrease gain on focused track
fr: Diminuer le gain sur la piste visée

en: Decrease input gain
fr: Diminuer le gain d'entrée

en: Decrease output gain
fr: Diminuer le gain de sortie

en: Decrease playback speed
fr: Réduire la vitesse de lecture

en: Default &View Mode:
fr: Mode d'affichage par &défaut

en: Default Sample &Format:
fr: &Format d'échantillonnage par défaut :

en: Default Sample &Rate:
fr: F&réquence d'échantillonnage par défaut :

en: Default endianness
fr: "Boutisme" par défaut.

en: Degree of Leveling
fr: Dégré de nivellement

en: Degree of Leveling:
fr: Dégré de nivellement :

en: Delay
fr: Délai

en: Delay time (seconds):
fr: Durée du délai (secondes) :

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete Labels
fr: Effacer les marqueurs

en: Delete Preset
fr: Effacer la présélection

en: Delete orphaned files [safe and recommended]
fr: Effacer les fichiers orphelins [recommandé et sans risque]

en: Delete preset '%s'?
fr: Effacer la présélection '%s' ?

en: DeleteKey
fr: ToucheSuppression

en: DeleteKey2
fr: ToucheSuppression2

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
fr: Effacé de  %.2f secondes à t=%.2f

en: Deleted labeled regions
fr: Supprimer les régions marquées

en: Dependency check
fr: Vérification des fichiers associés.

en: Depth (%):
fr: Profondeur (%) :

en: Depth in percent
fr: Profondeur en pourcentage

en: Depth:
fr: Profondeur :

en: Detac&h at Silences
fr: Détac&her aux silences

en: Detach
fr: Détacher

en: Detach Labels
fr: Détacher les marqueurs

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
fr: Détaché de  %.2f secondes à t=%.2f

en: Detached labeled regions
fr: Régions marquées détachées

en: Detect clipping
fr: Détecter la saturation

en: Detecting clipping
fr: Détection de la saturation

en: Device
fr: Périphérique

en: Devices
fr: Périphériques

en: Difference = %.1f Average rms dB.
fr: Différence = %.1f de moyenne rms dB.

en: Difference = infinite Average rms dB.
fr: Différence = moyenne dB RMS infinie.

en: Difference is indeterminate.
fr: La différence est indéterminée.

en: Difference:
fr: Différence :

en: Direction Changes (High Threshold)
fr: Changements de direction (seuil haut)

en: Direction Changes (Low Threshold)
fr: Changements de direction (seuil bas)

en: Directories
fr: Répertoires

en: Directory %s does not exist. Create it?
fr: Le répertoire %s n'existe pas. Le créer ?

en: Directory %s is not writable
fr: Le répertoire %s est protégé en écriture.

en: Disable Meter
fr: Désactiver le VU-mètre

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disallowed
fr: Interdit

en: Disk space
fr: Espace disque

en: Disk space remains for recording %d hours and %d minutes.
fr: Espace disque restant pour l'enregistrement : %d heures et %d minutes

en: Disk space remains for recording %d minutes.
fr: L'espace disque restant permet l'enregistrement de %d minutes.

en: Disk space remains for recording %d seconds.
fr: L'espace disque restant permet l'enregistrement de  %d seconds.

en: Disk space remains for recording 1 hour and %d minutes.
fr: Espace disque restant pour l'enregistrement : 1 heure et %d minutes

en: Display
fr: Affichage

en: Display Audio Unit effects in graphical mode
fr: Afficher les effets Audio Unit en mode graphique

en: Dit&her:
fr: Li&ssage :

en: Do &not copy any audio
fr: &Ne pas copier d'audio

en: Do Not Copy Any Audio
fr: Ne pas cop

en: Do Not Recover
fr: Ne pas récupérer

en: Do not show this warning again
fr: Ne plus montrer cet avertissement.

en: Do you still want to start Audacity?
fr: Voulez-vous toujours démarrer Audacity

en: Do you want to save the changes?
fr: Souhaitez-vous enregistrer les modifications ?

en: Don't a&pply effects in batch mode
fr: N'a&ppliquer aucun effet en mode Traitement par lot

en: Don't show this again at start up
fr: Ne plus montrer ceci au démarrage

en: Don't show this warning again
fr: Ne plus montrer cet avertissement.

en: Dow&nload
fr: Téléc&hargement

en: Down
fr: Bas

en: Down Octave
fr: Octave inférieure

en: Download
fr: Téléchargement

en: Drag label boundary
fr: Tirer la limite de marqueur

en: Drag one or more label boundaries
fr: Tirer une limite de marqueur ou plus

en: Drag the label vertically to change the order of the tracks.
fr: Tirer ce panneau vers le haut ou le bas pour changer l'ordre des pistes.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
fr: Glisser pour Zoom dans une zone, clic-droit pour Zoom arrière

en: Draw Tool
fr: Outil de dessin d'ondes

en: Draw curves
fr: Dessiner les courbes

en: Drawing Spectrum
fr: Tracer le spectre

en: Dry Wet
fr: Original Modifié

en: Dry/Wet:
fr: Original/Modifié :

en: Duck amount:
fr: Montant de Duck :

en: Duplic&ate
fr: Dupli&quer

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicated
fr: Dupliqué

en: Duration
fr: Durée

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
fr: La durée est à zéro. Rien ne sera enregistré.

en: Duration:
fr: Durée :

en: Duty cycle:
fr: Cycle d'activité :

en: Dynamic Range Compressor
fr: Compresseur dynamique

en: Dynamics Processor
fr: Processeur dynamique

en: E&dit...
fr: E&diter...

en: E&xit
fr: &Quitter

en: E&xpand All Tracks
fr: Res&taurer toutes les pistes

en: EQ Curve needs a different name
fr: Donner un autre nom à la courbe d'égalisaton

en: Edit
fr: Edition

en: Edit C&hains...
fr: E&diter les scripts

en: Edit Chains
fr: Editer les scripts

en: Edit Genres
fr: Editer les genres

en: Edit Labels
fr: Editer les marqueurs

en: Edit Metadata
fr: Editer les métadonnées

en: Edit Metadata tags
fr: Editer les tags de métadonnées

en: Edit metadata
fr: Editer les métadonnées

en: Edit the metadata tags
fr: Editer les tags de métadonnées

en: Edited labels
fr: Marqueurs édités

en: Editing a clip can &move other clips
fr: L'&édition d'un clip peut déplacer les autres clips

en: Editing and greyed out Menus
fr: Edition et menus grisés

en: Effe&ct
fr: E&ffets

en: Effect Settings
fr: Réglages de l'effet

en: Effects
fr: Effets

en: Effects Preview
fr: Prévisualisation des effets

en: Elapsed Time:
fr: Temps passé :

en: Emeritus Developers
fr: Développeurs émérites :

en: Empty
fr: Vide

en: Enable &dragging of left and right selection edges
fr: &Permettre le glissement des bordures de sélection gauche et droite

en: Enable Automated Input Level Adjustment.
fr: Activer le Réglage automatique du niveau

en: Enable Effects
fr: Activer les effets

en: Enable Meter
fr: Activer le VU-mètre

en: Enable cu&t lines
fr: Au&toriser les lignes de coupe

en: Enabled
fr: Activé

en: Encoding:
fr: Encodage :

en: End
fr: Fin

en: End Date
fr: Date de fin

en: End Date and Time
fr: Date et heure de fin

en: End Time
fr: Heure de fin

en: Energy
fr: Energie

en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
fr: Energie                  -- soit: %1.4f  sd: (%1.4f)

en: Enhanced Autocorrelation
fr: Autocorrélation avancée

en: Enter Nyquist Command:
fr: Entrer une commande Nyquist :

en: Enter name of new chain
fr: Entrer le nom du nouveau script

en: Enter the desired name of the curve
fr: Entrer le nom de la courbe

en: Enter track name
fr: Entrer le nom de la piste

en: Envelope
fr: Outil de niveau (enveloppe)

en: Envelope Tool
fr: Outil de niveau (enveloppe)

en: Equaliser
fr: Egaliseur

en: Equalization
fr: Egalisation

en: Equalization, by Martyn Shaw && Mitch Golden
fr: Egalisation, par Martyn Shaw && Mitch Golden

en: Equalization...
fr: Egalisation...

en: Error
fr: Erreur

en: Error %d returned from MP3 encoder
fr: Erreur %d retournée par l'encodeur MP3

en: Error (file may not have been written): %s
fr: Erreur (le fichier peut ne pas avoir été écrit) : %hs

en: Error Initializing Audio
fr: Erreur d'initialisation audio

en: Error Initializing Midi
fr: Erreur d'initialisation MIDI

en: Error Saving Project
fr: Erreur à l'enregistrement du projet

en: Error closing file
fr: Erreur de fermeture de fichier

en: Error flushing file
fr: Erreur de traitement de fichier

en: Error importing
fr: Erreur d'importation

en: Error in Duration
fr: Erreur de durée

en: Error loading EQ curve
fr: Erreur de chargement de la courbe d'égalisation

en: Error loading keyboard shortcuts
fr: Erreur de chargement des raccourcis clavier

en: Error loading metadata
fr: Erreur de chargement des métadonnées

en: Error loading program
fr: Erreur de chargement du programme

en: Error locking temporary folder
fr: Erreur de verrouillage du répertoire temporaire

en: Error opening file
fr: Erreur d'ouverture de fichier

en: Error opening file or project
fr: Erreur d'ouverture de fichier ou de projet

en: Error opening project
fr: Erreur d'ouverture de projet

en: Error saving equalization curves
fr: Erreur à l'enregistrement  de courbes d'égalisation

en: Error saving keyboard shortcuts
fr: Erreur d'enregistrement des raccourcis clavier

en: Error saving project
fr: Erreur d'enregistrement du projet

en: Error saving tags file
fr: Erreur à l'enregistrement de fichiers tags

en: Error trying to save file:
fr: Erreur à l'enregistrement du fichier :

en: Error while opening sound device.
fr: Erreur à l'ouverture du périphérique son.

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
fr: Erreur à l 'ouverture du périphérique son. Vérifiez les réglages du périphérique et l'échantillonnage du projet.

en: Error writing autosave file
fr: Erreur d'écriture de fichier de sauvegarde automatique

en: Error writing to file
fr: Erreur d'écriture de fichier

en: Error:
fr: Erreur :

en: Error: %hs at line %lu
fr: Erreur : %hs à la ligne %lu

en: Estimate
fr: Estimer

en: Expand
fr: Etendre

en: Expanded Cut Line
fr: Etendre la ligne de coupe

en: Expander
fr: Expanseur

en: Expo&rt Selection...
fr: Expo&rter la sélection...

en: Export
fr: Exporter

en: Export &Labels...
fr: Exporter les marq&ueurs...

en: Export CleanSpeech &Presets...
fr: E&xporter les préselections CleanSpeech...

en: Export Contrast Result As:
fr: Exporter le résultat du contraste sous :

en: Export File
fr: Exporter le fichier

en: Export Keyboard Shortcuts As:
fr: Exporter les raccourcis clavier sous :

en: Export Labels As:
fr: Exporter les marqueurs sous :

en: Export MIDI
fr: Exporter MIDI

en: Export MIDI As:
fr: Exporter MIDI sous :

en: Export MIDI...
fr: Exporter en MIDI ...

en: Export Presets
fr: Exporter les présélections

en: Export Spectral Data As:
fr: Exporter les données spectrales sous :

en: Export canceled after exporting the following %ld file(s).
fr: Export annulé après l'exportation du (des) fichier(s) %ld.

en: Export format:
fr: Format d'export :

en: Export location:
fr: Emplacement de l'export :

en: Export stopped after exporting the following %ld file(s).
fr: Export stoppé après l'exportation du (des) fichier(s) %ld.

en: Exporting an Audio File
fr: Exporter un fichier audio

en: Exporting entire file as %s
fr: Exporter le fichier entier à %s

en: Exporting entire file at %d Kbps
fr: Exportation du fichier entier à %d kbps

en: Exporting entire file at %d kbps
fr: Exportation du fichier entier à %d kbps

en: Exporting entire file with %s preset
fr: Exportation du fichier entier avec la présélection %s

en: Exporting entire file with VBR quality %s
fr: Exportation du fichier entier avec la qualité VBR %s

en: Exporting selected audio as %s
fr: Exporter la sélection audio sous %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
fr: Exportation de la sélection audio à %d kbps

en: Exporting selected audio at %d kbps
fr: Exportation de la sélection audio à %d kbps

en: Exporting selected audio with %s preset
fr: Exportation de la sélection audio avec la présélection %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
fr: Exportation de la sélection audio avec la qualité VBR %s

en: Exporting the entire project as %s
fr: Exportation du projet entier en %s

en: Exporting the entire project as FLAC
fr: Exportation du projet entier en fichier FLAC

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
fr: Exportation du projet entier en Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project using command-line encoder
fr: Exportation du projet entier en utilisant un encodeur à ligne de commande

en: Exporting the selected audio as %s
fr: Exportation de la sélection audio à %s

en: Exporting the selected audio as FLAC
fr: Exportation de la sélection audio en FLAC

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
fr: Exportation de la sélection audio en Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
fr: Exportation de la sélection audio en utilisant un encodeur à ligne de commande

en: Extend Selection Range
fr: Etendre la sélection

en: Extracting features: %s
fr: Fonctions d'extraction : %s

en: Extreme
fr: Extrême

en: FFT Find Notes
fr: Touver les notes FFT

en: FFT Skip Points
fr: Points FFT sautés

en: FFT Window
fr: Affichage FFT

en: FFmpeg Import/Export Library
fr: Librairie d'export FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
fr: Version de la librairie FFmpeg :

en: FFmpeg Library:
fr: Librairie FFmpeg :

en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
fr: FFmpeg ne peut pas trouver le codec audio 0x%x.
    Le support de ce codec n'est probablement pas compilé.

en: FFmpeg library not found
fr: La librairie FFmpeg est absente

en: FFmpeg not found
fr: FFmpeg absent

en: FFmpeg startup failed
fr: Echec du lancement de FFmpeg

en: FFmpeg support not compiled in
fr: Le  support FFmpeg n'est pas compilé

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before,                       
    but this time Audacity failed to load it at startup.                       
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
fr: FFmpeg a été configuré dans les Préférences et précédemment chargé avec succès,                       
    mais cette fois, Audacity n'a pu le charger au lancement.                       
    
