Icaros - en to ja_JP translation catalogue (173 entries)

[ctx: #VideoTracks]
en: Video tracks
ja_JP: ビデオトラック

[ctx: #AudioTracks]
en: Audio tracks
ja_JP: オーディオトラック

[ctx: #SubtitleTracks]
en: Subtitle tracks
ja_JP: 字幕トラック

[ctx: #ContentCompression]
en: Content compression
ja_JP: コンテンツの圧縮

[ctx: #ContainsChapters]
en: Contains chapters
ja_JP: コンテインズチャプター

[ctx: #BitDepth]
en: Bit depth
ja_JP: ビット深度

[ctx: #SubtitleGroup]
en: Subtitles
ja_JP: 字幕

[ctx: tglThumbnail]
en: THUMBNAILING
ja_JP: サムネイル

[ctx: tglProperty]
en: PROPERTIES
ja_JP: プロパティ

[ctx: tglCache]
en: CACHE
ja_JP: キャッシュ

[ctx: tglTools]
en: TOOLS
ja_JP: ツール

[ctx: tglAbout]
en: ABOUT
ja_JP: バージョン

[ctx: tglUiSettings]
en: ui settings
ja_JP: UI 設定

[ctx: stActivated]
en: ACTIVATED
ja_JP: アクティブ

[ctx: stDeactivated]
en: DEACTIVATED
ja_JP: 非アクティブ

[ctx: stDisabled]
en: DISABLED
ja_JP: 無効

[ctx: stStatic]
en: ENABLED (STATIC)
ja_JP: 有効（静的）

[ctx: stDynamic]
en: ENABLED (DYNAMIC)
ja_JP: 有効（動的）

[ctx: stNotInstalled]
en: NOT INSTALLED
ja_JP: 未インストール

[ctx: stIndexing]
en: INDEXING...
ja_JP: インデックス中...

[ctx: cptFiletypes]
en: THUMBNAIL FILETYPES
ja_JP: サムネイルファイルの種類

[ctx: lblPresets]
en: PRESET:
ja_JP: プリセット：

[ctx: cptSettings]
en: SETTINGS
ja_JP: 設定

[ctx: lblOffset]
en: Thumbnail Offset
ja_JP: サムネイルオフセット

[ctx: lblPrefTime]
en: Prefer Timestamp
ja_JP: タイムスタンプ優先

[ctx: cbxBlkDtct]
en: Enable black/white frame detection
ja_JP: 黒/白のフレーム検出を有効にする

[ctx: lblThreshold]
en: Threshold
ja_JP: しきい値

[ctx: cbxShowOverlay]
en: Display icon overlays on thumbnails
ja_JP: サムネイル表示アイコンオーバーレイ

[ctx: cbxCoverArt]
en: Use embedded Cover Art for thumbnails
ja_JP: サムネイル用カバーアート組込み用途

[ctx: cbxLandscape]
en: Prefer Landscape Covers
ja_JP: ランドスケープカバー優先

[ctx: tipAddTypes]
en: Add New Thumbnail Filetypes
ja_JP: 新しいサムネイルファイルタイプ追加

[ctx: tipBlkDtct]
en: With this option enabled, Icaros will perform a quick and simple
    scan of the grabbed frame. If the frame is either too dark or too
    light, Icaros will skip forward and try to find a better suited frame.
ja_JP: このオプションを有効にすると、Icarosは、取り込んだフレームを迅速かつ簡単な
    スキャンを実行します。フレームが暗すぎたり明るすぎるのいずれかである場合、
    Icarosは前方にスキップして、より適したフレームを見つけようとします。

[ctx: tipCoverLand]
en: Some MKV files contain multiple covers. With such files
    Icaros will default to using the first normal/vertical cover.
    This option will make Icaros prioritize landscape/horizontal
    covers instead.
ja_JP: いくつかのMKVファイルには、複数のカバーが含まれています。
    このようなファイルでIcarosは、最初に通常/垂直カバーを使用する
    ようにデフォルト設定されます。
    このオプションは、Icarosではなく風景/水平カバーに優先順位を付け
    るようになります。

[ctx: dlgcptPrstChng]
en: Preset Info
ja_JP: プリセット情報

[ctx: dlgPrstChng]
en: The current list contains filetypes that are not included in the selected preset.
    
