Spotify 1.2.90.0.g940f8576 - en to tr_TR translation catalogue (185 entries)

en: &Copy
tr_TR: &Kopyala

en: &Delete
tr_TR: &Sil

en: &Develop
tr_TR: &Geliştir

en: &Edit
tr_TR: &Düzenle

en: &File
tr_TR: &Dosya

en: &Help
tr_TR: &Yardım

en: &Log Out
tr_TR: &Oturumu Kapat

en: &Minimize to Tray
tr_TR: Simge &Durumuna Küçült

en: &Next
tr_TR: &Sonraki

en: &Open Miniplayer
tr_TR: Mini &oynatıcıyı aç

en: &Paste
tr_TR: &Yapıştır

en: &Pause
tr_TR: &Duraklat

en: &Play
tr_TR: Ç&al

en: &Playback
tr_TR: &Çal

en: &Redo
tr_TR: &Yinele

en: &Reload
tr_TR: Yeniden Yükle

en: &Repeat
tr_TR: &Tekrarla

en: &Reset Zoom
tr_TR: &Yakınlaştırmayı Sıfırla

en: &Show Spotify
tr_TR: &Spotify'ı Göster

en: &Shuffle
tr_TR: &Karışık Çal

en: &Troubleshooting
tr_TR: Sorun Giderme

en: &Undo
tr_TR: &Geri Al

en: &View
tr_TR: &Görüntüle

en: A new Spotify upgrade is available, but the automatic upgrade failed. The reason could be that Spotify was installed with another user account. You can continue using the current version or manually reinstall using the link below.
tr_TR: Yeni bir Spotify yükseltmesi var ancak otomatik yükseltme yapılamadı. Bunun nedeni, Spotify'ın başka bir kullanıcı hesabıyla yüklenmiş olması olabilir. Şu anki sürümü kullanmaya devam edebilir veya aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak manuel olarak tekrar yükleyebilirsin.

en: About Spotify
tr_TR: Spotify Hakkında

en: Actual Size
tr_TR: Gerçek Boyut

en: Add to Liked Songs
tr_TR: Beğenilen Şarkılar'a ekle

en: All Files
tr_TR: Tüm Dosyalar

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
tr_TR: Donanım hızlandırmayı devre dışı bırakmak istediğinden emin misin?

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
    
    This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
tr_TR: Donanım hızlandırmayı devre dışı bırakmak istediğinden emin misin?
    
    Bu, bilgisayarındaki grafik işlemcisi (GPU) kullanımını devre dışı bırakır; bu da bazen grafik sorunlarını çözebilir ancak ekranı yenilerken Spotify'ı daha yavaş hale getirebilir.
    
    Bu ayarın uygulanması için Spotify'ı yeniden başlatman gerekiyor.

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
tr_TR: Donanım hızlandırmayı devre dışı bırakmak istediğinden emin misin?

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
    
    This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
tr_TR: Donanım hızlandırmayı devre dışı bırakmak istediğinden emin misin?
    
    Bu, ekranı yenilerken Spotify'ı daha hızlı hale getiren grafik işlemcisinin (GPU) kullanımını mümkün kılacak, ancak nadir durumlarda da grafik sorunlarına neden olacaktır.
    
    Bu ayarın uygulanması için Spotify'ı yeniden başlatman gerekiyor.

en: Are you sure you want to reset app data?
    
    This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
tr_TR: Uygulama verilerini sıfırlamak istediğinden emin misin?
    
    Uygulama ilk durumuna sıfırlanacak ve yeniden başlatılacak. Oturumun kapatılacak ve yeniden oturum açman gerekecek.

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misin?

en: Audio Files
tr_TR: Ses Dosyaları

en: Bring All to Front
tr_TR: Tümünü Öne Getir

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Continue on this device
tr_TR: Bu cihazda devam et