    Vous pouvez retourner dans Préférences > Import/Export et le re-configurer.

en: FFmpeg-compatible files
fr: Fichiers compatibles - FFmpeg

en: FLAC Export Setup
fr: Réglage de l'exportation FLAC

en: FLAC Files
fr: Fichiers FLAC

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
fr: L'encodeur FLAC n'a pas pu s'initialiser
    Status: %d

en: FLAC export couldn't open %s
fr: L'export FLAC ne peut ouvrir %s

en: FLAC files
fr: Fichiers FLAC

en: FLAC import and export
fr: Import et Export FLAC

en: FLAC options
fr: Options FLAC

en: FLAC support is not included in this build of Audacity
fr: Le support de  FLAC n'est pas inclus dans cette version d'Audacity

en: Face name
fr: Nom de la police

en: Face size
fr: Taille de police

en: Fade In
fr: Fondre en ouverture

en: Fade Out
fr: Fondre en fermeture

en: Fading In
fr: Fondu en ouverture

en: Fading Out
fr: Fondu en fermeture

en: Failed to find compatible FFmpeg libraries
fr: Impossible de trouver des librairies FFmpeg compatibles

en: Failed to find the codec
fr: Impossible de trouver le codec

en: Failed to guess format
fr: Impossible de reconnaître le format

en: Fast
fr: Rapide

en: Fast Sinc Interpolation
fr: Interpolation rapide

en: Features
fr: Fonctions

en: Feedback (%):
fr: Retour (%) :

en: Feedback in percent
fr: Retour en pourcentage

en: File
fr: Fichier

en: File Format Support
fr: Support de format de fichier

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
fr: Le fichier est peut-être invalide ou corrompu: 
    %s

en: File name prefix
fr: Préfixe de nom de fichier

en: File name prefix:
fr: Préfixe de nom de fichier :

en: Filename = %s.
fr: Nom de fichier = %s.

en: Fill in silence for missing display data [this session only]
fr: Rempli de silence les données manquantes [pour cette session]

en: Filter
fr: Filtre

en: Final Pitch Shift (semitones) [-12 to 12]:
fr: Ajustement de hauteur final (demi-tons) [-12 à 12] :

en: Final Tempo Change (%)
fr: Changement final du tempo  (%)

en: Final Tempo Change (%):
fr: Changement final du tempo  (%) :

en: Find &Zero Crossings
fr: Rechercher les croisements avec le &zéro

en: Find Clipping
fr: Marquer la saturation

en: Find Clipping...
fr: Marquer la saturation...

en: First Track
fr: Première piste

en: First file name
fr: Premier nom de fichier

en: First file name:
fr: Premier nom de fichier :

en: Fit &Vertically
fr: Afficher &toutes les pistes

en: Fit Project
fr: Afficher le projet

en: Fit Selection
fr: Afficher la sélection

en: Fit project in window
fr: Afficher toutes les pistes

en: Fit selection in window
fr: Ajuster la sélection à la fenêtre

en: Five Min
fr: Cinq min.

en: Font...
fr: Police...

en: Foreground
fr: Premier plan

en: Foreground end time
fr: Chrono de fin du premier plan :

en: Foreground start time
fr: Chrono de début de premier plan :

en: Foreground:
fr: Premier plan :

en: Format Change
fr: Format :

en: Format:
fr: Format :

en: Forwards
fr: En avant

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
fr: Taille d'affichage
    Optionnel
    0 - par défaut
    min - 16
    max - 65535

en: Free Space:
fr: Espace libre :

en: Frequency (Hz)
fr: Fréquence (Hz) :

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
fr: Fréquence (Hz)	Niveau (dB)

en: Frequency (Hz):
fr: Fréquence (Hz) :

en: Frequency Analysis
fr: Analyse de fréquence

en: Frequency Hertz
fr: Fréquence Hertz

en: Frequency Hertz End
fr: Fréquence Hertz de fin

en: Frequency Hertz Start
fr: Fréquence Hertz de début

en: Frequency g&ain (dB/dec):
fr: G&ain Fréquence : (dB/dec)

en: Frequency smoothing
fr: Lissage de fréquence

en: Frequency smoothing (Hz):
fr: Lissage de fréquence (Hz) :

en: From Internet
fr: Depuis Internet

en: From Pitch
fr: Depuis hauteur

en: From RPM
fr: Depuis tours/min.

en: From beats per minute
fr: Depuis battements/minute

en: From frequency in hertz
fr: de fréquence en hertz

en: From length in seconds
fr: Depuis durée en secondes

en: From:
fr: Depuis :

en: Full screen on/off
fr: Plein écran/retour

en: Full search
fr: Recherche complète

en: Function
fr: Fonction

en: GB
fr: Go

en: GPL License
fr: License GPL (en anglais)

en: GStreamer startup failed
fr: Echec du lancement de GStreamer

en: GStreamer was configured in preferences and successfully loaded before,
                          but this time Audacity failed to load it at startup.
                          You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
fr: GStreamer a été configuré dans les Préférences et précédemment chargé avec succès,
    mais cette fois, Audacity n'a pu le charger au lancement.
    Vous pouvez retourner dans Préférences > Librairies et le re-configurer.

en: GStreamer-compatible files
fr: Fichiers compatibles GStreamer

en: Gap detected in project file
fr: Des manques ont été découverts dans le fichier projet

en: Gate
fr: Seuil

en: Generating Chirp
fr: Géneration d'un sifflet

en: Generating DTMF tones
fr: Géneration de tonalités DTMF

en: Generating Noise
fr: Génération du bruit

en: Generating Silence
fr: Génération du silence

en: Generating Tone
fr: Géneration d'un son

en: Generator
fr: Générateur

en: Get Noise Profile
fr: Prendre le profil du bruit

en: Grabber
fr: Lecture glissante

en: Graphic EQ
fr: Egaliseur graphique

en: Grids
fr: Grilles

en: Header:
fr: Entête :

en: Heavier
fr: Plus fort

en: Heaviest
fr: Très fort

en: Heavy
fr: Fort

en: Help
fr: Aide

en: Help on the Internet
fr: Aide sur Internet

en: High-quality Conversion
fr: Conversion de haute qualité

en: High-quality Sinc Interpolation
fr: Interpolation de haute qualité

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
fr: Une fréquence de rafraîchissement élevée affiche des changements
    plus rapides. Une fréquence inférieure à 30 par seconde
    évite d'affecter la qualité audio des machines les plus lentes .

en: Highpass
fr: Passe-haut

en: Horizontal Stereo
fr: Affichage horizontal

en: Host
fr: Hôte

en: I&mport CleanSpeech Presets...
fr: I&mporter les préselections CleanSpeech...

en: ID3 tag support
fr: support des tag ID3

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
fr: Format de caractères ISO 639 3
    Optionnel
    vide - automatique

en: If 'Load Theme Cache At Startup' is checked, then the Theme Cache will be loaded
    when the program starts up.
fr: Si "Charger le thème au démarrage" est coché,
    le thème sera chargé quand le programme démarrera.

en: If the available system memory falls below this value, audio will no longer
    be cached in memory and will be written to disk.
fr: Si la mémoire système libre tombe en-dessous de cette valeur, l'audio ne pourra
    plus être dans le cache mémoire et sera écrit sur le disque.

en: If you have more than one Audio Track, you can export each track as a separate file,
    or if you have a Label Track, you can export a new file for each label.
    
    This project does not have multiple tracks or a Label Track, so you cannot export multiple files.
fr: Si vous avez plus d'une piste audio, il est possible d'exporter chacune dans un fichier indépendant,
    ou si vous avez une piste de marqueurs, vous pouvez créer un nouveau fichier pour chaque marqueur.
    
    Ce projet n'ayant pas de pistes multiples, ni de piste de marqueurs, vous ne pouvez pas exporter de fichiers multiples.

en: If you need more control over the export format please use the 'Other uncompressed files' format.
fr: Pour davantage de choix de format d'export, sélectionner "Autres formats non compressés".

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
fr: Si vous le faites, votre projet ne sera pas enregistré. Le souhaitez-vous ?

en: Import
fr: Importer

en: Import Labels
fr: Importer les marqueurs

en: Import MIDI
fr: Importer MIDI

en: Import Presets
fr: Importer les présélections

en: Import Raw
fr: Importer des données brutes (Raw)

en: Import Raw Data
fr: Importer des données brutes (Raw)

en: Import complete. Calculating waveform
fr: Import achevé. Calcul de la forme d'onde

en: Import complete. Running an on-demand waveform calculation. %2.0f%% complete.
fr: Import achevé. Exécution d'un calcul de forme d'onde à la demande. %2.0f%% achevé.

en: Import via QuickTime
fr: Importer depuis QuickTime

en: Import(s) complete. Running %d on-demand waveform calculations. Overall %2.0f%% complete.
fr: Import(s) achevé(s). Exécution des calculs de forme d'onde %d à la demande.%2.0f%% achevé cependant.

en: Imported '%s'
fr:  '%s' importé

en: Imported MIDI from '%s'
fr: Midi importé depuis '%s'

en: Imported labels from '%s'
fr: Marqueurs importés depuis '%s'

en: Importing %s
fr: Importation de %s ...

en: In addition, specify the name of an audio file or Audacity project to open it.
fr: De plus, spécifier le nom du fichier audio ou du projet Audacity pour l'ouvrir

en: Include audio before first label
fr: Inclure l'audio avant le premier marqueur

en: Increase gain on focused track
fr: Augmenter le gain sur la piste visée

en: Increase input gain
fr: Augmenter le gain d'entrée

en: Increase output gain
fr: Augmenter le gain de sortie

en: Increase playback speed
fr: Augmenter la vitesse de lecture

en: Index[%02x] Codec[%S], Language[%S], Bitrate[%S], Channels[%d], Duration[%d]
fr: Index[%02x] Codec[%S], Langage[%S], Débit[%S], Canaux[%d], Durée[%d]

en: Individual Theme Files
fr: Fichiers de thème individuels

en: Initial Pitch Shift (semitones) [-12 to 12]:
fr: Ajustement de hauteur initial (demi-tons) [-12 à 12] :

en: Initial Tempo Change (%)
fr: Changement initial du tempo  (%)

en: Initial Tempo Change (%):
fr: Changement initial du tempo  (%):

en: Inner fade down length:
fr: Longueur de fondu interne à la fermeture :

en: Inner fade up length:
fr: Longueur de fondu interne à l'ouverture :

en: Input Device
fr: Périphérique d'entrée

en: Input Meter
fr: VU-mètre d'entrée

en: Input Source
fr: Source d'entrée

en: Input Source:
fr: Source d'entrée :

en: Input Volume
fr: Volume d'entrée

en: Input level meter - click to monitor input
fr: VU-mètre d'entrée - cliquer pour visualiser

en: Input source information is not available.
fr: Pas d'information disponible sur la source d'entrée

en: Insane
fr: Délirant

en: Insert &After
fr: Insérer A&près

en: Insert &Before
fr: Insérer a&vant

en: Inspecting project file data...
fr: Vérification des données du projet...

en: Installation Prefix:
fr: Préfixe d'intallation

en: Internal logic fault
fr: Erreur de logique interne

en: Interpolation:
fr: Interpolation :

en: Invalid Vorbis bitstream header
fr: Entête Vorbis bitstream invalide

en: Invalid duration in LOF file.
fr: Durée invalide dans le fichier LOF.

