Icaros - en to da translation catalogue (217 entries)

[ctx: #VideoTracks]
en: Video tracks
da: Video spor

[ctx: #AudioTracks]
en: Audio tracks
da: Audio spor

[ctx: #SubtitleTracks]
en: Subtitle tracks
da: Undertekster

[ctx: #ContentCompression]
en: Content compression
da: Komprimeret indhold

[ctx: #ContainsChapters]
en: Contains chapters
da: Indeholder kapitler

[ctx: #BitDepth]
en: Bit depth
da: Bitdybde

[ctx: #SubtitleGroup]
en: Subtitles
da: Undertekster

[ctx: tglThumbnail]
en: THUMBNAILING
da: MINIATURER

[ctx: tglProperty]
en: PROPERTIES
da: FILDETALJER

[ctx: tglTools]
en: TOOLS
da: VÆRKTØJER

[ctx: tglAbout]
en: ABOUT
da: OM

[ctx: tglUiSettings]
en: ui settings
da: ui instillinger

[ctx: stActivated]
en: ACTIVATED
da: AKTIVERET

[ctx: stDeactivated]
en: DEACTIVATED
da: DEAKTIVERET

[ctx: stDisabled]
en: DISABLED
da: INAKTIV

[ctx: stStatic]
en: ENABLED (STATIC)
da: AKTIVERET (STATISK)

[ctx: stDynamic]
en: ENABLED (DYNAMIC)
da: AKTIVERET (DYNAMISK)

[ctx: stNotInstalled]
en: NOT INSTALLED
da: IKKE INSTALLERET

[ctx: stIndexing]
en: INDEXING...
da: INDEKSERE...

[ctx: cptFiletypes]
en: THUMBNAIL FILETYPES
da: MINIATURE FILTYPER

[ctx: cptSettings]
en: SETTINGS
da: INSTILLINGER

[ctx: lblOffset]
en: Thumbnail Offset
da: Miniature Offset

[ctx: lblPrefTime]
en: Prefer Timestamp
da: Foretræk Tidspunkt

[ctx: cbxBlkDtct]
en: Enable black/white frame detection
da: Aktivér sort/hvid billed detektion

[ctx: lblThreshold]
en: Threshold
da: Tærskel

[ctx: cbxShowOverlay]
en: Display icon overlays on thumbnails
da: Vis programikoner på miniaturene

[ctx: cbxShowVidAdorn]
en: Display movie reel on video thumbnails
da: Vis filmrulleramme på miniaturene

[ctx: cbxCoverArt]
en: Use embedded Cover Art for thumbnails
da: Vis Cover billeder for filer der indeholder dem

[ctx: cbxCoverArtAny]
en: Use any embedded image as Cover Art
da: Brug et hvilket som helst billede i filen som Cover

[ctx: cbxLandscape]
en: Prefer Landscape Covers
da: Foretræk Landskabs Covers

[ctx: tipAddTypes]
en: Add New Thumbnail Filetypes
da: Tilføj Nye Miniature Filtyper

[ctx: tipBlkDtct]
en: With this option enabled, Icaros will perform a quick and simple
    scan of the grabbed frame. If the frame is either too dark or too
    light, Icaros will skip forward and try to find a better suited frame.
da: Med denne indstilling aktiveret, vil Icaros udføre en hurtig og enkel
    scanning af den valgte frame. Hvis framen enten er for mørk eller for lys,
    vil Icaros springe frem og forsøge at finde en bedre egnet frame.

[ctx: tipCoverArt]
en: When Cover Art is enabled, Icaros will look for embedded
    cover art in files that support it while generating thumbnails.
    If a cover is found, it will be used as thumbnail, otherwise
    Icaros will automatically fall back to normal thumbnailing.
    
    Note: This should not affect the thumbnailing speed in any
    noticeable way.
da: Når Cover Art er aktiveret, vil Icaros kigge efter indlejrede Covers i filer
    der understøtter det, når den generere miniaturer. Hvis et Cover bliver 
    fundet, vil det blive brugt som miniature. Hvis intet Cover bliver fundet,
    vil Icaros istedet bare generere en normal miniature for filen. 
    
    Bemærk: Dette vil ikke påvirke hastigheden på Icaros på nogen mærkbar måde.