    Do you wish to include these filetypes in the list?
ja_JP: 現在のリストは、選択したプリセットに含まれていないファイルの種類が含まれています。
    
    リスト内のこれらのファイルタイプを含めますか？

[ctx: dlgcptThmbCheck]
en: Thumbnail Check
ja_JP: サムネイルチェック

[ctx: dlgThmbCheck]
en: The following filetypes did not pass the thumbnail check:
    
    {0}
    
    Do you still wish to add them?
ja_JP: 次のファイルの種類は、サムネイル検査に合格しませんでした：
    
    {0}
    
    それらを追加しますか？

[ctx: txtThumbUpdater]
en: Drag and drop one or more files and/or folders to this page to refresh their thumbnails/icons
ja_JP: サムネイル/アイコンをリフレッシュするには、このページに1つ以上のファイルおよび（または）フォルダをドラッグ＆ドロップします。

[ctx: prstDefault]
en: DEFAULT
ja_JP: デフォルト

[ctx: prstCommon]
en: COMMON
ja_JP: 一般的な

[ctx: prstMostKnown]
en: MOST KNOWN
ja_JP: 有名

[ctx: prstCustom]
en: CUSTOM
ja_JP: カスタム

[ctx: txtPropInfo]
en: With  PROPERTIES  activated, Icaros will allow you to view information such as length, width, height, artist etc. in Explorer, for any of the checked filetypes below
ja_JP: PROPERTIESが作動すると、Icarosは、以下のチェックされたファイルタイプについてエクスプローラによって長さ、幅、高さなどの情報を表示することができます。

[ctx: cptVideo]
en: VIDEO
ja_JP: ビデオ

[ctx: cptAudio]
en: AUDIO
ja_JP: オーディオ

[ctx: btnSelectAll]
en: Select All
ja_JP: すべて選択

[ctx: btnDeselectAll]
en: Deselect All
ja_JP: 選択解除

[ctx: tglIndexer]
en: SETTINGS
ja_JP: 設定

[ctx: tglIndexLocs]
en: LOCATIONS
ja_JP: 場所

[ctx: lblCacheLocation]
en: Cache Location
ja_JP: キャッシュの場所

[ctx: lblDriveRoot]
en: Free Space on [{0}] Drive:
ja_JP: [{0}] ドライブの空き容量：

[ctx: lblMinFreeSpace]
en: Min Free Space
ja_JP: 最小空き容量

[ctx: lblMaxCacheSize]
en: Max Cache Size
ja_JP: 最大キャッシュサイズ

[ctx: tipMaxCache]
en: Sets the max size limit of the Icaros Cache.
    If 0 is set, the cache size is unlimited.
ja_JP: Icarosキャッシュの最大サイズ制限を設定します。
    0が設定されている場合、キャッシュサイズは無制限です。

[ctx: lblExclTypes]
en: Excluded Filetypes
ja_JP: 除外ファイルの種類

[ctx: tipUsedCache]
en: {0:0.00}% of the available cache space is currently used
ja_JP: {0:0.00}% の利用可能なキャッシュ空間は、現在使用されています。

[ctx: tipCacheSize]
en: Icaros Cache Size
ja_JP: Icarosキャッシュサイズ

[ctx: lblEntries]
en: {0} entries
ja_JP: {0} エントリー

[ctx: lblCacheTut1]
en: With the Icaros Cache ENABLED, Icaros will keep a local record of all thumbnails in an internal cache.
    This allows Icaros to regenerate any cached thumbnail almost instantly in case Windows Explorer loses them.
ja_JP: Icarosキャッシュを有効にすると、Icarosは内部キャッシュにすべてのサムネイルのローカルレコードを維持します。
    これはIcarosは、ほぼ瞬時にWindowsエクスプローラがそれらを失った場合にキャッシュされたサムネイルを再生成することができます。

[ctx: lblCacheTut2]
en: 
    By adding folders to the LOCATIONS page, and clicking the Build button below, it is possible to fill the cache
    directly from within IcarosConfig.
ja_JP: 
    LOCATIONSページにフォルダを追加し、以下のビルドボタンをクリックすると、IcarosConfig内から直接キャッシュを
    充填することができます。

[ctx: lblCacheSt1]
en: STATIC
ja_JP: 静的

[ctx: lblCacheSt2]
en: DYNAMIC
ja_JP: 動的

[ctx: lblCacheStInfo1]
en: allows Icaros to retrieve cached thumbnails, but only IcarosConfig can modify the cache.
ja_JP: Icarosは、キャッシュされたサムネイルを取得することができますが、Icaros Configが唯一キャッシュを変更することができます。