en: Invalid sample rate
fr: Fréquence d'échantillonnage invalide.

en: Invalid track offset in LOF file.
fr: Décalage de piste invalide dans le fichier LOF.

en: Invalid window offset in LOF file.
fr: Sortie fenêtre invalide dans le fichier LOF

en: Invert
fr: Inverser

en: Inverting
fr: Inversion

en: Join
fr: Fusionner

en: Join Labels
fr: Fusionner les marqueurs

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
fr: Groupé de  %.2f secondes à t=%.2f

en: Joined labeled regions
fr: Régions marquées groupées

en: Joint Stereo
fr: canaux stéréo joints

en: KB
fr: Ko

en: Key Bindings
fr: Définition des raccourcis clavier

en: Key Combination
fr: Combinaison de touches

en: Key type
fr: Type de clé

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Keyboard preferences currently unavailable.
fr: Les préférences de clavier ne sont pas disponible pour l'instant.

en: L
fr: G

en: L&atency correction:
fr: Correction de l&atence :

en: LAME MP3 Library:
fr: Librairie MP3 LAME :

en: LFO Frequency (Hz):
fr: Fréquence LFO (Hz) :

en: LFO Start Phase (deg.):
fr: Phase de départ LFO (deg.) :

en: LFO frequency in hertz
fr: Fréquence LFO en hertz

en: LFO start phase in degrees
fr: Phase de départ LFO en degrés

en: LOF Error
fr: Erreur de LOF

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
fr: Précision des coefficients LPC  
    Optionnel
    0 - défaut
    min - 1
    max - 15

en: La&beled Regions
fr: Régions &marquées

en: Label
fr: Marqueur

en: Label %s is not a legal file name. You cannot use any of:   %s
    Use...
fr: Le marqueur %s n'est pas un nom valide. Ne pas utiliser les caractères suivants :   %s
    Utiliser...

en: Label Edit
fr: Edition de marqueur

en: Label Track
fr: Piste de marqueurs

en: Label Track Font
fr: Police de la piste de marqueurs

en: Labels
fr: Marqueurs

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
fr: Décalage (secondes)	Fréquence (Hz)	Niveau

en: Language:
fr: Langue :

en: Latency
fr: Latence

en: Latency Correction setting has caused the recorded audio to be hidden before zero.
    Audacity has brought it back to start at zero.
    You may have to use the Time Shift Tool (<---> or F5) to drag the track to the right place.
fr: Le réglage de correction de latence a caché l'audio enregistré, avant le zéro.
    Audacity l'a ramené au zéro.
    Vous pourrez utiliser l'outil de glissement temporel (<---> ou F5) pour glisser la piste à sa place.

en: Latency correction:
fr: Correction de latence :

en: Latency problem
fr: Problème de latence

en: Left
fr: Gauche

en: Left Channel
fr: Canal gauche

en: Left,
fr: Gauche,

en: Left-Click
fr: Clic Gauche

en: Left-Double-Click
fr: Double clic gauche

en: Left-Drag
fr: Glisser à gauche

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
fr: Gauche=Zoom avant, Droit=Zoom arrière, Milieu=Normal

en: Length
fr: Durée

en: Length (seconds)
fr: Durée (secondes)

en: Length (seconds):
fr: Durée (secondes)

en: Length of filter:
fr: Longueur du filtre :

en: Level:
fr: Niveau :

en: Leveller
fr: Niveleur

en: Leveller...
fr: Niveleur...

en: Levels To Discard
fr: Niveaux à supprimer :

en: Libraries
fr: Librairies

en: Libresample by Dominic Mazzoni and Julius Smith
fr: Libresample par Dominic Mazzoni et Julius Smith

en: Libsamplerate by Erik de Castro Lopo
fr: LibsampleRate, d'Erik de Castro Lopo

en: Libsamplerate error: %d
fr: Erreur LibSampleRate : %d

en: Light
fr: Léger

en: Limiter
fr: Limiteur

en: Linear
fr: Linéaire

en: Linear frequency
fr: Fréquence linéaire

en: Linear frequency scale
fr: Echelle linéaire de fréquence

en: Link Tracks
fr: Lier les pistes

en: List of Files in basic text format
fr: Liste des fichiers en format texte

en: Little-endian
fr: Mode "petit-boutiste"

en: Lo&ng period:
fr: Lo&ng :

en: Load
fr: Charger

en: Load Files
fr: Charger les fichiers

en: Load Metadata As:
fr: Charger les métadonnées comme :

en: Load Preset
fr: Charger une présélection

en: Load Theme Cache
fr: Charger le thème

en: Load Theme Cache At Startup
fr: A l'ouverture, charger le thème

en: Load VST Program:
fr: Charger le programme VST :

en: Loaded %d keyboard shortcuts
fr: Chargement des %d raccourcis clavier

en: Loading keyboard shortcuts
fr: Chargement des raccourcis clavier

en: Loca&te...
fr: Locali&ser...

en: Locate FFmpeg
fr: Localiser FFmpeg

en: Locate Lame
fr: Localiser l'encodeur Lame

en: Location of %s:
fr: Localisation de %s:

en: Location of &Manual:
fr: Localisation du &manuel :

en: Log frequency
fr: Fréquence logarithmique

en: Logarithmic
fr: Logarithmique

en: Long Seek right during playback
fr: Long saut  à  droite durant la lecture

en: Long period:
fr: Long :

en: Long seek left during playback
fr: Long saut  à gauche durant la lecture

en: Lower speed limit
fr: Vitesse limite basse

en: Lowpass
fr: Passe-bas

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
fr:  Fichiers (FFmpeg) M4A (AAC)

en: MB
fr: Mo

en: MIDI Devices
fr: Périphériques MIDI

en: MIDI and Allegro files (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|MIDI files (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Allegro files (*.gro)|*.gro|All files (*.*)|*.*
fr: Fichiers MIDI et Allegro (*.mid;*.midi;*.gro)|*.mid;*.midi;*.gro|Fichiers MIDI (*.mid;*.midi)|*.mid;*.midi|Fichiers Allegro(*.gro)|*.gro|All files (*.*)|*.*

en: MIDI file (*.mid)|*.mid|Allegro file (*.gro)|*.gro
fr: Fichiers MIDI (*.mid)|*.mid|Fichiers Allegro (*.gro)|*.gro

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
fr: Les pistes MIDI ne peuvent être compensées individuellement, seules les pistes audio le peuvent.

en: MP2 Export Setup
fr: Réglage de l'exportation MP2

en: MP2 Files
fr: Fichiers MP2

en: MP2 export
fr: export MP2

en: MP3 Export Library
fr: Librairie d'export MP3 :

en: MP3 Export Setup
fr: Réglage de l'exportation MP3

en: MP3 Files
fr: Fichiers MP3

en: MP3 Importing
fr: Importation de MP3

en: MP3 Library Version:
fr: Version de la librairie MP3 :

en: MP3 Library:
fr: Librairie MP3 :

en: MP3 export library not found
fr: Librairie d'exportation MP3 non trouvée

en: MP3 files
fr: Fichiers MP3

en: MPEG container options
fr: Options de conteneur MPEG

en: Ma&ximum Frequency (Hz):
fr: Fréquence ma&ximum (Hz) :

en: Made '%s' a stereo track
fr:  '%s' transformé en piste stéréo

en: Main Mix
fr: Mix principal

en: Make Labels
fr: Créer marqueurs

en: Make Stereo
fr: Rendre stéréo

en: Make Stereo Track
fr: Joindre en piste stéréo

en: Make-up gain for 0dB after compressing
fr: Normaliser à 0dB après la compression.

en: Manage History
fr: Organiser l'historique

en: Master Gain Control
fr: Contrôle du niveau Master

en: Max Spike Duration (milliseconds): 
    (99999 or greater is off)
fr: Durée maximale de pic (millisecondes): 
    (inférieure à 99999)

en: Max silence duration:
fr: Durée maxi du silence :

en: Max spike width
fr: Largeur de pic max.

en: Max spike width (higher is more sensitive):
fr: Largeur maximum du pic (la sensibilité augmente avec la largeur) :

en: Max. Number of Notes (1..128):
fr: Nombre maximal  de notes (1...128) :

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
fr: Ordre de partition maximal
    Optionnel
    -1 - défaut
    min - 0
    max - 8

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
fr: Ordre de prédiction maximal
    Optionnel
    -1 - défaut
    min - 0
    max - 32 (avec LPC) ou 4 (sans LPC)

en: Maximum amplitude dB
fr: Amplitude maximale dB

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
fr: Débit maximum de flux multiplexé
    Optionnel
    0 - default

en: Maximum frequency must be in the range 100 Hz - 100,000 Hz
fr: La fréquence maximum doit se situer entre 100 Hz et 100 000 Hz

en: Maximum pause:
fr: Pause maximale :

en: Measure selection
fr: Mesurer la sélection

en: Measured background level
fr: Bruit de fond mesuré

en: Measured foreground level
fr: Niveau mesuré du premier plan

en: Media read error
fr: Erreur de lecture du média

en: Medium
fr: Moyen

en: Medium Tracks
fr: Pistes normales

en: Merge
fr: Mélanger

en: Merged Clips
fr: Clips mélangés

en: Meter
fr: VU-mètre

en: Meter Preferences
fr: Préférences de mesure

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
fr: Fréquence de rafraîchissement par seconde [1-100]

en: Meter-Play
fr: VU-mètre de lecture

en: Meter-Record
fr: VU-mètre d'enregistrement

en: Meter/Waveform dB &range:
fr: Amplitude en dB du &VU-mètre/Forme d'onde

en: Mi&nimum Free Memory (MB):
fr: Mémoire libre mi&nimale (MB) :

en: Mi&nimum Frequency (Hz):
fr: Fréquence mi&nimum (Hz) :

en: Mi&x and Render
fr: Mi&xage et Rendu

en: Mi&xer Toolbar
fr: Barre de mi&xage

en: Middle-Click
fr: Clic du milieu

en: Min silence duration:
fr: Durée mini du silence :

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
fr: Ordre de partition minimal
    Optionnel
    -1 - défaut
    min - 0
    max - 8

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
fr: Ordre de prédiction minimal
    Optionnel
    -1 - défaut
    min - 0
    max - 32 (avec LPC) ou 4 (sans LPC)

en: Minimum Amplitude (dB):
fr: Amplitude Minimale (dB):

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
fr: La fréquence minimum doit être supérieure à 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
fr: La fréquence minimale doit être inférieure à la fréquence maximale

en: Missing alias file: (%s)
fr: Lien manquant : (%s)

en: Missing data file: (%s.au)
fr: Fichier de données manquant : (%s.au)

en: Missing summary file: (%s.auf)
fr: Sommaire manquant : (%s.auf)

en: Mix
fr: Mixer

en: Mix and Render
fr: Mixage et Rendu

en: Mix and Render to New Track
fr: Mixer et rendre vers une nouvelle piste

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
fr: Mixer et rendre les pistes %d en une nouvelle piste mono

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
fr: Mixer et rendre les pistes %d en une nouvelle piste stéréo

en: Mixer
fr: Mixage

en: Mixer Panel
fr: Panneau de mixage

en: Mixing and rendering tracks
fr: Mixer et rendre les pistes

en: Mixing down to &mono during export
fr: Mixage en &mono durant l'export

en: Mixing down to &stereo during export
fr: Mixage en &stéréo durant l'export

en: Mo&ve Cursor
fr: &Déplacer le curseur

en: Moderate
fr: Modéré

en: Modified Label
fr: Marqueur modifié

en: Modulator
fr: Modulateur

en: Mouse
fr: Souris

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
fr: Souris (réglages par défaut, non modifiables)

en: Move &Down
fr: &Descendre

en: Move &Up
fr: &Monter

en: Move Focus to Next Track
fr: Passer la visée à la piste suivante

en: Move Focus to Next and Select
fr: Passer à la visée suivante et sélectionner

en: Move Focus to Previous Track
fr: Passer la visée à la piste précédente

en: Move Focus to Previous and Select
fr: Passer à la visée précédente et sélectionner

en: Move Track
fr: Déplacer la piste

en: Move Track Down
fr: Déplacer la piste vers le bas

en: Move Track Up
fr: Déplacer la piste vers le haut

en: Move backward from toolbars to tracks
fr: Déplacement arrière entre barre d'outils et pistes

en: Move clip up/down between tracks
fr: Déplacer les clips d'une piste à l'autre

en: Move forward from toolbars to tracks
fr: Déplacement avant entre barre d'outils et pistes

en: Moved '%s' %s
fr: Déplacé '%s' %s

en: Moved Sample
fr: Echantillon déplacé

en: Moved clip to another track
fr: Clip déplacé sur une autre piste

en: Moved gain slider
fr: Curseur de niveau déplacé

en: Moved pan slider
fr: Curseur de panoramique déplacé

en: Multi Tool
fr: Multi outils

en: Multi-Tool Mode
fr: Mode multi outils

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
fr: Mode multi-outils : Cmd-, pour Préférences souris et clavier

