Spotify 1.2.90.0.g940f8576 - en to sv_SE translation catalogue (184 entries)

en: &Copy
sv_SE: K&opiera

en: &Delete
sv_SE: &Radera

en: &Develop
sv_SE: &Utveckla

en: &Edit
sv_SE: &Redigera

en: &File
sv_SE: &Arkiv

en: &Help
sv_SE: &Hjälp

en: &Log Out
sv_SE: &Logga ut

en: &Minimize to Tray
sv_SE: &Minimera till systemfältet

en: &Next
sv_SE: &Nästa

en: &Open Miniplayer
sv_SE: &Öppna minispelaren

en: &Paste
sv_SE: K&listra in

en: &Pause
sv_SE: &Pausa

en: &Play
sv_SE: &Spela upp

en: &Playback
sv_SE: &Uppspelning

en: &Redo
sv_SE: &Gör om

en: &Reload
sv_SE: &Läs in igen

en: &Repeat
sv_SE: &Repetera

en: &Reset Zoom
sv_SE: &Återställ zoom

en: &Show Spotify
sv_SE: &Visa Spotify

en: &Troubleshooting
sv_SE: &Felsök

en: &Undo
sv_SE: &Ångra

en: &View
sv_SE: &Visa

en: A new Spotify upgrade is available, but the automatic upgrade failed. The reason could be that Spotify was installed with another user account. You can continue using the current version or manually reinstall using the link below.
sv_SE: En ny Spotify-uppgradering är tillgänglig men den automatiska uppgraderingen misslyckades. Det kan bero på att Spotify har installerats med ett annat användarkonto. Du kan fortsätta att använda den nuvarande versionen eller göra en manuell ominstallation med hjälp av länken nedan.

en: About Spotify
sv_SE: Om Spotify

en: Actual Size
sv_SE: Verklig storlek

en: Add to Liked Songs
sv_SE: Lägg till i Gillade låtar

en: All Files
sv_SE: Alla filer

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
sv_SE: Är du säker på att du vill inaktivera maskinvaruacceleration?

en: Are you sure you want to disable hardware acceleration?
    
    This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
sv_SE: Är du säker på att du vill inaktivera maskinvaruacceleration?
    
    Det här kommer att inaktivera användningen av grafikprocessorn (GPU) på din dator. Det här löser ibland vissa grafikproblem men kan också göra Spotify långsammare då skärmbilden läses in.
    
    Du måste starta om Spotify för att den här inställningen ska börja gälla.

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
sv_SE: Är du säker på att du vill aktivera maskinvaruacceleration?

en: Are you sure you want to enable hardware acceleration?
    
    This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
sv_SE: Är du säker på att du vill aktivera maskinvaruacceleration?
    
    Det här kommer att aktivera användningen av grafikprocessorn (GPU) på din dator. Det här kan göra Spotify snabbare då skärmbilden läses in men kan också i vissa sällsynta fall orsaka grafikproblem.
    
    Du måste starta om Spotify för att den här inställningen ska börja gälla.

en: Are you sure you want to reset app data?
    
    This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa appdata?
    
    Det här återställer appen till standardinställningarna och startar om den. Du kommer att loggas ut och behöva logga in igen.

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Audio Files
sv_SE: Ljudfiler

en: Bring All to Front
sv_SE: Lägg alla överst

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Continue on this device
sv_SE: Fortsätt på den här enheten

en: Copy
sv_SE: Kopiera

en: Copy Version Info
sv_SE: Kopiera versionsinformation

en: Cu&t
sv_SE: &Klipp ut

en: Custom Files
sv_SE: Anpassade filer

en: Cut
sv_SE: Klipp ut

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Develop
sv_SE: Utveckla

en: Disable &Hardware Acceleration and Restart
sv_SE: Inaktivera &maskinvaruacceleration och starta om

en: Disable Hardware Acceleration and Restart
sv_SE: Inaktivera maskinvaruacceleration och starta om

en: Disable and Restart
sv_SE: Inaktivera och starta om

en: Do not show this message again
sv_SE: Visa inte det här meddelandet igen

en: E&xit
sv_SE: &Avsluta

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Emoji & Symbols
sv_SE: Emojis och symboler