[ctx: lblCacheStInfo2]
en: allows Icaros to retrieve cached thumbnails, as well as dynamically add any new thumbnails to the cache.
ja_JP: Icarosは、キャッシュされたサムネイルを取得するだけでなく動的にキャッシュに新しいサムネイルを追加することができます。

[ctx: lblStatus]
en: Status:
ja_JP: 状態：

[ctx: lblProgress]
en: Progress:
ja_JP: 進捗状況：

[ctx: lblCompleted]
en: Completed:
ja_JP: 完了：

[ctx: lblFailed]
en: Failed:
ja_JP: 失敗：

[ctx: btnFailed]
en: View
ja_JP: 表示

[ctx: btnBuild]
en: Build Cache
ja_JP: キャッシュ構築

[ctx: btnRebuild]
en: Rebuild Cache
ja_JP: キャッシュ再構築

[ctx: btnCancel]
en: Cancel
ja_JP: キャンセル

[ctx: btnClearCache]
en: Clear Cache
ja_JP: キャッシュクリア

[ctx: lblSetLocInfo]
en: At least one location must be added to use the indexer
ja_JP: 少なくとも一つの場所を、インデクサを使用するために追加する必要があります。

[ctx: dlgClrIcCache]
en: You are about to delete the Icaros Cache.
    Do you still wish to proceed?
ja_JP: Icarosキャッシュを削除しようとしています。
    続行しますか？

[ctx: dlgCacheLoc]
en: Select a thumbnail cache location
ja_JP: サムネイルキャッシュの場所を選択

[ctx: dlgcptFailed]
en: FAILED FILES
ja_JP: 失敗したファイル

[ctx: tipOpenDirSelect]
en: Open folder and select file
ja_JP: フォルダと選択ファイルを開く

[ctx: btnSaveList]
en: Save List
ja_JP: リスト保存

[ctx: stsIdxerInit]
en: Indexer Initialized
ja_JP: インデクサ初期化

[ctx: stsCollect]
en: Preparing files for processing...
ja_JP: 処理するファイルを準備しています...

[ctx: stsIdxFiles]
en: Indexing files...
ja_JP: ファイルインデックス中...

[ctx: stsIdxFolders]
en: Indexing folders...
ja_JP: フォルダインデックス中...

[ctx: stsIdxSuccess]
en: Indexing Completed Successfully
ja_JP: インデックス作成は正常に完了しました。

[ctx: stsIdxFailed]
en: Indexing Failed
ja_JP: インデックス作成に失敗しました。

[ctx: stsIdxCancel]
en: Indexing was cancelled
ja_JP: インデックス作成がキャンセルされました。

[ctx: stsIdxComplete]
en: Indexing Completed
ja_JP: インデックス作成に完了しました。

[ctx: stsEHash]
en: Failed to calculate proper file hash
ja_JP: 適切なファイルハッシュ計算に失敗しました。

[ctx: stsEThread]
en: Failed to initialize thread
ja_JP: スレッドの初期化に失敗しました。

[ctx: stsECacheInit]
en: Failed to initialize Icaros Cache
ja_JP: Icarosキャッシュの初期化に失敗しました。

[ctx: stsEServerInit]
en: Failed to initialize Icaros Thumbnail Provider
ja_JP: Icarosサムネイルプロバイダの初期化に失敗しました。

[ctx: stsECacheLimit]
en: Maximum cache size reached
ja_JP: 最大キャッシュサイズに達しました。

[ctx: stsESpaceLimit]
en: Minimum space limit reached
ja_JP: 最小スペースの限界に達しました。

[ctx: stsEDBAccess]
en: Failed to access the database
ja_JP: データベースへのアクセスに失敗しました。

[ctx: stsEIDXAccess]
en: Failed to access the index
ja_JP: インデックスへのアクセスに失敗しました。

[ctx: stsERegAccess]
en: Failed to access the registry
ja_JP: レジストリへのアクセスに失敗しました。