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
fr: Mode multi-outils : Ctrl+P pour Préférences souris et clavier

en: Multiband
fr: Multibande

en: Musical Instrument
fr: Instrument de musique

en: Mute
fr: Muet

en: Mute/Unmute focused track
fr: Muet bascule marche/arrêt sur la piste visée

en: Mux Rate:
fr: Taux de mixage :

en: NTSC frames
fr: Images NTSC

en: Name
fr: Nom...

en: Name Change
fr: changement de nom

en: Name files:
fr: Renommer le fichier :

en: Name must not be blank
fr: Le nom ne doit pas rester vierge

en: Name...
fr: Nom...

en: Names may not contain '%c' and '%c'
fr: Les noms ne doivent pas contenir '%c' and '%c'

en: Never copy any audio
fr: Ne jamais copier d'audio

en: New Label Track
fr: Nouvelle piste de marqueurs

en: New Peak Amplitude (dB):
fr: Nouvelle crête (dB ):

en: New Project
fr: Nouveau projet

en: New Temporary Directory
fr: Nouveau Répertoire Temporaire

en: New Track
fr: Nouvelle piste

en: New sample rate (Hz):
fr: Nouvelle fréquence d'échantillonnage (Hz):

en: New selection length:
fr: Longueur de la nouvelle sélection :

en: New selection length: hh:mm:ss
fr: Longueur de la nouvelle sélection : hh:mm:ss

en: New...
fr: Nouveau...

en: Next Tool
fr: Outil suivant

en: No Local Help
fr: Aide locale manquante

en: No MIDI interfaces
fr: Pas d'interface MIDI

en: No audio interfaces
fr: Pas d'interface audio

en: No background measured
fr: Pas de fond mesuré

en: No chain selected
fr: Aucun script sélectionné

en: No compatible FFmpeg library was found
fr: Aucune librairie FFmpeg compatible n'a été trouvée

en: No devices found
fr: Aucun périphérique trouvé

en: No endianness
fr: Pas de "boutisme"

en: No foreground measured
fr: Pas de premier plan mesuré

en: No labels to export.
fr: Aucun marqueur à exporter

en: Noise Floor
fr: Plancher du bruit

en: Noise Floor %d dB
fr: Plancher de bruit %d dB

en: Noise Floor:
fr: Plancher du bruit :

en: Noise Generator
fr: Générateur de bruit

en: Noise Removal
fr: Réduction du bruit

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
fr: Réduction du bruit par Dominic Mazzoni

en: Noise Removal...
fr: Réduction du bruit...

en: Noise Threshold (Hiss/Hum/Ambient Noise)
fr: Seuil de bruit (Bruit de bande, hum, son ambient)

en: Noise reduction
fr: Réduction de bruit

en: Noise reduction (dB):
fr: Réduction de bruit (dB):

en: Noise type
fr: Type de bruit :

en: Noise...
fr: Bruit...

en: None
fr: Aucun

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
fr: Aucun des fichiers composant le thème attendu
    n'a été trouvé dans :
      %s.

en: None-Skip
fr: Aucun saut

en: Normalize
fr: Normaliser

en: Normalize maximum amplitude to:
fr: Normaliser l'amplitude maximale à :

en: Normalize...
fr: Normaliser......

en: Normalizing...
fr: Normalisation

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
fr: La librairie d'encodage MP3 n'est pas valide ou pas supportée !

en: Not an Ogg Vorbis file
fr: N'est pas un fichier Ogg Vorbis

en: Not enough data selected.
fr: Pas assez de données sélectionnées

en: Note Track
fr: Piste de note

en: Note key
fr: Note

en: Note length (seconds)
fr: Durée de la note (secondes)

en: Note velocity
fr: Vélocité de note

en: Note: Export quality options can be chosen by clicking the Options
    button in the Export dialog.
fr: Note : Pour choisir les options de qualité d'exportation, cliquer sur le bouton Options
    de la boîte de dialogue d'exportation.

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
fr: Note: Frapper Cmd+Q pour quitter. Toutes les autres touches sont valides.

en: Nothing to redo
fr: Rien à refaire

en: Nothing to undo
fr: Rien à annuler

en: Num
fr: N°

en: Number of consecutive analysis:
fr: Nombre d'analyses consécutives :

en: Number of times to repeat:
fr: Nombre de répétitions :

en: Nyquist Output:
fr: Console Nyquist

en: Nyquist Prompt...
fr: Console Nyquist...

en: Nyquist did not return audio.
fr: Nyquist n'a pas retourné d'audio.

en: Nyquist returned the value:
fr: Nyquist a retourné la valeur :

en: Nyquist returned too many audio channels.
fr: Nyquist a retourné trop de canaux audio.

en: OK... Audacious!
fr: OK... Audacieux !

en: Ogg Vorbis Export Setup
fr: Réglage de l'exportation Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Files
fr: Fichier Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Import and Export
fr: Import et Export Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis files
fr: Fichiers Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
fr: Le support d'Ogg Vorbis n'est pas inclus dans cette version d'Audacity

en: On-demand import and waveform calculation complete.
fr: Importation à la demande et calcul de forme d'onde achevé.

en: One Hour
fr: Une heure

en: One Min
fr: Une min.

en: One Sec
fr: Une sec.

en: Only avformat.dll|*avformat*.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
fr: Seulement avformat.dll|*avformat*.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
fr: Seulement lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*

en: Only libavformat.so|libavformat.so*|Dynamically Linked Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
fr: Seulement libavformat.so|libavformat.so*|Dynamically Linked Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*

en: Only libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*
fr: Seulement libmp3lame.dylib|libmp3lame.dylib|Dynamic Libraries (*.dylib)|*.dylib|All Files (*)|*

en: Only libmp3lame.so.0|libmp3lame.so.0|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
fr: Seulement libmp3lame.so|libmp3lame.so|Fichiers Primary Shared Object (*.so)|*.so|Libraries étendues (*.so*)|*.so*|Tous fichiers (*)|*

en: Onsets
fr: Débuts

en: Open &Recent...
fr: Ouvrir les fichiers &récents...

en: Open Me&tadata Editor...
fr: Ouvrir l'éditeur de mé&tadonnées...

en: Open Recent
fr: Ouvrir les fichiers récents

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
fr: Ouvrir un nouveau projet  pour modifier les raccourcis clavier.

en: Open menu on focused track
fr: Ouvrir le menu sur la piste visée

en: Opening Audacity Project
fr: Ouverture d'un projet Audacity

en: Opening old project file
fr: Ouverture d'ancien fichier de projet

en: Orphaned blockfile: (%s)
fr: Bloc de fichier orphelin : (%s)

en: Oscillator
fr: Oscillateur

en: Other Contributors
fr: Autres contributeurs :

en: Other Emeritus Team Members
fr: Autres membres émérites de l'équipe

en: Other uncompressed files
fr: Autres formats non compressés

en: Other...
fr: Autre...

en: Out of disk space
fr: Disque plein

en: Outer fade down length:
fr: Longueur de fondu externe à la fermeture :

en: Outer fade up length:
fr: Longueur de fondu externe à l'ouverture :

en: Output Channels: %2d
fr: Canaux de sortie : %2d

en: Output Device
fr: Périphérique de sortie

en: Output Meter
fr: VU-mètre de sortie

en: Output Volume
fr: Volume de sortie

en: Output level meter
fr: VU-mètre de sortie

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
fr: Qualité générale, utilisée différemment selon les codecs
    Requis pour vorbis
    0 - automatique
    -1 - Arrêté  (remplacé par débit )

en: Overdub (on/off)
fr: Doublage (marche/arrêt)

en: Overdub: &Play other tracks while recording new one
fr: &Doublage : lire les autres pistes pendant l'enregistrement d'une nouvelle

en: Overwrite existing files
fr: Ecraser les fichiers existants

en: Overwrite preset '%s'?
fr: Ecraser les présélections '%s'?

en: PAL frames (25 fps)
fr: Images PAL 25 i/s

en: Pa&ge Setup...
fr: Mise en pa&ge...

en: Packet Size:
fr: Taille de paquet

en: Packet size
    Optional
    0 - default
fr: Taille de paquet
    Optionnel
    0 - par défaut

en: Pan
fr: Panoramique

en: Pan left on focused track
fr: Panoramique à gauche sur la piste visée

en: Pan right on focused track
fr: Panoramique à droite sur la piste visée

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Parametric
fr: Paramétrique

en: Paste
fr: Coller

en: Paste Te&xt to New Label
fr: Coller le te&xte dans le nouveau marqueur

en: Paste Text to New Label
fr: Coller le texte dans le nouveau marqueur

en: Pasted from the clipboard
fr: Collé depuis le presse-papier

en: Pasted text from the clipboard
fr: Texte collé depuis le presse-papier

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
fr: La copie d'un type de piste dans un autre n'est pas permise.

en: Pencil
fr: Crayon

en: Percent Change
fr: Pourcentage de modification

en: Percent Change:
fr: Pourcentage de modification :

en: Performing Echo
fr: Echo en cours

en: Performing Effect:
fr: Effet en cours :

en: Performing Effect: %s
fr: Effet en cours : %s

en: Performing Equalization
fr: Egalisation en cours

en: Performing Repeat
fr: Répétition en cours

en: Pink
fr: Rose

en: Pitch (EAC)
fr: Hauteur (EAC)

en: Pitch Shifter
fr: Ajusteur de hauteur

en: Pitch and Tempo
fr: Hauteur et tempo

en: Pitch and Tempo Change support
fr: Support du changement de hauteur et de tempo

en: Pitch:
fr: Hauteur :

en: Pla&y Region
fr: Lire la région

en: Play
fr: Lecture

en: Play (Shift for Loop Play)
fr: Lecture (+Maj pour lecture en boucle)

en: Play Cut Preview
fr: Prélecture de la coupe

en: Play Meter
fr: VU-mètre de lecture

en: Play One Second
fr: Lire une seconde

en: Play To Selection
fr: Lire jusqu'à la sélection

en: Play after cut region:
fr: Lecture après la coupe :

en: Play and/or record using &RAM (useful for slow drives)
fr: Lecture et/ou enregistrement en mémoire &RAM (utile pour des disques lents)

en: Play at selected speed
fr: Lire à la vitesse sélectionnée

en: Play at speed
fr: Lecture à vitesse variable

en: Play before cut region:
fr: Lecture avant la coupe :

en: Play when previewing:
fr: Lecture durant la prélecture

en: Play-at-speed
fr: Lecture à vitesse variable

en: Play/Stop
fr: Lecture/Stop

en: Play/Stop and Set Cursor
fr: Lecture/Stop et positionner le curseur

en: Playback
fr: Lecture

en: Playback Speed
fr: Vitesse de lecture

en: Playing Audio
fr: Lecture audio

en: Playthrough
fr: Passage audio

en: Please enter valid times.
fr: Merci d'entrer des durées valides.

en: Please enter valid values.
fr: Merci d'entrer des valeurs valides.

en: Please save and close the current project first.
fr: Veuillez d'abord enregistrer et fermer le projet courant.

en: Please select an action
fr: Veuillez sélectionner une action

en: Please select codec before saving a profile
fr: Sélectionnez le codec avant d'enregistrer le profil

en: Please select format before saving a profile
fr: Sélectionnez le format avant d'enregistrer le profil

en: Plot Spectrum...
fr: Tracer le spectre...

en: Plug-in support
fr: Support de modules (plugins)

en: Plugin Settings
fr: Réglage du module / greffon

en: Plugins %i to %i
fr: Modules de %i à %i

en: Plugins 1 to %i
fr: Modules de 1 à %i

en: Pre&ferences...
fr: Pré&férences...

en: Pre&view
fr: Pré&visualisation

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
fr: Méthode d'ordre de prédiction
    Approximation - plus rapide, faible compression
    Recherche log - plus lent, meilleure compression
    Recherche complête - par défaut

en: Preferences...
fr: Préférences...

en: Preparing preview
fr: Préparation de la prélecture

en: Preset
fr: Présélection

en: Preset '%s' does not exist.
fr: La présélection %s n'existe pas.

en: Preset:
fr: Présélection :

en: Presets:
fr: Présélections :

en: Press
fr: Presser

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
fr: Appuyer sur F2 ou double-cliquer pour éditer le contenu des cellules.

en: Preview &after cut region:
fr: Prélecture a&près la coupe :

en: Preview &before cut region:
fr: Prélecture a&vant la coupe :

en: Preview not available
fr: La prévisualistion n'est pas disponible

en: Previewing
fr: Prélecture

en: Previous Tool
fr: Outil précédent

en: Print
fr: Imprimer

en: Problem encountered exporting presets.
fr: Problème rencontré lors de l'exportation des présélections.