en: Enable &Hardware Acceleration and Restart
sv_SE: Aktivera &maskinvaruacceleration och starta om

en: Enable Hardware Acceleration and Restart
sv_SE: Aktivera maskinvaruacceleration och starta om

en: Enable and Restart
sv_SE: Aktivera och starta om

en: File
sv_SE: Arkiv

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Go Back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Go Forward
sv_SE: Gå framåt

en: Hardware Acceleration
sv_SE: Maskinvaruacceleration

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Hide Others
sv_SE: Dölj övriga

en: Hide Spotify
sv_SE: Dölj Spotify

en: Image Files
sv_SE: Bildfiler

en: Licensing Information
sv_SE: Licensinformation

en: Liked Songs
sv_SE: Gillade låtar

en: Local Files
sv_SE: Lokala filer

en: Log Out
sv_SE: Logga ut

en: Migrating Spotify Cache
sv_SE: Flyttar Spotifys cacheminne

en: Minimize
sv_SE: Minimera

en: New Playlist
sv_SE: Ny spellista

en: New Playlist Folder
sv_SE: Ny spellistemapp

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Not now
sv_SE: Inte nu

en: Offline Mode
sv_SE: Offlineläge

en: Open File
sv_SE: Öppna fil

en: Open Spotify
sv_SE: Öppna Spotify

en: Open Spotify to pick up where you left off.
sv_SE: Öppna Spotify för att fortsätta där du slutade.

en: P&references...
sv_SE: &Inställningar …

en: P&revious
sv_SE: &Föregående

en: Paste
sv_SE: Klistra in

en: Pause
sv_SE: Pausa

en: Play
sv_SE: Spela upp

en: Playback
sv_SE: Uppspelning

en: Preferences
sv_SE: Inställningar

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Private Session
sv_SE: Dölj aktivitet

en: Quit Spotify
sv_SE: Avsluta Spotify

en: Recently Played
sv_SE: Nyligen spelade

en: Redo
sv_SE: Gör om

en: Reload
sv_SE: Läs in igen

en: Remove from Liked Songs
sv_SE: Ta bort från Gillade låtar

en: Repeat
sv_SE: Repetera

en: Report &Issue...
sv_SE: Rapportera &problem ...

en: Report Issue...
sv_SE: Rapportera problem ...

en: Reset &App Data and Restart
sv_SE: Återställ &appdata och starta om

en: Reset App Data and Restart
sv_SE: Återställ appdata och starta om

en: Restart Spotify
sv_SE: Starta om Spotify

en: SCTA Information
sv_SE: SCTA-information

en: Search
sv_SE: Sök

en: Seek Backward
sv_SE: Spola bakåt

en: Seek Forward
sv_SE: Spola framåt

en: Select &All
sv_SE: &Markera allt

en: Select All
sv_SE: Markera allt

en: Services
sv_SE: Tjänster

en: Show &Logs in Explorer
sv_SE: Visa &loggfiler i utforskaren

en: Show All
sv_SE: Visa alla

en: Show Logs in Finder
sv_SE: Visa loggfiler i Finder

en: Skip
sv_SE: Byt låt

en: Spotify Failed to Upgrade
sv_SE: Spotify kunde inte uppgraderas

en: Spotify Help
sv_SE: Spotify Hjälp

en: Spotify needs your permission to install an update.
sv_SE: Spotify behöver din tillåtelse för att installera en uppdatering.

en: The cache contains local copies of music data, playlists and album art.
sv_SE: Cacheminnet innehåller lokala kopior av musikdata, spellistor och omslagsbilder.

en: Third-party Software
sv_SE: Programvara från tredje part

en: This will disable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can sometimes solve graphics issues, but can also make Spotify slower when redrawing the screen.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
sv_SE: Det här kommer att inaktivera användningen av grafikprocessorn (GPU) på din dator. Det här löser ibland vissa grafikproblem men kan också göra Spotify långsammare då skärmbilden läses in.
    