[ctx: stsECleanUp]
en: Clean up was incomplete
ja_JP: クリーンアップは不完全です。

[ctx: stsEUnknown]
en: Undetermined result
ja_JP: 判別できない結果

[ctx: btnAdd]
en: Add
ja_JP: 追加

[ctx: btnRemove]
en: Remove
ja_JP: 削除

[ctx: btnClear]
en: Clear
ja_JP: クリア

[ctx: hdrLocation]
en: Included Locations
ja_JP: 含まれる場所

[ctx: hdrViewSize]
en: View Size
ja_JP: 表示サイズ

[ctx: hdrRecursive]
en: Recursive
ja_JP: 再帰的

[ctx: hdrExcluded]
en: Excluded Locations
ja_JP: 除外場所

[ctx: enuSmall]
en: Small
ja_JP: 小さい

[ctx: enuMedium]
en: Large
ja_JP: 普通

[ctx: enuLarge]
en: XL
ja_JP: 大きい

[ctx: enuXL]
en: Win 8 Icons
ja_JP: Win 8 アイコン

[ctx: enuXXL]
en: Win 10 Icons
ja_JP: Win 10 アイコン

[ctx: dlgAddDir]
en: Please select the directory, you wish to add to the list
ja_JP: リストに追加するフォルダを選択してください。

[ctx: dlgMoveCache]
en: You are about to change the Cache Location. Would you like to move the existing cache to new the location?
ja_JP: あなたはキャッシュの場所を変更しようとしています。新しい場所に既存のキャッシュを移動しますか？

[ctx: cptWinCache]
en: WINDOWS THUMBNAIL CACHE
ja_JP: WINDOWSサムネイルキャッシュ

[ctx: lblWinCacheSize]
en: Cache Size:  {0} MB
ja_JP: キャッシュサイズ： {0} MB

[ctx: btnWinCacheClear]
en: Clear
ja_JP: クリア

[ctx: tipOpenCacheLoc]
en: Open Windows thumbnail cache directory
ja_JP: 開いているWindowsサムネイルキャッシュフォルダ

[ctx: cptExplorer]
en: WINDOWS EXPLORER
ja_JP: Windowsエクスプローラ

[ctx: btnExpRefresh]
en: Refresh
ja_JP: 再表示

[ctx: btnExpRestart]
en: Restart
ja_JP: 再起動

[ctx: cptResetTypes]
en: RESET NATIVE FILETYPES
ja_JP: NATIVEファイルタイプリセット

[ctx: btnResetThumb]
en: Reset Thumbnail Filetypes
ja_JP: サムネイルファイルタイプリセット

[ctx: btnResetProps]
en: Reset Property Filetypes
ja_JP: プロパティファイルタイプをリセット

[ctx: txtResetLimits]
en: The native filetypes can only be reset while Icaros thumbnailing
    and/or properties are not activated
ja_JP: ネイティブのファイルタイプのみIcarosのサムネイルおよび（または）プロパティを非アクティブにすることができます。

[ctx: dlgClrCacheErr]
en: The Thumbnail Cache is currently in use.
     Wait a moment, then try again.
ja_JP: サムネイルキャッシュは現在使用中です。
     しばらく待って、再度実行してください。

[ctx: dlgcptExpRestrt]
en: Restart Explorer
ja_JP: エクスプローラー再起動

[ctx: dlgExpRestrt]
en: Warning!
    Restarting Explorer may interrupt file copy/move operations,
    and may cause certain processes to halt.
    
    Do you wish to continue?
ja_JP: 警告！
    再起動中のエクスプローラはファイルコピー／移動操作を中断し、
    一定のプロセスを停止させる可能性があります。
    
    続行しますか？

[ctx: dlgRstThumb]
en: Are you sure, you want to reset all native filetypes back to their default thumbnail providers?
ja_JP: デフォルトのサムネイルプロバイダへのすべてのネイティブファイルタイプをリセットしますか？

[ctx: dlgRstProps]
en: Are you sure, you want to reset all native filetypes back to their default property handlers and property lists?
ja_JP: デフォルトプロパティハンドラおよびプロパティリストへのすべてのネイティブファイルタイプをリセットしますか？

[ctx: dlgRstSuccess]
en: All native filetypes was reset successfully!
ja_JP: すべてのネイティブファイルタイプが正常にリセットされました！

[ctx: lnkSupport]
en: Follow Beta development of Icaros or get support
ja_JP: Icarosのベータ版開発に従うか、サポートを受けます

[ctx: lblSpcTks]
en: SPECIAL THANKS TO
ja_JP: 感謝します...