[ctx: tipCoverAny]
en: With this option enabled, Icaros will use any embedded image in
    the file as a cover, whether it follows the file specifications or not.
    Images intended as covers will always be preferred.
da: Med denne indstilling slået til, vil Icaros bruge et hvilket som helst billede 
    i filen som Cover, 
    uanset om det er sat ind ifølge filspecifikationerne eller ej.
    De billeder der er ment som Covers vil altid blive valgt først.

[ctx: tipCoverLand]
en: Some MKV files contain multiple covers. With such files
    Icaros will default to using the first normal/vertical cover.
    This option will make Icaros prioritize landscape/horizontal
    covers instead.
da: Nogle MKV filer indeholde mere end et cover. Med sådanne filer 
    vil Icaros normalt bruge den første normale/vertikale cover.
    Denne instilling vil sætte Icaros til at prioritere landskab/horisontale
    covers i stedet.

[ctx: dlgPrstChng]
en: The current list contains filetypes that are not included in the selected preset.
    
    Do you wish to include these filetypes in the list?
da: Den nuværende liste indeholder filtyper der ikke er inkluderet i det valgte preset.
    
    Ønsker du at inkludere disse filtyper i listen?

[ctx: dlgPrstPsd]
en: PSD is currently being handled by another thumbnail shell extension.
    
    Do you wish for Icaros to assume control of this filetype?
    (You can always remove the filetype again to undo this action)
da: PSD er i øjeblikket håndteret af en anden miniature shell extension.
    
    Ønsker du at lade Icaros overtage håndteringen af denne filtype?
    (Du kan altid fjerne denne filtype fra Icaros igen for at annullerer denne handling)

[ctx: dlgcptThmbCheck]
en: Thumbnail Check
da: Miniature Tjek

[ctx: dlgThmbCheck]
en: The following filetypes did not pass the thumbnail check:
    
    {0}
    
    Do you still wish to add them?
da: De følgende filtyper bestod ikke miniature tjekket:
    
    {0}
    
    Vil du stadig tilføje dem?

[ctx: ntfNewFiles]
en: {0} new filetype(s) added ({1})
da: {0} ny(e) filetype(r) er blevet tilføjet ({1})

[ctx: ntfRefresh]
en: Refreshed thumbnails of {0} file(s)
da: {0} fil(er) fik opdateret deres miniaturer

[ctx: ntfExtrSuccess]
en: Extraction Succeeded!
da: Udtrækningen Lykkedes!

[ctx: ntfExtrFailed]
en: Extraction Failed!
da: Udtrækningen Fejlede!

[ctx: ntfTimeTaken]
en: It took {0}ms
da: Det tog {0}ms

[ctx: txtThumbUpdater]
en: Drag and drop one or more files and/or folders to this page to refresh their thumbnails/icons
da: Drag og drop en eller flere filer og/eller mapper til denne side for at opdatere deres miniaturer/ikoner

[ctx: prstDefault]
en: DEFAULT
da: STANDARD

[ctx: prstCommon]
en: COMMON
da: GENERELLE

[ctx: prstVidOnly]
en: VIDEO ONLY
da: KUN VIDEO

[ctx: prstAudOnly]
en: AUDIO ONLY
da: KUN AUDIO

[ctx: prstMostKnown]
en: MOST KNOWN
da: FLEST KENDTE

[ctx: prstCustom]
en: CUSTOM
da: BRUGERDEFINERET

[ctx: txtPropInfo]
en: With  PROPERTIES  activated, Icaros will allow you to view information such as length, width, height, artist etc. in Explorer, for any of the checked filetypes below
da: Med FILDETALJER aktiveret, vil Icaros tillade dig at se oplysninger om længde, bredde, højde, kunstner osv i Explorer, for hvilken som helst af de markerede filtyper nedenfor

[ctx: btnSelectAll]
en: Select All
da: Vælg Alle

[ctx: btnDeselectAll]
en: Deselect All
da: Fravælg Alle

[ctx: tglIndexer]
en: SETTINGS
da: INSTILLINGER

[ctx: tglIndexLocs]
en: LOCATIONS
da: INDEKSEREDE MAPPER

[ctx: lblCacheLocation]
en: Cache Location
da: Cache placering

[ctx: lblDriveRoot]
en: Free Space on [{0}] Drive:
da: Fri Plads på Drev [{0}]:

[ctx: lblMinFreeSpace]
en: Min Free Space
da: Min Fri Plads

[ctx: lblMaxCacheSize]
en: Max Cache Size
da: Max Cache Størrelse

[ctx: tipMaxCache]
en: Sets the max size limit of the Icaros Cache.
    If 0 is set, the cache size is unlimited.
da: Sætter den maximale størrelse på Icaros Cachen.
    Hvis værdien er 0, så er cache størrelsen ubegrænset.