en: Processing Auto Duck...
fr: Auto Duck en cours...

en: Profile:
fr: Profil :

en: Program
fr: Programme

en: Program build date:
fr: Date de création du programme :

en: Progress
fr: Progression

en: Project Dependencies
fr: Fichiers associés au projet

en: Project Rate (Hz):
fr: Projet à :

en: Project check detected %d input file[s] being used in place
    ('alias files') are now missing.  There is no way for Audacity
    to recover these files automatically; you may choose to
    permanently fill in silence for the missing files, temporarily
    fill in silence for this session only, or close the project now
    and try to restore the missing files by hand.
fr: Le vérificateur de projet a détecté %d fichier(s) source utilisé(s) à la place
    ("liens"') sont désormais manquant. Audacity n'a aucun moyen
    de récupérer ces fichiers automatiquement ; vous pouvez choisir
    de remplir définitivement de silence ces fichiers manquants, de les remplir
    de silence pour cette session seulement, ou de fermer le projet maintenant
    et d'essayer de restaurer manuellement ces fichiers.

en: Project check detected %d missing audio data blockfile[s] (.au), 
    probably due to a bug, system crash or accidental deletion.
    There is no way for Audacity to recover this lost data
    automatically; you may choose to permanently fill in silence
    for the missing data, temporarily fill in silence for this
    session only, or close the project now and try to restore the
    missing data by hand.
fr: Le vérificateur de projet a détecté %d bloc(s) de données audio manquants (.au) 
    probablement à cause d'un bogue, d'un crash système ou d'un effacement accidentel
    Il est impossible à Audacity de récupérer ces fichiers manquants automatiquement.
    Vous pouvez choisir de les remplir définitivement de silence, de les remplir
    de silence pour cette session seulement, ou de fermer le projet maintenant
    et d'essayer de restaurer manuellement ces fichiers.

en: Project check detected %d missing summary file[s] (.auf).
    Audacity can fully regenerate these summary files from the
    original audio data in the project.
fr: Le vérificateur de projet a détecté %d sommaire manquant (.auf).
    Audacity peut totalement recréer ce sommaire à partir des données
    audio originales du projet.

en: Project check found %d orphaned blockfile[s]. These files are
    unused and probably left over from a crash or some other bug.
    They should be deleted to avoid disk contention.
fr: Le vérificateur de projet a trouvé %d blocs de fichiers orphelins. Ces fichiers
    sont inutilisés et sont probablement le résultat d'un crash ou d'un bogue.
    Il doivent être effacés pour éviter de saturer le disque.

en: Project check found inconsistencies inspecting the loaded project data;
    click 'Details' for a complete list of errors, or 'OK' to proceed to more options.
fr: Le vérificateur de projet a trouvé des erreurs lors de l'inspection des données du projet chargé;
    cliquer sur 'Détails' pour une liste complète des erreurs ou sur "OK" pour accéder à davantage d'options.

en: Project checker repaired file
fr: Le vérificateur de fichier a réparé le fichier

en: Project depends on other audio files
fr: Le projet dépend de fichiers audio externes

en: Project was recovered
fr: Le projet a été récupéré

en: Projects
fr: Projets

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
fr: Il est nécessaire de configurer correctement FFmpeg.
    Vous pouvez le configurer dans Préférences >Librairies.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
    
    Note that AMR support is not available with our FFmpeg
    installer, but requires you compile FFmpeg yourself.
fr: Une configuration FFmpeg correcte est nécessaire.
    Vous pouvez le configurer dans Préférences->Librairies.
    
    Cependant le support AMR n'est pas disponible avec notre installateur FFmpeg. 
    Vous devrez compiler FFmpeg vous-même.

en: Quality
fr: Qualité

en: Quality:
fr: Qualité :

en: QuickTime files
fr: Fichiers QuickTime

en: Quit Audacity
fr: Quitter Audacity...

en: R
fr: D

en: Rate Change
fr: Changement de taux

en: Ratio %.0f to 1
fr: Ratio %.0f à 1

en: Ratio %.1f to 1
fr: Ratio %.1f à 1

en: Ratio:
fr: Ratio :

en: Re&gion Save
fr: Enregistrer la Ré&gion

en: Re&name
fr: Re&nommer

en: Real-time Conversion
fr: Conversion en temps réel

en: Recent &Files
fr: &Fichiers récents...

en: Record
fr: Enregistrement

en: Record (Shift for Append Record)
fr: Enregistrement (Maj. pour poursuivre l'enregistrement)

en: Record Meter
fr: VU-mètre d'enregistrement

en: Recorded Audio
fr: Audio enregistré

en: Recording
fr: Enregistrement

en: Recording - Choosing the Input Device
fr: Enregistrement - choisir le périphérique d'entrée

en: Recording - Choosing the Input Source
fr: Enregistrement -choisir la source audio

en: Recording - Setting the Input Level
fr: Enregistrement - régler le niveau d'enregistrement

en: Recording Audio
fr: Enregistrement Audio

en: Recording end
fr: Fin de l'enregistrement

en: Recording in CleanSpeech mode is not possible when a track, or more than one project, is already open.
fr: L'enregistrement en mode Cleanspeech n'est pas possible quand une ou plusieurs pistes sont déjà ouvertes.

en: Recording not permitted
fr: L'enregistrement n'est pas autorisé

en: Recording start
fr: Début de l'enregistrement

en: Recover
fr: Récupérer

en: Recover Projects
fr: Récupérer les projets

en: Recoverable projects
fr: Projets récupérables

en: Recovering a project will not change any files on disk before you save it.
fr: La récupération du projet ne modifiera aucun des fichiers du disque avant que vous ne l'enregistriez.

en: Rectangle
fr: Rectangulaire

en: Rectangular
fr: Rectangulaire

en: Redo
fr: Refaire

en: Regenerate summary files [safe and recommended]
fr: Recréer le sommaire [sans risque et recommandé]

en: Regio&n Restore
fr: Restaurer la Régi&on

en: Release build
fr: Distribution

en: Remaining Time:
fr: Temps restant :

en: Remo&ve Tracks
fr: Sup&primer la (les) piste(s)

en: Remove
fr: Retirer

en: Remove Track
fr: Supprimer la piste

en: Remove any DC offset (center on 0.0 vertically)
fr: Supprimer tout décalage DC (centrer verticalement à 0.0)

en: Removed Cut Line
fr: Supprimer la ligne de coupe

en: Removed audio track(s)
fr: Piste(s) audio supprimée(s)

en: Removed track '%s.'
fr: piste  '%s'  supprimée

en: Removing Dependencies
fr: Suppression des fichiers associés

en: Removing Noise
fr: Réduction du bruit

en: Removing clicks and pops...
fr: Suppression des clics et pops

en: Renamed '%s' to '%s'
fr:  '%s' renommé en '%s'

en: Renamed file: %s
fr: Renommer le fichier : %s

en: Render
fr: Rendu

en: Rendered all audio in track '%s'
fr: Tout l'audio de la piste '%s' rendu

en: Repair
fr: Réparer

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
fr: Réparation utilise des données audio situées hors de la sélection.
    
    Séectionnez une région avec de l'audio touchant au moins un de ses côtés.
    
    Plus il y a d'audio alentour, meilleur est le résultat.

en: Repairing damaged audio
fr: Réparation de l'audio endommagé

en: Repeat
fr: Répéter

en: Repeat %s
fr: Répéter %s

en: Repeat Last Effect
fr: Répéter le dernier effet

en: Repeat...
fr: Répéter...

en: Repeated %d times
fr: Répété %d fois

en: Replace missing data with silence [permanent immediately]
fr: Remplacer les données manquantes par du  silence [permanent immédiatement]

en: Replace missing data with silence [permanent upon save]
fr: Remplacer les données manquante par du silence [permanent jusqu'à la sauvegarde]

en: Replot
fr: Retracer

en: Resample
fr: Rééchantillonner

en: Resample Track
fr: Rééchantillonner la piste

en: Resampled audio track(s)
fr: Piste(s) audio rééchantillonnée(s)

en: Resampling disabled.
fr: Rééchantillonnage désactivé.

en: Resampling track %d
fr: Rééchantillonnage de la piste %d

en: Rescan VST effects next time Audacity is started
fr: Rechercher les effets VST au prochain démarrage d'Audacity

en: Rese&t...
fr: Réini&tialiser...

en: Reset
fr: Remise à zéro

en: Reset Genres
fr: Rétablir les genres

en: Resize Large
fr: Réduire en grande fenêtre

en: Resize Small
fr: Réduire en petite fenêtre

en: Resonance
fr: Résonnance

en: Resonance:
fr: Résonnance:

en: Restart Audacity to apply changes.
fr: Redémarrer Audacity pour appliquer les modifications.

en: Result
fr: Résultat

en: Results
fr: Résultats

en: Reverb
fr: Réverbération

en: Reverse
fr: Inverser sens

en: Reversing
fr: Inversion du sens

en: Right
fr: Droit

en: Right Channel
fr: Canal droit

en: Right,
fr: Droit,

en: Right-Click
fr: Clic droit

en: Right-Drag
fr: Glisser à droite

en: Ruler
fr: Règle

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
fr: L'ouverture simultanée de deux sessions d'Audacity
    peut causer des pertes de données ou le crash du système.

en: S&how 'How to get Help' message at program start up
fr: Affic&her le message d'accueil au lancement du programme

en: S&how Metadata Editor prior to export step
fr: Ouvrir l'éditeur de &métadonnées avant l'exportation

en: S&how the spectrum using grayscale colors
fr: Afficher le spectre en échelle de g&ris

en: S&ort tracks
fr: &Trier les pistes

en: Sample Edit
fr: Edition d'échantillon

en: Sample Rate Con&verter:
fr: Con&vertisseur d'échantillonnage :

en: Sample Rate Conver&ter:
fr: Conver&tisseur d'échantillonnage

en: Sample Rate:
fr: Taux d'échantillonnage :

en: Sample Rates
fr: Taux d'échantillonnage :

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
fr: Taux d'échantillonnage (Hz)
    0 - ne change pas le taux d'échantillonnage

en: Sample rate conversion
fr: Conversion de fréquence d'échantillonnage

en: Sample rate:
fr: Fréquence d'échantillonnage :

en: Sampling
fr: Echantillonnage

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: Save CleanSpeech Preset File As:
fr: Enregistrer le fichier de présélection CleanSpeech sous :

en: Save Compressed Copy of Project...
fr: Enregistrer une copie compressée du projet ...

en: Save Files
fr: Enregistrer les fichiers

en: Save Metadata As:
fr: Enregistrer les métadonnées sous :

en: Save Preset
fr: Enregistrer la présélection

en: Save Project &As...
fr: Enregistrer le projet &sous...

en: Save Project As...
fr: Enregistrer le projet sous...

en: Save Speech As:
fr: Enregistrer Speech sous :

en: Save Theme Cache
fr: Enregistrer le thème

en: Save VST Program As:
fr: Enregistrer le programme VST sous :

en: Save changes before closing?
fr: Enregistrer les modifications avant de quitter ?

en: Save changes?
fr: Enregistrer les modifications ?

en: Save images to:
fr: Enregistrer les images dans :

en: Saved
fr: Enregistré

en: Saved %s
fr:  %s enregistré

en: Saving &empty project
fr: Enregistrement de proj&et vide

en: Saving &projects
fr: Lors de l'enregistrement de &projets

en: Saving an Audacity Project
fr: Enregistrer un projet Audacity

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
fr: Enregistrer et charger des fichiers de thèmes indépendants utilise un fichier séparé pour chaque image,
     mais d'autre part reste dans la même logique.

en: Saving project data files
fr: Enregistrement des fichiers de données du projet

en: Saving recorded audio
fr: Sauvegarde de l'audio enregistré

en: Saving recorded audio to disk...
fr: Enregistrement de l'audio sur le disque...

en: Sawtooth
fr: Dent de scie

en: Scale
fr: Echelle

en: Scanning VST Plugins
fr: Recherche de modules VST

en: Screen Capture Frame
fr: Outil de capture d'écran

en: Scroll left or right
fr: Rouler à gauche ou à droite

en: Scroll up or down
fr: Défilement haut/bas

en: Second Track
fr: Seconde piste

en: Seek Time
fr: Temps passé

en: Seek Time when playing
fr: Saut de lecture

en: Select
fr: Sélection

en: Select Clip or Entire Track
fr: Sélectionner le clip ou la piste entière

en: Select Command
fr: Sélectionner une commande

en: Select Input Source
fr: Sélectionner la source d'entrée

en: Select a MIDI file...
fr: Choisir un fichier MIDI...

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
fr: Choisir quelques secondes de bruit seul
    afin que Audacity sache ce qu'il doit filtrer.
    Cliquer ensuite sur Prendre le profil du bruit :

en: Select a text file containing labels...
fr: Choisir un fichier texte contenant les marqueurs...