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy Version Info
tr_TR: Sürüm Bilgilerini Kopyala

en: Cu&t
tr_TR: &Kes

en: Custom Files
tr_TR: Özel Dosyalar

en: Cut
tr_TR: Kes

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Develop
tr_TR: Geliştir

en: Disable &Hardware Acceleration and Restart
tr_TR: Donanım Hızlandırma ve Yeniden Başlatmayı devre dışı bırak

en: Disable Hardware Acceleration and Restart
tr_TR: Donanım Hızlandırma ve Yeniden Başlatmayı devre dışı bırak

en: Disable and Restart
tr_TR: Devre dışı bırak ve Yeniden başlat

en: Do not show this message again
tr_TR: Bu mesajı tekrar gösterme

en: E&xit
tr_TR: Çı&kış

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Emoji & Symbols
tr_TR: Emoji ve Semboller

en: Enable &Hardware Acceleration and Restart
tr_TR: Donanım Hızlandırma ve Yeniden Başlatmayı etkinleştir

en: Enable Hardware Acceleration and Restart
tr_TR: Donanım Hızlandırma ve Yeniden Başlatmayı etkinleştir

en: Enable and Restart
tr_TR: Etkinleştir ve Yeniden Başlat

en: File
tr_TR: Dosya

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: Go Back
tr_TR: Geri Git

en: Go Forward
tr_TR: İleri Git

en: Hardware Acceleration
tr_TR: Donanım Hızlandırma

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Hide Others
tr_TR: Diğerlerini Gizle

en: Hide Spotify
tr_TR: Spotify'ı Gizle

en: Image Files
tr_TR: Görsel Dosyaları

en: Licensing Information
tr_TR: Lisans Bilgisi

en: Liked Songs
tr_TR: Beğenilen Şarkılar

en: Local Files
tr_TR: Yerel Dosyalar

en: Log Out
tr_TR: Oturumu Kapat

en: Migrating Spotify Cache
tr_TR: Spotify Önbelleği Taşınıyor

en: Minimize
tr_TR: Küçült

en: New Playlist
tr_TR: Yeni Çalma Listesi

en: New Playlist Folder
tr_TR: Yeni Çalma Listesi Klasörü

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Not now
tr_TR: Şimdi değil

en: Offline Mode
tr_TR: Çevrimdışı modu

en: Open File
tr_TR: Dosyayı Aç

en: Open Spotify
tr_TR: Spotify'ı aç

en: Open Spotify to pick up where you left off.
tr_TR: Kaldığın yerden devam etmek için Spotify'ı aç.

en: P&references...
tr_TR: &Tercihler...

en: P&revious
tr_TR: Ö&nceki

en: Paste
tr_TR: Yapıştır

en: Pause
tr_TR: Duraklat

en: Play
tr_TR: Çal

en: Playback
tr_TR: Çalma

en: Preferences
tr_TR: Tercihler

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Private Session
tr_TR: Gizli Oturum

en: Quit Spotify
tr_TR: Spotify'dan çık

en: Recently Played
tr_TR: Yakın Zamanda Çalınanlar

en: Redo
tr_TR: Tekrarla

en: Reload
tr_TR: Tekrar yükle

en: Remove from Liked Songs
tr_TR: Beğenilen Şarkılar'dan kaldır

en: Repeat
tr_TR: Tekrarla

en: Report &Issue...
tr_TR: Sorun &Bildir...

en: Report Issue...
tr_TR: Sorun Bildir...

en: Reset &App Data and Restart
tr_TR: Uygulama Verilerini Sıfırla ve Yeniden Başlat

en: Reset App Data and Restart
tr_TR: Uygulama Verilerini Sıfırla ve Yeniden Başlat

en: Restart Spotify
tr_TR: Spotify'ı Yeniden Başlat

en: SCTA Information
tr_TR: SCTA Bilgisi

en: Search
tr_TR: Ara

en: Seek Backward
tr_TR: Geri Git

en: Seek Forward
tr_TR: İleri Git

en: Select &All
tr_TR: &Tümünü Seç

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Services
tr_TR: Hizmetler

en: Show &Logs in Explorer
tr_TR: Günlükleri Dosya Gezgini'nde göster

en: Show All
tr_TR: Tümünü Göster

en: Show Logs in Finder
tr_TR: Günlükleri Finder ile göster

en: Shuffle
tr_TR: Karışık Çal

en: Skip
tr_TR: Atla

en: Spotify Community
tr_TR: Spotify Topluluğu

en: Spotify Failed to Upgrade
tr_TR: Spotify Yükseltilemedi

en: Spotify Help
tr_TR: Spotify Yardım

en: Spotify needs your permission to install an update.
tr_TR: Güncellemenin yüklenmesi için Spotify'ın iznine ihtiyacı var

en: The cache contains local copies of music data, playlists and album art.
tr_TR: Önbellekte müzik verileri, çalma listeleri ve albüm kapaklarının yerel kopyaları bulunur.

en: Third-party Software
tr_TR: Üçüncü taraf lisanslar

en: This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
tr_TR: Bu, bilgisayarındaki grafik işlemcisi (GPU) kullanımını devre dışı bırakır; bu da bazen grafik sorunlarını çözebilir ancak ekranı yenilerken Spotify'ı daha yavaş hale getirebilir.
    