[ctx: lblExclTypes]
en: Excluded Filetypes
da: Ekskluderede filtyper

[ctx: tipUsedCache]
en: {0:0.00}% of the available cache space is currently used
da: {0:0.00}% af den tilgængelige cache plads er i øjeblikket opbrugt

[ctx: tipCacheSize]
en: Icaros Cache Size
da: Icaros Cache Størrelse

[ctx: lblEntries]
en: {0} entries
da: {0} poster

[ctx: lblCacheTut1]
en: With the Icaros Cache ENABLED, Icaros will keep a local record of all thumbnails in an internal cache.
    This allows Icaros to regenerate any cached thumbnail almost instantly in case Windows Explorer loses them.
da: Når Icaros Cache er AKTIVERET, vil Icaros holde en lokal kopi af alle miniaturer i en intern cache. 
    Dette gør det muligt for Icaros at rekonstruere enhver af de cachede miniature, næsten øjeblikkeligt, i det tilfælde at Windows Stifinder mister dem.

[ctx: lblCacheTut2]
en: 
    By adding folders to the LOCATIONS page, and clicking the Build button below, it is possible to fill the cache
    directly from within IcarosConfig.
da: 
    Ved at tilføje mapper til INDEKSEREDE MAPPER, og klikke på Byg knappen nedenfor, er det muligt at fylde cachen
    direkte fra IcarosConfig.

[ctx: lblCacheSt1]
en: STATIC
da: STATISK

[ctx: lblCacheSt2]
en: DYNAMIC
da: DYNAMISK

[ctx: lblCacheStInfo1]
en: allows Icaros to retrieve cached thumbnails, but only IcarosConfig can modify the cache.
da: tillader Icaros at hente cachede miniaturer, men kun IcarosConfig kan ændre cachen.

[ctx: lblCacheStInfo2]
en: allows Icaros to retrieve cached thumbnails, as well as dynamically add any new thumbnails to the cache.
da: tillader Icaros at hente cachede miniaturer, samt at tilføje nye miniaturer til cachen dynamisk.

[ctx: lblProgress]
en: Progress:
da: Status:

[ctx: lblCompleted]
en: Completed:
da: Fuldført:

[ctx: lblFailed]
en: Failed:
da: Fejlet:

[ctx: btnFailed]
en: View
da: Vis

[ctx: btnBuild]
en: Build Cache
da: Byg Cache

[ctx: btnRebuild]
en: Rebuild Cache
da: Genopbyg Cache

[ctx: btnCancel]
en: Cancel
da: Annuller

[ctx: btnClearCache]
en: Clear Cache
da: Tøm Cache

[ctx: lblSetLocInfo]
en: At least one location must be added to use the indexer
da: Mindst én mappe skal tilføjes før du kan bruge indekseren

[ctx: dlgClrIcCache]
en: You are about to delete the Icaros Cache.
    Do you still wish to proceed?
da: Du er i gang med at slette Icaros Cachen.
    Er du sikker på at du vil fortsætte?

[ctx: dlgCacheLoc]
en: Select a thumbnail cache location
da: Vælg en miniature-cache placering

[ctx: dlgcptFailed]
en: FAILED FILES
da: FEJLEDE FILER

[ctx: tipOpenDirSelect]
en: Open folder and select file
da: Åben mappe og vælg fil

[ctx: btnSaveList]
en: Save List
da: Gem Liste

[ctx: stsIdxerInit]
en: Indexer Initialized
da: Indekser Initialiseret

[ctx: stsCollect]
en: Preparing files for processing...
da: Forbereder filer til behandling...

[ctx: stsIdxFiles]
en: Indexing files...
da: Indeksere filer...