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
fr: Sélectionner tout l'audio que vous voulez filtrer,
    choisir la quantité de bruit vous voulez filtrer,
    cliquer alors sur "OK" pour supprimer le bruit.

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
fr: Choisir un fichier XML contenant les raccourcis clavier...

en: Select any uncompressed audio file...
fr: Choisir un fichier audio non compressé ...

en: Select curve:
fr: Sélectionner la courbe

en: Select file(s) for batch processing...
fr: Sélectionner le(s) fichier(s) pour le traitement en lot..

en: Select one or more audio files...
fr: Choisir un ou plusieurs fichiers audio...

en: Select region of silence around cursor
fr: Sélectionner une région de silence autour du curseur

en: Select region of sound around cursor
fr: Sélectionner une région de son autour du curseur

en: Select stream(s) to import
fr: Sélectionner le(s) flux à importer

en: Select threshold
fr: Sélectionner le seuil

en: Select threshold (lower is more sensitive):
fr: Sélectionnez le seuil (la sensibilité diminue avec le seuil)

en: Select vocal file(s) for batch CleanSpeech Chain...
fr: Sélectionner le(s) fichier(s) vocaux pour le traitement en lot CleanSpeech.

en: Select xml file to export presets into
fr: Sélectionner un fichier XML pour exporter les présélection sous

en: Select xml file with presets to import
fr: Sélectionnez un fichier XML contenant les présélections à importer

en: Select-Silence
fr: Sélection du silence

en: Selection
fr: Sélection

en: Selection
fr: Sélection

en: Selection Contract Left
fr: Réduire la sélection à gauche

en: Selection Contract Right
fr: Réduire la sélection à gauche

en: Selection End
fr: Fin de la sélection

en: Selection Extend Left
fr: Etendre la sélection à gauche

en: Selection Extend Right
fr: Etendre la sélection à droite

en: Selection Length
fr: Longueur de la sélection

en: Selection Start:
fr: Début de la sélection

en: Selection Tool
fr: Outil de sélection

en: Selection is too small to use voice key.
fr: La sélection est trop petite pour pouvoir utiliser Voice Key.

en: Selection to End
fr: Fin de la sélection

en: Selection to Start
fr: Début de la sélection

en: SelectionBar
fr: Barre de sélection

en: Semitones (half-steps):
fr: Demi tons :

en: Semitones in half-steps
fr: Demi tons par demi-degrés :

en: Sensitivity
fr: Sensibilité

en: Set
fr: Attribuer

en: Set (or Extend) Left Selection
fr: Définir (ou étendre) la sélection gauche

en: Set (or Extend) Right Selection
fr: Définir (ou étendre) la sélection droite

en: Set De&fault
fr: Réglages par dé&faut

en: Set Left Selection Boundary
fr: Définir la limite gauche de sélection

en: Set Range
fr: Régler l'étendue

en: Set Range...
fr: Régler l'amplitude...

en: Set Rate
fr: Fréquence d'échantillonnage

en: Set Right Selection Boundary
fr: Définir la limite droite de sélection

en: Set Sample Format
fr: Choisir un format d'échantillonnage

en: Set Selection Point
fr: Définir un point de sélection

en: Set Selection Point and Play
fr: Définir un point de sélection et lire

en: Set Selection Range
fr: Régler la sélection

en: Set range to '%d' - '%d'
fr: Passer la sélection de  '%d' à '%d'

en: Settings folder:
fr: Répertoire de paramêtres :

en: Shaped
fr: Onde

en: Shift-Drag
fr: Maj. + glisser

en: Shift-Left-Click
fr: Maj + Clic gauche

en: Shift-Left-Drag
fr: Maj. + glisser à gauche

en: Shift-Wheel-Rotate
fr: Maj. et roulette de souris

en: Short Tracks
fr: Pistes réduites

en: Short period:
fr: Court :

en: Short seek left during playback
fr: Court saut  à gauche durant la lecture

en: Short seek right during playback
fr: Court saut  à droite durant la lecture

en: Show &Log...
fr: Afficher le journal des &bogues...

en: Show All Codecs
fr: Montrer tous les Codecs

en: Show All Formats
fr: Montrer tous les formats

en: Show Warnings/Prompts for
fr: Afficher les avertissements/affichages pour

en: Show a grid along the &Y-axis
fr: Afficher une grille le long de l'axe &Y

en: Show output
fr: Montrer la sortie

en: Sign Changes (High Threshold)
fr: Changements de signe (seuil haut)

en: Sign Changes (Low Threshold)
fr: Changements de signe (seuil bas)

en: Signal Level Meter
fr: VU-mètre du signal

en: Silence &Audio
fr: Silence Audi&o

en: Silence Generator
fr: Générateur de silence

en: Silence Labels
fr: Marqueurs de silence

en: Silence compression:
fr: Compression du silence :

en: Silence duration:
fr: Durée du silence :

en: Silence selection
fr: Rendre la sélection muette

en: Silenced labeled regions
fr: Régions marquées muettes

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
fr: Pistes sélectionnées rendues muettes de %.2f secondes à %.2f

en: Simulator
fr: Simulateur

en: Sine
fr: Sinusoïde

en: Size
fr: Taille

en: Skip Points
fr: sauter les points

en: Skip to End
fr: Saut à la fin

en: Skip to Start
fr: Saut au début

en: Slider Input
fr: Curseur d'entrée

en: Slider Output
fr: Curseur de sortie

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift
fr: Variation progressive de la hauteur

en: Sliding Time Scale/Pitch Shift...
fr: Variation progressive de la hauteur...

en: Smooth at Sample
fr: Lisser l'échantillon

en: Snap To
fr: Incrément...

en: Snap To Off
fr: Passer en sélection libre

en: Snap To On
fr: Passer en sélection par bloc

en: Software Playthrough (on/off)
fr: Passage audio logiciel (marche/arrêt)

en: Solo &Button:
fr: &Bouton solo :

en: Solo/Unsolo focused track
fr: Bascule marche/arrêt du solo sur la piste visée

en: Some projects were not saved properly the last time Audacity was run.
    Fortunately, the following projects can automatically be recovered:
fr: Des projets n'ont pas été correctement sauvegardés lors de la dernière session Audacity.
    Heureusement, les projets suivants peuvent être automatiquement récupérés :

en: Something went really wrong after exporting the following %ld file(s).
fr: Quelque chose a vraiment mal tourné après l'export du (des) fichier(s) %ld.

en: Something went wrong after exporting the following %ld file(s).
fr: Quelque chose a mal tourné après l'export du (des) fichier(s) %ld.

en: Sorry, Plug-in Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
fr: Désolé, les modules d'effet (plugins) ne peuvent être réalisés sur des pistes stéréo dans lesquelles les canaux individuels de la piste ne correspondent pas.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
fr: Désolé, le module / greffon Vamp n'a pas pu démarrer.

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
fr: Désolé, les modules Vamp ne peuvent être réalisés sur des pistes stéréo dans lesquelles les canaux individuels de la piste ne correspondent pas.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
fr: Désolé, l'effet ne peut être réalisé sur des pistes stéréo dans lesquelles les canaux individuels de la piste ne correspondent pas.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
fr: Désolé, échec au chargement du module / greffon Vamp.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
fr: Désolé, les noms de chemins de plus de 256 caractères ne sont pas supportés.

en: Sorry, this effect cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
fr: Désolé, cet effet ne peut être réalisé sur des pistes stéréo dans lesquelles les canaux individuels de la piste ne correspondent pas.

en: Sort By Name
fr: Trier par nom

en: Sort By Time
fr: Trier par temps

en: Sound Activated &Recording
fr: &Enregistrement automatique

en: Sound Activated Record
fr: Enregistrement automatique

en: Sound Activated Recording
fr: Enregistrement automatique

en: Sound Activated Recording (on/off)
fr: Enregistrement automatique (marche/arrêt)

en: Sound Activation Le&vel (dB):
fr: &Niveau sonore de déclenchement (dB) :

en: Sound Activation Level...
fr: Niveau de l'enregistrement automatique ...

en: Sound card mixer support
fr: Support du mixage de la carte son

en: Sp&lit
fr: Scin&der

en: Sp&lit Delete
fr: &Supprimer

en: Special thanks:
fr: Remerciements particuliers :

en: Specify AAC Options
fr: Spécifier les options AAC

en: Specify AC3 Options
fr: Spécifier les options AC3

en: Specify AMR-NB Options
fr: Spécifier les options AMR-NB

en: Specify AMR-WB Options
fr: Spécifier les options AMR-WB

en: Specify Command Line Encoder
fr: Spécifier l'encodeur à ligne de commande

en: Specify FLAC Options
fr: Spécifier les options FLAC

en: Specify MP2 Options
fr: Spécifier les options MP2

en: Specify MP3 Options
fr: Spécifier les options MP3

en: Specify New Filename:
fr: Spécifier un nouveau nom de fichier :

en: Specify Ogg Vorbis Options
fr: Spécifier les options Ogg Vorbis

en: Specify Other Options
fr: Spécifier les autres options

en: Specify Uncompressed Options
fr: Spécifier les options de compression

en: Specify WMA Options
fr: Spécifier les options WMA

en: Spectral Processor
fr: Processeur spectral

en: Spectrograms
fr: Spectrogrammes

en: Spectrum
fr: Spectre

en: Spectrum log(f)
fr: Spectre logarithmique décimal

en: Spike Cleaner
fr: Nettoyeur de pic

en: Spike Cleaner...
fr: Nettoyeur de pic...

en: SpikeCleaner by Lynn Allan
fr: Nettoyeur de pic par Lynn Allan

en: Spl&it Cut
fr: Cou&per

en: Spli&t
fr: Scin&der

en: Split
fr: Séparer

en: Split Cut
fr: Couper

en: Split Cut Labels
fr: Couper les marqueurs

en: Split D&elete
fr: &Supprimer

en: Split Delete
fr: Supprimer et raccorder

en: Split Delete Labels
fr: Supprimer les marqueurs

en: Split Deleted labeled regions
fr: Supprimer les régions marquées

en: Split Labels
fr: Scinder les marqueurs

en: Split Ne&w
fr: Scinder dans une &nouvelle piste

en: Split New
fr: Scinder dans une nouvelle piste

en: Split Stereo Track
fr: Séparer la piste stéréo

en: Split Stereo to Mono
fr: Séparer stéréo vers mono

en: Split Stereo to Mono '%s'
fr: Séparer stéréo vers mono '%s'

en: Split at labels
fr: Séparer au marqueur

en: Split files based on:
fr: Séparer en fichier selon :

en: Split labeled regions
fr: Scinder les régions marquées

en: Split stereo track '%s'
fr: Séparer la piste stéréo '%s'

en: Split to new track
fr: Séparer vers une nouvelle piste

en: Split-cut to the clipboard
fr: Couper et raccorder vers le presse-papier

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
fr: Audio supprimé de  %.2f secondes à t=%.2f

en: SplitCut labeled regions to the clipboard
fr: Couper les régions marquées vers le presse-papier

en: Square
fr: Carrée

en: Square, no alias
fr: Carrée, lissée

en: Stages
fr: Phases

en: Stages:
fr: Phases :

en: Standard Autocorrelation
fr: Autocorrélation standard

en: Standard Vinyl RPM:
fr: Vinyl t/m :

en: Start
fr: Début

en: Start Automated Input Level Adjustment
fr: Démarrer le Réglage automatique du niveau

en: Start Date
fr: Date de début

en: Start Date and Time
fr: Date et heure de début

en: Start Monitoring
fr: Visualiser l'entrée

en: Start Time
fr: Heure de démarrage

en: Start and stop must be greater than 0.
fr: Les seuils doivent être supérieurs à 0

en: Start offset:
fr: Décalage de début :

en: Start threshold (samples):
fr: Seuil de marquage (échantillons):

en: Start time after after end time!
    Please enter reasonable times.
fr: Le chrono de début est après celui de fin !
    Entrez des chronos cohérents.

en: Step 1
fr: Etape 1

en: Step 2
fr: Etape 2

en: Stereo
fr: Stéréo,

en: Stereo Trac&k to Mono
fr: Piste stéréo vers mono

en: Stereo to Mono
fr: Stéréo vers mono

en: Stereo to Mono Effect not found
fr: L'effet Stéréo vers mono n'a pas été trouvé

en: Stereo,
fr: Stéréo,

en: Stereo, 999999Hz
fr: Stéréo, 999999Hz

en: Stop Automated Input Level Adjustment
fr: Arrêter le Réglage automatique du niveau

en: Stop Monitoring
fr: Arrêter la visualisation

en: Stop threshold (samples):
fr: Seuil d'arrêt (échantillons) :

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
fr: Critère de succès 1.4.7 de WCAG 2.0 : Echec

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
fr: Critère de succès 1.4.7 de WCAG 2.0 : Réussite

en: Successfully exported the following %ld file(s).
fr: %ld fichier(s) exporté(s) avec succès.

en: Sync MIDI with Audio
fr: Sync MIDI avec Audio

en: Synchronize MIDI with Audio
fr: Synchoniser le MIDI avec l'audio

en: T&ools Toolbar
fr: Barre d'&outils

en: Tag
fr: Etiquette

en: Tag:
fr: Etiquette :

en: Tall Tracks
fr: Pistes pleine largeur

en: Target Peak:
fr: Pic cible :

en: Template
fr: Modèle

en: Temporarily replace missing data with silence [this session only]
fr: Remplacer temporairement les données manquantes par du silence [cette session seulement]

en: Temporary files directory
fr: Répertoire des fichiers temporaires

en: Ten Sec
fr: Dix sec.

en: Test Mode
fr: Mode test

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
fr: Fichiers texte (*.txt)|*.txt|Tous fichiers (*.*)|*.*

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
fr: L'effet réparation est destiné à être utilisé avec de très courtes sections d'audio endommagé (jusqu'à 128 échantillons).
    