    Du måste starta om Spotify för att den här inställningen ska börja gälla.

en: This will enable the use of the graphics processor (GPU) in your computer, which can make Spotify faster when redrawing the screen, but can also in rare cases introduce graphics issues.
    
    For this setting to take effect, you need to restart Spotify.
sv_SE: Det här kommer att aktivera användningen av grafikprocessorn (GPU) på din dator. Det här kan göra Spotify snabbare då skärmbilden läses in men kan också i vissa sällsynta fall orsaka grafikproblem.
    
    Du måste starta om Spotify för att den här inställningen ska börja gälla.

en: This will reset the app to its original state and restart it. You will be logged out and need to log in again.
sv_SE: Det här återställer appen till standardinställningarna och startar om den. Du kommer att loggas ut och behöva logga in igen.

en: Troubleshooting
sv_SE: Felsökning

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Video Files
sv_SE: Videofiler

en: View
sv_SE: Visa

en: Volume &Down
sv_SE: &Sänk volymen

en: Volume &Up
sv_SE: &Höj volymen

en: Volume Down
sv_SE: Sänk volymen

en: Volume Up
sv_SE: Höj volymen

en: Window
sv_SE: Fönster

en: Windows (32 bit)
sv_SE: Windows (32-bitar)

en: Windows (64 bit)
sv_SE: Windows (64-bitar)

en: Your &Account
sv_SE: Ditt &konto

en: Your Account
sv_SE: Ditt konto

en: Your Episodes
sv_SE: Dina avsnitt

en: Zoom
sv_SE: Zooma

en: Zoom &In
sv_SE: Zooma &in

en: Zoom &Out
sv_SE: Zooma &ut

en: Zoom In
sv_SE: Zooma in

en: Zoom Out
sv_SE: Zooma ut

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSAppleMusicUsageDescription]
en: Spotify will scan your Music folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
sv_SE: Spotify kommer att skanna din musikmapp efter ljudfiler. Du hittar dem i sidnavigeringen om du aktiverar lokala filer i Spotifys inställningar.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSBluetoothAlwaysUsageDescription]
en: This will allow Spotify to find Bluetooth accessories.
sv_SE: Detta gör att Spotify kan hitta Bluetooth‑tillbehör.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSDownloadsFolderUsageDescription]
en: Spotify will scan your Downloads folder for audio files. You will find them in the side navigation, if you enable Local Files in Spotify's settings.
sv_SE: Spotify kommer att skanna din nedladdningsmapp efter ljudfiler. Du hittar dem i sidnavigeringen om du aktiverar lokala filer i Spotifys inställningar.

[ctx: sClientInfoPlistOsxNSLocalNetworkUsageDescription]
en: This lets you listen on different devices. Spotify will also get access to local audio files.
sv_SE: Det gör det möjligt för dig att lyssna på flera olika enheter. Spotify får även åtkomst till lokala ljudfiler.

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleDisplayName]
en: Spotify Installer
sv_SE: Installera Spotify

[ctx: sInstallerInfoPlistOsxCFBundleName]
en: Spotify Installer
sv_SE: Installera Spotify

[ctx: sInstallerOsxAskUserToAuthenticate.]
en: Spotify needs permission to install.
sv_SE: Spotify behöver tillåtelse för att installeras.

[ctx: sInstallerOsxAskUserToQuitSpotify]
en: Please quit Spotify and try again
sv_SE: Avsluta Spotify och försök igen

[ctx: sInstallerOsxContinueInBackground]
en: Continue in background
sv_SE: Fortsätt i bakgrunden

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to download Spotify.
sv_SE: Det uppstod ett fel när Spotify skulle laddas ned.

[ctx: sInstallerOsxDownloadFailedRetryIn]
en: Download failed. Retrying in %ds.
sv_SE: Nedladdningen misslyckades Försöker igen om %1$ds.

[ctx: sInstallerOsxDownloadingSpotify]
en: Downloading Spotify…
sv_SE: Laddar ned Spotify…

[ctx: sInstallerOsxExtractionFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to extract Spotify.
sv_SE: Det uppstod ett fel när Spotify skulle extraheras.

[ctx: sInstallerOsxGenericErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
sv_SE: Det uppstod ett fel när Spotify skulle installeras.