[ctx: stsIdxFolders]
en: Indexing folders...
da: Indeksere mapper...

[ctx: stsIdxSuccess]
en: Indexing Completed Successfully
da: Indeksering Fuldført Fejlfrit

[ctx: stsIdxFailed]
en: Indexing Failed
da: Indeksering Fejlede

[ctx: stsIdxCancel]
en: Indexing was cancelled
da: Indeksering blev annulleret

[ctx: stsIdxComplete]
en: Indexing Completed
da: Indeksering Fuldført

[ctx: lblTimeElapsed]
en: Took: {}h {}m {}s {}ms
da: Tog: {} t {} m {} s {} ms

[ctx: stsEHash]
en: Failed to calculate proper file hash
da: Kunne ikke udregne filhashen ordenligt

[ctx: stsEThread]
en: Failed to initialize thread
da: Kunne ikke initialisere thread'en

[ctx: stsECacheInit]
en: Failed to initialize Icaros Cache
da: Kunne ikke initialisere Icaros Cache

[ctx: stsEServerInit]
en: Failed to initialize Icaros Thumbnail Provider
da: Kunne ikke initialisere Icaros Thumbnail Provider

[ctx: stsECacheLimit]
en: Maximum cache size reached
da: Maksimum cache størrelse nået

[ctx: stsESpaceLimit]
en: Minimum space limit reached
da: Minimum fri plads nået

[ctx: stsEDBAccess]
en: Failed to access the database
da: Kunne ikke opnå adgang til databasen

[ctx: stsEIDXAccess]
en: Failed to access the index
da: Kunne ikke opnå adgang til indekset

[ctx: stsERegAccess]
en: Failed to access the registry
da: Kunne ikke få adgang til registreringsdatabasen

[ctx: stsECleanUp]
en: Clean up was incomplete
da: Oprydningen var ufuldendt

[ctx: stsENoFiles]
en: Indexer found no files with included filetypes in current cache locations
da: Indekseren fandt ingen filer med nogen af de registrerede filetyper i de valgte indekserede mapper

[ctx: stsEUnknown]
en: Undetermined result
da: Ubestemt resultat

[ctx: btnAdd]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: btnRemove]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: btnClear]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: hdrLocation]
en: Included Locations
da: Inkluderede Mapper

[ctx: hdrViewSize]
en: View Size
da: Størrelse på Visning

[ctx: hdrRecursive]
en: Recursive
da: Rekursiv

[ctx: hdrExcluded]
en: Excluded Locations
da: Ekskluderede Mapper

[ctx: enuSmall]
en: Small
da: Små

[ctx: enuMedium]
en: Large
da: Store

[ctx: enuXL]
en: Win 8 Icons
da: Win 8 Ikoner

[ctx: enuXXL]
en: Win 10 Icons
da: Win 10 Ikoner

[ctx: dlgAddDir]
en: Please select the directory, you wish to add to the list
da: Vælg venligst en mappe du gerne vil tilføje til listen

[ctx: dlgClearLocs]
en: Are you sure, you wish to clear all the entries off this list?
da: Er du sikker på at du rydde alle poster fra listen?

[ctx: dlgDirAccessErr]
en: The selected folder does not have the proper Read/Write permissions to use as Cache Location.
    Will you allow Icaros to add the necessary user permissions to this folder?
da: Den valgte mappe har ikke de rette læse/skrive tilladelser til at holde Icaros Cache filerne.
    Vil du tillade Icaros at tilføje de nødvendige brugertilladelser til denne mappe?

[ctx: dlgMoveCache]
en: You are about to change the Cache Location. Would you like to move the existing cache to new the location?
da: Du er ved at ændre Cachens placering. Vil du gerne flytte den eksiterende cache til den nye placering?

[ctx: dlgMoveError]
en: The Icaros Cache is currently locked by another process, please try restarting Explorer, then try again.
    If it is still locked after restarting Explorer, a reboot may be required.
da: Icaros Cachen er i øjeblikket låst af en anden process, prøv venligst at genstarte Windows Stifinder, og prøv så at slette Cachen igen.
    Hvis Cachen stadig er låst efter Stifinder er blevet genstartet, så er det muligt at computeren skal genstartes for at låse Cachen op igen.