    Zoommer et selectionner une courte fraction de seconde à réparer.

en: The entered value is invalid
fr: La valeur entrée est invalide

en: The frequency gain cannot be negative
fr: Le gain de fréquence ne peut être négatif

en: The frequency gain must be an integer
fr: Le gain de fréquence doit être un nombre entier

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
fr: Le gain en fréquence ne doit pas être supérieur à 60 dB/dec

en: The gain must be an integer
fr: Le gain doit être un nombre entier

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    '%s'
fr: Le raccourcis clavier '%s' est déjà assigné à :
    
    '%s'

en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
fr: La langue choisie, %s (%s), n'est pas la même que celle du système, %s (%s).

en: The maximum frequency must be an integer
fr: La fréquence maximale doit être un nombre entier

en: The maximum number of notes must be an integer
fr: Le nombre maximum de notes doit être un nombre entier

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
fr: Le nombre maximal de notes doit être compris entre 1 et 128

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
fr: L'amplitude minimale (dB) doit être un nombre entier

en: The minimum frequency must be an integer
fr: La fréquence minimale doit être un nombre entier

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
fr: La combinaison de taux d'échantillonnage du projet (%d) et de définition  (%d kbps)
    n'est pas supporté par le format MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
fr: La combinaison de fréquence d'échantillonnage du projet (%d) et de définition  (%d kbps)
    n'est pas supporté par le format de sortie actuel.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
fr: Le taux d'échantillonnage du projet (%d) n'est pas supporté
    par le format MP3.

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
fr: La fréquence d'échantillonnage du projet (%d) n'est pas supporté par le format
    de sortie actuel.

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
fr: Le projet n'a pas été enregistré parce que le nom donné aurait écrasé un autre projet.
    Recommencez avec un nom original.

en: The range must be a positive integer
fr: L'étendue doit être un nombre entier positif

en: The range must be at least 1 dB
fr: L'étendue doit être d'au moins 1 dB

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
fr: Le nom de fichier spécifié ne peut être converti à cause de l'utilisation de caractères Unicode.

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
fr: Le système a détecté qu'une autre session d'Audacity était ouverte.

en: The version of Audacity you are using does not support multiple time tracks.
fr: Cette version d'Audacity ne prend pas en charge des pistes temporelles multiples

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
    
    [Only the control toolbar and the colors on the wavetrack are currently affected, even
    though the image file shows other icons too.]
fr: Les thèmes sont une fonction expérimentale.
    
    Pour l'essayer, cliquer sur "Enregistrer le thème" puis trouver et modifier les images et couleurs dans 
    ImageCacheVxx.png avec un logiciel de retouche d'image tel Gimp.
    
    Cliquer sur "Charger le thème" pour charger dans Audacity les images et couleurs modifiées.
    
    [Seules  la barre de contrôle et les couleurs de la piste d'onde sont affectées pour le moment,
    même si le fichier d'image montre également d'autres icônes.]

en: Theme
fr: Thème

en: Theme Cache - Images && Color
fr: Thème - Images && Couleur

en: There are no label tracks to export.
fr: Il n'y a pas de piste de marqueurs à exporter

en: There are no options for this format.
fr: Il n'y a pas d'options pour ce format.

en: There is not enough room available to expand the cut line
fr: Pas assez de place pour étendre la ligne de coupe

en: There is not enough room available to generate the audio
fr: Il n'y a pas assez de place pour pouvoir générer l'audio

en: There is not enough room available to paste the selection
fr: Il n'y a pas assez de place pour pouvoir coller la sélection.

en: There is very little free disk space left on this volume.
    Please select another temporary directory in Preferences.
fr: Attention : il reste très peu d'espace libre sur ce volume. Veuillez
     sélectionner un autre répertoire temporaire dans Préférences.

en: There was a problem printing.
fr: Il y a eu un problème à l'impression.

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
fr: Il y a eu un problème lors de votre dernière action. Si vous pensez
    que c'est un bogue, merci de de décrire ce qui l'a produit.

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
fr: Erreur à l'initialisation du composant d'E/S MIDI.

en: These are our support methods:
fr: Voici nos différentes méthodes d'assistance :

en: Theshold for silence:
fr: Seuil de silence :

en: This file was saved by Audacity %s, a much
    older version.  The format has changed.
    
    Audacity could corrupt the file in opening
    it, so you must back it up first.
    
    Open this file now?
fr: Ce fichier a été enregistré par Audacity %s,
    une très vieille version.  Le format a changé.
    
    Audacity peut corrompre le fichier en l'ouvrant,
    sauvegardez-le auparavant.
    
    Ouvrir le fichier immédiatement ?

en: This file was saved by Audacity %s.
    
    Audacity can open and save this file, but saving it in this version
    will then prevent any 1.2 or earlier version opening it.
    
    Open this file now?
fr: Ce fichier a été enregistré par Audacity %s,
    
    Audacity peut ouvrir ce fichier et le sauvegarder, mais l'enregistrer avec cette version
    vous empêchera de l'ouvrir dans une version 1.2 ou plus ancienne.
    
    Ouvrir le fichier maintenant ?

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s - you need to upgrade to
    a newer version to open this file.
fr: Ce fichier a été enregistré avec  Audacity %s.
    Vous utilisez Audacity %s - vous devez mettre votre version
    à jour pour ouvrir ce fichier.

en: This is a Beta version of the program. It may contain bugs and unfinished features. We depend on your feedback: please send bug reports and feature requests to our <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Feedback</a> address. For help, use the Help menu in the program, view the tips and tricks on our <a href="http://wiki.audacityteam.org/index.php?title=Audacity_Wiki_Home_Page">Wiki</a> or visit our <a href="http://audacityteam.org/forum/">Forum</a>.
fr: Ce programme est en version bêta ! Il peut contenir des bogues et des fonctions non achevées. Nous avons besoin de vos retours. Merci de nous envoyer vos relevés de bogues et demandes d'améliorations à  cette<a href="mailto:feedback@audacityteam.org">adresse</a> (en anglais). Pour une aide, allez dans le menu Aide du programme, voyez les conseils et astuces de notre  <a href="http://wiki.audacityteam.org/index.php?title=Audacity_Wiki_Home_Page">Wiki</a> (en anglais), ou visitez notre <a href="http://audacityteam.org/forum/">Forum</a>(forum francophone).

en: This is a stable, completed release of the program. However, if you find a bug or have a suggestion for us, please write to our <a href="mailto:feedback@audacityteam.org">Feedback</a> address. For help, view the tips and tricks on our <a href="http://wiki.audacityteam.org/index.php?title=Audacity_Wiki_Home_Page">Wiki</a> or visit our <a href="http://audacityteam.org/forum/">Forum</a>.
fr: Ceci est une version stable et complête d'Audacity. Si toutefois vous décelez un bogue ou avez une suggestion, merci de nous écrire à cette<a href="mailto:feedback@audacityteam.org">adresse</a> (en anglais). Pour une aide, allez dans le menu Aide du programme, voyez les conseils et astuces de notre  <a href="http://wiki.audacityteam.org/index.php?title=Audacity_Wiki_Home_Page">Wiki</a> (en anglais), ou visitez notre <a href="http://audacityteam.org/forum/">Forum</a>(forum francophone).

en: This parameter file was saved from %s.  Continue?
fr: Ce fichier de paramètre a été enregiostré à partir de  %s.  Continuer ?

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
fr: Cette version d'Audacity n'a pas été compilée avec le support %s.

en: Threshold
fr: Seuil

en: Threshold %d dB
fr: Seuil %d dB

en: Threshold for Noise:
fr: Seuil de bruit :

en: Threshold for silence:
fr: Seuil de silence :

en: Threshold:
fr: Seuil :

en: Time
fr: Temps

en: Time Scale
fr: Variation progressive de la hauteur

en: Time Shift Tool
fr: Outil de glissement temporel

en: Time Track
fr: Piste de temps

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
fr: Chrono de fin = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.

en: Time shift all clips in track
fr: Glissement temporel de tous les clips de la piste

en: Time shift clip or move up/down between tracks
fr: Glissement des clips temporellement ou d'une piste à l'autre

en: Time shifted tracks/clips %s %.02f seconds
fr: Décalage des pistes/clips %s %.02f secondes

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
fr: Chrono de début = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.

en: Time-Shift
fr: Glissement temporel

en: Timeline Changer
fr: Changeur de piste temporelle

en: Times are not reasonable!
    Please enter reasonable times.
fr: Les durées ne sont pas raisonnables !
    Entrez des chronos cohérents.

en: To Pitch
fr: Vers la hauteur

en: To RPM
fr: Vers tours/min.

en: To beats per minute
fr: Vers battements/minute

en: To find %s, click here -->
fr: Pour trouver %s, cliquer ici -->

en: To frequency in seconds
fr: Vers fréquence en secondes

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
fr: Pour obtenir une copie gratuite de FFmpeg, cliquer ici -->

en: To get a free copy of Lame, click here -->
fr: Pour obtenir une copie de Lame gratuite, cliquer ici -->

en: To length in seconds
fr: Vers durée en secondes

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
fr: Pour le tracé du spectre, toutes les pistes sélectionnées doivent avoir la même fréquence d'échantillonnage.

en: To use Draw, choose 'Waveform' in the Track Drop-down Menu.
fr: Pour utiliser Dessin, choisir "Forme d'onde" dasn le menu déroulant de piste.

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
fr: Pour utiliser Dessin, zoomer jusqu'à distinguer chaque échantillon.

en: To use this EQ curve in a batch chain, please choose a new name for it.
fr: Afin d'utiliser cette courbe d'égalisation dans un traitement par lot, donnez-lui un nouveau nom.

en: To:
fr: Vers :

en: Toggle Focused Track
fr: Bascule de visée de piste

en: Tone Generator
fr: Générateur de son

en: Tone duration:
fr: Durée de son

en: Tone...
fr: Son...

en: Tone/silence ratio:
fr: Rapport tonalité/silence :

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
fr: Trop d'audio a été sélectionné. Seules les %.1f premières secondes d'audio seront analysées.

en: Tool
fr: Outil

en: ToolDock
fr: Verrouillage d'outil

en: Tools
fr: Outils

en: Track
fr: Piste

en: Track %d
fr: Piste %d

en: Track &Start to Cursor
fr: du début de la pi&ste jusqu'au curseur

en: Track Name
fr: Nom de la piste

en: Track Number
fr: Numéro de piste

en: Track Panel
fr: Panneau de piste

en: Track Remove
fr: Supprimer la piste

en: Track Title
fr: Titre de la piste

en: TrackView
fr: Vue de piste

en: Tracks
fr: Pistes

en: Tracks are too long to repeat the selection.
fr: Les pistes sont trop longues pour pouvoir répéter la sélection.

en: Tracks sorted by name
fr: Pistes triées par nom

en: Tracks sorted by time
fr: Pistes triées par temps

en: Transcri&ption Toolbar
fr: Barre de lecture varia&ble

en: Transcription
fr: Lecture variable

en: Tri&m
fr: Ro&gner

en: Trim
fr: Ne garder que la sélection

en: Trim file to selection
fr: Couper le fichier vers la sélection

en: Trim outside selection
fr: Supprimer en dehors de la sélection

en: Truncate Silence
fr: Tronquer le silence

en: Truncate Silence...
fr: Tronquer le silence

en: Truncating Silence...
fr: Tronquer du silence

en: Unable to determine
fr: Impossible à déterminer

en: Unable to export
fr: Impossible d'exporter

en: Unable to get QuickTime sample size property
fr: Impossible de d'obtenir les propriétés d'échantillonage Quicktime

en: Unable to get fill buffer
fr: Impossible de remplir le tampon

en: Unable to initialize MP3 stream
fr: Impossible d'initialiser le flux MP3

en: Unable to open genre file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de genre.