[ctx: sInstallerOsxInstallFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to install Spotify.
sv_SE: Det uppstod ett fel när Spotify skulle installeras.

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailed]
en: Installation Failed
sv_SE: Installationen misslyckades

[ctx: sInstallerOsxInstallationFailedDefaultButtonTitle]
en: Download from Spotify.com
sv_SE: Ladda ned från Spotify.com

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteContinueButtonTitle]
en: Continue Installation
sv_SE: Fortsätt installationen

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteDesc]
en: The installation of Spotify is almost complete. Do you really want to quit?
sv_SE: Installationen av Spotify är nästan klar. Vill du avsluta ändå?

[ctx: sInstallerOsxInstallationIncompleteTitle]
en: Installation Incomplete
sv_SE: Installationen har inte slutförts

[ctx: sInstallerOsxInstallingSpotify]
en: Installing Spotify…
sv_SE: Installerar Spotify…

[ctx: sInstallerOsxMMAboutInstallSpotify]
en: About Install Spotify
sv_SE: Om Installera Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMBringAllToFront]
en: Bring All to Front
sv_SE: Lägg alla överst

[ctx: sInstallerOsxMMHelp]
en: Help
sv_SE: Hjälp

[ctx: sInstallerOsxMMHideInstallSpotify]
en: Hide Install Spotify
sv_SE: Dölj Installera Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMHideOthers]
en: Hide Others
sv_SE: Dölj övriga

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotify]
en: Install Spotify
sv_SE: Installera Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMInstallSpotifyHelp]
en: Install Spotify Help
sv_SE: Installera Spotify – Hjälp

[ctx: sInstallerOsxMMMinimize]
en: Minimize
sv_SE: Minimera

[ctx: sInstallerOsxMMQuitInstallSpotify]
en: Quit Install Spotify
sv_SE: Avsluta Installera Spotify

[ctx: sInstallerOsxMMServices]
en: Services
sv_SE: Tjänster

[ctx: sInstallerOsxMMShowAll]
en: Show All
sv_SE: Visa alla

[ctx: sInstallerOsxMMWindow]
en: Window
sv_SE: Fönster

[ctx: sInstallerOsxMMZoom]
en: Zoom
sv_SE: Zooma

[ctx: sInstallerOsxMountFailedErrorDescription]
en: An error occurred while trying to mount the downloaded Spotify disk image.
sv_SE: Det uppstod ett fel när den nedladdade diskavbilden för Spotify skulle monteras.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonDoNotMove]
en: Do not move
sv_SE: Flytta inte

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationButtonMove]
en: Move to Applications folder
sv_SE: Flytta till mappen Program

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationCouldNotMove]
en: Could not move to Applications folder
sv_SE: Det gick inte att flytta till mappen Program

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoInDownloadsFolder]
en: This will keep your Downloads folder uncluttered.
sv_SE: På så sätt kan du hålla rent i mappen Hämtade filer.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionInfoWillRequirePasswd]
en: Note that this will require an administrator password.
sv_SE: Observera att ett administratörslösenord krävs för detta.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionMessage]
en: I can move myself to the Applications folder if you'd like.
sv_SE: Jag kan flytta mig själv till mappen Program om du vill.

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitle]
en: Move to Applications folder?
sv_SE: Vill du flytta till mappen Program?

[ctx: sInstallerOsxMoveApplicationQuestionTitleHome]
en: Move to Applications folder in your Home folder?
sv_SE: Vill du flytta till mappen Program i din startmapp?

[ctx: sInstallerOsxQuitButtonTitle]
en: Quit
sv_SE: Avsluta

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformDesc]
en: Sorry, this version of Spotify is for macOS %s or later.
sv_SE: Tyvärr är den här Spotify-versionen till för macOS %1$s eller senare.

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformHelp]
en: Find installers for older versions
sv_SE: Hitta installationsprogram för äldre versioner

[ctx: sInstallerOsxUnsupportedPlatformTitle]
en: Unsupported Platform
sv_SE: Plattformen stöds inte

en: unknown
sv_SE: okänd