[ctx: cptIcRunWrn]
en: Close IcarosConfig confirmation
da: Afslut IcarosConfig bekræftelse

[ctx: dlgIcRunWrn]
en: The Icaros cache indexer is still running.
    Are you sure you wish to close IcarosConfig and stop the indexer?
da: Icaros cache indekseringen stadig kører.
    Er du sikker på du ønsker at lukke IcarosConfig og stoppe indekseringen?

[ctx: cptWinCache]
en: WINDOWS THUMBNAIL CACHE
da: WINDOWS MINIATURE CACHE

[ctx: lblWinCacheSize]
en: Cache Size:  {0} MB
da: Cache Størrelse: {0} MB

[ctx: btnWinCacheClear]
en: Clear
da: Tøm

[ctx: tipOpenCacheLoc]
en: Open Windows thumbnail cache directory
da: Åbn Windows miniture cache mappen

[ctx: btnExpRefresh]
en: Refresh
da: Opdater

[ctx: btnExpRestart]
en: Restart
da: Genstart

[ctx: cptResetTypes]
en: RESET NATIVE FILETYPES
da: NULSTIL OPRINDELIGE FILTYPER

[ctx: btnResetThumb]
en: Reset Thumbnail Filetypes
da: Nulstil Miniature Filtyper

[ctx: btnResetProps]
en: Reset Property Filetypes
da: Nulstil Fildetalje Filtyper

[ctx: txtResetLimits]
en: The native filetypes can only be reset while Icaros thumbnailing
    and/or properties are not activated
da: De oprindelige filtyper kan kun nulstilles hvis Icaros miniaturer
    og/eller fildetaljer er deaktiveret

[ctx: dlgClrCacheErr]
en: The Thumbnail Cache is currently in use.
     Wait a moment, then try again.
da: Miniature Cachen er i brug.
    Vent venligst et øjeblik, og prøv så igen.

[ctx: dlgcptExpRestrt]
en: Restart Explorer
da: Genstart Explorer

[ctx: dlgExpRestrt]
en: Warning!
    Restarting Explorer may interrupt file copy/move operations,
    and may cause certain processes to halt.
    
    Do you wish to continue?
da: Advarsel!
    Når Explorer genstarter kan det afbryde filkopiering- og filflytningsoperationer,
    og kan forårsage at andre processer stopper.
    
    Er du sikker på at du vil fortsætte?

[ctx: dlgRstThumb]
en: Are you sure, you want to reset all native filetypes back to their default thumbnail providers?
da: Er du sikker på at du gerne vil nulstille alle Windows medie filtyper tilbage til deres oprindelige miniature providere?

[ctx: dlgRstProps]
en: Are you sure, you want to reset all native filetypes back to their default property handlers and property lists?
da: Er du sikker på at du gerne vil nulstille alle Windows medie filtyper tilbage til deres oprindelige fildetaljer?

[ctx: dlgRstSuccess]
en: All native filetypes was reset successfully!
da: Alle oprindelige filtyper blev genskabt uden problemer!

[ctx: lblSize]
en: SIZE:
da: STØRRELSE:

[ctx: enuThumbnailViaIcaros]
en: THUMBNAILING VIA ICAROS
da: MINIATURER VIA ICAROS

[ctx: enuThumbnailViaExplorer]
en: THUMBNAILING VIA EXPLORER
da: MINIATURER VIA STIFINDER

[ctx: enuPropertiesViaIcaros]
en: PROPERTIES VIA ICAROS
da: FILDETALJER VIA ICAROS

[ctx: enuPropertiesViaExplorer]
en: PROPERTIES VIA EXPLORER
da: FILDETALJER VIA STIFINDER

[ctx: btnRunAllTest]
en: Run All
da: Kør Alle

[ctx: btnRunTest]
en: Run ({0})
da: Kør ({0})

[ctx: hdrTestFiles]
en: Test Files
da: Test Filer

[ctx: hdrTime]
en: Time
da: Tid

[ctx: hdrCache]
en: From Cache
da: Fra Cachen

[ctx: lblDropFiles]
en: DROP FILES AND/OR FOLDERS YOU WISH TO TEST HERE
da: DRAG OG DROP DE FILER OG/ELLER MAPPER DU GERNE VIL TESTE HER