en: Unable to open target file for writing
fr: Impossible d'ouvrir le fichier cible en écriture

en: Unable to open/create test file
fr: Impossible d'ouvrir/créer le ficher test

en: Unable to remove '%s'
fr: Impossible de retirer '%s'

en: Unable to rename '%s' to '%s'
fr: Imposible de renommer '%s' en '%s'

en: Unable to retrieve stream description
fr: Impossible d'obtenir la description du flux

en: Unable to save genre file.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier de genre

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
fr: Impossible de régler les propriétés des canaux QuickTime

en: Unable to set QuickTime render quality
fr: Impossible de régler la qualité de rendu Quicktime

en: Unable to start QuickTime extraction
fr: Impossible de démarrer l'extraction Quicktime

en: Uncompressed Export Setup
fr: Réglage d'exportation non compressé

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo History
fr: Historique des annulations

en: Unknown command line option: %s
fr: Option de ligne de commande inconnue : %s

en: Unsorted
fr: Non trié

en: Unsupported Formats
fr: Formats non supportés

en: Up
fr: Haut

en: Up Octave
fr: Octave supérieure

en: Upper speed limit
fr: Vitesse maximale

en: Use LPC
fr: Utilise LPC

en: Use arrow keys (or RETURN key after editing) to navigate fields.
fr: Utiliser les flèches (ou la touche ENTRÉE après la frappe) pour passer d'un champ à l'autre.

en: Use right mouse button or context key to change format
fr: Utiliser le bouton droit de la souris ou le menu contextuel pour modifier le format

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
fr: A partir de la session courante d'Audacity, utilisez Nouveau ou Ouvrir
    pour démarrer plusieurs projets simultannément.

en: Using Label/Track Name
fr: selon le marqueur ou le nom de piste

en: Using block size of %ld
fr: Utiliser une taille de bloc de %ld

en: Using:
fr: Utilisation :

en: Utility
fr: Utilitaires

en: VST Effects
fr: Effets VST

en: Value
fr: Valeur

en: Variable Speed:
fr: Vistesse variable

en: Vertical Ruler
fr: Règle verticale

en: Vertical Stereo
fr: Affichage vertical

en: Vorbis version mismatch
fr: Mauvaise version de Vorbis

en: WAV (Microsoft) signed 16 bit PCM
fr: WAV (Microsoft) signé 16 bits PCM

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
fr: WAV, AIFF, et autres formats non compressés

en: WCAG 2 Help
fr: Aide WCAG2

en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
fr: Résultats de contraste WCAG 2.0 Critère de succès 1.4.7

en: WCAG2 Fail
fr: Echec WCAG2

en: WCAG2 Pass
fr: Passage WCAG2

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
fr: WMA (version 2) Fichiers (FFmpeg)

en: WMA Export Setup
fr: Réglage de l'exportation WMA

en: Wah Frequency Offset (%):
fr: Fréquence Wah (%):

en: Wah frequency offset in percent
fr: Décallage de fréquence Wah en pourcentage

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
fr: Attendre 5 secondes et capturer également menu/boîte de dialogue

en: Waiting to start recording at %s.
fr: En attente de démarrage d'enregistrement à %s.

en: Warning
fr: Attention

en: Warning empty project
fr: Attention, projet vide

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Waveform
fr: Forme d'onde

en: Waveform (dB)
fr: Forme d'onde (dB)

en: Waveform:
fr: Forme d'onde :

en: Waveshaper
fr: Onduleur

en: Welcome to Audacity
fr: Bienvenue dans Audacity

en: Welcome to Audacity version %s
fr: Bienvenue dans Audacity version %s

en: Welcome to Audacity!
fr: Bienvenue dans Audacity !

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: Wheel-Rotate
fr: Molette de souris

en: When exporting tracks to an audio file
fr: A l'exportation dans un fichier audio

en: When importing audio files
fr: A l'importation de fichiers audio

en: When saving a project that depends on other audio files
fr: Lors de l'enregistrement d'un  projet dépendant d'autres fichiers audio

en: Whenever a project depends on other files:
fr: A chaque fois qu'un projet dépend d'autres fichiers :

en: Where is %s?
fr: Où se trouve  %s ?

en: White
fr: Blanc

en: White Bkgnd
fr: Fond blanc

en: Window &size
fr: &Définition d'affichage

en: Window &type
fr: &Type d'affichage

en: Windows PCM Audio file (*.wav)|*.wav
fr: Fichier audio Windows PCM  *.wav)|*.wav

en: Within:
fr: Compris dans :

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
fr: Fichiers XML (*.xml)|*.xlml|Tous fichiers (*.*)|*.*

en: Year
fr: Année :

en: You are about to save a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to save the file under this name?
fr: Vous allez enregistrer le fichier %s sous le nom "%s".
    
    Normalement, ces fichiers se terminent par "%s", et plusieurs programmes ne peuvent ouvrir de fichiers 
    ayant des extensions non standard.
    
    Etes-vous sûr(e) de vouloir sauvegarder le fichier sous ce nom ?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of the LAME MP3 library.
fr: Vous liez vers lame_enc.dll v%d.%d. Cette version n'est pas compatible avec Audacity %d.%d.%d.
    Téléchargez la dernière version de la librairie MP3 LAME.

en: You are saving an Audacity project file (.aup).
    
    Saving a project creates a file that only Audacity can open.
    
    To save an audio file for other programs, use one of the "File > Export" commands.
fr: Vous sauvegardez un projet Audacity (.aup).
    
    La sauvegarde d'un projet crée des fichiers utilisables seulement par Audacity.
    
    Pour enregistrer un fichier audio utilisable avec d'autres programmes, utiliser une des commandes "Fichier > Exporter".

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
fr: Vous essayez d'ouvrir un fichier de sauvergarde créé automatiquement.
    Le faire peut causer ddes pertes sévères de données.
    
    Ouvrez plutôt le projet Audacity actuel.

en: You can only do this when playing and recording are
     stopped.  [Pausing is not sufficient.]
fr: Vous ne pouvez faire ceci que si la lecture et l'enregistrement
    sont arrêtés. [Il ne suffit pas de mettre en pause.]

en: You can't delete a preset without name
fr: Vous ne pouvez effacer une présélection sans nom

en: You can't save a preset without name
fr: Vous ne pouvez enregistrer une présélection sans lui donner un nom

en: You have compiled Audacity with an extra button, 'Output Sourcery'.  This will save a
    C version of the image cache that can be compiled in as a default.
fr: Vous avez compilé Audacity avec un bouton supplémentaire, 'Output Sourcery'. 
    Ceci enregistre une version C du cache image qui peut être compilée par défaut.

en: You have left blank label names.  These will be
    skipped when repopulating the Label Tracks.
    
    Would you like to go back and provide names?
fr: Vous avez laissé des noms de marqueurs en blanc.  Ils seront
    omis lors du remplissage de la piste de marqueurs.
    
    Voulez-vous revenir en arrière et fournir des noms ?

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
fr: Vous avez sélectionné un nom de fichier comportant une extension inconnue.
    Souhaitez-vous continuer ?

en: You may resample to one of the rates below.
fr: Vous devez rééchantillonner à un des taux ci-dessous.

en: You must first select some audio for this
     to use. [Selecting other kinds of track won't work.]
fr: Vous devez auparavant sélectionner de l'audio
     [Selectionner un autre type de piste ne marche pas.]

en: You must first select some audio for this to use.
fr: Pour ceci, sélectionner d'abord de l'audio.

en: You must first select some stereo audio for this
     to use.  [You can't use this with mono.]
fr: Vous devez auparavant sélectionner de l'audio stéréo.
    [Vous ne pouvez pas utiliser ceci avec du mono.]

en: You must select a track first.
fr: Sélectionner d'abord une piste

en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
fr: Vous avez sélectionné une piste ne contenant pas d'audio. AutoDuck ne peut traiter que les pistes audio.

en: You will not be able to play midi.
fr: Vous ne pourrez pas jouer de MIDI.

en: You will not be able to play or record audio.
fr: Vous ne pourrez pas lire ou enregistrer d'audio.

en: Your batch command of %s was not recognised.
fr: Votre commande de traitement en lot de %s n'a pas été reconnu.

en: Your file will be exported as a 16-bit AIFF (Apple/SGI) file.
fr: Votre fichier sera exporté comme fichier 16-bit AIFF (Apple/SGI) file.

en: Your file will be exported as a 16-bit WAV (Microsoft) file.
fr: Votre fichier sera exporté comme fichier 16-bit WAV (Microsoft).

en: Your file will be exported as a GSM 6.10 WAV file.
fr: Votre fichier sera exporté comme fichier GSM 6.10 WAV .

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
fr: Votre projet n'est pas vide.
    En cas d'enregistrement, le projet n'aura pas de piste.
    
    Pour enregistrer toute piste précédemment ouverte :
    Annuler, Edition > Annuler, jusqu'à ce que toutes les pistes
    soient ouverte, puis Fichier > Enregistrer le projet.
    
    Enregistrer malgré tout ?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files.
fr: Votre projet est auto-contenu ; il ne dépend d'aucun fichier audio externe.

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
fr: Dans le fichier exporté, vos pistes seront mélangées en un canal mono

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
fr: Dans le fichier exporté, vos pistes seront mélangées en deux canaux stéréo

en: Zoom &In
fr: Zoom a&vant

en: Zoom &Normal
fr: Zoom &normal

en: Zoom &Out
fr: Zoom a&rrière

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Zoom Tool
fr: Outil Zoom

en: Zoom default
fr: Zoom par défaut

en: Zoom in on Point
fr: Zoom avant au point

en: Zoom in on a Range
fr: Zoom sur la sélection

en: Zoom in or out
fr: Zoom avant/arrière

en: Zoom out on a Range
fr: Zoom arrière sur la sélection

en: Zoom out one step
fr: Zoom arrière d'un cran

en: by &Name
fr: Par &nom.

en: by &Start time
fr: Par heure de &début

en: by Dominic Mazzoni
fr: par Dominic Mazzoni

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
fr: par Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson

en: by Leland Lucius
fr: par Leland Lucius

en: by Lynn Allan
fr: par Lynn Allan

en: by Lynn Allan && Philip Van Baren
fr: par Lynn Allan && Philip Van Baren

en: by Nasca Octavian Paul
fr: par Nasca Octavian Paul

en: by Salvo Ventura (2006)
fr: par Salvo Ventura (2006)

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
fr: par Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni

en: bytes
fr: octets

en: centiseconds
fr: centièmes de seconde

en: custom
fr: Personnalisé

en: down
fr: bas

en: false
fr: faux

en: film frames (24 fps)
fr: Images film 24i/s

en: from
fr: depuis

en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
fr: hh:mm:ss + échantillons CDDA (75 fps)

en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
fr: hh:mm:ss + images NTSC manquantes

en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
fr: hh:mm:ss + images NTSC non-drop

en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
fr: hh:mm:ss + images PAL 25 i/s

en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
fr: hh:mm:ss + images film 24i/s

en: hh:mm:ss + hundredths
fr: hh:mm:ss + centièmes

en: hh:mm:ss + milliseconds
fr: hh:mm:ss + millisecondes

en: hh:mm:ss + samples
fr: hh:mm:ss + échantillon

en: hidden
fr: caché

en: indeterminate
fr: indéterminer

en: infinite dB difference
fr: Différence infini en dB

en: labels.txt
fr: marqueurs.txt

en: left
fr: gauche

en: milliseconds
fr: millisecondes

en: milliseconds (higher = more latency)
fr: millisecondes (plus = plus de latence)

en: milliseconds (negative = backwards)
fr: millisecondes (négatif = arrière)

en: milliseconds (time of one analysis)
fr: millisecondes (durée d'une analyse)

en: right
fr: droite

en: same as left-drag
fr: comme glisser à gauche

en: same as right-drag
fr: Comme glisser à droite

en: same as select tool
fr: Comme l'outil de sélection

en: same as zoom tool
fr: Comme l'outil zoom

en: samples
fr: échantillons

en: seconds
fr: secondes

en: spectrum.txt
fr: spectre.txt

en: to
fr: vers

en: to Selection En&d
fr: à la f&in de la sélection

en: to Selection Star&t
fr: au début de la sélec&tion

en: to Track &End
fr: à la &fin de la piste

en: to Track &Start
fr: au &début de la piste

en: true
fr: vrai

en: unavailable - above location doesn't exist
fr: Indisponible - la localisation ci-dessus n'existe pas

en: up
fr: haut

en: using SBSMS, by Clayton Otey
fr: utilise SBSMS, par Clayton Otey

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
fr: utilise SampleRate, d'Erik de Castro Lopo

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
fr: utilise SoundTouch, d'Olli Parviainen

en: zero
fr: zéro