    Bu ayarın uygulanması için Spotify'ı yeniden başlatman gerekiyor.

en: This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
tr_TR: Bu, ekranı yenilerken Spotify'ı daha hızlı hale getiren grafik işlemcisinin (GPU) kullanımını mümkün kılacak, ancak nadir durumlarda da grafik sorunlarına neden olacaktır.
    
    Bu ayarın uygulanması için Spotify'ı yeniden başlatman gerekiyor.

en: This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
tr_TR: Uygulama ilk durumuna sıfırlanacak ve yeniden başlatılacak. Oturumun kapatılacak ve yeniden oturum açman gerekecek.

en: Troubleshooting
tr_TR: Sorun giderme

en: Undo
tr_TR: Geri Al

en: Video Files
tr_TR: Video Dosyaları

en: View
tr_TR: Görünüm

en: Volume &Down
tr_TR: Sesi &Kıs

en: Volume &Up
tr_TR: Sesi &Aç

en: Volume Down
tr_TR: Sesi Kıs

en: Volume Up
tr_TR: Sesi Aç

en: Window
tr_TR: Pencere

en: Your &Account
tr_TR: &Hesabın

en: Your Account
tr_TR: Hesabın

en: Your Episodes
tr_TR: Bölümlerin

en: Zoom
tr_TR: Yaklaştır

en: Zoom &In
tr_TR: &Yakınlaştır

en: Zoom &Out
tr_TR: &Uzaklaştır

en: Zoom In
tr_TR: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr_TR: Uzaklaştır

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSAppleMusicUsageDescription]
en: Spotify will scan your Music folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
tr_TR: Spotify, Müzik klasöründeki ses dosyalarını tarayacak. Spotify'ın ayarlarında Yerel Dosyalar'ı etkinleştirdiğinde ses dosyalarını yan gezinme bölmesinde bulabilirsin.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSBluetoothAlwaysUsageDescription]
en: This will allow Spotify to find Bluetooth accessories.
tr_TR: Bu, Spotify'ın Bluetooth aksesuarlarını bulmasına izin verir.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSDownloadsFolderUsageDescription]
en: Spotify will scan your Downloads folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
tr_TR: Spotify, senin İndirilenler klasöründeki ses dosyalarını tarayacak. Spotify ayarlarında Yerel Dosyaları etkinleştirirsen bunları yan gezinme bölmesinde bulabilirsin.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSLocalNetworkUsageDescription]
en: This lets you listen on different devices. Spotify will also get access to local audio files.
tr_TR: Bu sayede farklı cihazlarda dinleyebilirsin. Spotify yerel ses dosyalarına da erişir.

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleDisplayName]
en: Spotify Installer
tr_TR: Spotify Yükleyici

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleName]
en: Spotify Installer
tr_TR: Spotify Yükleyici

[ctx: sInstallerOsxAskUserToAuthenticate.]
en: Spotify needs permission to install.
tr_TR: Spotify kurmak için izin gerekli.

[ctx: sInstallerOsxAskUserToQuitSpotify]
en: Please quit Spotify and try again
tr_TR: Lütfen Spotify'dan çık ve tekrar dene

[ctx: sInstallerOsxContinueInBackground]
en: Continue in background
tr_TR: Arka planda devam et

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to download Spotify.
tr_TR: Spotify indirilirken bir hata oluştu.

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedRetryIn]
en: Download failed. Retrying in %ds.
tr_TR: İndirme başarısız. %1$ds içinde tekrar denenecek.

[ctx: sInstallerOsxDownloadingSpotify]
en: Downloading Spotify…
tr_TR: Spotify indiriliyor...

[ctx: sInstallerOsxExtractionFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to extract Spotify.
tr_TR: Spotify çıkarılırken bir hata oluştu.

[ctx: sInstallerOsxGenericErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
tr_TR: Spotify kurulurken bir hata oluştu.

[ctx: sInstallerOsxInstallFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
tr_TR: Spotify yüklenirken bir hata oluştu.

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailed]
en: Installation Failed
tr_TR: Kurulum Başarısız

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailedDefaultButtonTitle]
en: Download from Spotify.com
tr_TR: Spotify.com'dan indir

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteContinueButtonTitle]
en: Continue Installation
tr_TR: Kuruluma Devam Et

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteDesc]
en: The installation of Spotify is almost complete. Do you really want to quit?
tr_TR: Spotify kurulumu tamamlanmak üzere. Çıkmak istiyor musun?

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteTitle]
en: Installation Incomplete
tr_TR: YüklemeTamamlanmadı

[ctx: sInstallerOsxInstallingSpotify]
en: Installing Spotify…
tr_TR: Spotify yükleniyor...

[ctx: sInstallerOsxMMAboutInstallSpotify]
en: About Install Spotify
tr_TR: Spotify Yüklemesi hakkına

[ctx: sInstallerOsxMMBringAllToFront]
en: Bring All to Front
tr_TR: Tümünü Öne Getir

[ctx: sInstallerOsxMMHelp]
en: Help
tr_TR: Yardım

[ctx: sInstallerOsxMMHideInstallSpotify]
en: Hide Install Spotify
tr_TR: Spotify Yüklemesini gizle

[ctx: sInstallerOsxMMHideOthers]
en: Hide Others
tr_TR: Diğerlerini Gizle

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotify]
en: Install Spotify
tr_TR: Spotify'ı Yükle

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotifyHelp]
en: Install Spotify Help
tr_TR: Spotify Yardım'ı yükle

[ctx: sInstallerOsxMMMinimize]
en: Minimize
tr_TR: Küçült

[ctx: sInstallerOsxMMQuitInstallSpotify]
en: Quit Install Spotify
tr_TR: Spotify Yüklemesinden çık

[ctx: sInstallerOsxMMServices]
en: Services
tr_TR: Hizmetler

[ctx: sInstallerOsxMMShowAll]
en: Show All
tr_TR: Tümünü Göster

[ctx: sInstallerOsxMMWindow]
en: Window
tr_TR: Pencere

[ctx: sInstallerOsxMMZoom]
en: Zoom
tr_TR: Yaklaştır

[ctx: sInstallerOsxMountFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to mount the downloaded Spotify disk image.
tr_TR: İndirilen Spotify disk görüntüsü bağlanırken bir hata oluştu.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonDoNotMove]
en: Do not move
tr_TR: Taşıma

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonMove]
en: Move to Applications folder
tr_TR: Uygulamalar Klasörüne Taşı

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationCouldNotMove]
en: Could not move to Applications folder
tr_TR: Uygulamalar klasörüne taşınamadı

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoInDownloadsFolder]
en: This will keep your Downloads folder uncluttered.
tr_TR: Bu sayede İndirilenler klasörün düzenli kalır.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoWillRequirePasswd]
en: Note that this will require an administrator password.
tr_TR: Bunun için yönetici parolası gerekli.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionMessage]
en: I can move myself to the Applications folder if you'd like.
tr_TR: İstersen kendimi Uygulamalar klasörüne taşıyabilirim.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitle]
en: Move to Applications folder?
tr_TR: Uygulama klasörüne taşınsın mı?

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitleHome]
en: Move to Applications folder in your Home folder?
tr_TR: Ana klasöründeki Uygulamalar klasörüne taşınsın mı?

[ctx: sInstallerOsxQuitButtonTitle]
en: Quit
tr_TR: Çıkış

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformDesc]
en: Sorry, this version of Spotify is for macOS %s or later.
tr_TR: Maalesef Spotify'ın bu sürümü macOS %1$s veya üzeri ile kullanılabilir.

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformHelp]
en: Find installers for older versions
tr_TR: Daha eski sürümlere ait yükleyicileri bul

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformTitle]
en: Unsupported Platform
tr_TR: Desteklenmeyen Platform

en: unknown
tr_TR: bilinmeyen sürüm