[ctx: lblNoProperties]
en: NO PROPERTIES HAS BEEN GENERATED FOR THIS FILE
    USE THE 'PROPERTY TEST' TO VIEW PROPERTIES FOR THIS FILE
da: INGEN FILDETALJER ER BLEVET GENERERET FOR DENNE FIL
    BRUG 'FILDETALJE TESTEN' FOR AT SE FILDETALJERNE FOR DENNE FIL

[ctx: lblDebugCount]
en: {0} ENTRIES
da: {0} POSTER

[ctx: tipRefresh]
en: Refresh the thumbnails of the selected files in Explorer
da: Opdatér miniaturerne for de valgte filer i Windows Stifinder

[ctx: tipSubDirDepth]
en: The level/depth of subdirectories to scan through when getting files from a dropped folder (1-9)
da: Niveauet/dybden af de undermapper, der skal scannes igennem, når du henter filer fra en "dropped" mappe (1-9)

[ctx: tipClosePanel]
en: Close panel
da: Luk panel

[ctx: tipAutoScrollOn]
en: Disable auto scrolling
da: Deaktiver automatisk rulning

[ctx: tipAutoScrollOff]
en: Enable auto scrolling
da: Aktiver automatisk rulning

[ctx: tipThumbPlaceholder]
en: Use one of the two 'Thumbnail tests' to view the thumbnail for this file
da: Brug en af de to 'Miniaturetest' til at få vist miniaturebilledet for denne fil

[ctx: tipThumbPreview]
en: Thumbnail dimensions:
    {0} x {1}
da: Miniaturedimensioner:
    {0} x {1}

[ctx: lnkSupport]
en: Follow Beta development of Icaros or get support
da: Følg Beta udviklingen af Icaros eller få support

[ctx: lblSpcTks]
en: SPECIAL THANKS TO
da: SÆRLIG TAK TIL

[ctx: lblLocalize]
en: LOCALIZATION
da: LOKALISERING

[ctx: cbxPropLocal]
en: Enable Property Localization
da: Aktiver Lokaliserede Fildetaljer

[ctx: lblTheming]
en: THEME OPTIONS
da: TEMA INSTILLINGER

[ctx: lblChromeClr]
en: CHROME COLOR
da: KROM FARVE

[ctx: enuMonoColor]
en: Mono Color
da: Enkelt Farve

[ctx: enuColorPerPage]
en: Color Per Page
da: Farve Per Side

[ctx: cbxRemWinSize]
en: Remember Window Size
da: Husk Vinduesstørrelse

[ctx: cbxRemWinPos]
en: Remember Window Position
da: Husk Vinduesposition

[ctx: cbxAnimation]
en: Disable Page Animations
da: Deaktiver Side Animationer

[ctx: lblGlassOpacity]
en: Glass Overlay Opacity
da: Glas Gennemsigtighed

[ctx: lblGlassDark]
en: Dark
da: Mørkt

[ctx: lblGlassLight]
en: Light
da: Lyst

[ctx: tipModSettings]
en: To Export/Import/Reset the Icaros settings, thumbnailing
    and properties must be deactivated
da: For at eksportere/importere/nulstille Icaroses indstillinger skal
    miniaturer og fildetaljer først være deaktiveret

[ctx: optExport]
en: Export Settings
da: Eksportér Indstillinger

[ctx: optImport]
en: Import Settings
da: Importér Indstillinger

[ctx: optReset]
en: Reset All Settings
da: Nulstil Alle Indstillinger

[ctx: dlgThemeAccent]
en: Would you like to use this theme's default chrome colors?
    
    Warning: This will overwrite your current chrome color settings!
da: Vil du gerne bruge dette temas standard krom farver?
    
    Advarsel: Dette vil overskrive dine aktuelle krom farveindstillinger!

[ctx: cptThemeAccent]
en: Use default theme chrome colors?
da: Brug temaets standard krom farver?

[ctx: dlgExportLoc]
en: Please chose where you wish to export the Icaros settings
da: Vælg venligst hvilken mappe du vil eksportere dine Icaros instillinger til

[ctx: dlgImportWrn]
en: This will overwrite ALL your existing settings.
    
    Do you still wish to continue?
da: Dette vil overskrive alle dine eksisterende indstillinger. 
    
    Ønsker du stadig at fortsætte?