[ctx: lblLocalize]
en: LOCALIZATION
ja_JP: 言語

[ctx: cbxPropLocal]
en: Enable Property Localization
ja_JP: プロパティローカライズを有効にする

[ctx: lblTheming]
en: THEME OPTIONS
ja_JP: テーマオプション

[ctx: lblChromeClr]
en: CHROME COLOR
ja_JP: クロムカラー

[ctx: enuMonoColor]
en: Mono Color
ja_JP: モノカラー

[ctx: enuColorPerPage]
en: Color Per Page
ja_JP: 色/ページ

[ctx: cbxRemWinSize]
en: Remember Window Size
ja_JP: ウィンドウサイズを記憶する

[ctx: cbxRemWinPos]
en: Remember Window Position
ja_JP: ウィンドウ位置を記憶する

[ctx: cbxAnimation]
en: Disable Page Animations
ja_JP: ページアニメーションを無効にする

[ctx: lblGlassOpacity]
en: Glass Overlay Opacity
ja_JP: ガラスオーバーレイ不透明度

[ctx: lblGlassDark]
en: Dark
ja_JP: ダーク

[ctx: lblGlassLight]
en: Light
ja_JP: ライト

[ctx: tipModSettings]
en: To Export/Import/Reset the Icaros settings, thumbnailing
    and properties must be deactivated
ja_JP: Icaros設定、サムネイルをエクスポート/インポート/リセットする場合プロパティを非アクティブにする必要があります。

[ctx: optExport]
en: Export Settings
ja_JP: エクスポート設定

[ctx: optImport]
en: Import Settings
ja_JP: インポート設定

[ctx: optReset]
en: Reset All Settings
ja_JP: すべての設定をリセット

[ctx: dlgExportLoc]
en: Please chose where you wish to export the Icaros settings
ja_JP: Icaros設定をエクスポートする場所を選択してください。

[ctx: dlgImportWrn]
en: This will overwrite ALL your existing settings.
    
    Do you still wish to continue?
ja_JP: すべての既存の設定が上書きされます。
    
    続行しますか？

[ctx: dlgResetAll]
en: This will reset ALL your existing settings.
    
    Do you still wish to continue?
ja_JP: 既存のすべての設定をリセットします。
    
    続行しますか？

[ctx: cptResetWrn]
en: Settings Reset Confirmation
ja_JP: 設定のリセット確認

[ctx: tipWow64On]
en: Icaros is enabled for 32-bit file dialogs
ja_JP: Icarosは、32ビットファイルダイアログが有効になっています。

[ctx: tipWow64Off]
en: Icaros is disabled for 32-bit file dialogs
ja_JP: Icarosは、32ビットファイルダイアログが無効になっています

[ctx: tipBrowse]
en: Browse to location
ja_JP: 場所を参照

[ctx: cptDonate]
en: Donate
ja_JP: 寄付する

[ctx: lblDonateTxt]
en: If you like Icaros please consider making a donation to keep up the development of Icaros
ja_JP: Icarosを気に入って頂けた場合、Icarosの発展を維持するために寄付をすることをご検討ください。

[ctx: lblFlattrTxt]
en: Become a microdonator to continuously support the development of Icaros
ja_JP: 継続的にIcarosの開発をサポートする寄付者になる

[ctx: lblCreatedBy]
en: Created and developed by
ja_JP: 作成、開発者

[ctx: tipMail]
en: Send a mail to the developer of Icaros
ja_JP: Icarosの開発者にメールを送信

[ctx: tipTwitter]
en: Follow Icaros development on Twitter
ja_JP: TwitterでIcaros開発をフォロー

[ctx: swtOn]
en: On
ja_JP: オン

[ctx: swtOff]
en: Off
ja_JP: オフ

[ctx: btnDone]
en: Done
ja_JP: 完了

[ctx: btnOK]
en: OK
ja_JP: ΟΚ

[ctx: btnYes]
en: Yes
ja_JP: はい

[ctx: btnNo]
en: No
ja_JP: いいえ

[ctx: dlgcptConf]
en: Confirmation
ja_JP: 確認

[ctx: dlgcptInfo]
en: Info
ja_JP: 情報

[ctx: btnRstColor]
en: Reset Color
ja_JP: カラーをリセット

[ctx: btnMin]
en: Minimize
ja_JP: 最小化

[ctx: btnMax]
en: Maximize
ja_JP: 最大化

[ctx: btnResDown]
en: Restore Down
ja_JP: ダウンの復元

[ctx: btnClose]
en: Close
ja_JP: 閉じる