[ctx: dlgResetAll]
en: This will reset ALL your existing settings.
    
    Do you still wish to continue?
da: Dette vil nulstille alle dine eksisterende indstillinger. 
    
    Ønsker du stadig at fortsætte?

[ctx: cptResetWrn]
en: Settings Reset Confirmation
da: Bekræft nulstilling af instillinger

[ctx: lblWlcIntro1]
en: WELCOME
da: VELKOMMEN

[ctx: lblWlcIntro2]
en: TO THE NEW ICAROS GUI
da: TIL DEN NYE ICAROS GUI

[ctx: lblWlcSelect]
en: Please select your preferred
da: Vælg venligst dit foretrukne

[ctx: lblWlcLang]
en: language:
da: sprog:

[ctx: lblWlcTheme]
en: theme:
da: tema:

[ctx: lblWlcTip1]
en: Click here to change language and ui settings
da: Klik her for at ændre sprog og UI instillinger

[ctx: lblWlcTip2]
en: Click these icons to browse the various pages of settings
da: Klik disse ikoner for skifte mellem de forskellige sider med Icaros instillinger

[ctx: lblWlcTip3]
en: Click the 'Activation buttons' to toggle the state of the shell extensions
da: Klik 'Aktivationsknapperne' for at aktivere eller deaktivere de forskellige 'Shell Extensions'

[ctx: lblWlcTip4]
en: Drag and drop files onto this page to test if Icaros can thumbnail them
    The filetype will automatically be added to the list of 'Thumbnail filetypes', if it is compatible with Icaros
    
    Dropping a file that already exists in the 'Thumbnail filetypes' list, will just refresh that file's thumbnail
da: Træk og slip filer på denne side for at teste om Icaros kan generere miniature for dem.
    Filtypen bliver automatisk tilføjet til listen 'Miniature filtyper', hvis de er kompatible med Icaros
    
    Hvis filtypen på den sluppede fil allerede er tilføjet til Icaros, vil filens miniature i stedet blive opdateret

[ctx: tipAddFiles]
en: Add files
da: Tilføj filer

[ctx: tipClearList]
en: Clear list
da: Ryd liste

[ctx: tipWow64On]
en: Icaros is enabled for 32-bit file dialogs
da: Icaros er aktiveret for 32-bit dialogbokse

[ctx: tipWow64Off]
en: Icaros is disabled for 32-bit file dialogs
da: Icaros er deaktiveret for 32-bit dialogbokse

[ctx: tipBrowse]
en: Browse to location
da: Find mappe

[ctx: cptDonate]
en: Donate
da: Donér

[ctx: lblDonateTxt]
en: If you like Icaros please consider making a donation to keep up the development of Icaros
da: Hvis du synes godt om Icaros er det muligt at hjælpe med udviklingen af Icaros ved at give en donation

[ctx: lblDonateTxt2]
en: Donations received so far in {0}
da: Donationer modtaget indtil videre i {0}

[ctx: lblFlattrTxt]
en: Become a microdonator to continuously support the development of Icaros
da: Ved at blive microdonator kan du kontinuerligt støtte til udviklingen af Icaros

[ctx: lblCreatedBy]
en: Created and developed by
da: Skabt og udviklet af

[ctx: tipMail]
en: Send a mail to the developer of Icaros
da: Send en mail til udvikleren af Icaros

[ctx: tipTwitter]
en: Follow Icaros development on Twitter
da: Følg udviklingen af Icaros på Twitter

[ctx: btnDone]
en: Done
da: Færdig

[ctx: btnYes]
en: Yes
da: Ja

[ctx: btnNo]
en: No
da: Nej

[ctx: btnContinue]
en: Continue
da: Fortsæt

[ctx: btnGotIt]
en: Got It!
da: Forstået!

[ctx: dlgcptConf]
en: Confirmation
da: Konfirmation

[ctx: dlgcptError]
en: Error
da: Fejl

[ctx: btnRstColor]
en: Reset Color
da: Nulstil farve

[ctx: btnMin]
en: Minimize
da: Minimer

[ctx: btnMax]
en: Maximize
da: Maksimer

[ctx: btnResDown]
en: Restore Down
da: Gendan

[ctx: btnClose]
en: Close
da: Luk
